mmm WÈM heer en meester 169.- avq$S Hervormde gemeente van Eist al vijf maanden herderloos Twaalf en half jaar gezamenlijk Bouw toezicht in de gemeenten Amerongen- Leersum en Maarn markant en modieus veelzijdig en vol variaties voor betere heren-en kinderkleding VEENENDAAL-WAGENINGEN-RENKUM Bazar voor Stichting „Laat ons niet alleen staan"* RENSWOUDE EDE VAN SCHUPPEN Gemeente moet een graad laten voor het orgel De Hervormde kerkvoogdij van Rhenen kampt met het probleem hoe een behaaglijke warmte in de Cunerakerk te combineren met een lange levensduur van het - kostbare - orgel. De warmte die de kerkvoogdij de gemeente wel zou gunnen, 70 gra den, kan het orgel nu juist niet heb ben. Dit is gebleken na het vorige stookseizoen toen men er wel een extra schepje bovenop deed. Het or gel heeft hiervan te lijden gehad en daarom gaat men nu voorlopig niet hoger dan tot 60 graden. Totdat men een oplossing voor beide partijen - èn gemeente èn orgel - gevonden heeft. Voor een eventuele verbouwing van het Hervormde kerkje te O ver berg offerde iemand van buiten 150 gulden. Grabbelen, olie en oliebollen De jeugd van Hervormd Achter berg heeft een oliebollenactie in ge dachten. Uit de opbrengst wil men een nieuwe luidklok aanschaffen of de bestrating van het kerkplein fi nancieren. Het mes moet van drie kanten snijden: de schooljeugd moet de be nodigde slaolie leveren - voor een hele, halve of een kwart fles sla olie mogen ze grabbelen in de ga rage van de pastorie; de oudere jeugd bakt de bollen en van de ge meente wordt tenslotte verwacht dat men tegen betaling de hele pro- duktie afneemt. Giften In de Hervormde kerk van Rens- woude werd een gift ineens gecollec teerd van 100 gulden. Intrede De nieuwe Hervormde predikant van Ederveen. ds. J. C. de Bie, zal zondagmiddag hier zijn intrede doen. De dienst begint om twee uur, in de morgendienst wordt de nieuwe pre dikant bevestigd door ds. Cazander van Scherpenzeel. Ds. C. Beukman, voorganger van de Ned. Prot. Bond, afdeling Ede- Bennekom heeft een beroep aange nomen van de Remonstrantse Broe derschap te Vlaardingen. Rouwdiensten De Hervormde kerk te Amerongen zal men gaarne ter beschikking stel len voor het houden van rouwdiens ten. Ds. G. Kaastra vindt het uit dragen uit de kerk zeer zinvol en stichtelijk. Jeugdpreek met bespreking De Hervormde ds. A. Wisgerhof te Veenendaal zal zondag a.s. zijn preek richten tot- en op de jeugd, 's- Avonds zal de preek worden be sproken in het gebouw achter de Vredeskerk. Jeugdkerk-programma De Herv. jeugdkerkcommissie te Rhenen heeft het programma voor de rest van dit jaar bekend gemaakt. Het ziet er als volgt uit: 8 nov.: bij zondere dienst; 22 nov.: normale dienst; 6 dec.: zangdienst; 20 dec.: Kerstdienst. Beroepingswerk gaat door Sinds 31 mei van dit jaar heeft de Hervormde gemeente van Eist geen eigen predikant. Op die datum vertrok ds. A. Stekelenburg naar Lexmond en was de gemeente herderloos. Vier beroepen werden uitgebracht, allen tevergeefs. Vorige week kwam het teleurstellende bericht dat ds. Smit van Lopik had bedankt. De fraaie, nieuwe pastorie naast de kerk staat leeg. Ringpredikan- ten vervullen de spreekbeurten, consulent ds. Breugem uit Achterberg en de predikant van Overberg ds. C. van Viegen, zelf oud-Eistenaar, staan in het pastoraat bij. Desondanks is het voor de kerkeraad, bestaande uit vier ouderlingen en drie diakenen, zeer moeilijk al het werk in deze uitgebreide gemeente te verrichten. „Van huisbezoek zal deze winter wel weinig komen", zegt ouderling A. Kok, die zelf een betrekking heeft in Kesteren en als scriba van de kerkeraad ook de administratie moet voeren. HISTORIE De Hervormde gemeente van Eist kwam in de naoorlogse jaren tot op