'cteoattpi pootdb j s n teiexisie ARAM ARAM CHSVBOliT KRUISWOORDPUZZEL SINTERKLAAS MET EEN WOLLEN BAARD N.V. Nederlandsche Maatschappij van Kogellagers te Veenendaal Het spookslot aan de Tiber De gevangene in „HET KASTEEL DER ENGELEN" V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE OPGAVE NR. 21 /i 'O Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos. Correspondentie te richten aan Tante Jos, per adres Parallelweg 10 - Veenendaal. ONZE JARIGEN 5 dec.: Wilma Gielian (Eindhoven) Ineke Diepeveen Ineke v. d. Kraats Ditta v. d. Heuvel 7 dec.: Anneke Kimmels (Rhenen) 8 dec.: Joan Schenk Astrid v. Kuyk Martin Coumans 10 dec.: Brandina Demoet Adrie Geerts 11 dec.: Lucina v. d. Vendel (Ede) Jannie v. d. Kaa (Renswoude) Jos Tollenaar (Achterberg) Gijs van der Meijden Herman Lodewijk Spies (Eist U.) Allemaal van harte gefeliciteerd. Ook Jan van Donkelaar nog. Ik kreeg je ver jaardag te laat door, zodat je er vorige keer niet meer bij kon. Volgende keer sta je er in ieder geval bij. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes. Het is me van de week echt tegengevallen. Ik heb van niemand zilverpapier of capsules gehad. Van kleuterschool ,,'t Trefpunt", heb ik 14 dagen geleden zilverpapier en cap sules gehad, maar die ben ik vergeten er vorige keer bij te zetten. Ik hoop dat het zo in orde is. Krijg ik volgende week weer een hele berg van jullie? Hartelijke groeten van Tante Jos Figuur a. JAN KLAASSEN- EN KATREIN-KOPPEN Deze Jan Klaassen en Katrien koppen kun je heel gemakkelijk maken van een kartonnen koker (bijvoorbeeld de rol waarom het clpsetpapier is gewonden). Je hebt twee hoofden nodig van elk twee en een half bij zes cm doorsnede (voor de vader en de "moeder) en dan voor ieder kind hoofden van drie cm hoog. De hoeden en gezichten kun je maken van vilt, gekleurd papier of gewoon maar door deze op de kokers te tekenen. Pa pier of vilt moet je er natuurlijk op plak ken. De hoekranden maak je door de koker- Figuur b. EEN VREEMDE FAMILIE Een vis, die de Betta genoemd wordt, ofwel de Siamese Vechtvis, houdt ont zettend veel van vechten en vecht zelfs tegen zijn eigen spiegelbeeld als je hem een spiegel voorhoudt. Men heeft deze vis in aquaria bestudeerd en daarbij ontdekt, dat het mannetje soms zijn vrouw opeet en dat de kinderen zelfs elkaar opeten als zij niet vlug genoeg van elkaar worden gescheiden. De vader past heel goed op de kleintjes, maar als ze tien dagen oud zijn, moeten ze zo snel mogelijk het „huis" uit, omdat op dat moment de vader zijn liefde voor zijn kinderen helemaal ver geten is en hen gaat aanvallen. OPLOSSING PUZZEL NR. 64 Horizontaal: 1 nop, 4 stand, 8 tik, 11 nekton, 13 elan, 16 om, 18 leer, 19 brak, 20 ka, 21 pet, 23 er, 24 pats, 25 mat, 26 Tiel, 28 saai, 29 sar, 30 keer, 31 O.T., 32 restant, 35 ren, 36 spar, 38 noor, 39 on, 40 pt, 41 mos, 43 e.p., 44 ha, 45 Erik. 47 Loes, 49 ven, 50 gamelan, 53 me, 54 eelt, 55 not, 56 neus, 58 leed, 59 die, 60 stek, 61 TA, 62 rek, 64 r.o., 65 goor, 66 hesp, 68 ra, 69 kanOj_70 menton, 72 pas, 73 roest, 74 nap. Vertikaal: 2 on, 3 pel, 5 tor, 6 An, 7 dertien, 8 tak, 9 in, 10 top, 12 keel, 14 las, 15 pat, 17 meteen, 19 baar, 20 karn, 22 tien, 24 pa, 25 maar, 27 er, 28 stam, 29 stop, 30 kroeg, 31 op, 33 soes, 34 trant, 36 stil, 37 rol, 40 pret, 42 soms, 44 helder, 45 emoe, 46 kantoor, 48 ee, 49 veer, 51 Anio, 52 Neer, 54 Ee, 57 uk, 58 last, 59 dra, 60 Son, 61 tent, 63 kam, 65 gas, 66 hes, 67 pon, 69 ka, 70 me, 71 na. tjes op het vilt te zetten en dan een lijn eromheen trekken. Vervolgens maak je een cirkel van ongeveer twee cm buiten de eerste cirkel. Dat kun je dan zien in figuur 2. Het rondje, dat je hebt gekre gen, knip je uit en dat gebruik je