Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Mevr. Posthumus aan Kongo- rebellen ontsnapt Recordomzetten in sl nicoiaasweeh AGENDA Echtgenote van Rhenenaar keerde veilig en wel terug Grondverkoop in Industriewijk Bekend Haags Politie Mannenkoor verzorgt Kerstdienst in Oude Kerk SCHERPEN ZEEL Vrije tijd - vier maanden per jaar RENSWOUDE Wat nu weer...? 38e JAARGANG DINSDAG 8 DECEMBER 1964 Nr. 97 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist - Rhenen Achterberg O verb erg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel VERSCHRIKKELIJK Baby Plundering Para's Nieuws uit de omgeving Blij Organist MR. J. F. CALLENBACH OVERLEDEN Vestiging van twee bedrijven Uitgaande van Hervormde Jeugdraad BELANGSTELLING Dirigent Ontruiming boerderij Bloedplasma-avond uitgesteld tot 14 december Publiek had grote voorkeur voor luxe voorwerpen REN Vrijdag Records Geld zat MULDER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL O 8385-2022 (2 Iflnen) - Giro 563427 - RedakÜe: W- F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent De 23-jarige blonde mevrouw Corrie Posthumus-v. d. Schelde kan weer rustig ademhalen. Donderdag keerde zij met haar 3Z2 maanden oude dochtertje Monique per vliegtuig naar Nederland terug, waar zij op Schiphol werd verwelkomd door regeringsautoriteiten, o.m. door de Minister president Mr. Marijnen. Haar man, Klaas Posthumus, wiens ouders op de Bergweg in Rhenen wonen, moet nog enkele maanden in het verwarrende Kongo blijven, maar men hoopt dat hij in april ook gezond en wel zal arriveren. We troffen mevrouw Posthumus gisteren bij haar ouders in Wageningen. Zij was juist teruggekeerd van het gemeentehuis om haarzelf en de kleine Monique in de registers van de burgerlijke stand te laten in schrijven. Mevrouw Posthumus, nog zichtbaar ver moeid na al de gebeurtenissen, heeft een verschrikkelijke tijd achter de rug, naar zij vertelde. Maandenlang kwam ik niet buiten. Ik zat op een bovenhuis boven een garage. Mijn man werkte onder. Hij is in dienst van de Nieuwe Afrikaanse Handelsvereniging. Terwijl ik daar maar op dat bovenhuis zat, floten de kogels uit de mitrailleurs over het dak, een fluitend geluid. Begin augustus was het ontzettend. We lagen soms plat op de grond in huis. Dat duurde zo'n halve week. Toen gingen we eens schoorvoetend buiten kijken, 't Was een grote chaos. Lijken van gesneu velden lagen vlak voor onze deur. Alles was gestolen en overal geplunderd. Ze lieten ons nogal met rust omdat we een garage hadden. De gestolen auto's moesten toch brandstof hebben en ze begrepen dat ze ons nodig hadden. Bij ons werden er 28 auto's gestolen, bij anderen wel 40, zegt mevrouw Posthumus. Ik was ontzettend angstig omdat de ba by zich aanmeldde. Van al de zenuwen kwam Monique een week te laat. Als ik niet in verwachting was geweest zouden ze mij wel naar Leopoldville vervoerd hebben, maar dat kon nu niet. Ik moest in Stanleystad blijven. De rebellen had den schildwachten voor de deur staan. Kolonel Opepe wilde huiszoeking doen, maar toen hem gezegd werd „Er is hier niets te zoeken" droop hij af. Op 22 augustus werd de kleine Monique gebo ren. Ik kon nog net in het hospitaal ko men, waar alleen een Belgische kraam vrouw lag. Een Belgisch nonnetje heeft mij. bijgestaan, vertelt mevrouw Posthu mus. Ik was erg verzwakt en doodner veus. De mannen brachten ons eten, want er was niets aanwezig. Kleine Monique werd met melkpoeder gevoed op het laatst. De laatste weken werd de toestand erger. Plunderingen en beschietingen wa ren aan de orde van de dag. Die rebellen gedroegen zich als kani- balen. Hun ogen waren met bloed door lopen. Granaten daverden onze straat binnen. We woonden net aan de rivier en vanaf de linkeroever werden de salvo's afgevuurd. Je zat