Chr. Technische (Talma) school o off ic K eel ge pend ONDER GROTE BELANGSTELLING: oud weer Groene Kruis vroeg hogere gemeentelijke subsidie I Burg. Hazenberg: Veenendaal prijst zich gelukkig met gebouw van deze allure. Onthulling Talmamonument in één seconde. Totale investering rond 4 miljoen. In aanwezigheid van tal van autoriteiten w.o. het voltallig ge meentebestuur van Veenendaal, vertegenwoordigers van ker ken, scholen alsmede een groot aantal industriëlen werd dins dagmiddag het monumentale gebouw van de chr. lagere techni sche school aan de Industrielaan officieel geopend. Na de openingsrede van de voorzitter van het schoolbestuur, de heer H. G. Hey, volgden nog een aantal toespraken o.a. van Burgemeester Mr. Dr. J. Hazenberg. De officiële openingshan deling en de onthulling van het voor de school opgerichte Tal mamonument geschiedde door Prof. Dr. de Gaay Fortman, lid van de Eerste Kamer, omdat de Inspecteur-Generaal van het onderwijs, Mr. Ir. M. Goote, plotseling door ziekte verhinderd was. Na het officiële gedeelte kregen de genodigden gelegenheid het gigantische gebouw te be zichtigen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Tenslotte recipieerde het bestuur in een speciaal ingerichte receptiezaal, waar men talrijke gelukwensen in ontvangst moest nemen. Door verschillende afgevaardigden werden enkele zeer exclusieve cadeau's aan het bestuur overgedragen, w.o. een projectiescherm en een electronisch orgel. I De heer C. Th. Kroes, sinds 1955 directeur van de Technische School. i tering uit de grond verrees. Ik sta hier met een groot stuk levensvreugde, aldus de Burgemeester. Er is hier iets gereed gekomen. Vooral de plaats achtte Burge meester Hazenberg zeer belangrijk. Er wordt hier een verbinding gepresenteerd van oost naar west en van noord naar zuid. Alle wegen voeren naar deze school. WELKOM De openingsplechtigheid begon met het gezamenlijk zingen van „Dankt, dankt nu allen God", waarna de voorzitter Psalm 146 (onberijmd) las en voorging in gebed. Hierna sprak de heer Hey een welkomst woord tot de vele genodigden. De voorzit ter deelde mee dat de Inspecteur-Gene raal van het Onderwijs, Ir. Goote, van morgen plotseling ziek was geworden, waardoor hij dus verhinderd was de ope ningsrede uit te spreken. De heer Hey wenste de heer Goote een spoedig herstel toe. Hy richtte woorden van welkom tot de vertegenwoordigers van het Nij verheidsonderwijs, tot het gemeente bestuur, tot de architecten, kunste naars en tot de bouwers. Een speciaal woord van welkom tot de heer Goote Sr., die een der initiatiefnemers van de bouw van deze school was. Het deed de voorzitter groot genoegen dat de heer Goote onlangs onderscheiden werd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Tot de aanwezige afgevaardigden van de industrie, meest vertegenwoordigd door de Directie of de personeelschef werden hartelijke woorden gesproken alsook tot de Chr. Besturenbond. De heer Hey kondigde aan dat voor alle werkers aan de bouw op zaterdagmidag a.s. een feestmiddag is belegd. De tot stand ge komen technische school noemde de voor zitter een der besten in Nederland. De outillage is prachtig, aldus de heer Hey en met de wens dat Gods Woord de basis van het te geven onderwijs mocht zijn besloot de voorzitter zijn openingsrede. Sporen Hierna beklom Prof. Dr. de Gaay Fort man het spreekgestoelte om de officiële openingsdaad te verrichten. Tevoren gaf spreker een overzicht van het leven en streven van Ds. Talma, waarnaar de school is genoemd en voor wie het mo nument voor de school is opgericht. Deze school heeft de naam gekregen van een predikant, ergens in een kleine gemeente in Noord-Holland. Waarom houdt deze man ons nog altijd bezig?, zo vroeg Prof. de Gaay Fortman zich af. Waarom zal hij morgen ter sprake komen in de Eerste Kamer. De verklaring ligt in