pootde J PRACHTIGE REMIA VERRASSINGEN VOOR UW KINDEREN! „SECUUR" knipknip, knip... Nieuwe Russische sprong in de ruimte 1 1 1 1 ARAM ARAM L. HEIJ ATTENTIE! OPEN UW HART VOOR HET GEESTELIJK GEHANDICAPTE KIND Onrustige Zenuwen? SPION voor NAPOLEON KRUISWOORD PUZZEL 5 25 39 45 Het spookslot aan de Tiber autorijlessen VAN DELFT'S KINDERWAGENS NAAR W. J. Veldhuizen Knip, knip, knip... zegt uw schaar en u spaart vlug-en-vlot de Pasteurmerken van Remia margarine. U weet: 100% gepasteuriseerde Remia margarine is héérlijk en gezond. Vraag vlug uw leverancier de nieuwe Remia ver rassingsfolder. Daarin leest u precies hoe u in het bezit komt van de mooie verrassingen. MARGARINE FA BRIEKEN N.V - DEN DOLDER yv Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos. Correspondentie te richten aan Tante Jos, per adres Parallelweg 10 - Veenendaal. ONZE JARIGE NEVEN EN NICHTEN 31 okt.: Jan v. d. Bovenkamp Irene van Geelen 1 nov.: Gerrit Henken (Overberg) Lida van Kooten (Ederveen) Anton van Eden 2 nov.: Gertie van Ree (Eist U.) 3 nov.: Jopie Hardeman Ada van Viegen Wim Diepeveen Gerda van Baaren (Ederveen) Elfriedje v. d. Bosch 4 nov.: Theo Roor Fieteke van Dijk 5 nov.: Corrie de Man Nico Baars (Achterberg) Marijke v. d. Steeg Allemaal van harte gefeliciteerd. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes. Jammer, dat ik van de week niet zoveel zilverpapier en capsules kreeg. Alleen Inge Harmsen, Berna Ditewig en Ria Sieck brachten een grote zak vol. Heel hartelijk bedankt, hoor. Volgende week hoop ik van de anderen ook weer eens wat te zien. Helpen jullie allemaal weer flink mee? Hartelijke groeten van Tante Jos Figuur a. EEN LEGENDE OVER DE RIJST Een Javaanse legende vertelt ons hoe de rijst in de wereld is gekomen. Batara-Guru, de grootste en machtigste der goden, schiep eens een goddelijk- schone vrouw. Hij vond, dat hij zoiets moois gemaakt had, dat hij gelijk met haar wilde trouwen. Maar zij wilde hem niet hebben, want hij was oud en dik en bijna kaal. Batara riep de andere goden bijeen en vroeg hun om raad. Zij waren he er over eens, dat de vrouw met hem zou trouwen, maar aan de andere kant moest hij voor de bruiloft een wens van haar vervullen. Figuur c. EEN STUKJE SPEELGOED Dit stukje speelgoed kun je heel ge makkelijk maken en je zult er veel ple zier mee hebben. Neem een heel klein balletje (een tafeltennisballetje is groot genoeg), een blikje waar dat balletje in past, een stokje, een koordje en een schroef. En dan heb je alles wat nodig is om dit stuk speelgoed te maken. Maak een paar gaatjes in de bal om het koordje door heen te steken en zorg, dat het er niet uit schiet, door aan het einde van het koord je, boven op de bal, een stevige knoop te leggen. Om de gaatjes te maken kun je een dikke stopnaald gebruiken, maar voor het gaatje, dat je in de bodem van „Wat wens je, jij mooiste vrouw?" vroeg Batara. „Ik zou willen, dat je een nieuw soort voedsel voor me maakt, dat mij nooit zal gaan vervelen," antwoordde de jonge vrouw. Batara dacht, dat het heel gemakkelijk was om aan zulk een wens te voldoen. Maar wat hij ook be dacht, de jonge vrouw zei steeds weer: „Het is niet goed genoeg". De oude god Batara probeerde gedurende maanden en maanden de wens van de jonge vrouw te vervullen en toen hij maar steeds niets naar haar zin kon doen. besloot hij toch met haar te