doorlopend in angst. Vooral toen er een grote granaat net voor ons huis uiteen spatte was ik verschrik kelijk bang, zegt mevrouw Posthumus. We barricadeerden de deuren en iedere keer hoorden we rammelen. Je schrikt alleen al als je die rebellen ziet aankomen. Ze hebben wel een uniform, maar de meesten lopen op blote voeten. Ze hebben takke- bossen op het hoofd en zien er gruwelijk uit. Bewapend met speren en omhangen met luipaard- en tijgervellen. Ze praten niet, ze schreeuwen. Je kunt ze al in de verte horen aankomen. Totdat.... de para's kwamen. Wij wis ten eerst helemaal niet wat het was. In de vroege morgen ronkten de vliegtui gen over de stad. Het was muisstil. Geen rebellen, geen schot, nietsToen de vliegtuigen weggingen hebben ze nog een groot aantal blanken opgehaald. Ze waren echter doodsbang voor de para's. Toen deze dan ook bij ons in de garage kwamen was er geen rebel te zien. We vroegen aan de para's of ze bang waren voor het gevecht dat ze nog moesten le- RENKUM: Eind december zal de ge meente Renkum geheel van aardgas voorzien zijn. Het Gas- en Water leidingbedrijf van de gemeente Ren kum begon op 1 december met de aansluiting van de eerste sector, die inmiddels gereed is en verwacht eind december alle 4 sectoren aangesloten te hebben. Voor de omschakeling wa ren 16.000 onderdelen nodig. WAGENINGEN: De ambassadeur van Tunesië in Nederland, Z.E. Mr. Ber- gaoui bracht op 2e december j.l. een bezoek aan de Landbouwhogeschool. Het bezoek gold in bijzondere mate Prof. Dr. W. R. van Wijk, die nauw betrokken is bij de oprichting van een instituut in Tunesië, dat onder zoekingen doet over de problemen van de droge gebieden. ZEIST: In de Gereformeerde kerk aan de Bergweg is donderdagmiddag on der zeer grote belangstelling de be kende auteur Anne de Vries herdacht, schrijver van o.a. het zeer bekende boek „Bartje". Onder de aanwezigen was onder meer de burgemeester van Assen, die Anne de Vries als ere burger van zijn stad de laatste eer bewees. veren. Neen madam, het is een peuleschil, zeiden ze en toen was het uur gekomen dat we met het vliegtuig vanuit Stanley stad naar Leopoldville vertrokken. Het was zo aardig, dat velen ons uitgeleide deden, zoals de Vlaamse dominee van Doorne, die ons nog getrouwd had. Het is typisch. Alle Kongolezen schijnen ergens bang voor te zijn. Ze vertrouwen elkaar niet. Toen er een paar oude vlieg tuigen van de Regering van Kongo over vlogen, schoten eigen troepen. Angst, ze nuwen, chaos zo is het in Kongo, zegt mevrouw Posthumus. Uiteraard is mevrouw Posthumus blij dat ze veilig en wel met Monique bij moeder in het veilige Holland zit. Maar haar gedachten zijn toch de gehele dag bij haar man, achtergebleven in dat chaotische land. Ik heb hem al een paar brieven gestuurd en kranteknipsels (want de journalisten lopen hier af en aan) en ik overweeg ook of ik hem niet eens kan opbellen. Het is zo anders gelopen dan we dachten, zegt mevrouw Posthumus. We hadden het aanvankelijk best getrof fen en zouden met z'n allen in april te rugkomen. Nu zitten de kleine en ik hier en papa in de Kongo. Met mij zal het wel weer gaan. Ik ben nog wat ver moeid van de reis en de drukte daarna, maar ik voel me bij het uur opknappen. Alleende kou valt me wel rauw op m'n lijf en mevrouw Posthumus laat ons uit, haar sjaal dicht om haar hals trek kend. Mevr. Posthumus op de foto met een vreemd uitgedoste Kongolees, die „het een hele eer vond". Dit is een goedmoe dige Kongolees en géén rebel. volgde hij deze cursus alsook een jaar de dirigc-ntencursus van de N.R.U. en steeds dirigeerde hij op einduitvoeringen. Intussen bouwde hij een grote koorprak tijk op. Hij leidt momenteel de Geref. Zangvereniging „Asaf", het Politieman- nenkoor „Entre Nous", het Chr. Gem. Koor „Sursum