Bouw nieuwe Raifeissenbank vordert gestadig oetter oet In de frontlinie FLITSEN UIT ROSELLA V. YEENENDAAL EN OMSTREKEN Opening waarschijnlijk medio 1965 ARAM ARAM NYLONS in de nieuwste R II E N E N DE LEZER FLORYN SCHERPENZEEL kleuren Het spookslot aan de Tiber door Rik Valkenburg DERDE BLAD „DE VALLEI'' VRIJDAG 27 NOVEMBER 1964 Nr. 94 Het imposante bouwwerk aan het begin van de Hoogstraat komt in het stadium waarin de contouren zichtbaar worden. Hier verrijst de nieuwe Raifeissenbank, een qua opzet zeer modern bankgebouw, geheel anders van sty 1 dan ter plaatse gebruikelijk is. Het interieur zal niet veel verschillen van andere moderne bankgebouwen. Er komt een zeer royale entreehal met open loketten, een be stuurskamer, kantoren en wat er overigens in een bankgebouw aan kluis,ruimte e.d. aanwezig is. De voorgevel is 14 meter breed en 10 meter hoog. Links beneden wordt een ruim portiek aangebracht met een flauw stijgende trap. Bij de bouw wordt veel glas gebruikt in zwart marmer ge zet. Op de bovenverdieping wordt woonruimte gecreëerd, waarvoor een groot modern raam is aangebracht. Het gebouw is een ontwerp van het Architectenbureau de Geit en van Ede te Veenendaal. Over de definitieve be stemming van een links van het ge bouw gelegen stukje grond is nog geen nieuws bekend. Deze grond, die reeds eigendom is van het bestuur wil men gebruiken voor de bouw van een show room, maar de plannen daarvoor zijn nog niet rond. Samenwerking tussen Veenendaalse zangkoren Onlangs hebben de zangkoren „Soli Deo Gloria" en „Chrigeza" meegewerkt aan een opname voor de N.C.R.V. uit zending „Door de wereld gaat een woo.rd". Thans is besloten om ook te gaan samenwerken met het kerkkoor van Sola Fide en dan gezamenlijk op te treden in een kerstzangdienst op dins dag 22 december a.s. in de Chr. Geref. Kerk aan de Hoofdstraat. De drie ko ren tellen gezamenlijk 150 zangers of zangeressen. KIEST U BIJ: Fa. L. HEY Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 HALVE TON IN DE GROND In Ouwehands Dierenpark is de win ter aangebroken en dat betekent een aanvang maken met allerlei werkzaam heden voor het nieuwe seizoen. Die werkzaamheden bestaan uit twee de len. Er moeten onderhoudswerken wor den uitgevoerd en men moet verder gaan met de vernieuwingen en de uit breidingen. Momenteel staat in één van de uithoeken van het park de boel weer helemaal op z'n kop. Men is daar bezig met de aanleg van een geheel nieuw rioleringssysteem, waarop het olifan ten- en nijlpaardenhuis moet worden aangesloten met ook nog een gedeelte van de leeuwenterrassen. Wanneer dit object straks klaar is zal men er niets van kunnen zien, om de simpele reden dat alles onder de grond zit. Het is een noodzakelijke post van een-halve-ton- in-de-grond, maar liefst drie meter diep. Tweede handbaloverwinning voor Rhenense heren Zondag jongstleden trok RHC we derom naa,r de Jaarbeurshallen in Utrecht om enkele wedstr.den te spe len in de zaalhandbalcompetitie. Heren 1 had als tegenstander DSO uit Utrecht. Deze wedstryd werd door RHC heel wat beter gespeeld dan die van de vorige week. De Rhenense handballers begonnen de wedstrijd in een vlot tempo en in de eerste minuut van de strijd stond het reeds 1-0 in het voordeel van RHC. Het huidige gebouw van de Coöp. Raifeissenbank gelegen tegenover het nieuwe bankgebouw, voldeed niet meer aan de eisen van deze tijd. De Raifeisenbank is een der oudste plaatselijke banken. De bouw van de nieuwe bank ver liep vooral in de laatste