pootde 0m<) uinbouwhoekje Setter S ARAM ARAM I H.H. AUTOBEZITTERS!! D. v. d. Broek P.U.E. in extra voordelige 2-paar verpakking De gevangene in „HET KASTEEL DER ENGELEN" Het spookslot aan de Tiber Voor licht, muziek,1 TV, koffiemalen, koelen, stofzuigen, wassen, centrifugeren... Steeds méér bent u met elektriciteit gaan doen. Tot uw volle tevreden heid! Elektriciteit stelt immers nooit teleur. Neem daarom geen risico. Elektrisch koken is schoon en veilig, gemakkelijk en goed koop. Het ideale koken! U hoeft dat niet te' geloven - de P.U.E.M. geeft u volop tijd om dat zelf te ontdekken. Elektrisch fornuis plus pannen een half jaar gratis op proef! Zonder enige verplichting Bel de P.U.E.M.... en het ideale koken wordt u thuisbezorgd. Fonkel nieuw fornuis, prachtige pannen en een duidelijk instructieboek. 180 dagen lang koken, bakken, braden en stoven op elektriciteit - dan pas beslissen. Alleen de verbruikte stroom is voor uw rekening. Dat is P.U.E.M.-service! Utrecht, Catharijnesingel 32, l tel. 030-23041. Ook uw installateur kan u inlichten. Geldt alleen voor verbruikers in het verzorgingsgebied van de P.U.E.M. naadloos 1e paar SOLIDETTA BARLETTA PERFECTA met naad 2.95 2.95 2.95 ZILVER 2.95 2.25 2.25 2.25 2.25 KOOP UW VOORDELIGE 2-PAAR VERPAKKING BIJ; Textielhandel Turkesteen Jac.van Schuppen Fa. B. J. Ekeris J. Antonides van den Brink's Textielhandel Textielhuis Johan Ditewig Firma E. van Hunnik Zn. Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos. Correspondentie te richten aan Tante Jos, per adres Parallelweg 10 - Veenendaal. DE JARIGEN 21 nov. Bettie Albers 21 Hans Bleyenberg 21 Henk v. d. Berg (Eist Utr.) 22 Ria v. d. Heuvel 24 Corrie de Koning 24 Mineke v. Kooten 24 Beppie en Gerda v. d. Heerdt 25 Ria v. Hunnik 27 Betty Klumpenaar (Eist) 27 Kees van Baaren Allemaal van harte gefeliciteerd! ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes, Ik kreeg van de week weer heel veel zilverpapier, n.l. van Bert Scheffer, Corrie Wagensveld, Ineke v. d. Kraats, Rijk van Gaasbeekschool en kinderen Katz. Van Bert Scheffer kreeg ik ook een briefje. Ik laat hem hieronder af drukken, dat vind je toch niet erg, hé, Bert? Bedank je alle kinderen, de mees ter en de keukenjuffrouw ook van me. Breng je de volgende keer weer zo veel? Hartelijke groeten van Tante Jos, ook de andere kinderen. 8-ll-'64 Beste Tante Jos, Met mij gaat het goed en met u ook? Ik kom weer met een hele grote doos met zilverpapier en capsules. De kin deren sparen steeds mee. De meester spaart ook mee. En de keukenjuffrouw spaart ze ook nog voor mij. Ik ben nog steeds in Arnhem op de school voor slechthorende kinderen. Ik heb een hele aardige meester. Ik ben op 22 mei jarig en dan wordt ik al 13 jaar. Nu moet ik ophouden met schrij ven. Dag Tante Jos Afz. Bert Scheffer Valleiweg 113, Rhenen Figuur d. EEN OLIFANTENBLADWIJZER Teken de olifant na op een stuk dun karton. Knip hem daarna uit en knip de stippellijntjes in, waardoor de oli fant aan de bladzijde van je boek kan worden gehaakt zoals je in de tekening kunt zien. (5) Het was zonder twijfel tengevolge van deze haat, dat de Paus de jonge goudsmid geloven kon, die Cellini ervan beschuldigde een groot aantal waardevolle edelstenen te hebben gestolen, welke aan de Paus toebehoorden. De jonge goudsmid had een lange reis met Benvenuto ge maakt en zij waren