ascot) c JS>a^(c MEISJE VERMIST Berkhof's Poeliersbedrijf Een haard van „De Haardenspecialist" JAC. VAN SCHUPPEN helpt Sinterklaas... en biedt u een keuze uit drie welkome geschenken fI Ill«iilillaï li i JH ■Mik SPIONNE in plastic Paulus de Boskabouter (p Voor chemisch reinigen PANTER-GROOT IN KLEINE SIGAARTJES! 'CSA^iOV^ Naadloze nylons en broekje aan-één- stuk.., praktisch en behaaglijk! F. v. d. Bosch Keurslagerij OOSTERBEEK Mevr. Kets van uw garderobe VAN HOFWEGEN Het jachtseizoen is geopend Verse braadkuikens per V2 kg. f 1,90 Grote wilde konijnen per stuk f 4,25 laat U niet in de kou zitten! ons juiste adres is: Fred. v. d. Paltshof 12 RHENEN Tel. 2319 „ACHTEROM" GORTSTRAAT 39 - VEENENDAAL zo iets! wel ja! Snelreinigings successen: >75 £5" 1 75 1 .REINIGING Veenendaal Davidsplein 8 Tel. 2407 "-"r 'T&oml met ladderstop CTK Hoofdstraat 12 - Tel. 3078 GEVRAAGD voor de huishouding, genegen in de winkel te werken, wegens huwelijk van tegenwoordige. Nieuweweg 89, tel. 2430 Veenendaal Jong bruin-zwart hondje met witte bef, lange oren. Heet Caesar. Gaarne be richt Hoofdstraat 26, tel. 3056 Veenendaal. Dr. Slot. de Bruïneplein 29 - Veenendaal Telefoon 3404 DONDERDAG MEEGEGEVEN. ZATERDAGS TERUG voor hazen, fazanten, wilde eenden. Al onze produkten staan onder rijkskeuringsdienst Boslaan 113, telef. 08385-2865 BRENG EEN BEZOEK AAN SLIJTERIJ EN WIJNHANDEL Wij hebben voor u de grootste sortering Wijnen, binnen- en buitenl. gedistilleerd. Groenelaan 23 (achterom) tel. 3434 Veenendaal. WUNOAÏION* B«ha model Prat- tyform Nr. 1206 «nut *—r moderne cups uitgevoerd In preehtige pepell- ne. De eope rijn extra met ttlkseli versterkt Rogslui ting vele «alen verstelbaar. Dit korset model Ronde 766 maakt U bijzonder slank. De soe pele Ronde- belelnege voelt U niet en geven U toch een Olnke slews. Ie de taille en ep de heupen elas tieken Nuttige wandkalender met 6 schitterende om-zo-in-te-lijsten aquarellen. Komen in het nieuwe boek "Paulus en de Eikelman netjes? van Jean Dulieu. Uitslui tend bij 'n opdracht 75 ct 3 dimentionale wandfiguren Paulus, Salomo en Gregorius uit de welbekende verhalen van Paulus de Boskabouter. Sprook jesachtig voor jong en oud. Dat is een leuke surprise, uitsluitend bij een opdracht, slechts 55 Ct per stuk Wegens enorm succes nog een herdruk van de grammofoonplaat „Paulus viert Sinterklaas" in mooi gekleurd prentenboek. Stemmen, tekeningen en teksten van Jean Dulieu. Uitsluitend bij een op dracht slechts 50 Ct Demi ToPPer j Vest Rok Jumper Mits gebracht en gehaald in onze winkels. Verzekering 10 ct per order GOEDKOOP en tóch zo goed I iMIIIBi^^l-lgteiiiiiiiliÉsMili|p§lll!^ilj!iiiyilijiÉ l«i,ii - „■'"'II gjÉlÜ- ijlj 11111 ill llll ït-S- - 1 ------r_ s - - jjp 5 - -t I -j pip, .i :ïi\ "ijjï!;::!!!:. üi hebt keus uit drie smaken. Zeer licht: voor makkelijk, ontspannen roken. Licht: voor gezéllige smaak en persoonlijk aroma. Karakter: om aan uw (pittiger) trekken te komen. Rook het sigaartje van uw keus met aandacht - altijd geurig, altijd voornaam, welke smaak u ook kiest. Drie smaken, twaalf prijzen, één rookplezier! Zo'n assortiment kan alléén maar samengesteld zijn door een bedrijf, dat al jaren weet, wat de roker van kleine sigaren wil. ZEER LICHT DOMINO PANATELLA 20 CT DOMINO 15 CT SENORITAS ROOD 16 CT PASSAGE 15 CT SPRINT 6JCT LICHT FURORE 18 CT SOBRINO 14 CT PARI 13 CT „NO. 5" 6 CT KARAKTER HISTORIA 20 CT MIGNON 17 CT PONNY 11 CT Een voorbeeld: Panter Senoritas Rood (Zeer Licht). Een geurig genoegen tot het laatste trekje, stamgast tussen de lippen van de kenner. U ruikt het diréct, als iemand een-Senoritas'Rood opsteekt. 