maanden in versneld tempo met het doel het hoog ste gedeelte nog voor het invallen van de vorst onder de kap te hebben. Hier na volgt nog de afwerking. Wanneer een en ander voorspoedig blijft verlo pen hoopt men het nieuwe bankgebouw medio 1965 in gebruik te kunnen nemen. Winkelgalerij in Schrijverspark bijna geheel bezet De winkelgalerij in het Schryvers park waarin .ruimte voor 7 winkelbe drijven is raakt geleidelijk aan bezet. Vijf van de zeven panden zijn reeds ingericht. Zaken in de meest verschil lende branches hebben zich geïnstal leerd. Naast de grote Supermarkt op de hoek, vestigden zich achtereenvolgens een washette, een textielzaak, vorige week vrijdag een drogist en maandag werd de nieuwe dameskapsalon Michel feestelijk geopend. Een groot aantal zakenrelaties was aanwezig op de receptie, die maandag middag werd gehouden. Het betreft hier een hypermoderne kapsalon, waar in de apparatuur aan de eisen des tijds is aangepast. Er resten dus nog twee panden, die door Groothandel van Dijk uit Zeist worden onderverhuurd. De winkelgalerij vormt een fleurig geheel met de nieuwste woonwijk van Veenendaal. Perspectieftekening van de in aanbeuw zijnde nieuwe Raifeissenbank aan de Hoogstraat. Hierna liep RHC met snelle en vlotte aanvallen steeds verder uit op DSO. De ruststand was 5-0. Na het draaien ging de strijd iets meer gelijk op. DSO kon een tegenpunt scoren, maar voor DSO door kon drukken nam RHC het heft weer in handen. Heren-I won deze wedstrijd uiteindelijk met 8-3 en heeft nu vier punten behaald uit deze twee wedstrijden. RHC-II had het deze middag heel wat moeilijker, het moest aantreden tegen Celeritas-II uit Bunnik. welk team be- stist het sterkste uit deze afdeling is. Het was voor RHC-II dan ook geen schande van deze tegenstander met 12-3 te verliezen. Deze score werd be reikt, in een„ondanks de nederlaag, toch in een zeer hoog tempo gespeelde wed strijd. Jammer voor de Rhenense reser ves was het, dat hun doelverdediger in de tweede helft moest uitvallen met een polsblessure, hopelijk is hij de vol gende week weer van de partij. De Rhenens^ dames hadden pech, de voor hen vastgestelde wedstrijd tegen Theole uit Tiel ging niet door omdat dit team zich uit de competitie heeft teruggetrokken. Dit betekent dus voor deze dames dat de start van de zaal- hanbalcompetitie pas volgende week plaatsvindt. De damesjunioren behaalden in hun wedstrijd tegen Eendracht een puntloos gelijk spel. De Rhenense meisjes speel den een snelle partij handbal, waarbij het jammer was dat er voor het doel van de tegenstandsters te slecht werd geschoten, zodat doelpunten uitbleven. Aan de andere kant kant werden veel schoten door de Rhenense keepster schitterend gestopt. Jammer is het voor de meisjes dat niet de gehele wedstrijd in hetzelfde tempo kon worden ge speeld, omdat hiervoor de nodige wis selspeelsters ontbreken. Zaalhandbal wordt namelijk gespeeld door een team van 10 speelsters, waarvan er steeds 7 in het veld zijn. Hopelijk is dit gemis gauw aangevuld door versterking uit de Rhenense da- mesjeugd, zodat dit junioi'enteam de voor zaalhandbal benodigde snelheid de hele wedstrijd door op kan brengen. Omwonende winkeliers verrasten de heer Michel bij de feestelijke opening van de nieuwe dameskapsalon in het Schrijverspark. Zijn er geen activiteiten in Rhenen Over het algemeen hoort men de klacht dat er in Rhenen niets te be leven valt. Als bestuurder van een der vele verenigingen hier ter plaatse ben ik het daarmee niet