49 ct. BEWOGEN VERGADERING VAN VRIJE BOEREN AAN DE KLOMP j GROTE PARTIJEN VAN DE BESTE SOORTEN GROENTEN harde spruitjes 1 heel kilo voor 49 ct. r HET BESTE FRUIT: GROOT PAK RONDE TAFELKOEKEN KOOPJESFEEST Het beste vlees van puur jong vee 288 ct. Botermals braadstuk 500 gram 318 ct. Gelderse rookworst ca. 250 gr. 79 ct. Ederveen kreeg nieuwe predikant ELST „De Vallei" Uw blad Massale weigering verder melk te leveren aan Vecomi Streekgenoten op nationaal kampioenschap trampolinespringen Rumoer in de herfststilte Overvol kerkgebouw bij bevestiging en intrede ds. De Bie Intrede Veenendaal, 9 november 1004 Enkele weken geleden organiseerden wy een wedstrijd in verband met de dwerg- geitjes, die in de etalage van onze Dameszaak liepen. Vele kinderen hebben hieraan deel genomen en wy danken ze voor demoeite. De uitslag is als volgt: le p ry s 2e prijs EEN MEISJESMANTEL Celia van Grootheest, Fliertseweg 2 Ederveen EEN MEISJESJURK Elly Weisfeit Rembrandtpark 70 I, Veenendaal EEN JONGENSTRUI Jan Wim van Hardeveld, Dennenlaan 7 Veenendaal EEN SHAWL Klaas Stoter Hoofdstraat 97 Veenendaal van^chuppen Gevonden en verloren RENSWOUDE Tweede uitvoering „Ons Genoegen" ADR. VAN OSTADELAAN 33-35 VEENENDAAL-ZUID - TEL. 3652 OOK DEZE WEEK WEER KOCHTEN WIJ OP DE VEILINGEN Gesn. Boerenkool 'Gekookte bietjes Prei Profiteer mee! Gesn. Witte Kool Gesn. Koolraapjes Alleen vrijdag en zaterdag: bij f 5.- vers vlees en vleeswaren Beste Eigenheimers 2 V2 kg 49 ct. Prima Noordelingen 2V2 kg 39 ct. Voor de hutspot: 500 gram Gesn. Wortelen en Uien 18 ct. Handappels Glorie van Holland 5 pond 89 ct. Mandarijnen 5 voor 68 ct. Fijne Handperen Pers-sinaasappels 3 pond 39 Ct. 12 voor 100 ct. HET KOOPJE BIJ DE KASSA: NU Ananas (voorde bowl) 3blik100ct. Pruimen op sap liters blik 89 ct. Portugese vijgen 500 gram 49 ct. Doperwten fijn li% blik 49 ct. Tompoezen 4 stuks voor 75 ct. Banket-melange 200 gram 79 ct. Eet goed en voordelig - Eet Kip Malse witvlezige braadhaantjes 500 gram 159 Ct. Pak 500 gram Diepvries-splnazie 79 ct. Roomboterstaven ca. 100 gr. 98 ct. met amandelvulling Dikke speculaas 250 gram 65 ct. Puur mager varkensvlees 500 gr. 228 ct. Sla-vinken 3 stuks 100 ct. Hachee-vlees 500 gr. 148 ct. Biefstuk-tartaar 3 stuks 100 ct. alleen donderdag: Zuiver vleesgehakt 500 gram 119 ct. vrijdag en zaterdag: Prachtige varkensfilet 500 gram Balkenbrei 500 gr. 55 ct. Pekelvlees 100 gr. 65 ct. Gebr. Rosbief 100 gr, 79 ct. ONZE LUNCH-SCHOTEL 100 gram MAGERE HAM 100 gram GEBR.GEHAKT 4AA «i 100 gr. BOTERHAM WORST ÏXJXJ samen VRAAG EN AANBOD Te koop Gevraagd Woningruil Te huur Diversen Maandagavond vond in Hotel Hupkes te De Klomp een bijzondere vergadering plaats van de B.V.L. (Bedryfsvrljheid In de Landbouw^. Het enige punt van bespreking was te protesteren en eventueel maatregelen te nemen tegen inbe slagname van melkgelden btf de melkfabrieken (omdat de betrokken boeren weigeren aan het Landbouwschap te beta len). Spreke,r op deze vr\j bewogen vergadering was de Heer v. d. Brake uit Staverden, lid van de Prov. Staten van Gelderland voor de Boerenpartij. Laat op de avond verscheen het Tweede Kamerlid, de heer Harmsen, eveneens en nam deel aan de vrij rumoerige bespreking. De vergadering werd geopend door de voorzitter van de afd. De Klomp, de heer v. d. Dikkenberg, die verklaar de dat de strijd zich gaat richten tegen de melkfabrieken. Het