Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Talrijke ongelukken op Rijksstraatweg vragen om verbetering van bestaande wegsituatie te Eist AGENDA Levendig debat op vergadering Geref. Kiesvereniging Mobiele Jeugdverkeersschool op Slot. de Bruïneplein JOHNSONS ZEGEEN DE GEVOLGEN 38c JAARGANG VRIJDAG 6 NOVEMBER 1964 Nr. 88 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel EEN STOPVERBOD ZEER VEEL BELANGSTELLING BIJ BEGRAFENIS VAN DE HEER DIEPEVEEN WIST U Een rondweg Verlichting en wegdek „Wat is A.R. inzake zondagsrust en zondagsheiliging" Ruimer VAN 10 TOT 28 NOVEMBER BROUWER Rust Wijziging GEEN RIJBEWIJS &eüeuu&ate DAMES- VERTEGENWOORDIGER VAN SCHOOLRAAD BEMIDDELDE IN GESCHIL DR. THOOMES Dinsdag a.s. officiële opening bejaardentehuis „De Engelenburgh" WERELDVENSTER: Verklaard uitzicht RENSWOUDE BENOEMINGEN Feestelijke opening textiel- en babyhuis „Mariton" Aanwinst voor Schrijverswijk OVERBERG ZWEMBADNIEUWS Nuchterheid won Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 UJnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen bunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Het aantal verkeersongevallen op de Rijksstraatweg te Eist neemt de laatste tijd flink toe. Vroeger was de hoek Vee- nendaalsestraatweg-Rijksstraatweg nabij hotel Stuyvenberg het grote knelpunt, maar nadat er een ingiypendc weg- verbetering heeft plaats gehad is het aantal ongevallen sterk afgenomen. Thans is de Rijksstraatweg vooral in het dorpscentrum de grote zondebok. Gelukkig hebben de meeste ongevallen geen verstrekkende gevolgen, maar toch is elk ongeluk er één teveel. Vaak hebben de ongevallen een zelfde karakter, want meestal is er een geparkeerd staande wagen by betrokken. De Rijksstraatweg is op bovengenoemd gedeelte vry smal met aan weerszijden smalle fietspaden. Wanneer er nu een auto geparkeerd staat blijft er voor het andere verkeer niet al te veel ruimte over. Tegenwoor dig staan er nog al wat auto's geparkeerd, want aan dit gedeelte van de Rijksstraatweg wonen verschillende auto handelaren en dat geeft nog wel eens drukte. Het als maar toenemende verkeer moet echter ook over de Rijksstraat weg want een andere manier om bijvoorbeeld van Amerongen naar Rhenen of Veenendaal te komen is er niet. Aller eerst moeten natuurlijk de weggebruikers zelf gced oppassen dat er geen ongelukken kunnen gebeuren, maar daar naast moet toch ook getracht worden de verkeersveiligheid t£t een maximum op te voeren. Op bovenbedoeld weggedeelte is een j inhaalverbod van kracht, zodat moter- j voertuigen op meer dan twee wielen1 elkaar op dit weggedeelte niet mogen inhalen, maar de stilstaande voertuigen moeten wel ingehaald worden. Een op- lossing zou dan zijn „weg" met de stil staande voertuigen, met andere woor den: invoeren van een stop- of wacht- verbod, maar daar zitten ook vele ha ken en ogen aan. Er wonen aan dit weggedeelte nogal wat middenstanders en deze zouden zeker gedupeerd wor den wanneer er een stopverbod inge voerd zou worden. Zowel tijdens de rouwdienst in ge bouw „Sola Fide" als bij de begrafenis hebben velen uit Veenendaal en om geving de bekende Veenendaalse zaken man, de heer C. J. Diepeveen, die vo rige week bij een verkeersongeval het leven verloor, de laatste eer bewezen en van hun medeleven met de naaste familieleden blijk gegeven. Onder de belangstellenden bevonden zich o.m. burgemeester mr. dr. J. Hazenberg en echtgenote