Corda" Amsterdam, het Chr. Mannenkoor Amsterdam-Noord en het Benoordenhoutse Vrouwenkoor. Ook het Haags hervormde mannenkoor en het Chr. Residentiekoor heeft hij gedirigeerd. Met enkele van deze koren maakte hij. ook grammofoonplaten. Daarnaast heeft Jan v. d. Waart 15 jaar in psychiatische inrichtingen gewerkt, waar hij een koor vormde van patiënten en verplegend personeel. Hij boekte met deze. muziek-therapie goede resultaten en de patiënten hebben er veel baat bij ge had. Sinds vorig jaar dirigeert Jan v. d. Waart het Zuid-Hollands Orkest dat hij oprichtte en waarmee hij steeds meer con certen geeft, zoals de abonnementscon certen voor het Gemeentemuseum. Ook wordt dit koor steeds meer bij kooruit voeringen voor begeleiding gevraagd. De heer Henk Herzog (54) ontving zijn opleiding als organist aan het Kon. Con servatorium. Als bijvak had hij piano. Na zijn opleiding met een diploma te hebben afgesloten, volgde hij een opleiding tot beiaardier. Als organist is hij verbonden aan de Hervormde Julianakerk te Den Haag. Sins 1957 is hij tevens stadsbeiear- dier en verzorgt wekelijks het beiaard- concert van de toren van de Grote St. Jacobskerk. Ook als dirigent heeft de heer Herzog zijn sporen verdiend. Mo menteel is hij dirigent van het Hervormd Mannenkoor te Scheveningen. Behalve als solist voor orgel, treedt hij ook op als be geleider, hetzij op orgel, hetzij op de vleugel. Hij is de vaste begeleider van het Heldria's Meisjeskoor. OUD-DIRECTEUR KON. SCHEEPJESWOLFABRIEKEN In de leeftijd van 66 jaar overleed donderdag Mr. J. F. Callenbach, oud directeur van de Kon. Scheepjeswol- fabrieken. De heer Callenbach werd op 7 nov. 1898 te Nijkerk geboren als telg van de bekende drukkersfamilie Callenbach. Hij bezocht het gymna sium te Amersfoort en studeerde rech ten aan de Universiteit te Utrecht. Op 1 okt. 1924 trad de heer Callenbach in dienst van de Scheepjes wolf abrieken om in de topleiding een functie te aan vaarden. Toen de directeur de heer Leinweber op 4 april 1936 overleed volgde de heer Callenbach deze op en nam samen met de heer Fredericks zit ting in de directie. Officieus had de heer Callenbach al eerder de „honneurs" waargenomen maar zijn officiële aanstelling volgde op 1 mei 1936. De heer Callenbach is 23 jaar lang directeur van de Kon. Scheepjeswolfa- brieken geweest. Hij legde in april 1959 zijn functie neer. Bij zijn 25 jarig ju bileum op 1 okt. 1949 werd de heer Callenbach benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Als direc teur van de D.S. ondernam de heer Callenbach enkele malen een zaken reis naar de V.S. van Amerika. De overledene was lid en bestuurslid van verschillende textielorganisaties, lid van de fabrikantenvereniging en van de textielwerkgeversbond. De heer Callenbach heeft een groot aandeel ge had in de groei van dit bedrijf en werd door allen gerespecteerd omdat hij de menselijke kant in de arbeidsverhou ding nooit uit het oog verloor. De teraardebestelling heeft heden te Amersfoort plaatsgevonden. 1 Behalve de algemene beschouwingen van de fractieleiders der verschillende par tyen en de replieken van B. en W. heeft de Raad van Veenendaal nog een kleine 1 agenda af te werken in de (maraton) vergadering van morgen 9 december. Van de heer J. W. Stoffer, Zuivelstraat 5 is een verzoek ingekomen tot aankoop van een perceel grond in het complex De Industriewijk, gelegen op de hoek van de Laan der Techniek en de Nijve.rheidslaan, ter oppervlakte van 1440 ca. De koopprys bedraagt in totaal f 36.000, De Hervormde Jeugdraad heeft het zeer bekende Haagse Politiemannenkoor „Entre Nous" uit Den Haag uitgenodigd ter opluistering van een Kerstdienst, die op zater dag 19 december a.s. in de Oude Kerk aan de Markt zal worden gehouden. Dirigent van het Politiekoor