Dr. Albert Schweitzer Tillage in Frankrijk VOLLEERD WEVER Respect voor het leven VAN BABY TOT VOLWASSENE Wie helpt brandweercomité aan laatste guldens? 11 CHEYfêOliT De telefoon wordt ouderwets Veenendaals echtpaar bezocht reeds enkele malen het tehuis voor ontheemden in het zuiden van Frankrijk WEVEN, EEN VAK MET TOEKOMST VOOR JONGEMANNENI Maandag 23 november V.S.W. Bedrijfsschool SCIIER BENZEEL Filmvoorstelling van ARTIFOTO V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 6 NOVEMBER 1964 Nr. 88 Allemaal weten we dat de bekende Dr. Albert Schweitzer nog heden ten dagen zijn kennis en liefde ten dienste stelt aan de mensheid. In alle stilte werkt hij met een staf van eveneens mens lievende medewerkers in zijn „hospital" in het Afrikaanse Lam- barene. Deze indrukwekkende geleerde heeft reeds menig mens geïnspireerd tot daden, die wij niet alle dagen in onze samenleving tegen komen. Onder het banier „respect de la vie" (respect voor het leven) werken zij dan veelal in een omgeving die eveneens niet alledaags te noemen is. Vol liefde en toewijding grijpt men in. in de moeilijkste zaken, waarin een bepaald deel van een bevolkings groep kan komen te verkeren. Wij spraken een dezer dagen met een Veenendaals echtpaar, dat om piëteitsredenen onbekend wenst te blijven, over het „Dr. Albert Schweitzer village" in het zuiden van Frankrijk. Dit echtpaar is uit publicaties het adres van dit „tehuis" aan de weet gekomen. Nadat een eerste bezoek en een kennismaking was bewerkstelligd, heeft de gehele doelstelling van dit tehuis voor ontheemden hen dermate aangegrepen, dat tot op de dag van vandaag middels di verse akties de benodigde kleding, gelden enz. bijeen wordt ver gaard om een flinke steen bij te dragen tot instandhouding van eerder genoemd tehuis. LIEFDE VOOR DE MENS Het „dr. Albert Schweitzer village" ligt nabij het plaatsje Paunat in het zuiden van Frankrijk, ongeveer 40 km ten oosten van Bergerac. Het landgoed heet „Vaudune" en de streek Dordogne. Ongeveer 3V2 jaar geleden werd „Vaudune" gekocht door het echtpaar Barthélemy. Hij is een Fransman en oprichter van „de vereniging van Fran se vrienden van dr. Albert Schweitzer". Zijn vrouw, een Hollandse met de meisjesnaam v. d. Kreek, is chirur- ge, doch oefent dit beroep om wille van haar huidige werk niet meer uit. De door de heer Barthélemy opge richte vereniging stelt zich ten doel om mensen die in nood verkeren op te nemen. Dit zijn hoofdzakelijk alleen staande mannen, vrouwen en verwaar loosde kinderen enz., die van mening Momenteel verblijven er ongeveer een dertigtal kinderen, die overdag gewoon naar school gaan in het na burige dorpje Paunat. Ve,rder zyn er nog ongeveer 25 grote mensen, die deels als ontheemde en deels als verzorger of verzorgster deel uit maken van de bewoners. Ook Nederlandse meisjes werken daar. Zij bieden daar hun diensten aan als kinderverzorgster of kooklerares. Naast de kost en inwoning krijgt men daarvoor een klein zakcentje. De grote mensen verzorgen tevens het land. Verbouwen groenten en graan, houden enkele koeien, kippen, eenden en konijnen, welke allemaal door Fran se of Nederlandse gevers ter beschik king zijn gesteld. Het landhuis Fraai gelegen Vaudune" is fraai ge- Het doel van de stichting is het verbreiden van Schweitzer's ethiek, die kort samengevat luidt: Veneratio vitae, d.i. eerbied voor het leven, die zich o.a. uit in het zorgen voor alle levende wezens, die op een of andere wijze een handicap hebben. Bij deze zorg wordt niet gelet op politieke- of geloofsovertuiging, terwijl ze zich tot alle volken uitstrekt. Centrum voor deze arbeid is een vestiging in de Dordogne (Frankrijk) waar enige mensen, die een tijdlang gewerkt hadden bij dr. Schweitzer te Lambarene, uit eigen middelen een terrein van 25 hectare gekocht heb ben. Dit gebeurde begin 1961. Er was veel te doen, want op het terrein ontbrak waterleiding en de huisvesting bestond uit wat bouwvallige huizen. Toch werden