Bloedafname voor transfusiedienst NIET op 9 nov., maar op 9 december a.s. AGENDA Nieuwsblad „DE VALLEI" De huidige ontwikkeling van de produktiekosten van appelen en peren ELST SCHERPENZEEL EDERVEEN Officiële bekendmaki ng Niet alleen in de fruitteelt PERIKELEN Oogst en kostprijs Redactie en administratie Parallelweg 10 - Veenendaal - tel. 08385-2022* Na 6 uur 3924 Tengevolge van een misverstand vermeldden wy dat de bloedafnameavond t.b.v. de bloedtransfusiedienst zou plaats hebben op 9 nov. Dit moet zyn op woensdag 9 december 'a.s. Wel zullen (morgen) woensdag 4 nov. de aangekondigde films in Eltheto worden gedraaid. Over het nut en de noodzaak tot het geven van bloed, temeer omdat het Juliana- ziekenhuis met een groot tekort aan bloed kampt, nog het volgende: Tallozen hebben het behoud van hun leven te dan ken aan een bloedtransfusie. Daarentegen zyn personen overleden, die by tydige toevoeging van nieuw bloed in leven hadden kunnen blyven. Doktoren zullen dit kunnen bevestigen. Teko.rt aan bloed kan ernstige stoornissen in het men selijk lichaam veroorzaken. De eerste bloedtransfusie, waar iets van bekend is, werd uitgevoerd in 1492 bij Paus Innocentius VIII. De bedoeling was zijn oude bloed door nieuw te ver vangen. Behalve het overlijden van twee bloedgevers werden hierbij geen successen geboekt. In de 17e eeuw, na de ontdekking van de bloedsomloop door Harvey in 1628 ontstond opnieuw belangstelling voor de bloedtransfusie. Richard Lower verrichtte in 1665 de eerste geslaagde bloedtransfusie bij honden en in Frank rijk probeerde Denijs, de lijfarts van Lodewijk XIV, transfusie van dierlijk bloed bij de mens te verrichten. De ge volgen bleven niet uit, want de mens verdraagt geen dierlijk bloed en na een aanvankelijke beterschap stierf de pa tiënt. De Engelse vrouwenarts Blundell. die zeer onder de indruk was van ern stige bloedingen in het kraambed, paste omstreeks 1800 reeds bloedtransfusie toe. De grootste moeilijkheid voor Blun dell echter was - en hij kon dit niet verklaren - dat van 10 transfusies er 7 uitstekend verliepen, terwijl 3 op de zelfde wijze en met dezelfde middelen verricht, ernstige ziekteverschijnselen teweegbrachten, waarna de patiënt bin nen 3 dagen overleed. Dr. Karl Landsteiner deed de ont dekking dat de mensheid in 4 grote groepen verdeeld kan worden, thans aangegeven met de bloedgroepen O, A. B en AB. Voor het verrichten van een recht streekse bloedtransfusie met vers bloed moet men dus van tevoren de bloed groepen van de patiënt en gever ken nen en een controleproef verrichten. Zou men een patiënt een ander soort bloed toedienen, dus van een andere groep dan bestaat er grote kans dat de patiënt sterft doordat de aangetaste bloedlichaampjes samenklonten. De ontdekking van Dr. Landsteiner is in dit verband dus van zeer groot belang geweest. Reeds in de eerste Wereldoorlog 1914- 1918 bleek de bloedtransfusie van zeer groot belang bij de behandeling van oorlogsgewonden. Een en ander leidde tevens tot een verbetering van de tech niek. De bloedtransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis heeft ook in het buiten land een zeer goede naam hetgeen niet in het minst te danken is aan het grote aantal vrijwillige gevers, die hun bloed ter beschikking stellen om mensen het POSTZEGELRUILMIDDAG VOOR DE JEUGD Op zaterdagmiddag 