bloei, na een periode van diepe in zinking en verval. Zeventien lange jaren was de gemeente van Eist va- kant, een gevolg van de zeer slechte financiële toestand .in de crisisjaren. Men kon gewoon geen predikant be talen. Na de oorlog hebben een aantal mannen zich verzameld en wilden zich geheel inzetten om de Hervorm de kerk in Eist tot grotere bloei te brengen. Zij gingen daarbij uit van het standpunt: Wij moeten de Waar heid weer in de kerk halen, en dat Hervormd Eist daarop een positief antwoord gaf is in de loop der vol gende jaren wel gebleken. Het kerk bezoek steeg. Achtereenvolgens dienden ds. Van Galen. ds. Vlasblom (als hulppredi ker), ds. v. d. Peut en ds. Stekelen burg de Elsterse Hervormde ge meente. Na het vertrek van ds. v. d. Peut naar Renswoude was Eist weer eens drie jaar vakant, maar men kon toen geen predikant beroepen om dat men wachtte op het gereedko men van de nieuwe pastorie. Ds. Stekelenburg, gekomen van Lin- schoten kwam in 1960 over en dien de de gemeente tot mei van dit jaar. „Horen" De kerkeraad zette zich intensief aan het beroepingswerk. Men gaat dan de predikant in zijn eigen ge meente „horen" en brengt dan al of niet een beroep uit. Afgelopen zon dag ging de kerkeraad naar Noor deloos in Zuid-Holland om de jonge predikant ds. Romijn te beluisteren. Of hij inderdaad beroepen zal wor den kon men nog niet bevestigen. De predikant is feitelijk nog niet be roepbaar omdat hij nog geen 4 jaar in z'n gemeente staat, hetgeen een vereiste is. De kerkeraad heeft steeds het oog op predikanten, behorend tot de mo daliteit van de Geref. Bond. Op dat punt is de kerkeraad geheel een drachtig, zegt ouderling Kok. Ook de gemeente verwacht dat we een rechtzinnig predikant beroepen en met name uit de Geref. Bond. Dat is duidelijk in het kerkbezoek te merken, want wanneer ringpredi- kanten optreden, die óf ethisch óf confessioneel zijn is het kerkbezoek minder. Met uitzondering van wei- Referaat voor ouderlingen Ds. J. Overduin, Geref. predikant te Veenendaal. zal op 13 nov. a.s. voor de ouderlingen uit de - Geref. - classis Meppel een referaat houden over „Hoe voeden wij de gemeente op tot geestelijke waarden?" Diensten in het bejaardencentrum In het bejaardencentrum „De Rid derhof" te Amerongen zullen per jaar zes Hervormde en drie Gere formeerde kerkdiensten worden ge houden. Naast deze zondagsdiensten wordt op de derde donderdag van iedere maand een korte dienst gehouden, welke om half vijf begint. Medewer king hieraan verlenen de Hervorm de kerken te Amerongen en Over berg, de Gereformeerde kerk en de Ned. Protestantenbond. Kleuterbijbel bij doop In zeer veel kerken is het al jaren de gewoonte om bij een kerkelijk huwelijk een zogenaamde trouwbij bel aan te bieden. Wij hadden even wel nog nimmer gehoord van een „doopbijbel". Een dergelijke bijbel gaat men in de Herv. kerk van Treebeek bij de Heilige Doop aan bieden. Het zal geen gewone bijbel, maar heel toepasselijk een kleuter bijbel worden. De Hervormde kerke raad van Treebeek wil hierdoor trachten de kinderbijbel tqt de nor male uitrusting te maken voer elk gezin, waar kinderen zijn. licht enkelen, die misschien anders zouden willen, is hierover geen ver schil van mening, aldus de scriba van de kerkeraad. Energie Ouderling Kok vindt dat een jon ge kandidaat niet beroepen kan wor den omdat deze gemeente een te zware aanpak zou opleveren. Hier om heeft men het oog op een predi kant van 35-40 jaar, die zich met volle energie op het gemeentewerk kan werpen. Vooral het jeugdwerk baart zor gen nu er geen leiding is. De leider van de knapenvereniging heeft be dankt en nu is de gehele vereniging in een impasse geraakt. In Eist zou goed geleide evangelisatie van grote