en andere autoriteiten. De rouwdienst in gebouw Sola Fide werd door ds. Overduin geleid, die als vriend van de familie Diepeveen ds. Bos en de kerkeraad van de Herv. gem. Sola Fide dankte omdat hem deze ge legenheid werd geboden. Spreker las uit 1 Cor. 15 53-58. Ds. Overduin sprak in het bijzonder de weduwe met haar kinderen in troost rijke bewoordingen toe en dacht daar bij vooral aan Job die op het smalle pad, waarop hij zich moest begeven, God steeds naast zich vond. Zo gaat God ook met U, die deze geliefde man en liefdevolle vader moest missen. Ds. Overduin sprak over horizontale vertroosting, dit is het medelijden wat mensen doen, en deze vertroosting kun nen we ook niet missen, maar vooral de vertikale vertroosting en dat is God, Die zegt: Ik ben God en niemand meer, dood, waar is dan uw prikkel en kracht. God maakt de dood machteloos. Spreker zei de heer Diepeveen als intieme vriend te hebben gekend en wist van zijn aandacht voor de een voudige maar vooral ook behoeftige mens, die hij goed wilde doeh, maar dit voor geen prijs wilde weten. Hierbij wees spreker op Jezus, Die zei: Wat gij aan de minste Mijner broeders hebt gedaan, dat hebt gij aan Mij gedaan. Op de begraafplaats en in de aula waren velen aanwezig om getuige te zijn van de indrukwekkende begrafe nis. In de aula sprak ds. Overduin nog enkele woorden, waarna de heer C. J. Diepeveen Jr. woorden van dank bracht aan allen die blijk gaven van hun be langstelling. Op het graf sprak ds. Bos tenslotte een kort Bijbelwoord uit. Het grootste verkeersknelpunt ligt naby de kerk waar vooral de bromfietsers en wielrijde.rs weinig uitwykruimte hebben (zie rechts) vele ongelukken waren het gevolg. dat een goed opmerker de mooie, ge kleurde paddestoelverlichting bij het bejaardentehuis bij het voorbijgaan mist? dat de paddestoelen deze week werden verwijderd? dat deze verlichting niet beviel? dat men deze verlichting koos na be zichtiging in een andere plaats? dat dit echter een bosrijke omgeving was, waar de paddestoelen een feerieke indruk maakten? dat dit op de Kerkewijk niet het geval is en hier bossages ontbreken? dat de paddestoelen de omgeving wel accentueren maar weinig licht ver schaffen? dat men overweegt tot aanbrenging van een ander soort verlichting? Al jaren doen in Eist geruchten de ronde dat er om Eist een rondweg zal komen. Dat zou inderdaad de oplossing zijn, want dan wordt de Rijksstraatweg van het doorgaande verkeer verlost. Wij hebben om deze geruchten te onderzoe ken contact opgenomen met Rijkswa terstaat en van deze zijde werd inder daad bevestigd dat er plannen bestaan om om Eist een rondweg aan te leggen, maar men acht ten opzichte van andere gevallen de urgentie niet groot genoeg om met de weinige.financiële middelen waarover men beschikt dit knelpunt nu uit de wereld te helpen. Men verwacht echter wel dat ver wezenlijking van de plannen binnen afzienbare termijn zal plaats vinden. Gedacht wordt dat Eist voor 1970 een rondweg heeft. Hoe de weg precies worden zal heeft men ons nog niet mee kunnen delen, maar wel staat vast dat de nieuwe weg beginnen zal bij de steenfabriek Timmermans in de ge meente Amerongen en dat het verkeer tussen de Veerweg en hotel Stuyven berg weer op de oude weg terug zal komen. De weg komt dus door de uit- terwaarden te lopen en het zal uit verkeerstechnisch oogpunt gezien een hele verbetering betekenen. Momenteel leven we weer in het