7 november a.s. organiseert de filatelistenver. „Frimar- ket" een postzegelruilmiddag voor- de jeugd van Veenendaal en Omstreken in de leeftijd van 6 t.e.m. 14 jaar. Deze ruilmiddag wordt gehouden in de SKF kantine. De bedoeling is om te zien of de mogelijkheid bestaat een permanente jeugdafdeling filatelie op te richten, zo dat ook de jeugd door voorlichting en hulp kan komen tot de opzet en het bijhouden van een goede motief- of lan- denverzameling. Vier oudere leden fila telisten van de bestaande vereniging „Frimarket" zullen de jeugdige verza melaars helpen om een bepaalde ruil- transactie tot stand te brengen en orde in de verzameling te handhaven. leven te redden. Zonder bloed kan de dienst niets bereiken. Hoeveel bloed vraagt men eigenlijk van de bloedgevers? Een flinke, ge zonde man, gewicht 70 kg, leeftijd 21-60 jaar geeft een halve liter bloed, een vrouw 400 kubieke centimeter. Het spreekt vanzelf dat men goed gezond moet zijn en in het bijzonder niet mag lijden aan een ziekte, die met het bloed kan worden overgebracht zoals malaria, geelzucht en syphilis. Voor de bloedtransfusiedienst geldt dat snelle hulp dubbele hulp betekent. In vele landen hebben de Roode Kruis verenigingen daarom Bloedtransfusie diensten opgericht, waartoe men als bloedgever of donor kan toetreden. Ook in Nederland is dat mogeljjjc gemaakt. De bloedtransfusiedonores zijn allen medisch gekeurd, hun bloedgroep is zorgvuldig bepaald en zij dragen hun bloedgroepkaart (rood voor O, wit voor A, blauw voor B en oranje voor AB) steeds bij zich. Niet vaker dan eens per half jaar staan zij hun bloed af. Dit wordt nauw keurig aangetekend op de kaart en na vijfmaal bloedgeven verleent het Ne derlandse Roode Kruis hen de bronzen Landsteinerpenning. Na vijftien maal wordt de Landsteiner plaquette uitge reikt. In bijzondere gevallen (b.v. aan recordhouders met 25 of meer trans fusies op hun naam) kan een zilveren Landsteinerpenning worden overhan digd. Ook voor de vervaardiging van het bloedplasma is echter bloed van vele donores nodig. Er is immers maar een grondstof daarvoor geschikt en dat is „menselijk bloed". Of u rechtstreeks bloed voor een bloedtransfusie afstaat of uw bloed geeft voor de bloedplasma- bereiding, met uw bloed worden men senlevens gered. Het plaatselijke Roode Kruis hoopt dan ook dat deze oproep niet tevergeefs is en de bloedgevers in grote getale naar de Ritmeesterkantine komen op woensdag 9 december a.s. „DRIE IS TEVEEL" Na het succes van vorig jaar van het toneelstuk „Vadertje Langbeen" voert de Geref. Jeugdver, a.s. zaterdag 7 en dinsdag 10 november een klucht van Jan Blaaser Sr. en Jr. op, getiteld „Drie is teveel". Deze toneelavonden worden gehouden in 't Trefpunt. HAAGS POLITIEKOOR OP KERSTSAMENKOMST De Hervormde Jeugdraad te Veenen daal heeft het bekende Haags Politie Mannenkoor „Entre Nous" uitgenodigd op zaterdagavond 19 december een Kerstsamenkomst te verzorgen. De be kende dirigent Jan van de Waard zal het koor dirigeren, terwijl de jeugd raad er dezer dagen in slaagde de Haag se beiaardier en organist Henk Hertzog aan te trekken, die de samenzang zal begeleiden. DRS. VAN DER ZANDE BEDANKTE VOOR BEROEP De beroepen predikant bij de Geref. Kerk, drs. J. v. d. Zanden uit Zwolle, heeft voor het beroep naar Veenendaal bedankt. GROTE ST. NICOLAASACTIE