overeengekomen, dat later, als zij in Rome zouden zijn, de jongeman aan Benvenuto het geld zou teruggeven, dat deze hem had geleend om er zijn kleren en zijn voedsel gedurende de reis van te betalen. De goudsmid moest in het nieuwe atelier van Benvenu to werken en gaf hem iedere maand drie gulden als af betaling op de 70, die hij hem schuldig was. (6) Maar na twee maanden verliet de jongeman Benvenu to onder mededeling, dat hij geen cent meer van zijn schuld wenste te betalen. Benvenuto, die nogal opvliegend was, wilde de jonge goudsmid persoonlijk straffen, maar zijn vrienden gaven hem de raad de zaak voor het gerecht te brengen en toen werd de jongeman tot gevangenisstraf veroordeeld. Toen hij weer was vrijgelaten haastte hij zich Benvenuto bij de Paus zwart te maken. De goudsmid had op dat moment een brief ontvangen van Frans I, die hem naar Frankrijk riep. (wordt vervolgd) Figuur a. LATEN WE EENS UIT VISSEN GAAN Met dit spelletje kun je een heleboel plezier hebben, terwijl alles wat je no dig hebt wat papier is, een schaar, een potlood, een rietje en een grote thee kop voor iedere speler. Knip een heleboel kleine visjes uit in verschillende soorten, zoals je er hier een paar ziet afgebeeld. (Natuur lijk kun je ook nog andere kleine vis soorten tekenen en uitknippen). Als je het papier, waarop je je vissen hebt ge tekend, een paar malen dubbel vouwt, dan krijg je een soort „massaproduk- tie", want dan kun je in een keer een heel stel gelijkvormige visjes uitknip pen. Je moet er namelijk tenminste twintig in totaal hebben voor iedere speler. Schrijf nu op iedere vis heel dun een nummer, zo dun, dat je het nummer niet kunt lezen als de vis ondersteboven ligt. Die nummers moeten namelijk aangeven hoeveel punten je vis waard is. Bovendien moet je een aantal visjes negatieve nummers geven, dus bijvoor beeld —10, —20, —30. Als je het spelletje begint, liggen al le vissen ondersteboven in een grote schaal op tafel. De spelers moeten nu op hun plaatsen gaan zitten, die ze niet mogen verlaten voor het spel is afge lopen. Voor iedere speler staat een theekopje, waarin de „vangst" gelegd wordt. Nu moet iedere speler op zijn beurt een vis uit de schaal vangen met behulp van zijn rietje (het is namelijk streng verboden je vingers te gebrui ken) en dan heeft de speler, die het hoogste aantal pluspunten heeft be haald nadat daarvan de minpunten zijn afgetrokken, het spelletje gewonnen. B 36-M- Figuur b. EEN LEUK GEZELSCHAPSSPEL Om dit leuke gezelschapsspel te spe len moet je met een van je gasten af spreken, dat hij wat vroeger komt, op dat je hem in vertrouwen kunt nemen, zodat hij bij dit spelletje „gedachten- lezen" je assistent kan zijn. Om het spelletje uit te leggen zullen we jou en je assistent A en B noemen. Als je, wanneer iedereen is is, B tot je assis tent hebt gekozen, vraag je hem de kamer te verlaten, waar jij, A dus, met de andere gasten achterblijft. Fluis terend nemen de gasten een voorwerp uit de kamer in hun gedachten. Als B weer binnenkomt, wijst A een paar dingen aan en vraagt dan: „Is dit het?" waarop B dan antwoordt: „Neen". Dat gaat zo door, totdat A het goede voor werp aanwijst en B antwoordt: „Ja, dat is het." Je andere gasten zullen op veel ma nieren proberen een verklaring voor dit kunststuk te geven, maar wij be twijfelen of zij de .juiste verklaring