Filmavond cn grote inzameling in Veenendaal voor steun aan Ned. Astmafonds K&MïDampo Wetenschap wil door intensieve research deze volksziekte bestreden Zaterdag a.s. landelijke vergadering in Amsterdam ELST FLORYN „De zondag is een zondedag geworden" AMERONGEN Plirol houdt huid i smetteloos zuiver EDERVEEN SCHERPENZEEL DERDE BLAD „DE VALLEI'' VRIJDAG 6 NOVEMBER 1964 Nr. 88 Zoals in ons blad van 9 oktober reeds vermeld wil het plaatselijk comité, aangesloten bij de vereniging tot steun aan het nederlandse astmafonds in haken op de landelijke actie die gehouden wordt in de week van 16 tot 21 november. Ook in Veenendaal zal een grote inzameling worden gehouden. Woensdagavond 11 nov. is een filmavond georganiseerd in het Roode Kruis- gebouw aan de Tuinstraat. Daarenboven wordt in de loop van die week een lijstcollecte gehouden en op de laatste actiedag, 21 nov. een buscollecte. Be langstellenden, zijn hartelijk welkom op de filmavond, die een leerzaam ka rakter krijgt door een uiteenzetting van deskundigen. Ter voorbereiding van de grote landelijke actie, die door de moderne communicatiemiddelen, radio en televisie zal worden gestimuleerd, wordt zaterdag a.s. te Amsterdam een landelijke vergadering gehouden van de ver. tot steun aan 't Ned. Astmafonds OPRICHTING Praktijk Omgeving Resultaten Revalidatie Therapie Huldiging van de heer Takken N.C.W.B. START MET WINTER WANDELPROGRAMMA VOLLEYBAL Beide PANTERS teams van de heren a.s. zaterdag in thuiswedstrijden „KONTAKTGROEP NEGEN" ontketent grote St. Nicolaas aktie in Eist DS. A. W. VERHOEF VOOR VERENIGING TOT BEVORDERING DER ZONDAGSRUST: ZWEMBADNIEUWS Klaprooscollecte Algemene ledenvergadering Kinderpostzegelaktie Busconcerten Nieuwe zaak op woensdag geopend De Stichting het Nederlandse Astma fonds is de in 1959 door een drietal al gemene organisaties opgerichte lande lijk overkoepelende organisatie werk zaam op het gebied van de astmabe- strijding. Voor dit tijdstip werkten diverse, be staande, overigens elk op hun eigen specifiek doch beperkt terrein, ook nu nog onmisbare organisaties, langs el kaar heen. Zo werden overheid en be drijfsleven als particulieren van ver schillende zijden benaderd voor bij dragen, zonder dat er een instantie was die een algemene richtlijn voor de astmabestrijding in haar geheel, vast stelde. laat staan de uitwerking daar van bevorderde. Mede op instignatie van de overheid, met name prof. Muntendam, werd toen de Stichting het Nederlandse Astma fonds opgericht. De voornaamste taken van dit fonds zyn: a. Het wetenschappe lijk onderzoek en preventie; b. Per soonlijke hulp; c. Steun aan de astmacentra; d. Sociaal-medische zorg. Dit alles kost uiteraard veel geld. Voor een doeltreffende - zij het mini male aanpak - heeft het N.A.F. jaarlijks tenminste f 700.000,nodig. Na zonder enige inkomsten te zijn gestart, is het N.A.F. nu na 3 jaar praktisch werk zaam te zijn geweest reeds gekomen tot een inkomstentotaal van f 250.000, samengesteld door de voetbalpool en de aktie „Gezonden voor zieken". Ook van het bedrijfsleven wordt in toene mende mate steun ontvangen. Resteert echter nog altijd een bedrag van onge veer f 450.000,dat moet worden ge put uit verhoogde contributies van le den, donaties, collecten e.d. Teneinde de laatstgenoemde bronnen te kunnen aanboren en tevens een brug te slaan tussen het N.A.F. en het Ne derlandse publiek werd in 1962 de Ver eniging tot steun aan het Nederlandse Astma Fonds opgericht. Deze vereniging tracht de uitvoe ring van de doelstellingen van het N.A.F. en door haar aan de vereniging opgedragen taken te bereiken