Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Nieuw districtskantoor voor «Unitas ARAM-VALLEI Speldjesregen Kopend publiek kan Veenendaal aan de kop brengen AGENDA Gelegen aan Prins Bernhardlaan Plannen tot oprichting ijsclub AANBESTEDING VAN NIEUWE RAADHUIS Industrielaan krijgt bredere uitmonding naar Kerkewijk Sint Nicolaas actie winkeliers Feestelijk programma ter gelegenheid opening Chr. Technische Talmaschool Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg O verberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Veenendaal heeft begrotingstekort van ruim f800.000,- Zes inschryvers AMERONGEN Felle brand aan achterzijde Hotel Hupkes 'SctiouuiAle DAMES- ELST De tijd dringt EDERVEEN 38e JAARGANG >-è v'\y VRIJDAG 4 DECEMBER 1964 Nr. 96 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bjj de agentschappen van „De Vallei" In plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent De Christelijke Textielarbeidersbond „Unitas" afdeling Veenendaal zal met ingang van januari 1965 een betere huisvesting krijgen. Het bestuur ontving van het gemeentebestuur bericht dat het pand „Hienschdaal" t.o. de Hollandia Wolfabrieken door Unitas kan worden betrokken. De benedenverdieping van dit vrij nieuwe pand wordt ingericht als kantoorruimte. Op de bovenverdieping is woonruimte aan wezig voor de districtsbestuurder. Unitas was jarenlang gehuisvest in het oude gebouw van de Eierhal aan de Achterkerkstraat, een bouwvallig pand. Het is overigens typerend dat de vakorganisatie weer tot haar uitgangspunt is teruggekeerd, want men begon oorspronkelijk aan hel Verlaat, ging via Fluiters straat naar Eltheto en sinds 1938 was het kantoor in de Eierhal. Men keert dus thans weer naar noord oostelijk Veenendaal terug. Het gebouw „Hienschdaal" wordt het centrum van de plaatselijke vakbewe ging, want ook de CNV bestuurdersbond zal hier gaan vergaderen. Het bestuur vindt de plaats van het nieuwe gebouw zeer geschikt. Het ligt dichtbij het centrum en is vlot te bereiken. De afdeling Veenen daal van „Unitas" is met ruim 1100 leden de grootste in het land. En de groei zet zich nog steeds door. Districtsbestuurder is thans nog de heer L. R. Ester, maar het is mogelijk dat de heer Ester over enkele jaren naar Utrecht zal vertrekken. AKTIVITEITEN Unitas ontplooit dit winterseizoen weer verschillende activiteiten. Op 16 jan. a.s. wordt in gebouw Eltheto een kindermiddag georganiseerd. Alle kin deren ontvangen dan een traktatie. Op 15 jan. worden een groot aantal jubi larissen gehuldigd die reeds 25 jaar lid van Unitas zijn. Het juiste aantal is niet bekend omdat er tijdens de oor logsdagen sommige archiefstukken ver loren gingen. Voorts is Unitas actief in het geven van cursussen. Momenteel is een cur sus aan de gang waaraan het gehele bestuur deelneemt. Deze cursus „Socia le Vorming" gaat uit van het Prof Slot. de Bruïne-instituut. Docent is de heer Ester. De lessen - in totaal 15 stuks - zijn niet eenvoudig. Ze bestaan uit drie onderdelen. Voor een aantal onderne mingsraadleden wordt een landelijke vierdaagse cursus gehouden op de Tal- Daar er in Veenendaal geen ijsclub bestaat en er wel terdege liefhebbers zijn om de schaatssport in wedstrijd- berband te beoefenen hebben enkele ingezetenen het plan opgevat een ijs club op te richten. Hiervoor zal op zaterdag 12 decem ber a.s. een oprichtingsvergadering worden gehouden in hotel De Koren beurs, aanvang 5 uur n.m. Het plan wordt ondersteund door de bekende schaatsenrijder Piet Kieviet, opgenomen in de kernploeg van de