Goedkeuring plannen zwembad hangt mede af van Amerongens gemeenschap WOL! 5PINNERI] EDE Alliid tot uw dienst Ant. de Ruiter ENIGE MNL. EN VRL. GESCHOOLDE KRACHTEI 1 1 1 SLIJPERS B BORSTELAARS POLIJSTERS HENDI fijnmetaalfabriek DRUKWERK Ds. J. T. Cazander, hervormd predikant te Seherpenzeel VIERDE BLAD „DE VALLEI' VRIJDAG 30 OKTOBER 1964 Nr. 86 Giften ineens Acties Zelfwerzaamheid Burgerzinlening Overberg Ds. Velema voor NCVB Wel verschillen, maar wederzijds vertrouwen DERDE JEUGDWERKLEIDER Jeugdweekend Dankdag metterdaad Heeft de kerk nog een Woord voor deze wereld? OTpfcds Bedankt voor beroep R.K. Pastorie Meer studenten Klacht over televisie GROTER Greep Vormgeving Gemoedelijk Het bad i SCHOOLHUWELIJK AMERONGEN Oprichting babysit-centrale Show Nieuwe zaak Onze bruidsjaponnen zyn een feest roor het oog De mooiste japonnen hebben wij ontvangen. f 75,- tot f 300,- HET ADRES VOOR DE A.S. BRUID Voor verheugende gebeurtenissen Drukkerij „De Gelderse Vallei" Vening Meineszstraat 6 Industrieterrein Frankeneng EDE - Tel. 08380-2951 vraagt voor haar moderne spinnerij in vaste dienst Goed loon, sociale voorzieningen alsmede winstdeling. Aanm. dagelijks op het kantoor van de onderneming of 's avonds bij de heer van Beek, Tuinderslaan 14 a, Ede. GROOT en KLEIN Drukkerij „De Gelderse Vallei" KOOPT NU MAILLOTS 6,50 PANTY KOUSEN 4,85 6,90 NOORSE SOKKEN mt. 10: 3,50. Ook in kleuren, vanaf mt. IV2, 8V2 en 9: 3,85 FLANELLEN LAKENS 150/250 ecru 8,95 - streep 11,75 175/250 ecru 9,95 - streep 13,25 SCHEEPJESWOL meraklon 100 gr. zermatt 100 gr regatta 100 gr. noorse sportwol 100 gram 2,70 noorse sokken wol 3,15 100 gram 2,76 3,05 2,70 benfica 50 gr. 1,88 Partij opruimingswol 100 gram1,98 DENKT U OM DE SCHEEPJESWOLWEDSTRIJD VOOR GROOT EN KLEIN? PRACHT PRIJZEN. Hoogstraat 12 Tel. 2627 Veenendaal Nu de raad heeft besloten tot aankoop van de grond waarop het zwembad gesticht zal worden, breekt er voor de zvvembadcommissic een drukke tijd aan. Reeds meerdere malen werd er op gewezen dat er van de bevolking een offer gevraagd zal moeten worden om de bouw mogelijk te maken. Dit offer wordt gevraagd in de vorm van giften, deelname in burgerzinlening en het leveren van arbeid. De commissie heeft deze week huis aan huis een circulaire gezonden met als opschrift: „Ieder steentje is er eentje". Van het totaal benodigde bedrag zullen tienduizenden guldens door de burgerij moeten worden opge bracht, want de goedkeuring die hogere autoriteiten moeten verlenen aan deze plannen, hangt voor een groot deel af van hetgeen de Amerongse gemeenschap voor deze zaak opbrengt. Hiervan moeten we ons beslist zeer goed bewust zijn. Bij de plaatselijke banken, te weten: de Nutsspaarbank, giro 280802; Coöp. Raiffeisenbank, giro 127408 en de Rot terdamse Bank, giro 382714, is een re kening geopend ten name van de zwembadcommissie gemeente Ameron- gen. Giften kunnen bij de banken wor den gestort. Inmiddels is op deze rekening reeds een bedrag van f 1.000,gestort. De eerste inleg was afkomstig van het ge zamenlijk personeel van de gemeente secretarie. dat met elkaar een bedrag van f 200,bijeenbracht. (Welk be drijf volgt?). Als eerste vereniging stortte de Oranjevereniging f 150, voor dit doel. Van een onbekende in woner werd f 500,ontvangen. Het begin is er. Voorts heeft de commissie de moge lijkheid opengesteld om periodieke gif ten te storten, per maand of eventueel per week (minimaal f 1,Dit bedrag wordt desgewenst thuis opgehaald, tot en met december 1965. Een formuliertje werd bij de circulaire gevoegd. Met spoed zal nu worden overgegaan tot het animeren van alle mogelijke acties. Om