zullen kunnen vinden. En die is: Het is niet A, die B laat merken wanneer hij ja moet zeggen, maar het is B, die de zaak aangeeft. A en B moeten namelijk afspreken, dat als B het goede voorwerp wil raden hij niet alleen maar „neen" maar „eh, neen" zal zeggen, hetgeen dan betekent, dat A direct daarna het goede voorwerp moet aanwijzen. Natuurlijk zegt B dan „Ja, dat is het". Als dus bijvoorbeeld het voorwerp, dat de gasten in gedach ten hebben genomerrr>^en schilderij is, dan zal A dat schilderij pas aanwijzen direct nadat B „eh, neen" heeft gezegd. Op deze manier kun je dit spelletje gedachtenlezen zelfs spelen als B niet eens naar A kijkt, maar met zijn rug naar de gasten toestaat als A de vra gen stelt. Om het spelletje nog ge heimzinniger te maken zal B zelfs buiten de kamer kunnen blijven en behoeft A alleen maar naar de voor werpen in de kamer te wijzen zonder zelfs maar vragen te stellen. Dan zou bijvoorbeeld handgeklap kunnen aan geven als A ergens op heeft gewezen, zodat B weet wanneer hij moet ant woorden. Je moet het maat-^en met je ver trouweling proberen en een paar keren doen, opdat je, als je andere gasten er zijn, precies op elkaar ingespeeld bent. Figuur c. EEN PROEFNEMING Alles, van atomen tot en met olifan ten, heeft gewicht, zodat er kracht voor nodig is om het te verplaatsen. Wat het dan ook is, het zal altijd „weerstand" bieden tegen verplaatsing. Hoe sneller je zult proberen iets te bewegen, hoe meer weerstand je zult ondervinden. De natuurkundigen noemen dat traag heid. Je kunt dit bewijzen door een kleine proefneming. Leg vijf of zes kleine muntjes op el kaar op een gladde oppervlakte. Neem dan een tafelmes en probeer de onder ste munt weg te duwen zonder de an dere, die er boven op liggen, te bewe gen. Dan zul je bemerken, dat als je voorzichtig te werk gaat de stapel zal omvallen, maar dat als je de onderste munt een flinke klap geeft, deze onder de stapel uit zal glippen, terwijl de rest blijft staan. De traagheid van de andere munteri^weerhoudt hen van het volgen van de onderste munt. In de tekening kun je zien hoe je tegen de onderste munt op moet slaan. Wannneer de reinigende hand gedu rende geruime tijd aan een woonkamer wordt onthouden en allerlei personen er naar willekeur in- en uitlopen, dan krijgt zij eindelijk het voorkomen van onbewoonbaarheid. Was de voor malige bewoner ons wellicht lief en dierbaar, zo zoeken wij dan overal naar de uitgewiste sporen van zijn leven en werken, tot een gevoel van heimwee r.ich van ons meester maakt. Het uur werk is afgelopen en staat stil, de kamerplanten zijn verdord en dood, de inktkoker op tafel is uitgedroogd en daarnaast ligt een halfvoltooide brief.... DE TUINEN IN DE HERFST Hetzelfde gevoel, beste lezers(essen) bevangt ons bij het betreden van de tuin, het park of een plantsoen in zijn herfsttoestand, want overal om ons heen zien we dan verval en halfvol- tooid werk. De scheppende geest vlood heen, doch bij elke blik zien we de sporen van zijn werk. Wij bezitten de zekerheid, dat de Lente met de schep pende geest zal terugkomen, doch die terugkomst, met ons vurig verlangen naar het nieuwe leven, geen enkele dag kunnen bespoedigen. Ons gemoed ver valt dan in een weemoedige dweperijt gelijk ons alleen de herfst die, en ze ker thans in de tuinen, veroorzaken kan. Koning winter heeft een aanval on