is de heer Jan van der Waart. Het orgel zal worden bespeeld door Henk Herzog, stadsbeiaardier van 's-Gravenhage. Ds. D. v. d. Berg, Ned. Herv. predikant zal de kerstdienst openen. De meditatie wordt verzorgd door Dr. C. Graaf land, terwijl Ds. A. Vroegindewey de dienst besluit. De Hervormde Jeugdraad constateerde dat vele jongeren met de Kerstdagen naar Utrecht gingen om een kerstdienst in de vorm van een concert mee te maken. Aan het verlangen ter plaatse iets dergelijks te organiseren meende de Jeugdraad te gemoet te moeten komen. Temeer om dat gebleken is dat deze avonden in een behoefte voorzien, getuige de zeer grote belangstelling van vorig jaar. Toen het Urker Mannenkoor zong, was de kerk overvol en kon men de mensen bijna niet bergen. Nog maanden later werd over deze uitvoering gesproken en geschreven. Het is zeer goed mogelijk dat dergelijke diensten animerend werken op de kerk gang van de jeugd en dit is mede een der redenen om verder te gaan met deze uit voeringen. Aan de organisatie van een dergelijk kerkconcert zit heel wat vast. Het koor moet b.v. een jaar tevoren reeds worden aangetrokken. De Jeugdraad heeft goede hoop dat het Residentie Man nenkoor met Pasen een uitvoering zal verzorgen. Met het Urker Mannenkoor is men gezien het grote succes op nieuw in contact getreden. De organisa toren zouden ook nog wel eens een schot willen wagen op de Maastreechter Staar, maar daar is tot nu toe nog niets van ge komen. De aktiviteiten van de Hervormde Jeugdraad breiden zich steeds meer uit. Zo wil men in januari of februari een soort appèl geven. In welke vorm dat zal gebeuren is thans punt van bespreking. Bovendien organi seert de Jeugdraad per seizoen circa 10 gecombineerde vergaderingen of film avonden voor de leden van de Hervormde Jeugdverenigingen. Het aantrekken van een Jeugdwerkleider is een der hartewen- sen van de Hervormde Jeugdraad. Hier over zijn onderhandelingen aan de gang. De leden van de Herv. Jeugdraad va riëren in leeftijd van 22 tot 38 jaar. Wat betreft de uitvoering van het Poli tiemannenkoor op 19 december verwacht de Jeugdraad weer een zeer grote be langstelling. Zowel koor als dirigent en organist zijn zeer bekend om hun resp. kwaliteiten. De bekende Haagse koor- en orkest dirigent Jan van der Waart, vierde op 5 november zijn 50ste verjaardag. Hij ontving zijn opleiding aan het Kon. Con servatorium, waar hij les kreeg van Jaques Poons, fagot; Dr. C. L. Walther Boer, cello en Adriaan Engels, contrapunt. Na zijn einddiploma werd hij eerst fagottist in het Orkest van de Italiaanse Opera en daarna solo-fagottist in het Rotterdams Philharmonisch Orkest, ter wijl hij als cellist lid was van het Ned. Kamerorkest onder Otto Glastra van Loon. Dirigent Jan van der Waart Maar zijn liefde ging uit naar het diri geren en Eduard Flipse gaf hem de kans daarvoor. Flipse was het ook, die er voor zorgde dat hij de dirigentencursus onder Paul van Kempen kon volgen. Twee jaar Genoemde heer Stoffer is voornemens deze grond te bestemmen voor het bou wen van een woonhuis en een bedrijfs gebouw voor het hem geëxploiteer de electrotechnisch bedrijf. Tevens verzocht Van Manen's Handels onderneming, Kerkewijk 64 om een stuk grond te mogen kopen ter grootte van ongeveer 1200 ca. gelegen aan de Nijver heidslaan en grenzend aan bovengenoemd stuk van de heer Stoffer. De totale koop prijs van deze grond bedraagt f 30.000, Het ligt in de bedoeling van de onderne ming op dit terrein twee woningen en een bedrijfsruimte te bouwen. Reeds in 1962 besloot de Raad tot aan koop van enkele percelen grond aan de Nieuweweg en de Schoolstraat. De eigen domsoverdracht had in 1963 plaats. In verband hiermede zijn met de bewoner van het pand Nieuweweg 36 de heer G. van Doorn onderhandelingen geopend