VAN ZUID-WINKELIERS Ook de winkeliers uit Veenendaal- Zuid zijn heel wat van plan met de ko mende Sinterklaasweken. De actie, die de winkeliers in Zuid zullen ontkete- nën, loopt van 28 november t.e.m. 5 de cember. Er zal een groots gebeuren op het plein plaats hebben, maar daar over waren nog geen uitvoerige gege vens bekend. Wel zullen een aantal bonnen worden verstrekt, die iedere koper op een in legvel kan plakken. Bij inlevering van een bepaald aantal bonnen krijgt men de „sleutel van de schatkist van St. Nicolaas". Deze schatkist zal een plaats krijgen bij de fa. Van Hofwegen op het Slot. de Bruïneplein. In deze schatkist liggen de meest fraaie prijzen opgesla gen, variërend van een waarde van twee kwartjes tot zestig of zeventig gulden. OOSTDUITSE GEPENSIONEERDEN OP BEZOEK IN DE BONDSREPUBLIEK Driehonderd Oostduitse gepensioneerden zijn in West-Duitsland aangekomen om voor het eerst sinds ruim drie jaar familieleden te bezoeken. Op de foto omhelst een bejaarde vrouw haar dochter na aankomst met de trein in Frankfort. Het steeds stijgende kostenpeil en de intensivering van de produktietechniek hebben de laatste jaren de hoogte en de samenstelling van de produktiekosten in de fruit teelt belangrijk gewijzigd. De ontwikkeling is voor het Landbouw-Economisch Insti tuut aanleiding geweest dit jaar een onderzoek naar de produktiekosten van appelen en peren in te stellen. De resultaten hiervan worden gepubliceerd in Verslag no. 98, getiteld „Produktiekostenbegrotingen van appelen en peren in het zuidwestelijk klei gebied, het rivierkleigebied en het zuidelijk zandgebied". Dit verslag zal binnenkort verschijnen, aldus de heer P. A. Spoor van het L.E.I. in een onlangs gehouden radio causerie. 70% in het stadium dat de bomen volwas sen zijn. Dit is voor een belangrijk deel bepalend voor kostprijs en rentabiliteit. In het kort kunnen de produktiekosten als volgt worden samengevat. Voor de juiste beoordeling is het noodzakelijk te weten, dat de produktiekosten betaalde en niet betaalde kosten omvatten. Afschrij vingen, rente van het in het bedrijf ge- investeerde eigen vermogen en kosten varf de handenarbeid van de ondernemer zijn weliswaar kosten, maar geen uitgaven in het betrokken jaar. Dit in tegenstelling tot de betaalde kosten voor meststoffen, lonen e.d. De rente van het eigen vermo gen en het berekende loon voor de eigen arbeid zijn tevens inkomen voor de on dernemer. Uitgaande van de produktiekosten van appelen in het zuidwestelijk zeekleigebied ten bedrage van f 8.900,per ha belopen de betaalde kosten f 5.800,— en de niet-be- taalde kosten f 3.100,per ha. De niet- betaalde kosten bestaan voor ongeveer f.1.6000,uit afschrijvingen en voor f 1500,uit renTe \an het eigen vermogen en het berekende loon voor eigen arbeid van de fruitteler. Hierbij is uitgegaan van de veronderstelling dat 80°/o van het in het bedrijf geïnvesteerde vermogen eigen ver mogen is en 25% van de arbeid door de ondernemer wordt verricht. De op bedrijfseconomische basis bere kende kostprijzen mogen wat theoretisch lijken. Als steunpunt voor het bedrijfs beleid zijn zij echter van groot nut. In vele gevallen niet alleen in de fruit teelt waar dit bedrijfseconomisch in zicht ontbreekt, wordt immers het voort bestaan van bedrijven ernstig in gevaar gebracht door geldmiddelen aan de