Amerongen de hoge vest Setter Set ROSELLA Impressies uit het Julianaziekenhuis Bij ons smaragden juweel met zijn tegen de hemel uitgeknipte toren gaan natuur en cultuur hand in hand Veertig jaar geleden begon Veenendaler A. Budding kapsalon in Eist NYLONS in de nieuwste Wederom overwinning van Rhenense damesjunioren SCHERPEN ZEEL VRIJDAG 4 DECEMBER 1964 TWEEDE BLAD „DE VALLEI" Nr. 96 Wat ons in Amerongen het meest trekt zouden we moeilijk kunnen zeg gen: de Sint-Andrieskerk met de slanke toren? Prachtig! De ridder hofstad met haar strakke vormgeving? Imposant! Het oude engenland- schap met de zeldzame tabaksschuren? Voortreffelijk! De bossen en wij de velden? Verrukkelijk! Alles dus! Ja, met recht alles en dan ook zon der voorbehoud. door Adriaan P. de Kleuver - Veldbioloog. 1. De Penicilineprik door rik valkenburg i-'-g FLORYN Altijd bereid tot een kwinkslag. AGRARIËR ONDER 'T MES Konijn was weg kleuren KIEST U BIJ: Fa. L. HEY HANDBAL De oude wegenaanleg vooral is voor een dorp bijzonder. Die geeft er iets ste delijks aan. Geen streekdorp dus met die onmiskenbare lintbebouwing. Amerongen bezit het totaalbeeld van dorpen als Maurik en Lienden, waar naast de oude verbindingsweg een uitgesproken dorps kom ontstond. Men zou kunnen zeggen dat in dit dorpstype niet aan de weg ge timmerd wordt. Het was in ieder geval voldoende om een gesloten dorpsgemeen schap te vormen. En dan had het dorp merkwaardig genoeg twee kernen: de brink of kerkplein als hart van het eigen lijke dorp en het exersitieveld grote plein vóór de. poorten van het kasteel, als twee de middelpunt van dit merkwaardige dorpstype, dat zijn weerga in de conte- reien niet heeft. Men moet weten waar de „aanleg" van zo'n dorp te vinden is. En dat is zo geheel anders verlopen dan aanvankelijk de bedoeling was. De oudste kerk van een dorp treft men veelal aan onder de fun deringen van de huidige. Die „huidige" kerken zijn het meest uit de 15e eeuw met 16e eeuwse toevoegingen. De véél oudere Sint Pieterskerk van Amerongen stond evenwel geheel buiten het huidige kerkcentrum. Was de aanleg uitgegroeid tot dorp, dan lag Amerongens „hart" nu ergens achter het Droste huis bij de Rijn- bandijk. Misschien bevinden de funderin gen zich nog in de tuinen daarachter. Goed voor de een of andere rijksdienst om er mensen werk te verschaffen. Ons interesseert meer wat bleef. En dat is veel. A propos, bemerkt u dat dat plein bij het kasteel wel eens het middelpunt had kunnen worden! de schipbeuk uitsteekt geeft aan deze kerk toch dat zuiver Neder-Rijns gotische van zo goed als alle kerken langs de grote rivieren. Iedere kerk heeft zo haar eigenaardigheden maar het was toch naar één patroon waarop de middeleeuwse kerkbouwers voorborduurden. Alle koor toevoegingen uit één en dezelfde periode zijn volgens één grondprincipe gebouwd; vrij diep met als afsluiting een „gesloten" koorlantaarn. Jammer dat men hier in Amerongen daar een „achteruitje" in ge hakt heeft. Gelukkig bleven de hoge gotische spits boogvensters ongeschonden. Het was in deze kerk dat ik één van de zeldzaamste ontmoetingen had die een mens kan heb ben. Hoe dat komt weet ik niet, maar het schijnt zo te zijn in mijn leven dat waar ik ook kom altijd juist iemand komt die Al van verre kun je de Sint Andriesto- ren zien. Kwam u over de dijk al eens uit de richting Wijk bij Duurstede? Wat een heerlijk tafereel! De slanke toren en door hoog bos omgeven ridderhofstad domineren over alles. Ja, Amerongen is een smaragden