VOLLEERD WEVER Setter Set R0SELLA H oud weer „Wat zong het aardig vogelhijn dat in den Boomgaard zat". dichterlijke woorden uit de verleden tijd Zorg dat ze in Uw tuin blijven komen! En verras Uzelf komend voorjaar eens op een kleurig bloemtapijt. SÊÊÊm mBÈF KLAPROOSDAG 1964 IJsclubs en exploitanten van ijsbanen zijn druk bezig het de schaatsliefhebbers komende winter naar de zin te maken NYLONS in de nieuwste In de toekomst geen vinger-, maar stemafdruk? DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 13 NOVEMBER 1964 Nr. 90 A. P. de Kleuver Uw ST. NIKOLAASFEEST geslaagd dankzij de Filmvoorstelling van ARTIFOTO Eén van de bijna 40.000. Uit dankbaarheid GEBRUIK KINDERZEGELS VOLLEYBAL Wederom moeilijke wedstrijden voor de PANTERS-heren kleuren KIEST U BIJ: Fa. L. HEY HET BEELD VAN UW STEM rsPUROL FLORYN POèME SYMPHONIQUE VAN VROUWE PRIMA VERA Herauten van de komende lente zou den wjj de hiernaast afgebeelde bloe- mensymphonie kunnen noemen. Nóg heerst koning Winter! Zodra evenwel de eerste warme zonnestralen de ont dooiende grond koesteren zal zich het lentewonder herhalen. Op de tekening: Bovenste rjj v.l.n.r.: sneeuwklokjes, blauwe druifjes, dwergnarcisjes, ster- hyacintjes, Iris reticulata, hondstand en sneeuwroem. Onderste rjj v.l.n.r.: win- teraconieten, wilde crokus, voorjaars bloeiende cyclame, wildemanskjruid en Tulipaprestans. Tek.: A. P. de Kleuver Het schrijven van dit artikel heeft een tweeledig doel: het voldoen aan veel verzoeken om voorlichting bij de wintervoeding van vogels en het planten van kleine bolgewasjes. Beide zaken dus waarvan men enorm veel plezier beleeft, zouden we zo menen. Hoeveel mensen van vogels en bloe men houden is niet te zeggen. Het aantal moeders is niet te noemen dat steevast hun tafellaken gaat uitschudden in de tuin, waar de „arme stak kertjes van een vogeltjes" uitgerekend zitten te wachten op de kruimkens van de tafel. Wij zijn echt goeierds op dat gebied. Vader loopt op „die rot- mussen" te schelden als ze de ontkiemde erwten uit zijn kweekbedden pikken; in de winter is hij net zo vertederd als de rest, als zo'n hoopjei veertjes doodongelukkig in de vers gevallen sneeuw zit te koekeloeren. ,,'t Is maar een beest", zegt men dan, „maar je kunt hen toch niet laten verhongeren!" Zo zijn wij nu eenmaal En toch staan velen nog zo onwennig tegenover een aantal vogels die te. hooi en te gras eens op bezoek komen. Plotse ling zijn ze er, die zwervertjes: een boom klever, kuifmezen en staartmezen, een winterkoninkje, een heggemusje, een rood borstje, ja zelfs wel eens een bonte specht. En weet u hoe dat komt? Onze tuinen met hun struiken, bonenhout, hier en daar een pereboom, een berk, een sering, ja wat al niet, maken de indruk een „park landschap" te zijn. Iets als b.v. tussen de bossen van Prattenburg en van ouds de Hondsenelleboog (nu Zandheuvelweg) met veel hakhoutwallen. Dat is het domein van de kleine zangvogels. En nu trekken die niet de bossen in, maar naar de dorpen met hun aanplant. Daarom ook broeden er meer en meer merels en lijsters, mezen en allerlei ander klein grut tot vlak bij de huizen. Hoe graag zou men zulke rondtrekkende vogels, al was het maar voor een paar dagen, bij huis houden. En dat is zo moeilijk; soms lukt het en soms niet. Zo'n bonte specht gaat er weer vandoor zodra hij de bonestaken afgepeld heeft en van onder de weggehakte bast kevertjes, die er schuilden voor de winterkou, opgepeu zeld heeft. Weken lang kunnen een rood borstje en zo'n grappig winterkoninkje blijven hangen. Maar het ligt aan u zelf of dat lukt. Behoort