I I 'tempo V A lé I -TlefiLta- i Verzekeringsplicht niet- gekentekende motorrijtuigen per 1 januari 1965 ege „Joro-bazar Regering moet in Europese vervoerskwestie desnoods veto uitspreken Kruiswoord-puzzel nr. 64 Riek de Jong v. HALL'S REBERGEN W. Kroesbergen M. van Kooten II. v. Capelleveen VOOR AL UW GESCHENKEN Suydendorp ,en zilvervloot van Tijdens de I 62.50 winkelweek van 20 Nov. tot 5 Dec. ontvangt U bij al deze winkeliers dubbel zilverzegels dus 8 zegels voor elke bestede gulden besteden en het boekje is vol, U kunt weer I 2.50 meer uitgeven. Ga gezellig winkelen van winkel tot winkel, maak keuze uit vele St. Nicolaasgeschenker.. DOOR ZILVERZEGELS altijd zilver! prijs v/h wed. J. Hannisse Rein Kok D. v. Beek v. d. Kraats M. v. Dijk DOOR zilverzegels ALTIJD PRIJS Jaarvergadering E.V.O. Nieuwe lasten onaanvaardbaar V erzorgings verkeer in steden moeilijk Bedrijfsleven in klem van voorschriften Verkeersveiligheid ARAM Het spookslot aan de Tiber ARAM Zandstraat 15 Tel. 2973 HET ADRES VOOR: ■B- Dameshoeden ■B- Shawls ■B- Handschoenen ■B- Bruidsartikelen PARFUMERIE BYOUTERIE Zandstraat 53 „De Sieradenspecialist" in Veenendaal Zandstraat 57 Patrimoniumlaan 65 O Overhemden Weekenders 9 Zakdoeken Dassen Handschoenen enz. Schoenhandel Dames- Heren en Kinder schoenen - Pantoffels Zandstraat 78 Boekhandel Psalmboeken, Gezelschaps spelen Zandstraat 143 KOUSENHUIS „ten Cate" „Becopa" Kousen-sokken-maillots Panty-nylons handschoenen-sj aals zakdoeken Supp-Hose steunkous Zandstraat 84 Manufacturenhandel Wed. Kroesbergen Practische St. Nicolaas- geschenken. Zandstraat 159 Specialiteit in gebreide bovenkleding. Zandstraat 100 Speelgoederen Huishoudelijke artikelen Glas- en aardewerk Davidsplein 10 Verlichting - Electrische Huishoudelijke Apparaten Gortstraat 110 Het oudst bekende adres voor Tuin- bloem en landbouw- zaden Bloembollen Vogelza'den Vogelartikelen Vogels Achterkerkstraat 24 Boven aan de markt. Gelderland 10 Parfumerieën Luxe dozen zeep Electr. dekens scheerapparaten enz. U slaagt bij Maatkleding-Herenmodes- Confectie Pr. Bernhardlaan 14 Groente- en Fruithandel Diepvries Met zorg opgemaakte Fruitschaal of -mand een St. Nicolaas geschenk voor zieken. Verlaat 29 Telefoon 2403 MANUFACTUREN HANDEL Verlaat 57 „EEKA" B.H.'s en Korsetten, Tricotages, 3 Sterren Nylons enz. SCHOENHANDEL C. Henzen Zn., Talmastraat 3 Dames- Heren en Kinderschoenen en pantoffels. Bontlaarzen Bromfietslaarzen Rubberlaarzen Zaadhandel E. Hannisse Kuyperstraat 1 Uw leverancier van Bloembollen Honden en vogel sportartikelen. Speciaalhuis Baby en Kinderkleding ■«WAfl'.M»' Dr. Slot. de Bruineplein 3 Niet alleen voor vracht- en personenauto's, motorrywielen, scoote,rs en brom fietsen geldt met ingang van 1 januari 1965 een wettelijke verplichting tot het sluiten van een w.a.-verzekering; deze uit de Wet Aansprakelijkheidsverzekering Motorrijtuigen voortvloeiende verplichting is evenzeer van kracht voor alle motorrijtuigen (in de ruimste betekenis van het woord). Volgens de bepaling van de Wet Aansprakelijkheidsverzekering Motorrijtuigen (afgekort W.A.M.), vallen alle gemotoriseerde voertuigen onder de verzekeringsplicht. In artikel 1 van deze Wet wordt het begrip „motorrijtuig" als volgt omschre ven: „Alle rij- of voertuigen, bestemd om anders dan langs spoorstaven over de grond te worden voortbewogen uitslui tend of mede door een mechanische kracht, op