eens. Er worden vooral in de wintermaan den door verenigingen uitvoeringen, contactavonden en feestavonden gege ven. Maar het is teleurstellend dat die verenigingen die zulke avonden hou den meestal met half bezette zalen zit ten, zelfs nog wanneer donateurs, leden en genodigden gratis toegang hebben. Begrijpt of wil de bevolking van Rhenen niet begrijpen dat het vereni gingsleven, onverschillig op welk gebied dan ook, niet meer weg te denken valt uit deze maatschappij? Rhenen moest dankbaar zijn dat het zoveel verenigin gen heeft en ze daadwerkelijk steunen. Indien dit niet kan om verschillende redenen dan zou men toch veel meer deze avonden die in de meeste ge vallen op een zeer hoog peil staan moeten bezoeken. Een bestuurder van een vereniging. (Naam en adres inzender zijn bij ons bekend. Red.) N.V. DISTILLEERDERIJ M. DIRKZWAGER Az SCHIEDAM (28) Aram en Presto duiken haastig terug in hun schuilhoek, als zij het meisje hun kant op zien vluchten. Bijna is Laura de straathoek genaderd, als achter haar de reusachtige gestalte van Peer opduikt. „Blijf staan, jij duivelskind!!" brult de reus, Ondanks zijn houten been zit Peer het meis je reeds vlak op de hielen, als ze de hoek omsnelt. Maar dan springt opeens Aram haastig naar voren, grijpt haar bij de arm en trekt haar de donkere steeg in. Hij uit een ki*eet van verrassing, als hij haar van angst vertrokken gezicht ziet „Jij Jij bent het meisje, dat op Barranca kwam om al die spookverhalen te vertellen", roept hij uit. Maar veel tijd om van zijn verbazing te be- bomen heeft Aram niet, want nauwelijks zijn hem de woorden van de lippen, of Peer stormt hijgend naar adem de hoek om. De reus botst bijna tegen Aram op en deinst dan met een luide verwensing achteruit. „Messire Aram Wat wat doet U hier?" (wordt vervolgd) Voor onderstaand waar verhaal hadden wij een kort onderhoud met de heer Gijsbertus Vos. Bekend Veenendaler. Portier bij de D. S. van Schuppenfabriek. Het gesprek had ongeveer het volgende verloop: „Meneer Vos, wilt u iets ver tellen over de ervaringen van de Veenendaalse Roode Kruisafdeling tijdens de meidagen 1940?" „Dat wil ik wel, maar ik doe dat aarzelend..." „Waarom...?" „Wel, als ik denk aan m'n oude collega's Kroesbergen, Van Doorn, Van Barneveld, Van Viegen, J. en K. van Hardeveld, Kleinwolthuis, Davelaar, P. Hees enz. die echt in die tijd hun leven waagden, dan ben ik bang dat men mij eer zou geven die hun toekomt..." „Nu ja, dat proberen we dan wel te vermijden, terwijl we er van overtuigd zijn dat uw aandeel toch ook wel de moeite waard geweest is..." „Ik heb liever niet dat u daarover schrijft...". „Wilt u nu dus iets gaan zeggen over uw belevenissen in die tijd, meneer Vos...?" „Nou, daar gaat ie dan..." En zo ontstond onderstaand artikel. Bijna heel Veenendaal is leegge stroomd. Van alle kanten is het oorlog. Overal schieten vlammen omhoog. Ieder een vlucht, behalve de Roode Kruisaf deling. Voor hen begint nu juist het werk. Op verschillende plaatsen in Vee nendaal wachten zieken op vervoer naar veiliger oorden. Zo is er in de Hovius- straat (Gerard Doustraat) een angstige moeder met een baby van vier dagen, die nog maar steeds wacht op vervoer. Ze is schijnbaar totaal vergeten en het is ondertussen al avond geworden. Het is mevrouw Van Barneveld, die o zo blij is, als er eindelijk een auto voorrijdt. Beiden worden voor in de auto ge plaatst, om zo snel mogelijk Veenendaal te gaan verlaten. Bij Eist aan de Rijn is het midden in de nacht nog