Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Verslag afdelingsonderzoek gemeentebegroting'65 verschenen AGENDA Verbreding Burg. van Schuppenbrug niet mogelijk door hoge kosten Wel aanleg tegeltrottoirs in Jan Steenlaan ajaieJ De heer C. Goote ontving Koninklijke onderscheiding Jongen zat in doos en werd aangereden St. Nicolaasactie voor Blindenbibliotheek komt op gang De Raad van Amerongen op excursie KRO televisie nam opnamen van Kon. Scheepjeswolharmonie Wat nu weer...? 38e JAARGANG DINSDAG 1 DECEMBER 1964 Nr. 95 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel POLITIE Criminaliteit Waterleiding Nieuws uit de omgeving Tegelstrook Brug Schoolverzuim Werd zaterdag 80 jaar Vormingswerk RENSWOUDE VERGADERING N.C.V.B. MET LEZING OVER SONNEHEERDT WINKELIERS TEVREDEN OVER TENDENS Wangedrag DADERS INBRAAK NOG NIET BEKEND EDERVEEN Nieuwe sirene geplaatst Waarschuwings borden: Links lopen AMERONGEN In februari uitvoering met o.a. De Mounties MULDER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 Hjnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bi) de agentschappen van „De Vallei" In plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden f 1,50, elk woord meer 10 cent Dezer dagen verscheen het verslag van het afdelingsonderzoek van de Raad der gemeente Veenendaal t.a.v. de gemeentebegroting van 1965. Door de leden van de Raad werden in dit verband een aantal sug gesties en opmerkingen geplaatst, waar op B en W een al of niet afdoend antwoord gaven. De verbre ding van de Burg. J. H. van Schuppenbrug verbinding tussen twee delen van Veenendaal kon althans niet in uitzicht worden gesteld. Gezien de precaire positie van de gemeentelijke financiën zou het investeringsbedrag van 40 a 50 mille niet verantwoord zijn, volgens B en W. Wel zal binnenkort een begin worden gemaakt met het aanleggen van een te geltrottoir in de Jan Steenlaan. Dit vormde geen hoofdbrekens omdat de kosten hiervan 1600,gemakkelijker te dragen zijn. Een der raadsleden vroeg naar de feitelijke sterkte van de reserve politie op dit moment. Voorts wilde het lid vernemen of er voldoende aan propa ganda en werving voor het korps wordt gedaan. Uit het antwoord van b. en w. blijkt dat de sterkte van het korps re- serve-politie momenteel 22 man be draagt. Er wordt regelmatig propagan da voor de werving gevoerd met het resultaat dat sedert dec. 1963 vijf man tot het korps toetraden. Ook werd gevraagd of er n.a.v. de ontoereikendheid van de vergoedings normen voor de politiekosten geen con tact kon worden opgenomen met de Ver. van Ned. gemeenten. B. en w. heb ben dienaangaande op het Departement van Binnenlandse Zaken besprekingen gevoerd. Het bleek toen dat de gemeen te Veenendaal in vergelijking met de gemiddelde personeelskosten voor de gemeentepolitie niet in ongunstige om standigheden verkeert. Inschakeling van de Ver. van Ned. gemeenten zou derhalve weinig of geen effect sorteren. Wel zou men op het betrokken depar tement de zaak bespoedigen en de ge meenten niet lang meer in het onzekere houden. Een der raadsleden vroeg i.v.m. een verschenen rapport van het Min. van Binnenlandse Zaken of de jeugdcrimi naliteit in Veenendaal groter is dan el ders. B. en w. antwoorden dat hen niets bekend is van een dergelijk rapport. Blijkbaar heeft het raadslid het z.g. „Bronnenboek" op het oog, dat is sa mengesteld in opdracht van het Minis terie van Justitie en gegevens bevat omtrent de verwildering onder de jeugd. De in dat boek voorkomende ge gevens over de Veenendaalse jeugd zijn echter niet van gemeentewege verstrekt