maar enkele mogelijkheden te noemen: erwtensoepacties, oliebol len-verkoop, sparen in bedrijf s- of schoolverband, filmvoorstellingen etc. Iedereen die in dit verband iets wil doen, of een goed plan heeft, wordt dringend verzocht contact op te nemen met de voorzitter van de Propaganda- commissie, de heer H. Sasburg, Kon. Wilhelminaweg 109. Wanneer de eigenlijke werkzaamhe den aan het bad, voor zover zij daar voor geëigend zijn, grotendeels door de bevolking zelf worden gedaan, kan een zeer belangrijke besparing verkregen worden. Van verschillende zijden kwa men al belangrijke toezeggingen bin nen. Ook voor dit onderwerp werd bij de circulaire hiervoor een apart for muliertje gevoegd. Voor verdere inlichtingen kan men zich vervoegen bij de voorzitter van de zelfwerkzaamheidscommissie, de heer F. C. Magendans, Veenweg 6 of ten gemeentehuize. Door de financiële sub-commissie wordt bekeken op welke wijze even tueel een burgerzinlening georgani seerd moet worden. Binnenkort volgen hierover nader berichten. Ook op de bevolking van Overberg In de aankondiging van de bij eenkomst van de Ned. Christen Vrouwenbond, waarin ds. J. H. Ve lema te Apeldoorn zal spreken over „Rome en de reformatie" is een fout geslopen. De bijeenkomst wordt ge houden op donderdag 19 november en niet op 13 november. De kerkeraden van de Chr. Geref. Kerk, Beatrixstraat en van dezelfde kerkgenootschap van de Hoofdstraat hebben gezamenlijk vergaderd over het thema „Hoe kan de onderlinge verhouding verbeterd worden?" Blijkens een verslag van deze ver gadering zijn de verschillen die er tussen beide plaatselijke kerken be staan bijzonder openlik en vrij doorgesproken. Men kwam tot de conclusie dat er inderdaad verschillen bestaan, zo wel in ligging als in struktuur. Even wel geen ernstige verschillen, maar die er bestaan zijn er door de eeu wen heen altijd geweest en ze zul len wel blijven ook. Ds. C. Langbroek stelde als voor zitter van deze gecombineerde ker- keraadsvergadering vast, dat men elkaar ondanks de verschillen die er zijn nodig heeft, dat men elkaar moet dienen en aanvaarden om Christus' wil. Er moet een weder zijds vertrouwen en aanvaarden van elkaar zijn. Wanneer wij met een begerig hart opgaan, aldus ds. Lang broek, heeft God zich niet verbon den aan de ene of de andere domi nee, maar aan Zijn Woord. laten voorgaan. De classis deelde de Scheveningse mening niet, omdat hieraan geen algemene geldigheid kon worden toegekend. Zondag 8 november a.s. zal in de ochtenddienst van de Herv. gemeen te Sola Fide te Veenendaal de der de jeugdwerkleider worden geïnstal leerd. Het is de heer Van der Berg van de Martha Stichting te Alphen. Het jeugdwerk - bestemd voor alle ge zindten - breidt zich nog steeds uit. Uit een bij de aanvang van dit seizoen gehouden telling bleek, dat in één week 880 jongelui het gebouw aan de Industrielaan bezochten. De ruimte daar is inmiddels ook veel te klein geworden, terwijl ook de fi nanciële zorgen steeds meer gaan dxukken. De Hervormde gemeente Sola Fide organiseert op 7 en 8 november een jeugdweekend voor meisjes en jon gens van 16 tot 23 jaar. Het week end wordt gehouden in de „Heide- haas" te Lunteren. Op dankdag - woensdag 11 no vember - zal door het Geref. jeugd verband fruit worden aangeboden aan de zieke en oude gemeenteleden te Veenendaal. Twee dagen voor dankdag worden gaven in geld en natura bij de gemeenteleden ingeza meld en één dag van tevoren worden de fruitbakjes klaargemaakt en voor de preekstoel in de Oude Kerk gezet. Voor de kleine kinderen, die de avonddienst niet kunnen meemaken is er 's middags een korte