Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Vrijdag start grote St. Nicolaasactie van winkeliersvereniging «Handel en Nijverheid rn p lis Veenendaal schaart zich achter landelijke actie voor Blindenbibliotheek AGENDA Brouwersbrug en Tinnebrug worden aanbesteed Opnieuw dodelijk ongeval Muziekschool te Eist Wat nu weer Uilsave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt E derveen Renswoude Voorzitter Ant. de Ruiter: Doel bijzonder sympathiek Nieuws uit de omgeving ajLtiek Kinderoperette „De pruik van de Koning" AMERONGEN Dodelijk ongeval MULDER RENSWOUDE Melkfabriek Renswoude binnen kort opgeheven 38e JAARGANG DINSDAG 17 NOVEMBER 1964 Nr. 91 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 ltfnen) - Giro 563427 Redaktie: W* F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bty de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI advertenties Advertentieprijs per nun 15 cent Speciale kontraktpry zen op aan vraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag cn Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Scherpenzeel Vrijdagavond gaat de grote St. Nicolaasactie van de Veenendaalse Winkeliersver. „Handel en Nijverheid" van start. Het be stuur deelde in een vrijdagavond belegde persconferentie een en ander mee. Zoals bekend schaarde de winkeliersver. zich geheel achter de landelijke actie t.b.v. de Nederlandse Blindenbibliotheek met het doel een brailledrukmachine aan te schaffen, een zeer kostbaar apparaat. Het kopend publiek is in de gelegenheid de actie voor de blinden te steunen en zelf kans te hebben op een der kapitale hoofdprijzen. GARANTIESOM De voorzitter van „Handel en Nij verheid" de heer Ant. de Ruiter, vond deze actie bijzonder sympathiek en ver klaarde dat het bestuur geen ogenblik heeft getwijfeld om medewerking te verlenen. Het ging van harte, zo zei de voorzitter. Het bestuur stortte reeds een bedrag van f 4500,als garantiesom, zodat in elk geval dit bedrag al in de kas van de Blindenbibliotheek is gevloeid. Het pu bliek kan in de grote St. Nicolaasaktie meewerken dit bedrag aanzienlijk te verhogen, waarbij men zelf in de gele genheid is kapitale prijzen te winnen. Prijzen De lijst van prijzen ziet er indruk wekkend uit: De eerste prijs is een com binatie televisie (grootbeeld) radio en platenspeler; 2e prijs een koelkast; 3e prijs een radiotoestel; 4e prijs een stof zuiger; 5e prijs een centrifuge; 6e t/m 9e prijs een wasmachine; 10e t/m 13e prijs platenspeler in koffer; 14e t/m 17e prijs elektrische deken; 18e t/m 21e prijs personenweegschaal; 22e t/m 25 prijs elektrische klok; 26e t/m 29e prijs keukenset; 30e t/m 33e prijs cassette ta felbestek; 34e t/m 37e prijs Kodak foto toestel; 38e t/m 41ste prijs metalen strijktafel; 41e t/m 45e prijs een grote reistas. Al deze prijzen zullen worden ge- etaleerd op het adres Kerkewijk 9, dat tijdelijk als bureau van de winkeliers vereniging zal worden ingericht. Om misverstanden te voorkomen dient te worden vermeld dat ALLE bo vengenoemde prijzen in het kader van de Veenendaalse actie zullen vallen. Andere plaatsen, die meedoen hebben weer een andere prijzenlijst. De uit reiking van de prachtige prijzen zal op een nader te bepalen datum plaats vinden, in ieder geval in de week na St. Nikolaas. Dit zal waarschijnlijk in een speciale bijeenkomst gebeuren. Wat moet U doen? De vraag rijst wellicht: Wat moet ik doen, om aan de actie deel te nemen. Welnu, de zaak is zeer eenvoudig. Bij aankoop van f 1,ontvangt iedere koper een bon. Tien van deze bonnen opplakken op een speciaal daarvoor be stemd kaartje, dat tegen betaling van 5 cent verkrijgbaar is. Hierop invullen een slagzin en deponeren in de vier rode bussen die staan opgesteld bij de volgende adressen: Fa. B. v. d. Pol, Hoofdstraat 98; fa. P. v. d. Bovenkamp, Patrim.