en b. en w. kunnen deze gegevens dan ook maar zeer ten dele onderschrijven. De eigenlijke criminaliteit onder de jeugd ligt in Veenendaal zeker beneden het gemiddelde, aldus b. en w. Hoe staat het met de aansluiting van de woning Spoorlaan 74 op het water- leidingsnet, wilde een ander lid weten. B. en w. verklaren dat het nog niet aansluiten van deze woning op de wa terleiding te wijten is aan een zeer on gelukkige samenloop van omstandig heden. Hadden deze zich niet voorge- WAGENINGEN: Vorige week was het zestig jaar geleden dat er in Wagenin- gen een R.K. kleuterschool opgericht werd. Voor een dergelijke onderwijs instelling een respectabele leeftijd. Een reden te meer om feest te vie ren, wat door de kleuters tijdens de kleuterkermis dan ook flink gedaan werd. EDE: De gemeenteraad van de gemeen te Ede heeft vorige week het kern plan aangenomen. Dit kernplan wil tot een betere sanering van het cen trum komen waardoor de kern een stadser aanzicht krijgt. Vrijwel alle raadsleden waren van mening dat een sanering van de kern hard nodig is, zodat men het in de toekomst over de kleine geschilpunten die er nog waren, zeker eens wordt. Vieren twintig leden van de raad stemden voor en acht leden waren tegen het plan. naast de Apotheek daan dan had de bewoner reeds water leiding gehad. De Waterleiding Mij. had het plan deze woning, benevens enkele anderen tegelijk aan te sluiten. Drie van de aan te sluiten panden liggen op het grondgebied van Rhenen. Een dezer huiseigenaren weigerde medewerking en zo liep het hele plan vast. In dit stadium wachten b. en w. de beslissing af van het provinciaal bestuur. Daar de bewoners van de Jac. van Ruysdaelstraat voor een bezoek van de winkels aan de Jan Steenlaan door het plantsoen lopen lijkt het een der raads leden gewenst over te gaan tot de aan leg van tegelpaden, ook al uit een oog punt van verkeersveiligheid. B. en w. zegden toe dat binnenkort met de aan leg van een tegeltrottoir aan de Jan Steenlaan zal worden begonnen. Kos ten f 1600,—. Bij de behandeling van de begroting 1964 werd reeds gewezen op de wense lijkheid de burg. J. H. van Schuppen brug te verbreden. Hoe staat het er nu mee, wilde een der leden weten. B. en w. verklaarden hierop dat het verbre den van de brug en het „doorzichtig" maken van de leuningen f 40.000 a f 50.000,zou vergen, hetgeen gezien de precaire financiële positie van de ge meente niet verantwoord zou zijn. Het voetgangerstrottoir is bij hoffelijk ge bruik van voldoende breedte menen b. en w. Het feit dat auto's moeten stoppen is op zichzelf geen bezwaar en hierdoor zijn nog nooit ongelukken ge beurd. Na ampele overwegingen komen b. en w. tot de conclusie dat het plan tot verbreding voorshands moet blijven rusten. Enkele leden zijn van mening at niet alle hoofden van scholen onwettig schoolverzuim op correcte wijze door- Burgemeester Hazenberg complimen teert de heer Goote met zijn benoe ming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Tel. 3184, Hoofdstr. 5l' Veenendaal Vrijdagavond werd vanwege het bestuur van de lagere christelijke technische (Talma) school een bijzondere vergadering belegd, waarbij de heer C. Goote, die een der oprichters van bovengenoemde school was, werd onderscheiden als Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen, behorende bij deze on derscheiding, werden de heer Goote, die zaterdag zijn 80ste verjaardag vierde, opgespeld door de burgemeester van Veenendaal, mr. dr. J. Hazenberg. In zijn toespraak gewaagde de bur gemeester van de vele verdiensten van de heer Goote op het terrein