een drukte van belang. Er liggen nog vijf boten die nog niet kon den uitvaren. En steeds vliegen er Duit se vliegtuigen laag over. Om vier uur beginnen ze plotseling te schieten. Met gewone geweren beginnen dan de Hol landse soldaten terug te schieten en het wordt een vreselijk kabaal. Op bevel van burgemeester Van Kuyck worden de trossen losgegooid van de laatste boten. Onverwachts komt er weer een eskader vliegtuigen aandave- ren. Vreselijk is het geschiet, overal knalt het. Ieder zoekt een plekje waar hij beschut is tegen het moordende vuur. Een man blijft recht overeind staan. Zijn silhouet tekent scherp af tegen de morgenhemel. Het is burgemeester Van Kuyck, die zijn oog over de boten laat gaan. Eindelijk varen de boten af: rich ting Rotterdam. Een nieuwe Roode Kruis-taak was toen enkele ouden van dagen uit het Rusthuis, met een bus van de Haas naar Utrecht te brengen. Het is reeds zater dagmorgen negen uur als ook dat voor elkaar is. Nu gaan enkele Roode Kruis- lui met de heer Van Stempvoort, expe diteur uit de Zandstraat, in zijn vracht auto naar Veenendaal. Onderweg wor den ze steeds aangehouden door Hol landse soldaten, maar gelukkig weten zij het wachtwoord: SCHARENSLIEP. Ongehinderd komen ze zo in Veenendaal aan. Het is daar echter niet ongevaar lijk. Vanuit Ede heeft er een behoorlijke kanonade plaats op Veenendaal. In de Hoofdstraat is het een verschrikking om te zien hoe bijna alle winkelruiten stuk zijn en de straat bezaaid is met siga retten, sigaren, fototoestellen enzovoort. Zij zien hoe Hollandse soldaten met de kolven van hun geweren de ruiten van verschillende villa's inslaan en grote bussen benzine naar binnen smijten en dan de zaak in de fik zetten. Eorme vuurzeeën stijgen op. Alle opstakels 4645 Het vaderland gaat voor. Juist wordt er dan een jongen binnen gebracht van wie drie vingers afgeschoten zijn. Alleen de duim en de wijsvinger zijn nog over. Het is de rechterhand. „Dokter", begint de jongen, „help mij s.v.p. eerst. Spaar mijn wijsvinger, want dan kan ik de trekker van mijn geweer nog overhalen. Ik wil zo spoedig moge lijk weer naar mijn kameraden in de vuurlinie. Ik ben zo bang dat ze het niet houden, want de overmacht is zo groot!" De schijnbaar harde chirurg klopte hem ontroerd op de schouders en zei: „Kerel, ik zal mijn best doen. Jij bent uit het goede hout gesneden". Onmid dellijk zet de dokter het scherpe lancet in de lelijke wond en zonder een kik te geven laat de jonge soldaat zich helpen. Behoedzaam verbindt de dokter zelf daarna de wond. Het lukt hem dit zo te doen dat de jongen zijn duim en wijs vinger kan blijven gebruiken. „Mag ik weer naar mijn kameraden?" vraagt de soldaat. „Dat mag je", antwoordt de chirurg. De jongen wordt weer naar het front gebracht en de dokter mompelt voor morgen wordt van de Veenendaalse Roo de Kruisafdeling een duidelijke foto ge maakt, welke u hierbij afgedrukt ziet. Het is voor het eerst na vijf dagen dat ze deze nacht kunnen slapen. Voedsel schijnt er echter niet te krijgen te zijn. De bekwame en moedige kapitein van de Roode Kruisploeg, Dr. Kets, gaat op eten uit. Tenslotte beveelt hij de Hol landse militairen, om de Roode Kruis mannen van voedsel te voorzien. Maar helaas, er zijn geen borden...! Geen nood echter, de dokter komt met een stapel sigarenblikjes aansjouwen. Iemand anders komt met een handvol vorken aandragen. Op de sigarenblikjes wordt een schep warme stamppot gede poneerd. Het blijkt dat er niet genoeg vorken zijn. Dokter