betekenis zijn, maar waar haalt men de geschikte krachten, zo vraagt de heer Kok zich af. Er is een groot aantal buitenker kelijken of niet-meelevenden, die wel in de registers van de Hervorm de kerk staan ingeschreven, maar zich verder niet met de kerk be moeien. Ze gaan van het standpunt uit dat zo'n inschrijving in de ker kelijke registers hetzelfde is als in de burgerlijke stand. Met ingrijpen de familiegebeurtenissen vervoegt men zich bij de burgerlijke stand en zo is het hier ook mee. Bij een be grafenis of om een kindje te dopen doet men een beroep op de kerk en op de predikant. Toen ds. Stekelenburg nog in Eist werkzaam was, heeft deze predikant zich veelvuldig met het evangelisa tiewerk bezig gehouden. Ook dat ligt nu totaal stil en dat stemt tot droefheid en machteloosheid, aldus ouderling Kok. Moed Toch gaan we moedig verder, want dit werk mag niet stilstaan, is de mening van de heer Kok. Onze consulent ds. Breugem verzet veel. Hij heeft zijn eigen gemeente (Ach terberg) maar verzorgt hier de ca techisaties en soms het ziekenbezoek. Gelukkig dat deze predikant jong van jaren en krachtig is dit dubbele werk te kunnen doen. Deze consulent is een grote steun voor ons in de herderloze periode en we kunnen altijd om advies aan kloppen. zegt ouderling Kok. Laten we vurig hopen en ook bidden dat Eist spoedig een eigen herder en le raar mag ontvangen. Het is bitter nodig volgens de kerkeraad. Zo be sloot deze ouderling ons gesprek. De Ned. Herv. Kerk in Eist, vorig jaar van binnen gerestaureerd, markeert het dorps beeld. Maar sinds mei staat geen eigen predikant op de kansel. De gemeente is vakant. „Het licht op de kandelaar' Woensdagmiddag waren de bejaarden b(jeen in het OCB-gebouw aan de Sand- brinkstraat om te luisteren naar een da meskoor o.l.v. de heer Gijsbert van Zanten. Het koor bracht gezellige, vrolijke lied jes ten gehore. Na de thee met traktatie las mevrouw van Schuppen-Feenstra een historisch verhaal voor, handelend over het rassenprobleem in Amerika en ge titeld „Het licht op de kandelaar". Het verhaal ging over een dokter en zijn vrouw, die 20 jaar lang konden verzwij gen dat zij negerbloed in de aderen had den (ze leken namelijk blank) maar tot slot toch geaccepteerd werden door de bevolking van hun dorp. Er was een zeer aandachtig gehoor. INGEZONDEN De collecte voor de christelijke ver eniging tot verpleging van langdurig zie ken „Het Zonnehuis" welke gehouden werd in de week van 19 tot 25 oktober heeft het mooie bedrag van f 3700,— op gebracht. De afd. Veenendaal zegt alle collectanten en gevers langs deze weg hartelijk dank voor hun welwillende me dewerking en giften. N.C.R.V. MAAKTE RADIO OPNAME VOOR PROGRAMMA: „Door de wereld gaat een woord" Woensdagavond werd in de Chr. Geref. Kerk aan de Beatrixstraat een opname gemaakt door een NCRV-team bestaande uit de heren Kees Deenik en C. Vonk (om roeper). Medewerking werd verleend door het Geref. Kerkkoor „Soli Deo Gloria" en het Chr. Geref. Zangkoor „Chrigeza" o.l.v. de plaatselijke dirigent Hennie Pomp. Het NCRV-koperkwartet en de organist Bob van Stempvoort completeerden het geheel. De samenzang stond onder leiding van de heer Kees Deenik. Het opgenomen programma zal worden uitgezonden in het NCRV-programma „Door de wereld gaat een woord" op 27 november a.s. De avond had het karakter van een re petitie. De spanning was overigens voelr baar als het „vijf seconden na nu" op klonk en de opnameband werd ingescha keld. In het programma waren naast het lied „Door de wereld gaat een woord" enkele bekende geestelijke liederen opge nomen, o.a. Vaste rots van mijn behoud en Blijf bij mij Heer. Hoewel de koren zeer correct en indruk wekkend zongen kleefden aan de opname