front heeft zich verplaatst. Door enkele melkfabrieken in de omgeving (Galak en Vecomi) is van onze leden het melkgeld ingehou den, omdat ze niet wensen te betalen aan het Landbouwschap. Het prov. be stuur van de B.V.L. heeft aan een de zer bedrijven (de Vecomi) een ultima tum gesteld. Teruggave van het geld of de boeren staken de melkleverantie. De tijd van praten is voorbij zei de heer Dikkenberg. Er is maar een mo gelijkheid: Boeren, die lid zijn van die fabriek moeten ermee ophouden en aan andere, meer welwillende fabrieken le veren. Het Landbouwschap spant nu de melkfabrieken ervoor om de centjes binnen te krijgen aldus de heer Dik kenberg. De heer v. d. Brake wees in zijn rede op een recente vergadering, gehouden te Elspeet, waar harde noten werden gekraakt. Het blijkt dat de melkfa brieken hun gegeven woord verbreken en zich gaan ontpoppen als handlangers van het Landbouwschap. Er werd een commissie in 't leven geroepen, maar niets hielp. De boeren moeten betalen, doen ze het niet dan komt men aan het melkgeld. De melkfabrieken zijn dus nu incassobureau's voor het Land bouwschap geworden. De boeren op de Velüwe stelden reeds een ultimatum. De 'grote fabrieken sluiten de ene fu sie op de andere. De boer wordt over- geléverd aan de grote onderneming volgens de heer v. d. Brake. Maar de directeuren moeten goed weten dat ze de boeren nodig hebben. Waar halen ze anders de melk vandaan? De boeren zijn nog altijd de baas, we hebben de produkten en dat moeten we tonen zo besloot deze spreker. Het bleek dat vele aanwezigen melk leverden aan het genoemde bedrijf Ve comi (dat op 9 jan. gevormd wordt door een fusie van Concordia, Wage- ningen; De Hoop. Bennekom en Camiz. Arnhem). Unaniem waren deze leden van oordeel dat ze moeten bedanken en de Vecomi geen melk meer zullen le veren, zolang de afgehouden gelden niet terugbetaald zijn. Bij opstaan ver klaarden een 20-tal boeren zich voor staking aan deze fabriek. Onder leiding van de heer D. J. Klumpenaar, zullen een aantal jongelui uit deze streek a.s. zaterdag deelnemen aan"* de nationale kampioenschappen trampolinespringen, die in de veiling hallen te Aalsmeer worden gehouden. Er worden voordigheidsproeven A af gelegd, waarvoor een diploma zal wor den uitgereikt. Mej. Huizinga uit Eist zal 's avonds meedoen in een groep van 11 dames om het kampioenschap van Nederland. EEN NACHT GEWACHT OP BROMFIETS In de nacht van zondag op maandag werd een zekere J. V. een rijverbod voor zijn bromfiets opgelegd, omdat hij onder invloed verkeerde. Dit gebeurde om 12 uur. De brommer werd in beslag ge nomen en maandagochtend 4>m 6 uur kon de eigenaar zijn vervoermiddel weer ophalen. Vervolg van pag. 1 een man als de deftige Hagenaar Constan- tijn Huygens niet schroomde platte Hol landse luim te schrijven, laat zich gemak kelijk begrijpen, dat het gewone volk zich veel platter en ongegeneerder uitte en on beschaamder gedroeg. Het soms fel op laaiende impulsieve volksleven leidde vaak tot vechtpartijen, waarbij het mes flitste, toestanden, die ons doen denken aan werken van kunstenaars, die het leven een spiegel voorhouden, zoals de Boerenbruegel, zo genoemd naar de realistische taferelen uit het boereleven, dat hij raak en scherp heeft geobserveerd; als Adriaan Brouwer en vooral als de dichter Bredero, die de felle instincten der boeren heeft getekend in zijn Boer- tich