of aan het rij- of voertuig zelf aanwezig dan wel door elektrische tractie met stroomtoevoer van elders; als een deel daarvan wordt aange merkt al hetgeen aan het rij- of voer tuig is gekoppeld of na koppeling daar van is losgemaakt of losgeraakt, zo lang het nog niet buiten het verkeer tot stilstand is gekomen". Dit betekent, dat de z.g. „ijzeren hon den" (de gemechaniseerde voertuigen, waarvan met name bakkers en melk handelaars zich bedienen) evenzeer val len onder de bepalingen van de Wet Aansprakelij kheidsverzekering Motor- rij tuigen als bijvoorbeeld gemotoriseer de bakfietsen, motorlorries, vorkhef trucks, draglines, rijdende kranen, trac toren (o.a. landbouwtractoren), bulldo zers, weg walsen en andere zelf rij den- de wegenbouwmachines, gemotoriseerde landbouwwerktuigen, gemotoriseerde grasmaaimachines, gemotoriseerde in validenwagentjes, trolleybussen, enz. Volgens artikel 2 van de WAM mo gen motorrijtuigen slechts aan het ver keer deelnemen wanneer een w.a.-ver- zekering overeenkomstig de^bepalingen van deze Wet is gesloten. Aan het begrip „verkeer" wordt in de WAM een ruimere strekking gege ven dan in de Wegenverkeerswet. De WAM is niet alleen van toepassing op wegen, als bedoeld in artikel 1, lid 1, van de Wegenverkeerswet, maar ver staat onder „verkeer" voorts: „terreinen die toegankelijk zijn voor het publiek of voor een zeker aantal personen die het recht hebben om er te komgn". Het is van zeer groot belang, dat par ticulieren en bedrijven die motorrijtui gen in de zin van de WAM gebruiken, deze zo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór 1 januari 1965 voor verze kering overeenkomstig de bepaling van de WAM bij het verzekeringsbedrijf aanmelden. Met nadruk wordt erop gewezen, dat de bedoelde motorrijtuigen, ook al zijn zij verzekerd op een polis voor w.a.-be- drijfsverzekering, 'n w.a. landbouwver- zekering of een transportverzekering, niet automatisch zijn verzekerd in de zin van de Wet Aansprakelijkheidsver zekering Motorrijtuigen. Volgens de Wet rust op de eigenaar van deze motor rijtuigen de plicht tot verzekering. Het is dus voor de betrokken particulieren en bedrijven van zeer groot belang, ook deze motorrijtuigen vóór 1 januari a.s. uitdrukkelijk en welomschreven aan te melden voor verzekering krach tens de WAM. Hun wordt dringend aangeraden, zorgvuldig na te gaan, of voor deze motorrijtuigen een dekking overeenkomstig de bepalingen van de WAM tot stand is gekomen. Verzeke ringsmaatschappijen en assurantie-tus senpersonen zijn op de hoogte van de procedure welke met betrekking tot de verzekering van deze categorie motor rijtuigen moet worden gevolgd. Het niet-nakomen van de verzeke ringsplicht houdt voor de betrokkenen grote risico's in. In de eerste plaats blijven zij persoonlijk aansprakelijk voor de schade die door hun schuld aan derden wordt toegebracht. Deze aan sprakelijkheid kan zeer ernstige finan ciële gevolgen hebben. Ook strafrech telijk blijft het niet-nakomen van de verzekeringsplicht niet zonder gevolgen. TRILLING WEKT DOVEN Voor doven, maar ook voor hen die met een normaal gehoor gemakkelijk „door de wekker heenslapen" is een eenvoudig apparaatje uitgedacht, dat thans in Engeland in de handel komt. Het bestaat uit een eenvoudig uurwerk, dat in twaalf uur geheel afloopt, en een vibrator in een houten doosje, dat onder het kussen wordt gelegd. Als de wek ker „afloopt" zijn de trillingen van de vibrator voldoende om ook hen die vol ledig doof zijn te wekken. Als strafsancties vermeldt de WAM voor deze wetsovertreding een gevan genisstraf van ten hoogste drie maan den, of een geldboete van hoogstens 1.000,terwijl als bijkomende straf de storting van een bedrag van 3.000 in het Waarborgfonds Motorverkeer kan worden opgelegd. HOE JONGER, HOE MEER NAAR DE BIOSCOOP Over het bezoek aan filmtheaters heeft een onderzoek in West-Duitsland onlangs sprekende bijzonderheden aan het licht gebracht. Het is de jeugd, die verreweg de meeste belangstelling voor de film heeft. Niet minder dan 38% van onze tieners van 16 en 17 jaar be zoeken in de Bondsrepubliek minstens eens per week de bioscoop, en kwam 40 procent er tussen de één en drie maal per maand. Niet meer dan zeven procent van de ondervraagden ver klaarde, slechts zelden naar de bioscoop te gaan. In de hogere leeftijdsgroepen daalt de belangstelling vrij snel. Voor personen tussen de 18 en 24 zijn de cijfers respectievelijk 27 per 100 (min stens eens in de week) en 37 (één tot driemaal per maand). In deze categorie gaat 11 procent zelden naar de film. Oudere mensen hebben blijkbaar veel minder behoefte aan dit vermaak: voor personen tusen de 55 en 65 is het per centage van de geregelde bezoekers, die minstens eens per week een film gaan zien, niet hoger dan vier, en dat van hen die zelden naar de bioscoop gaan gestegen tot 62. Volgende maand kunnen wellicht besluiten van de ministerraad van de EEG worden verwacht ten aanzien van het vervoerbeleid in Europa. Dit beleid was een voornaam punt van bespreking op de jaarlijkse vergadering van afgevaar digden van de Algemene Verladers- en Eigen Vervoerders Organisatie „E.V.O.", die op 19 november in Utrecht is gehouden. De vergadering was van mening, dat de Nederlandse Regering ten aanzien van belangrijke punten er niet voor zal moeten terugserhikken om een veto uit te spreken. Krachtig werd gepleit vervoerder tegen een prijs die beneden het minimum-tarief ligt. Een marge van voor de vrqheid van de verladers om contracten te kunnen afsluiten met een 30%, zoals door de Europese Commissie genoemd, achten de verladers onvol doende om alle bedrijfseconomisch verantwoorde verschillen in vrachtprijzen op te vangen. De vergadering nam uitdrukkelijk stelling tegen een advies van het Euro pese Parlement om het eigen vervoer van goederen over lange afstand (waar schijnlijk al boven 50 km) aan een zwaardere belasting te onderwerpen. De fiscale lasten waaraan het Neder- TF.LEVISIE IN K.L.M.-MACHINES De K.L.M. heeft in een van de DC-8 machines, welke ingezet worden op de route naar de Verenigde Staten, T.V.- toestellen geïnstalleerd, waarop de pas sagiers een aantal programma's kun nen volgen. Het geluid komt door via hoofdtelefoons. De toestellen zijn ge ïnstalleerd boven het hoederek, zo, dat men over het gangpad heenkijkt. Op de foto: een beeld van de cabine van de DC-8, de „Albert Plesman", met de ge monteerde monitors. landse wegvervoer nationaal en inter nationaal wordt onderworpen zijn zo danig, dat nieuwe heffingen met klem van de hand moeten worden gewezen. Daartoe behoren ook lastenverzwarin gen voor financiering van het wegen net. De vergadering meende, dat dit reeds dubbel en dwars door de wegge bruikers wordt betaald. Ruime aandacht vroeg het probleem van d estedelijke