nat te en koude tijdperk van het jaar. In deze tijd is de Rijksstraatweg extra ge vaarlijk want als het regent zijn de klinkers erg glad en wanneer een au tomobilist te laat opmerkt dat er een auto geparkeerd staat en sterk moet remmen voor tegenliggers heeft hij alle kans dat hij met zijn wagen in een slip geraakt. Vooral het stukje tussen garage Ho- vestad en de kerk, dat een beetje af loopt is uitermate geschikt voor een glijpartij. Ook over dat wegdek doen geruchten de ronde. Er zou namelijk een veran dering op til zijn. Van de zijde van Rijkswaterstaat deelde men ons mee dat die geruchten ongegrond zijn, want een nieuw wegdek, bijvoorbeeld asfalt, is zeer onpraktisch in een dorpskern, omdat de weg daar nog wel eens open gebroken moet worden. Verder bestaan er ook altijd nog de bekende plannen van de rondweg en het jou dus onlo gisch zijn wanneer men eerst heel veel geld voor een verandering uit gaat trekken. 's Winters doet zich direct ook een heel ander probleem voor namelijk de kwestie straatverlichting. Verschillende binnenwegen hebben in Eist kortgele den een hele verbetering ondergaan op dit punt, maar de Rijksstraatweg is ge zien de belangrijkheid, zeer slecht ver licht. De Veerweg b.v., een weg die 's avonds toch zeker niet als een verkeersader aangemerkt kan worden is 's avonds wel goed verlicht, op het betrekkelijk kleine stukje weg telden wij welgeteld vijf lantaarns, terwijl er op het stuk Rijksstraatweg vanaf de gemeentegrens met Amerongen tot aan de Veerweg zeven lantaarns en nog niet eens zulke hele beste hun licht over Eist verspreiden. Herhaaldelijk komt het 's winters dan ook voor dat er mensen aangere den worden op het rijwielpad door fietsers en bromfietser. Een woord voerder van de gemeente Rhenen deel de ons desgevraagd mee dat men bij Rijkswaterstaat een verzoek tot ver betering ingediend heeft, maar een de finitieve uitslag laat op zich wachten. De Veerweg valt overigens niet on der Rijkswaterstaat want dat is een Provinciale weg en men zou geneigd zijn te zeggen dat men er bij de Pro vincie beter weg mee weet dan bij het Rijk. Een ding blijft er voor de wegge bruikers in Eist voorlopig over, nóg beter op te letten dan men gewend is te doen en verder maar afwachten tot de officiële instanties met verbeterin gen voor de dag komen. Voor de openbare vergadering in hotel „De Korenbeurs", uitgeschreven door de Geref. Kiesvereniging bestond ruime belangstelling. Het te houden onderwerp zou doen verwachten dat er speciaal uit de kringen van AR of GPV een behoorlijke op komst zou zyn, maar hel bleek wel dat uit praktisch alle levensbeschouwelijke rich tingen mensen waren opgekomen. Na het lezen van Jes. 58 door de voorzitter, de heer C. Kramer volgde een welkomstwoord. De heer Kramer verklaarde dat men waar schijnlijk op het „nogal spectaculaire onderwerp" is afgekomen, maar dat men geen beginselverklaring moet verwachten. De Geref. Kiesvereniging heeft slechts 1 be- ginselpunt: Handhaving van de belijdenis. Beide grote Prot. partijen laten die be ginselen los, aldus de heer Kramer, die nog opmerkte dat het niet zeker is of men met een kandidaat voor de gemeenteraads verkiezingen zal uitkomen (dat hangt van de ontwikkelingen af). Tenslotte wijdde spreker waarderende woorden aan het adres van de plaatselijke overheid, die een vooruitstrevend beleid voert t.a.v. de aanleg van straten en wegen. Zelfs het prachtige