bedrij ven te onttrekken, die ten onrechte als in komen worden beschouwd. VEENENDAALSE DAMMERS WONNEN IN ZEIST Gisteravond speelde het tiental van de Veenendaalse Damclub een uitwed strijd tegen Ons Genoegen II in Zeist. Het werd een verdiende 15-5 over winning voor onze plaatsgenoten. De gedetailleerde uitslagen luidden: J. Sprong - v. d. Brandhof 0-2 Schouten - v. d. Vliert 0-2 Verhoef - H. v. Beek 1-1 Osinga - Valkenburg 1-1 Hol - Keyman 1-1 Zijpveld - Bouman 0-2 Graafland - Vermeer 0-2 v. d. Horst - Tollenaar 0-2 Gerrits - Roks 2-0 v. d. Laan - Schaap 0-2 Het onderzoek heeft betrekking op de onder normale omstandigheden te ver wachten kosten en opbrengsten op een gespecialiseerd fruitbedrijf. Bij de bereke ning van de kosten is uitgegaan van de vervangingswaarde van de produktiemid- delen. Sinds 1959, het jaar waarin het vorige onderzoek naar de produktiekosten van appelen en peren werd ingesteld, zijn de normatieve kostprijzen met 45 a 55% ge stegen. In het rivierkleigebied, bijvoor beeld, bedroeg in 1959 de kostprijs per 100 kg appelen f 24,bij een opbrengst van 18.500 kg per ha; in 1964 f 34,70 bij een produktie van 22.000 kg per ha. Dit betekent een stijging van ongeveer 44% in vijl jaar. De produktiekosten per 100 kg peren in het zuidwestelijke kleigebied om een ander voorbeeld te noemen bedroegen in 1959 f 21,60 per 100 kg bij een opbrengst van 24.000 kg per ha; in 1964 f 33,20 bij een opbrengst van 24.500 kg, het geen een stijging van 54% inhoudt. Enige belangrijke oorzaken van de kos tenstijging zijn: sterk gestegen loonpeil; gestegen grondwaarde, die tot uitdruk king komt in de hogere rentekosten; hogere afschrijvingen als gevolg van; gestegen prijspeil, uitbreiding van de inventaris, alsmede snellere economi sche veroudering; gestegen verbruik van meststoffen en ziektenbestrijdingsmiddelen. Dit complex van factoren heeft tevens de stichtingskosten van de beplanting be langrijk verhoogd. Hoewel de laatste jaren de ontwikkelin gen op het gebied van mechanisatie en teelttechniek zeker niet hebben stilge staan en op bepaalde onderdelen kosten besparingen en opbrengstverhogingen kon den worden verkregen, waren deze toch ta gering om de zeer sterke stijging van het algemene kostenpeil op te vangen. Dit in tegenstelling met de vijftiger jaren, toen door zeer snelle ontwikkeling van de mechanisatie, nieuwe plantsystemen, boomvormen en rassen kost-prijs-verho- ging werd voorkomen. Het is echter on denkbaar, dat een dergelijke ontwikke- MEN SCHRIJFT ONS: Op donderdag 5 november a.s. zal in hotel De Korenbeurs een openbare ver gadering worden belegd namens de Ge reformeerde Kiesvereniging, waar als spreker zal optreden ds. Joh. Francke uit Hoogeveen. Het onderwerp is: „Wat is Anti-Revolutionair inzake de zon dagsrust en zondagsheiliging". Men herinnert zich nog wel het ge ruchtmakende besluit van de gemeente raad van Veenendaal. Bij de overdracht van het Sportpark werd door een raads lid het voorstel gedaan om de bepaling te maken dat dit Sportpark op zondag gesloten zou blijven. Dit voorstel werd verworpen. De spreker vat* donderdagavond wil aantonen, dat dit in strijd is met ons volkskarakter, zoals dit onder invloed van de Hervorming, omstreeks 1572, haar stempel ontving (art. 1 van het A.R. beginselprogram). In dagen van herdenking van de