onmiddellijk hulpbehoevenden opgenomen, onder wie 11 vluchtelingen en 4 kinderen. Met de zeer beperkte middelen, waarover men beschikte, heeft men het werk uitgebreid. Daarbij ondervond men veel hulp van jongeren uit verschillende landen, die vrijwillig zijn ko men bouwen aan de zo nodige lokaliteiten. Naarmate de mogelijkheden toenemen wil men hulp gaan bieden aan volwassenen en kinderen, die op een of andere wijze in nood verkeren. Daarnaast wordt ook gedacht aan een asyl voor dieren. Voorshands zoekt men het echter niet zozeer in uitbreiding van het aantal gevallen, waar in hulp geboden wordt, als wel in verbetering van de kwaliteit der ge boden hulp. Beter een klein getal, dat afdoend geholpen wordt, dan een te grote groep, die men niet kan geven, wat ze nodig heeft. Kwaliteit dus boven kwantiteit. Er werken negen vrijwilligers: 4 Hollanders, 2 Zwitsers en 2 Fransen. Per maand is minstens nodig een bedrag van Frs. 4000. Aan inkomsten ontvangt men rond Frs. 1700 en wel in hoofdzaak door de verkoop van handwerken en voorwerpen van kunstnijverheid (atelier de Bergerac). zijn dat voor hen geen plaats op deze wereld meer is. Men hoopt hen door ze op te nemen weer de nodige moed te geven om terug te keren tot het normale leven. Dit ver tegenwoordigt de gedachte en de idee van de grote dr. Albert Schweitzer, waarnaar de vereniging dan ook is ge noemd. „Eerbied voor het leven" De heer en mevrouw Barthélemy trachten door hun werk de stelling „eerbied voor het leven" van dr. Albert Schweitzer verder uit te dragen in de wereld van vandaag. Het zit er bij die mensen diep ingeworteld en zij laten niets na om het in de praktijk toe te passen. Mevrouw Barthélemy-v. d. Kreek komt uit Bussum. Regelmatig reist zij nog naar Nederland, Duitsland en Zwit serland om lezingen te houden en de door de bewoners van „Vaudune" ver vaardigde produkten aan de man te brengen. Men maakt daar van alles en nog wat. Van heel fijn fineerwerk tot kin dermeubeltjes toe. Dit is dan ook één van de bezigheden waarop het bestaan van het tehuis is gebaseerd. Rolande, de stenotypiste van het Schweitzerdorp, fungeert ook als on derwijzeres. Hier ziet U haar met haar „klas." Ds. R. Slofstra 25 jaar predikant Donderdag 12 november a.s. zal het vijfentwintig jaar zijn geleden, dat ds. R. Slofstra uit Harlingen werd beves tigd als predikant in de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland. Reinder Slofstra werd op 22 april 1909 uit een schoenmakersgezin te Drachten geboren en was eerst ongeveer acht jaar te Drachten en te Drachtstercom- pagnie werkzaam als bakker. Naderhand studeerde hij nog onge veer acht jaar aan de theologische ho geschool van de Christelijke Gerefor meerde Kerken in Nederland te Apel doorn, waar hij in de zomer van 1939 zijn kandidaatsexamen aflegde. Nadat de heer Slofstra toen ook door het col lege van curatoren van de theologische hogeschool te Apeldoorn was beroep baar verklaard in de Christelijke Ge- legen in een wat heuvelachtig land schap, waarvan de grond helaas vrij dor is. Vertier vindt men in het tehuis zelf. Men leeft er met en voor elkaar. Elke bezoeker wordt onmiddellijk ge pakt door de wijze waarop men samen leeft. De liefde en het respect voor de mens straalt uit alles wat men onder neemt. Men voelt direkt aan, dat de kinderen en ouderen die hier vertoeven gelukkig zijn. Zonder dit tehuis zouden zij vermoedelijk verloren zijn voor een normaal menselijk bestaan. Het echtpaar Barthélemy moet dit vanaf het begin gevoeld hebben en on danks vele moeilijkheden en zorgen gaan zij er mee door. Hun leven staat in dienst van „de ontheemden" op een wijze zoals ze van de grote dr. Albert Schweitzer hebben geleerd. Gelden De middelen van bestaan worden ge put uit eigen werk wat op diverse ma nieren aan de man wordt gebracht, giften, inzamelingen, fancy-fairs en, dat is ook een echt Nederlandse gewoonte, door het ophalen van oud papier en vodden. In Frankrijk vooral brengt