Heer en Mevr, Spanjerberg liepen 3000 kilometer bij Wandelclub Hollandia Tricot Verrassend vlug f290- HÜIBERS Wat geeft u de kinderen straks met Sinterklaas? PHOKMX Wij zijn klaar de gashaard ETNA- JAARSMA- DAVO goede werkkrachten V A-tje DUBBEL VOORDEEL Echtpaar zoekt opvolger wegens leeftijdsredenen Onó uinbouwkoekje Aflossing met 50-jarige reputatie gashaarden INSTALLATIEWERKEN Jeugdwerk Prijzen Organisatie Geen concurrentie a Goed speelgoed moet een paar jaar meekunnen Groot aanbod Waar moet U op letten Plant vruchtbomen langs kale muren Hoe vaak moet ik de planten water geven CHR. OPENBARE LEESZAAL SCHAFTE NIEUWE BOEKEN AAN Gekoelde onderkleding voor autocoureurs Verkrijgbaar bij: Fa. KOOMEN, Kerkewijk 17a, Veenendaal, tel. 2924 en kunnen U helpen aan een gezellige warmtebron in Amerika. Verder leveren wij GASFORNUIZEN - GASCOMFOREN WASTAFELS ENZ. Zandstraat 60 - Veenendaal - Telefoon 08385-2856 HERAS HEKWERK Plaats een Tientallen BANKSTELLEN, BERGMEUBELEN, SLAAPKAMERS en EETHOEKEN Een kollektie van enkele honderden DEKENS Woninginrichting VAN PRATTENBURG Al bqna 9 jaar wordt de wandelclub Hollandia Tricot door het echtpaar Spanjerberg gedirigeerd (in de goede zin des woords). Dc heer Spanjerberg, die vorige week 59 jaar werd, is voornemens dit werk aan een jongere kracht over te dragen. Hq is evenwel bereid de wandelclub te blijven leiden tot de juiste man gevonden is. Meer dan 4000 uren beeft de heer Spanjerberg zich in dienst van de wandelclub gesteld, waaraan hq met hart en ziel verbonden was, cn nog is. In al die tqd gingen meer dan 3000 kilometers onder de voeten door. De heer Spanjerberg is van mening dat er nu een aflossing van de wacht nodig is .Ik wil niet het risico lopen dat men zal zeggen: „Wat moeten we met die oude mensen". En het vooruit zicht om als een Opa Schram met lan ge baard aan de wandelmars deel te nemen lokt mij ook niet erg. Daarom kijken we naar een opvolger uit, zegt de heer Spanjerberg. Maar ik ben niet van plan de wan delclub te verlaten als 'k niet zeker ben dat alles goed geregeld is. Het liefst zou ik zien dat weer een echtpaar het werk zou overnemen, want een vrouw kan zeer veel steun geven, zo als ook mijn vrouw in die 9 jaar ge daan heeft. De heer Spanjerberg is een jeugdlei der van het zuiverste water. Heeft een jarenlange ervaring. Reeds vanaf 1938 is hij intensief bij allerlei jeugdwerk betrokken geweest. In Amsterdam, waar de heer Spanjerberg geboren is, richtte hij net veer de oorlog de speel- turnvereniging Frankendaal op, waar 500 gezinnen lid van waren. In 1948 werd hij tot Ere-lid benoemd. In 1953 kwam het echtpaar Spanjerberg naar Veenendaal, waar de heer Spanjerberg als werkmeester bij Hollandia Tricot in functie kwam. Het sprak eigenlijk vanzelf dat de heer Spanjerberg zich ook hier met de jeugd zou gaan bezig houden. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Bij de oprichting van de Wandelclub werd hij automatisch als wandelleider gekozen. Ook in de totstandkoming van het Hollandia Zangkoor had hij een groot aandeel. Overal waar de Wandelclub ver scheen viel het frisse tenue en het ordelijk marcheren van de groep di rect op. De Wandelclub telt momenteel 80 leden. In totaal behaalden de meisjes 83 Ere-prijzen en meestal le, 2e of 3e prijzen. De heer Spanjerberg is bijzonder trots op het resultaat dat zijn pupillen nu al drie jaar achtereen behaalden op de grote Airbornetocht in Ooster beek. Bij een massale deelname van 20.000 wandelaars sleepten de Hollan- diameisjes nu al driemaal achtereen de eerste prijs weg. De heer Spanjerberg is bescheiden. De eer komt aan de