Kerkhervorming is het goed ons af te vragen wat er van dit Reformatorisch belijden der Kerk is overgebleven. Namens dfe Geref. Kiesver. voor Veenendaal en Omstreken, C. Kramer. KLEURVOGELVERENIGING VERGADERT Dinsdagavond komen de leden van de kleurvogelvereniging uit Eist bijeen om een ledenvergadering te houden in café van Leth. AMERONGEN ZWEMBADNIEUWS De stand van de binnengekomen be dragen t.b.v. het nieuwe zwembad is thans f 5.028,Zij, die hun formulier nog niet invulden worden verzocht dit ten spoedigste te doen. Ede-Ederveen ONDERZOEK OP LONGTUBERCULOSE Dezer dagen is de Stima begonnen met een onderzoek op tuberculose bij de inwo ners van onze gemeente. De laatste maal, dat dit onderzoek plaats vond, is nu vijf jaar geleden. Op dat tijdstip was het aan tal tuberculosepatiënten in Nederland ge ring, geringer dan in vrijwel alle andere landen. Gelukkig was ook het aantal pa tiënten, dat in 1959 in Ede gevonden werd, niet groot. En deze zijn allen in betrekke lijk korte tijd hersteld. In de jaren, die sindsdien verlopen zijn, is het aantal tuberculosepatiënten in Ne derland nog verder gedaald. Dit is echter allerminst een reden om de tuberculose bestrijding nu wat minder belangrijk te gaan vinden. Juist nu er zoveel jonge mensen zijn, die nog nooit met een tuber- celbacil in aanraking zijn geweest, kan een enkele patiënt, die niet bijtijds wordt ontdekt en die lijdt aan een besmette lijke vorm van tuberculose, zeer veel on heil stichten in zijn omgeving. De laatste jaren is dit door enkele gebeurtenissen elders in ons land, op pijnlijke wijze dui delijk geworden. Maar ook voor de patiënt zelf is het van het grootste belang, dat zijn kwaal tijdig wordt ontdekt. In een vroeg stadium is vrijwel steeds algeheel herstel moge lijk. De behandeling kan hierbij van veel korter duur zijn, dan in vroeger jaren noodzakelijk was. Onze waakzaamheid mag niet ver flauwen, niet alleen omdat mensen, die in hun jeugd met tuberculose zijn besmet, op later leeftijd ziek kunnen worden en een besmettingsbron voor anderen vormen, maar ook omdat van een uitroeing van de tuberculose in ons land geen sprake kan zijn, zolang in het buitenland aanzienlijk meer gevallen van deze ziekte voorkomen. Dit vormt voor de Nederlandse bevolking een voortdurende bedreiging. Hoeveel Ne derlanders gaan niet voor genoegen of voor hun werk naar landen, waar de be smettingskansen groot zijn? En hoeveel buitenlanders komen in Nederland voor vakantie of om hier een bestaan te zoe ken? Het is dus van groot belang, dat ieder meedoet aan het onderzoek, dat thans ;n Ede plaatsvindt. Dr. H. E. H. Ellen, Districts tuberculose arts 4e damwedstrijd De Scherpenzeelse dammers speelden deze week in Tiel tegen VTD hun vierde wedstrijd voor de Bonds-competitie. Voor deze wedstrijd kon SDV aanmerke lijk sterker aantreden dan in de voorgaan de wedstrijden omdat zich enige sterke dammers als lid hebben aangemeld te we ten de heer J. P. H. Sopar, oud speler van het zeer sterke RDG uit Den Haag en enige malen hoofdklasse kampioen van Den Haag en de heer M. H. J. van Raay uit Renswoude, indertijd een zeer goede speler van de club uit die plaats. In het begin van de wedstrijd heeft VTD hoop gehad op een goed resultaat want men wist al spoedig een 4-0 voor sprong te nemen. Met het verstrijken van de tijd verdween deze