het opschrift op zijn graf te Bennebroek dat luidt: „De gedachtenis der rechtvaardigen zal tot zegening zijn". Ieder laat in zijn leven sporen na, aldus Prof. de Gaay Fortman. Het kunnen goede en kwade sporen zijn. Ds. Talma wist wat het betekende rechtvaardig te zijn. Hij was altijd met het recht bezig. Tegen veel misverstand en onwil in heeft hij ge pleit voor de rechtsorde. Hij zag de taak van de vakvereniging ruimer dan alleen maar een belangenvergadering. Hij zag als voornaamste taak van de vakbeweging: „Het streven naar een zodanige rechtsorde dat de ar beider als verantwoordelijk mens kan leven:' Ds. Talma wist dat men in de maat schappelijke strijd vaak bezoedeld wordt, maar tot in de laatste dagen van zijn leven was hij bezig met de vraag: Hoe kun je de strijd op maatschappelijk ter rein in verband brengen met Gods Woord. Prof. de Gaay Fortman verklaarde dat dankzij het werk van oud-minister Cals een veel betere opbouw in het onderwijs verkregen werd, van het lager tot aan het wetenschappelijk onderwijs toe. We staan nog maar aan het begin van een fabelachtige ontwikkeling. De techniek schrijdt voort en wil ons land mee blijven doen, dan zal het technisch onderwijs van hoge kwaliteit moeten zijn. De moge lijkheden en middelen daartoe zijn in de ze school aanwezig, aldus Prof. de Gaay Fortman. Er zijn onvoorstelbare ontplooiingen in deze wereld aan te wijzen, maar de tech nische expansie mag niet los gezien wor den van het Kruis van Golgotha, aldus spreker, die besloot met een tweetal wensen: 1. Dat dit een school van gebed zal blijven; 2. Dat de verhoudingen in volle om vang van direkteur naar leraren en leer lingen gekenmerkt mogen worden door de tekst, die op het monument is aange bracht: Gij zult uw naaste liefhebben als uzelf. Als dit het kenmerk wordt zullen de sporen van deze school gezegende sporen zijn. Ik ben verheugd dat ik in aanwezig heid van een zoon en een dochter van Dr. Talma (Mr. Talma en mevrouw Hel- dring-Talma) thans zijn monument mag onthullen, zo besloot Prof. de Gaay Fort man, waarna hij overging tot de eigen lijke openingsceremonie. Seconde Ik verklaar deze school voor geopend en onthul hiermee het monument. Deze woorden gingen gepaard met een ruk aan een koord dat in de grote kantine neer hing. Binnen de seconde viel buiten de bekisting weg en konden alle aanwezigen het kunstwerk (een creatie van de beeld houwer Marius van Beek) door de ramen heen in volle omvang aanschouwen. De heer Hey dankte Prof. de Gaay Fort man voor zijn woorden. U gaf wat mee om over na te denken, zei de heer Hey. De voorzitter richtte zich vervolgens tot de heer van Wageningen, Inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, die van het begin af een goede adviseur was ge weest. Als dank voor de hulp, die de inspecteur had gegeven werd hem door de voorzitter een fraaie vulpenset over handigd. Magere jaren De heer van Wageningen dankte harte lijk voor het cadeau en de geste. Hij me moreerde de eerste samenkomst in 1952 op het kantoor van Spencer Hey en ver klaarde direct de indruk te hebben gekre gen dat de initiatiefnemers iets wilden doen voor de jeugd in Veenendaal. Des tijds bood de gemeente stenen noodge bouwen aan, maar ik gaf u de raad die niet te accepteren want dan zat u er over 20 jaar nog in. U volgde de raad op en bleef in houten barakken. U had geen zeven, maar wel negen magere jaren, al dus de inspecteur. Spreker wees erop dat deze school niet alleen modern qua opzet is, maar ook een modern leerplan heeft ingevoerd. Het eerste jaar is een observatiejaar, dan pas volgt de selectie voor de vakrichting. U doceert verschillende vakken, zoals metselen, timmeren, elektrotechniek en vooral vakrichting textiel is in deze plaats van groot gewicht. Hier worden de mon teurs gevormd die straks allerlei ingewik kelde machines moeten