16 ct per stuk. In doosjes van 10, in blikjes van 20. „Bah. Houd je vieze rommel voor je. Ik heb nog nooit een papiertje van Bon- nardAch, wat zal ik op die onzin van jou antwoorden." Maar Tom's geduld scheen onuitputtelijk. „Goed, goed, dan niet. Maar bedenk dat fotokopietjes van zulke brieven het heel aardig zullen doen bij een artikel." In haar drift vergat Louise, dat er waarschijnlijk in heel Zwitserland niet één krant zou zijn, die iets van Tom's verhaal zou willen opnemen en ze beet hem toe: „Ja, wat wil je nu eigenlijk van me? Brutale aap." „St. De mensen kijken al naar ons," waarschuwde Tom. „Wat ik wens is: de nodige inlichtingen." „Waarover dan in vredesnaam?" „Over dat park waar jij uit geklommen bent. En nu geen smoesjes alsjeblieft. Ik heb n.l. mijn licht eens opgestoken en rare dingen vernomen, 't Was vroeger een klein, leuk hotelletje, nu particulier terrein en gesloten. Gek, want het ligt precies aan de grens. Zou het soms een smokkelnest kunnen zijn? Maar het werd nog gekker, want toen ik in de bosjes recht tegenover de ingang zat, heb ik de heer André Dubois eruit zien komen. Ik heb nog wat gewacht en jawel hoor, er kwamen, de een na de ander, allerlei louche figuren uit, die wonderlijke zaken doen in ons goede landje. Ik meen dus weer eens wat geroken te hebben en jij oorspronkelijke roman DOOR W. GELDOF ook. Dus niet alleen spionneer jij bij Bonnard; je doet het ook bij je eigen familie. Daar heb ik respect voor. Biecht nu maar eens op, dan worden we het op de duur eens." Nu zag Louise een lichtpuntje. „Onder één voorwaarde. Dat je ophoudt met iets te zoeken achter mijn werk bij Bonnard en daar geen misselijke stukjes over gaat schrijven." Tom Becker floot tussen zijn tanden „Even overwegen, Louise. Jouw spionna- geverhaal is interessant, maar dit ook. Dit wint het zelfs, en kan beter aan de kranten worden verkochtVooruit, la ten we zeggen: één maand respijt. „Wat een maand?" „Ik bedoel, dat ik jouw geval één maand zal laten rusten. Dan heb jij alle gelegen heid de zaak zélf recht te zetten met Bon nard. Aangenomen? Dan fris van de lever met je verhaal." „Nu, dat is gauw verteld, Tom. Ik zag gisteren André in gezelschap van een Ita liaan die ik niet vertrouw. Je weet, dat ik niet bij mijn familie in en uit kan gaan vanwege Bonnard?" „Wèt? Spionneert die dan soms óók? Bij jullie?" „Ja, nogal wiedes sufferd. Dat komt toch meer voor bij industriëlen. Hij heeft een mannetje bij ons zitten en mijn geval is het antwoord op zijn infiltratie, snap je? Je zult nu wel spijt hebben van je maand uitstel, maar beloofd is beloofd." „Ga verder." „Nu, ik volgde André en toen ik aan kwam was het hek open. Ik naar binnen en de zaak vanuit de bosjes bekeken. Toen ik weer terug wilde, zat het hek dicht en vandaar mijn klauterpartij. Meer weet ik nog niet." „Ik bewonder je, Louise. En is het een smokkelnest?" „Ik vermoed het, maar zal zorgen dat André hieruit blijft. Wil je daar rekening mee houden? Hij is nog jong en weet niet wat hij doet „Komt in orde. En hoe slepen ze alles over de grens?" Louise dacht even na. Het geheim van de gang zou ze hem niet vertellen. Ze liet dit heerschap liever op de rotswand heen en weer klauteren. „Zoals je weet, vormt die rotswand on geveer de grens. Die lijkt geheel onbe gaanbaar. Maar ze zullen op de een of andere wijze van de Franse kant erop kunnen komen, vandaar de spullen naar beneden gooien of laten zakken. Ik denk van 's nachts. En wat André betreft, die is er voor de eerste en de laatste maal ge weest. Daar zal ik voor zorgen." Tom dacht even na. „Heb je zin om een eindje te wandelen? 