van het onderwijs. Hij was o.m. een reeks van jaren hoofd van de Patrimoniumschool (voor de oorlog een der grootste chris telijke scholen in den lande). Daarnaast heeft de heer Goote grote belangstel ling betoond en zich daadwerkelijk in gezet voor de belangen van de b.l.o. school. Ook op ander terrein, zowel op het kerkelijke als maatschappelijke vlak ontplooide de heer Goote een opmerke lijke activiteit, aldus de burgemeester. Hij was zeer geporteerd voor het werk van de ver. „Patrimonium", door bur gemeester Hazenberg een der mooiste organisaties genoemd, die ons land ooit gekend heeft. Op kerkelijk erf vervulde de heer Goote tal van functies. Hij was jaren lang ouderling van de Geref. Kerk, lid van de financiële commissie, scriba en afgevaardigde naar particuliere en ge nerale synoden. Burgemeester Hazenberg prees de ar- beidslust van de heer Goote en wenste hem geluk met deze koninklijke onder scheiding, zijn blijdschap betuigend over het feit dat er nog steeds burgers zijn, die zoveel burgerzin konden op- GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer J. H. Hiensch slaagde dezer dagen te Am sterdam voor het gehouden examen Vakbekwaamheid in het smidsbedrijf. brengen om zoveel tot stand te bren gen. Niet om uiteindelijk beloond te worden, maar om het feit dat al dat werk noodzakelijk is. Na zijn toespraak ging de burgemees ter over tot de uitreiking van de kon. onderscheiding, waarna het_hestuur van de school zich bij de burgemeester aan sloot en in hartelijke bewoordingen de heer Goote complimenteerde. geven en vragen tevens of de gemeente maatregelen hiertegen kan nemen. B. en w. antwoorden dat dit buiten de competentie valt en dat de inspectie daarover toekomt aan de Inspecteur van het Onderwijs. Wel zouden b. en w. deze functionaris in concrete gevallen kunnen inlichten. Tenslotte werd geïnformeerd naar de ontwikkeling van het vormingswerk on der de vrouwelijke bedrijfsjeugd (het z.g. Zonnebloemwerk). Is de gemeente lijke subsidie verantwoord? B. en w. geven een overzicht van dit werk en concluderen dat het vormingswerk de afgelopen jaren een moeilijke periode heeft doorgemaakt. Het aantal deel neemsters daalde van 70 in 1958 tot 40 in het afgelopen cursusjaar. De oorzaak van de teruggang lag aan een enkele malen plaatsgehad hebbende perso neelswisseling. Het nieuwe cursusjaar startte evenwel met rond 100 deelneem sters. Dit was voor de Stichting Vor ming Bedrijfsjeugd aanleiding tot het aanstellen van een full time kracht. Het Stichtingsbestuur ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet en hierop af gaande lijkt de subsidie gewettigd. Zaterdagmiddag was het 5-jarig zoontje van de familie Willemse op de Dahliastraat op de weg aan het spelen, waarbij de knaap zich in een grote doos had gewerkt en hiermede over de weg kroop. Een naderende bestelauto schoof de doos een eind opzij, waarbij de bestuur der uiteraard niet bemerkte dat er een kind inzat. Het ventje begon te gillen, nadat de auto de doos geraakt had. De bestuurder, die een zeer kalm vaartje had, hoorde het geroep en begreep direct de situatie. Het jongentje had inwendige kneuzingen opgelopen en werd naar het Julianaziekenhuis overgebracht. Na de gebruikelijke opening medi teerde mevr. Hosang woensdagavond over Advent. Zij stelde de vraag: „Wat doen wij met de adventstijd: is het aan ons te zien, dat wij ons voorbereiden op de herdenking van Christus' geboorte?" De spreker van de avond was de heer De Gans van het Chr. blindentehuis Sonneheerdt te Ermelo. Alvorens zelf het woord te nemen gaf hij zijn