o.m. door het oprichten van plaatselijke afdelingen (onlangs nog in Veenendaal - red.). Deze afdelingen hebben een voor lichtende, geld inzamelende en bemid delende taak. Er bestaat zowel bij pa tiënten, medici als andere bij de astma bestrijding betrokken groeperingen gro te behoefte aan informatie, welke ui teraard het best verstrekt kan worden vanuit een punt waar men volledig op de hoogte is met het terrein van de ast mabestrijding. Aangezien nog geen eenheid op het punt van verzekeringen voor astmapa tiënten bestaat en de gemeentelijke so- Dit is de Astma-vleugel van de Kon. Emma-kliniek te Renkum, die geheel rechts van het hoofdgebouw is gelegen. In het midden (met torentjehet kleine kapelletje waarin godsdienstoefeningen worden gehouden. ciale diensten eveneens niet in alle ge vallen bereid zijn financieel bij te sprin gen ligt hier een taak voor de plaatse lijke afdelingen. Ook b.v. - afhankelijk van de situatie ter plaatse - inzake as sistentie bij verandering van werk kring, indien volgens medisch advies noodzakelijk, kan het afdelingsbestuur een rol vervullen. Teneinde ons nader te oriënteren om trent de praktische gang van zaken in een bestaand astmacentrum bezochten wij de Koningin Emmakliniek te Ren kum, uitgaande van de Stichting „Oranje Nassau's Oord". De heer A. T. Hey, hoofdadministrateur en secreta ris-penningmeester van de Wageningse afdeling van de Ver. tot steun aan het Astmafonds vertelde iets over het da gelijks leven in het centrum en de aan gewende therapie. O.N.O. was oorspron kelijk een Sanatorium voor t.b.c. pa tiënten. De gebouwen zijn een ge schenk van wijlen Koningin Emma, gedaan in 1901. Tot aan 1958 was O.N.O. als sana torium ingericht, maar door het te rugdringen van de tuberculose verminderde het aantal patiënten zeer aanzienlijk. Aanvankelyk bood het sanatorium plaats aan mee;r dan 400 patiënten, maar in het betref fende jaar 1958 was dit aantal ge daald tot 265. Men verwachtte dat dit nog verder zou teruglopen en maakte plannen een speciale astma-vleugel te creëeren, die momenteel door enkele tientallen ast mapatiënten wordt bevolkt. Het is ei genlijk een doorgangscentrum, want vanwege de ziekenfondsen wordt slechts 470 dagen verpleging opgevangen, waarvan 70 dagen voor verplicht ver zekerden in hun hoofdverzekering en 400 dagen uit het aanvullingsfonds. In tussen is deze periode iets uitgebreid. Maar feit is dat de patiënten na een verblijf van ongeveer V/t jaar het ast macentrum weer verlaten. De nazorg is in dit opzicht dus zeer belangrijk. Hiervoor zijn maatschappelijke werk sters ingeschakeld, die de patiënten thuis bijstaan. Er worden gewoonlijk circa veertig ernstige astma-patiënten tegelijk be handeld in deze prachtig gelegen bos rijke omgeving, waarbij hun isolatie van de t.b. patiënten van het eigenlijke O.N.O. gewaarborgd is. Dit aantal van 40 is een globaal gemiddelde, waarbij rekening moet worden gehouden met enige toeneming in voor- en najaar en een teruglopen van het aantal patiën ten in de andere perioden van het jaar. Wie en wat zijn deze patiënten en wat gebeurt er met hen in dit ast macentrum voor volwassenen? We derom ruw geschat kan men zeg gen dat de bevolking van de Em ma Kliniek voor twee derde uit mannen en voor één derde uit vrouwen bestaat. Ofschoon de gemiddelde leeftijd van verreweg de grootste groep patiënten rondom de 40 jaar ligt, zijn er voort durend toch ook enkele patiënten in de leeftijd van 16 tot 40 jaar. De poli kliniek staat onder leiding van dokter P. J. van Oostrum. De taak van deze polikliniek is tweeërlei: 1. de ambulante behandeling