K.N.S.B. en momenteel vier weken in training op de kunstijsbaan te Deven ter, en door de bekende elfstedenrijder Jan Overeem. Het is wel typisch dat er ter plaatse uitblinkende schaatscracks aanwezig zijn, maar er geen ijsclub bestaat. Voor alle liefhebbers is er nu gelegenheid de plannen te steunen door op de verga dering te komen. VERGADERING COMITÉ „EENHEID DER KERKEN" Op maandag 14 december a.s. zal in de kleine zaal van gebouw „Eltheto" een bijeenkomst worden gehouden vanwege het comité „Vraag en Antwoord '54" dat de eenheid der kerken beoogt. Dr. C. P. Engel zal een inleiding houden over het onderwerp: De krachten van Gods koninkrijk". Er zullen drie discussie vragen aan de orde worden gesteld. Be langstellenden zijn welkom. mahoeve te Garderen. Een achttal le den van de O.R. zullen deelnemen. Tenslotte kan nog worden vermeld dat Unitas momenteel volop betrokken is bij de loononderhandelingen. Men heeft zelfs een landelijke primeur want men wil aan 1 bepaald punt grote pri oriteit geven n.l. dat bepaald moet worden in de nieuwe C.A.O. de ge- organiseerden zekere voordelen toe te kennen, boven hen die nog ongeorga niseerd zijn. Wanneer deze suggestie niet wordt opgenomen, zou Unitas er weinig voor voelen een nieuwe ar beidsovereenkomst aan te gaan. De regeringsvoorstellen over de mo gelijke loonsverhoging noemde het be stuur van Unitas „zeer teleurstellend". Dit is het pand „Hienschdaal" aan de Prins Bernhardlaan, toekomstig cen trum van de Chr. Vakbeweging. TWEE BEROEPEN VOOR D.S. KEUNING Ds. J. Keuning, Chr. Geref. predikant te Veenendaal ontving twee beroepen, na melijk van de kerken te Enschede en Urk. Veertig jaar getrouwd Zondag 13 december zal het veertig jaar geleden zijn dat de heer G. J. van de Pol zijn bruid mevrouw H. v. d. Pol- v. Kooten voor de ambtenaar van de burgerlijke stand leidde om daar elkaar samen altijd trouw te beloven. De fa milie van de Pol woont op het ogenblik in de Wilhelminastraat 51 en het zal hen daar de komende dagen stellig niet aan gelukwensen ontbreken. Meisjes en jongens let op Om mee te kunnen doen aan onze grote speldjeswedstryd moeten jullie vooral de aankondiging op pagina 1 van het 3e blad lezen. Hier staan alle gegevens over de door ons Nieuwsblad „De Vallei" georganiseerde ARAM-VALLEI speldjesregen. Denk er goed aan: Om met succes te kunnen deelnemen moeten jullie 12 Sinter klazen en 12 Zwarte Pieten keurig netjes uitknippen, eventueel ruilen met je vriendjes en dan keurig op het formulier plakken, dat a.s. dinsdag in De Vallei staat afgedrukt. Lees dus direct de opgave en doe je best. Succes jongens en meisjes De raad der gemeente Veenen daal kreeg kennis van het begro tingstekort 1965 dat een bedrag van f 814.115,52 aanwijst. Dit tekort wordt in hoofdzaak veroor zaakt door de in de primitieve begroting opgenomen lasten voor de bouw van het nieuwe Raadhuis tot een bedrag van f 178.015,52, door de opgenomen lasten voor de bouw van een rioolzuiverings installatie en door de in de tweede wijzi ging opgenomen lasten voor de bouw van een zwembad annex Sporthal tot een be drag van f 178.000,—. De Raad wordt verzocht instemming te be tuigen met een schrijven gericht aan de Ministeries van Binnenlandse Zaken en van Financiën waarin gevraagd wordt om een aanvullende bijdrage uit het ge_ meentefonds, opdat evenwicht ontstaat tussen de inkomsten en uitgaven der ge wone dienst 1965. Tragisch sterfgeval Woensdagmiddag werd de wielrijder, de 71-jarige heer Visser uit de Sav. Lohmanstraat onwel, terwijl hij. zich op de Kerkewijk