onderhouden. Er wordt hier geen eindonderwijs gegeven. In elke richting is verdere studie moge lijk. De techniek viert hier hoogtij, maar mag ons niet de baas worden. Wij mo gen nooit zover gaan dat we onszelf door middel van de techniek vernietigen. Ik prijs u gelukkig dat u een Chr. Technische School hebt, want u bent vergezeld van het Hogere geloof. Met deze woorden be sloot de Inspecteur zijn toespraak. Allure Burgemeester Mr. Dr. J. Hazenberg sprak er zijn vreugde over uit dat dit gebouw niettegenstaande de hoge inves- Het is het begin van een geplande in dustriewijk. Zie ik naar rechts, dan ontwaar ik een gevel met Mammoet achtige allure (het Bejaardencentrum red.) en kjjk ik naar links dan valt het oog op verschillende nieuwe be drijven. Al diegenen, die vanaf de hoofdwegen naar de toekomstige in dustriewijk gaan, moeten deze school passeren. •i' Dit is het begtyi van een verdergaande ontwikkeling in dit gebied, aldus de Bur gemeester. Een groots initiatief is tot rea liteit geworden. De gemeente is gelukkig met een gebouw van een dergelijke allure en ik wens u toe, mijnheer de voorzitter, dat hier onderwijs gegeven mag worden in dezelfde geest als de grote Talma voor stond. Met deze w'oorden eindigde de Bur gemeester zijn rede. Excursie De directeur, de heer C. Th. Kroes voelde zich op dit moment bijzonder ge lukkig. Toen hij tien jaar geleden met een groep leerlingen uit Zeist een excursie maakte naar de SKF-fabriek, had hij al kennis gemaakt met dit nijvere dorp, maar had nog niet de gedachte dat hij zo dicht bij deze plaats zijn levenstaak zou vinden. In 1955 solliciteerde ik en werd door uw bestuur benoemd. Wij startten in sep tember van dat jaar met 95 leerlingen, die les kregen van 5 leraren. Er is nu een definitief schoolgebouw waar 460 jongens kunnen worden opgeleid. Een grote voor uitgang en dat stemt tot bijzondere dank baarheid, aldus de heer Kroes. Namens het personeel van de school bood de Di recteur een aquarium aan benevens een Bijbel en een voorzittershamer. Orgel De heer N. de Waal sprekend namens de ouders van de leerlingen sprak hierna enkele waarderende woorden en bood een elektronisch orgel aan. Architect Mertens sprak over een ge voel van weemoed, dat bij de bouwers aanwezig is nu men het bouwwerk moet overdragen. Na vele besprekingen en wijzigingen in de plannen kwam het werk tot stand, waarbij de architect de over heid dankte voor de bijstand. Architect Mertens, die nog zeide een groot respect te hebben voor de wijze van aanpak bood namens het architecten bureau en het aannemersbedrijf een pro jectiescherm aan. Tenslotte sprak de heer J. J. Welle in opdracht van allen die meewerkten aan de bouw en/of de inrichting en bood het be stuur een cheque aan, die bestemd was voor het schoolfonds. Na de toespraken volgde een rondlei ding, waarbij de aanwezigen door de ver schillende leraren deskundig werden voor gelicht. Een drukbezochte receptie besloot de feestelijke opening. Het nieuwe schoolgebouw was de gehele avond feestelijk geïllumineerd. geloge. Bij de ingang van de school treft men een beeldengroep aan, uitbeeldende de Christelijke sociale strijd rond de eerste wereldoorlog. Dit beeldhouwwerk werd vervaardigd door de bekende kunstenaar Marius van Beek. In de hal is een geveldecoratie aange bracht, voorstellende (de geschiedenis van Veenendaal, ontworpen en vervaar digd door de kunstenaar J. T. Halberts- ma uit Amersfoort. Hoofdaannemer was het Veenendaalse Bouwbedrijf Boers, terwijl voorts tal van bedrijven de inrichting van de lokalen verzorgden. Hoofdopzichter bij de bouw was de heer C. J. H. v. d. Horst. Streekschool De pasgeopende Christelijke School is uiteraard van groot belang voor de in Aanwinst In velerlei opzicht mag dit gigantische schoolgebouw een aanwinst voor deze streek en voor Veenendaal in het