om trent de ontruiming. De gemeente kwam tot overeenstemming met de eigenaar, die de boerderij zal ontruimen zodra de door hem op korte termijn te kopen woning in „De Engelenburgh" betrokken kan wor den. Bovendien zal de gemeente een een malige vergoeding van f 2500,verstrek- In verband met de te, spelen voet balwedstrijd Nederland-Engeland op a.s. woensdagavond gaat de bloedplas- ma-avond van het plaatselijke Roode Kruis op deze avond NIET door. Als nieuwe datum is vastgesteld maandag 14 dec. a.s. in de Ritmeesterkantine. Het bestuur hoopt dat de donors deze geste zullen waarderen en in grote ge tale zullen opkomen. Het Julianazieken- huis zit dringend om Uw bloed verle gen, zoals al meerdere malen is ver klaard. ken en een week na de ontruiming en op haar kosten zorgdragen voor de over brenging van de inboedel van de boer derij Nieuweweg 36 naar de te betrek ken woning in het Complex „De Engelen burg". JAARVERGADERING In het verenigingsgebouw Filalethus werd woensdagavond door de meisjes vereniging Bidt en Werkt en de J.M.V. de jaarvergadering op feestelijke wijze gehouden. Ds. Cazander, onder wiens leiding de ze vergadering stond, bracht in zijn openingswoord een speciaal welkomst woord tot de emeritus predikant ds. Zijlstra en de jeugd. De secretaresse van de meisjesver eniging Bidt en Werkt, mej. E. van Dijk, bracht verslag uit in de vorm van een door mevr. Cazander gehouden in terview, waaruit bleek, dat de M.V. Bidt en Werkt thans 30 leden telt en de J.M.V. Wees een Zegen 11 .Mej. Willy van Maanen vertelde iets over een Bijbels onderwerp, „Abrahams of fer", terwijl de dames Riet van Brug gen en Gerrie van Eist declameerden. Het muzikale gedeelte was in handen van mevr. Gijsbertsen uit Scherpen zeel en de heer Budding uit Veenen daal. Verder werd de avond gevuld met voordrachten, samenzang, en korte schetsjes. Tijdens de pauze werden door de le den vervaardigde handwerkjes en lo ten verkocht, waarvan de opbrengst bijna 800,bedroeg. Mevr. Osna- brugge bracht dank aan allen, die tot het slagen van de avond hadden mee gewerkt en kreeg evenals de dominé, de koster en mevr. Van Essen een ca deau aangeboden. Vol trots toont de heer H. v. Kooten (rechts) zijn kampioensduif op de tentoon stelling van „De Luchtreiziger". Links, de heer R. J. v. Kooten, die tweede werd. In het begin van deze eeuw was de 12-urige arbeidsdag voor mannen de alge mene regel en bestend er afgezien van de tweede Paasdag, tweede Pinkster en tweede Kerstdag) slechts vakantie voor de ambtenaren, onderwijzers en ho gere klassen. Na de eerste wereldoorlog begon men over verkorting van de ar beidsdag te spreken, maar het duurde toch tot ongeveer 1955 voordat algemeen 50 uur per week werd gewerkt en tot in de laatste vijftiger jaren voordat de huidige 8-urige werkdag algemeen een feit werd. Heden kan men zeggen, dat de werknemer, als hij zijn zaterdagen, zondagen, christelijke feestdagen en va kantie bij elkaar telt, met trots kan vaststellen, dat hij vier maanden per jaar vrij heeft. Men kan ook zeggen, dat van de 5840 uur per jaar dat de mens wak ker is, hij er hoogstens 2000 in zijn vaste werk doorbrengt. Vier maanden per jaar vrij! Het is een grote winst, die ook een zegen kan zijn en de wernemer in staat stelt om naast zijn beroepsarbeid ontplooiing van de eigen persoonlijkheid in eigen gekozen tijdsbesteding na te streven. Maar het is niet alleen een winst voor de werknemer; het is ook een economische en maatschap pelijke noodzaak. Want de industriële re volutie van onze tijd met haar ver door gevoerde automatisering, die ernaar streeft met behulp van geperfectioneerde machines zoveel mogelijk werk door zo weinig mogelijk mensen te doen verrich ten, dwingt ertoe om de arbeidstijd te verkorten, teneinde de