Bejaardencentrum «De Engelenburgh» officieel geopend Hoe ver gaat de vrijheid van de flatbezitter? Plechtigheid met tal van toespraken HOOR TOESTE TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 13 NOVEMBER 1964Nr. 90 Lof AMERONGEN Dinsdagmiddag 10 november werd onder grote belangstelling van de zijde van burgerlijke en kerkelijke autoriteiten het Hervormd Bejaardencentrum „De Engelenburgh" aan de Kerke- wijk officieel geopend. In de conversatiezaal van het tehuis vond een bijeenkomst plaats, waar talrijke toespraken werden gehouden. De openingsrede werd uitgesproken door de Burgemees ter van Veenendaal, Mr. Dr. J. Hazenberg, die later op de middag door het wegtrekken van een doek aan de voorzijde van het gebouw de naam „De ENGELENBURGH" onthulde. Door deze symbolische handeling werd het bejaardencentrum geopend en aan het Bestuur overge dragen. De talrijke genodigden werden na de bijeenkomst in de conversatiezaal door enkele leden van het personeel rondgeleid. Hierna volgde een receptie, waarbij zeer velen het bestuur kwamen complimenteren met de totstandkoming van dit monumentale bejaardencentrum, ge legen in het hart van Veenendaal. AUTORITEITEN Bejaardenzorg Onthulling Welkom Excellente indruk Toename Van plan tot werkelijkheid Sfeer Gerichtheid Installatie Monumentaal gebouw in het hart van Veenendaal Fundament Geen horizontale eigendom Waarborg tegen willekeur PRINS BERNHARDLAAN 4 (ZWAAIPLEIN) VEENENDAAL Mag appartementseigenaar kamers verhuren? Kinderpostzegels A Leveringen uitsluitend op medisch advies A,Volledige garantie op alle toestellen A Leverancier alle zieken- fondsen Alle medewerkers werd dank ge- trouwen in haar gesteld en sloot met de kernachtige woorden: „God geve dat wij met Zijn hulp de bewoners van dit stijlvolle huis „De Engelenburgh" 'n goede levensavond kunnen bezorgen". Ds. Vroegindeweij sprak daarna woor_ den van lof tot de plaatselijke en lan delijke overheid voor de betoonde me dewerking. Tot diaken Van Kooten voor de liefde die hij betoond en de tij doffers die hij gebracht had. Ds. Vroegindeweij was er trots op dat dit prachtige gebouw door Veenendalers was gebouwd, temeer omdat mensen van buiten steeds weer hun bewonde ring uitspreken over de fraaie vorm geving. bracht voor het geleverde we.rk dat de toets der kritiek glansrijk kan doorstaan. Ds. Vroegindeweij dank te voorts de diaconie, die niets ge spaard heeft om de bouw mogelijk te maken en te zorgen voor „een huis voor degenen, die geen thuis De bezitter van een flatwoning kan daarmede niet altijd doen, wat hU wil. Hij maakt deel uit van de belangengemeenschap van de gezamenlijke flatbezitters. Uiter aard staan de flatbezitters niet onverschillig tegenover de vraag, wie hun toekomstige medebewoners zullen zijn. Het is dus zeer begrijpelijk, dat zij hier een stem wensen te hebben ten einde ongewenste elementen te kunnen weren. De vrijheid van de in dividuele flatbezitter wordt dus vaak eniger mate beknot in het algemeen belang der gezamenlijke flatbewoners. Het is niet mogelijk over bedoelde vrijheidsbeperking algemene regels te geven. Deze hangen namelijk af van de statuten van de Coöpera tieve Vereniging of van het nader te bespreken Reglement bij toepassing van hetl systeem der Appartementenwet. KORFBALNIEUWS Hemur enge zal a.s. zaterdag een wed strijd thuis spelen tegen de korfbalclub Doorn-II. De wedstrijd wordt gehouden op de Burgwal en vangt aan om 15 uur. DOORLICHTING Het röntgenologisch