van ast mapatiënten van huisartsen ep spe cialisten uit de omgeving; 2. de nazorg en controle van ontheven kliniekpatiënten, voorzover die niet te ver weg wonen. Om ook voor ernstiger patiënten een uit medisch oogpunt optimaal resul taat te bereiken, gebaseerd op moderne als volgt: Gepoogd wordt de observatie periode zo kort mogelijk te doen zijn. De rapporten van de sociale werkster krijgen alle aandacht, waarbij vooral de werksituatie van de patiënt voor zijn opname van groot belang is. De patiënten moeten dan ook „iets doen". Dit mag liggen op het ter rein van bestaande liefhebberyen of anderszins, hoofdzaak is dat de patient zo spoedig mogelyk na op name in het centrum althans een deel van de dag „bezig" is. Er is zelfs op de Emmakliniek al ge poogd patiënten, die een bepaald be roep uitoefenden waar veel stof bij te pas kwam om te scholen. Er is een spe ciale houtbewerkingstherapie ingesteld, waar de patiënten allerlei massief speelgoed vervaardigen. In deze afde ling is een speciale afzuiginstallatie aangebracht om het stof van zaagsel uit het vertrek te weren. Verdere tak ken van handenarbeid, zoals werken met pitriet enz. worden veelvuldig beoefend. Onlangs zond een drukkerij uit Wageningen een aantal kalenders om te „vergaren". Deze werkzaamheden zijn zeer nuttig. Een patiënt uit Zee land werd in het centrum geheel om geschakeld en behaalde het diploma boekbinden, zodat hij thans als be drijfsleider werkzaam is in een zaak in de nabijheid van zijn woonplaats. Er worden zeer goede resultaten ge boekt op de Kon. Emmakliniek. Alleen wordt het als een hiaat gevoeld dat het verblijf maar tijdelijk is. Boven dien kan aan oudere en ernstige pa tiënten wel enige verlichting worden geschonken, maar algeheel herstel is bijna nooit mogelijk omdat de ziekte meermalen chronische vormen aannam. Door een zeer intensieve research is de medische wetenschap dagelijks bezig het juiste medicijn te vinden. Er zijn 1001 medicijnen in de handel op het ge bied van astma, maar afdoende zijn ze niet. Het is nog een zoeken en tasten, zegt de heer Hey. Hierom alleen al heeft het Ned. Ast ma Fonds de steun van alle gezonde landgenoten nodig. Ruim 800.000 land genoten werden in hun leven in ernsti ge of minder ernstige mate met de vele vormen van astma geconfronteerd, dat betekent dus 1 op de 14 personen. Be strijding van deze gevreesde volksziek te kan alleen doelmatig zijn als ieder hier zijn of haar schouders onder zet. Mogelijk wordt dan in een nabije toe komst als gevolg van diepgaande on derzoekingen de juiste medicijn gevon den en wordt het leven van een zeer groot deel van onze medemensen dra gelijker. Dat ook Veenendaal niet zal achterblijven in het kader van de lan delijke actie, zal haar bevolking, waar onder zich overigens ook een groot aan tal patiënten bevindt, royaal willen to nen. Patiënten van de Emma-kliniek bezig in het kader van de arbeidstherapie. Links het vlechten met pitriet. inzichten en methodes heeft de kliniek samenwerking gezocht en gevonden met de medische faculteit van de Rijks universiteit te Utrecht. Het grote verschil met de behande ling van kinderen in verschillende cen tra (zoals Heideheuvel in Hilversum en Eykeloord in Groesbeek) is hier in O.N.O., dat de gehele benadering is toegespitst op een revalidatie van de patiënt, die zijn terugkeer in de maat schappij - en liefst in zijn eigen werk - bevordert. Uiteraard speelt dit facet bij de behandeling van kinderen even eens een rol, maar de factor maatschap pelijke revalidatie is uiteraard bij vol wassenen, wier lijden chronisch is ge worden en voor