sportpark kunnen we toejuichen en ook de komende sporthal/zwembad. Maar we zullen onze stem verheffen als ook dit zondags geopend zal zijn, zo be sloot de heer Kramer zijn openingswoord. Hierna was het woord aan de inleider Ds. Joh. Francke uit Hoogeveen met het onderwerp „Wat is Anti-revolutionair in zake zondagsrust en zondagsheiliging. Spreker strok een scheidslijn tussen het oude AR-standpunt van voor 1945 en de verschillende meningen binnen die par tij thans. Hij was een duidelijk voorstander van de oude opvattingen over dit vraagstuk. Ds. Francke betreurde het zeer dat in zijn eigen gemeente Hoogeveen enige AR-le- den in de gemeenteraad voor openstelling van het zwembad en sportvelden stemden (uiteraard na 12 uur). In Bedum (Gr.) is een dergelijke zaak aan de orde en het schijnt dat blijkens de pers deze kwestie ook in Veenendaal aan de hand was. Het standpunt van vele AR- vertegenwoordigers in lagere overheids organen is ruimer geworden, er is een dualisme waar te nemen. Gedurende drie weken zal het Slot. de Bruïneplein in Veenendaal-zuid toonbeeld van verkeersactiviteit zyn, althans miniatuurverkeer. Een van de vyf mobiele jeugdvcrkce,rsscholen, geexploiteerd door het Centraal Bureau Veilig Verkeer zal van 10 tot 28 november op het plein worden gestationeerd om de leerlingen van de hoogste klassen van lagere scholen verkeersles te geven. En dan speciaal die leerlingen, die in het komende voorjaar verkeersexamen zullen doen. Er zal een miniatuurverkeerscircuit wor den gecreëerd met kruispunten, oversteek- 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3325 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties plaatsen, verkeerspleinen en wat dies meer zij. Er zullen zes fietsjes en 5 trap auto's beschikbaar zijn, die het circuit zullen doorkruisen. Het stratenplein zal worden uitgezet, compleet met verkeerslichten, die elek trisch worden bediend. Elke school krijgt 2 lessen. Per uur zullen 22 jongelui op het circuit worden „losgelaten". In totaal zullen ongeveer 550 leerlingen aan de lessen deelnemen. Twee instructeurs van het Centraal Bureau Veilig Verkeer zul len het praktische verkeersonderricht ge ven. Dit gebeurt via de microfoon, want het gehele plein is voor hen overzichtelijk. De jongelui zullen op eventuele fouten worden gewezen en kunnen zo hun prak tische verkeerskennis verrijken. Dinsdagmorgen om kwart voor negen zullen de lessen beginnen. Uitvoerig behandelde spreker het AR- beginselprogram van voor 1945 en citeer de tal van politici en AR-schrijvers in die dagen, o.m. geschriften van Mr. Noote- boom uit de jaren 1928 en 1939. Er is een overvloed van literatuur waaruit het standpunt van de AR zeer duidelijk naar voren treedt, aldus Ds. Francke. Tegenover het standpunt van socialisten en liberalen, die erkenden dat de over heid een taak heeft t.o.v. de rustdag, stelde Ds. Francke dat de AR in vroeger dagen zich uitsprak tegen alle sport op zondag, omdat Gods dag dan misbruikt wordt. De genoemde linkse groeperingen stellen dat de mens een dag nodig heeft om uit te rusten, maar dat is niet religieus. De SGP daarentegen wilde onverkorte handhaving van art. 36, waardoor men zelfs tot kerk bezoek zou kunnen dwingen. Hierin ging de AR niet mee, aldus Ds. Francke. Men wilde ervan uitgaan dat de over heid een taak heeft te bevorderen dat er b.v. op de dag des Heeren geen arbeid wordt verricht en dat het verkeer beperkt