u tot de „nette" tuin- bezitters, die ieder gevallen blaadje in de vuilnisemmer stoppen? U moet dan echt niet verwachten dat uw tuin voor de vo gels aantrekkelijker wordt. Ze houden van rondscharrelen in dor blad, want daarin verstoppen zich een menigte insecten en daar moet alles wat spitssnavelig is het van hebben. Voor de verandering pikken de roodborstjes wel broodkruimels mee, maar een vet hapje hebben ze liever! Op mijn voertafel ligt altijd een klonter spekvet. En dat heeft aftrek. U moet nu een en ander in ge reedheid brengen. Veeg in een hoek het afgevallen blad nu eens op een hoop. Vorig jaar zag ik een egel in mijn tuin in een bladhoop een lekker slaapholletje in gereedheid brengen. Een verrassing te meer. Alle borderplanten kaal afsnijden is er bij mij ook niet bij. Wijlen onze onvergetelijke natuur vriend Willem Frederik de Vries zei steeds: „in die korte stukjes blijft water staan en als dat be vriest, dan gaat ook de voet, met de uitlopers voor het volgend jaar, er aan." Nadien laat ik met veel sukses ze ker 40 cm van de dode stengel staan. Heel mooi is dat als na een dikke mist die takken en stengels wit berijpt zijn. Dan is de tuin een schoonheid te meer rijk. En u moet eens zien hoe de vogels zich thuis voelen in zo'n wat stakerig bordes! En ligt daar op de koop toe wat dor blad, dan moet u eens zien hoe zo'n klein ding daar druk doende is om wat voor zijn gading te vinden. Gooi er een paar hele of halve rotte appels neer vooral zure! en altijd hebt u een paar erg jaloerse merels bij u in de tuin. Ze zijn er eenvoudig wild op. Hoe klein uw tuin ook is, dit kunt u altijd versieren. De laatste tijd is er de neiging een zeer loffelijke overigens in de tuin heesters te planten die in de herfst over vloedig bessen dragen. Vooral de vuur- Joorn tegen de gevels doet het prachtig met haar fel oranje gekleurde bessen. Maar er zijn ook prachtige botanische roossoorten, vooral Chinese, die met bot tels van diep zwart tot licht-oranje staan te pronken. En de prachtige soorten Cotóneasters niet te vergeten! En u zorgt dan niet alleen voor verfraaiing van de tuin, maar ook dat, als de nood aan de man komt, er wat extra's te halen is voor onze gevederde vriendjes. Je experimenteert ook wel eens en zo vend ik op 't laatst een pracht middel om de mezen te voeren. Voor de „aardigheid" hang ik van boom naar boom ook wel een streng pinda's, maar met vetbollen had ik niet zo'n sukses; meestal ploften daar stuk ken van in de sneeuw. Ik nam toen een middelmatig groot bloempotje, stak een touwtje door het bodemgat en bond daai een luciferhoutje aan. Na het te hebben aangetrokken hing mijn potje met de ope ning naar beneden. Toen deed ik een prop papier in het gaatje en stopte het potje vol met een mengsel van kaaskorst jes, gebroken pinda's, wat hennepzaad en zonnebloempitten, dat aaneengeklit zat met spekvet. Het potje had ik van te vo ren flink verwarmd, zodat het geheel flink vastkleefde. Buiten stolde het tot een toch smeuïge massa. Je moet de vo gels niet laten afbeulen met hard vet! En wat kost nu zo'n gevulde bloempot helemaal? Drie a vier dubbeltjes. En je beleeft er voor een' tientje plezier van! Voor je 's morgens opstaat han gen er al mezen aan je bloempotje te bengelen. De inhoud bljjft prachtig droog en... geen kat kan er byi „Ja, ja," zo hoor ik mompelen, „die mussen kunnen verdraaid lastig zijn door de knoppen van de vruchtbomen te pik ken. 't Ja, daar moet wat tegen gedaan worden. Weet u wat? U spant zwart garen tussen de takken en u zult zien dat het effect even glansrijk is als bij uw erwten- en spinaziebedden? 