- laan 23; fa. J. v. d. Bosch, Hoofd straat 6 en fa. Wed. G. van Eden, Nieuweweg 37. De bussen zullen op gezette tijden worden geledigd, waarna de kaarten worden opgezonden naar het Bureau van Vrienden van de Ned. Blinden- WAGENINGEN: Wageningen krijgt binnenkort een primeur voor Neder land. Medio december worden daar een aantal woningwet-woningen in gebruik genomen die verwarmd zul len worden door een centraal gere geld verwarmingssysteem dat op aardgas brandt. EDE: Het bekende recreatieverblijf „De Zanding" te Otterlo zal in de toekomst door de gemeente Ede ge ëxploiteerd worden. Dit besluit is vorige week tijdens een raadsverga dering door de gemeente-raad geno men. Het voorstel werd met 17 te gen 13 stemmen aangenomen. naast de Apotheek Tel. 31841 Hoofdstr. 51 Veenendaal bibliotheek. Enkele dagen later worden aldaar ook de prijzen getrokken. Hoewel het bestuur van de Winke liersvereniging zich volledig achter dit prachtige doel heeft gezet en de actie graag wil aanbevelen, heeft men de deelname geheel vrijblijvend doen zijn. Zij, die niet meedoen kunnen na in levering van 40 bonnen (netjes opge plakt op een daarvoor bestemd vel) een heerlijke speculaaspop in ontvangst nemen. Dit kan geschieden op het bu reau, Kerkewijk 9 bij de oude brand weerkazerne. Intocht St. Nikolaas zal zaterdag feestelijk worden ingehaald. Twee muziekcorpsen Het testuur van de V.W.V. Handel en Nijverheid" dat deze grootscheepse St. Nikolaasaktie ontwierp. DE HEER A. C. SCHILPEROORT ZATERDAG OVERLEDEN SINDS 1948 HOOFD VAN PATRIMONIUMSCHOOL In de leeftijd van 60 jaar is zaterdag tengevolge van een hartaanval over leden de heer A. C. Schïlperoort, hoofd van de Herv. Patrimoniumschool. De overledene was sinds 1948 aan deze school verhonden. De heer Schilperoort werd op 26 aug. 1904 in Dinteloord (N. Brabant) gebo ren, bezocht de kweekschool en werd onderwijzer te Oude Tonge op Flakkee. Hierna was de heer Schilperoort werk zaam als hoofd van een school achter eenvolgens te: Jaarsveld, Doornspijk, Sommelsdijk en de laatste zestien jaren te Veenendaal. De overledene was geruime tijd pres. kerkvoogd van de Ned. Herv. gemeen te, 2e voorzitter van de Herv. Mannen- vereniging en op maatschappelijk ter rein een der leiders van een midden standscursus. De teraardebestelling zal plaats heb ben op woensdagmiddag 3 uur te Oud dorp op Goeree. Tevoren wordt om 10 uur 's morgens een rouwdienst gehou den in de Vredeskerk te Veenendaal. HEDENAVOND INSTALLERING RODE KRUISCOMMANDANT Door het vertrek van dokter Verbeek naar elders kwam de post van Roode Kruiscommandant vakant. In plaats van de betrokken dokter is nu benoemd dokter N. Rijlaarsdam, die heden (dins dagavond in een speciale bijeenkomst, te houden in het Roode Kruisgebouw aan de Tuinstraat, als colonnecomman dant zal worden geïnstalleerd. Geslaagde verkoopmiddag van Philadelphia Vrijdag heeft Philadelphia in Pro Rege aan de Ranaalweg een verkoop dag gehouden, die uitstekend geslaagd is. Nadat 's middags mevr. Hazenberg, de echtgenote van Veenendaals burge meester, de verkoop geopend had, volg den nog