ter hoogte van de Indus trielaan bevond. De bejaarde man over leed ter plaatse. SINT BIJ D.O.V.O. Woensdag j.l. waren 50 DOVO wel pen te gast bij St. Nicolaas en Zwarte Piet. Diverse DOVO-ertjes werden op het matje geroepen en het was verras send te horen wat Sint allemaal van hen wist (niet komen trainen, te veel „pingelen", grote mond enz.). Ook veel goeds kon hij gelukkig vertellen. Uit volle borst zong de jeugd hem toe. Versnaperingen en limonade wer den door DOVO's „hope" dankbaar aan vaard en de jongens lieten duidelijk merken dat ze genoten hadden. Voor zitter Hiensch heette Sint hartelijk wel kom en dankte de Goedheilig Man en Piet aan 't eind van de avond. Struiken werden gekapt Woensdagmorgen zyn werklieden van dc Dienst Gemeentewerken begonnen met het wegkappen van bomen en struiken aan het begin van de Industrielaan. Het ligt in de bedoeling deze weg te verbreden. Het rechts van de weg gelegen plantsoen wordt hiervoor opgeofferd en men verkrijgt hierdoor een bredere uitmonding op de drukke Kerkewijk. Ook van de tuin van een naastgelegen zuivelwinkelier zal een stukje ter breedte van 2'/t meter worden afgenomen, welke grond reeds door de gemeente was aange kocht. Hierdoor zal de Industrielaan ge heel recht worden getrokken en de bocht aan het begin van die straat verdwijnen. Met het oog op de ontwikkeling, waarbij de Industrielaan hoofdader zal worden van de geplande woonwijk links en de industriewijk rechts, is de rechttrekking van groot belang. Temeer omdat het de toegangsweg wordt naar de drukbezochte technische school en naar verschillende fabrieken en garages. Begin van de Industrielaan, waar men de ze week startte met de verbreding van deze belangrijke verkeersader in west- oostelijke richting. Donderdagmorgen heeft de aanbesteding van het bouw technische gedeelte van het nieuwe Raadhuis van Veenendaal plaatsgevonden. Er waren in totaal zes inschrijvers, waarvan de twee plaatselijke bouwbedrijven Boers, Julianastraat en Aannemersbedrijf v.h. fa. J. Boers, Zandstraat de laagsten waren. De uitslag van de aanbesteding was als volgt (het eerst genoemde bedrag is met toespassing van de risicoregeling, het tweede bedrag zonder deze toepassing, dw..z. inclusief „afkoop" prijs en loonstijgingen die zouden kunnen optreden): Risicoregeling Risicoregeling niet van toepassing N. V. Aannemingsbedrijf v.h. Fa. G. J. Boe- schoten te Doorn N.V. Aannemingsmaatschappij v.h. H. W. te Pas te Enschede N. V. Aannemingsbedrijf T. v. Hoogevest te Amersfoort N.V. Bataafse Aannemingsmaatschappij te Arnhem Bouwbedrijf Boers, Julianastraat 64 te Vee nendaal N.V. Aannemingsmaatschappij v.h. Fa. J. Boers en Zn., Zandstraat 135, Veenendaal van toepassing 3.292.000,— 3.260.000,— 3.260.000,— 3.189.000,— 2.963.000,— 2.890.000,— 3.395.000,— 3.380.000,— 3.375.000,— 3.298.000,— f 3.070.000,— 3.000.000,— In dit gedeelte van de aanbesteding zijn niet begrepen de technische installaties zoals: verlichting, verwarming, liften, telefoons enz. Over de gunning is nog geen beslissing genomen. Directeur gemeentelijke sociale dienst B en W van Veenendaal stellen de Raad voor met ingang van 1 januari 1965 te benoemen tot directeur van de ge meentelijke sociale dienst de heer W. A. J. Monhemius, geb. te Voorburg op 11 december 1925, thans chef van de afdeling maatschappelijke zorg ter secretarie dezer gemeente en secretaris-penningmeester van de Burgerlijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg alhier. AANRIJDING OP KRUISPUNT Dinsdagavond ontstond er een botsing op het kruispunt