juweel in de zomer, puur goud in de herfst, in de winter een prach tige etsprent en als het leven zich ver nieuwt de stralende lentebruid. Om van de fijne contouren van het dorpsbeeld te genieten moet U naar het „Liev endaaltje" gaan. Daar ontrolt zich voor Uw verbaasde ogen een speels dorpsbeeld. En 't is nu de totale Sint-Andrieskerk die in het landschap domineert; to ren, schipbeuk en koor vormen een charmant geheel met de aardige achtergevels van de huisjes ervóór. Altijd sta ik even bij het slootje waar de als in het fond van de hemelboog uit geknipte toren zich in haar volle lengte weerspiegelt. Wondermooi is dat. De toren is wat jonger dan de kerk en ontstond in de tijd dat het Sticht sterk onder Bourgondische beïnvloeding stond. En zowaar, ze kreeg iets Bourgondisch mee. Ze is véél mooier dan de gelijktijdige zusters van Soest, Eemnes en Loenen aan de Vecht. Een beetje frivoler zelfs. Zeldzaam elegant is de „open" lantaarn die men bij dorpstorens nooit aantreft. Die hebben altijd iets massiefs. Zo'n oude dorpstoren was meer voor de verdediging bedoeld dan als wezenlijk onderdeel van kerk. Ik ontkom nooit aan het idee dat de b\jna gelijktijdige bouw van de Cu- ncratoren inspirerend gewerkt heeft op de architect. Die van Amerongen heeft minder sier- delen, maar de Bourgondische „geest" is aan geen van beide vreemd. De kerk is minder weelderig, maar het hoog opstrevende koor, dat even boven De verwoeste ridderhofstad Amerongen. Een oud rijmpje luidde als volgt: „Amerongen, hoge vest, Leersum is een kraaiennest, Langbroek is een waterpoel, Wijk niks an, een kakkestoel, Rhenen is een nare stad, 't Veen dat is een watergat". (Tekening naar een oude gravure door Adriaan P. de Kleuver eenzelfde doel voor ogen heeft. Het was deze keer een Engelsman die al een jaar of vier op zijn ambassade werkte en be hoorlijk Nederlands sprak. Hij. had de kerkdeur open zien staan en was naar binnen gestapt. De man stond even later in de kerk met open mond van de grote schoonheid daar binnen te ge nieten. Vooral de indrukwekkende reeks wapenborden van het roemruchte geslacht Van Reede interesseerde hem. Ik wees hem op het enorme rouwbord van de le graaf van Athlone, de generaal van ko_ ning-stadhouder Willem III, die in Ier land grote successen behaalde. Hij was buitengewoon goed thuis in de Engelse geschiedenis en toon de zich uiterst verrast juist hier, in het landelijke Amerongen, een deel van de grote historie van zijn land te zien herleven aan de wan den van deze schitterende dorps kerk. Al spoedig waren wij, die Londenaar, een kerkvoogd en ondergetekende, in een hoogst interessant gesprek gewikkeld. Het begon met de vraag of dat grote houten kruis in de torenportaal wel verantwoord is in een kerk van de reformatie. Mijn Engelsman was een overtuigd Anglicaans christen en uit dien hoofde aanvaardde hij dit probleemloos. Maar als buitenstaan der merkte hij op dat het hem niet moge lijk was een oordeel te geven over wat in de ziel van de Nederlandse kerken leeft. Met een schok ervoer ik dat er met de eenheid der kerken nog veel scheef zit. Die Londenaar begreep helaas niets van de geest van ons, Nederlanders. Ons gesprek was het meest interessante dat ik in tijden gevoerd had. Wij spraken over de zucht naar het leiderschap, zodra een bepaalde groepering het getal vijftig plus één bereikt heeft. En daar is dan in de toren van Amerongen dat reusachtige houten kruis! Weet u wat die Engelsman zei: Dit: „de staak van onze eigenge