dankdienst in de Oude Kerk. Ds. J. T. Cazander dient sinds een half jaar de Hervormde gemeente van Seherpenzeel, waar hij beroepen werd in de vacature ds. L. Klootwijk, die tot veldprediker werd benoemd. Ds. Cazander, geboren in Den Haag, was voordien in de gemeente Oosterwolde aan de noordkant van de Veluwe werkzaam. Seherpenzeel is dus zijn tweede gemeente. Ds. Cazander behoort tot de modaliteit van de Geref. Bond in de Hervormde Kerk. Ds. J. Smit te Lopik heeft bedankt voor het beroep van de Hervormde gemeente te Eist. De nieuwe R.K. pastorie naast de Salvatorkerk aan het eind van de Patrimoniumlaan nadert zijn vol tooiing. Binnen enkele weken kan de pastorie worden betrokken. Dit jaar zijn aan verschillende hogescholen meer studenten in de theologie ingeschreven. Bij de Vrije Universiteit meldden zich 52 nieuwe studenten aan, terwijl de Geref. theologische hogeschool te Kampen er 43 mocht inschrijven. Waarschijnlijk is deze verhoogde belangstelling een gevolg van het laten vervallen van de eis van een gymnasiale vooropleiding. Thans kan men ook met een andere middelbare schoolopleiding terecht al moet men dan om tot de eigenlijke studie te worden toegelaten eerst een voorbe reidende cursus van twee jaar vol gen. Ook de theologische opleiding van de Gereformeerde kerken (vrijge maakt) te Kampen mocht dit jaar meer inschrijvingen noteren, name lijk 10. Daarnaast hadden 12 inschrijvin gen plaats voor de doctorale studie. Reeds eerder berichtten wij, dat de Geref. kerkeraad van Schevenin- gen bij de classis 's-Gravenhage een klacht had ingediend over televisie kerkdiensten. De kerkeraad meende, dat o.m. bejaarden niets aan deze diensten hadden omdat er allerlei liturgische nieuwigheden in werden verwerkt. Ook wilde men meer en andere predikanten in deze diensten De gemeente van Seherpenzeel (3500 a 4000 zielen) is beduidend gro ter dan de eerste gemeente van ds. Cazander (1500) zielen. De bearbei ding van enkele duizenden gemeen teleden zou voor één predikant een te zware opgave betekenen, reden waarom ds. P. Zijlstra, em. predi kant hulp en bijstand verleent in het pastoraat. Seherpenzeel is eigenlijk rijp voor een tweede predikant, waaraan door de besturende colleges alle aandacht wordt gegeven om mettertijd te ko men tot verwezelijking van de plan nen. Ds. Cazander ging in 1948 naar het toenmalige Ned. Indië ter ver vulling van zijn dienstplicht, deed staatsexamen en studeerde nadien theologie te Utrecht. Het theologisch onderwijs was erop gericht ons de Bijbel te leren lezen, zo formuleerde ds. Cazander de studie. De prakti sche vorming van de predikant blijft nog altijd een zorgenkind in de op leiding. Seherpenzeel ligt op de grens van de Veluwe en het Westen, zegt ds. Cazander. Beide invloeden zijn merkbaar. Kerkelijk gezien is er een trouwe kern van meelevenden, al bestaat er natuurlijk ook in Seher penzeel een z.g. „rand" van buiten kerkelijken of niet-meelevenden. Ds. Cazander, sprekend over het kerkelijk leven in het algemeen, zegt dat men wel eens stelt dat de kerk de greep op de massa (overigens een huiveringwekkend woord) heeft ver loren. De oorzaken zijn velen, onze tijd is jachtig, de wachtkamers van de psychiaters zijn vol, nieuwe we tenschappelijke problemen dienen zich aan, de omstandigheden waar onder wij leven zijn veranderd. Heeft de Kerk nog het verlossende Woord voor onze tijd? De kracht van de Kerk ligt in haar prediking. Zij heeft tot taak de Boodschap van de Bijbel door te geven op een verstaanbare wijze, 't Gaat in Gods Woord om het geloof, dat, om een beeld te mogen gebrui ken, schittert als een diamant in