hoop echter want nadat de Scherpenzelers gelijk waren ge komen namen zij de leiding over om ten slotte met 12-8 te zegevieren. De persoonlijke uitslagen waren als volgt: W. van Dee-. P. H. Sopar 1-1; M. de Kruif-J. Visser 0-2; D. Valkenburg-W. Bakx 2-0; H. Heijzelaar-D. J. Iprenburg 0-2, D. Grisel-A. Stuivenberg 0-2; H. Marwijk-B. Valkenburg 2-0; J. Sonneveld- M. Inkenhaag 0-2; R. Hoevelaken- H. G. Valkenburg 1-1; J. van Oostrum-I. Stui venberg 2-0; M. Wilburg-M. H. J. van Ray 0-2. Door de nieuwe aanwinsten zal het SDV wel gelukken om zich in de eerste klasse te handhaven en meerdere succes sen te behalen. Installatie padvinders In de gemeentelijke eierhal werden zaterdagmorgen in bijzijn van ouders, plaatselijke commissie en enige ver kenners uit Amersfoort, door Akela Bom, acht jongens geïnstalleerd van de plaatselijke padvindersgroep „De Wil- laerhorde". Nadat Akela Bom de belofte had af genomen ontvingen de jongens de groepsdassen en onderscheidingen, zo dat zij nu echt tot de wereldpadvinders gemeenschap zijn toegetreden. In de loop van de volgende week zul len de andere jongens eveneens ge ïnstalleerd worden. Tot besluit wees de heer Bakker, voorzitter van de plaat selijke commissie, de geïnstalleerden nogmaal op hun verplichtingen en reik te de installatie diploma's uit. De laatste twee weken is door de jon gens een actie gehouden met zelfge maakte kijkdozen waarmee f 100,is opgehaald, dat gebruikt zal worden voor de inrichting van het in aanbouw zijnde hordehol. Dit gebouw - voor heen een noodwoning - is door het ge meentebestuur in bruikleen afgestaan en wordt door de vaders van de jon gens opgebouwd in het bos bij het jacht opzichtershuis „Het Koepeltje". van 500 willekeurige personen gekozen. Vijf en tachtig op iedere honderd on dervraagde mannen beantwoordden de vragenlijst en namen deel aan een aan tal proeven. In de komende maanden zullen de feiten aan elektronische re kenmachines worden toegevoerd zodat het verband tussen bronchitis en be roep, lichaamsbouw, rookgewoonten e.d. kan worden onderzocht. In de tussentijd worden metingen van atmosferische condities en geografische plaatsbepalingen verricht, waarbij voor al aandacht wordt geschonken aan de hoeveelheid zwaveldioxyde en stof in de lucht. Volgend jaar zal hetzelfde on derzoek in een andere staalstad worden verricht zodat de onderzoekers statis tieken over fabrieken op zeepeil hebben die wellicht zullen verschillen van het eerste gebied dat driehonderd meter hoger lag. Processen-verbaal Tegen de Scherpenzeler E. is door de rijkspolitie proces-verbaal opgemaakt wegens het besturen van een auto over de Dorpsstraat, waarbij hij een kleine aanrijding veroorzaakte met de gepar keerd staande auto van dr. W. van Vul pen, terwijl hij een borreltje te veel had gedronken. Zijn rijbewijs is hem voorlopig afgenomen. Eveneens werd proces-verbaal opge maakt tegen de Scherpenzeler V. we gens het zonder vergunning van zijn baas gaan rijden met dieris auto (joy riding). De hiervoor benodigde benzine hevelde hij over uit andere auto's waar bij hij werd geholpen door een paar vrienden uit Austerlitz, Rioolzuivering In de afgelopen week is men bij de installatie, die het rioolwater gaat zui veren, begonnen met het egaliseren van het terrein en het inzaaien van gras zaad. Nog slechts een paar weken zal