rechtigheid moet doorstoken wor den door de dwarsbalk Christus." Laten de mensen van Amerongen dan maar hun Godshuis „onder het kruis door" binnengaan. En toch worden wij op datzelfde mo ment als het ware gedwongen een weinig Christelijke daad te doen. Wij moeten de kerk binnen over de oude altaarsteen, die eens het allerheiligste deel van de kerk vormde. Toen was dit gewijde voor werp het symbool van Christus' lijden. Uit piëteit zou deze altaarsteen als monument in dit geval naar de rechte plaats in het koor overgebracht dienen te worden. Om dan maar niet te spreken van het voorbeeld in de Hervormde kerk te Dremmel, waar, op voorstel van do minee A. Pijnakker Hordijk, er een avondmaaltafel van gemaakt wordt. Onze Engelse vriend deed precies als schrijver al jaren doet in zulke gevallen: hij ging om de steen heen! Ik heb er op gelet hoe onze Amerongse notabel dit deed. Die ging om de steen heen! Doet dit al jaren! Bij ons lag geen over-sentimenteel gevoel aan deze handeling tea grondslag. Het was een protest tegen de daden van onge voeligheid van een veelal in volslagen ondeskundigheid handelend voorgeslacht. En dat is dan ook het enige dat tot hun verontschuldiging kan worden aange voerd. En in Amerongen is het toepassen van de oude, historische altaarsteen als drempel op de koop toe van vrij recente datum. Maar voor de rest ben ik content met het beheer over deze prachtige kerk. Al was het alleen al om de zorg waarmede het voortreffelijke Batz-orgel omringd wordt. Dat is af! Op het intieme kerkplein staat een oude gietijzeren pomp. Als die eens kon praten! Wat al dorpsnieuwtjes zijn daar al fluis terend of hardop rondgestrooid. Toen wij er vorige zomer waren speelden een paar kinderen rond die pomp. Een paar meisjes jengelden met de pompzwengel en knoeiden naar hartelust met het heldere bronwater. Wat een fijn tafereeltje was dat. Prille jeugd in de beste vakantie- stemming en op de achtergrond dat oude eerbiedwaardige kerkgebouw en de ranke toren met dat wonder mooie gotische venster boven de in gang. Zo iets kan je alleen maar in Amerongen overkomen. Een heerlyk onbezorgde jeugd in de schaduw van gisteren. En dat alles overwelfd door het groen van de bomen en een hemel zo blauw als de viooltjes langs de boswegen die allen naar dit punt voeren. Hart van Amerongen, ja, maar een warm kloppend hart. Ik heb wel eens gedacht dat, als men aan de zuidzijde en boven de oude dorps straat muren gebouwd het en naar het oosten en westen poorten had gebouwd een fantastisch mooi provincie stadje in het leven geroepen zou zijn geweest. Maar als in zoveel gevallen bleef het bij een burcht. Jammer genoeg moesten vreemde indringers in 1672 zo nodig het oude, machtige kasteel door brand verwoesten. Amerongen behoorde tot de meest Oran je gezinde dorpen van de Nederlanden. De Vrijheren van Amerongen waren dikke vrienden van de prins van Oranje. Als meest gehate man bij. de Franse over heersers moesten de bewoners van onze ridderhofstad dan maar delen in het lot van prins Willem. En omdat ze niet bij de hand waren gingen hun bezittingen ten gronde. Maar zie, de liefde voor Ame rongen was zo groot, dat heer Godard Adriaan van Reede_Ginkel en zijn vrouw lady Margaretha Turnor het dorp een „huis" terug gaven dat geheel de oerde gelijke en stijlvolle oud-Hollandse geest ademt. Gelegen in een volkomen aange paste omgeving ligt daar al bijna drie eeuwen een ridderhofstad, zo als ons vaderland er maar weini gen telt. Het kasteel