Lièdtboeck, bijvoorbeeld in zijn be kende gedicht Kluchtigh Boeren Gesel schap, een brok dierlijk leven, angstaan jagend door zijn rauwheid en wildheid. Aelweerige (kwade) Arent die trock het ierste mes Tuege Piete Kranck- hooft, en korselige Kes; Maer Brangt van Kaellenes Die nam een greep (hooivork), hij kreegh een keep (steek) Mit noch een boer vijf ses. Menig bezoeker droeg na bezoek aan de kermis lidtekens. In het Drentse Ruinen noemt men dat spottend: het wapen van Ruinen dragen! De eerste Veenendaalse predikant klaag de reeds in 1006 over de ruwheid van de bevolking. Aan het eind van de vorige eeuw was het niet veel beter, zodat er in 1893 stemmen opgingen aan de kermis een eind te maken. Het lukte niet, er ont stond een oproer. De verontwaardiging over het voorstel was zo groot dat de woedende massa de ruiten bij de leden van de gemeenteraad, die voor de afschaf fing waren, ingooide. Zij trok hossend door de straten, schreeuwend: Hop, hop, hop, hangt de blaaien-diender op! Dat gold de gemeentesecretaris De Kleck, blaaien-diender gescholden naai zijn optreden tegen het colporteren van „rooie blaaien" d.w.z. socialistische lec tuur, die deining Veroorzaakte In het door pauperisme en kinderarbeid geteisterde Veenendaal. Het voorstel werd verworpen, de ker mis bleef opium voor de pauper. Maar toen in 1914 de wereldoorlog uitbrak, de toekomst vol zorg werd tegemoet gezien, de kerken voller waren dan ooit en velen tot inkeer kwamen, achtte men de tijd ge komen de kermis af te schaffen, hoewel tijdelijk: de tijdsomstandigheden gedoog den niet feest te vieren, te drinken en geld stuk te slaan. De tijdelijke afschaffing werd echter een blijvende. Wel bleef men na 1914 langwerpige broodjes, klein-rogjes, verko pen 2 cent, die met boter en suiker ge geten werden in de laatste weken van oktober en begin november. Maar ook de broodjes zijn verdwenen evenals de vette beesten D. Philips Na de pauze werd onder de aanwe zigen een request uitgereikt bestemd om gezonden te worden aan H.M. de Koningin, waarin de grieven van de Vrije Boeren zijn vervat. Vele teken- het request en leverden dit bij het be stuur in. Tenslotte ontspon zich een heftige discussie tussen de spreker de heer v. d, Brake, later geassisteerd door Ka merlid Harmsen en de heer A. van Roekei, die als eenling op deze ver gadering een geheel ander geluid liet horen en driemaal gelegenheid kreeg zijn visie op de zaak uit te spreken. De heer van Roekei, zelf lid van de CBTB, hekelde het optreden van de Vrije Boe ren op deze vergadering en vond dat de lirecties van de melkfabrieken met de rug tegen de muur staan en even min de wetsartikelen kunnen gaan overtreden. De discussie, die een verhit karak ter droeg, dwaalde af naar de lands- politiek, waar de Minister van Land bouw, Mr. Biesheuvel, in zijn persoon in het debat werd betrokken. De heer van Roekei qualificeerde de Minister als een „zeer bekwaam man", de heer Harmsen vond dat de partij van de Minister en ook hijzelf stekelige en vlijmscherpe aanvallen richt op de Boerenpartij. Aan het slot van de vej^adering werd door de heer Hasselaar, bestuurslid, aangedrongen op handhaven van het ultimatum aan de Melkfabriek Vecomi, onder het motto: „Geld of brokken". Na 10 maanden herderloos te zyn geweest ontving de hervormde gemeente van Ederveen zondag in Ds. J. C. de Bie, overgekomen uit Aalst (Gld.) weex een eigen predikant. In de morgendienst werd de nieuwe predikant tot zyn dienstwerk ingeleid door de consulent Ds. J. T. Cazander uit Scherpenzeel, terwijl ds. de Bie zich 's middags aan de gemeente van Ederveen verbond. Gedurende beide dien sten was het kerkgebouw tot in de laatste hoeken gevuld. Ds. Cazander, die 's mo,rgens de bevestigingsdienst leidde koos als uitgangspunt Hand. 10 33 b. „Ik wil horen al wat U van God geboden is". Cornelius, een heidens hoofdof ficier ontbood Petrus nadat een van God gezonden bode hem de weg had ge wezen. Ds. Cazander wees erop dat God zich bedient van de mensenstem om de Boodschap te brengen. Het blijkt uit het Schriftgedeelte dat God zich liever bediende van Petrus dan van de hemelbode. God gebruikte zijn dienaren, die met onreine lippen een reine Boodschap brengen, aldus Ds. Cazander. Wat houdt deze Boodschap in? Vermaning en troost, oordeel en vrijspraak. Cornelius wilde ALLES ho ren, dus moet ook alles gepredikt wor den. De dienaren ontvangen een bevel, een Goddelijk bevel. Zij zijn te verge lijken met gezanten of ambassadeurs, die gezonden worden. Ds. J. C. de Bie Ds. Cazander dankte de gemeente van Ederveen voor het hem geschonken ver trouwen gedurende zijn consulentschap en beval de nieuwe predikant in Gods gunst aan. Na het lezen van het formu lier antwoordde Ds. de Bie plechtig „Ja ik van ganser harte, waarna de ge meente haar nieuwe predikant toezong in Psalm 119 :9 (gewijzigd). De intrededienst was zeer druk be zocht. Verkeerspolitie moest alles in goede banen leiden. Tal van collegapre dikanten woonden de dienst bij. Wij merkten o.m. op: Ds. K. v. d. Pol uit Lunteren, Ds. J. v. d. Heuvel en Ds. P. Bouw uit Ede, Ds. J. v. d. Velden uit Renkum, Ds. K. Schipper uit Middel- harnis, Ds. L. v. d. Peut uit Repswoude, Ds. J. T. Cazander uit Scherpenzeel (de bevestiger), kand. v. d. Pol en de heer Gaasbeek godsdienstonderwijzer uit Veenendaal. Ds. de Bie beklom voor het eerst de kansel van Ederveen en liet zingen Psalm 84 vers 1 en 2. Als tekst voor de intredepredikatie had Ds. de Bie geko zen, de woorden uit Psalm 56 11a on berijmd: In God zal ik het Woord prij zen. De Heere God stelt mij vandaag in Uw midden en dat betekent een grote verantwoordelijkheid, zowel voor de gemeente als voor mij, aldus de nieuwe predikant. Door de Koning der Kerk werd aan Zijn dienaren een lastbrief gegeven. Onder alle omstandigheden moet de dienaar getrouw zijn aan die lastbrief. U moet geen programma van Uw dienaar verwachten. Alleen het Woord moet in het middelpunt staan. Dat Woord te prijzen zal in Ederveen alleen mogelijk zijn door God. Wij zelf roemen in onszelf, eigen deugden, goede werken, maar in God zal het Woord geprezen moe ten worden, aldus Ds. de Bie. Wij hopen te staan in Uw midden als een die dient. Niet om mij te gebruiken voor allerlei hand en spandiensten, maar om U het heil in Christus te ver kondigen. Na de predikatie richtte Ds. de Bie zich tot de jeugd van Ederveen, die evenals elders wordt weggezogen van alles wat hen bindt aan Gods woord. Tot de bevestiger sprak Ds. de Bie woorden van dank. De vriendschaps banden waren reeds in Utrecht tijdens de studietijd gelegd. Ds. de Bie richtte zich daarna tot wethouder Wiegeraad (die naar later bleek niet aanwezig was). Tot de ver tegenwoordigers van de classis Arnhem en de Ring Ede. Hoewel de gemeente