trouwen. De volgende dag stierf de jonge vrouw echter. Batara gaf haar een grootse be grafenis en op de 24e dag daarna, toen hij treurend bij haar graf zat, zag hij plotseling kleine plantjes uit de grond omhoog schieten. „Niemand ter wereld heeft ooit tevoren zo'n plantje gezien", riep Batara uit. De ziel van mijn liefste is in deze plantjes en ik zal die plant rijst noemen en haar over de wereld versprei den, zoda alle mensen er genoegen aan zullen beleven. Op deze wijze werd de wens van de jonge vrouw na haar dood vervuld en kregen de mensen een voed- selsoort, waarvan zij nooit genoeg kregen, zelfs al aten zij het iedere dagzo ver telt ons de Javaanse legende. Figuur b. EEN WATERJUFFERTJE VAN DE VRUCHT VAN DE AHORNBOOM Vroeg in de zomer kun je de gevleu gelde zaadjes van de ahornboom door de lucht zien dwarrelen. Je kunt van die zaadjes heel gemakkelijk goed lijkende waterjuffers maken, zoals je ziet in de tekening. De kop en de vleugels zijn ge maakt van de zaadjes en het lichaam is een heel dun twijgje. De kop maak je daarop vast met een speldje en de vleu gels lijm je er aan. Vervolgens steek je een heel dunne staaldraad door een klompje klei dat je vervolgens met mos bedekt, en het andere einde van de draad steek je in de „waterjuffer", waardoor het lijkt of deze wat boven het mos rond vliegt. het blikje moet maken, moet je wel een spijker en een hamer gebruiken. Door dat gaatje schroef je het blikje stevig op de stok. Vervolgens bind je het overgebleven stuk koord om de stok, precies onder het blikje, en dan is je spel klaar. Als je naar de jongen op het plaat je kijkt, zul je zien, wat de bedoeling is, namelijk om zonder de bal te raken, deze via het koordje in het blikje te krijgen. (Ingezonden) Onder dit motto zal dit jaar de Na tionale Kollekte gehouden worden, n.l. in de periode van 2-8 november a.s. De opbrengst komt ten goede aan onze geestelijk misdeelde medemens, d.w.z. aan een categorie uit onze samenleving die ruim 250.000 Nederlanders omvat. Veelal in stilte wordt in Nederland de zwakzinnigenzorg beoefend zoals veelal het leed ook in stilte wordt ge dragen c.q. opgelost. Hoe moeilijk is het voor de ouders om te trachten hun kind dat geestelijk gehandicapt is, d.w.z.: aldus gehandicapt is als gevolg van een hersenbeschadiging, niet alleen als een opgave te zien maar ook als een gave. Het is immers de taak van de ouders om hun kind tot maximale ontplooiing te brengen opdat het later een plaatsje, hoe bescheiden dat ook moge zijn, in de maatschappij kan innemen, hierin een aangepaste taak kan krijgen. Onze samenleving acht, wellicht ook omdat het maatschappelijk werk in de zwakzinnigenzorg in stilte geschiedt en weinig spectaculair is, het geestelijk misdeelde kind meer onvolwaardig dan de lichamelijk zieke die min of meer in de vrijheid staat en dus in de volwaar digheid. Gelukkig kan geconstateerd werden dat hierin de laatste jaren een guns tige wending is gekomen hetgeen grote invloed uitoefent op de individuele le vensinstelling der ouders die de zorg hebben voor een geestelijk gehandicapt kind. Veel goed werk wordt verricht door de onderwijzers verbonden aan scholen voor buitengewoon onderwijs, de pio niers van de zwakzinnigenzorg. Het ge specialiseerd maatschappelijk werk in deze sector kon eerst goed op gang ko men toen het Ministerie van Maat