't Is de vogels om dat sappige, jonge groen te doen. Ge woon aan 't schrikken maken is het beste. Wat schrikdraad is voor een koe, dat is zwart garen voor een mus. Ze behoeven van u althans in zulke gevallen niet te zeggen dat u het zwarte garen niet hebt uitgevonden. En dan is er nog iets. Dors tig zijn vogels altijd. Dat is óók een reden te meer om de vogels vóór te zijn. Dat malse groen is vochtig en dat lusten ze! Geef ze maar een plat bord met lauw wa ter. Dat en vanzelf zwart garen houdt ze wel af van dat vervelende knop- vernielen. Zet nóóit een diepe schaal met water neer. Vogels baden zich graag en dat moet bij vorst niet. Dan vriezen de veertjes aan elkaar vast en dat betekent een wisse dood. De nauw aaneengesloten veren houden de kou tegen en de dons- veertjes hopen de warmte op. Allemaal dingen waai u om moet denken. Onze goedheid kan funeste gevolgen hebben. De natuur zorgt zo goed! Als alle plasjes be vroren zijn kan geen vogel zich drijfnat komen maken en ligt er sneeuw dan „eten" ze die wel. Bij echte „droge" vorst moet u wat helpen. Hoe bescheiden ook, bloemen in de win tertuin zijn altijd welkom. U gelooft mij vast niet en toch is het echt waar in mijn tuirï bloeien 365 dagen van het jaar bloemen. Dat begint nu al met de winterjasmijn, waar je maanden lang plezier aan beleeft. Goed beknopte takjes zijn met een paar uur in de kamer in volle bloei te trekken. En dan zijn er langs de tuinmuur in januari al de aar dige gele winteraconietjes. En niet zodra schijnt een februarizon netje over mijn rotstuin of de botanische ciocusjes staan met wijn geopende paarse en gele kelkjes. En dan komen er al volop bijen honing puren. Hoe vinden ze de weg toch, zo verbaas ik mij jaar op jaar Op een beschaduwde plek achter in de tuin zie ik dóór de sneeuw heen al groene puntjes komen, honderden wel en dat zul len de grote pollen sneeuwklokjes gaan worden. En dan kom ik op een morgen in de tuin en staat de toverhazelaar bedwel mend te geuren uit donkergele bloemen met, fluweelpurper hartje. Wat al schoonheid en ook verspil ling staat daar zó maar in de felste kou te bloeien! En al even geurig en fleurig bloeit het elegante pe perboompje op het winterhout. Net als de wilgenkatjes aan kale twij gen. 't Zijn evenwel niet alleen de sneeuw klokjes, winteraconieten en vroege cro- cusjes die ons hart stelen. Nu wat vroe ger, dan weer wat later bloeien zeer fijn de lila-rose helmbloemen en de verruk kelijk geurende Maartse viooltjes op be schutte plekjes. Valt de zon in zo'n hoekje en koesteren de viooltjes zich daar lekker in de warmte, dan geven ze zulk een geur af dat ik het op het tuinpad ruiken kan. Mmheerlijk! En dan zijn er ook al de magnifieke, haast exotische dwergirisjes met fluwelig blauw en goudgeel in het hart. Oh ja, die kan men wondermooi kweken in een bloempot in de kamer. Doe eens een stuk of tien van die bolletjes in een bloempot en behandel die net als cro- cussen. De naam? Iris reticuléta! En dan is er nog een zeldzame vroege bloeier: de prachtige wilde Cyclame Atkinsii roséum met sierlijk gebogen roserode bloemen. Daar zou je op je knieën bij gaan liggen om maar heel lang te genieten van dit Alpensprookje in eigen tuin. Tegen al te scherpe vorst flink afdekken met turf molm! Als 't nog winter is, maar toch al iets van de lente voelbaar wordt, zijn reeds de botanische tulpjes in de opmars. Begin maart al bloeien de waterlelietulpen. U koopt die onder de naam Kaufmaniana- tuipen, en door kruisingen zijn daarvan zelfs species ontstaan. Geef mij evenwel