een etalage en allerlei verschillende kleuren geeft. Zo zal alleen het ge loof in Christus als de Bron van alle rust een antwoord geven op alle vragen en problemen van het leven. Gezien in dat licht blijkt de Bijbel een oude Boodschap te bevatten, die tevens een alles vernieuwende is. Alleen waar de Kerk bezield is van deze ontvangen opdracht zal zij ook de moderne mens weten te be reiken, aldus ds. Cazander. Tot de vormgeving van de kerke lijke Boodschap behoort mede de liturgie. In het gesprek, dat hier over ontstaat, merkt ds. Cazander op, dat de liturgie een dienende functie heeft binnen de eredienst. Zij is betrokken op de prediking, in de zin van antwoord op het Woord dat God tot ons spreekt. Het gaat daarom niet aan haar te ver heffen tot het een en al. Waar dit gebeurt komt de prediking in het gedrang met alle gevolgen van dien. De kracht van de Kerk wordt be paald door het Woord dat zij spreekt en de daadwerkelijke vruchten, die haar verkondiging afwerpen. Dat zal beslag leggen op de handel en wandel van een iegelijk die gelooft. Dat geloof blijft bepalend voor de vormgeving van het leven. Van hieruit is er ook alle ruimte binnen het raam van de prediking voor de praktijk van het dagelijks leven in groot en klein verband. Wie de Kerk buiten het leven plaatst heeft nog geen plaats binnen de Kerk gevon den. Terugkerend tot de gemeente Seherpenzeel zegt ds. Cazander, dat dit een gemoedelijke bevolking is. Er zit ook activiteit in de mensen. De middenstand, wetend, dat men ingeklemd is tussen Veenendaal en Amersfoort, doet haar best. Het is een dorp met eigen inslag, al ves tigen zich de laatste tijd veel men sen van buiten. Behoudende invloe den kunnen remmend, maar ook bindend werken binnen een ge meenschap in de groeiperiode. Seherpenzeel is een gemeente om met genoegen te werken. Ds. Cazander, jong en energiek, voegt de daad bij het woord en trekt na dit korte, oriënterende gesprek, de wijk in. Ziekenbezoek, huisbe zoek, catechisatie, verenigirigen, al deze dingen nemen ds. Cazander in beslag. Hij doet het met graagte wordt een dringend beroep gedaan tot medewerking. Ook de Overbergse kin deren zullen binnenkort naar het bad gaan voor het schoolzwemmen, terwijl vele Overbergse jongeren eveneens re gelmatig verwacht worden. Dat schoolzwemmen wordt door het schoolhoofd de heer Wijnands ten zeer ste toegejuichd, want nu hoeft men niet meer naar Veenendaal toe, zodat er langer gezwommen kan worden. Even eens hoeft men nu ook niet meer over drukke verkeerswegen heen. De circulaire van de zwembadcom missie werd uiteraard ook in Overberg verspreid. Voor het gemak van de Overbergers heeft mej. C. A. Dommer- holt, onderwijzeres aan de Christelijke School, zich bereid verklaard als cen traal punt voor Ooverberg te fungeren. De inwoners van Overber^^yordt daar om verzocht de ingevulde formulieren bij mej. Dommerholt te doen bezorgen. Op de hierbij afgedrukte tekening blijkt duidelijk hoe het bad gaat wor den. Het bassin krijgt een wateropper vlakte van 1000 m2: 25 x 40 meter. De bodem wordt glooiend. Het ondiepe deel begint met een diepte van 60 cm, het halfdiepe bij 90 cm, terwijl het diepste punt 2.30 m is. Het bassin is alleen te bereiken door het passeren van een waadbak aan iedere zijde. Er komt een zonneweide van lVt ha en een kleuterbad van 100 m2. De kleed hokjes, toiletten, douches e.d. worden ondergebracht in de te verbouwen „Blauwe Schuur". Op het kleutergedeelte worden een 7-tal banken geplaatst t.b.v. de ouders van de kleuters. Dit gedeelte is van de zonneweide afgescheiden door een be- plantingsstrook. De toegang van het