borstonderzoek heeft weer plaats gevonden. In totaal ont vingen 3547 inwoners een oproep om aan dit onderzoek deel te nemen. Tijdens het onderzoek bleek echter wel dat velen reeds op de een of andere wijze onder controle staan en regelmatig worden on derzocht, b.v. in bedrijfsverband e.d. In totaal namen 1718 personen aan het on derzoek deel. Het resultaat is niet slecht. Ook in Overberg was de opkomst bevre digend. Omtrent de resultaten is thans nog niets bekend. VERBALISEERD Dezer dagen werd een inwoner van Amerongen verbaliseerd omdat hij een jachthond liet loslopen in de bossen. Wanneer men met een hond in het bos gaat wandelen doet men er goed aan zi ch eerst te overtuigen, 'of het laten loslopen van de hond wel is toegestaan. In grote gedeelten van het Amerongse bosgebied is dit namelijk niet het geval. Door bordfes staat dit aangegeven. Vooral in de jacht tijd kunnen loslopende honden veel scha - de berokkenen. Let dus op als u met uv huisdier een boswandeling gaat maken- De Kinderpostzegels 1964 werden ont worpen door de heer R. D. E. Oxenaar te 's-Gravenhage. (De stijlvolle onaf hankelijkheidszegels van het vorige jaar (150 jaar Koninkrijk) waren ook van zijn hand). De zegels beelden uit „Het Kind en zijn creativiteit". Dit zijn de vormen van kinderlijk scheppend vermogen, die men op de ze gels aantreft: 7 3 ct. - tekenen; 10 -f 5 ct. - ballet; 15 10 ct. - muziek; ;>,0 10 ct. - toneel; 40 15 ct. - knut- Sv ?len. Evenals vorige jaren zullen ook nu en.'ge dames in het postkantoor kaarten en zegels Voor Het Kind verkopen. De „teilels" van vorige jaren zijn weer met een nieuwe serie uitgebreid. Te gels gelden als typisch-Nederlands, dus zeer .geschikt voor relaties in het bui- tenlan'd. Op 17 november zijn er in de stand Eerste- dag-enveloppen verkrijgbaar. De stand is geopend van 9 tot 12 uur op de volgende dagen: 17-20 november; 30 no vember; 4 december; 18-24 december. Burgemeester mr. dr. Hazenberg ontrolt het beschermen de doek en onthult de letters: „DE ENGELENBURGH". Ds. A. Vroegindeweij kijkt belangstellend toe. Onder de genodigden bevonden zich naast het voltallig college van burge meester en wethouders en vertegen woordigers van rijk en provincie een groot aantal predikanten. Wij merkten o.m. op: ds. S. C. v. Wijngaarden uit Leersum; ds. Jac. Ver maas uit Huizen; ds. K. v. d. Pol uit Lunteren, allen voorheen predikant te Veenendaal; ds. Vroegindeweij; ds. A. Wisgerhof; ds. D. v. d. Berg; ds. P. de Jong; dr. C. Graafland; ds. A. A. Bos; ds. G. C. Vijzelaar, allen Hervormde predikanten; ds. J. O verduin, Geref. predikant; ds. J. Keuning en ds. C. Langbroek, Chr. Geref. predikanten; ds. F. Mallan, predikant Geref. Gem. en ds. G. H. van Kooten, Herv. predikant te Huizen. Namens het Ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid waren aanwezig de heren Edelman en Wiggers van de provinciale Directie voor de zijn openingswoord zo beknopt mogelijk te zullen houden. De burgemeester dacht aan een Oosters gezegde: „Zij, die spreken weten niet en zij die het weten spreken niet", hetgeen niet impli ceert dat men in het Oosten met al die wijsheid de heilstaat heeft kun nen brengen, verre van dat zelfs. Komende op het gereedgekomen Be jaardencentrum zei de burgemeester o.m.: Even na de intocht van de vaste bewoners waren wij reeds in de gele genheid de goede voorzieningen te aan schouwen. De burgemeester wijdde daarom zeer waarderende woorden aan het adres van de architecten, de fa. De Geit