wie de „maatschappe lijke volwaardigheid" op elk deelter rein van hun leven van zoveel eminen- ter belang is dan voor kinderen, een element dat veel zwaarder weegt. Een astmatisch kind blijft - geluk kig - een kind. Verbetering van zijn toestand geeft hoop, vooral op het blijvend verdwijnen van de ver schijnselen in en na de puberteit. Een volwassen astmaleider daaren tegen heeft al vele teleurstellingen ach- te de rug. Dat is voornamelijk het ge val bij grote frequentie van de ernstige benauwdheden, zonder dat de patiënt tussen die aanvallen door helemaal „vrij" is. Deze patiënten zullen veel ziekteverzuim in hun werk hebben en op de achtergrond de dreiging voelen van blijvende invaliditeit. Voor deze categorie patiënten is de behandelingswijze - zeer in het kort - Vrydag 30 oktober is de heer Takken op bescheiden wftze gehuldigd omdat h(j 25 jaar by van Gend en Loos werkzaam was. De huldiging die een zeer intiem karak ter droeg werd o.a. bijgewoond door de plaatselijke direkteur van van Gend en Loos, de heer Brekelmans, die de jubilaris toesprak en een enveloppe met inhoud overhandigde. Namens het personeel sprak de heer Heikamp, die een fototoestel over handigde. Ook mevrouw Takken werd in de huldiging betrokken, zij werd in de bloemetjes gezet. KONTAKTAVOND E.H.B.O. AFD. VEENENDAAL Zoals gebruikelijk is organiseert de EHBO afd. Veenendaal in november de openingsavond van het nieuwe seizoen. Door omstandigheden zal deze avond dit jaar pas op 1 december gehouden worden in de Ritmeester-kantine. Deze avond draagt naast een ontspan nend ook een instruktief karakter, want er zullen enkele films vertoond worden die te maken hebben met het werk van een EHBO-er. De Unilever N.V. te Rotterdam stelt voor deze avond n.l. de volgende films ter beschikking: „De Huid", de „Spijsverte ring" en „Het behoud van het gebit"- Daarnaast wordt nog de film „Het woud der schemering" vertoont. Een celluloid- strook waarmee de belangstellenden een kijkje gaan nemen in de vochtige oer wouden van Nigeria en Ghana. ONTSPANNINGS-FEESTAVOND VAN DE CHR. PLATTELANDS JONGEREN BOND TE VEENENDAAL Op zaterdag 7 november vindt in ge bouw Eltheto een ontspannings- feest avond plaats van de Chr. Plattelands Jon geren Bond te Veenendaal plaats. Op het programma staat o.a. het op treden van het duo Knoop uit Dodewaard met zang en de opvoering van het toneel stuk „Deining om de Dorpsdokter". De regie van dit toneelstuk in drie bedrijven is in handen van G. Groeneveld. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VEENENDAALSE SCHAAKVER. De Veenendaalse Schaakvereniging speelde maandagavond een groot aantal onderlinge wedstrijden. Aan spanning was bij de verschillende borden geen ge brek. De volledige uitslagen waren: J. W. Elenbaas-D. J. v. Manen 1-0 E. v. Ravenswaay-R. P. A. Meyer0-1 C. ter Hogt-C. Wijnbergen 1-0 J. Baars-D. v. d. Bovenkamp 0-1 D. J. Kruithof-F. Luchsinger Vt-'/i C. Beyer-J. B. Griffioen 0-1 G. R. Kets-M. de Kleuver 1-0 L. Ebskamp-A. Blokland 1-0 Chr. Baars-A. v. d. Bovenkamp1-0 H. Heikamp-J. M. Brokking 1-0 H. G. Kruithof-Achterberg 0-1 A. v. d. Bovenkamp-Blokland'/ï-'/z De NCWB afd. Midden-Nederland zal in het komende winterseizoen weer een aan tal wandeltochten organiseren, waarvan een viertal in de omgeving van Veenen daal. Deze plaatselijke wandeltochten wor den georganiseerd door de Chr. Sport stichting DEOS. De data van de te houden wandelevenementen zijn: 14 november, 12 december, 16 januari en 13 februari a.s. Er wordt gestart vanaf het gebouw 't Trefpunt, hoek Kerkewijk-Dennenlaan. Het inschrijfgeld bedraagt 50 cent