akkoestische bezwaren, waarbij het geluid door een muur in de kerk werd weer kaatst. Dit bezwaar werd onderkend door de samenzangleider, die na afloop op merkte dat de goede zang van beide koren in een kathedraal meer zou hebben na gelaten, dan in dit kerkgebouw het ge val was. Op vrijdag 13 november a.s. wordt door een speciaal gevormd comité een bazar georganiseerd ten bate van de Stichting „Laat ons niet alleen staan". Deze bazar wordt gehouden in het gebouw „Pro Rege" aan de Kanaalweg en duurt van 2-10 uur. Het bazarcomi- té is gevormd door de dames: mevr. In hotel „Darthuizen" te Leersum vond maandag 3 november j.L een feestelijke herdenking plaats van het 12l/i-jarig jubileum van de Technische dienst Bouw- en Woningtoezicht der Gemeenten Amerongen, Leersum en Maarn. Ook de Kring-archi tect de heer L. P. de Man was hierbij betrokken daar deze het feit herdacht dat hij 121/* jaar als kring-architect aan voorgenoemde gemeenten was verbonden. Onder de vele genodigden zagen wij o.a. de burgemeesters Jhr. Mr. O. R. v. d. Bosch van Amerongen, mevrouw 's Jacobs-de Bouvrier van Leersum en Baron van Hemert tot Dingshof van Maarn. De gemeentesecretarissen F. C. Magendans, H. Dam en J. Briedé. Verder de wethouders K. G. Tiel en G. J. v. Barneveld van Amerongen, Wolfswinkel en Blom van Maarn en de Vries uit Leersum. Als speciale gast was aanwezig de heer Claus van de Directie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid te Utrecht. Ook het gehele technisch personeel alsmede dat van de buitendienst gemeentewerken der drie gemeenten was hierbij tegenwoordig. Als eerste van de rij sprekers voerde burgemeester Jhr. O. R. v. d. Bosch, als voorzitter der Kring het woord. Hierin schetste hij hoe 12Vz jaar geleden de Kring geboren werd. „Deze kring", aldus spreker, „was één van de weinige die van de grond kwam. In deze 12'/2 jaar heeft zich een revolutionaire ontwikkeling af gespeeld. Van de toen aanwezige oprich ters zijn er nog maar twee over n.l. mijn ambtgenoot Baron van Hemert tot Dings hof en secretaris Magendans." De Kring noemde spreker de branding van het overheidsbestel die de klappen opvangt. „Door haar coördinerende samenwerking is zij uitgegroeid", aldus spreker. „Van 3 man tot thans 6 man sterkte". Spreker kon met voldoening terugzien op hetgeen gepresteerd was in deze 12V2 jaar. Zich speciaal richtend tot de heer de Man er kende hij dat deze het stormachtig ge daan had. „U hebt een hondenbaan", aldus de burgemeester. U moet drie ge meentebesturen tevreden stellen en daarbij uw vergaderingen, controles en verder nog uw reizen. Maar U kunt zich goed aan passen. U verstaat de kunst in moeilijke momenten gemakkelijk met een oplossing te komen en dat is heel wat waard. Maar uw werk is onderhevig aan kritiek. We zijn gelukkig met uw architectorale be ginselen en hopen de komende jaren daar nog van te mogen profiteren." Onder het aanbieden van een couvert met inhoud wenste spreker de jubilaris nog vele jaren toe maar met minder zware taak. Namens Directie van de Volkshuisves ting sprak de heer Claus enige woorden van waardering. Met genoegen had deze medegewerkt tot het tot stand komen van de Kring. Tevens was hij, al was het slechts als adviseur, schuldig aan de benoe ming van de heer de Man. Toen was het al zijn hoop geweest dat het Kringbestuur de heer de Man zou kiezen. Dit was ook gebeurd en de keuze was goed gebleken. De opbouw van deze Kring was voor de jubilaris niet zonder schok ken verlopen. Thans zit deze organisatorisch goed in elkaar. „Dit komt", aldus spre ker, „door de prettige leiding die van de heer De Man uitgaat. U bent iemand die met zachte hand toch straffe leiding geeft en deze gave bracht U tot zulke resulta