en Van Eden en de aannemers, de fa. Boers, die dit fraaie gebouw pro jecteerden en bouwden. Ons eerste bezoek liet reeds een gro te indruk achter en thans, nu alles ge reed is, krijgen we een excellente in druk van het geheel, aldus de burge meester. Het gaat hier om de huisvesting van bejaarden. De burgemeester merkte in dit verband op dat uit de historie de bejaardenzorg al naar voren treedt. Sommige mensen menen niet modern te zijn als ze zich niet losmaken van de historie, maar ik kan verklaren dat men - zij het op andere wijze - ook in vroeger dagen reeds grote aandacht aan de bejaardenzorg besteedde. De Burg. Hazenberg voor de entreehal waarbo ven de zojuist ont hulde naam „De En gelenburgh". burgemeester. We mogèn gerust ver schillen. Of dit te loven is, is weer een ander chapiter. Bij deze speciale ge richtheid van het Bestuur is toch ge zorgd voor een open opnamebeleid, wat tot grote vreugde stemt. Alles is geprojecteerd op de zonzijde. Zo zullen ook in dit gebouw de leef regels moeten zijn. Het bestuur moge gegeven worden deze leefregels toe te passen, in vrijheid gerichte levensregels waardoor een stuk geestelijke vrijheid gevonden mocht worden, gestimuleerd door eensgezindheid. Met de woorden: „Gods zegen ruste op dit huis" besloot de burgemeester zijn (niet zo beknopte) openingstoespraak. Terwijl de aanwezigen even pauzeer den onthulde burgemeester Hazenberg, Ook mevr. en ds. Van Wijngaarden waren voor deze feestelijke gelegenheid overgekomen. De oud-predikant van Veenendaal in gesprek met de architect, de heer De Geit (links). Wederopbouw. Ook het Ministerie van Maatschappelijk werk had een verte genwoordiger gezonden. Van de plaat selijke autoriteiten dienen nog genoemd te worden de gemeentesecretaris, de heer D. van Manen, oud-gemeentesecre taris de heer D. Blankespoor, directeur van Gemeentewerken de heer v. Stuy- venberg en zijn voorganger, de heer Tj. Jarings. Tenslotte gaven tal van per sonen, die bij de bouw of de inrichting ervan betrokken waren, acte de pre sence. De voorzitter van het Stichtingsbe stuur, ds. A. Vroegindeweij, heette, na het zingen van Psalm 138 1 en 2 en het lezen van een gedeelte uit Psalm 103 alle aanwezigen welkom op deze feestelijke dag, inzonderheid de eerste burger van deze gemeente met zijn echtgenote, de vertegenwoordigers van de ministeries, alle kerkelijke en bur gerlijke autoriteiten, alsmede de wer kers aan het gebouw. Dit is een „ge bouw der liefde" voortgekomen uit Gods Priesterlijke liefde, aldus ds. Vroegindeweij in zijn openingswoord. Hierna beklom burgemeester Hazen berg het spreekgestoelte en gaf de ver zekering dat het gemeentebestuur gaar ne bereid was hier aanwezig te zijn. Met zeer veel genoegen wil ik de daad stellen van de officiële opening, aldus de burgemeester, die voorts opmerkte burgemeester wees hierbij op voorzie ningen die in tal van plaatsen in Neder land waren getroffen. Hoewel de naam „oude man nen- en vrouwenhuis" ligt niet meer zo goed in 't gehoor, men spreekt thans over bejaardencen tra. Men was ook in vroeger dagen al be dacht op de eigen plaats, de eigen be slotenheid, de eigen verzorging en niet in de laatste plaats de eigen godsdienst oefeningen t.b.v. de bejaarden. De overheid trok nadien eveneens de bejaardenzorg tot zich en schiep grote ruimten, waarmee men met de moderne omstandigheden rekening hield, zoals ook hier is geschied, aldus de burge meester. Burgemeester Hazenberg constateer de dat de bejaardenzorg