wordt tot het allernoodzakelijkste. Ook sprak men zich uit voor sluiting van ge meentelijke sportvelden. Het gemeenteprogram van het GPV, opgesteld in 1958 te Enschede is afge stemd op deze oeroude AR-beginselen, aldus Ds. Francke. De opvattingen binnen de AR zijn aan het veranderen, zei Ds. Francke. De standpunten wijzigen zich. Het oude standpunt was: De overheid moet de zon dag erkennnen als de dag des Heeren. Het nieuwe standpunt is: De overheid dient de zondag vrij te laten opdat ge lovigen ruimte krijgen tot zondagsvie ring. Dit is geen gehoox-zaamheid meer (Zie verder pag. 4) De heer S. uit Gorsel reed dinsdagmid dag om half twee op de Rembrandtlaan. Naby het rywielpad tussen Kerkewyk en Rembrandtlaan wilde hy zyn wagen par keren maar daarby merkte hy te laat dat hy op het rywielpad zelf kwam. Hij kon nog wel uitwijken voor enkele wielrijders, maar daarbij kwam hij op het weggedeelte dat voor het tegemoetkomen de verkeer bestemd is. Hier naderde juist de heer K. uit Veenendaal die met de keerzijde van zijn wagen tegen de linker- voorkant van de wagen van de heer S. reed. De wagens werden flink beschadigd. Bij nader onderzoek bleek ook nog dat de heer S. tot 1968 de rijbevoegdheid ont zegd was, zodat dit ongeval voor hem een dubbel proces-verbaal opleverde. 3UN6HANS PRISMA PONTIAC 0ME6A voor betere uurwerken ZAAK TEVEEL IN PUBLICITEIT GETROKKEN Woensdagavond vond in het gebouw ,,'t Trefpunt" een buitengewone leden vergadering plaats van de schoolver. tot bevordering van Chr. onderwys, waarbij de geruchtmakende controverse Dr. Thoo- mes-schoolbestuur in besloten kring werd behandeld (De pers werd op deze verga dering niet toegelaten). De opkomst was bijzonder groot, waarschijnlijk meer dan 150 leden. De vergadering duurde tot over elven. Naar wij vernamen kregen beide partijen volop gelegenheid hun standpunt uiteen te zetten. Namens het schoolbestuur ge schiedde dit voornamelijk door de heer S. P. J. Maas, terwijl Dr. Thoomes zelf gelegenheid kreeg om zich te verdedigen en zijn visie op de zaak te geven. Vanuit Den Haag was de secretaris van de Schoolraad voor scholen met de Bijbel, Mr. Hangelbroek, overgekomen om zover mogelijk te bemiddelen. De verteg'enwoorr diger van de schoolraad zette steeds maar weer uiteen dat dit een eenvoudig arbeids geschil was tussen een „werkgever en een werknemer", waarbij het schoolbestuur als werkgever en Dr. Thoomes als werk nemer werden aangemerkt. Overigens was Mr. Hangelbroek van mening dat deze zaak verschrikkelijk overtrokken werd en teveel publiciteit kreeg. Een identiek ge val schijnt zich te hebben voorgedaan bij een school, die binnen een straal van 30 km van Veenendaal verwijderd is, maar er kwam geen enkel woord van in de krant. Dat is n.l. niet gebruikelijk bij in terne kwesties. Spreker was daarom van mening dat het schoolbestuur de juiste weg heeft bewandeld door het stilzwijgen te bewaren. Wie er de schuld van is dat de publiciteitsoi-ganen er zoveel kolom men aan wijdden liet spreker in het mid den, ofschoon er op dit punt uit de ver gadering wel enkele behartenswaardige dingen naar voren kwamen. De vergadering werd kort na elven abrupt afgebroken en op de gebruikelijke wijze besloten. Hierna gaf het bestuur een persconferentie, waarbij weinig nieuws werd prijs gegeven of het moest de op merking zijn dat zowel het schoolbestuur als het hoofd in de toekomst zullen moe ten samenwerken