zeer veel mensen haar voor beeld, zodat aan het einde van de avond, heel wat guldentjes geteld moes ten worden. Tijdens deze verkoping konden de belangstellenden allerlei handwerkjes e.d. kopen die door een groot aantal vrijwilligers vervaardigd waren. Ook burgemeester Hazenberg zelf bezocht in de loop van de dag de verkoop. Zoals bekend komt de opbrengst - om precies te zijn f 1109,06 - ten goede van de stichting „Laat ons niet alleen staan" zodat men weer een stapje ver der is op de weg om te komen tot een tehuis voor alleen staande zwakzinni gen in Veenendaal. Een bedankje voor alle mensen die vrijwillig meegeholpen hebben deze verkoopdag te organiseren is zeker op zijn plaats. Uitvoering in etappes In het kader van het bouwrijp maken van de Schrijverswyk en de Engelenburg is het noodzakelijk op korte termyn over te gaan tot het bouwen van 2 bruggen over het Omleidingskanaal, welke de verbinding tussen de beide nieuwe wyken zullen vormen, n.l. de Brouwersbrug ter hoogte van de Brouwersstraat en de Tinnebrug ter hoogte van de Gilles van Schooncbekestraat. Het komt B. en W. gewenst voor aldus het prae-advies aan de Raad om, evenals bij de bouw van de brug in de westelijke randweg is geschied de uitvoering van de werkzaamheden in etappes te doen plaats vinden, waarbij de grond-, hei- en beton- werkzaamheden afzonderlijk zullen wor den aanbesteed. De Brouwersbrug zal, wat de rijweg be- BEJAARDE WIELRIJDER DODELIJK GEWOND NA AANRIJDING Vrijdagmiddag werd de 71-jarige heer G. Henken aan de Spoorlaan dodelijk gewond na door een volksbusje te zijn geschept. De heer H. die per fiets op de Brinkersteeg reed werd geraakt door een hem tegemoetkomend volksbusje, bestuurd door Van B. uit Rhenen. De bejaarde wielrijder werd van voren geschept en in een nabij gelegen sloot gesmakt. Korte tijd later overleed de heer Henken aan de ver wondingen. De mooiste dieren „Grote rassen" en „Tekening rassen" op onderstaande foto vormden twee van de vele inzendingen op de vorige week in Veenendaal ge houden konijnententoonstelling. Mm® 4 ié treft, een breedte krijgen van 9 meter met aan weerszijden een tegeltrottoir van 4.70 meter breed. De Tinnebrug wordt 8 me ter breed met aan weerszijden tegeltro- toirs van 5.20 meter. In verband met vrij lange levertijden op de betonfabrieken komt het B. en W. ge wenst voor zo spoedig mogelijk opdracht tot de vervaardiging van de constructie te geven, opdat de aannemer direct na de gunning met het werk zal kunnen begin nen en stagnatie in de bouw zoveel mo gelijk zal kunnen worden voorkomen. Donderdag vergadering raad der gemeente Veenendaal A.s. donderdag 19 november verga dert de raad van Veenendaal in de Brandweerkazerne aan de Industrie laan. Voornaamste punten van bespre king zijn o.m. het voorstel tot onder handse aanbesteding voor de bouw van twee bruggen over het Omleidings kanaal tussen Schrijvers wijk en Enge lenburg en verzoeken om medewerking tot het stichten van een Hervormde kleuterschool en een school voor ge woon lager onderwijs in de wijk Schrij- verswijk-Engelenburg, welke verzoeken door de Centrale Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente werden gedaan. zullen de goede Sint op zijn tocht door Veenendaal begeleiden. In het gezel schap van St. Nikolaas bevinden zich een aantal ruiters van de landelijke rijvereniging „De Valouwe". Alles is in gereedheid gebracht om St. Nikolaas een hartelijk welkom in Veenendaal toe te