vanzelfspre kend is in onze tijd. Er kwamen even wel meer problemen, gezien de aan zienlijke stijging van de gemiddelde le vensduur, waardoor het aantal bejaar den in onze samenleving een groot per centage uitmaakt. De burgemeester benadrukte deze ontwikkeling met enige cijfers: In 1900 telde ons land 5 miljoen inwoners, waarvan 308000 boven 65 jaar. In 1950 was het inwonertal van ons land onge veer 10 miljoen met 793.000 bejaarden. Een toename van 99 °/o qua inwonertal en van 157 van het aantal bejaarden. Burgemeester Hazenberg tijdens zijn openingsrede. Het vraagstuk eist daarom grote aan dacht ook van de Overheid. In 1964 is meer dan 10% van onze totale bevol king de 65 gepasseerd, aldus de burge meester en deze ontwikkeling vraagt grote aandacht t.o.v. de verzorging en huisvesting van onze bejaarden. Zo is het ook te verstaan dat in de lokale gemeenschap van de plaats Vee nendaal aandacht aan de bejaardenzorg werd geschonken. De eerste schuchtere pogingen een nieuw bejaardentehuis te bouwen dateren van 1955, aldus de bur gemeester. Er werden plannen gesmeed. Deze uitgewerkte plannen werden voor het eerst in 1957 besproken en werd be sloten tot verdergaande realisering van die plannen. Aanvankelijk zou het een tehuis worden dat aan 106 personen ruimte zou bieden. Hiervoor zou een bedrag van f 1.320.000 nodig zijn. Later werd een ruimere opzet no dig geacht en in 1960 was een raadsbesluit nodig om de realisa tie te garanderen. Hiervoor werd een lening van ruim 21/s miljoen gulden noodzakelijk, temeer omdat men het aantal bejaarden dat hier zou komen bracht van 106 op 208. In oktober 1962 werd met de bouw begonnen en kreeg in juni van dit jaar haar beslag. Het bestuur voteerde to taal een bedrag van 3 miljoen of daar omtrent (precies weet ik het niet zei burg. Hazenberg onder hilariteit). Het gemeentebestuur steunde dus de ze daad van het particuliere initiatief en met instemming. Wat een en ander zal betekenen, gezien in het licht van de begroting 1965 zult u aan de a.s. te publiceren cijfers wel merken, zei de burgemeester. In ieder geval zijn de Veenendaalse bejaarden niet onder de maat onder dak en dat stemt tot grote tevredenheid. De burgemeester wees op het besloten karakter van de huisvesting in de En gelenburg, hetgeen hij verheugend noemde. De gezinssfeer blijft gehand haafd en een stukje eigen familieleven is gewaarborgd. Anderszins vindt men hier een eigen stukje van de Veenen daalse gemeenschap, dat zijn eigen nor men meebrengt. Deze twee facetten spreken duidelijk in dit verband, aldus burg. Hazenberg. Boven alles heen zit een stuk leiding, die zich manifesteert in het werken van de vroege morgen tot de late avond in het belang van de bejaarden. Hiervoor zal veel wijsheid en tact nodig zijn. Hoe minder er officieel wordt geregeld, of zwart op wit gesteld, hoe beter. De leiding moet niet zichtbaar zijn, maar met liefde achter de schermen actief zijn. De burgemeester had bewondering voor het bestuur dat zich met grote energie had ingezet. Hoewel dit bestuur een zeer bepaalde kerkelijke gerichtheid vertoont is dit geen reden tot ongerustheid, aldus de door het wegtrekken van een bescher mend doek, de letters „DE ENGELEN BURGH", aangebracht juist bij de en treehal aan de voorzijde van het ge bouw. In de conversatiezaal terug ging ds. Vroegindeweij over tot de officiële in stallering van de directrice, Zr. Sterk, die vorig jaar al overkwam om de voor bereidingen ter hand te nemen. De