wandelaars toe, vindt hij. Je kunt je keel wel schor schreeuwen, maar als er geen goede onderlinge sfeer en verband in de groep aanwezig is. is zoiets nutteloos. Ook bij de winterseries was Hollandia Tricot immer present. De club heeft nog nooit een winterserie, waarin toch onder de moeilijkste weersomstandig heden getippeld wordt, overgeslagen. De heer en mevr. Spanjerberg hebben zich beiden bijzonder beijverd om de zaak goed te laten draaien. De heer Spanjerberg was altijd bezig met een of andere organisatie voor een wandel tocht, bezocht landelijke vergaderin gen. Zijn vrouw herstelde en ontwierp de uniformen en zorgde voor alle ver dere contacten. Het zal ons bijzonder spijten als we ermee ophouden, maar we zien er de noodzaak van in. Het zijn bijna onze pleegkinderen geworden, er is een band gegroeid in al die jaren die maar niet zo verbroken kan worden. Zelfs oud leden. die soms helemaal niet meer in Veenendaal wonen sturen het echtpaar Spanjerberg nog attenties en laten hen meeleven met hun wel en wee, door het sturen van geboortekaartjes e.d. Dit is zo uniek dat het echtpaar al tijd vol zorg was over de groep meis jes en voor ieder persoonlijke belang stelling had. De heer Spanjerberg zegt dat hij er altijd naar gestreefd heeft andere ver enigingen geen concurrentie aan te doen. Er werd dan ook de eis gesteld dat men alleen lid kon worden, als men bij het bedrijf van Hollandia Tricot werkzaam was. Zouden we er een „vrije" vereniging van maken dan had ik een wandelclub gehad vanaf de Markt tot de Zandstraat, zegt de heer Spanjerberg. Maar de zorg die de in dustrie aan de recreatie moet besteden loopt de laatste tijd wat af, omdat (ge lukkig) in de particuliere sector grote veranderingen optraden. De overheid zorgde meer en meer voor recreatie (Sportpark). En daarom moeten we de stimulerende kracht van het overheids beleid niet tegenwerken en er alleen maar verheugd over zijn, vindt de zeer deskundige jeugdleider. In het steeds groeiende bedrijf van Hollandia Tricot worden de werkzaam heden gecompliceerder. Hierom en om het feit dat hij de zestig nadert, over weegt de heer Spanjerberg afscheid te nemen van wat hij zijn levenswerk noemt. Ofschoon de directie van mijn bedrijf wel bedenkingen heeft, geloof ik dat ik door moet zetten. De juiste man op de juiste plaats. Een meisjeswandelclub, bestaande uit jongelui van dezelfde leeftijd (15 tot 20 jaar) moet door een jonge kracht geleid worden. Hoewel dit hele werk uit mijn hart en leven bannen, zal wel een onmogelijke zaak zijn, verzucht de heer Spanjerberg. DR .COL.yMSTR.4-f .VE EN E N DAAL. De heer en mevr. Spanjerberg vcor het front van de wandelclub Hollandia Tricot. De meisjes hadden juist een nieuw wandeltenue ge kregen. Hebt U enig idee hoe het komt, dat de vaders en moede,rs bqna nooit weten, wat voor speelgoed ze voor hun kinderen zullen aanschaffen? Heel wat ouders drentelen in speelgoedwinkels onwennig rond. Ze laten hun blikken gaan over telramen, teddyberen, pistooltjes, brandweerauto's en blokkedozen en ze vragen tenslotte maar aan de winkeljuffrouw, wat ze voor hun dochter van zes of hun jongen van acht moeten kopen. Nu Sinterklaas voor de deur staat en velen van U voor eigen kinderen, kleinkinderen, neefjes of nichtjes presentjes moeten uit zoeken, is het misschien dienstig eens na te gaan welke betekenis speelgoed in het kinderleven heeft. Vroeger dacht men wel, dat speel goed geen enkele nuttige functie ver vulde, omdat de kinderen zo vroeg mogelijk de ernst van het leven moes ten leren kennen. De arme wezentjes moesten hun neusje heel diep in de studieboeken steken en