Middachten misschien. Een voorbeeldloze vermenging van rus tige en majestueuse cultuur en natuur vormden een landschappelijk geheel dat haar weerga niet heeft. Dit is volkomen eigen en zelfstandig gegroeid en één ge worden met het totaalbeeld van het dorp. En even zeldzaam als dit prachtige land schap is de unieke plantengroei van het bos er rond. Naast de gewone bosane- monen staat het vol met gele anemonen, één van de zeldzaamste planten in ons land. Een wandeling over de omwalling is een belevenis. Wat wil men meer om van vogels en bloemen te genieten? Er is bos en water, er zijn houtwallen en enorme weilanden en een hemel zo hoog dat je jezelf in de immense ruimte een ver loren mens waant. De mens zette het werk van de Schepper voort en schiep zich Amerongen. Moge alzo tot in lengte van jaren deze eenheid Schepper-mens, dit schone dorp, waar cultuur en natuur zo nauw samengaan blijven wat het on der Zijn wakend oog werd: het smaragden juweel van de Stichtse Lustwarande. Adriaan P. de Kleuver „Rinkelrinkelrinkel 8.00 uur in de ochtend. Een naderend geluid op de lange corri dor van de chirurgische afdeling. Op de zaal zelf is alles in bedrijf. De zusters zijn druk bezig. Het ruikt naar zeep en kam fer „Rinkelrinkelrinkel Het geluid komt steeds dichterbij. Eén der patiënten richt zich wat op. „Hoor, lui, daar komt de spuitkarroept hij naar enkele bed-collega's. Twee mede-patiënten schrikken op! „Och, heden, is het weer zover Met z'n drieën krijgen zij elke vier uur een penicilineinjectie. Twee mannen heb ben er verschrikkelijk het land aan. De „Ha, jongensroept er één. ,,'t Is de spuitster met de glimlach Terstond begint de zuster te blozen en maakt een afwerend gebaar. Maar desondanks verschijnt er een brede glim lach op haar goedgevormde gelaat. Ze stampt met haar voet op de vloer. „Hè, bah, wat zijn jullie toch een naar lingen", foetert zij. Zij wil niet glimlachen en ze wil niet blozen, maar ze moet wel. Zo gaat het steeds als ze met de spuit deze zaal opkomt. Bah! Nare kerels Maar steeds breder wordt haar glim lach De zaal heeft er pret om. De zuster raakt er echter niet door van haar stuk. Vakkundig werpt ze de spuit in een drukt deze leeg in een dijspier van de patiënt, al glimlachend De patiënt vergeet te schrikken en voelt geen pijn. Het is gebeurd voor hij er erg in heeft en spontaan geeft hij de zus ter een pluimpje. Spoedig hebben de drie patiënten allen hun portie „binnen". De zuster verlaat de zaal. „Dag, lui, tot de volgende prik Niemand heeft veel van de prik ge voeld en voor de zoveelste maal denken ze: Waar maak ik me eigenlijk toch dik voor De zuster pakt het karretje weer op en gaat verder. De volgende zaal. „Rinkelrinkelrinkel Nadruk verboden, (wordt vervolgd) OPBRENGST COLLECTE VOOR RECLASSERING De in Veenendaal gehouden collecte voor de Reclassering heeft f 1861,43 opge bracht. Het prachtig gelegen Julianaziekenhuis. derde vindt het minder de moeite waard om je daar koortsig om te maken. Je voelt het immers nauwelijks, is zijn com mentaar. Maar hij zit dan ook wat ruimer in zijn vlees dan de anderen „Rinkelrr Het wagentje houdt stil. Door de mat_ glazen deur zien de mannen hoe een zus ter de spuit vult. Wie zal vanmorgen het eerst de prik mogen incasserenDie is er ook het eerst vanaf Er wordt gelachen op de zaal. De twee bangerds krijgen enkele „bemoedigende" troostwoorden te horen van de „niet-prik- mede-lijders". Uiteraard houden ze zich groot en lachen mee. Zij het dan als een boer die