Groeneveldselaan-In- dustrielaan. Een bestelwagen, bestuurd door van B. uit Veenendaal kwam in aan raking met een militaire vrachtwagen, bestuurd door K. uit Soesterberg. Beide auto's liepen schade op. VERGADERING VAN GROENE KRUIS, ENIGE PUNT CONTRIBUTIEVERHOGING Op woensdag 16 december zal de afd. Veenendaal van het Groene Kruis een bijzondere algemene ledenvergadering houden met als enige agendapunt: Con tributieverhoging. Door een stijging van de kosten ziet het bestuur zich genoodzaakt een verhoging van 20°/o voor te stellen, hetgeen er op neerkomt dat men i.p.v. f 10,nu f 12,— per jaar zal moeten betalen. Eigen benzinepompinstallatie van gemeente? De rekeningcommissie tot voorlopige vaststelling van de gemeenterekening komt tot de conclusie dat het benzinever bruik van de gemeentelijke voertuigen vrij omvangrijk is geworden en lanceert de suggestie dat het wellicht voordeliger kon zijn indien de gemeente over een eigen benzincpompinstallatie zou kunnen beschikken. In 1963 gebruikten de diverse gemeente lijke diensten de volgende hoeveelheden benzine en/of gasolie. Politie: 14.000 liter benzine; Brandweer: 1400 liter benzine en 200 liter gasolie; Ge meentewerken: 5000 liter benzine en 20.800 liter gasolie. B en W antwoorden hierop dat inder daad bij een gebruik van meer dan 20.000 liter brandstof per jaar een eigen pomp- installatie de voorkeur verdient. Dit was voor B en W aanleiding om reeds in 1962 contact op te nemen met diverse olie maatschappijen over rechtstreekse leve ring aan een eigen gemeentelijke pomp- installatie. Met de Esso Nederland N.V. werd overeenstemming bereikt. Deze maatschappij zal de pompinstallatie en de tank voor haar rekening plaatsen. Ge deputeerde Staten gaven reeds toestem ming en binnenkort zal tot plaatsing wor den overgegaan. St. Nicolaas vergat ook de bejaardenmiddag in het O.C.B.-gebouw niet De bejaarden hebben woensdag j.l. weer de gebruikelijke bijeenkomst ge had in het O. CB..-gebouw. Ditmaal stond, hoe kan het anders St. Nicolaas in het middelpunt van de belangstel ling. Doordat de heer Bos wegens ziek te verhinderd was, kon de eerst geplan de middag geen doorgang vinden, maar dankzij grote aktiviteiten van de dames Troost, Boers, Slinkman en de heer Budding is deze middag toch heel goed geslaagd. Mevr. Troost vertelde op een ironi sche manier het verhaal van een vis- bakkende kok, een pantoffelheld uit het jaar 1920, zodat er verschillende malen smakelijk gelachen kon worden. Het muzikale gedeelte van de mid dag werd verzorgd door de heer Bud ding, die de bejaarden o.a. aanzette tot het zingen van echte St. Nicolaas- liedjes. Om alles nog echter te maken kregen de bejaarden aan het einde van de middag allemaal een kadootje uit gereikt, iets wat zeer in de smaak viel. Het bestuur van O.C.B. was ook deze middag over de belangstelling wel te spreken, maar zij zouden het helemaal niet erg vinden als de bejaarden voor dergelijke middagen nog meer belang stelling aan de dag zouden 'leggen. Het achterhuis van hotel De Klomp brandde j.l. donderdagmorgen geheel uit. SINT NICOLAASFEEST Woensdagmiddag was het voor de be jaarden op de sociëteit feest. Op die mid dag werd het jaarlijkse Sint Nicolaasfeest gevierd. Ook dit jaar was er voor ieder weer een aardig presentje. Ter afwisseling werden door de heer Hendriks te Amerongen fraaie dia's ge toond, door hemzelf opgenomen tijdens een vakantie in Zwitserland. Natuurlijk werden de bekende Sinterklaasliedjes uit volle borst meegezongen. Mede dankzij het vele werk, verzet door