Kets verdeelt de vorken. Zelf eet hij met zijn mond van het blikje... Spoedig komt nu het bericht van Ne derlands capitulatie, waarna er weer ander werk wacht voor de wakkere Veenendaalse ploeg. zich heen: „Kranige kerel, die vent!" •B- In Utrecht hadden de Veenendaalse Roode Kruismannen het ook moeilijk. Er werd daar soms hevig geschoten. Er was een groep die de Duitsers hielp en op de Hollanders vuurden maar, er was ook een groep, namelijk de Utrechtse Schietvereniging, die deze knallers te lijf ging. Het gebeurde dat de Roode Kruischauffeurs achter het stuur wer den weggeschoten. Er loopt een jongen langs de huizen Vier Veenendaalse Roode Kruis mensen uit 1940. V.l.n.r. de heren v. Viegen, Vos, Kleinwolthuis en Kroesbergen. moeten blijkbaar worden weggeruimd. Het valt op, dat heel Veenendaal vol loopt met naar voedsel zoekende bees ten. Het is een naargeestige aanblik. Wat moet er van Veenendaal terecht komen?... Veenendaal wordt spoedig weer ver laten en over Eist gaat het naar Drie bergen. Er moet gemeld worden bij de villa „Weltevreden". Daar tegenover is het Seminarium waar een noodhospitaal was ingericht. Het was daar aanhou dend een aan- en afvoeren van gewon den en doden uit de Grebbelinie. De Vee- nendalers worden door een strenge Grootmajoor onder de krijgstucht ge steld. Heel wat Roode Kruis-lui werden daarna bevolen wacht te lopen rond het gebouw. Een man of tien moeten naar het Seminarium om daadwerkelijk Roo de Kruiswerk te gaan verrichten. Ze mogen alleen maar fluisteren. Ze wor den verwelkomd door hartelijke nonnen. Er is hier werk genoeg aan de winkel. De heer Van Doorn en de heer Vos wor den aangewezen om een zwaargewonde klaar te maken voor de operatietafel. Zij doen dit heel voorzichtig, maar de militaire arts zegt dat ze wat steviger aan moeten doen. Het laken wordt weggeslagen. Een verschrikkelijke wond wordt zichtbaar aan het bovenbeen. Spoedig blijkt dat de zwaargewonde reeds is overleden en de twee Roode Kruismannen krijgen op dracht de man naar een andere kamer te brengen waar vijf timmerlui bezig zijn doodskisten te maken. Een volgende taak is in een Roode Kruiswagen steeds gewonden te vervoe ren naar het hospitaal in Utrecht. De gewondenstroom wordt zo groot dat het haast niet meer bij te houden is. Zonder te slapen werken de chirurgen door. En kele Veenendaalse Roode Kruismannen zijn er getuigen van hoe een gewonde soldaat wordt binnengebracht die aldoor maar jammert over vrouw en kind. Maar de dokter zegt hem dat het nu geen tijd is om daar aan te denken. van een jaar of achttien. Hij is lid van de Utrechtse Schietvereniging. Speurend gaat zijn oog door de straat. Is er ner gens een geweerloop te ontdekken uit één of ander raam...? Plotseling duikt hij in een nis. Er wordt geschoten vanuit een bovenver dieping. Een meter of twintig van hem af ziet hij iemand tegen de grond tui melen. Geraakt dus...! Scherp glijdt het oog van de jongen langs de tegenoverliggende vensterra men. Hij ziet nog juist hoe een geweer loop naar binnen getrokken wordt. Hij stelt zich verdekt op en wacht... Het duurt even en dan glijdt de ge weerloop zachtjes weer -uit het raam. Het lichaam van de jongen wordt één en al spanning. Nerveus legt hij zijn vinger aan de trekker. Een vastberaden blik tekent zijn jonge gelaat. Nog steeds wacht hij... Dan ziet hij hoe het gezicht van een vrouw voor het venster verschijnt. Zij legt aan op een nieuw slachtoffer. Er vaart een schok door het lichaam van de jonge Hollander