dernomen en de Dahlia's, die gisteren nog zo fleurig bloeiden, zijn onder de aanval bezweken. De knollen worden thans gerooid om na het rooien ge droogd te worden. De stengels juist boven de knollen afsnijden, laat men er lange stukken stengel aanzitten dan ge ven deze maar al te vaak rotting en schimmel, met alle nare gevolgen van dien. Laat de knollen 's nachts niet buiten liggen, breng ze 's avonds naar binnen. Zijn de knollen goed droog, dan op bergen op een droge plaats. Bij vele tuinliefhebbers zijn in 't voorjaar de knollen verrot of verschimmeld. Dat hoort men ieder voorjaar opnieuw. Iedereen bezit geen kweekkas waar de dahliaknollen onder het tablet zo goed de winter doorkomen. Bergt men de knollen op zolder dan moeten ze bij vorst flink afgedekt worden; in een kelder is het meestal te vochtig zodat schimmel optreedt. Ik geef toe, het is voor de amateur-tuinier niet gemak kelijk om de knollen een veilig plaats je te geven. Wie er erg mee aan de hand zit, raad ik aan de knollen in een kist met turfmolm, dat niet al te droog doch ook niet al te nat mag zijn, op zolder te bewaren. Af en toe moet men dan wel controleren of de knollen het te droog of te vochtig hebben. Het wordt nu tijd om de „niet-win- terharde" planten en bollen tegen de vorst te dekken. Vaste planten, die nog een deel van de bladeren houden, mo gen niet (zoals vaak gebeurt) met turf molm worden afgedekt. Deze soorten, ik noem o.a. Iberis, Nepeta, violen, duizendschonen, etc., worden bedekt met dennetakken. Men heeft dan geen risico dat tijdens een vochtige periode de planten wegrotten. Volgt op vorst weder zacht weer dan worden de tak ken weer weggenomen. Hou dit voor ogen: dek de niet-winterharde planten nooit af met turfmolm of blad, de plant verstikt daaronder, het dekken doet men tussen de planten en niet op de planten. Door verkeerd dekken verrotten er meer planten dan er bevriezen. Bij voorbeeld de Vuurpijlen! Liefhebbers stoppen deze planten on der een laag turfmolm of blad en de zaak verrot. Men bindt bij Vuurpijlen eerst de bladeren bij elkaar en daarna brengt men om de voet rondom de plant een laag turfmolm. Van rotten heeft men dan geen last en de planten komen de winter goed door. Druiven snoeien. Steeds meer lief hebbers planten een druif tegen een muur of schutting op het zuiden, of in de tuin langs hekwerk of gegalva niseerd draad. Na een paar jaar is het geval een wirwar van takken en scheuten op-, over en door elkaar heen, met het gevolg dat men pietleuterige trosjes verkrijgt die, wegens gebrek aan zon, niet rijp worden. Ik zag een dezer dagen nog zo'n ge val. Ga met uw druif nu te werk zoals ik het uit de doekjes doe en u zult succes hebben. De bladeren zijn thans van de druivenplant af en nu moet de druif gesnoeid worden. Hiermede niet wachten tot het vroege voorjaar, want de sapstroom begint al vroeg te werken en snoeien zou dan totaal fu nest zijn. De scheuten beginnen dan te bloeden en dit brengt groot kracht- verlies. Wanneer men nu snoeit (de sapstroom staat nu namelijk stil) dan heeft men daar geen last van. De jonge scheuten worden op de aanwe zige ruimte netjes aangebonden. De scheuten die hiervoor niet nodig zijn worden tot op een paar ogen boven het oude hout teruggesnoeid. Aan de kleur van het hout kan de amateur goed zien wat oud hout en wat jong hout is. Het jonge