om de hoed van boven dicht te maken, terwijl je de groter ring, die je hebt gekregen, om de koker heen schuift als hoedrand. De pijlen in figuur 2 geven aan hoe je moet werken. Met een beetje lijm kun je het cirkeltje en rand op hun plaats houden. Nu ga je het haar en de gezichtjes op de kokertjes maken en je vouwt en buigt de hoedrand in de gewenste stand en dan zijn de vader en moeder klaar voor het gebruik. Het haar van de kleine jongen is een ingeknipt strookje papier, dat je aan de binnenkant van de koker vastlijmt, en het haar van het meisje wordt gemaakt van een paar reepjes vilt, die je over het kokertje heen plakt, zoals je respectieve lijk ziet in de figuren 3 en 4. Voor het meisje moet je dan nog de overhangende randjes inknippen om het haar te krijgen. Verder heb je een grote zakdoek nodig of een lap, die je driehoekig dubbel vouwt, waarop je, zoals is aangegeven in fi guur 5, in twee einden een knoop legt. Nu steek je je hand in de lap of de zak doek met je pink onder de ene knoop en je duim onder de andere. Om die beide vingers doe je dan een elastiekje om de lap op haar plaats te houden en je andere drie vingers steek je in een van de „hoofden". Deze handeling zie je in fi guur 5. Ziezo, en nu ben je klaar om voor je familie een voorstelling te geven van Jan Klaassen en Katrijn en als je wilt weten wat je moet vertonen, dan denk je maar eens aan iets dat je op school hebt gedaan of iets dat er bij je thuis gebeurd is. 30 Nog voor Peer ten tweede male kan toeslaan, flitst Arams zwaard uit de schede. „Kalm aan, vriend Peer", bijt Aram de tovenaarsknecht toe, „Ik ben niet gesteld op die grove manieren van jou!" Peer zegt geen woord, maar zijn in machteloze woede gebalde vuisten spreken boekdelen. „Juist gesproken," klinkt achter hen opeens een stem en een uiterst modieus geklede jonge man treedt naar voren. „Het is ten ene male ongepast, Peer, om een edelman uit te dagen met slagersvuisten, zoals jij die hebtglimlachte de vreemdeling. Met een sier lijk gebaar trekt hij zijn zwaard en groet Aram met het opgeheven zwaard. „Messire Aram, door bepaalde omstandigheden moet ik helaas zo onbeleefd zijn mijn naam niet te noemenmaar aangezien ik U even min als Peer langer in deze omtrek wenst te zien, zal ik zo vrij zijn een poging te wagen om U met mijn schermkunst te verdrijvenOpgepast!" Met een sierlijke sprong komt de jonge man naar voren en luid ketsen de zwaarden tegen elkaar (wordt vervolgd) Figuur c. DE HOOG VLIEGENDE VOETBAL De verbaasde uitdrukking op de ge zichten van de voetballers laat zien, dat IH /b' 13 '12 li' 20' 22' er iets ongebruikelijks aan de hand is. Wat is dat? Als je het wilt weten, trek dan een lijn van punt één naar punt twee enz., tot aan punt 68 en dan zul je zien wat er met de bal gebeurd is. .15 .17 '19 •21 •23 .30 i 3. -7 -6 7* *5 .bl f ;i TM» 2t> 'it •25 .32 27 •31 57 's, V .W 55' ?V' .31 29 .33 '35 37 •3 H •U 'II Koning Frans hoorde, dat Benvenuto Cellini gevangen zat in het kasteel der Engelen, hij zond daarom een boodschap per naar zijn ambassadeur in Rome en gaf deze opdracht naar de Paus te gaan. De ambassadeur bracht dringend naar voren, dat de Paus Cellini, die door de koning in dienst was genomen, moest vrijlaten. Maar de pogingen van Frans om Cellini te helpen maakten de zaken voor deze laatste alleen maar erger. De Paus was woedend toen hij hoorde wat de ambassadeur hem had te zeggen. Hij bracht naar voren, dat de goudsmid terecht gevangen was gezet wegens manslag en „andere duivelse practijken". De man, die verantwoordelijk was voor de gevangenen in het Kasteel der Engelen, was, evenals Benvenuto Cellini, ge boren in Florence. Hij heette Giorgio en was ridder van een