Aalst niet zo klein was, was het aantal leden toch veel geringer dan in Eder veen waar ons dus een druk arbeids- terrrein wacht, aldus Ds. de Bie. Tot zijn voorganger Ds. Schipper sprak de nieuwe predikant hartelijke woorden van dank voor wat hij deed in deze ge meente. Vele vrienden uit Aalst werd dank gebracht voor hifh blijvende vrienschap, er waren banden gevallen, zei Ds. de Bie. Tenslotte richtte de predikant zich tot de koster, de organist en zijn catechisanten. De kerkeraad en de kerkvoogdij werden dank gebracht voor de wijze waarop de verhuizing was geregeld en Ds. de Bie hoopte op een vruchtbare samenwerking. Namens de classis Arnhem sprak Ds. 3e prijs 4e prijs v. d. Velden uit Renkum de nieuwe predikant toe. Ds. v. d. Velden begroette Ds. de Bie met de woorden: Welkom in de strijd, waarbij hij doelde op de ge mengde samenstelling van de classis. Er moet voortdurend' «trijd worden ge voerd voor het gez$g en het Woord van God, aldus Ds. v-)d. Velden. Ds. P. Bouw uit Ede, sprekend namens de Ring feliciteerde komst van deze pr loze Aalst (waar Ds. stond) wenste hij sp predikant toe. Ds. K. Schipper, veen, was verheugd zo snel reeds was verduld. U zult geen volmaakte gemeente pinden, maar wel kan ik U zeggen, dat Ederveen dienden 1 hebben, aldus Ds. Schipper. Ouderling van 't Boveneind riep Ds. de Bie een hartelijk welkom toe namens de Kerkeraad en vermaande de ge meente de plaats in de kerk niet leeg erveen met de ant. Het herder- ouw vroeger ook g weer een eigen jrhegp lat 4.e te Eder- vakature predikanten die nog zeer lief te laten staan. Ontvang Ds. de Bie niet alleen in Uw huizen, maar ook in Uw hart, zo sprak ouderling v. 't Boven eind. Hierna zong de gemeente haar nieuwe herder en leraar toe uit de zegenbede van Psalm 134 3. Ds. de Bie dankte alle sprekers en verklaarde nog dat de pastorie altijd openstaat voor hen die in moeilijkheden zitten. POLITIERAPPORT VERMELDDE Aanrijding op de Rijksstraatweg na bij de school zaterdag om ongeveer 7 uur. Een lu*e auto bestuurd door mili tair R. uit Ede had de goed verlicht ge parkeerde wagen van de heer S. uit Eist te laat opgemerkt en kon een aan rijding niet meer voorkomen. Militair R. uit Ede kreeg een proces-verbaal. Er was behoorlijke materiële schade. Als verzachting geldt de totaal onvol doende verlichting binnen de kom van Eist. ELST Verloren: lakschoentje; doublé da mespolshorloge en een damesbril. Gevonden: lederen handschoenen. Ook de tweede avond, waarop Ons Genoegen acht muziekstukjes ten beste gaf en het toneelstuk „In de Vergulde Os" opvoerde, is een succes geworden. Vermelding verdient nog de Frater- nité-mars, het laatste nummer van het muzikale gedeelte van de avond. Deze mars werd nl. door de in Argentinië wonen Baron Taets van Amerongen aan Ons Genoegen geschonken. Bij de eerste uitvoering zou de Baron, die toen in Nederland vertoefde, aanwezig zijn; hij kwam echter net te laat om het stuk te horen uitvoeren. In zijn slotwoord dankte de heer Zweers alle deelnemers voor het wel slagen van de avond. De dirigent, de heer Reynhoudt werd even in het zon netje gezet om zijn voortreffelijke lei ding en zijn explicatie bij de verschil lende nummers. Van de leden van de Toneelgroep kreeg de heer Veldhuizen een eervolle vermelding: voor zijn uitstekende spel, voor de dubbelrol die hij moest ver tolken en voor de regie, die hij