verkeersafwikkeling. Enkele gemeenten hebben maatregelen genomen, die de aan- en afvoer van goederen met grotere eenheden beper ken. Gevreesd wordt, dat vooral in de oudere steden maatregelen zullen wor den getroffen, die het verzorgingsver- keer bemoeilijken. De EVO volgt deze ontwikkeling met zorg en zal alles in het werk stellen om voor alle betrok kenen tot bevredigende oplossingen te komen. Het Rijkswegenfonds voorziet niet in de financiering van de aanleg van wegen, die de stedelijke verkeers- nood kunnen matigen. Daarom zal met kracht moeten worden aangedrongen op verbetering van de aan- en afvoerwe- gen. Binnenkort zal een EVO-rapport verschijnen over de economische en technische facetten van het bestel werk, waardoor aan het bedrijfsleven de gegevens worden verschaft die als basis kunnen dienen voor de zo efficiënt mo- De nieuwe AMI-6-Break van Citroën, vorige week getoond op de show van fa. Vonk. De AMI16 wordt in twee modellen uitge voerd. gelijke uitvoering van dit deel van het transport. De behoefte aan voorlichting is door de veelheid van vraagstukken in het transport zeer sterk toegenomen. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft in de vervoerssector te maken met een on overzichtelijke hoeveelheid voorschrif ten, die een inperking betekent van de slagvaardigheid, de beweeglijkheid en de besluitvorming. Afspraken worden vastgelegd in min der buigzame reglementen, waardoor er voor individueel overleg tussen ver lader en vervoerder minder ruimte overblenft. Daarom heeft het bedrijfs leven een sterke organisatie als de EVO, met meer dan 38.000 bedrijven als leden, nodig om de collectieve belan gen te behartigen bij het overleg met de organisaties van de beroepsvervoer ders in alle sectoren wegvervoer spoorwegen, zeevaart, luci^aart en binnenvaart en met de nationale en supra-nationale overheden. Zo kon de EVO meewerken aan het totstandkomen van een internationale overeenkomst pussen zeeverladers en reders, die de oplossing van geschillen regelt. De vergadering waardeerde, dat hierdoor de catastrofe van een aanvan kelijk vrijwel zeker schijnende, 70 lan den omvattende overheidsinmenging in de zeevaart werd gekeerd. Op de vergadering is aan verschillen de aspecten van de verkeersveiligheid aandacht besteed. De wijze waarop de EVO meer dan 10.000 beroepschauffeurs door middel van een eenvoudig opgezette permanen te verkeersvoorlichting praktisch helpt om zo veilig mogeljjk te rijden, geniet grote waardering. Kritiek werd geleverd op het te lang zame tempo bij de aanleg van midden bermbeveiliging. Van de 500 km auto weg zal eind van dit jaar slechts 110 km middenbermbeveiliging hebben, ter wijl volgend jaar maar 90 km van deze beveiliging zal worden voorzien. De EVO betreurt ernstig, dat de aan vankelijk drastische aanpak is ver zand, terwijl in binnenl en buitenland het nut van middenbermbeveiliging is vastgesteld door ervaringen, die niet kunnen en mogen worden misverstaan. OPLOSSING PUZZEL NO. 80 Horizontaal: 1 paria, 5 slang, 8 klant, 12 oraal, 13 ereis, 14 toman, 16 odeon, 19 geste, 21 Aden. 22 Doornik, 24 Deen, 25 ter, 26 Haps, 27 Leil, 29 nes, 30 kan, 31 Ide, 33 pad. 35 order, 37 Isère, 39 Arosa, 42 erpel, 44 manie, 46 lork, 47 nitraat, 48 ever, 49 dessa, 51 Ierse, 53 HORIZONTAAL: 1 wol vlokje, 4 rang, 8 niet harde slag, 11 alle zwemmende waterorganismen, 13 aanloop, 16 voorzetsel, 18 bereide