voorname orde. B 37-64- 12. Het was hem duidelijk, dat Cellini slecht behandeld was en daarom stond hij hem toe in het kasteel vrij rond te lopen nadat hij zijn woord had gegeven niet te zullen ont snappen. Nu en dan gebruikte de Paus de maaltijd op het kasteel. Als dat gebeurde, werden alle gevangenen in hun cellen op gesloten. Anders was het kasteel niet zo open als alle andere kastelen. De soldaten rieden Cellini nogal eens aan te ontvluch ten. Zij zeiden zelfs, dat zij zich zouden omdraaien als hij dat wilde doen, maar hij antwoordde altijd trots: „Ik heb Giorgo mijn woord gegeven niet te zullen vluchten. Hij is een man van eer, die mij altijd goed heeft behandeld. Ik zal dus hier blijven". (wordt vervolgd) VEENENDAAL PLASTIC SCHOENEN VOOR KOEIEN De vertrapping van het grasland door het vee is een ernstig kwaad, waarvan het nadeel geschat wordt op 200 a 300 gul den per ha per jaar, aldus Ir. G. P. Wind in „Stikstof". Vertrapping van de zode kan worden bestreden door diepere ont watering of grondverbetering. Dit laatste komt in de westelijke veengebieden van ons land niet in aanmerking omdat er geen zand is. Ook diepere ontwatering zal niet overal mogelijk zijn. Wellicht is er een derde oplossing, namelijk verlaging van de druk van de koeienpoten. Dit is vroeger wel gedaan bij paarden (trippen in de Veenkoloniën), maar het is nog on bekend voor koeien. Vergroting van de hoefoppelvlakte door een soort plastic schoeisel met een oppervlakte van ca 200 vierkante centimeter zou de druk op de grond aanmerkelijk kunnen verminderen. KOEIEN OP RANTSOEN Wanneer men zegt dat een mens of dier op rantsoen of dieet staat heeft dat in eerste instantie vaak een negatieve klank. Misschien komt dit door het feit dat het op dieet zetten meestal op doktersadvies gebeurt. Toch krijgt de term „rantsoen" of dieet de laatste tijd een meer positieve klank. Een sportman of -vrouw waarvan enorme prestaties wordt verlangd krijgt een speciaal rantsoen voorgeschreven. Zo is het ook met koeien. Globaal kun nen wij stellen dat dertig procent van onze Nederlandse koeien de komende maanden (staltijd) op rantsoen staan. Hun rantsoen wordt groter naarmate de pres taties groter zijn (melkgift, groei, enz.). Dertig procent is te weinig. Daarom geeft het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek thans een toelichtingsboekje uit dat met de uitslag van het ruwvoederonderzoek wordt ver zonden waarin op eenvoudige wijze staat aangegeven op welke wijze men het beste de rantsoenen kan berekenen. On getwijfeld zal dit een economisch gerichte veevoeding ten goede komen. NU OOK BRAADKONIJN Met een variatie op braadkuiken komt er in de toekomst mogelijk ook braadko_ nijn. In Amerika wordt al op vrij grote schaal aan konijnenmesterij gedaan en in Engeland, Frankrijk en Denemarken kent men dit ook al. Bij deze mesterij wordt er naar gestreefd om een jong konijn van 8 a 10 weken al op een ge wicht te hebben van 1800 tot 2000 gram. Op deze leeftijd wordt het dier geslacht en dan blijft er ongeveer een kg bout over. Wil dit toekomst hebben dan zal men met een speciaal mestras moeten werken. In het buitenland denkt men daarbij aan Californiër of Nieuw-Zeelan- der. Deze rassen kent men in Nederland niet. Met Groot-Chinchilla zijn ook goede resultaten bereikt. Per voedster zouden om economisch te werken 25-28 jongen moeten worden grootgebracht per jaar. Het behoort tot de mogelijkheden om vier worpen per jaar te verkrijgen. Wat neer komt op een worpgrootte van 7. Natuurlijk moet bijzonder grote zorg worden besteed aan voeding, verzorging en ziektebestrijding. Misschien zijn er al wel enthousiastelingendie direkt willen beginnen, maar die willen wij er