in het belang van de school, een beleidslijn waarop ook in de vergadering was aangedrongen. Hopelijk is deze onverkwikkelijke zaak nu historie geworden en gaat men over tot de orde van de dag. Dinsdag 10 november a.s. zal het Hervormd Bejaardencentrum „De En- gelenburgh" aan de Kerkewijk offi cieel worden geopend. Dit zal geschie den in een speciaal belegde bijeen komst 's middags om half drie in de conversatiezaal, waar de burgemeester van Veenendaal, mr. dr. J. Hazenberg, de openingsrede zal houden. Na de opening is een receptie belegd, die duurt van 5 tot 7 uur. fTTir- Wanneer twee zaken by de Amerikaanse verkiezingen wel sterk in het oog springen, dan zyn dat de grote zege van Johnsonen het verlies van de Re publikeinen. Dat verlies is méér dan stemmenverlies, het verlies van vele be- iangryke en minder belangryke posten. Het is een gezichtsverlies van een party met een roemryke traditie, die zich waarschynlyk slechts langzaam zal kunnen herstellen van deze ongekend zware slag. De Republikeinen hebben het te wij ten aan hun eigen partyleiding, die volkomen heeft gefaald het eens te worden over een geschikte presidentskandidaat. Terwyi men daarover nog lang en breed zat de dubben, was Goldwater al bezig in alle staten de „kiesmannen" voor zyn karretje te spannen. De conventie in het Koeienpaleis was een vooraf bekeken zaak. En de „gematigden", de weg van de minste weerstand volgenden, schaar den zich uit pure opportuniteitsoverwegingen achter de banier van de nieuwe ste,r. Mannen als Eisenhower en Nixon konden niets méér opbrengen dan een pleidooi voor de „eenheid van de party". Goldwater was niet alleen de offi ciële kandidaat, hij was Q£k de leider van de partij geworden en stuurde die in een vrij onzekere, maar in ieder ge val meer „rechtse" koers. Men zit dus bij de Republikeinen niet alleen met een zwaar politiek verlies, maar ook met een interne crisis. Zal het Gold- waterisme ook in de toekomst de alles overheersende factor zijn? Dan breekt de Republikeinse partij met haar tra dities. En er zijn nog genoeg Republi keinen die dit tot geen prijs willen. Zal er een scheuring in de partij ko men? Het in verhouding toch nog grote aantal stemmen vóór Goldwater be wijst hoe sterk het conservatieve ele ment in de Verenigde Staten is. Dan zou men deze figuur kunnen krijgen, dat Democraat en Republikeinen zich tot elkaar verhouden als Progressief en Conservatief. Tot nu toe ontliepen bei de partijen elkaar weinig. Theoretisch gezien zou zulk een ontwikkeling het voordeel bieden, dat de politieke te genstellingen scherper worden omlijnd en de kiezer tot een meer principiële keuze wordt gedwongen dan voorheen het geval was. Ook voor de Democratische Partij heeft de verkiezingsuitslag nog een an der gevolg dan dat ze zeer versterkt uit deze strijd terugkeert. Ze is ook verzwakt. De zuidelijke staten, krachtens traditie geheid De mocratisch, hebben het roer omgegooid en voor de Republikeinen, beter gezegd voor het Goldwaterisme gekozen, dat duidelijk koketteerde met de gedachte van de blanke suprematie. Deze verzwakking betekent tegelijk een versterking. Het kan nu uit zijn AMBTENAAR GEMEENTE SECRETARIE In plaats van de per 1 januari 1965 naar Hoevelaken vertrekkende heer Romijn, is ten gemeente-huize te Renswoude be noemd de heer H. J. Hamer. De heer Ha mer, welke thans werkzaam is bij de gem. secr. van Wijk en Aalburg zal begin 1965 alhier