voorzitter van de Stichting beklem toonde de moeilijkheden, die de direc trice te overwinnen had, vooral in de drukke dagen van juni toen zoveel mensen tegelijk binnenkwamen. Met uw ervaring in andere bejaar dencentra hebt u het bestuur terzijde gestaan en ofschoon er wel eens ver schil van mening was, bleef de zeer ptettige sfeer gehandhaafd. Getrouw bijgestaan door uw medewerkers hebt u het toch maar geklaard en bent u een stuwende kracht geweest. De hoop uitsprekend dat de directrice en het bestuur met hetzelfde doel voor ogen zouden samenwerken in de toekomst besloot ds. Vroegindeweij zijn toe spraak. De directrice dankte voor het ver meer hadden." Spreker wees er nog op dat bejaar den van ALLE gezindten dit huis be wonen en er iets van de gemeenschap wordt beleefd. Ds. Vroegindeweij zag hierin een stukje eenheid, een stuk oecumene. Als Christenen van ver schillende kerken kan men elkaar ont moeten in het Geloof en dat geeft een geest van eensgezindheid. De gemeen schap, die hier gevonden wordt, wortelt in de liefde en de bewoners getuigen: Wij zijn hier al geheel thuis, aldus de voorzitter van het Stichtingsbestuur. Namens de Centrale Hervormde Ker- keraad voerde ds. A. Wisgerhof het woord, die erop wees dat de centrale kerkeraad een bedrag van f 238.000, had neergeteld voor de benodigde grond. Nadat ds. Wisgerhof er nog op gewezen had dat niet alleen de licha melijke verzorging noodzakelijk was, bood hij namens de centrale kerkeraad een kapstok voor de grote hal aan. De heer Arends, sprekend namens de diaconie kwam hierna een spreekge stoelte aanbieden, te gebruiken tijdens de kerkdiensten. Diaken Oosterbeek, als regent van het oude rusthuis bood een Avondmaalstel en tafel aan, waarna dokter W. Remme namens de Kerk voogdij en Notabelen voor de revalida- tiekamer een instrumentensterilisator aanbood. Dokter Remme had grote lof voor de ambitie en toewijding van het bestuur, maar hoorde nog van wensen, die nog niet vervuld waren, zoals inrichting van een goede revalidatiekamer, die echter grote financiële offers zal kosten. Ds. Jac. Vermaas, Ned. Herv. predi kant te Huizen en voorheen te Veenen daal was de eerste voorzitter van de Stichting geweest en had de fundamen ten mogen leggen. Op deze fundamen ten werd voortgebouwd. Ds. Vermaas sprak de wens uit dat hier vanuit de vertikale lijn naar Boven gewerkt mag worden. De architect, de heer De Geit, hield een met fijne humor doorkruide toe spraak, waarin hij erop wees dat zijn firma eigenlijk nooit de opdracht heeft gehad tot de bouw van dit project, al leen maar een opdracht voor reparatie van het oude gebouw. Onder grote hilariteit stipte de heer De Geit aan dat het schijnbaar een automatische opdracht was. Dat men niet altijd klakkeloos een pre dikant kan navolgen bewees de heer De Geit met een verhaal over een botsing die hij met de voor zitter had gehad toen deze een af gesloten rijweg was ingeslagen. Overigens werd in een zeer prettige sfeer gewerkt, al waren er wel eens hartige woorden in de bouwkeet ge vallen (iets waar men in het bouwvak blijkbaar niet buiten kan). De heer De Geit sprak hierna woorden van lof tot alle medewerkers, die hij praktisch al len bij naam noemde. De heer A. Boers, aannemer, was blij dat men dit project gezamenlijk en op z'n Veens klaargemaakt heeft, zij het soms met horten en stoten. Ook de toe spraak van de heer Boers, gelardeerd met humorvolle situatieschilderingen uit de praktijk, werd kennelijk gewaar