men bezig zijn met het monteren van de benodigde apparatuur en andere werkzaamheden aan het interieur, waarna proef gedraaid zal worden. Wanneer alles goed werkt zal de riool waterzuivering van Scherpenzeel een feit worden. De strijd tegen bronchitis Een onderzoek naar bronchitis dat in een staalstad in Wales is gehouden, is volgens de eerste berichten, een groot succes geweest. Het heeft vele belangrijke gegevens opgeleverd voor de Welsh National School of Medicine en wanneer de verkregen statistieken volledig zijn geanalyseerd zullen deze belangrijke gegevens opleveren in de strijd tegen een van de hardnekkigste ziekten in Noord Europa. Om het onderzoek statistisch deug delijk te maken heeft men de namen Perikelen zijn overal, 't zij groot of klein Waarom zouden ze in Rhenen dan niet zijn Evenals in de buurtschap Achterberg Maar in Rhenen zijn ze wel heel erg Misschien begint 't bij sommigen te dagen Terwijl weer anderen zich afvragen Welke perikelen dat dan wel zijn Daar in dat stadje aan de Rijn Om u niet jn 't onzekere te laten Waar 't om gaat, zijn al die gaten En sleuven aan de Nwe Veenendaalseweg 't Is de winkelstand, die 't loodje legt Hopelijk is daar de zaak in orde Voor het e.v. vriezend weer gaat worden Want nu is 't zo dat men vla Molenstraat Meestentijds naar beneden gaat Terwijl de N.V.-weg wordt vermeden Voor de winkeliers daar 'n klemmende reden Zich over die stagnatie te beklagen Hopelijk begint het gauw te dagen Wordt de situatie daar zo 't wezen moet Zegt 't spreekwoord niet, eind goed, al goed Tenslotte zij nog opgemerkt Met man en macht wordt er wel gewerkt Maar de tegenslagen daar zijn groot De winkelstand daar geraakt in nood Daar men, (het is een vaststaand feit) Zoveel mogelijk de N.V.-weg mijdt Al met al is maar te hopen Dat 't karwei daar gauw is afgelopen e*? VEENENDAAL Dinsdag 3 november: In Chr. Geref. Kerk (Hoofdstraat) verg. van Ver. tot bevordering der zondagsrust. Spreker Ds. A. Verhoef uit Bar- neveld. Woensdag 4 november: 2.30 uur OCB-geb. Ontspanningsmiddag bejaarden. Optreden zangkoor o.l.v. Gijsbert van Zanten. Decla matie door Mevr. van Schuppen- Veenstra. Woensdag 4 november: 8.15 uur: NCRV-zangavond in Chr. Geref. Kerk (Beatrixstraat). Medewer kende koren: Geref. Kerkkoor „Soli Deo Gloria" en Chr. Geref. Zangkoor „Chrigeza". Dirigent: Hennie Pomp. Organist: Bob v. Stempvoort. Dinsdag 3 november: 7.30 uur in NVV-gebouw: Vergadering NVV bestuurdersbond. Spreker de heer Martijn uit Utrecht. Donderdagavond 5 november: 8 uur hotel „De Korenbeurs". Openba re vergadering Geref. Kiesver. Spreker: Ds. Joh. Francke pit Hoogeveen. „Wat is Anti-Revo lutionair inzake Zondagsrust en Zondagsheiliging". EDERVEEN Donderdag 5 en vrijdag 6 november: Stima-onderzoek op t.b.c. in School met de Bijbel aan de Schras. ling zich in hetzelfde tempo zou kunnen voortzetten. Stijging van de produktiekos ten was dus onvermijdelijk. Als gezegd, is bij de berekening van de normatieve produktiekosten de naam zegt het reeds uitgegaan van normale omstandigheden. Afwijkende omstandig heden zullen de kosten in het algemeen weinig beinvloeden. De opbrengsten kun nen echter vrij sterk afwijken van wat wij normaal plegen te noemen. Bekend is, dat de kilo-opbrengst per hectare van grote invloed is op de kostprijs. Naarmate de oogst groter is, stijgen