als ze verstan delijk minder begaafd waren of arme ouders bezaten, moesten ze zo vlug mogelijk naar de boer, de touwslager of de bierbrouwer om er hard zwoegend een paar grijpstuivers te verdienen. De brave Hieronymus van Alphen was al niet verstandiger dan vele van zijn tijdgenoten. Hij dichtte: „Mijn hoepel, mijn priktol verruil ik voor boeken. Ik wil in mijn prenten tijdver drijf zoeken, 't Is wijsheid, 't zijn deug den, naar welken ik haak". De psychologen en paedagogen van onze tijd hebben heel grondig met dit misverstand afgerekend. Een van hen, dra. Wilhelmina J. Bladergroen heeft in het boekje „Speel goed met speel goed" gezegd: „Spel is opdoen van er varing. Het spelen is het middel waar door het kind zich ontwikkeld, de we reld verkent en leert begrijpen en is dus onmisbaar voor de aanpassing aan de wereld, waarin hij later als vol wassene moet staan. Spel is contact nemen met de buitenwereld, ervaring opdoen en oefenen van zintuigen, spie ren, handigheid en beweging". In de tijd dat poppenhuizen, kwartet spelen, stoommachines en meccanodo zen het beeld in speelgoedland bepaal den, was het niet zo moelijk, iets ge schikts voor de kinderen te vinden. In onze welvaartstijd is er echter een zo groot aanbod van speelmateriaal, dat het de niet ingewijden veel moeite kost een verantwoorde keus te doen. Zullen de kinderen bijvoorbeeld plezier beleven aan plassende en pratende pop pen, aan woeste beren, die zich grom mend op de borst krabben of aan raket installaties, die in vergrote uitvoering op Cape Kennedy niet zouden mis staan? En wat te zeggen van machinegewe ren, waaruit hulzen spatten, van pisto len, die „dodelijke" stralen uitzenden en van miniatuur guillotines, die in Amerika en misschien zelfs al wel in Nederland verkrijgbaar zijn? Bij het ronddwalen in overvolle speelgoedwin kels hebben we ons afgevraagd of de speelgoedfabrikanten zich niet te wei nig door paedagogische en wat te veel door commerciële overwegingen laten leiden. Heel wat fabrikanten schijnen goed te weten, dat hun artikelen het meest door volwassenen worden ge kocht en dat de ouderen als regel het meest door technisch speelgoed worden geïmponeerd. De vaders, moeders, ooms en tantes kopen dan ook dikwijls spul len, die ze zelf aardig en vernuftig vin den en ze vergeten, dat niet hun inte resse, maar de behoefte van het ind bepalend moet zijn. Veel technisch speelgoed heeft maar een enkele func tie, verveelt dus namelijk snel en gaat bovendien in luttele dagen kapot. Het is allerminst de bedoeling al het Wat een tijd! Het is weer zover, de goede Sint is weer in ons midden en hoe dichter wij voor zijn verjaar dag komen te staan, hoe nieuwsgie riger wij worden Ongetwijfeld zal Sinterklaas naast vele andere nuttige geschenken ook fraai bloei ende kamerplanten aan de lezers en lezeressen van „De Vallei" offreren. Bij zijn aankomst had ik de eer een kort gesprek met zijn Pieten te heb ben, die mij er onder meer op wezen dat er in onze omgeving nog zoveel naakte muren zijn. Zij hadden op gemerkt. dat zulke verloren ruimten rentegevend konden worden ge maakt. Mij werd namens hun baas verzocht over deze aangelegenheid een kort praatje te houden. Daar gaan we dan! Ik ben het met de Sint volkomen eens: de gelegenheid moet te baat worden genomen om vruchtbomen langs kale en naakte muren te plan ten. De tijd hiervoor is aangebro ken en bijna alle muren kan men voor beplanting gebruiken, die veel zon ontvangen, zowel als die welke aan de schaduwkant liggen. Het geld hieraan besteed levert zeer hoge rente op! De keus van de boom en de vorm hangt af van de muur, in de