kiespijn heeft Met opgeheven spuit komt een donker- gelokte zuster binnen. Ze stevent recht op de bangste af. Eén druppel vloeistof wordt alvast uitgespoten om te voorko men dat er lucht geïnjecteerd wordt. AARDAPPELMOEHEID Gekscherend wordt deze term in de wandeling wel eens gebezigd als men geen trek meer heeft in aardappelen of patat- frites. Voor de landbouwer, tuinder, bol- lenkweker of volkstuinder, heeft deze term een heel andere klank; in sommige gebieden van ons land met name de Veen koloniën is het een levensgroot probleem. Op besmette grond is het wettelijk ver boden om aardappelen te verbouwen. Proeven met het kweken van resistente rassen hebben tot dusver niet het gewens te resultaat opgeleverd. Bollenkwekers, rozentelers en boomkwekers kunnen deze grond niet gebruiken in verband met het feit dat er een exportverbod komt voor de produkten die er op groeien. Een ruime vruchtwisseling en regelmatig on derzoek op aanwezigheid van aardappel- systenaaltjes is gewenst. Onderzoek kan eventueel in combinatie met grondonderzoek voor bemesting plaatsvinden bij het Bedrijflaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oos terbeek. N.V. DISTILLEERDERIJ M. DIRKZWAGER Az SCHIEDAM Vandaag, 4 december, is het 40 jaar geleden dat kapper Budding in Eist neerstreek. In al die jaren was de kapsalon van Budding een „zoete inval" waar het wel en wee van Eist werd opgehaald. In vroeger jaren was de gang naar de kapsalon op zaterdag avond het enige uitgangetje van de mannen en zwaar pijprokend werden dan hele „bomen" opgezet. Omdat kapper Budding altyd het middelpunt was en hü een be_ hoorlyk gevoel voor humor bezit, hebben wy onderstaande belevenissen weergegeven in de trant zoals ze werkelyk gebeurden. ,,'k Geloof dat ze het weer over je koeien hebben", mompelt de man in witte jas, terwijl de scheerkwast snelle roteren de bewegingen maakt, teneinde de stugge baardstoppels van de boer wat soepeler te maken. „Bub, bub", doet de agrariër. Spreken met een gezicht vol scheer schuim is niet eenvoudig. Z'n juist nog zichtbare ogen vertalen. „Wat zeggen ze?" „Ze" zijn een groepje wachtende en ro kende mannen aan een tafeltje, die in derdaad in druk gesprek zijn. De kapper werpt 'n schuine blik naar het tafeltje: „tja, precies weet ik het ook niet, maar Hij schokschoudert veelbetekenend. Na enige minuten hijst de boer zich met glanzend schone kaken uit de stoel. Regel recht naar het groepje gaat het. Zo, nou kan ie tenminste beter uit z'n woorden komen! De eerst was onthutst opkijkende man nen begrijpen Ha, een welkome tijdspassering! Hij met z'n koeien. Wacht even! De „voerende" opmerkingen schieten als bliksemschichten door de salon. Bij de wastafel is de kapper druk doen de z'n attributen te reinigen. Aan z'n nek zou je zeggen dat ie lacht, maar het neutraalste gezicht van de we reld vraagt, „wie is er aan de beurt?" Kapper Budding of Bud bij z'n trouwe klanten is een figaro met gevoel voor hu mor. Hij houdt van een gepaste grap, ook als hijzelf daarvan het mikpunt is. Vraag hem eens naar de geschiedenis van het konijn Het is alweer enige jaren geleden dat Bud met 'n beteuterd gezicht 's morgens bij het konijnenhok achter z'n woning stond. Z'n met zoveel zorg voor de Kerst vet gemeste langoor was weg! Het openstaande deurtje en de stro slierten op de grond spraken duidelijke taal! Al z'n amateurspeurwerk leverde slechts negatieve resultaten op. Het werd het gesprek van de dag in de salon. Zo ook die avond vlak voor