zijn werk aanvangen in de rang van Tweede Ambtenaar. ONDERWIJZER CHR. LAGERE SCHOOL De heer Stuiver, die per 1 januari 1965 te Hoofdplaat in Zeeuws-Vlaanderen zijn benoeming tot Hoofd der School aldaar heeft aanvaard wordt te Renswoude op gevolgd door de heer J. Popken, thans nog onderwijzer in Assen. Donderdagmiddag om 3 uur stak Burge meester Mr. Dr. J. Hazenberg de sleutel in het slot van de tot dan toe nog gesloten winkeldeur van het nieuwe textiel- en babyhuis „Mariton" in het Schrijvers park. De burgemeester richtte het woord tot de eigenaars, de heer en mevrouw See- gers, die hij geluk wenste met deze prach tige, moderne zaak, gelegen in een dei- nieuwbouwwijken van zijn gemeente. Iedere keer als zich „nieuw leven mani- festeei-t" ben ik graag aanwezig, aldus de Burgemeester. De hier geëtaleerde arti kelen voorzien zeker in een behoefte. U hebt bovendien een lichte, vrolijke en vriendelijke zaak ingericht die noodt tot kijken en misschien tot kopen. De hoop uitsprekend dat de firma een goede toe komst beschoren mag zijn en wijzend op de dienende taak van de zakenmensen in de Veenendaalse bevolking, besloot de burgemeester zijn korte toespraak en bracht een toast uit op het te verwachten succes van deze zaak. Hierna kwamen tal van relaties, vrienden en genodigden de heer en mevrouw Seegers, alsmede mej. Verhoeven, die de verkoop op zich zal nemen, complimenteren. De heer Seegers, afkomstig uit Nijme gen, vestigde zich bij voorkeur in deze nieuwbouwwijk. De zaak, die dan ook zeer modern is ingericht en een behoor lijk assortiment in de branche textiel en babykleding etaleert en verkoopt, is hier aan aangepast. Door een zeer overzichte lijke opstelling van de meest uiteenlopen de artikelen is er een ruime keus en valt het gewenste artikel direct op. Voor het Schrijverspark is de vestiging van deze textielzaak een grote vooruit gang, temeer omdat de zaak zeer gemak kelijk bereikbaar is. De zwembadcommissie vestigt er de aandacht van de Overbergers nog eens op dat de bij de circulaire gevoegde formulieren niet naar het gemeente huis behoeven te worden gezonden. Mej. C. A. Dommerholt, onderwijzeres aan de Bijz. School heeft zich n.l. be reid verklaard deze formulieren te ver zamelen. Dankzij de medewerking van het hoofd der school, de heer Wijnand. De zwembadcommissie verzoekt de Overbergers nu voor 10 november a.s. de ingevulde formulieren met de school kinderen te willen meegeven of te wil len bezorgen bij mej. Dommerholt. Ook voor Overberg is een zwembad in Amerongen van groot belang. De schoolkinderen zullen er gaan school zwemmen. De oudere jeugd kan zich in dit bad verpozen. Daarom doet de com missie een dringend beroep op Over berg om ook aan dit gemeentelijke be lang te willen medewerken. i met het hinken op twee gedachten. On der leiding van Kennedy heeft de De mocratische partij zich onomwonden verklaard vóór de „burgerrechten" maar altijd was er nog dat solide-De- mocratische zuidelijke blok, dat hier van niets moest hebben. Het waren juist de zuidelijke Democraten, die in dit op zicht het Democratisch beginselprogram het felst weerstreefden. Nu is de hemel opgeklaard. De felste racisten hebben de Democratische par tij verlaten en zijn omgezwaaid naai de Republikeinen. De gematigde Repu blikeinen zullen met deze „winst" maar matig in hun schik zijn, want dit stem pelt hun partij nog eens te meer tot de partij die tégen de