mevrouw van den Ham, gastvrouwe van de sociëteit, hadden de bejaarden een erg gezellige middag. Het Kerstfeest zal worden gevierd tij dens de sociëteitsmiddag op de woensdag voor Kerstmis. Openbare school Enige jaren geleden nam de Oudercom missie van dc openbare school, op voor stel van het hoofd, de heer F. J. L. van Bergen het initiatief om tydens de win termaanden de oudere schooljeugd ook op de zaterdagmiddag bezig te houden. Deze speelmiddagen werden ook dit jaar weer gehouden. Met ingang van za terdag 12 december kunnen alle leerlin gen van het 3e tot het 6e leerjaar weer deelnemen van half twee tot half vier. De middagen worden in de school gehouden. Uit het schoolfonds zijn diverse spelen aangeschaft. Er is mogelijkheid voor ver schillende soorten handenarbeid. Leden van de oudercommissie en het onder wijzend personeel, stellen zich beschik baar om bij deze middagen toezicht te houden en leiding te geven. Dit goede ini tiatief wordt door de leerlingen naar waarde geschat, de vorige jaren werd van deze mogelijkheid n.l. zeer veel ge bruik gemaakt. Schade beloopt tienduizenden guldens Terwijl vvy op een der pagina's van dit blad een uitvoerig artikel hadden ge wijd aan het vernieuwde hotel Hupkes, welk artikel juist ter perse was, kwam het bericht dat donderdagmorgen in alle vroegte een felle brand aan de achter zijde van het hotel woedde. De brand ontstond in de keuken achter het hotel en werd ontdekt door de in wonende Spaanse huishoudster, die schuin boven de keuken sliep. Wakker geworden door het geknetter van de vlammen waarschuwde zij haar baas, de heer Hupkes, die direct de brandweren van Ede en Ederveen alarmeerde, en zelf reeds pogingen aanwendde het vuur te bezweren. Na een kwartier arriveerden de opgeroepen brandweren en bestreden het vuur met een groot aantal stralen. Een ware vonkenregen daalde over het hotel neer. De politie uit Ede leidde het verkeer op dit drukke punt langs de wa terslangen, die op de weg lagen. Later arriveerde ook de brandweer uit Lunte- ren. Tegen half acht was men het vuur meester en kon met de nablussing wor den begonnen. Het achterhuis bleek ge heel te zijn uitgebrand. Het hotel liep grote waterschade op. De schade wordt op 70 a 80 mille geschat. De eigenaar was tegen brandschade verzekerd. Het hotel zal waarschijnlijk weer normaal kunnen draaien, alleen zal men in een geïmpro viseerde keuken de maaltijden moeten be reiden. De trekking van de verloting in het kader van de Sint Nicolaas- aktie van de Winkeliersvereniging vindt plaats op dinsdagavond 8 december a.s. te 8 uur in hotel Buitenlust, ten overstaan van notaris Vink. De prijzen zijn uitgestald bij de heer P. van Veenendaal. Ziji kunnen na de trekking tegen inlevering van het lot worden afgehaald bij de heer van Veenendaal. Prijzen welke na 31 december 1964 niet zijn afgehaald vervallen aan de Winkeliersvereniging. 3UN6HANS PRISMA PONTIAC 7 0ME6A i betere uurwerken Gebouw volgende week verlicht Ter gelegenheid van de feestelijke opening van de Christelijke Technische „Talma school" aan de Industrielaan op dinsdag 8 december is een zeer uitgebreid programma opgesteld. Met naast het officiële gedeelte tal van attracties voor de leerlingen. De officiële opening zal plaats hebben om 3 uur 's middags waar Mr. Ir. M. Goote, In specteur-Generaal van het Onderwijs een toespraak zal houden. Hierna volgt de offi ciële onthulling van het Talmamonument door Prof. Dr. de Gaay Fortman, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gcneraal. FEESTVERLICHTING Om vijf