Kerstmis. „Toch heb ik het gevoel dat ze me te grazen nemen", dacht de kapper hardop en dan tot z'n buurman, wiens hoofd mj. onderhanden had: „En jij weet er meer van Terwijl de buurman alle onschuld-argu- menten aansleepte die voorhanden waren, werd de voordeur geopend. Maar er kwam niemand „Iemand die de weg niet weet", veron derstelde Budding. Toen, aarzelend, werd de salondeur geopen, even maar en hip, hip, hiphet konijn! Er is bulderend gelachen. „Zalig Kerst feest" las men op het lint dat keurig om de hals van het dier was gestrikt. Toen z'n jongste zoon in het huwelijk trad hing er 's morgens, metershoog boven het dak in de televisiemast 'n wieg. Hij heeft er wekenlang gebengeld! Op 4 december a.s. is het veertig jaar ge leden dat A. Budding Sr. een kappers praktijk in Eist begon. Hij was een vak bekwame jongeman van Veense origine, vol werklust maarde klanten waren niet talrijk. Budding was ,,'n nieuwe" en Elstenaren, vooral ouderen, zijn niet zo op veranderen gesteld. Want terwijl bij „de nieuwe" de glan_ zende salonstoelen leeg bleven, was het in dezelfde straat bij „de ouwe" een ko men en gaan van belang. De ouwe, 'n manufacturier, knipte en schoor 's avonds in de keuken. De klan ten op 'n rechte biezenmatstoel, kregen een geblokte handdoek om de hals maar ze bleven komen. Tot de ouwe zich van pure drukte zo'n geweldige jaap in de hand gaf dat die hand wekenlang werkloos in 'n mitella hing! Wat nu? Goed, de meeste der bejaarde scheerklanten lieten zich maar eens per week op zaterdagavond behandelen, maar dat moest nou ook weer geen weken gaan worden. Dus scharrelden ze naar de nieuwe. Met stugge, onwennige gezichten zaten ze daar. Maar het ijs brak snel. Wat is er gelachen op die zaterdag avonden dat het werk tot bijna zondag doorging. De nieuwe was hartstikke leuk! Al gaande liet men zich wat vaker sche ren ennaar „de ouwe" ging bijna niemand terug. „Dat was 'n mooie tijd" peinst de heer Budding hardop, „de mensen waren ge moedelijk. Kom daar nu es om Ja, tijden veranderen óók in de kap salon van A. Budding. Naast hem werkt nu A. Budding Jr. z'n jongste. Hij is een alround vakman en aan de muren prijkt een indrukwekkende reeks diploma's. Hij scheert, knipt, onduleert en friseert zoals z'n vader dat deed veertig jaren lang op één enkele vierkante meter. Dat hij het nog vele jaren in goede gezondheid mag doenmet z'n kwink slagen! Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 Afgelopen zondag nam RHC weer met alle teams deel aan de zaalcompetitie. He- ien-I, Dames en Damesjunioren togen naar Utrecht, terwyl het tweede Herenteam de reis moest maken naar Hilversum. Het eerste Herenteam moest deze dag een dub_ bel programma afwerken, allereerst moest tegen Spirit-III gespeeld worden. Dit team kwam jammer genoeg niet opdagen. Dit betekende weliswaar een 5-0 overwinning voor RHC, maar men had er liever voor gespeeld. De tweede wedstrijd was tegen Celeri- tas, de sterkste tegenstander in deze com petitie, hoogstwaarschijnlijk zal één van deze teams dan ook kampioen worden in deze afdeling. RHC startte overdonderend, de eerste aanvallen waren voor de Rhenense heren. Doelpunten bleven dan ook niet uit en na ongeveer tien minuten spelen stond RHC voor met 3-0. Voor de rust had Celeritas de stand echter al op 3-1 gebracht; na het wisselen was het in eerste instantie Ce leritas wat de klok sloeg, ondanks stug verdedigen van RHC was de stand al gauw gelijk. Hierna ging het aardig gelijk op, met nu de één