hout heeft een licht bruine kleur en het oude hout is meer grijs van kleur, dus gemakkelijk te onderscheiden. Men laat dus aan elke jonge tak, die geen plaatsje kunnen krijgen om in een kale ruimte te wor den aangebonden, ongeveer 10 cm hout zitten. Kortere snoei is voor een bui tendruif niet nodig. Voor druiven in de kast geldt een andere snoeimethode, te weten snoeien op 2 ogen en de knobbelsnoei, bij het Westlandse snoei (vlakliggend) en het rechtstaand snoei. Wie hier meer van wil weten kan gerust een vraag stellen. Gaarne be reid u wegwijs te maken. Fruitboompjes planten. Indien men als amateur zelf een fruitboom, hetzij een hoog- of laagstam, of struikvorm wenst aan te planten, koop deze dan aan bij uw plaatselijke tuinman of kweker. Die weten welk soort het meest geschikt is voor uw grond en daarbij zijn zij ook met de vruchtbaar heid en de bestuivingseisen op de hoogte. Ernstig moet ik waarschuwen: Koopt niet maar zo „luk-raak" van een of andere koopman. Wanneer „een wa gen zo vol geladen" voor uw deur blijft staan en de koopman tracht u een of ander fruitboompje aan te praten, luistert niet naar dat zoete ge fluit van deze vogelaar. Maar al te vaak is het uitschot, van nul en geen waarde! Een kweker of tuinman ter plaatse zal u met goede raad ten dien ste staan en zeer zeker heeft u dan nimmer berouw over de aankoop. Op het planten en de verdere behandeling kom ik nog wel terug. (26) Behoedzaam sluipen Aram en Presto langs de huizen. Ogenschijnlijk is het hele dorp verlaten, geen enkel venster is verlicht en het is doodstil om hen heen. Maar dan, juist als ze een hoek willen omslaan, duwt Aram Presto haastig terug in de schaduw. Aan de overkant van de straat wordt een deur opengeworpen. Een grote kerel, in wie Aram onmiddellijk Peer, de knecht van de tovenaar her kent, komt naar buiten en sleept een meisje met zich mee. „Laat me los, jij bruut!!" klinkt scherp haar stem door de nachtelijke stilte. „Ik heb afge sproken om je meester overdag te bedienen, maar niemand kan mij dwingen 's nachts in dat afschu welijke spookslot te blijven!!" „Toch wel, m'n duifje", grijnst de reus, „mijn meester Merlin kan ons door zijn magische krachten allemaal dwingen naar zijn pijpen te dansen. Kom dus mee, dit ge spartel baat je niets Maar juist als hij haar met geweld wil wegsleuren, gaat ten tweede male de deur open. In de brede lichtbaan, die naar bui ten valt, staat een man „Handen af van Laura, Peer, of je krijgt met mij te doen", grauwt hij en het maanlicht glinstert koud in een opgeheven mes! (wordt vervolgd) ook voor prettig, modern koken! Tomatensoep Runderlapjes Spinazie Aardappelen 7 cent Schoon, veilig... maar ook goedkoop! Een complete maaltijd koken voor 4 personen kost u slechts luttele centen. Bij keuze-vastrecht of als u een heetwater- apparaat in gebruik hebt, wordt het nog goedkoper! Wat is Uw auto U waard? Uw auto is alleen het allerbeste waard. Daarom leveren wij voor U in een betaalbare prijsklasse: PLAIDHOEZEN - PLASTIC HOEZEN - KUNSTLEDERHOEZEN HEMELBEKLEDING - KOKOS MATTEN enz. AUTOBEKLEDERIJ Emmalaan 15, Veenendaal, tel. 4172 2e paar Hoogstraat 26, Veenendaal, tel. 2686 Gortstraat 39, Veenendaal Middellaan 55, Veenendaal Haarweg 55, Overberg, tel. 349 Franseweg 80, Eist, tel. 230 Franseweg 3, Eist Cuneraweg 225, Achterberg.

De Vallei | 1964 | | pagina 4