bad is geprojecteerd aan het Veenen- daalse fietspad. Projectietekening van het nieuwe Ame rongse Zwembad, dat zal worden aan gelegd naby' het Amerongse Fietspad in de omgeving van de Blauwe Schuur. Naast de zwembassins zullen een kleu terbad en een grote speel en zonne weide wo.rden gecreëri\. -7 c Woensdagmiddag traden onder grote belangstelling in het huwelijk de heer R. v. d. Poel, leraar Frans aan de Herv. Ichtus ULO en mej. Schut, lerares Engels aan de zelfde school. Het ontbrak hen niet aan belangstelling, want b(j het Gemeentehuis: werd het bruidspaar door velen opgewacht, terwijl alle leerlingen van de Ichtus-ULO in de Ned. Herv. Kerk op de Markt, waar het huwelijk ingezegend werd, aanwezig waren. De jeugdcommissie van de Ned. Herv. Kerk te Amerongen heeft een babysit centrale opgericht, zodat de mensen die van deze organisatie gebruik willen maken gerust een avondje uit kunnen gaan. Mevr. J. C. Bus-Roelofs, Over- straat 10, tel. 1788 heeft zich bereid verklaart om als kontaktadres op te treden. Tot 23.00 uur 's avonds kost een babysit f 1,en daarna f 1,50 per uur. Wanneer men zich van een baby sitster wil verzekeren moet men er voor zorgen dat de oppas veilig thuisge bracht wordt. Meisjes die wat voor een avondje oppassen voelen kunnen zich tot mevrouw Bus wenden. In de zaal van Buitenlust werd een show gehouden door enkele winkelbe drijven te Amerongen en Veenendaal. Er was voor deze avond bijzonder grote belangstelling. De zaal was haast te klein. Vooral de modeshow viel zeer in de smaak. De getoonde bruidskle ding had de grootste belangstelling van de vele aanwezige dames. In de zaal waren door de deelnemende winkeliers stands ingericht, waar na afloop nog eens terdege gekeken kon worden. Door het vertrek uit Amerongen van de heer Fey, horloger en juwelier, was Amerongen enige maanden verstoken van -een dergelijke zaak. Hoewel de heer Fey deze zaak nog slechts kort dreef, bleek toch wel dat er in Ame rongen aan een dergelijke winkel een grote behoefte bestond. Zaterdagmid dag is de winkel opnieuw geopend. De ze wordt thans gedreven door de heer Langelaar met zijn zoons, tot nu toe horloger te Boskoop. De winkel werd officieel geopend door wethouder K. G. Tiel wegens verhindering van de burge meester. Namens het gemeentebestuur wenste hij de heer Langelaar te Ame rongen goede zaken toe. Direct na de opening was er al flinke belangstelling voor deze nieuwe zaak. Nergens slaagt u beter Prijzen vanaf Komt u eens kijken? A. Bouman Hoofdstraat 108 Tel. 3324 - Veenendaal laat men ..fijn" drukwerk vervaardigen zo bis geboorte kaartjes. ondertrouwkaarten, visitekaartjes etc. Raadpleegt U onze collectie Parallelweg 10 - Veenendaal - Telefoon 2022* WIJ VRAGEN VOOR ZO SPOEDIG MOGELIJK of zij die hiervoor opgeleid willen worden. Wij bieden: 0 gratis werkkleding wassen reiskosten vergoeding winstdeling pensioenfonds en een zeer aantrekkelijke loonregeling. Bent u al gepensioneerd of heeft U nog vrije morgens of middagen? Kom dan eens met ons praten, er is haast zeker een werkje dat U past. VEENENDAAL - Hoofdstraat 29 (electriciteits- zaak) bix wol maat 28 stijging per maat Maillots mousse nylon vanaf6,95 maten S-M-L, zwart-groen-marine, naad loos en met naad. Verstelbare taille. Crêpe kindermaillots mt. 32 stijging per maat. rood-donkergroen-marine met en zonder naad Pracht collectie SHAWLS voor dames, heren en kinderen - Wol, mohair en trevira. Handschoenen in alle maten en kleuren. Wanten wol - nylon - suêde. NYLON KINDER WIND JACK'S en JASJES: kleuren: donkerblauw - korenblauw - don kergroen - rood.

De Vallei | 1964 | | pagina 7