maar de doodgewone crèmewitte met primulageel hart. Dat zijn met recht waterlelietulpen. En dan zijn er ook al gauw de gigantische Foste- riana tulpen, die ze Madame Lefeber of iets dergelijks gedoopt hebben. Maar mooi zijn ze allemaal. Wat de Engelsen Lady tulip noemen, dat ken ik als Tulipa clusiana, een zeer elegant wild tulpje, met of zonder geluid voor 10-500 personen. Hoofdstraat 84 - Veenendaal wit met aan de buitenzijde een brede lakrode streep. In 1608 brachten onze Oost-Indië vaarders van het eiland Creta de zeer zeldzame Tulipa saxatalis mee. Onze voorouders betaalden zo'n bol voor het gewicht aan goud. U kent dat als de „dwaze tulpenhandel". Maar voor een paar dubbeltjes koopt u zo'n bol! En dan moet u ook eens de „gekke" tulp van het zinken dubbeltj| uit de oorlogstijd kopen. Hebt u nog zo'n noodgevalletje? Gunst, een tulp met aan een stengel drie bloemen! Bestaan die dan? Vraag er maar naar bij uw bloemist. Een er van heet Tulipa préstans. En dan volgen nog de sterhyacintjes, de sneeuwroem, de druifhyacintjes (blau we- en witte druifjes), de vele soorten botanische narcisjes, waarvan het geestige hoepelroknarcisje uit Spanje wel het grappigste is. En dat allemaal hebt u in uw hand om zo te zeggen. 't Kost niet eens zo veel. Je kunt vooral deze kleine bolletjes nog laat planten. 'k Heb wel eens begin december wilde tulpen geplant die iemand in Grieken land uitgegraven had en die in maart schitterend stonden te bloeien! Iedere goede firma kan u aan de juiste soorten helpen Het kan nog net! Kijken naar de bollenvelden en rond slenteren op de Keukenhof is niet genoeg. Onze nationale trots moet u in uw eigen tuin halen. Ieder „stadstuintje" en iedere behoorlijke tuin kan een miniatuur Keu kenhofje worden. Bekijk de mooie, kleu rige catalogie eens op de bladzijden met kleine bolgewassen. Dat spulletje koopt men hier maar weinig. En het eerste jaar lijkt het ook wat weinig. Maar u zou in mijn tuin eens moeten komen zien. Die is 20 jaar geleden aangelegd en ieder jaar zijn de kleurige plekken groter. Om de drie jaar haal ik de pollen uit elkaar en plant steeds meer uit en al maar ge weldiger wordt het. Je moet er wat mee doen, met dat kleine grut. 't Is spulletje voor de toekomst. Maar dan een toekomst vol kleur en geur. Want wat is nu kleuriger dan zo'n bont tapijt van bloemen in de voorjaarstuin; wat geurt verrukkelijker dan de Jonquille narcissen? Wat is eleganter dan de lieveling onder de vroege voorjaarsbloeiers: de hond stand die doet denken aan cyclamenbloe- men boven orchideeënblaadjes? Ga eens praten met uw bloemist. Die weet precies wat ik bedoel. En die zal mij gelijk ge ven: een kleurige voorjaarstuin met veel bloemen zal de beloning zijn van een betrekkelijk geringe uitgave nu; een be- Geheel links de zeldzame en om haar bijzondere kleur, die het mid den houdt tussen okergeel en roest rood, Tulipa Bata- lini, een nieuwig heid uit de steppen van Afganistan met grijs-groen blad. Midden de kort- gesteelde echte wa terlelietulp (Kauf- manniana) met paars-rode strepen op het blad. De echte wilde tulp met de meest zui vere bloemvorm. Hiervan bestaan tientallen kruisin gen die soms onder de naam „pauw oogtulpen" in de handel komen. Voorts is er nog een echte Kaufmannia- natulp met langere stelen en ongevlekt blad. Een betrek kelijk goedkoop tulpje dat een waar sieraad is voor de vroege voorjaars bloem. Rechts het bijzonder elegante tulpje dat ze in Engeland „the lady tulip" noemen. Ja, een echt dametje onder de tulpen; miniatuurvorm op dunne steeltjes, spits gevormd, van binnen