een inzameling van papier etc. heel wat op. Ook in Nederland wordt al veel voor het „dr. Albert Schweitzer village" ge daan. In Veenendaal werkt men reeds jaren voor dit tehuis. Met Kerstmis gaat er weer een pakket van tientallen kilo's aan goederen naar het zuiden van Frankrijk, zoals in voorgaande ja ren. Het vrouwelijk deel van het echt paar, waarmee wij spraken, heeft reeds diverse bijeenkomsten met vooral oudere mensen belegd om over deze aangelegenheid te spre ken en er werd gebreid en genaaid dat het een lust was. Allemaal voor een doel, dat ons Nederlanders goed ligt en waarvoor reeds menig offer werd gebracht. Ock hiervoor stonden de oren en de beurzen epen. Dit artikel heeft niet de opzet een actie te ontketenen, doch „het echtpaar" zou er prijs op stellen wel het gironummer te vermelden. Dat doen wij gaarne. Het is 4246 te Hilver sum ten name van „Ned. Comité voor vrienden van dr. Albert Schweitzer". Het echtpaar besloot ons gesprek door te zeggen „dat het respect voor het leven van dr. Albert Schweitzer de leer mag zijn voor allen die respect hebben voor hen, die het leven van an deren respecteren". Gedeelte van het „Dr. Albert Schweit zer village" te Paunat. Een kijkje in de „wachtkamer" van de dokte,r. Zij zullen allen worden onder zocht. Moeder zijneen groot geluk waar ieder meisje van droomt. Als peuter speelt zü al met poppen. Eerst de lappenpop, later de pop met écht haar en mammastem. Dan komt de tijd dat het meisje de pop ook werkelijk als haar kindje gaat zien. Zij vindt het heerlijk een babypop te bezitten die zij kan wassen, wiegen en schone luiers omdoen. Uren kan zy bezig zyn met haar lieveling. En dat is dan allemaal maar spel. Al deze details herinnert de jonge moeder zich als zy haar échte eigen baby in haar armen houdt. Het spel is werkelijkheid geworden. De schone luier wordt niet voor niets omgedaan. Het wassen is beslist nodig. En als haar kindje de eerste reacties toont, zoals lachen en moeder herkennen, is haar geluk volmaakt. Moeder ziet resultaat van haar zorgen Dit is geen lief stukje speelgoed, maar een werkelijk wezentje dat groot en zelfstandig moet worden. DE BELANGSTELLING VOOR HET KIND Het is verheugend te weten dat tegen woordig de ouders zoveel meer aandacht aan het kind besteden dan vroeger. Zij beseffen gelukkig steeds meer dat de opvoeding van het kind al direct bij de geboorte moet beginnen. Het jonge leven staat open voor allerlei wereldlijke im pressies waarvan het niets begrijpt. Geen wonder. De wereld is geheel nieuw voor hem. Alles wil hij ziert, horen en betas ten. Maar het kleintje heeft rust nodig, rust en veel liefde. Wat is het niet prettig om als een evenwic/itige verstandige moe der Uw baby groot te brengen. Dat komt niet alleen u maar ook uw kindje ten goe de. Hoe rustiger de moeder zich voelt, hoe beter de verzorging van de baby haar zal afgaan. 5*. 'SI start onze met een cursus voor opleiding tot Min. leeftijd 20 jaar. Gedurende deze opleiding (plm. 3 maanden) een loon volgens C.A.O. Diploma bij gunstig resultaat. Er is personeelsvervoer van en naar diverse gemeenten rond Veenendaal. Maak eens een afspraak met onze afdeling Personeelszaken, dagelijks van 9 tot 5 uur, telefoon 3444 en vraag dan naar de heer Van Barneveld of Harmsen, die U desgewenst gaarne thuis inlichtingen geven over de kansen die U hebt om een jong en vooruitstrevend medewerker van ons bedrijf te worden. KONINKLIJKE VEENENDAALSCHE STOOMSPINNERIJ EN WEVERIJ N.V. Sinds 1861 Een veelzijdig en veranderend bedrijf Een bedrijf in aktie Actie nu reeds geslaagd. Wie helpt het jubileumcomité van de vrijwillige brandweer Rhenen aan de laatste guldentjes? De pessimisten hebben ongelijk gekregen. Sinds vo rige week is er nog weer f 490,20 bereikt. Het streefbedrag was 8000 gulden, zodat er nog f 89,80 aan ontbreekt. Dat zijn d)n die laatste guldentjes. Maar niemand behoeft er aan te twijfelen dat die er niet komen. Het werkco mité, bestaande uit