per tocht. Als herinnering ontvangt iedere deelnemer, die de tochten heeft volbracht een fraai uitgevoerd vaantje. Voor de groepen is een speciale groeps- prijs beschikbaar, terwijl zoals gebruike lijk in vorige jaren ook nu weer na de tocht warme chocolademelk zal worden verstrekt. De route zal weer grotendeels door de bosrijke omgeving van Veenen daal voeren, zodat de deelnemers kunnen genieten van de bossen in hun winterse schoonheid. Er is gelegenheid tot inschrij ven bij de heer Mollema, Middellaan 51. Behalve deze tochten organiseert de NCWB een aantal tochten in Barneveld, Soest en Huis ter Heide. De afstanden bedragen 12 tot 15 km. PANTERS-l TEGEN SOS-3 PANTERS-2 TEGEN VALBOVOL-3 Morgenmiddag komen de beide heren formaties van de PANTERS in het veld in de zaal van het Chr. Lyceum. Om drie uur het 2e team tegen dat van Valbovol-3, hetgeen nooit een gemakkelijke opgave is geweest voor de Veenendalers. De re serves van eredivisieploeg Valbovol spelen altijd een technisch zeer goede party vol leybal. Toch moet het mogelyk zyn voor PANTEKS-2 ongeslagen te blijven. PANTERS-l krijgt het wederom weer wat moeilijker. SOS-3, eveneens reserves van een eredivisieploeg uit Utrecht, heeft het enkele weken geleden PANTERS-2 danig moeilijk gemaakt en de verwachting is dan ook, dat PANTERS-l niet verder zal komen dan een gelijk spel. En daar mee kan die ploeg ook al dik tevreden zijn. Deze wedstrijd wordt gespeeld om vier uur. Vóór deze herenwedstrijden speelt het 2e damesteam van PANTERS nog tegen VKS-1 om twee uur. Een onbekende te genstandster, waarvan dus zeer weinig is te zeggen. Vanavond reeds trekt het zeer jonge 3e team van de dames naar Zeist om strijd te leveren tegen Olymphia-2. Even eens een moeilijke wedstrijd voor die meisjes, doch goed coachen en gecon centreerd spelen zal er toe bij kunnen dragen dat de beide punten mee naar Veenendaal gaan. GESLAAGD De heer C. Kortenhoeven, werkzaam op de afdeling interne zaken ter gemeen tesecretarie Veenendaal slaagde dezer da gen voor het diploma archiefverzorging II. De „Kontaktgroep negen" ontketent ook dit jaar in Eist weer een grote St. Niko- laasaktie. Deze groep die uit negen plaat selijke winkeliers bestaat krygt de laatste tyd een steeds grotere bekendheid, niet alle en door het uitgeven van een eigen krantje maar ook op andere terreinen ontwikkelt zy haar aktiviteiten, b.v. bij de opening van de muziektent kortgeleden waren enkele afgevaardigden aanwezig om enkele vlaggen aan Crescendo aan te bieden. Van 20 november tot en met 5 decem ber geven de aangesloten winkeliers bij aankoop van f 0,50 een bonnetje cadeau. Deze bonnen moeten op een vel geplakt worden. Bij inlevering van een vol vel krijgt men een speculaaspop, terwijl dat volle vel ook nog recht geeft om aan een prijsvraag mee te doen waarmee prachtige prijzen te winnen zijn. Zo goed als zeker komt St. Nikolaas ook in eigen persoon naar Eist om zich feestelijk te laten inhalen. De kontaktgroep heeft de gulle grijsaard verzocht om op zaterdag 28 november met de boot bij het veer aan te komen, waarna hij met gepaste eer zal worden ontvangen. OUDERAVOND RIJNSCHOOL Dinsdag 17 november a.s. vindt er in het gymnastieklokaal van de o.l. Rijnschool een ouderavond plaats voor ouders en verzorgers van deze school. Op de agen da staan enkele interessante punten zoals het verkiezen van een nieuw lid van de oudercommissie, omdat de heer van Ca- pelle aftredend en niet herkiesbaar is. Verder zal de heer C. J. Knop, hoofdbe stuurslid van de Vereniging Volksonder wijs een causerie houden, waarbij tevens gelegenheid tot