eerste plaats van zijn ligging ten opzichte van de zonnestand om 12 uur en dan van zijn afmetingen. Een muur op het zuiden is het voordeligste voor de beplanting en men heeft dan de keus tussen druiven, perzi ken en peren. Aan oost- of west muren zijn het meest perziken, abri kozen en peren en aan een noordmuur doet de Morel het uitstekend. De vroege soorten perziken moeten aah de oostzijde, de late uitsluitend op het zuiden geplant. Ga als volgt te werk: Span op 8 a 10 cm van de muur en met 20-30 cm onderlinge ruimte gegalvaniseerde draden. Hier worden later de takken aangebon- den. Dit bevordert de reinheid en kan geen verdord blad, bezet met parasieten, en geen rupsen, larven of poppen tussen de muur en de stam of de takken van de boom blijven hangen. Is uw muur hoog en smal? Dan de draden van boven naar be neden spannen. Is de muur daaren tegen lang en laag, dan moeten de draden in andere richting (dus ho rizontaal) worden gespannen. Bega na het planten niet de fout om de takken al direct aan de dra den vast te binden. Dit mag niet eerder gebeuren dan wanneer de grond gezakt (ingestonken) is. De boom zakt dan niet meer na. Bij aanbinding direct na het planten, dan zou de boom niet met de grond kunnen zakken en als het ware zich ophangen aan de draden. Gevolg? Er ontstaan holten in de grond on der de wortels en die holten zouden zich bij regen vullen met water. Hierdoor zouden de wortels moeilijk kunnen functioneren of licht rotten. In elk geval zal de boom erg lijden door ophangen. Het snoeien van een leiboom is een werk dat in handen van een vak man moet blijven. Om vakkundig te kunnen snoeien is een degelijke theoretische en praktische studie be slist noodzakelijk. Met alleen theore tische kennis is het niet mogelijk beredeneerd te snoeien. Dit geldt zeer zeker voor vorm- en leibomen. Want bij een vormboom moet het vruchthout een steeds wederkerende snoei ondergaan en elke scheut of twijg(je) heeft een eigen waarde. Elk takje moet men afzonderlijk kunnen beoordelen en behandelen en moet men door jarenlange ervaring ver trouwd zijn met de beredeneerde snoei, want dat is de spil waar alles om draait. Een snoeischaar in de hand van een leek of van een „tuin tjeskrabber", die met z'n neus in de wind loopt en zichzelve wijs maakt, dat hij kennis heeft van de groeiwijze van een of andere soort leiboom en de verlengenisscheut, houtscheuten, gewone vruchtscheu ten, tuiltjes, te vroege scheuten, vol tooide en onvoltooide twijgen, spo ren, beurzen, etc. etc. wel kent en weet wat en hoe gesnoeid moet wor den, is hoogst gevaarlijk. Goed snoeien is een vak op zichzelf en kan men zich niet eigen maken uit een boekje. Een „vakman-snoeier" heeft een jarenlange ervaring ge had, hetzij bij een kweker of bij een in het vak vergrijsde tuinbaas. Het zal u dus duidelijk zijn, dat men zijn leibomen maar niet zo aan de eerste de beste „zich noemende tuinman" kan toevertrouwen. Want, zoals gezegd: Snoeien is een vak op zichzelf! Wie zich durft te wagen aan het verjongen van een sier heester bijvoorbeeld, heeft van vormleibomen dan nog geen kaas gegeten! Men kan heel gauw „knoeien", doch snoeien Laat dat karwei in handen van de vakman. Het geld aan hem besteed is een alleszins verant woorde uitgave, die zwaar rentege- vend is. Een „knoeier-snoeier" maakt van uw kwartje één cent. Ik meende u in uw eigen belang hierop te moeten wijzen. Men is nog geen kok. al draagt men ook een lang mes! Deze vraag wordt menigmaal ge steld. Laat ik u zeggen, dat het ze ker moeilijk is om een vaste regel te geven voor de hoeveelheid water, die een plant dagelijks of wekelijks