dierenhuid, 19 jachthond, 20 dam langs een water, 21 hoofddeksel, 23 bijwoord, 24 klap, 25 dof, 26 gem. in Gelderland, 28 vervelend, 29 iemand die treitert, 30 maal, 31 jongensnaam, 32 overschot, 35 kippenloop, 36 boom, 38 Europeaan, 39 voorvoegsel, 40 oude inhouds maat (afk.), 41 sporeplant, 43 en personne (afk.), 44 uitroep, 45 jongensnaam, 47 meisjesnaam, 49 meertje, 50 Javaans orkest, 53 voornaamw., 54 verdikking der opperhuid, 55 ontkenning (Eng.), 56 deel van het gelaat, 58 verdriet, 59 aanwij zend voornaamw., 60 loot van een plant, 61 scheik. element (afk.), 62 latwerk. 64 radio omroep (afk.), 65 vuil, 66 ham (ZN), 68 oude Egyptische zonnegod, 69 bootje, 70 plaats in Z. Frankrijk, 72 stap, 73 uitslag op metalen, 74 houten bakje. VERTIKAAL: 2 voorvoegsel, 3 vlies, vel, 4 hemellichaam, 5 kever, 6 meisjesnaam, 7 telwoord, 8 deel van een boom, 9 voorzetsel, 10 hoogste punt, 12 lichaamsdeel, 14 tussenzetsel, 15 term bij het schaakspel, 17 bijwoord, 19 berrie, 20 boterton, 22 telwoord, 24 familielid, 25 voegwoord, 27 bijwoord, 28 vast deel van een boom, 29 kurk, 30 kruik (ZN), 31 voorzetsel, 33 soort gebakje, 34 wijze, 36 rustig, 37 cilindervormig voorwerp, 40 lol, 42 nu en dan, 44 klaar, 45 drietenige struis, 46 bureau, 48 water in Friesland, 49 pluim van een vogel, 51 bijrivier v. d. Tiber, 52 water in Limb., 54 als 48 vert., 57 klein kind, 58 vracht, 59 spoedig, 60 gem. in N. Brab., 61 kraam, 63 deel van de helm, 65 kookt men op, 66 blauwe boerenkiel, 67 nachtgewaad, 69 dam langs een water, 70 voornaamw., 71 voorzetsel. Evere, 55 stiel, 58 Ieren, 60 sik, 62 esp, 63 wen, 64 mak4, 66 Noor, 68 olim. 70 lel, 72 Arad, 74 genadig, 76 solo, 77 stram, 79 risee, 80 aleer, 81 email, 82 Dalen, 83 alles, 84 einde, 85 geste. Vertikaal: 1 patat, 2 romer, 3 Iran, 4 aan. 5 sloop. 6 ader, 7 genie, 8 keg, 9 lied, 10 Assen, 11 trens, 15 odeur, 17 dosis, 18 onder, 20 teems, 22 Dan, 23 kip, 26 harp, 281aan, 30 kerkers, 32 deernis, 34 driesen, 35 oblie, 36 derde, 37 ilias, 38 email, 40 oever, 41 Aaron, 43 Ens. 45 Ate, 50 sein, 52 riem, 54 vaart, 56 Terni, 57 epode, 59 edele, 61 kog, 63 wig, 64 Massa, 65 Karei, 67 Oer- le, 69 liede, 70 loens, 71 lorre, 73 dame, 75 Asen, 76 slee, 78 mas, 80 alg. (29) „Wat zoekt U hier nog?" gromt Peer korzelig en zijn kleine oogjes fonkelen wantrouwend. „Het schijnt, dat het dorp toch niet helemaal verlaten is", zegt Aram, zonder op de vraag te antwoorden. „Allereerst zou ik wel eens willen weten, waarom deze jongedame hier nog rondhangt Op Bar ranca deed ze nog of ze doodsbang was voor de spookverschijnselen bij de oude ruïne. Ze bezwoer Graaf Orlando, dat ze geen dag langer in dit dorp wilde blijven!!" Hij wil zich omdraaien naar het meisje, maar dan sluit Peers grote vuist zich om het gevest van Arams zwaard. „Dit is het grondge bied van Graaf Orlando", snauwt hij. ,.U heeft hier geen enkel gezag. Bemoei U dus met Uw eigen za ken en maak, dat U hier weg komt!!" „Ik denk er niet aan!!" bijt Aram terug. „Er zit meer achter deze hele spookgeschiedenis!! Jouw meester Merlin had er blijkbaar belang bij, dat dit hele dorp zou vluchten voor die zogenaamde geestverschijningen en ik zal niet rusten voor ik weet, welk be lang!!" Als enig antwoord schiet Peers geweldige vuist naar voren en slechts door zich bliksemsnel terzijde te werpen, kan Aram de slag ontwijken. (wordt vervolgd)

De Vallei | 1964 | | pagina 4