hagelwit en van buiten met een grappige karmijnrode streep. ioning die ieder jaar groter wordt en waarvoor u niets anders behoeft te doen. Veel sukses gewenst. Och kom nu! Dat sukses is er al bij voorbaat! Adriaan P. de Kleuver Twintig jaar geleden toen de Tweede Wereldoorlog de laatste winter in ging kroop de vader van John op zijn buik over het natte pad langs de bos rand, ergens in het zuiden van ons land. Een gestaag neersuizende motregen hulde alles in een vaalgrijs nevelwaas: de bomen, de struiken, de huisjes en boerderijtjes die verspreid langs het pad stonden ende vijand die zich in het bos had verborgen. Terwijl de kou in hem omhoog kroop en pijnlijk aan zijn lichaam knaagde, sloop hij voort, tezamen met zijn vrienden die evenals hij uit Canada waren gekomen om Nederland te bevrijden. Soms klonk van tussen de wazige bo menrijen het geluid van de mitrailleurs. Dan lieten ze zich vallen, voorover in het natte zand om wanneer het weer stil was geworden verder te gaan. Maar na elk mitrailleursalvo, dat uit het geheimzinnige en dreigende bos op hen werd afgevuurd, waren er die niet verder gingen. Zij bleven liggen op <1 bodem van het land, dat zij hielpen b - vrijden. En in dezelfde bodem vond. n zij ook hun laatste rustplaats. Zoals John's vader, die uit Canada kwam om in Brabant te blijven. Twintig jaar geleden is dat nu. Toen John's moeder het bericht ontving dat haar man in Nederland was gesneuveld, was haar zoon juist één jaar. Hij kon toen niet begrijpen dat opeens de zorg en het verdriet hun woning waren bin nengekomen om er niet meer te ver trekken. Daaraan werd hij pas herin nerd, toen hij ouder werd. Als andere jongens hem het speelgoed lieten zien, dat hun vader voor hen had gemaakt. Als zijn vriendjes van shcool met hun vader hun jongensproblemen, hun re ken- en taalvraagstukken en hun kwa jongensstreken bespraken. Als anderen, aan het eind van hun schooltijd, met hun vader praatten over hun beroeps keuze en hun verder leren. Toen ging het gemis in hem steeds feller knagen. Het werd hem een complex. Waarom moest zijn vader daar in dat verre Ne derland vallen? Tot in de zomer van dit jaar, in 1964, toen John als gast van het Nederlandse Volk in ons land was. Op één van de grote oorlogskerkhoven heeft hij bij het graf van zijn vader gestaan. Hij heeft de mensen ontmoet die dit graf ver zorgen. Hij heeft gesproken met hen en met andere Nederlanders, die hem vertel den hoe donker en dreigend de oorlogs jaren waren, waaruit zijn vader en al die anderen hen hebben bevrijd. Toen is het anders geworden en ging hij be seffen, dat de dood van zijn vader niet voor niets was. Als een ander mens is hij uit ons land naar Canada terugge keerd. „Ik ken hem niet meer terug", zei zijn moeder. John uit Canada is één van de bijna 40.000 oorlogsnabestaanden, die sedert de bevrijding naar ons land werden uitgenodigd om hier het graf van een gesneuveld familielid te bezoeken. Hun verblijf was geheel geregeld en kwam voor rekening van het Nederlands Oorlogsgraven Comité, dat deze mensen gastvrijheid kan aanbieden uit de op brengst van de Klaprooscollecte, die éénmaal per jaar wordt gehouden. Straks op en omstreeks 14 novem ber zal dit weer het geval zijn. Want vele tienduizenden nabestaanden wach ten nog tot het hun beurt is om te ko men. Dat wil zeggen: tot de Klaproos collecte-opbrengst het mogelijk maakt hen uit te nodigen. Daarom is het zo belangrijk wat het Nederlandse volk straks in novem ber in de collectebus doet. En hoeveel dames en heren enkele uren van hun vrije tijd willen geven om met