vrijwel geheel voor zijn rekening had. Ook mej. De Waal, die souffleerde en onmisbaar bleek, werd veel lof toegezwaaid. Ten slotte kreeg de kapper een compliment voor de keurige wijze, waarop hij de spelers had geschminkt. IféGa SUPERMARKT 500 gram 18 ct. I Gesn. Rode Kool 500 gram 19 ct. 500 gram 16 ct. 500 gram 10 ct. 500 gram 10 ct. 500 gram 12 ct. BIJ MINSTENS f 5- BOODSCHAPPEN 1,50 per Advertentie t.m. 10 woorden elk woord meer 10 cent. Glaskisten te koop. Handels ver. Zimmerman en Zn., Sandbrinkstraat 1, Veenen daal. Te koop Hy-line hennen, aan en tegen de leg. H. Lokhorst, Munnikenweg 42, Veenen daal. Tel. 2823. Te koop praktisch nieuwe Puch scooter, 1000 km ge lopen. Te bevr. Fa. Rein Vee nendaal. Gortstraat 1, Vee nendaal. Tel. 2496. Te koop een in nieuwe staat verkerende „Perfect" centri fuge 2800 toeren, t.e.a.b. Te bevr. Dorpsstraat 110, Rens- woude. Te koop Dobbelmans hond, goede waakhond. I1/* jaar oud. Molenstraat 36, Vee nendaal. Wekelijks zware slachthanen, ook geslacht. Schot, Veenen- daalseweg 8, Fazanterie De Klomp. Te koop elektrische wasma chine Miele met wringer. I.pr.st. Vijgendam 34, Vee nendaal. DamessportrUwiel. Ter over name keurig onderhouden en zeer sterke damessportfiets. Geheel compleet uitgerust met verlichting enz. voor f 85,—. Jongensfiets tot 15 jaar, ook geheel compleet voor f 80,—. Nieuweweg 81, Veenendaal. Te koop Sparta Sport '62 z.g.a.n. en auto-step. Spoor- laan 45, Veenendapl. Te koop wandelwagen. Groe- nelaan 43, Veenendaal. Te koop Renault-4 Super '63 duurste uitvoering, 24000 km, als nieuw. Wegklapbare achterbank, schuimrubber bekleding en dubb, bumpers. Snel: 120 km. Zuinig: 1 op 16. Buurtfaan-Oost 82, Vee nendaal. Tel. 4137. Te koop goed onderhouden woning in Veenendaal-zuid. Prijs f 18.000,—. Gevraagd huurwoning of flat liefst Veenendaal-noord. Br. onder nr. 3578 a.h. bur. v. d. blad Gaskachel. Wie is liefhebber wegens omstandigheden van fonkelnieuwe verplaatsbare butagaskachel, geeft zeer veel warmte voor f 85, Nieuweweg 81, Veenendaal. Te koop ahorn-houten eet- hoek zeer sterk, w.o. 4 stoe len, tafel en dressoir f 475, Br. onder nr. 3579 a.h. bur. v. d. blad. Jonge gehuwde dame zoekt verkoop-funktie voor vrij dagavond en zaterdag. Tel. 3347, Veenendaal. Voor een van onze admini stratieve medewerkers die in Friesland woont zoeken wij een goed kosthuis (van maan dag t/m vrijdag). Br. aan Hollandia Tricotage fabriek, t.a.v. Chef Personeelszaken, Kerkewijk 57, Veenendaal. Wie ruilt mijn zonnige 4-ka- merflat voor een eengezins woning. Frans Halslaan 12, Veenendaal. Te huur St. Nikolaaspak met toebehoren. Te bevr. Kost- verloren 37, Veenendaal. Tel. 2084. Huur Philips-televisie voor f 25,95 per maand, zonder vooruitbetaling maar met recht van koop. Morgen al bij U thuis. Bel dan (08300) 50087 (ook 's avonds). Voor hout, board, triplex, Hornitex, plastic golfplaten, schoorsteenplaten, enz. enz. naar Joh. Bos en Zn., Middel laan 89. Tel. 3196, Veenen daal. Lichtdrukken en fotocoplë- ren. Artifoto, Hoofdstraat 84, Veenendaal. Voor alle soorten vloerbe dekking naar J. W. van Raaij, Renswoude. Bel (08387) 306 en wij komen bij u aan huis. Voor het opnieuw bekleden van uw bankstel naar Stof- feerderij van Raaij, Rens woude. Tel. (08387) 306. Voor uw automatten is het juiste adres Autobeklederij v. d. Broek. Emmalaan 15. Veenendaal.

De Vallei | 1964 | | pagina 2