nodig heeft. Dat hangt af van meer- dere omstandigheden. Zoals bijvoor beeld de dorst van de mens afhan kelijk is van hitte, koude en meer of minder beweging van het lichaam, zó is ook het water geven bij een plant afhankelijk van de soort, tem peratuur, luchtvochtigheid, etc. Controleer op geregelde tijden de potgrond. Ziet deze er bovenop droog uit, dan water geven naar behoefte. Maak er nimmer een „gewoontebe- gieting" van. Plant voor plant, stuk voor stuk, eerst controleren. Spoe dig zult u leren welke planten, naar gelang van hun standplaats in de kamer, bijna iedere dag water vra gen en welke met twee keer per week tevreden zijn. Bedenk wel: te veel water toedienen, waardoor de potgrond voortdurend nat is, is voor de planten méér funest dan een en kele dag droogte. Geef steeds water dat de temperatuur heeft van de omgeving. Nooit mag koud water worden gegeven. Regenwater is het aller-allerbeste. Wilt er om denken, dat de talrijke poriën van de blade ren open moeten blijven. Dit is voor de innerlijke levensverrichtingen van het grootste belang. Bespuit de bla deren tweemaal per week met lauw water af. Vooral bij bladplanten, o.a. Palmen, Aspidistra, Ficus, Clivia, Varens levert bespuiting der blade ren een heilzaam resultaat op. E. J. Grijsen Rhenen technische speelgoed op één grote hoop te vergen. Oudere kinderen kunnen bijvoorbeeld onnoemlijk veel plezier aan een trein met rails en wissels beleven. Onze waarschuwing geldt alleen de glimmende, blinkende, vaak lawaaieri ge prullaria speelgoederen, die als re gel beperkte mogelijkheden en een korte levensduur hebben. Wanneer u dezer dagen op pad gaat om Sinterklaas-in kopen te doen, moet u er van uitgaan, dat goed speelgoed een levensduur moet hebben van enkele jaren, dat het voor meer dan één handeling geschikt moet zijn en dat het tenslotte de fantasie van het kind op gang moet brengen. Het schoolvoorbeeld van speelgoed dat de fantasie aan het werk zet, is het uit Denemarken afkomstige Lego. waar van alle mogelijke voorwerpen, zoals huizen, torens, kerken en bijzonder goed rijdende auto's en tractoren kunnen worden gemaakt. Naast deze kleurige bouwsteentjes, die over de hele we- red een best-seller zijn, kunt U vele andere speelgoederen kopen, die een lange levensduur hebben en die kinde ren kunnen blijven boeien. Goed speelgoed hoeft gelukkig niet kostbaar te zijn. Een meisje is even blij met het houten wiegje, dat vader heeft getimmerd en de lappen pop, die moeder heeft gemaakt als met de kost bare poppenwagen, die tientallen gul dens heeft gekost. En een joch kan net zo enthousiast spelen met een een voudige zeepkistauto als met een blin kende creatie uit de winkel. Het maakt werkelijk geen verschil of u voor uw Sinterklaas-geschenken naar de speel goedwinkel of op de zolder knutselt, als u maar overtuigd bent van de juist heid van Friedrich Fröbel's woorden: „Spelen is geen beuzelarij. Het is een zeer ernstige zaak, vol diepe betekenis. Kweek het aan moeders. Leid en be scherm het vaders". De keuze bq de Chr. Openbare Lees zaal en Bibliotheek is weer ruimer ge worden. Uit de nieuw aangeschafte werken publiceren wij de volgende: ROMANS Baardman: Modder is gevaarlijk. Benschop: Het gebroken beeldje. Böll: Meningen van een clown. Carmiggelt: Oude mensen. Crispin: De beste science fiction verhalen. Danella: Dans op de regenboog. Davidson: Even naar Praag. Griffin: De gezagvoerder. Ha be: De dood in Texas. Haggard: De fatale dosering. Hellmer, De engel met het vlammend zwaard. Maclean: Poolbasis Zebra. Martin: Het onvervulde. Mechanicus: In dépöt. Melchior: Het zoontje van de