ten." Spreker wenste de jubilaris nog vele jaren toe. Namens de secretaris der Kring sprak de heer F. C. Magendans. Spreker memo reerde hoe op 29 december 1950 het Kon. Besluit afkwam voor de tot stand koming van de Kring. Hoe op 16 januari 1952 in het toenmalige Johanniter Hospitaal, dat tijdelijk gemeentehuis was geworden, de eerste vergadering werd gehouden. In de ze vergadering werden de sollicitaties on derzocht voor een Kring-architect. Hoe uit het tweetal, dhr. Jager uit Hasselt- Neijerveen en dhr. de Man uit Oostvoorne deze laatste werd gekozen. Op 1 mei 1952 trad deze toen in dienst, „en U hebt het", aldus spreker, „niet gemakkelijk gehad. U moest met een kleine staf beginnen en hebt het gemaakt tot wat het thans is." Persoonlijk had spreker mogen consta teren hoe dhr. de Man met volle krachten zich had ingezet tot deze taak. Met woor den van dank tot de jubilaris eindigde spreker de hoop uitsprekende dat deze nog vele jaren zijn ambt mocht bekleden maar met minder drukte. Een boekenbon vergezelde deze wens. verplaatsen." Met een hartelijke felici tatie bood hij de jubilaris, namens het personeel, een pick-nick cassette alsmede een kampeerlamp aan. Hierna dankte de jubilaris alle sprekers voor hun hartelijke woorden en geschen ken en dankten allen, van hoog tot laag, voor hun samenwerking in deze 121/» jaar. ,,'t Is niet alleen m(jn werk", aldus spreker, „doch ook uw werk, want door prettige harmonieuze samenwer king kan men alleen iets bereiken. In ons werk timmert men langs de weg en dan heeft men niet alleen bekyks, doch ook veel bekyfs." Spreker memoreerde hoe hij op 1 no vember 1939 in overheidsdienst trad dus eigenlijk een dubbel jubileum vierde. Even stond spreker stil bij hen die in deze 121/* jaar met hem samen hadden gewerkt en door de dood waren ontvallen. In een overzicht gaf hij te zien wat er door de Kring was gepresteerd. In de 3 gemeenten waren er 300 woningwetwonin gen gebouwd en 58 particuliere woningen naar advies en ontwerp van de technische dienst tot een totaalwaarde van ö1/* mil joen gulden. Aan wegen voor deze woning bouw werd voor 3U miljoen gulden ge- investeerd. Opmerkelijk was het dat voor iedere gemeente afzonderlijk voor 1.200.000 gulden aan wegen werd verbruikt. Voor Amerongen was voor 1 miljoen aan rio lering opgegaan en dit kon voor de ge meente Maarn wel eens op 3 miljoen ko men te staan. Resumerend zeide spreker, dat de samenwerknig in de Kring de basis was geweest voor hetgeen werd Dhr. H. Th. Troost sprak namens het technisch- en het gemeentepersoneel van de buitendiensten der 3 gemeenten. Ook deze spreker constateerde dat het voor de jubilaris niet gemakkelijk was geweest in de achter hem liggende jaren. „Men heeft het gemakkelijker",aldus spreker, 1 in een gemeente met 5000 zielen dan in een Kring met 30.000. Wij moeten ons steeds vlug verplaatsen om overal bij te zijn. Daaropi mhr. Man, mocht U wel een straaljager hebben om U snel te kunnen De burgem. van Amerongen, jhr. mr. O. R. v. d. Bosch, overhandigd de heer L. P. de Man een envelop met inhoud. gepresteerd. Iedere inwoner is trots op zijn eigen gemeente daar men soms vaak hoort het gezegde: „Er is maar één Ame rongen er is maar één Leersum of er is maar één Maarn." Dit laat een indruk achter hoe elke ingezetene over zijn eigen gemeente denkt. Met een toepasselijk ge dicht besloot spreker zijn toespraak. Sublieme voordracht van de heer Oosterwelder Maandagavond hield de heer Ooster welder z(jn gehoor van het begin tot het eind in de ban van z(jn niet te evenaren voordracht. Alvorens het hoofdthema „De Vrouw met de twee zwarte paarden" te brengen, schetste de heer Oosterwelder, die door de Herv. Jeugdver. Immanuël was uitgenodigd