die bussen rond te gaan teneinde de nabestaanden der gesneuvelden in het buitenland, levensvreugde te schenken. Het grafbezoek, zoals dit in ons land door het Nederlands Oorloggraven Co mité wordt mogelijk gemaakt, onder vindt in de voormalige gealliëerde lan den veel waardering. Daarom biedt The British Legion (de grote organisatie van Britse oudstrijders en nabestaan den) uit erkentelijkheid aan 22 collec tanten van de Klaprooscollecte 1964 een gratis reis naar en vakantie in En geland aan. Uit elke provincie worden twee collectanten door het lot aange wezen. De winter nadert met rasse schreden en menige schaatsliefhebber begint al verlangend naar de zoldertrap te kijken om die op te rennen om de schaatsen uit het vet te halen. De meest fanatieke schaatsenrijders trekken overigens al weer naar de kunstijsbanen om zich voor te bereiden op het aanstaande seizoen of alleen maar omdat ze het fijn vinden nu al te rijden. Hier in onze omgeving hebben we geen kunstijsbaan, zodat wij geheel aangewezen zijn op de komst van vorst en dientengevolge op de banen van natuur ijs. We hebben eens geïnformeerd bij de verschillende ijsclubs en exploitanten van ijsbanen of de schaatsenrijders het komende seizoen weer op hen kunnen rekenen. De heer Van Ginkel uit Ederveen was nu alweer enthousiast bij het noe men van het woord ijsbaan. Hij ver telde ons dat de verkoop van abonne mentskaarten reeds in volle gang is en dat men volgende week gaat beginnen met het in orde maken van de baan. Het is dus duidelijk dat de schaatsers erop kunnen rekenen dat de ijsbaan in Ederveen aan de Fliertseweg, zodra de WEVEN, EEN VAK MET TOEKOMST VOOR JONGEMANNENl Maandag 23 november start onze V.S.W. Bedrijfsschool met een cursus voor OPLEIDING tot Min. leeftijd 20 jaar. Gedurende deze opleiding (plm. 3 maanden) een loon volgens C.A.O. Diploma bij gunstig resultaat. Er is personeelsvervoer van en naar diverse gemeenten rond Veenendaal. Maak eens een afspraak met onze afdeling Personeelszaken, dagelijks van 9 tot 5 uur, telefoon 3444 en vraag dan naar de heer Van Barneveld of Harmsen, die U desgewenst gaarne thuis inlichtingen geven over de kansen die U hebt om een jong en vooruitstrevend medewerker van ons bedrijf te worden. KONINKLIJKE VEEN EN DAALSCH E STOOMSPINNERIJ EN WEVERIJ N.V. Sinds 1861 Een veelzijdig en veranderend bedrijf Een bedrijf in aktle vorst invalt klaar is om bereden te worden. Het lijkt er op dat Veenendaal ook weer een vaste ijsbaan gaat krijgen. Aan de Dijkstraat zijn de gebroeders Appeldoorn druk bezig de laatste hand te leggen aan een nieuwe ijsbaan. Vorig jaar is daar bij wijze van experiment een proefbaantje geopend en dat is zo goed bevallen dat men het dit jaar flink aanpakt. Het terrein is aanmer kelijk vergroot en ook geëgaliseerd, zodat er minder water op gespoten hoeft te worden, waardoor de baan eer der berijdbaar is. Verder komt er ook een grote kantine met kleedgelegen heid, terwijl ook voor een gezellig mu ziekje en verlichting gezorgd wordt. De ijsclub Rhenen staat zoals gebrui kelijk is nu al op de schaatsen. De training op de kunstijsbaan in Deven ter is weer begonnen, zodat de jongens die onder leiding van schaatscoach De Jong uit Rhenen al geruime tijd op de Grebbeberg „droog" getraind hebben nu de lessen in praktijk kunnen bren gen. De ijsclub Rhenen heeft de be schikking over de Blauwe Kamer, een prachtig stuk water, dat als het flink vriest een fantastische ijsbaan oplevert. Voor deze ijsclub is het te hopen dat er een flinke winter komt anders is de Blauwe Kamer niet te berijden. In