dokter. Mens: Het klein verschil. Oosterbroek-Dutschun: Spreekuur der liefde. Ridge: Oma ging naar Rusland. Sluysmans: Habis. Straker: Een pistool is geen speelgoed. Valentin: De hel van een kind. Verboven: De rode aarde. Yerby: Duncan Childers, chirurg. STUDIEBOEKEN Améry: Het moderne Westen. Anti-Revolutionair Bestek v. d. Berg: Leven in meervoud. Bouman: Op en om Oranje's troon. van Doornik: Het katholiek geloof in hedendaagse gestalte. Dorst: De wereld der vogels. Essink: Elseviers judoboek. Feininger: De hogere school der fotografie. Gilbert: Terwijl de strop hun wachtte. de Gooyer: Beeld der vad'ren. Grote denkers over opvoeding. Haspels: Huizen kijken, huizen kopen. Hatch: Zijn naam was Joannes. Kaam: Parade der mannenbroeders. Klink: Bijbel voor kinderen met zingen en spelen (2 dln.). König: Postzegels verzamelen. Labots: Alles over auto-onderhoud. Lissner: Raadselachtige kuituren. M er ten: John D. Rockefeller. Neumann: Konrad Adenauer. v. d. Plas: Uit het rijke Roomsche leven. Taylor: De val van de vorstenhuizen. Toland: Gangsters terroriseren Amerika. Ruimtevaart en autosport reiken el kaar de hand, nu de Goodyeajr Tire Rubber Company in overleg met ruim tevaartexperts een soort onderkleding heeft vervaardigd en getest, die de li chaamstemperatuur van autocoureurs op (normaal) peil houdt. Een van de grootste gevaren van de autocoureur is oververmoeidheid en een te groot verlies aan lichaamsvocht door de hitte van de motor die soms, in combinatie met de buitentempera tuur. tot grote hoogte kan stijgen. In het weefsel van de onderkleding zijn plastic buizen aangebracht waar koud water doorheen wordt gepompt. Een kleine koeltank, voorzien van een door de accu aangedreven pompje, zorgt voor de circulatie en garandeert op deze wijze een constante en aangena me temperatuur. Bovendien wordt de coureur met deze onderkleding in staat gesteld zich verder te beschermen met vuurbestendige kleding die anders de lichaamstemperatuur ondraaglijk zou hebben gemaakt. De eerste proeven met deze onder kleding, waarvoor een aantal bekende Amerikaanse rijders zich beschikbaar stelde, waren een groot succes. LUCHTVERONTREINIGING KOST MILJARDEN Het vraagstuk van de luchtveront reiniging is ook in Nederland zeer ur gent. In Engeland hebben experts van een laboratorium, dat zich met lucht verontreinigingsvraagstukken bezig houdt, de Nationale Vereniging voor Zuivere Lucht een rapport voorgelegd, waarin wordt uiteengezet, dat een stad van 100.000 inwoners gemiddeld per jaar 15.000 afvalstoffen de lucht inzendj en dat deze, gerekend over heel Enge land, een schade aanrichten die kan worden gesteld op 2.5 miljard gulden per jaar. Met een ANKER/PHOENIX naaimachine is het aardigste kinderjurkje in een wip klaar. Wel begrijpelijk als U weet wat een ANKER/PHOENIX allemaal kan: rechte steek of zig-zag, naden afwerken, blindzomen, siersteken maken, cordonneren, knoopsgaten maken, knopen aanzetten, stoppen en borduren. Extra handig is bovendien de NON-BLOO grijper - een specialiteit van ANKER/PHOENIX - deze voorkomt het vastlopen der draden. Er is reedseen ANKER/PHOENIX naaimachine v.a. INRUIL EN OMSCHAKELING IN SAMENWERKING MET HET GASBEDRIJF VRAAGT voor werk door geheel het land Aanmelden bij W. Schoeman, Dr. de Visser straat 8, Veenendaal. Kost slechts 1,50 t/m 10 woorden, elk woord meer 10 cent. KOOPT IN ONZE ZAAK Bq elke bestede gulden 2 ANIMO-zcgels èn bonnen van de Sint Nicolaas-aktie U WEET ONZE VOORRAAD IS ENORM En voor een smaakvol, degelijk cadeau, slaagt U bij ons direkt Amerongen - Overstraat 11 - Telefoon 03434-1365

De Vallei | 1964 | | pagina 6