het stellen van vragen zal zijn. Letterlijk en figuurlijk zorgen leerlingen van de streekmuziek- school uit Kesteren voor een vrolijke noot, want zij zullen o.l.v. de heer Ver burg, toonkunstenaar uit Amerongen op treden. N.V. DISTILLEERDERIJ M. DIRKZWAGER Az SCHIEDAM Dinsdagavond werd in de Christelijk Gereformeerde Kerk aan de Hoofdstraat een byeenkomst gehouden, uitgaande van de Vereniging tot bevordering der zondagsrust, afdeling Ede. Spreker op deze avond was Ds. A. W. Verhoef, predikant van de Gere formeerde Gemeente te Barneveld. De bijeenkomst werd geopend door de 2e voorzitter van bovengenoemde vereniging door het lezen van N'eh. 13, waarin staat dat Ezra en Nehemia ijveren voor het onderhouden van de Sabbath. Wy hebben nu wel onze zondag, maar die is in de plaats van de sabbath gekomen, aldus spreker. Na deze korte inleiding gaf hij het woord aan Ds. Verhoef, die zijn rede, betrekking hebbend, op de zondagsrust, verdeelde in drie uitgangspunten: a Is raels gedurige zonde; b Navolging van die zonden door het Nederlandse volk en c de enige weg tot behoud. Spreker begon met op te merken dat ons nog twee „paradijsbloemen" zijn overge bleven, n.l. het huwelijk en de rustdag. Het is de taak van de burgerlijke over heid het voorbeeld van Nehemia te vol gen. Nehemia nam geen blad voor de mond, terwijl integendeel onze Overheid het alle mensen naar de zin wil maken, terwijl Nederland wel eens genoemd werd het „Israël van het Westen." Wat hebben oude schrijvers als b.v. v. d. Groe en Smijtegeld ons volk in vroeger dagen al tijd gewaarschuwd en gemaand tot het breken met de zonde. Waartoe de afval leidt en welke oordelen erop volgen, il lustreerde Ds. Verhoef met te wijzen op twee rampen, die in de laatste decennia over Nederland kwamen: de Tweede We reldoorlog en de Watersnoodramp. Dit zijn gevolgen van het verlaten van Gods geboden en ondanks deze rampen verhardt het volk zich. Het verval wordt steeds groter. Ons volk, en vooral onze kinderen worden vergiftigd door de com municatiemiddelen, pers, radio en T.V. Ook de zgn. christelijke pers en radio doen hieraan mee, want wat biedt b.v. de chris telijke radio op Gods dag? Tengevolge van de hoogconjunctuur staat in duizenden bij duizenden gezinnen de kijkkast van de duivel (Ds. Verhoef duidde op de t.v. red.). KLEUTERCURSUS GROENE KRUIS Om de moeders in Amerongen wat te helpen bij hun moeilijke taak in het op voeden van kleuters gaat het Groene Kruis aldaar een kleutercursus organise ren in het Wijkgebouw te Amerongen. De districtszuster voor de kinderhygiëne zal deze cursus verzorgen, die donderdag 12 november een aanvang zal nemen. Voor opgave en inlichtingen wendde men zich tot een der wijkverpleegsters of tot het Wijkgebouw. De zwembadcommissie heeft dezer dagen weer een bijeenkomst gehad met alle sub-commissies. Hierby is eens te meer vast komen te staan dat er nu snel ge werkt moet worden om het doel te be reiken: in 1965 het bad gereed! Het is dringend nodig dat de commissie zo spoedig mogeljjk een overzicht kan overleggen omtrent het bedrag dat door de inwoners byeen wordt gebracht en de grootte van de arbeid die straks geleverd kan worden. Er wordt daarom een dringend beroep gedaan op allen die de formulieren nog niet inleverden, dit thans spoedig te wil len doen. Hierdoor wordt de commissie veel werk bespaard. Het is nu al wel duidelijk dat het enthou siasme van de bevolking bij de hogere instanties een goede indruk heeft ge maakt. Normaal duurt het minstens 2Vi jaar voor met de bouw van een zwem bad kan worden begonnen. Als dus in Amerongen mede