voorradige arbeid over zoveel mogelijk mensen te kunnen verdolen en het rampspoedige spook van de werkloosheid op een afstand te houden. En nog belangrijker is, dat als de massa vrije tijd en behoorlijke inkomsten heeft, zij hierdoor in de gelegenheid komt ho gere inkopen te doen en de steeds ver der opgevoerde produktie ook af te ne men. Wijlen president Kennedy voerde dit bij zijn voorstel tot belastingverlaging als een hoofdmotief aan; wordt de belasting stex-k verlaagd, zeide hij, dan komt er meer geld beschikbaar voor inkopen en bloeit de industrie, die door verhoging van de produktie en de winsten het be- lastingverlies weer inhaalt. Dat dit laatste geen schijnargument is, blijkt uit verschillende enquêtes en rap porten. Bijv. in het reisverkeer namen dit jaar minstens 60 miljoen Europeanen deel, die o.a. hiertoe kampeertenten kochten (er waren 15 miljoen kampeer- der); de grote sportzaken melden over de laatste jaren verdubbeling van hun om zet; of ze kopen boten; de verkoop van motorboten is de laatste 6 jaar vervijf- tienvoudigd; of ze laten de textielhandel opmerken, dat ongeveer de helft van de omzet kleding voor de vrije tijd betreft; of ze kopen auto's, vaak al gaat dit boven hun macht, en ontwikkelen hun hobby's. De vrije tijd is een consumptietijd, stelde men in Amerika tevreden vast; de vrije tijd is voor de conjunctuur even belang rijk als de arbeid! Er zijn ook nog mensen, die lang wer ken. Deze moet men zoeken onder de bedrijfsleiders, de vrije beroepen, onder hen, die grote verantwoordelijkheden dra gen; daar kan men werkweken van 70 uur vinden. Mede is er een percentage onder de werknemers te vinden, die niet tegen zoveel vi'ije tijd kunnen en een bijbaan zoeken; dit betreft, zoals de statistici zeg gen, ongeveer 70°/« van de werknemers. Allerwege hoort men zeer optimistische geluiden van de winkeliers. St. Nicolaas van dit jaar sloeg alle records. De om zetten waren geweldig en de opbrengsten navenant. Van alle kanten werd ons verzekerd dat het „geld behoorlyk los in de zak zat". Er werd ditmaal niet op een guldentje extra gekeken. Prullaria werd geen blik waardig gekeurd, het publiek wierp zich met elan, op de luxe artikelen. Zou er dan toch van een welvaartsperiode gesproken kunnen wor den? Typerend dat de optimistische geluiden ook in de kleinere plaatsen gehoord werden. Cadeau's als luxe lederwaren, elektrische apparaten, dure boek en kunstwerken waren geliefkoosde St. Nicolaascadeaus. Daarnaast hadden de mo dernste textielartikelen grote aftrek, kortom de Nederlandse koper bleek tydens de Sinterklaastijd z'n eisen behoorlyk hoog te stellen. In Veenendaal heeft men tot maan dagmiddag toe een ren ondernomen op het winkelbureau om speculaaspoppen in ontvangst te nemen. Om zes uur gisteravond gingen de deuren dicht, maar om vier uur stonden er nog tien tallen mensen in de rij om een (late) Sinterklaaspop mee te nemen. De winkeliers bleken overigens „dik tevreden" over de omzetten .Dat men ingehaakt heeft op de landelijke blin- denaktie bleek een goede gooi. Tot za terdagmiddag toe vroeg het publiek nog om 2 of drie bonnetjes om weer een kaart vol te maken. De woensdag, normaal gesproken een slappe winkeldag, werd nu een der topdagen. Op zaterdag, de laatste dag, was de drukte nog in 't geheel niet ge luwd. Het publiek verdrong zich tot zes uur voor de winkels. Ook in Vee nendaal was er een duidelijke „hang" naar het duurdere cadeau. Geschenken van f 30,tot f 40,waren geen zeld zaamheid, maar regelmaat. In Rhenen was vrijdag de topdag. Ook in de Grebbestad konden optimis tische geluiden worden waargenomen. „We hebben bijzonder goed gedraaid", vertelde ons een winkelier in luxe ar tikelen. Ook de speelgoedbranche had een fantastische omzet. Honderd pro cent tevreden was de conclusie in Rhe nen. In Eist zijn alle records gebroken vertelde de voorzitter van de „Kontakt- groep 9". 