Rhenen gaat altijd nog de wens uit naar een ijsbaan die vlugger berijdbaar is, maar daar kon het tot nog toe niet van komen. De ijsclub De Scheve Schaats uit Amerongen heeft al vroeg aan de win ter gedacht. Van de zomer heeft men namelijk reeds stappen ondernomen om het riet dat in de oude slotgracht van Zuilestein groeit te vernietigen. Iets wat werkelijk gelukt is, maar op het ogenblik is er weer een ander pro bleem, want het water van de Rijn staat zo laag dat er geen water in de slotgracht staat, maar dat zal heus wel gaan veranderen, wanneer het water gaat stijgen, zodat ook Amerongen wel weer een ijsbaan zal krijgen wanneer het gaat vriezen. Zoals het zich dus laat aanzien is er op het ijsfront niet zo heel veel ver anderd. Het grootste vraagteken is ook hier het weer. De deskundigen hebben een strenge winter voorspeld en het is te hopen, althans voor de schaatslief hebbers, dat de voorspelling uit zal komen. PHYLOS-l PANTERS-2 SHOT-1 PANTERS-1 Deze beide uitwedstrijden zullen bij zonder moeilijk voor de PANTERS- ploegen blijken te zijn. Voor PANTERS 2 ligt hedenavond reeds een zware op gave te wachten in de grote Jaarbeurs te Utrecht waarin Phylos, welke ploeg dit seizoen nog geen indruk heeft kun nen maken, zal trachten de Veenen- dalers een voet dwars te zetten. PAN TERS-2 moet kunnen winnen, doch de grote ruimte in de Jaarbeurs heeft reeds vaker een nadelige invloed op de Veenendalers gehad, dus flink door bijten blijft ditmaal het parool. PANTERS-I speelt morgenmiddag te Culemborg tegen het nog ongeslagen SHOT-I. De Veenendaalse formatie zal bijzonder goed voor de dag moeten ko men wil men enig resultaat behalen. Toch kan een verrassing mogelijk zijn, want deze PANTERS ploeg heeft ££- paciteiten, doch deze zijn er tot nu toe niet uitgekomen. De enige thuiswedstrijd op deze za terdag wordt gespeeld door het 4e he renteam (jeugdteam) om vijf uur tegen Valbovol-6. Dit wordt zonder meer een mooi duel met kansen voor beide par tijen. ELEKTRISCHE ZAKAANSTEKER Een elektrische aansteker zonder brand stof is onlangs in de V.S. op de markt gebracht. Hij werkt op het principe van de aanstekers die men in auto's aantreft. Stroom kan een weerstand dusdanig ver hitten dat men er zijn sigaret of sigaar mee kan aansteken. Hij is uitgerust met een intrekbaar stekkertje dat geschikt is voor ieder wille keurig stopcontact om de batterij te kun nen opladen. Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 j Het geluid is toch maar een vreemde aangelegenheid. Hoewel de technische de finitie vry simpel is mechanische trillingen die door middenstoffen zoals lucht en water worden voortgeplant" menen de geleerden, dat er toch nog heel wat over het geluid te leren valt. Alleen al de menselijke stem één van de welhaast ontelbare geluidsproducenten levert steeds meer verrassingen op. De nieuwste is, dat er werkelijk geen mens ter wereld is, die iemand met dezelf- de stem kan tegenkomen. Andere merkwaardigheid van ons stemgeluid: of wij nu ouder worden of niet, in principe verandert onze stem nooit. De nieuwe ontwikkeling van de Ameri kanen gaat echter veel verder. Men verwacht ook grote toekomstmo gelijkheden voor hun „geluidsafdrukken", met name voor de identificatie van men sen. Zodra een eenvoudig en goedkoop apparaat is gemaakt voor het gemakkelijk vastleggen van zo'n stembeeld kan de justitie beschikken over een welkome aan vulling op het systeem van de vinger afdrukken. Het verder doordringen in de geheimen van het geluid belooft trouwens nog veel meer verrassende toepassingsmogelijk heden. Zo wordt