dankzij, de medewerking van de bevolking nog volgend jaar ge zwommen kan worden, is dit een unicum Overigens zal het nog wel even duren voor werkelijk de eerste schop in de grond kan. Voor half december is dat zeker niet te verwachten. Eerst wanneer alle goedkeuringen binnen zijn, en dat zijn er nogal wat, kan met het eigenlijke werk begonnen worden. De organisatie moet echter zo spoedig mogelijk gereed zijn, zodat ook werkelijk begonnen kan worden als de tijd daar is. Het is daarom dat de commissie met de meeste aandrang vraagt de huis aan huis bezorgde formulieren snel terug te zen den. Het ligt in de bedoeling om het kader van de zwembadaktie op zaterdag 7 no vember a.s. een geluidswagen te laten ïondgaan door Amerongen om de bewo ners een laatste keer op te wekken hun tormulier maandag de 9e nog zelf op het gemeentehuis te brengen of thuis klaar te leggen. Vanaf maandagavond zullen dan in het gehele dorp vrijwilligers op pad gaan om die mensen te bezoeken, van wie de zwembadcommissie nog geen reactie mocht ontvangen. Nogmaals wordt de medewerking van iedereen gevraagd. De aktie voor ons eigen zwembad moet en kan slagen. Het begin is er en dit begin is schitterend. De laatste stand van het bedrag aan bijdragen etc. is f 6700, Op zaterdag 14 november a.s. zal de jaarlijkse Klaprooskollekte worden ge houden. Deze kollekte komt ten bate van het Nederlands Oorlogsgraven Comité, welk comité zich ten doel stelt de graven van de in ons land gesneuvelde geallieerde mili tairen te onderhouden en de ouders en nabestaanden van deze militairen in de gelegenheid te stellen de graven te be zoeken. Hiervoor dienen veelal grote afstanden te worden afgelegd, zelfs uit andere we relddelen. De moeite die U neemt door te geven en/of te collecteren wordt door deze mo gelijkheid rijk beloond. Zij, die genegen zijn als collectant/collec- trice aan de kollekte deel te nemen, wor den verzocht zich ten gemeentehuize te melden. Het bestuur van de vereniging „Een School met de Bijbel" nodigt haar leden uit de algemene jaarvergadering te be zoeken. welke wordt gehouden op dins dag 10 november a.s. in gebouw Kerk- heem. De agenda vermeldt o.a. de bestuurs verkiezing. Aftredend zijn de heren C. Brinkman, E. Brevé en F. van Eek. Deze drie heren zijn echter weer herkiesbaar terwijl als medekandidaten op de lijst staan vermeld de heren A. Putman, J. Meijer en B. van Veenendaal. Het bestuur vertrouwt erop, dat vele leden liefde hebben voor het Christelijk onderwijs en dit ook zullen tonen, door met belangstelling het beleid te volgen en op de vergadering aanwezig te zijn. Ons Koninklijk gezin geeft geen goed voorbeeld, want nog kort geleden vlogen onze Kroonprinses en Prins Bernhard op Gods dag naar de Olympische Spelen in Tokio. De afval is eveneens in spe cifiek christelijke plaatsen als Veenendaal, aldus Ds. Verhoef, getuige de recente openstelling van een sportpark op zondag. De zondag is een zondedag geworden, vol gens Ds. Verhoef. Er wordt steeds meer gevraagd om recreatie en vrijetijdsbeste ding en de kerken worden steeds leger. Maar wie God verlaat, heeft smart op smart te vrezen. Met een beroep op de ouders om toe te zien op hetgeen hun kinderen 's zondags uitvoeren, besloot Ds. Verhoef zijn rede. De 2e voorzitter indigde met een opwekking de Vereniging tot bevordering der zondagsrust te steu nen door donateur te worden. Zoals bekend zijn onlangs weer een groot aantal kinderen van lagere scholen huis aan huis aan de deur geweest om te trachten zoveel mogelijk kinder zegels en kaarten aan de man te bren gen voor de jaarlijks te houden kinder