plaats genoot, de heer Datema, de gelegenheid enkele gedichten voor te dragen. De heer Datema, die zelf blind is, is nauw betrokken bij Sonneheerdt en geeft door zijn voordrachten daadwer kelijk financiële steun aan de Stichting. De heer De Gans lichtte zijn lezing toe met dia's over Sonneheerdt. Deze Chr. blindeninrichting, prachtig gelegen tus sen Ermelo en Putten, werd 40 jaar ge leden gesticht om volwassen blinden niet alleen een goed tehuis, maar ook lonende werkgelegenheid te verschaf fen. De naam van het tehuis is ont leend aan Vondel. Het complex gebouwen bevat o.a. een moderne bejaardenvleugel, die helaas alweer te klein is, een conversatiezaal, een uitgebreide braille-bibliotheek van de Ned. Chr. Blindenbond, een weverij, een borstel- en mandenmakerij e.a. We kelijks worden honderden boeken per post verzonden. De P.T.T. rekent hier voor slechts één cent per kilo! Het ge sproken woord via de band heeft ech ter het grootste aantal liefhebbers. Dit zijn merendeels ouderen voor wie het lezen van brailleschrift te veel energie vergt. Met de aankleding van de gebouwen en de tuin is wel degelijk gelet op sfeer en kleur. De andere zintuigen van een blinde zijn n.l. veel sterker ontwikkeld, zoals het gevoel en het gehoor. Vandaar de vele prachtige bloe men binnen en buiten. Het bos is door bepaalde voorzieningen veilig te be wandelen door de bewoners van Son neheerdt. Het tehuis biedt" plaats aan ruim 125 blinden van alle gezindten. Spreker besloot met de kernactige zin: „Tenslotte wil iedere blinde door de buitenwereld als een volwaardig mens behandeld worden: zij vragen geen medelijden, maar begrip. Hoewel het eigenlijke St. Nicolaas- feest aan het einde van deze week pas algemeen wordt gevierd werden al veel inkopen gedaan. In Veenendaal is de algemene tendens zo, dat de winkeliers zeer tevreden zijn over de reeds be haalde resultaten. Vooral vrijdagavond en zaterdag was de drukte in de winkels zeer groot. Van de zijde van de winkeliersvereniging werd ons meegedeeld dat men alles in het werk zal stellen om volgende week de winnaars van de 45 kapitale prijzen bekend te kunnen maken. Op welke wijze de gewonnen prijzen aan het pu bliek zullen worden overhandigd kon men nog niet meedelen. In ieder geval wordt de grootste toe loop in het komende weekend verwacht, want in de meeste huisgezinnen zal St. Nicolaas wel op de vooravond, Zondagavond hebben een paar jonge lui zich misdragen op het Zwaaiplein en omgeving. Even na 12 uur, terwijl er een dichte mist hing, werden op het eind van de Prins Bernhardlaan nabij het Zwaaiplein twee metalen biervaten, die tegen de muur van het perceel van de daar wonende bierhandelaar ston den, midden op de weg gezet. Gealarmeerd door een gedempt la waai zagen omwonenden twee opge schoten jongens de laatste hand aan deze streek leggen waarna zij zich ijlings uit de voeten maakten in de richting van de Hoogstraat. Een be woner van de Prins Bernhardlaan heeft de vaten weer op hun oorspronkelijke plaats gezet. Ook zondagavond na half elf werden op de Stationsstraat enkele melkbus sen omgegooid. Of er verband bestaat tussen deze twee misselijke streken kon men ons niet meedelen. 