schappelijk Werk in 1957 dit werk ging subsidiëren. Ondanks een extra subsidie van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, provinciale- en gemeentelijke subsidies dient het particulier initiatief evenwel voor de noodzakelijke aanvullende middelen te zorgen. Mifnhcirdt's Zenuwtobletten Voor de zesde keer wordt nu de lan delijke interconfessionele kollekte ge houden waarin samenwerken de drie landelijke verenigingen: „De Neder landse Vereniging voor Sociaal Peda gogische Zorg"; „De Vereniging van de H. Jozef van Cupertino"; „De Prote stants Christelijke Vereniging tot Be vordering van Sociale en Pedagogische Zorg" en de drie ouderverenigingen, resp.: „Helpt Elkander"; Voor het Zor genkind"; „Philadelphia" Genoemde zes verenigingen hebben reeds veel tot stand gebracht b.v.: kleuter-„schooltjes" voor imbecille kinderen (deze worden door het Mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen nog niet als „school" erkend). dagverblijven voor zwaar geestelijk en/of lichamelijk gehandicapten. maatschappelijk werk onder zwak zinnigen. tehuizen voor zwaar geestelijk ge handicapten die ouderloos zijn. internaten. observatiecentra. werkplaatsen. Al deze activiteiten gaan uit van het particulier initiatief. Bezint U zich eens op Uw eigen ma teriële voorspoed, Uw gezinsgeluk, Uw rijkdom gezonde kinderen te hebben dan zijn wij ervan overtuigd dat U ter bevordering van het geluk van de gees telijk misdeelde medemens, de a.s. kol lekte (2-8 november a.s.) extra zult steunen. Uw bijdrage kunt U ook stor ten of overschrijven op: Rotterdamsche Bank N.V., Veenendaal, Giro 382714, t.n.v. mevr. Hazenberg-de Jong. 19. Napoleon betaalde goed voor Shulmeisters diensten. Hij betaalde zijn spionnen altijd goed. Maar er was één ding, dat. hij beslist niet wilde: Shulmeister het kruis geven van het Legioen van Eer. En dat was nu juist hetgeen Shulmeister in de loop der jaren steeds meer verlangde te hebben. Nadat hij verscheidene malen in zijn verwachtingen teleurgesteld was kreeg hij een vriend zo ver er tegen Napoleon over te spreken. Napoleon echter merkte, toen Shulmeisters vriend zijn vraag gesteld had, heel verbaasd op: „Het kruis van het Legioen van Eer? Nooit. Zeg maar tegen Karl, dat hij zoveel geld kan krijgen als hij verlangt dat hij bijna alles van me kan krijgen dat hij wil hebben, maar dat ik niet inzie waarom ©31-64 ik aan een spion het grootste van alle eretekenen zou uit reiken." 20. In weerwil daarvan was Shulmeister toch gelukkiger dan de meeste andere spionnen; zelfs gelukkiger dan de Keizer zelf. Toen namelijk Napoleon tenslotte werd verslagen en naar St. Helena gezonden kwam Shulmeister er van of met een korte gevangenisstraf. Hij had een groot fortuin ver zameld (waarvan hij echter het meeste weer verloor) en daar van had hij voldoende overgehouden om een kleine tabaks winkel te openen in een dorpje, waar hij in vrede en wel stand leefde totdat hij op 83-jarige leeftijd overleed. Slot. Belangrijke stap naar de maan De lancering van het door drie mannen bezette Russische „Voshkod"-ruimtevaar- tuig, heeft geen grote verrassing kunnen brengen in de Westerse landen. Al geruime tijd hebben inlichtingen uit de Sovjet Unie er op gewezen, dat de Russen een nieuwe ruimtestunt aan het voorbereiden waren. Zelfs kwam al drie weken geleden de onoffici ële aankondiging, dat