rassengelijkheid is. En dat is de Republikeinse partij voor heen nooit geweest. Zo goed als er De mocraten waren, waren er ook Repu blikeinen, die niets van Kennedy's ideeën in dit opzicht moesten hebben, maar zij maakten in de partij de dienst niet uit. De Democraten zitten op fluweel. En niet alleen in Senaat en Congres. Tal van mindere posities hebben ze op hun tegenstanders veroverd, want tiendui zenden baantjes, zowel in staat als ge meente, veranderen van „bezetter". In ons land behoeft geen gemeente-amb tenaar zich zorgen te maken over de nieuwe samenstelling van de raad, maar dóar kan een politieke omme zwaai hem zijn baantje kosten. Terwijl in de Amerikaanse presi dentsverkiezingen de persoonlijkheid van de kandidaat altijd een grote rol speelt, valt nu op dat de man, wiens persoonlijkheid vrij kleurloos is, heeft gewonnen. De figuur van Goldwater spreekt veel meer tot de verbeelding. Johnson is de vakman, voor wie de po litiek geen geheimen heeft. Er zijn al lerlei verdachtmakingen tegen hem ge uit, o.a. hoe hij toch zo'n groot fortuin heeft kunnen vergaren, waarbij het Bobby-Baker-schandaal (betreffende een van zijn naaste medewerkers, die de politiek té veel gebruikte als een zaakje) hem geen goed heeft gedaan. Maar de Amerikanen hebben blijk baar gekozen voor een man, die in be nepen situaties zijn hoofd niet zou ver liezen, geen onverantwoordelijke din gen zou zeggen of doen. Barry Gold water heeft hun die zekerheid niet kun nen geven. Johnson heeft voor de eerstvolgende vier jaren de handen vi-ij. Senaat en Congres geven hem een meerderheid waarop hij altijd kan vertrouwen. Zijn woorden en daden worden niet langer beïnvloed door de gedachte aan de in vloed daarvan op zijn verkiezingskan sen. De hysterie, die zovele Amerikanen te pakken schijnt te hebben in het ver kiezingstijdperk, is voorbij. In Hum phrey heeft hij een bekwame vice- president, wel iets anders dan de ob scure figuur van Arthur Miller, het slimme politieke baasje, dat Goldwater voor dit ambt had uitverkoren. Zijn partij is bevrijd van een groep oppo santen. De tegenpartij ligt in bed met een ijszak op het hoofd. Het sein staat op veilig. Hij kan nu dóórrijden. Byrg. Mr. Dr. J. Hazenberg verricht door het doorknippen van een rood- wit-blauw getint lint de opening van de nieuwe textiel- en babyzaak „Mariton" VEENENDAAL Zaterdag 7 nov. Zendingsavond Ger. Zendingsbond in OCB- gebouw. Kleurendia's over In donesië. Spreker: Ds. J. de Lange. Zaterdag 7 en dinsdag 10 nov. Ge bouw 't Trefpunt. Opvoering toneelstuk „Drie is teveel" van Jan Blaaser door Geref. jeugd. Zaterdag 7 nov. Postzegelruil- middag in SKF kantine. Zaterdag 7 nov. Studiotocht van VARA leden. Vertrek 11 uur v.m. Zaterdag 7 nov. Filmavond in jeugdgebouw „De Instuif". Ti tel: „Bommen op Birma". Zaterdag 7 nov. Ontspannings avond CPJ in Eltheto. Muzi kale medewerking duo Knoop uit Dodewaard. AMERONGEN Maandag 9 nov. 7.45 uur in café Wurster. Jaarvergadering P.v.d.A. Dinsdag 10 nov. geb. Kerkheem alg. jaarvergadering ver. „Een school met de Bijbel". RHENEN Dinsdag 10 nov. in Cunerakerk. Uitvoering C.O.V. „Euphonia" met oratorium „Joshua" van G. F. Hëndel. RENSWOUDE Zaterdag 7 nov. Opvoering van toneelstuk „In de vergulde os" in geb. Rehoboth. Aanvang 7 uur. DE KLOMP Maandag 9 nov. Vergadering B.V.L. Spreker de heer v. d. Brake lid van Prov. Staten voor de Boerenpartij.

De Vallei | 1964 | | pagina 1