het driemanschap v. d. Mark, Klaassen en De Rooder, heeft tenminste de be stelling van het jubileumgeschenk al geplaatst: een compleet stel nieuwe uniformen voor het Rhenense brandweercorps. LAATSTE OPWEKKING Wij voldoen graag aan het verzoek van dit actieve comité om nog een laatste opwekking te plaatsen voor het alsnog storten van een gift. Er zullen ongetwijfeld nog inwoners zijn, die niet in de gelegenheid waren gelden over te maken. Voor hen betekent het een welkome gelegenheid de achtduizend gulden vol te maken. Dat kan gebeuren op de Rotterdamse Bank Rhenen of door overschrijving op de postrekening 499381 van deze Bank. We zijn benieuwd wat tenslotte het eindbedrag zal worden van deze nu al geslaagde inzamelingsactie. Wij hopen dit volgende week of de week daarop bekend te kunnen maken. Rhenen heeft zich van haar beste zijde laten zien ten opzichte van de brandweer. Dat is een verheugend te ken en een bewijs, dat het zeer op prijs wordt gesteld een brandweerorganisa tie te hebben, die berust op basis van vrijwilligheid en die bestaat uit mede- BURGEMEESTER VERTELT VAN ZIJN AFRIKAANSE REIS Op initiatief van het gemeentebe stuur, in overleg met de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en de plaatse lijke VVV, zal burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, woensdag 18 november om 19.45 uur in hotel Bos- zicht iets vertellen over zijn reis door Midden-Afrika. Behalve de leden van genoemde ver enigingen zullen evenzeer welkom zijn de nieuwe inwoners die zich kort ge leden in deze gemeente vestigden. Voor hen is deze bijeenkomst te beschouwen als een gelegenheid kennis te maken met wie hier al langer woonden. Na de pauze zullen door de heer W. J. Cramer de grotendeels door hem ge maakte dia's worden vertoond. Het zijn behalve het landschap vooral de wilde dieren, die men te zien zal krijgen, om dat deze de touristen het meest boei den. ingezetenen, die weten wat het zeggen wil burgerplicht in een daad om te zetten. Nog twee weken Het brandweerfeest komt nu snel na derbij. Op zaterdag 21 november vindt de grote jubileumreceptie plaats in res taurant „Koningstafel" op de Grebbe- berg, waar uit naam van de burgerij het jubileumgeschenk wordt aangebo den. Dan zal Rhenen tevens staan in het teken van de brandweerweek met verschillende hoogtepunten en niet te vergeten de brandweerschoolwedstrij den, die kunnen worden gezien als een primeur voor Nederland. Uw ST. NIKOLAASFEEST geslaagd dankzij de met of zonder geluid voor 10-500 personen. Hoofdstraat 84 - Veenendaal „MACHINAAL" SPAANS LEREN Aan de universiteit van Michigan in de V.S. is een zogenaamde mechanische le raar ontwikkeld voor het lesgeven in moderne talen. Binnen 270 uur kan men door middel van deze machine redelijk Spaans leren spreken en verstaan. Met personen uit alle lagen der bevolking in de leeftijdsgroep van 14 tot 60 jaar heeft men met groot succes proeven gedaan. Helemaal alleen kan de mechanische le raar het weer niet af: hij heeft hulp no dig van een gewone leraar. Grotere aandacht vraagt meer kennis Kennis die de jonge moeder kan opdoen om haar kindje te verzorgen en op te voe den. Vaak stappen de meisjes van nu zó uit de kantoorbaan of fabriek in het hu welijk. Daarom is het dan ook zo verheu gend dat zij tegenwoordig veel steun kan ontvangen van de cursussen en opleidin gen die dit onderwerp behandelen. Jam mer genoeg, maar heel belangrijk, zal zij niet altijd tijd vinden om deze buitens huis te volgen. De LOI (de Leidse Onder wijs Instellingen) beseften dit probleem. Door toedoen van de stichting „Kinder verzorging en Oudervoorlichting" konden zij een schriftelijke cursus samenstellen onder auspiciën van o.a. een kinderarts, een psycholoog, een districtsverpleegster kinderhygiëne, een diëtiste en een sociaal- geneeskundige. De cursus „Van Baby tot Volwassene" vertelt duidelijk en zeer suggestief over de kinderverzorging en -opvoeding in de meest uitgebreide zin. Leuke