het „binnen enkele dagen" zou gebeuren. Kennelijk ging er toen iets fout en dan hoort men er nu eenmaal, volgens de Russische propagandatraditie, weinig meer van. Het neemt niet weg, dat de lancering van de „Voshkod" („Dageraad") een be langrijke prestatie is, waarmee de Russen opnieuw de leiding hebben genomen in de strijd om de eerste man naar de maan te kunnen brengen. De Russische instanties hebben medegedeeld, dat de nieuwe ruim tecabine gelanceerd is met behulp van een nieuwe, bijzonder krachtige raket, die alle voorgangers in stuwkracht overtreft. Vol gens de Amerikaanse deskundigen moet deze nieuwe Russische raket minstens de gelijke zijn van de nieuwe gigantische Amerikaanse Saturnus, die wel al enkele malen beproefd is, maar pas in de ko mende jaren voor echte lanceringen kan worden gebruikt. Met de lancering van hun „Dageraad" willen de Russen een schat van gegevens verzamelen voor komende reizen buiten de dampkring. De samenstelling van de be manning een vlieger, een geleerde en een medicus wijst daar al op. Ook zal men belangrijke ervaringen kunnen op doen met de zelfbesturing van ruimtevaar tuigen. De Voshkod is uitgerust met eigen besturingsmiddelen kleine straalpijpjes die het toestel zowel verticaal als hori zontaal kunnen doen bewegen. Het jongste, maar misschien wel het belangrijkste bemanningslid van de Vosh kod is de 27-jarige Boris Jegoroy, ge huwd en vader van een trotse zoon. Hij is medicus aan boord. Drie jaren geleden slaagde hij voor zijn artsexamen, sinds dien werkte hij een reeks van medische instituten af. Bekend is, dat zowel de Russen als de Amerikanen bij hun voor gaande ruimtevluchten hebben ontdekt, dat het verblijf in de ruimte wel degelijk gevolgen heeft voor de lichamelijke toe stand van de astronauten. Nu met de drie Russen mee in totaal vijftien men sen (onder wie de Russin Valentina Teres- jkova) een tocht in een satelliet hebben gemaakt is al een reeks van gegevens over de medische aspecten verzameld. Over een aantal verschijnselen met name op het psychische vlak bestaat echter gro te onzekerheid. Het is de taak van Jegorov een tipje van de sluier op te lichten. De lancering van de drie Russen vormt ongetwijfeld een onderdeel van een Rus sisch program, een man naar de maan te brengen. Ook de Amerikanen werken aan een plan, dat ongeveer dezelfde punten heeft. Ook zij willen hun Apollo-capsule, door drie mannen bemand, in de ruimte brengen. Dit zal echter pas volgend jaar gebeuren. Pas daarna kan men eigenlijk serieus gaan denken aan een bemande vlucht en landing naar en op de maan. De Amerikanen verwachten rond 1970 op de maan te landen. Op dit moment, na de Opgave 56 Horizontaal: 1 kruipend dier, 5 part, 9 salaris, 11 nauwe, 12 water stand (afk.), 14 plaats in Zeeland, 16 rivier in Engeland, 17 meisjes naam, 19 nauwe opening, 21 ledger (afk.), 22 gast, 24 jongensnaam, 26 stad in Duitsland, 28 Rom. keizer beroemd om zijn rechtvaardigheid, 30 telwoord, 32 vet der melk, 33 maanstand, 35 ledige zeeschelp, 37 de oudste (afk.), 38 schijn, voorko men, 40 hemellichaam, 42 oude lengtemaat, 44 ontkenning, 46 hoofddeksel, 48 Belgische kiezel zandsteen, 49 onbep. voornaamw. Vertikaal: 1 groente, 2 telwoord, 3 bijwoord, 4 plaats in Over. 5 lid woord, 6 eind", 7 insekteneter, 8 plaats in Z.H., 10 kneep, 13 klap, 15 teken, 18 broedplaats v. vogels, 