deerd, getuige de bijval aan het slot. De heer Boers had nog geen cadeau meegebracht maar beloofde een dubbel wandrek voor de revalidatieruimte of een enkel wandrek met loopbrug. Hier na volgde de receptie, waarbij tal van autoriteiten en particulieren het Be stuur kwamen complimenteren. De Engelenburgh is dus officieel ge opend. Het gigantische gebouw torent hoog uit boven de bebouwing op de Kerkewijk. Velen, uit andere streken, w.o. deskundigen, roemden de vormge ving, de inrichting van het interieur en de plaats waar het gebouw is verrezen. Zeer duidelijk markeert het Bejaarden centrum „De Engelenburgh" de omge ving. Als beginpunt van een groot bouwcomplex dat nog op stapel staat. Mogen alle bejaarden, die in dit moder ne, licht- en zonrijke bejaardentehuis zijn opgenomen, hier in alle rust van een onbezorgde levensavond genieten. De directrice, zr. Sterk, en de voorzitter, ds. Vroegindeweij, in diep gesprek tijdens de pauze (met tractatie). De statuten regelen de wijze van over dracht van het lidmaatschap van de Coö peratieve Vereniging, waaraan het woon- recht van een bepaalde flat is verbonden. Meestal is de overdracht afhankelijk van de toestemming van het bestuur. Het bestuur zal moeten nagaan, of de gega digde in staat is de uit het lidmaatschap voortvloeiende verplichtingen na te ko men. Verder kunnen personen worden ge weerd, die niet in de Coöperatieve vereni ging thuis horen. Als regel bevatten de statuten enkele bepalingen ter voorkoming van willekeur. Als het bestuur toestemming weigert, kan het lid vaak in beroep gaan bij. een commissie van b.v. drie scheidslieden, die door de Kantonrechter worden benoemd. Over het algemeen is het de leden van een Coöperatieve Vereniging verboden hun woning te verhuren of daarin een be drijf uit te oefenen zonder toestemming van het bestuur. artikel 638f B. W.) een bepaling op, waar bij het vrije gebruik van de sleutels der toegangsdeuren naar de zolder, galerij en naar de rijwielgang beperkt werd tot de eigenaren-gebruikers van het flatgebouw en hun gezinsleden. De weduwe bracht de zaak voor de Kantonrechter. Deze bekeek het Regle ment, als bedoeld in artikel 638f B. W. Het Reglement bepaalde, dat ieder der eige naren gerechtigd was zijn recht van ap partement te vervreemden, te bezwaren, te gebruiken dan wel aan derden in ge bruik af te staan. Geen der bepalingen van het Reglement verbood de eigenaar om van zijn appartement één of meer kamers aan derden te verhuren. Geen van be doelde bepalingen verbood een zodanige verhuur aan de voorafgaande goedkeuring van de Vereniging van eigenaren. De Appartementenwet schept geen hori zontale eigendom, zoals velen denken, doch een soort mede-eigendom van het gehele flatgebouw, inclusief de grond. Bij een systeem van horizontale eigén- dom is een appartement een bepaalde lichamelijke zaak, begrensd door muren, plafonds, vloeren, enz. Het oorspronkelijk wetsontwerp bevatte inderdaad een stel sel van horizontale verdeling van de eigendom. Doch bij nader inzien heeft de wetgever dit stelsel niet gevolgd, omdat het in de praktijk niet mogelijk is pre cies vast te stellen, waar de eigendom van het ene appartement eindigt en die van het volgende appartement begint. De wetgever heeft daarom in de Appar tementenwet, welke in ons Burgelijk Wet boek is opgenomen, een ander systeem ge kozen, waarin een appartement een on lichamelijke zaak of een recht is, te we ten: „een aandeel in het gebouw met toe behoren, zomede