foto's en tekeningen verduidelijken het geheel. In deze cursus is Fransje de hoofdper soon. Fransje is 9 maanden als de les ^gint. Wat kan Fransje al, hoe ziet hij er uit, wat is zijn dagindeling, wat eet hij, wat heeft hij nodig? Zo beantwoord deze les alle vragen. En als later blijkt dat Fransje er een zusje bij krijgt, behandelen de lessen de voorbereidingstijd vóór de geboorte, evenals de ontwikkeling en de verzorging van de kleine baby. Samen groeien ze op, Fransje en Cathrientje. Net als alle andere kindertjes worden ze ziek, gaan naar school en spelen met vrien dinnetjes en vriendjes. Ze worden groot. Kleuter, schoolkind, „tiener" en tenslotte gaan ze behoren tot de „rijpere jeugd". Dagelijks doen zich problemen voor waar op de moeder niet direct raad weet. Dan adviseert de cursus zich te wenden tot met name genoemde instanties, waar zij altijd terecht kan voor persoonlijke hulp en advies in bepaalde gevallen. Niet alleen voor moeders Het spreekt vanzelf dat deze lessen niet alleen van belang is voor moeders. Ook meisjes die een werkkring zoeken waar bij zij veel met kinderen moeten omgaan, kunnen deze cursus volgen. Zij ontvangen echter geen diploma daar het geen vakop leiding is. Wel krijgen zij. na beëindiging een getuigschrift. Het is beslist wenselijk dat ieder meisje en jonge vrouw weet, dat kinderen ver zorgen en opvoeden óók iets is dat ge leerd moet en kan worden. 4e KLEUTERKLAS BEGONNEN In afwachting van de vereiste rijks- goedkeuring - die hopelijk nog dit jaar zal worden verleend - voor de verbouw van de openbare kleuterschool aan de Beukenlaan, is dinsdagmorgen een vier- 1 de kleuterklas in het verenigingsge bouw Filalethus begonnen. Op deze dag werd onder leiding van de hoofdleidster, mej. De Jong, aan vijfendertig kleuters, die voor het eerst naar school gingen, onderwijs gegeven. In de ruime, goed ingerichte en ver warmde zaal, voelden de kleuters, op een enkele uitzondering na, zich al gauw thuis. VEENENDAAL reformeerde Kerken in Nederland werd hij op 12 november van datzelfde jaar (1939) door prof. J. W. Geels, toen nog hoogleraar aan de theologische hoge school te Apeldoorn, bevestigd als pre dikant van de Christelijke Gerefor meerde Kerk van Noordeloos. Daarna diende de jubilaris verder nog de Christelijke Gereformeerde Kerken van Vlissingen 1946 tot 1949; Veenendaal 1949 tot 1954; Harderwijk 1954 tot 1963 en op 6 september van het vorige jaar werd hij door ds. D. van Wilsum uit Dedemsvaart bevestigd als predikant van de Christelijke Ge reformeerde Kerk van Harlingen. Ds. Slofstra werd bij herhaling af gevaardigd eerst naar de particuliere synode van het Zuiden en naderhand naar die van het Oosten. Verder heeft hij in de loop der jaren vele bestuurs- funkties en deputaatschappen vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Zo was hij tijdens zijn ambtsbediening te Veenendaal en te Harderwijk voor de particuliere synode van het Oosten en voor de generale synode van de Christelijke Gerefor meerde Kerken in Nederland deputaat voor de evangeliesatie, voor de evange lieverkondiging onder Israël, voor de buitenlandse zending, voor steunverle ning aan kerken in de nieuwe polders rond het IJsselmeer en deputaat ad art. 49 van de kerkorde. Verder was hij in de classis Amersfoort examinator en correspondent voor de theologische ho geschool te Apeldoorn. Tijdens zijn ambtsbediening als pre dikant van de Christelijke Gerefor meerde Kerk van Vlissingen was ds. Slofstra mede één van de oprichters van het christelijk lyceum te Goes, waarvan hij enkele jaren bestuurslid en curator is geweest. Naar wij tenslotte nog vernemen ligt het niet in de bedoeling van ds. Slofstra om in verband met zijn zilveren ambts jubileum als predikant in de Christe lijke Gereformeerde Kerken in Neder land een herdenkingsrede uit te spre ken en ook niet om te recipiëren. Menselijke stem te langzaam Terwyl de Nederlandse PTT de grootste moeite heeft om de vraag naar