20 zwak, 22 binnenkort, 23 zuiver, 25 bloeiwijze, 27 deel van het gelaat, 1 z 5 4 i 7 8 9 10 12 13 14 15 18 19 u ZZ 23 24 26 zy Z8 29 31 32 33 34 35 36 3V 38 40 41 4 2 45 44 46 47 4 a 49 29 ploegsnede, 31 plaats in Limb., 34 spleet, 36 scheik. element, 39 buitenhaven, 41 koor van zangers, 43 tussenzetsel, 45 staatsbedrijf (afk), 47 lidwoord. Voshkod, maakt men zich nog niet zo on gerust, dat de eerste Amerikaan daar dan door een Rus zal worden begroet. De weg is nog lang. Tal van vragen moeten nog worden opgelost. Een van die vragen is de techniek van ontmoetingen in de ruimte. Kort na de lancering van de Voshkod deden al ge ruchten de ronde, dat de Russen opnieuw zouden proberen de gelanceerde driemans cabine in contact te brengen met een an der ruimtevaartuig. Op dezelfde manier, zoals in juni vorig jaar de Wostok 5 en 6, bemand door Valeri Bykovsky en Vale:q- tint Teresjkova, met elkaar in contact zouden zijn geweest. Dergelijke ontmoe tingen vragen een gecompliceerde handel wijze, die duchtig moet worden geoefend en beproefd. Wanneer de Russen er in slagen hiermede een ruime ervaring op te doen, betekent dat opnieuw een voor sprong op de Amerikanen, die hun ont moetingstechnieken pas in 1966 en 1967 in de praktijk willen bepi-oeven. Het beroemde Franse zangers kwartet Les Frères Jacques zegt niet jaloers te zijn op de yè-yè-zangers. Volgens hen gaat iemand die 3 keer yè-yè gehoord heeft graag naar hen luisteren omdat hij dan tenminste verstaat wat er ge zongen wordt. (21) Als aan de grond genageld kijkt Aram om hoog. Daar, in de schaduwen van de hoge hanebalken, gloeit een vaag, blauwachtig licht Langzaam wordt de lichtgloed sterker en geleide lijk beginnen zich de trekken van een gelaat af te tekenen een reusachtige maskerachtige kop Dan, zonder dat er ook maar een rimpel aan het gelaat beweegt, klinkt uit de opengesperde muil een hese, holle stem Vlucht vlucht o stervelingen, eer de machten der duisternis U over meesteren En de dreigende woorden echoën nog na in het donkere vertrek, als Presto, door pa niek gegrepen, de deur openwerpt en naar buiten stormt. Presto!! schreeuwt Aram hem nog na, maar voor het eerst van zijn leven gehoorzaamt de schild knaap niet aan de roep van zijn ridder. Dan grijpt Aram haastig zijn zwaard en kleren en snelt even eens naar de deur. Nog even werpt hij een blik naar het duistere plafond waar de omtrekken van het afschuwelijke gelaat langzaam vervagen. Dan, met een lichte huivering, werpt hij de deur met een luide slag in het slot en rent de donkere gang in, Presto achterna (wordt vervolgd) VOOR is uw aangewezen adres AUTORIJSCHOOL Jan van Goyenstraat 27, Veenendaal - Tel. 3700 Wij lessen in Renault R8, Opel Rekord en vracht wagen Bedford, alles nieuw materiaal. Hoofdstraat 43-48 Veenendaal Groot» assortiment in VOUWWAGENS KINDERWAGENS WANDF.LWAGF.N8 Bij aankoop van minimaal f 2,50 aan naalden, garen, olie enz. een SINGER SPELDJE gratis. Singer naaimachines, brei machines, schrijfmachines en koelkasten. Steeds voorradig inruil naaimachines. Alleen Singervertegen- woordiger voor Veenen daal en omstreken: Wilhelminastraat 53, Tel. 08385-3573 Veenendaal. Pasteur-garantiemerken zijn tevens spaarmerken voor waardevolle Remia verrassingen 2fc Altijd vers v-M r VaBafe;:? Remia prachtig smeerbaar1 zto ZILVER

De Vallei | 1964 | | pagina 4