weliswaar de oogst- en afleveringskosten, maar de ove rige produktiekosten blijven vrijwel con stant. Bij. groter oogst wordt per 100 kg fruit het aandeel van de constante kosten kleiner en daalt de kostprijs. Bij kleinere oogsten gebeurt uiteraard het tegengestel de. Bedraagt bij een opbrengst van 22.000 kg per ha de kostprijs ongeveer f 34,50 per kg, bij 30.000 kg daalt deze tot circa1 f 30,en b- 40.000 kg tot f 25,Tegen over het vrij lage prijspeil van de appe len als gevolg van het grote aanbod staat dit jaar dus ook een relatief lage kost prijs. Uit het genoemde voorbeeld blijkt dui delijk de grote invloed van de oogstgroot- te op de kostprijs. Bij het streven naai kostprijsverlaging dient in de eerste plaats aandacht aan verbetering van de produktie per hectare te worden besteed. Vooral nu althans op korte termijn aan de kosten kant weinig mogelijkheden tot besparing aanwezig zijn. De oogstgrootte wordt, afgezien van verzorging, klimaat en ras, in sterke mate bepaald door de beplantingsdichtheid. In vele beplantingen, ook in moderne, is deze bedrijfseconomisch te gering. Een lage produktie en een hoge kostprijs zijn hier van het gevolg. Men heeft te ruim ge plant, of de ontwikkeling van de bomen is tegengevallen. Bij het aanleggen van nieuwe beplantingen dient men te streven naar een beplantingsdichtheid van 60 Heer Slemmer (Veenendaal) won varken bij oriëntatierit Er bestond zaterdagmiddag grote be langstelling voor de oriëntatierit uit geschreven door de E.M.A.C., want er verschenen 71 deelnemers aan de start, w.o. 51 auto's en 19 bromfietsen. Als hoofdprijs was een varken uitgeloofd, waarvan de heer Slemmer uit Veenen daal de winnaar werd. De route, die ongeveer 60 km be droeg, liep door de omgeving van Eder- veen, Lunteren, Ede en Renswoude. Het traject was uitgestippeld door de heren Ariesen en Van Hal uit Veenendaal. De drie hoogst geklasseerden waren: 1. Slemmer, Veenendaal, 6 strafp.; 2. v. Geerestein, Lunteren, 14 strafp.; 3. v. Tongeren, Ede, 22 strafp. Gemeente Ede HERINENTING TEGEN DIPHTERIE, TETANUS EN POLIOMYELITIS Voor kinderen, geboren in 1959, wordt gelegenheid gegeven tot herinenting met DTP-vaccin volgens onderstaand schema. Aan deze kinderen zal, in ver band met tijd en plaats, een persoon lijke oproep worden toegezonden. Men dient bij de inenting over te leggen: 1. het oranje inentingsboekje. Zonder dit boekje kan niet worden in geënt; 2. de ontvangen oproepingskaart. Ederveen: woensdag 11 november 1964, 16.00-16.30 uur Chr. School, Schras 4; Ede: donderdag 12 november 1964, 16.00-17.30 uur G.G.D.-gebouw, Brou werstraat 3; Lunteren: dinsdag 17 no vember 1964, 16.00-17.00 uur Groene Kruisgebouw, Wilbrinkstraat. De spanning stijgt. Met volle concentratie z!jn ze aan het oefenen, want over enkele dagen is het zover. In de krant is een en ander reeds aangekondigd en de belangstelling zal dus weer groot zijn. AI het nieuws over het verenigingsleven en dergelijke ge beurtenissen kan men vast en zeker vinden in het plaatselijk nieuwsblad. Begrijpelijk dat het adverteren in een blad, dat zich zó mag verheugen in de algemene belangstelling, succes oplevert. van deze krant wil men niets missen, geen letter voor Veenendaal, Rhenen, Eist, Amerongen, Achter berg, Renswoude, Ederveen, Scherpenzeel, Overherg.

De Vallei | 1964 | | pagina 2