bijzon der worden genoemd. Niet louter door de moderne architectonische vormen, maar meer nog door haar doelmatigheid. In deze bruisende industriegemeente is het noodzakelijk gelijke tred te houden met de moderne ontwikkelingen, ook met de technische vooruitgang, die zich allerwege vertoont. En hier op deze Talmaschool wordt de basis gelegd voor de maatschap pelijke en technische vorming van onze jeugd, die mede de toekomst zal bepalen. Een vooruitstrevend bestuur en een groep deskundige leraren staan borg voor een progressief beleid, waardoor niet al leen de studerende jongens zelf, maar evenzeer de maatschappij en het bedrijfs leven de vruchten van dit onderwijs zullen mogen plukken. Voorzitter H. G. Hey (midden) dankt prof. De Gaay Fortman (links) voor zijn toespraak en het verrichten van de officiële opening. De beeldengroep voor de nieuwe Talmaschool, een schepping van de beeld houwer Marius van Beek. Bouw en inrichting van moderne Talmaschool Het pasgeopende schoolgebouw aan de Industrielaan is een sieraad voor de om geving en waarschijnlijk een der modern ste technische scholen uit het land. De totale kosten bedroegen circa 4 miljoen gulden, gespecificeerd als volgt: Grond- kosten f 200.000,—; Bouwkosten f 3.200.000 en kosten van inventaris f 600.000, Het gebouw rust op 245 betonpalen van 6 tot 14 meter lengte. Grote delen van het gebouw, o.a. de wanden, kolommen en liggers zijn vooraf in een betonfabriek vervaardigd. In 1956 kocht het Bestuur van de ge meente Veenendaal de benodigde grond aan de Industrielaan. Aan het architec tenbureau Ir. H. F. Mertens te Bilthoven en het architectenbureau Nieuwenhuis en Brouwer te Veenendaal werd daarna op dracht gegeven voor het maken van een ontwerp. In september 1961 kon met de uitvoering van het ontwerp worden be gonnen. Het eerste element van de school werd op 27 oktober 1962 geplaatst door Mr. J. van Aartsen, toenmalig Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Inrichting Het gebouw bestaat uit drie vleugels, die vanuit de centraal gelegen hal-garde robe bereikbaar zijn. In de praktijkvleu- De voorzitter, de heer Hey, neemt de cheque in ontvangst die hem namens bouwers en inrichters door de heer J. J. Welle werd overhandigd. De kunstenaar J. T. Halbertsma voor het door hem gecreëerde mozaiek. Wegens vrij ernstige financiële moeilijkheden Het gemeentebestuur van Veenendaal ontving van de vereniging „Het Groene Kruis Veenendaal" een verzoek om verhoging van het aan haar toegekende ge meentelijk subsidie. Reeds enige jaren heeft de vereniging te kampen met ern stige financiële moeilijkheden, die zich manifesteren in jaarlijks groter wordende tekorten op de exploitatierekening. Stijging personeelskosten Uit de overgelegde begroting voor het jaar 1965 blijkt dat met name de sterke stijging van de personeelskosten de voornaamste oorzaak is van de finan ciële problemen. Van de totale geraamde uitgaven voor 1965, die f 221.800,bedragen is voor salarissen, sociale lasten enz. een bedrag van f 176.700,uitgetrokken, dus driekwart van de uitgaven. Dit be drag was in 1963 totaal f 125.362,62, een zeer sterke verhoging dus na twee jaar. Een contributieverhoging, waartoe in beginsel door het bestuur reeds werd besloten en welk punt in de op 16 dec. a.s. te houden algemene ledenvergade ring onderwerp van bespreking is, zal de kostenstijging slechts ten dele kun nen opvangen. Gezien het belang van het werk van deze instelling in het ge heel van de openbare gezondheidszorg, achten b. en w. een verhoging van het gemeentelijk subsidie onvermijdelijk. Afgaande op de overgelegde begro ting kan het gemeentelijk subsidie voor het jaar 1965 - op basis van de rijks subsidieregelingen - als volgt worden geraamd: a. voor het wijkwerk f 2.500,— b. voor de wijkverpleging f 20.500, c. voor de nazorg t.b.c. be strijding