roepen. De Winke liersvereniging heeft nu eens radicaal gebroken met de geijkte methoden en zich gericht op de grote landelijke win- kelaktie van de Blindenbibliotheek. Dat zal, gezien de ontwikkelingen el ders, ook in de gemeenschap van Vee nendaal en haar omgeving, beslist aan slaan bij het kopend publiek, dat onge twijfeld in grote getale naar de winkels zal trekken. Dat men daarenboven nog kans heeft op een der fraaie prijzen zal een bezoek aan Veenendaal nog meer stimuleren. Automobilisten, die hun St. Nikolaas- inkopen in Veenendaal doen, worden geattendeerd op de parkeermogelijk- heden in de J. G. Sandbrinkstraat (ach ter het postkantoor), op dé Markt (be halve dinsdags en zaterdags) en in de Zandstraat. De winkels zijn in de laatste week tot 9 uur geopend, behalve op de laat ste dag 5 december. Dan gaan de zaken om 6 uur dicht. Vol verwachting klopt ieders hart. Een gezellige tijd tegemoet. Niet alleen voor de kleintjes, maar ook voer de ouders, die er (soms) net zoveel plezier aan beleven. Zaterdag 21 november a.s. hoopt het Veenendaals Kinderkoor in ge bouw „Eltheto" een uitvoering te geven van de kinderoperette ,,De pruik van de Koning". In dit zangspel komen voor Koning Archibald III, Prinses Siéna, Prins Otto- kar, Roverhoofdman, Kabouterkoning met kabouters. Verder hofhouding, lijfwacht van de koning, leden van de zwarte bende, langhaard, kooksnel, smulgraag, enz. Op onverklaarbare wijze is de pruik van de koning zoek geraakt, hij is hierover danig van streek en belooft zijn halve koninkrijk en zijn hele dochter prinses Sièna uit aan degene die de pruik terug vindt. Prins Ottokar, die een oogje heeft op 's konings dochter prinses Sièna, be sluit ook om er op uit te trekken en de pruik te zoeken. Prinses Sièna probeert eerst hem van de gevaarlijke tocht te weerhouden, maar daar zij weet, dat dit misschien de kans geeft om met de Prins te kunnen trouwen, laat zij hem gaan. Prins Ottokar krijgt op zijn speurtocht veel hulp van de kabouters, veel tegen werking van de rovers, maar toch slaagt hij erin de pruik te vinden en hem triom fantelijk terug te bezorgen bij. de koning. Zeer verblijd geeft de koning nu toestem ming voor hun huwelijk. Voor nadere bijzonderheden zie adver tentie. Vrijdagavond kwam de heer J. Rot gans, scheepsbouwkundig ingenieur te Amerongen vlak bij zijn huis aan de Bergweg om het leven. Toen hij even naar de brievenbus ging, passeerden elkaar juist op de vrij smalle Bergweg twee vrachtauto's. De heer Rotgans werd door een dezer wagens geraakt en in de kant geslingerd. Hij was op slag dood. De heer Rotgans bereikte de leeftijd van 71 jaar. Maandagmorgen omstreeks 10.15 uur vond op Rijksweg 12 onder de gemeente Amerongen, ter hoogte van km paal 838 een verkeersonge val plaats met dodelijke afloop. Een personenauto, merk Opel Rekord, reed over de zuidelijke rijbaan in de rich ting" Arnhem met een snelheid van naar schatting 90 km per uur, terwijl een stox-machtige wind dwars op de rijbaan stond. Door onbekende oorzaak reed deze auto, die niet aan het inhalen was en ook niet ingehaald werd, door de middenberm, waar hij in aanraking kwam met enkele bei-mpaaltjes. De auto kantelde en gleed over de noordelijke rijbaan en kwam op zijn kant tot stilstand op de uitwijlcstrook. De bestuurder werd door het linnen dak naar buiten geslingerd en lag met zijn benen klem tussen zitting en portier met zijn lichaam buiten de auto. Hij werd met behulp van een koevoet bevrijd en werd overgebracht naar het Julianaziekenhuis te Veenendaal, waar hij enige tijd later overleed. Het slachtoffer bleek te zijn de 64-jarige W. E. Schmitt, wonende te 's-Gravenhage. 