en dan weer de ander een doelpunt voorsprong en de strijd ein digde in een 6-6 gelijk spel. Het was jammer dat RHC na de rust even een inzinking kreeg, anders was de overwinning zeker te bereiken geweest. Na deze dag voert RHC met 7 punten uit 4 wedstrijden de lijst aan, dank zij een beter doelgemiddelde. Op de tweede plaats staat Celeritas met een zelfde aan tal punten. Voor RHC-II was deze middag de reis naar Hilversum om tegen Nijenrode te spelen niet een van de plezierigste. Van deze club werd namelijk met 23-2 ver loren. Dit Nijenrode is pas de competitie begonnen en moet dus in de laagste klas beginnen, maar wat spelpeil betreft be hoort dit team eigenlijk een paar klassen hoger te spelen. RHC-II is dus deze competitie niet zo gelukkig begonnen. Na drie wedstrijden is het hun nog niet gelukt om een punt bin nen te halen. Ze hebben de sterkste te genstanders nu wel gehad, dus moet het mogelijk zijn om in de volgende wedstrij_ den de nodige punten te verzamelen. De dames van RHC speelden deze mid dag hun eerste wedstrijd en er moet ge zegd worden dat ze niet onverdienstelijk van start gingen. Zij namen zelfs de lei ding met 1-0, maar kwamen toch nog er varing te kort om hun tegenstanders, Spi rit-III, de hele wedstrijd hun wil op te leggen. De dames van Spirit namen hier na het heft in handen en voerden met regelmatige tussenpozen de score op. Na de rust kwam RHC weer terug, maar doelpunten konden er niet worden ge maakt, zodat de eindstand 5-1 werd in het voordeel van Spirit. De Rhenense damesjunioren in hun eer ste competitiewedstrijd één van de top- ploegen van hun afdeling. Ook deze mid dag speelden de meisjes een leuke partij handbal tegen de damesjunioren uit Tiel. RHC was overwegend sterker maar op de training zal nog meer aandacht besteed moeten worden aan het onderdeel schie ten. Nu duurde het tot de tweede helft voor RHC zijn meerderheid in een doelpunt kon uitdrukken, dit doelpunt was ook het enige, maar het was genoeg voor een 1-0 overwinning, omdat de Rhenense keepster kans zag haar doel schoon te houden. Na deze wedstrijd staat het dames ju niorenteam van RHC met 5 punten uit 3 wedstrijden op de derde plaats, voor dit jeugdige damesteam een goed resultaat. BOEKJE VAN GEZAMENLIJKE INDUSTRIEëN De gezamenlijke industriëlen van Wou denberg en Scherpenzeel (17 in getal) heb ben een keurig uitgevoerd boekje onder de bevolking verspreid. Zij geven hierin een overzicht van de aard en de omvang van hun bedrijven. Ook worden toekom stige werknemers uitgenodigd eens te sol liciteren. In het boekje is een voorwoord opgenomen van de Burgemeesters van Scherpenzeel en Woudenberg, de heren Mi\ C. P. Hoytema van Konijnenburg en J. A. Hosang. KOOP GOEDE PIEPERS De kwaliteits- en sorteringseisen voor aardappelen, welke onlangs waren voor gesteld, zijn met ingang van 1 oktober j.l? door het Productschap voor Aardappelen bindend verklaard, aldus „De nieuwe Veldbode". Dit betekent dat er geen consumptie aardappelen meer mogen worden verhan deld die niet aan deze gestelde eisen vol_ doen. De eisen hebben speciaal betrekking op de grootte van de knollen en het voor komen van afwijkende aardappelen in de partij. Zo is onder meer bepaald dat geen knollen in de partij mogen voorkomen die kleiner zijn dan 35 mm en groter dan 55 mm, terwijl op 40 mm als ondergrens dient te worden gesorteerd. Bovendien mogen geen misvormde, groene of een ander gebrek vertonende knollen in de partij voorkomen.

De Vallei | 1964 | | pagina 3