in Rehoboth te komen spre ken, in het kort zijn werkzaamheden. Zijn aandeel in het jeugdwerk is zeker niet gering geweest en het heeft nog zijn grote liefde; zijn voordracht getuigde daarvan. Deze handelde over belevenissen uit de laatste oorlog met een jeugdkamp. In 1944 kreeg „Ome Jan" (Oosterwelder) het in zijn geliefd Schoorl nog voor elkaar om 120 Amsterdamse uitgehongerde jon getjes met hun leiders een onvergetelijke vakantieweek te bezorgen in de vrije na tuur. De jongeren gingen na afloop zelfs met een voedselpakketje naar huis! Dit alles dank zij de medewerking van de be woners van Schoorl. Freule Jelgersma, de hoofdpersoon van dit verhaal, verhuurde voor deze kamp- week haar prachtige gelegen terrein, zij het schoorvoetend. Voor deze uiterlijk onbewogen vrouw betekende deze week een keerpunt in haar leven, speciaal in haar geloofsleven. Overduidelijk bleek dit, toen ze de laat ste kampavond meebeleefde. Twee dagen later overleed de pas 30 jaar oude freule aan een hersentumor. De geroepen pre dikant maakte haar sterfbed mee en haar getuigenis betekende ook een keerpunt in zijn geloofsleven. De heer Moesbergen dankte de spreker uitvoerig en richtte de aandacht van de aanwezigen op de laatste oorlog en op het voorrecht hier in de vrije natuur te mogen wonen. Dit laatste is een gave Gods en wordt, aldus de voorzitter, door menig een nauwelijks beseft. VOORLICHTINGSBIJEENKOMST OP VOEDINGSGEBIED De Nederlandse Bond van Aardappel-, Groente- en Fruithandelaren afd. Ede organiseert op woensdag 11 november een voorlichtingsbijeenkomst in het Nieuwe Gereformeerde Jeugdgebouw aan de Wil lem de Zwijgerlaan te Ede. Hierbij zal de aandacht in het bijzonder gericht zijn op groenten en fruit, waarbij de nieuwe inzichten op voedingsgebied naar voren gebracht zullen worden. MODE VEELVOUD Goed gekleed bent u in 'n kostuum dat u bewegingsvrijheid geeft, in een jas die u niet drukt. Daarom is zo'n kostuum of zo'n jas een meester werk: de meester- coupeur verdient de hoogste lof Krijgt die ook: in onze internationale kollektie vindt u deze bekroonde modellen, meesterwerken te herkennen aan de grote "B" van Brixon, Exclusief in onze zaak. Brixon jassen vanaf 138.- Brixon kostuums vanaf 148. HEIN HOOFDSTRAAT 81 «9 VfcfcNENDAAt M. Hazenberg-De Jonge, mevr. W. H. Overduin-Kouwenhoven en mevr. I. Terlouw-v. d. Meent. Een groot aantal dames heeft zich in de afgelopen maanden volledig ingezet om goederen voor de bazar te vervaar digen. In het voorjaar van 1965 zou een grote bazar worden gehouden (die overigens nog op het programma staat), maar door de overvloed van gebreid wintergoed achtte het comité het ver standig om bij het ingaan van de win ter nu al een verkoopdag te houden. De prijzen zijn zeer voordelig ge houden, zo werd ons verklaard. De op brengst komt geheel ten goede aan de Stichting L.O.N.A.S. (afkorting voor Laat Ons Niet Alleen Staan), de stich ting die zich ten doel stelt een Prote stants Christelijk tehuis te stichten voor geestelijk minder-validen uit Veenendaal en omgeving. Door de actie, die dit voorjaar is ge houden, is reeds een groot bedrag bij eengebracht voor dit mooie doel, maar er is nog lang niet voldoende om de bouw van het tehuis te kunnen reali seren. Daarom doet het comité een dringend beroep op de Veenendaalse bevolking de bazar te bezoeken en door het kopen van de prachtige gebreide kleding een steentje bij te dragen aan de verwezenlijking van de plannen. Voor de man met feilloos modegevoel deze jas in de rustige klassieke lijn. Lambswool, warm tot op de draad. Kleur en dessin: rustig grijs. Zo'n jas doet een boekje voor U open over stof, stijl, coupe en snit! ZENTS kledingbedrijven n.v.

De Vallei | 1964 | | pagina 6