in de daarbij behorende grond met toebehoren, in welk aandeel xs begrepen het recht op uitsluitend ge bruik van een bepaald gedeelte van het gebouw, dat blijkens zijn inrichting be stemd is om als afzonderlijk geheel te worden gebruikt." Ingevolge artikel 638f van het Burgerlijk Wetboek moet de akte, waarbij, een ge bouwd onroerend goed in appartementen wordt gesplitst, een Reglement inhouden. Dit Reglement kan worden vergeleken met de statuten van een Coöperatieve Vereniging. Het Reglement wordt overge schreven in de openbare registers en mag slechts gewijzigd worden met toestemming van alle eigenaren, hypotheekhouders en andere zakelijke gerechtigden. De Appartementenwet laat de apparte mentseigenaren volkomen vrij zijn recht aan ieder ander over te dragen. Doch dit betekent niet, dat iedere koper nu ook zelf in de flat mag gaan wonen of aan wie ook maar mag verhuren. Het Regle ment kan namelijk het gebruik van de appartementen beperken. In het Reglement kan b.v. bepaald wor den, dat de persoon, die de flat wil be wonen, daarvoor toestemming nodig heeft van de vergadering van appartements eigenaren. Maar de Appartementenwet geeft de in dividuele appartementseigenaar een goede bescherming tegen willekeur van de meer derheid der appartementseigenaren. De volgens de wet of het Reglement vereiste toestemming van de vergadering van eigenaren kan namelijk in alle gevallen worden vervangen door een machtiging van de Kantonrechter, wanneer de eige naren haar zonder redelijke gronden wei geren of zich niet verklaren. Voorts kan de appartementseigenaar, wiens belangen door een besluit van de vergadering van eigenaren op onredelijke wijze, worden aangetast, de Kantonrechter verzoeken de nietigheid van dat besluit uit te spreken. Dat deze bescherming van de apparte mentseigenaar geen dode letter is, zullen wij met het volgende voorbeeld aantonen. De Vereniging beriep zich op een be paling van het Reglement, volgens welke de eigenaren en gebruikers de bestemming van hun flats niet mogen wijzigen zonder toestemming van de vergadering van eigenaren. De weduwe had namelijk een ruimte, welke aanvankelijk als bergplaats was bedoeld, als woonruimte ingericht. Doch naar het oordeel van de Kanton rechter betekende de wijziging van de bestemming van een bepaald vertrek geenszins, dat de flat niet meer als wo ning bestemd was. De Kantonrechter overwoog, dat het be sluit, waarbij onderverhuur of inwoning werd verboden, in strijd was met het Re glement en de belangen van de weduwe op onredelijke wijze aantastte. Aldus sprak de Kantonrechter de nietigheid uit van dit besluit en van de eerder genoemde bepaling van het Huishoudelijk Reglement. Door deze bepaling werd de mogelijk heid van onderverhuur voor de weduwe zo zeer beperkt en bemoeilijkt, dat de Kantonrechter daarin niets anders kon zien dan een onredelijke aantasting van de belangen van de weduwe. Een weduwe wenste een of meer kamers van haar flat in Groningen onder te ver huren. De Vereniging van eigenaren wilde dit voorkomen. Vermoedelijk vreesde zij, dat kamerverhuur het aanzien van de flatgemeenschap zou schaden. Doch hoe dit ook zij, de Vereniging van eigenaren nam een besluit, waarbij de door de we duwe gewenste onderverhuurder niet werd toegestaan. Voorts nam de Vereniging in het Huishoudelijk Reglement (niet te ver warren met het Reglement, als bedoeld in A Deskundige en blijvende service A Desgewenst aan huis te ontbieden

De Vallei | 1964 | | pagina 3