1922-1962 Assurantiekantoor Elg. R. R. MULDER Makelaar In Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000 De thermometer op de Hof in Amerongen geeft dagelijks de stand aan van bijdragen en toezeggingen voor het zwembad. Ondertussen is de temperatuur weer aardig gestegen. Maandagmorgen was er reeds f 23.000,binnen. |BBH Binnenkort zal er ook in Eist een lokaal beschikbaar komen voor het geven van muziekonderricht. De Streekmuziekschool Resteren en omgeving heeft n.l. van het gemeentebestuur van Rhenen de toezegging ontvangen, dat voor dit doel ge bruik mag worden gemaakt van een lokaal achter de openbare school. Deze muziekschool is ontstaan uit een aantal zangkoren te Resteren. Er ontstond be hoefte aan piano en vioolles. Al gauw kwam de behoefte erbij deze lessen in een bepaalde organisatie te gieten. Zo werd in 1954 de muziekschool opgericht. In 1958 kwamen de eerste gemeente lijke subsidies los, n.l. van de gemeen ten Echteld, Lienden, Dodewaard en Kesteren. In 1959 werd de school door het rijk erkend en kwam onder rijks- toezicht. In de volgende jaren breidde de school zich geweldig uit. Het aantal leerlingen bedraagt thans meer dan 300. Er wordt les gegeven in een groot aantal gemeenten in de Betuwe, maar ook in Rhenen, Eist en Amerongen, aan deze zijde van de rivier. In al deze plaatsen heeft men de beschikking over lokalen, hetzij in een school hetzij in een Dorpshuis en ook wel bij particu lieren. In 1959 bleek het nodig iemand te be lasten met de algehele leiding. De heer B. van den Bosch werd de eerste di recteur, in 1961 opgevolgd door Rien Hasselaar. Deze werd in 1963 benoemd aan een muziekschool te Amsterdam. Inmiddels bleek het noodzakelijk de leiding met één persoon uit te breiden. Door de grote uitgestrektheid van het werkgebied, was het niet meer moge lijk alle leerlingen naar Kesteren te laten komen. Ook het lesgeven aan huis had grote bezwaren. In 1963 werd tot directeur benoemd de heer John Holvast, Ned. kampioen op de accor deon. Adjunct directeur werd de heer Christiaan Verburg, muziekleraar te Amerongen. In Eist bestaat al enige tijd een blok- fluitgroep. Ook werden er reeds indi viduele lessen gegeven. Totaal zijn er thans een 12-tal leerlingen. Doordat nu in Eist ook over een lo kaal kan worden beschikt, kan men hier gaan uitbreiden. Voor de opvoe ding van de jeugd is dit noodzakelijk. Over het gehele land is er thans een groot aantal muziekscholen werkzaam. De toeloop van leerlingen neemt over al sterk toe. Een teken dus, dat het muziekonderricht als een noodzakelijke aanvulling van het schoolonderwijs ge zien wordt. In Rhenen wordt op zaterdag 21 no vember a.s. een uitvoering gegeven door leerlingen van de school, voornamelijk woonachtig te Rhenen, Eist en Achter berg. De uitvoering vindt plaats in ge bouw Irene. Men kan zich daar over tuigen van de prestaties van de leer lingen en men kan tevens kennis ma ken met deze moderne vorm van mu ziekonderwijs. Ook in Amerongen zal spoedig een uitvoering gegeven worden. Er moet echter gewacht worden tot het Dorps huis klaar is. De meer dan 50 jaar oude melkfabriek te Renswoude, onderdeel van „de Vooruit gang" te Woudenberg, zal binnen afzien bare tyd gaan verdwijnen. Het is reeds enige tijd