't Is fantastisch gegaan, vooral in 't duurdere goed. Het kleine spul is blijven staan. Koffiepotten, scheerappa- raten, huishoudelijke artikelen - en niet van de goedkoopste - gingen vlot van de hand. Ze vroegen heel niet naar de prijs. „Pak maar in" werd gezegd. Nu geloven we dat er toch wel van welvaart gesproken mag worden, want hoewel we de uitkomst nog moeten na tellen, kunnen we nu al wel zeggen dat we nog nooit een dergelijke omzet ge kend hebben, zo vertelde deze Elsterse winkelier glunderend. De voorzitter van de Amerongse win keliers zong ook al mee in het koor van de optimisten. Het is best verlopen, zegt hij. De mensen hebben blijkbaar „geld zat". Er is enorm veel speelgoed verkocht. En de mensen eisten het al lerbeste. Ze hebben een dikke porte- monnaie en een hekel aan rommel, ver telde de voorzitter van de Amerongse winkelstand. Vanavond (dinsdag) worden de prij zen getrokken in hotel „Buitenlust". Dat zal notaris Vink doen. Hoe het al lemaal ook afloopt, we weten nu al ze ker dat we een prachtig resultaat heb ben behaald. WEGENS ENORM SUCCES HEROPVOERING „DE TANTE VAN CHARLEY" Wegens overweldigend succes en op herhaald verzoek zal op zaterdag 12 dec. het toneelstuk „De tante van Char ley" worden geprolongeerd. Dit toneel stuk in 3 bedrijven naar een geheel nieuwe bewerking van Rosita Peters trok zo'n grote belangstelling en viel dermate in de smaak op de eerste uit voering dat men tot een herhaling be sloot. De heropvoering door het toneel gezelschap TIP wordt gegeven in ge bouw Rehoboth. Voor verdere gegevens zie de advertentie in dit nummer. Maar belangrijker is de vraag, of de massa die vier maanden niet alleen aan, con sumptie, hobby's en bijbaantjes besteedt, doch in het uiterlijk omhulsel van de vrije tijd ook innerlijk vooruitgaat en zich mees ter van die vrije tijd weet te tonen. Indien niet, dan komt de mens als mens tekort en wordt de maatschappij in haar wezen lijk gehalte steeds armer. Men yergete niet, dat naar een oud woord de beste en gezondste gaven gratis zijn: de liefde voor vrouw en kind; de godsdienst, de natuur, de kunstzinnige arbeid, de persoonlijke ontwikkeling. Een harmonische ontwikke ling is de beste vrije tijdsbesteding; mens te zijn is weten hoe te leven. En de werk nemer wordt niet meer geleefd; hij. leeft thans zolf; vier maanden per jaar vrij. Chroestjov doet nu eindelijk alle dingen die hij van plan was te doen als hij gepensioneerd zou zijn, aldus de heer Serge Mikoyan, zoon van de Russische president die op het ogen blik in Amerika vertoeft. In deze weken zou Chroestjov op jacht zijn in de omstreken van Moskou. Het nieuwe statussymbool van de Amerikaan is een king size bed, terwijl zijn vrouw zich ter ruste legt in een queen size bed, die dan samen een oppervlakte nodig heb ben van 2,5 x 5 meter. De bedden die in korte tijd een bestseller wer den, zijn aan bakboord uitgerust met telefoon, grammofoon, biblio theek en bar en te koop voor f 3500,— VEENENDAAL Dinsdag 8 dec., n.m .3 uur: Ope ning Chr. Techn. Talmaschool. Onthulling monument en be zichtiging. Woensdag 9 dec., 3 uur, hotel De Korenbeurs: Begrotingsverga- dering gemeenteraad. Woensdag 9 dec., n.m. 7.30 uur: Ingebruikneming nieuw kerk gebouw Geref. Gem. in de En- gelenbux-gh. Woensdag 9 dec., in O.C.B. geb, 2.30 uur: Ontspanningsmiddag Bejaarden. Woensdag 9 dec., vanaf 7 uur: Bezichtiging nieuwe Technische schoei voor de ouders. naast de Apotheek Tel. 3184 Hoofdstr. 51 Veenendaal 1922-1962 Assurantiekantoor Eifl. R. R. MULDER Makelaar In Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enx. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1964 | | pagina 1