nog even op wijzen dat er eerst nog een markt geschapen moet worden voor de konijnen bout, aldus „Vee en Veevoeding". Horizontaal: 1 klap, 3 hoenderachtige vogel, 5 opschik, 6 onbep. voornaamw., 7 aanwijzend voornaamw., 9 klank, 10 nauw, 13 telwoord, 14 meisjesnaam, 15 bende, 17 uitroep, 18 bijwoord, 20 oogziekte, 23 soort van bakeljauw, 25 voor zetsel, 27 schrander, 29 titel (afk.), 31 binnenkort, 33 hoog gelegen droge zand grond, 35 het voedsel der Israëlieten in de woestijn, 36 zangwijs, 39 atmosfeer (afk.), 40 plaats in Limburg, 44 kolenemmer, 46 iemand de achting geven welke hem toekomt, 48 tegenvaller, 51 titel (afk.), 52 bekende afkorting, 53 bedehuis, 55 tevens, 57 muzieknoot, 58 myth, mifuur, 59 nauwe, 60 waterdoorlatend, 61 boomloot, 62 jongensnaam, 63 doodgoed mens, 64 hoogste punt. Vertikaal: 1 volk uit de oudheid, 2 geestelijke, 3 kleine deur in een poort, 4 geestelijke, 7 rivier in Engeland, 8 boom, 11 holte in een muur, 12 opening, 15 hoogste punt, 16 lied, 17 raamscherm, 19 nauwe opening, 21 vogel, 22 vis, 23 lid woord, 24 stad in Italië, 26 scheik. element (afk.), 28 Rom. keizer, 30 interest, 32 plaats in de schouwburg, 33 gebod, 34 welaan, 35 dienstbode, 36 bedekt-bloeiende plant, 37 oude lap, 38 pers. voornaamw., 40 slaapt men op, 41 'voegwoord, 42 stuk stof, 43 troefkaart, 45 gekleurde kwast als versiersel, 47 liniaal (ZN), 49 viervoetig dier, 50 nachtgewaad, 53 rund, 54 zwemvogel, 56 rijtuig, 57 overtrek van een kussen. Sinterklaas heeft dit jaar een wollen baard. Het is niet de bedoeling om hier de vraag aan de orde te stellen of Sinterklaas een echte of een aangeplakte baard heeft, maar wél om de aandacht te vestigen op de vele aardige cadeau mogelijkheden, die de talloze wollen accessoires, die op het ogenblik en voque zijn, bieden. Hier zijn er een paar afgebeeld. Links op de tekening ziet U een wollen omslagdoek in de vorm van een halve cirkel. Het is een zeer fraai exemplaar met ingezette wollen motieven en sier- geknoopte franje. De prijs is uiteraard niet laag. Goedkoper zijn de driekante omslagdoeken van double-faced „laine des Pyrénées" ook met geknoopte franje. Voor de koude dagen heeft de joffer onder in de tekening aardige presentjes gekregen: 1. Een losse wollen col, die op elk eenvoudig pakje of manteltje kan worden gedragen. Deze halswarmer is in lussen gehaakt en geeft het effect van een bont-col. 2. Heerlijk warme, gebreide wollen handschoenen. Ze zijn half lang en hebben een sportief, ingebreid patroon. Er zijn vele soorten in verschil lende prijsklassen. En dan de hoofddeksels. Van boven naar beneden ziet men: een beige wollen muts met klep en banden, die over de oren vallen; een donkerblauwe baret met blauw-witte pompoen; een wit wollen hoedje met geborduurde bloemen (blauw, groen en pareltjes). Hiernaast een zuiver wollen trui met bijpassende sportkousen alles in effen kleuren als rood, groen, camel-kleur of petrol. Bijzonder mooi is het ingebreide bladmotief. Rug en mouwen van de trui zijn glad gebreid. Tot slot nog een tip voor iets, wat zeker bij schaats- en ski-liefhebsters in de smaak zal vallen: wollen truien met bijpassende mutsjes (met bandjes onder de kin of met een pompoen of een bivakmuts) en slobkousen. Alles in een Noors dessin uitgevoerd, (kleurstellingen: blauw/groen en rood/zwart) zoekt voor spoedige indiensttreding een Hiervoor wordt gezocht een jongedame met ten minste MULO-diploma en vlot kunnende typen in de drie moderne talen, vnl. in engels en duits. Leeftijd niet beneden 20 jaar. Sollicitaties met gegevens over opleiding, ervaring, leeftijd enz. te rich ten tot de afdeling Personeelszaken van bovengenoemde maatschappij.

De Vallei | 1964 | | pagina 4