in de pen deze sterk verouderde fabriek, die allang niet meer aan haar doel beantwoordt, te li quideren. Nieuwe machines, in dit geval busseni-einigers, kunnen in het huidige ge bouw niet geplaatst worden, zodat het hele geval op deze manier niet meer rendabel is. Tot nu toe brengen de meeste melkrij ders uit Renswoude en omgeving de melk naar deze fabriek, waarna de hele melk- .voorraad naar Woudenberg getranspor teerd wordt. Enkelen gaan al enige tijd met hun melk bussen rechtstreeks naar Woudenberg. De heer Heusink, directeur van „de Vooi-uitgang" te Woudenberg, kon nog niet zeggen of de fabriek te Renswoude ver kocht zal worden. Evenmin is bekend, wanneer de fabriek definitief gesloten wordt. De school laat aan haar leerlingen ook de gelegenheid een examen af te leggen. Afgelopen zomer gaven zich 75 leerlingen hiervoor do. Vrijwel allen slaagden. Een ander aspect van deze school is het nut voor de harmonie- en fanfare- corpsen. Voor muzikanten in deze or kesten zijn landelijke examens inge steld. De regering wil hierdoor de groei en de vaardigheid van deze vrijetijds musici stimuleren. Door de opleiding welke de Muziekschool geeft zijn de prestaties van vele corpsen belangrijk verbeterd. Ook in Eist heeft men contact gehad met de fanfare. Door ziekte van de di rigent is tot nu toe geen resultaat be reikt. De school staat altijd gereed om di verse gebeurtenissen, zoals ouderavon den e.d. muzikaal op te luisteren. Voor deze gelegenheden worden leerlingen beschikbaar gesteld, onder leiding van de leraar uiteraard. Over enige tijd zal wel blijken dat de school ook in Eist in een grote be hoefte op dit gebied voorziet. De ou ders die voor hun kinderen muziek onderricht wensen worden aangeraden de uitvoering te Rhenen te bezoeken. De school is neutraal, kinderen van alle gezindten kunnen geplaatst wor den. Er is een staf van gediplomeerde leraren, die les kunnen geven in het bespelen van vele instrumenten. Als er aanvragen komen, zal er ook zangon- derricht gegeven worden. President Johnson moet tijdens een rede gezegd hebben dat Napoleon een Ita liaan was, dat hij zijn hoofdkwartier in Parijs had en dat hij van daaruit Loui siana aan de Verenigde Staten had ver kocht. De Italiaanse kamer van afgevaardigden gaat er zich het hoofd over breken hoe orde te scheppen in de financiële toe standen van de Italiaanse profclubs. Men heeft uitgerekend dat de clubs van de top-afdeling tezamen voor meer dan 50 miljoen gulden in de schuld zitten. Het is bekend dat de Franse vrouwen bij zonder levenslustig zijn. Zij leven dan ook gemiddeld zeven jaar langer dan de Franse mannen die ook wel levenslus tig zijn, maar blijkbaar vlugger de lol er af hebben. VEENENDAAL Dinsdag 17 nov., Roode Kruisge bouw aan de Tuinstraat: In stallering nieuwe colonne-com mandant dokter N. Rijlaars dam. Donderdag 19 nov.: Raadsverga dering in Brandweerkazerne. Donderdag 19 nov., geb. Tref punt: Dr. C. Graafland spreekt voor ver. Philadelphia. Onder werp: „Zij zijn van ons ge- slscht Donderdag 19 nov., O.C.B. geb.: Ds. J. H. Velema uit Apeldoorn spreekt voor de N.C.V.B. over: „Rome en de Reformatie." Vrijdag 20 nov.: Begin grote St. Nikolaasaktie V.W.V. Vrijdag 20 nov. in N.V.V. geb.: Kanarietentoonstelling van 7-10 uur. ELST Dinsdag 17 nov.: Ouderavond Rijnschool. AMERONGEN Woensdag 18 nov. in raadszaal gemeentehuis: Dr. Jef Last voor Nutsleden. Lezing over China, met dia's.

De Vallei | 1964 | | pagina 1