hard gewerkt aan „ver taalapparatuur", die de menselijke stem kan omzetten in voor machines begrij pelijke signalen. In Amerika is men hier mee al ver gevorderd. Hiervoor gebruikt men gewone microfoons, die het stemge luid omzetten in electrische stroompjes. Deze worden door transistors ontleed. Op deze wijze kunnen bijvoorbeeld kassa's worden gemaakt, die het aanslaan van cijfertoetsen overbodig maken. Het enige, dat de cassiére behoeft te doen, is de getallen uit te spreken. De meest revolutionaire gebruiksmoge lijkheden biedt nog het „Ultrageluid", dat een ontzaglijk aantal trillingen (tot een miljoen) per seconde bereikt. Voor het menselijk oor bestaat dit geluid al niet meer. Ons oor kan namelijk alleen ge luid tot een toonhoogte van 20.000 tril- 4i- - De geleerden, die dit ontdekten, werken in de researchafdeling van één van Ame- rika's grootste „geluid-fabrieken", de Bell-Telefoonmaatschappij, die alles levert wat maar iets met geluid heeft te maken. In het laboratorium van dit bedrijf ont dekte men een methode om „afdrukken" te maken van de menselijke stem, zgn. „frequentie-spectrogrammen". De grillige lijnen, die een dergelijk stembeeld te zien geeft, stellen de verschillende aantallen trillingen per seconde voor, die een stem bij het vormen van een bepaald woord heeft voortgebracht. Het totaalbeeld van het lijnenspel is sterk afhankelijk van de vorm van mond-, keel- en neusholten. Het zichtbaar maken van geluid is een tamelijk simpel electronisch foefje. Het gebeurt met een oscilliscoop, die het geluid ontleedt in wat het feitelijk is trillingen en op een lichtend groen roostertje (niemand weet waarom het groen moet zijn, maar het is overal ter ter wereld zo) keurig in lichtende lijn tjes aangeeft hoevéél trillingen er dan wel zijn. DOE-HET-ZELF MODE GRIJPT NOG VERDER OM ZICH HEEN De door de stijgende arbeidslonen en de verkorting van de werktijd sterk gesti muleerde doe-het-zelf mode vindt steeds meer aanhangers. In de Verenigde Staten lag de omzet van werktuigen, gereedschap en materialen voor „de eigen bouw" m 1963 reeds rond de 36 miljard gulden. In Europa kan natuurlijk geen land dit cijfer halen, maar Groot Brittannië met 3,1 mil jard en de Duitse Bondsrepubliek met 2,7 miljard gulden blazen toch hun partijtje mee. Deze cijfers voor 1963 lagen rond 50®/» boven die van 1962, en het eind van deze ontwikkeling is nog niet te zien. Wel zijn de deskundigen tot de conclusie gekomen dat, wil men deze groei hand haven, het nodig is om de voorlichting op dit gebied belangrijk uit te breiden. Meestal beperkt de man die in zijn vrije tijd iets bouwt, een apparaatje constru eert of zijn radio repareert zich tot die zaken, waarvan hij verstand heeft omdat zij in de lijn van zijn beroep liggen. Hij gaat niet of slechts aarzelend over tot het maken van dingen, die letterlijk buiten zijn boekje liggen, omdat hij nu eenmaal meent dat het hem toch niet lukken zal. Volgens de deskundigen kan het terrein van de doe-het-zelver nog belangrijk groeien, tot heil van hemzelf, maar ook van de fabrikant van apparaten en mate rialen. NV. DISTILLEERDERIJ M. DIRKZWAGER Az SCHIEDAM lingen per seconde waarnemen. Het ultra geluid beschikt over ongekende krachten. Chemische reacties worden erdoor ver sneld het kan bijvoorbeeld levende cel len doden en de zeer krachtige golven boren zelfs gaten in zeer harde stoffen. Voor het bedrijfsleven en ook de genees kunde kan het geluid nog veel waardevols betekenen. Waaraan U wel niet zult den ken als de buren wat al te veel produ ceren.

De Vallei | 1964 | | pagina 5