in de nis. Fel en snel zoekt zijn oog door het vizier... Dan is hij eensklaps rustig. Het is zijn plicht te handelen. Koelbloedig haalt hij de trekker over... Een felle kreet scheurt door de straat. Een vrouwelichaam tuimelt achterover. Een geweer valt naar beneden. „O God, ik moest", mompelt de jon gen. Voor het eerst was zijn doel een le vend doelwit... De Veenendalers vervolgen haastig hun weg en gelukkig is er niemand ge troffen wanneer zij bij het hospitaal aankomen. De Roode Kruisafdeling krijgt nu taken in Woerden, IJsselstein en Oude Water. Daar ontmoeten zij veel bekenden uit Veenendaal, die in die omgeving geëvacueerd zijn. In IJssel stein werden ze ondergebracht in de kerk, welke gedeeltelijk met een stro- laag bedekt was. Die sector was echter bestemd voor een grote groep soldaten die daar juist aankwamen en minstens vijftig kilometer hadden gelopen. Ze val len op het stro en slapen. De volgende De Veenendaalse Roode Kruisafdeling, die in de evacuatiedagen van 1940 vele taken kreeg te vervullen. N.B.M.'er Ten Broek kreeg Kon. onderscheiding In tegenwoordigheid van de direc teur van de N.B.M., de heer E. D. Klinkert, secretaris mr. J. Willems, chef empl. G. Temminck, rayon insp. W. Verbeek, allen behorend bjj de N.B.M., wethouder De Jonge en Van den Ham, werd zaterdagmorgen te zij nen huize door burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, namens H.M. de Koningin, de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst gespeld van Jan ten Broek, wonende aan de Sta tionsweg. De verdiensten van de heer Ten Broek, die veertig jaar lang als bus chauffeur plichtsgetrouw zijn werk ver vulde, waren aanleiding geweest deze onderscheiding te verlenen. Voor dat de burgemeester de heer Ten Broek de versierselen, behorende bij de hem ver leende onderscheiding op de borst spelde, memoreerde hij de loopbaan van de jubilaris. Ook de directeur, de heer Klinkert, schetste de trouw en plichtsbetrachting van de jubilaris en bood hem namens de directie een oor konde aan en de traditionele enveloppe (Voor de ontvangst moest de jubilaris wel even tekenen, zoals de directeur zei „voor de verantwoording bij de boekhouder"). Uit handen van de bur gemeester kreeg de jubilaris, namens het gemeentebestuur, een draagmedaille aangeboden. OPBRENGST KINDERPOSTZEGELS De kinderpostzegelaktie van de open bare lagere school aan de Dorpsstraat heeft 700,opgebracht. OMZET „ONS BELANG" GESTEGEN Uit het financiële jaarverslag van de coöperatieve verbruiksvereniging Ons Belang blijkt, dat de omzet in het af gelopen jaar met 60.000,is geste gen. Het aantal leden steeg tot 506. Het dividend 20.000,dat voor leden vijf en voor niet leden twee procent be draagt, wordt dinsdag 1 december tus sen 7 en 8 uur uitbetaald. VEEL DONORS OP BLOED- PLASMA-AVOND Ter aanvulling van de bloedplasma- voorraad van het Nederlandsche Roode Kruis was door de afdeling Scherpen- zeel maandagavond de openbare lagere school aan het Holevoetplein ingericht voor het geven van bloed. Nauwelijks waren de deuren geopend of de donors stroomden binnen. Onder toezicht van de plaatselijke artsen en met behulp van de dames, die zich hiervoor vrijwillig hadden beschik baar gesteld, begon het uit Amsterdam afkomstige team op een rustige en vlot te wijze hun werk. Na afloop bleek, dat de Scherpen- zelers zich ook bij deze aktie weer van hun beste zijde had laten zien. Niet minder dan 319 flessen bloed werden afgestaan (vorig jaar 315).

De Vallei | 1964 | | pagina 5