f 1.700,— Gezinsverzorging In bovenstaande opsomming lieten b. en w. het gemeentelijk subsidie t.b.v. de gezinsverzorging buiten beschou wing omdat daaromtrent een afzonder lijk voorstel werd gedaan. B. en w. stellen in dit verband voor, gelet op de Rijkssubsidieregeling Ge zinsverzorging en Gezinshulp onder ge lijke voorwaarden als het Rijk over te gaan tot het verlenen van de volgende subsidies; 1. Over het jaar 1964 aan de vereni ging „Het Groene Kruis" en de Herv. Commissie voor Gezinsverzorging, beiden te Veenendaal, een subsidie te verlenen van 35% in de kosten van lonen en sociale lasten van ge zinsverzorgsters, alsmede van ge zinshelpsters voor zover hulp ver leend werd aan chronische zieken en bejaarden. 2. Een subsidie 'van 25% te verlenen in de kosten van lonen en sociale lasten van gezinshelpsters voor zo ver niet vallend onder bovengenoem de categorie. 3. Het subsidie aan het Chr. Sociaal Centrum te Veenendaal in de kosten van lonen en sociale lasten van ge zinsverzorgsters te handhaven op 40%. 4. t.a.v. het subsidie in de kosten van leiding te conformeren aan het rijks subsidie. Voor 1965 Verder stellen b. en w. voor te reke nen ingaande 1 januari 1965 aan de vereniging „Het Groene Kruis" aan de Herv. Commissie Gezinsverzorging en aan het Chr. Sociaal Centrum, allen te Veenendaal: a. in de kosten van lonen en sociale lasten van gezinsverzorgsters en ge- zinshelpsters een subsidie te verle nen van 45%, zulks op voorwaarde dat t.a.v. de te vorderen retributies gebruik wordt gemaakt van de door b. en w. vast te stellen retributie- schaal. b. t.a.v. het subsidie in de kosten van leiding te conformeren aan het rijks subsidie. B. en w. stelden de raad voor met de ze subsidiewijzigingen akkoord te gaan. Voor huid en handen Stofzuigertje voor het aquarium Liefhebbers van siervissen zullen geïn teresseerd zijn in een apparaat, dat zowel de glazen wanden als de bodem van hun aquarium op eenvoudige wijze reinigt. Vooral op de glazen wanden zet zich vaak een neerslag af, die het plezier van de eigenaar bederft. Het apparaat bestaat uit een miniatuur stofzuigertje, aangedreven door een eenvoudig motortje ter grootte van een vuist, dat op batterijtjes loopt. Het mondstuk van het apparaatje zuigt met water uit het aquarium meteen de aanslag op de wanden en de bodem op. Vuil en aanslag blijven achter in een zakje en het water wordt naar het aqua rium teruggevoerd. Volgens de fabrikant kan men er een aquarium van 45 1 inhoud volledig mee reinigen. Opbouw Foto van het fraaie, nieuwe schoolgebouw waarop de drie verschillende vleugels duidelijk zichtbaar zijn. De toenmalige Minister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid Mr. J. v. Aarsen, plaats te op 27 okt. 1962 het eerste element van de thans geopende Chr. Technische (Talma) school. gel zijn lokalen voor machinebankwerken. elektronisch- en autogenisch lassen, vuurplaat- en constructiebankwerken, timmeren, bouwtimmeren, machinale houtbewerking, elektrotechniek en elek tronisch meten ondergebracht. In de theorievleugel bevinden zich de algemene ruimten, natuurkundelokaal, te kenzalen, instructielokalen en handvaar digheidslokalen. In de algemene vleugel bevindt zich de kantine, het gymnastieklakaal, het waslokaal met douches en de concier- Veenendaal gevestigde bedrijven. Jongens van 12 tot 15 jaar, die de toekomstige werknemers zullen zijn, ontvangen hier een gedegen vooropleiding, zodat zij toe gerust met hun opgedane kennis hun plaats in de maatschappij kunnen innemen. Het blijkt evenwel dat de Talmaschool als een echte streekschool kan worden aangemerkt. Verschillende leerlingen zijn afkomstig uit de omtrek o.a. uit Rhenen, Amerongen, Renswoude, Ederveen, Over- berg en Achterberg. Zij kunnen 's mid dags in een moderne omgeving hun twaalfuurtje nuttigen.

De Vallei | 1964 | | pagina 4