postzegelaktie. De resultaten in Amerongen waren ook dit jaar weer prima. De kinderen van de Christelijke school te Overberg zorgden ervoor, dat voor een bedrag van f 507,50 aan zegels en kaarten konden worden verkocht. De leerlingen van de openbare lagere „Prinses Ireneschool" verkochten geza menlijk voor een bedrag van f 650, Beide bedragen zijn zeer zeker geweldige resultaten. De bestelling worden in de tweede helft van november bij de mensen thuis bezorgd. Het eerste busconcert is weer achter de rug. Met 2 volle bussen togen de Ame- rongse en Leersumse muziekliefhebbers naar Tivoli om daar te genieten van het dubbelconcert voor viool en strijkorkest met als solisten Jeanne en Bouw Lemkes, een door Elly Ameling, sopraan prachtig vertolkte kantate van J. S. Bach en de door het USO subliem uitgevoerde 4e symfonie van Mahler, waarbij de soliste Elly Ameling excelleerde. Vooral de uit voering van deze symfonie door het USO onder leiding van Paul Hupperts was een belevenis. Op de terugweg naar huis werd weei van vele zijden het enthousiasme van de deelnemers gehooid. Het is toch werkelijk een unieke gelegenheid voor de dorpsbe woners om op deze gemakkelijke wijze van de geneugten van de grote stad te kunnen meegenieten. VERGADERING BEDRIJFSVRIJHEID IN DE LANDBOUW De afdeling Ederveen-De Klomp van de Bedrijfsvrijheid in de Landbouw houdt op maandag 9 november een bijeenkomst in hotel Hupkes. Als spreker zal optreden de heer v. d. Brake, lid van Provinciale Staten voor de Boerenpartij, over het onderwerp „Eventuele inbeslagname van melkgelden of nabetaling bij melkfabriek voor het landbouwschap." SCHIETEN Uitslagen van de deze week door de leden van de schietvereniging Scher- penzeel geschoten onderlinge wedstrijd: J. Koudijs en A. C. van Dusschoten 92; J. ten Broek 91, M. Berendse en A. van Eist 90; C. Valkenburg 87; E. van Set ten en E. v. d. Werk 85; H. Pater 83; N. Klumpenaar en H. Berendse 80; R. van Eist en P. van Engelenburg 79; R. v. d. Burgt 78; J. Koot 76; A. ter Burg 75; G. van Eist 73; J. Davelaar 71; H. van Droffelaar 52 en J. van Ekris 43 punten. Ondanks het feit, dat op woensdag middag de Scherpenzeelse winkels ge sloten moeten zijn, werd de geheel ver bouwde en tot zelfbediening ingerichte winkel van de heer A. Inkenhaag aan het Holevoetplein, door burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, geopend. Op een zilveren schaaltje werd door de kleinzoon van de heer Inkenhaag, Arjan Koudijs, de sleutel aan de bur gemeester aangeboden met het verzoek hiermede de voordeur te willen openen, doch hoe de burgemeester ook zijn best deed om de deur te openen, het slot weigerde terug te springen, zodat de deur aan de binnenkant door de eige naar zelf geopend moest worden. Mevr. Hoytema, wethouders, gemeen tesecretaris. bestuur van de winkeliers- verenigin EMM en nog vele genodigden en zakenrelaties gaven van hun be langstelling blijk. In zijn toespraak zei de burgemeester trots te zijn op een dergelijk pand in zijn gemeente en wenste de familie In kenhaag, namens het gemeentebestuur, veel succes. Namens de winkeliersver eniging EMM voerde de voorzitter, de heer Van Hoevelaken, het woord. De eigenaar, de heer Inkenhaag, bracht dank aan allen die aan het vlug ge totstandkomen van zijn verbouwde winkelpand hadden meegewerkt. De fa milie Bakker, wonende aan de Molen weg, ontving bij de opening een ver rassing in de vorm van een enveloppe met f 500,— inhoud die zij met het in vullen en oplossen van een puzzel had den gewonnen. Vele bloemstukken ver sierden de geopende winkel.

De Vallei | 1964 | | pagina 5