4 december, of op de verjaardag zelf zijn opwachting maken. De recherche te Veenendaal houdt zich intensief bezig met het onderzoek naar de daders van de inbraak in de juwelierszaak van de fa. Bos. Tot nu toe kon nog geen arrestatie worden verricht. Geruchten als zouden twee Veenendalers worden verdacht betrok ken te zijn bij deze inbraak en zijn ge arresteerd, zijn van elke grond ont bloot. zo meldde de recherche. In wel ke richting werd gespeurd kon men ons verder niet mededelen. Zaterdagmiddag om 12 uur klonk over het dorp zoals gebruikelijk de si rene van de brandweer. Men probeert op dat tijdstip of het ding nog wel werkt. Maar afgelopen zaterdag was er toch wel iets bijzonders. De brandweersirene kreeg assistentie van een tweede. Het bleek dat men bovenop de graansilo-^an de fa. Bos, op de hoek Hoofdweg - Nieuweweg, een sirene had aangebracht. Deze blijkt be stemd om de bevolking van Ederveen te waarschuwen in geval van nood en is door de B.B. afdeling Ede aange bracht. Naar verluidt zouden deze si renes op meerdere hooggelegen plaat sen worden neergezet. In ieder geval was er zaterdagmiddag geluid genoeg in Ederveen. Ds. C. van Viegen rechtswenst de heer Doornenbal van harte geluk. (Zie verslag pag. 2). Sint en Piet temidden van de Elster kinderschaar. (Zie verslag pag. 2) Vrijdagavond bracht de raad van Amerongen een bezoek aan de commandobunker van de BB te Doorn. In de bunker werden de raadsleden, burgemeester en secretaris ontvangen door het Kringhoofd van de BB, de heer Staleman. Na het genot van een kopje koffie werd er onder leiding van de BB functionarissen, de heren den Broeder en Wouters een rondleiding gegeven door de gehele bunker. Deze bunker, aan de weg naar Amers foort gelegen ligt midden in het bos. Het gebouw bevindt zich geheel onder de grond. De outillage is berekend op een perso neelssterkte van 60 man. Hiervan zullen er 20 aan het werk zijn, 20 slapen en 20 op rust zijn in de kantine. Deze kantine, het vertrek waarin het gezelschap werd ontvangen, is modern en gezellig inge richt. Het belangrijkste vertrek is de commandokamer, een flinke ruimte met grote kaarten langs de wanden. Deze kaarten zijn bedekt met glas. Zij kunnen op het glas met krijt beschreven worden. Hier gaf de heer den Broeder een korte verklaring omtrent de uitwerking van atoomexplosies. Met nadruk toonde hij nog eens aan dat in een politieke uitzen ding voor de televisie een totaal foutief beeld van een dergelijke ontploffing werd gegeven. Er werd namelijk gebruik ge maakt van een kaart op een verkeerde schaal. De bunker bevat een geheel eigen telefooncentrale. Valt de elektrische voor ziening uit dan wordt overgeschakeld op een noodstroomvoorziening, zodat men in contact kan blijven met de posten in de gemeenten van het gebied en met het pro vinciaal commando. In de radiokamer be vinden zich de apparaten benodigd voor deze vorm van communicatie. Er is een kamertje waarin o.a. centraal alle BB sirenes in het hele gebied met 1 hand beweging in werking gesteld kunnen wor den. Door de verkeersinspectie zijn vorige week in Ederveen enkele waarschu wingsborden geplaatst, die de voetgan ger erop wijzen, bij gebrek aan een voetgangerstrottoir links van de rijweg te gaan lopen. Deze borden zijn zeer nuttig, want in 't verleden bleek dat dit door de oudere bevolking niet werd gedaan, waardoor zowel in Ederveen als te De Klomp dodelijke ongelukken gebeur den. In deze donkere wintermaanden met veel mistvorming kan het herhaal delijk gebeuren dat een automobilist een rechts van de weg lopend persoon niet opmerkt. Links lopen, waarbij men het tege moetkomend verkeer kan waarnemen en achter geen gevaar te duchten is, is daarom een dringende eis. AANRIJDING Donderdag j.l. was er een aanrijding bij de Kromme Hoek te Amerongen tussen twee auto's. De vrachtwagenbe stuurder J. uit Tegelen, komende uit de Drostestraat verleende geen voorrang aan een auto van J. uit Tiel, komende uit de Donkerstraat. Een