't Wordt me hier te druk en we kunnen geen luistervinken gebruiken. Ik heb nog heel wat te ver tellen." „Goed. Ik ga wel mee." Nadat ze afgerekend hadden, vertrok ken ze. Ze liepen samen een weggetje op tussen hoog ommuurde wijngaarden. Die hielden echter plotseling op en een barre woestenij van stenen en nog eens stenen begon. Toen ze wat hoger kwamen wees Louise naar het huis der Dubois's, dat heel in de verte zichtbaar was. Ze stelde voor hier te gaan zitten en te praten. Maar Tom stelde voor, nog even verder te gaan. „Ik zal je eens een ander huisje laten zien", zei hij. „Een steunpunt van de smokkelbende. Belangstelling?" „Natuurlijk." Louise aarzelde niet. Mocht er al iemand van de bende aanwe zig zijn, dan zou ze met een gerust hart Tom Becker als de inbreker of stroper van de vorige dag aangewezen hebben. Want ofschoon ze nu kalm was, zijn bru taliteiten was ze nog lang niet vergeten. Ze liepen nu over een half met braam struiken begroeid pad, waarlangs al in geen jaren iemand was gegaan. Na een kwartier begon het pad af te dalen. Tom wees in de diepte. „Dat?" Louise lachte. „Dat is een oud wijngaardhuisje. Er is vroeger een wijn gaard bij geweest, maar die is zeker al tien jaar verlaten." „Daarom juist. Er kraait geen haan naar. Kom maar eens mee." Het was een laag punt in het dal, waar wat struiken en gras groeiden. Het huisje zag er nog heel stevig uit. Een ijzeren deur met twee zware grendels ervoor, gaf je toegang tot het binnenste. Het ge heel was opgetrokken van zware brokken natuursteen en het dak van palen en stro was nog gedeeltelijk aanwezig. Tom opende de deur en Louise trad naar binnen. In een hoek lag een eigenaardige stapel, afgedekt met een beige kleed. Twee zeer hoge ramen verspreidden een beetje licht. Er lag wat oude, verroeste rommel en losse stenen, voor de rest niets. En toen gebeurde het. Terwijl Louise op het vreemde stapeltje toeliep, sloot Tom snel de deur. Niet alleen schoof hij de zware grendels ervoor, maar hij begon ook als een razende stenen tegen de deur aan te gooien. Ze zat als een muis in de val. „Tom. Wat betekent dat?" Ze brieste. Hij staakte even zijn arbeid. „Dat be tekent, dat je voorlopig opgesloten zit, meisjelief. Het spijt me, maar het kan niet anders. Ik heb je beloofd één maand te zwijgen, maar de kopij over de smokke laars wil en zal ik deze week nog hebben, snap je? Ik heb eerst het dreigement ge bruikt, dat ik je bij Bonnard zou aan geven, maar dat maakte niet veel indruk op je. Vandaar deze maatregel. Zodra de heren smokkelaars ingerekend zijn, bij welke aktie ik een levendig aandeel hoop te hebben, kom ik je verlossen. Dat kan hoogstens twee dagen duren en zolang houd je het hier wel uit." „Denk er om dat ik zal schreeuwen wat ik kan." „Doe dat gerust, kindje, want al had je een stoombootsirene tot je beschikking, geen mens zal je horen." „Bonnard weet waar ik ben en zal mij zoeken." „Volstrekt niet. Hij weet wel waar je bent, maar hij. weet ook wie je bent. Dat heb ik hem n.l. al verteld, maar om jou niet al te hels te maken heb ik dat tot nogtoe verzwegen. Over een maand is jouw spionnagegeval nog