uur 's middags zal de feest verlichting rondom het gebouw worden ontstoken. Deze illuminatie zal de hele week duren. Het gehele schoolgebouw wordt door een groot aantal schijnwerpers verlicht. Om 8 uur 's avonds zullen be stuur en personeel aanzitten aan een feestdiner in hotel „De Korenbeurs". Op woensdag 9 Bezichtiging december krijgen de Nog enkele uren hebt U de gelegenheid mee te doen aan de aktie voor de Blindenbibliotheek, waar de Veenendaalse winkeliers zich achter schaar den. Zoals de toestand zich thans laat aanzien bestaat er grote kans dat Veenendaal van de 100 plaatsen die meedoen de koploper wordt. Het ligt aan U om dit te bereiken! U bent tot maandag 7 december nog in de gelegenheid Uw bonnen in te wisselen op het bureau Kerkewijk 9 nabij de Markt. Hier worden ook de speculaaspoppen uitgereikt. Ook de groene kaarten, die U voor 5 cent kocht kunt U tot maandag a.s. deponeren in de bekende rode bussen. Hierop dient U 10 bonnen te plakken en U dingt direct mee naar de 45 kapitale prijzen, die ook bij het bureau Kerkewijk 9 zijn tentoongesteld. Het bureau is maandag nog geopend van 's morgens 10 tot 's avonds 6 uur. Vraag bij Uw inkopen om de bonnen, waarop U bij aankoop van iedere gulden recht hebt. Maar haast U want de tijd dringt. (Zie ver der de advertentie op pag. 3 van dit blad). ouders en overige belangstellenden ge legenheid het nieuwe schoolgebouw te be zichtigen (voor bijzonderheden zie ad vertentie in dit nummer). Op donderdag 10 december wordt een feestmiddag georganiseerd voor de leer lingen van de dagschool in gebouw „El theto". Medewerking verlenen een gooche laar, rijwielacrobaten, parodisten, een muziekduo en een conferencier, 's Avonds is er een filmavond voor de leerlingen van de avondschool in de schoolkantine. De hoofdfilm heet: „Het houten paard". Tenslotte vindt op zaterdag 12 de cember een samenkomst plaats van het bestuur met de werkers van de bouw. Hier zal een herinneringsgeschenk worden aangeboden en bestaat gelegenheid tot bezichtiging van de nieuwe school. N D S 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor BROUWER Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3323 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties KLOKKENGELUI Met ingang van zondag 6 de cember a.s. zal de klok van de Ned. Herv. Kerk 's morgens lui den van 10 min. voor half tien tot vijf min. voor half tien en 's avonds van 10 min. voor zes tot vijf min. voor zes. GLADHEID VEROORZAAKTE AANRIJDING Donderdagmiddag reed nabij het postkantoor een grote vrachtwagen te gen een personenwagen. Bij het af remmen voor een zachtjes rijdende luxe wagen schoof de vrachtwagen door de gladheid door en botste. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Lichte materiële schade. GIFTEN VOOR NIEUWE GROENE KRUISGEBOUW De collecte onder de bevolking van Ederveen t.b.v. de inventaris van het nieuwe Groene Kruisgebouw heeft ruim f 800,— opgebracht. Daarenboven ontving het bestuur een bijdrage van f 3.500,— uit de landelijke kinderpostzegelaktie. VEENENDAAL Zaterdag 5 dec.: Postduiventen- toonstelling van de E.V.P.V. „De Luchtreiziger". Om 5 uur opening voor de leden, om 6 uur voor het publiek. Dinsdag 8 dec., n.m. 3 uur: Fees telijke opening Chr. Lagere Technische (Talmaschool). Ont hulling monument en bezichti ging nieuwe gebouw. Woensdag 9 dec., 3 uur hotel De Korenbeurs: Begrotingsverga dering gemeenteraad. Woensdag 9 dec., n.m. 7.30 uur: Ingebruikneming nieuw kerk gebouw van de Geref. Gem. in de Engelenburgh.

De Vallei | 1964 | | pagina 1