botsing was het gevolg. Er was alleen materiële schade. Donderdagavond was de staf van de KRO-televisie in Veenendaal aanwezig om de repetitie van de Koninklijke Scheepjeswolharmonie te filmen. Zoals bekend zal het korps medewerking verlenen bij de op 9 december a.s. te spelen voetbalwedstrijd Nederland-Engcland in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Ook daar zal de KRO ons plaatselijk muziekkorps filmen. De opnamen worden gemaakt t.b.v. een programma dat de titel krijgt „Achter het doel van D.W.S." en dat op 17 december a.s. op het tweede net zal worden uitgezonden. Tevens kan worden vermeld dat de Kon. Scheepjeswolharmonie op 2 en 9 februari a.s. haar jaarlijkse uitvoering hoopt te geven in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. Men heeft zich evenals vorige jaren weer verzekerd van zeer populaire mede werkers. Ditmaal zullen o.m. De Moun ties, The Three Jacksons en de zangeres Ellis de Waal op de uitvoering present zijn. Voorts zijn er een tweetal slaapvertrek- ken waar degenen die aan slaap toe zijn een bed gespreid vinden. Bijzondere belangstelling kreeg de ma chinekamer. Hier staat een noodagregaat op dieselolie opgesteld dat zo'n 60 PK kan leveren. Voorts zijn er de inrichtingen voor het leveren van verse lucht. Deze lucht kan rechtsstreeks uit de buiten lucht gezogen worden maar ook via een zandbad gezuiverd worden. De aange zogen lucht kan worden verwarmd en dro ger of vochtiger gemaakt worden. Er is een eigen noodwatervoorziening. In de bunker heerst een overdruk, zodat eventuele besmette lucht niet door kieren e.d. binnen kan dringen. Deze overdruk is regelbaar. Ook noodproviand is aanwezig. De gehele commandopost is bijzonder modern, van de nieuwste apparaten voor zien en zeer doelmatig ingedeeld. Het is echter een fout te menen dat deze kelder bomvrij is. Wel is men beschermd tegen zgn. fall out en kan een ontploffing op een bepaalde afstand nog wel doorstaan worden, maar met een voltreffer is er van de post niets meer over. Aan het einde van de rondleiding zei de burgemeester, dat er van de BB over het algemeen een verkeerd beeld bestaat. Het is te hopen dat de organisatie nimmer aktief zal behoeven te worden, maar mocht dit wel nodig zijn, dan staat zij gereed om waar mogelijk, met goed mate riaal en met bekwame mensen, de ge volgen van aanvallen te bestrijden, te hel pen en te beschermen. B Sophia Loren spreekt met alle macht die zij bezit het gerucht tegen dat zij uit angst nooit het vliegtuig neemt. De oorzaak is alleen zegt zij, dat zij teveel bagage heeft. B Vreemde mensen hebben vreemde hobby's. Michael Winstock, een En gelse jongeman, heeft als hobby om in een dag alle stations van de Lon- dense ondergrondse aan te doen. Het zijn er 272. Hij doet er 17 uur en 39 minuten over. De afstand die hij af moet leggen bedraagt 392,7 km. B De bevolking van Groot-Brittanië, die naar men enige jaren geleden verwachtte, niet meer zou toene men tot het einde van deze eeuw, zal thans toch naar men verwacht van het peil van 1952 (52 mil.) stij gen tot 70 milj. rond het jaar 2000. Deskundigen doen deze voorspelling in verband met het te verwachten hoge geboortecijfer in de toekomst. VEENENDAAL Dinsdag 1 dec. in Ritmeesterkan tine: Film- en ontspannings avond E.H.B.O. Woensdag 2 dec.. 2.30 uur: Sint Nicolaasfeest bejaarden in O.C.B. gebouw. Woensdag 2 dec., 7 uur n.m.: Ruilbeurs in gebouw De In stuif, Industrielaan. (Instuifavond gaat gewoon door). 1922-1962 Assurantiekantoor Eig. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1964 | | pagina 1