interessant om te vertellen, maar dit gaat voor." „Tom. Ik geef je aan bij de politie, zodra ik er uit kom." „Doe dat gerust, lieveling. Via je pleeg broeder zit je zelf ook in het geval. De prefect zal het heus niet erg vinden dat ik je hier een poosje heb uitbesteed. En zo ja, hoe wil je hem bewijzen dat ik dit' geleverd heb? Misschien kom ik je we! samen met een agent bevrijden. Dan ben je zelfs verplicht mij om de hals te vallen van dankbaarheid. Nee, dit zit wel goed." „Bonnard slaat je dood als hij dit hoort." Dit was haar laatste hoop. „Dacht je? Om een spionne die ook in smokkelzaakjes zit? Poe! Hij is veel te blij dat ik zijn ogen geopend heb. En zeur nu niet langer, ik heb haast." Nog lang hoorde Louise het bonzen van stenen tegen de deur. Blijkbaar gooide hij er een compleet hunnebed tegen aan. Toen hoorde ze hoe hij zich verwijderde. Het werd stil, doodstil. Toen Louise het vreemde stapeltje be keek, werd het haar duidelijk, dat dit plan door Tom van te voren in elkaar was gezet. Ze vond namelijk een op blaasbare matras, een deken, een paar lunchpakketten en wel tien flesjes limo nade. Maar ze nam er nauwelijks notitie van. Urenlang zat ze gebogen op een gro te steen, half wezenloos. „Dit is het einde," dacht ze smartelijk. „André, misschien Jean ook, bij de smok kelaars; zij worden ingerekend, Bonnard weet alles en veracht mij uit het diepst van zijn hart en ik zit hier." Het was al lang donker, toen ze de vloer vlak begon te maken en de luchtmatras opblies om te gaan slapen. Een geluk vooi haar was, dat ze nooit bang was geweest in het donker. Dat de vleermuizen in de kap van het gebouwtje nieuwsgierig rond haar fladderden deerde haar niet, maar gezellig was het evenmin. De volgende morgen werd ze wakker door de warmte. Het was windstil in het dal en de kap van het huisje gaf weinig ventilatie. Ze lag een half uur te kijken voor ze kon geloven in welk een ellen dige situatie ze zich bevond. Toen kwam er een klein vogeltje hoog boven haar in de raamopening zitten. Ze strooide wat kruimeltjes rond en smaakte het genoegen, dat tal van gevederde vriendjes er zich tegoed aan deden. Ze be sloot nu zelf ook maar wat te eten. Tom Becker was ook nog niet jarig. Als hij bovenop de rotswand klauterde zou hij waarschijnlijk nooit iets ontdekken. Zeker had hij ook geen plezierige nacht gehatf en als hij in handen van de smokkelaars was gevallen Vervolgens dacht ze aan Bonnard. Hoe het kwam wist ze niet, maar ze begon hoe langer hoe zekerder te worden, dat het niet zomaar uit zou zijn tussen hen, on danks Tom Becker's verraad. Hun laatste telefoongesprek wees daar duidelijk op. Toen dit vaststond voelde ze zich opeens veel beter en begon op middelen ter ont snapping te zinnen. De muur was stevig in elkaar gezet en niet te doorbreken, zeker niet zonder werktuigen. Er tegenop klimmen was on mogelijk. Restte alleen nog de vloer. Ook die bestond uit natuursteen, maar hij was niet gevoegd. Stel dat ze hem kon breken en dan aan 't graven ging! Al zou het niet lukken, dan was het nog altijd beter dan twee dagen stil zitten. Toen ze eenmaal een begin had, ging de rest gemakkelijk. Het graven viel echter niet mee, temeer daar de muur op brede fundamenten stond. Toen ze een stok vond en daarmee in de grond voelde, kon ze vaststellen, dat de muur doodgewoon op de rots stond. Het was dus ten enemale onmogelijk onder de fundamenten door te komen. (wordt vervolgd)

De Vallei | 1964 | | pagina 6