telefoon aansluitingen by te houden, begint men in Amerika de telefoon zoals wy die kennen al weer als een heel oud communicatiemiddel te beschouwen. Amerika is het Mekka van de communicatiewereld. Daar worden allerlei nieuwe vindingen toegepast, waar aan men in Europa nog lang niet toe is. Onlangs is zelfs in de VS de eerste „picture- phone" in gebruik genomen, een combinatie van televisie en telefoon, waarby men niet elkaar kan spreken, maar ook zien. Het eerste net is in september in gebruity gesteld tussen Washington, New York en Chicago. In Nederland is het principe ook bekend. Het kan cehter niet worden toegepast doordat het hier veel te duur zouj worden. Andere moderne Amerikaanse verbete ringen van de oude telefoon zijn: een toestel waarbij de kiesschijf geheel is verdwenen, een zelf luisterende telefoon en een telefoon die zichzelf beschermt te gen afluisteren. Het draaien van een num mer kost te veel tijd, menen de Ameri kanen en omdat seconden dollars zijn, moet de kiesschijf maar verdwijnen. De eerste oplossing is een toestel met druk knoppen. Sensationeler is het apparaat, dat met behulp van ponskaarten werkt. Ieder groot bedrijf met veel telefoonre laties kan zo'n toestel voorzien van maxi mum driehonderd kaartjes. De telefoniste behoeft alleen maar de kaart in een gleuf te stoppen en het apparaat zorgt dan zelf voor de verbinding. Maar het eind van alles is toch wel de telefoon waarin men alleen maar het gewenste nummer behoeft te lispelen en voor de rest kan afwachten. Deze telefoons zijn in Nederland niet in gebruik. Het kan ook niet. Zij eisen een electronische centrale. Nederland heeft nog centrales, die werken volgens me chanische systemen. De centrales zijn te langzaam om de supersnelle electronische telefoons bij te benen. De Nederlandse PTT wil wel graag omschakelen, maar voorlopig ontbreekt daarvoor nog het geld. Wel wordt in Utrecht een eerste proef genomen met een kleine electroni sche centrale. Hoe snel de telefoon ook een verbin ding tot stand brengt, in ons jachtige le ven blijft het toestel toch te langzaam. Het is namelijk afhankelijk van onze eigen stem. Vooral het grote bedrijfsleven vraagt snellere methoden om gegevens uit te wisselen. Dat kan, zeiden de Ameri kaanse telefoonmaatschappijen. Zij von den een methode om computers met el kaar te laten praten. En bij die snelheid is een mens even snel als een slak, ver geleken bij een straaljager. De computers kunnen per minuut duizenden woorden met elkaar afwisselen. Als een man in een minuut een paar honderd woorden kan uitbrengen is hij een waar recordhouder. De pratende computers (die overigens geen geluid, maar electronische impulsen met elkaar uitwisselen) vormen een geheel nieuwe tak van de telecommunicatie. Er is al een naam voor ook: data-transmissie. Enkele duizenden bedrijven in de Ver enigde Staten maken er al gebruik van. In Europa zal de invoering heel wat moei lijker zijn. De data-transmissie vraagt na melijk een groot aantal verbindingsmoge lijkheden. Die kan Europa nog niet leve ren. Het bestaande kabelnet is maar nau welijks voldoende voor de nodige tele foonverbindingen. Een uitbreiding kost miljoenen guldens. Geld dat doodeen voudig niet aanwezig is. Het grote pro bleem is, dat de PTT-bedrijven in Europa vrijwel allemaal door de staat worden beheerd en daardoor op het punt van investering afhankelijk zijn van de rijks begroting. Amerika staat er wat dit betreft heel gunstig voor. De maatschappijen daar zijn in partuculiere handen en kunnen vrije lijk een beroep doen op de kapitaalmarkt. Hoeveel dit uitmaakt, blijkt uit de inves- teringscijfers van de grootste Amerikaanse maatschappij, de American Telegraph and Telephone Company. Deze gaf sinds het eind van de oorlog 30 miljard gulden uit voor nieuwe communicatieprojecten. Dat is meer dan de totale uitgaven van de gehele Nederlandse staat sinds de oorlog. En daar kun je echt wel wat mee doen.

De Vallei | 1964 | | pagina 3