Replieken burgemeester en wethouders Moeilijke financiële toestand Belastingen te hoog Grote moeilijkheden Geen gezonde huishouding Geen nuchterheid Niet florissant DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 11 DECEMBER 1964 Nr. 98 De fractieleiders van de verschillende partijen gaven tijdens de marathonvergadering van woensdag hun visie op de begroting voor 1965 en lanceerden diverse suggesties, voornamelijk onderwerpen als de verkeersveiligheid, wegenonderhoud etc. omvattend. Hierbij afgedrukt de voornaamste passages uit de alg. beschouwingen alsmede de re pliek van het college van Burgemeester en Wethouders. Pijn Majeur Panhuis en Dragonder Reconstructies Prioriteit Raadhuis Bungalows Verkeer Raadhuis Groei van gemeente Onderwijs Openbare werken ALGEMENE BESCHOUWINGEN VAN FRACTIELEIDERS OP GEMEENTE BEGROTING 1965 VEENENDAAL De heer M. Bastmeijer (CHU) De heer Bastmeyer, fractieleider van de CHU, sprak er zijn blijdschap over uit dat na 26 jaren van plannen maken, tekeningen goed- en weer afkeuren, plaats van nieuwe gemeentehuis vast stellen en weer afkeuren nu eindelijk de voorgenomen bouw van het raad huis in een beslissende fase is geko men. De aanbesteding is geschied en de plaats waar het raadhuis zal komen is nu definitief. Dat een Veenendaals bouwbedrijf als laagste inschrijver uit de bus kwam verheugde de heer Bastmey er, een bewijs dat de Veenendaalse bouwbedrijven behoorlijk bij de tijd zijn. Het is er intussen in al die jaren niet eenvoudiger op geworden. Dat het in de toekomst nog moeilijker zal worden, vooral op financieel gebied, daarvan is de CHU overtuigd, aldus de heer Bast meyer. Het college van b. en w. somde een groot aantal bezuinigingen op. Met veel kunst en vliegwerk is de begroting sluitend gemaakt. Er bleef niet veel anders over. Maar veel bezuinigingen konden we slechts met veel pijn door de keel krij gen. Met name de uitgestelde recon structie van wegen, zoals de Buurtlaan- West en andere straten. Ook denken wij aan het uitgestelde onderhoud van aan onze zorg toevertrouwde scholen en gebouwen. Zullen deze bezuinigingen ons niet dieper in het moeras brengen zo v.roeg de heer Bastmeijer zich af. We wensen speciaal onze wethou der van Openbare Werken veel wysheid toe om alles in een behoor lijke staat te houden. Het blijkt namelijk dat de Dienst Openbare Werken weer de sluitpost was waarop de bezuinigingen in het merendeel betrekking hadden. Voorts vond de CHU woordvoerder het een onbevredigende situatie, dat de gemeente steeds meer het stiefkind wordt van de hogere instanties, waar door de gemeentelijke autonomie wordt aangetast. De heer Bastmeyer betwij felde op de gemeente nog wel mondig bevonden wordt. Dan heeft een ge meenteraad ook weinig zin meer. Grote zaken worden van bovenaf geregeld en kleinere kunnen b. en w. wel beslis sen. Toch wilde de heer Bastmeyer niet in mineur blijven. Hij was met dank ver vuld over het steeds verder bouwrijp maken van Schrijverswijk en Engelen - burgh, een groot werk. En tevens de aanleg van de bruggen die het toene mende verkeer kunnen opvangen. Het scheppen van rand- en parallelwegen noemde de heer Bastmeyer zeer nood zakelijk. Wat de woningbouw betreft, hoopte de heer Bastmeyer dat voor de 1359 woningzoekenden meer woningen zou den verrijzen. Na alle voorbereidingen t.o.v. een vereenvoudigde bouwmethode zijn we nu met verwachting vervuld op de realisering. Wij zijn echter niet zo optimistisch als minister Bogaers, die de oplossing van het woningprobleem in 1970 gerealiseerd wilde zien. De tijd zal het leren, zo merkte de heer Bast meyer op. De uitbreidingsplannen Panhuis en Dragonder vragen onze aandacht. We zullen zoveel mogelijk langs de weg van onderhandelingen gronden in ons bezit moeten krijgen. Gaat dit niet dan moeten we, hoe met tegenzin ook, tot onteigening overgaan. Deze uitbreidingsplannen moeten op tijd klaar zijn, volgens de heer Bast meyer. Wij zouden het bovendien op prijs stellen als de commissie voor de uitbreidingsplannen meer zou vergade ren. Het bleek meermalen dat tussen deze commissie en de stedebouwkundi- ge kardinale verschillen bestonden, meest op verkeerstechnisch terrein. On ze nieuwe woonwijken zullen behoor lijke hoofdwegen moeten hebben en geen z.g. ventwegen van 4 meter breed. Bij al deze plannen zullen de pro blemen verkeerstechnisch, maar ook financieel haalbaar op de voorgrond moeten staan. De heer Bastmeyer wees voorts op het nog steeds bestaan van de z.g. flessenhals op de Kerkewijk en vroeg de grootste aandacht voor het parkeervraagstuk in de Hoofdstraat. Nog enkele verheugende zaken: In 1965 zal tot het bouwen van een nieuwe H.B.S. en Lyceum worden overgegaan. Het Sportpark werd in gebruik genomen en nu zijn er plan nen voor een Sporthal/Zwembad waaraan wij graag zullen meewer ken. Over de principiële zijde behoefde de heer Bastmeyer zich geen zorgen te maken, daarover zal waarschijnlijk een geheel nieuwe gemeenteraad beslissen. Een deel van de CHU fractie^yas trou wens tegen de openstelling van het sportpark op zondagen. Met dankbaarheid mag op het jaar 1964 worden teruggezien. Door de ope ning van de Technische School, zijn we een school rijker geworden waar heel Veenendaal blij en zelfs een beetje trots op mag zijn. Tenslotte wees de CHU woordvoerder nog op het gering aantal leerlingen van de 2 openbare scholen de dr. Hekster en de W. v. d. Westeringschool. Hij wilde een samenvoeging van beide scholen. Ook het VGLO onderwijs is een zorgenkind. De heer Bastmeyer stelde een bespreking tussen gemeente en het bestuur voor. De heer mr. Van Leeuwen (AR) De fractieleider van de AR partij, mr. J. F. van Leeuwen hield een zeer uitvoerige beschouwing, waarbij hij eerstens het accent legde op de moei lijke financiële toestand van de ge meente. Kostbare voorzieningen roepen om realisering, gelijktijdige uitvoering is welhaast niet mogelijk en wie zal nu de prioriteit bepalen? zo vroeg de heer Van Leeuwen zich af. Al die werken kunnen eigenlijk stuk voor stuk geen uitstel gedogen. Ook de heer Van Leeu wen was van mening dat de zelfstan digheid van de gemeenten beknot wordt. Dit vond spreker een kwalijke zaak. De gemeente mag zelf nog be lastingen heffen, maar G.S. beoordelen dan ja of nee. En in 't algemeen zijn de rijksbe lastingen al zo drukkend dat de in voering van extra gemeentelijke belastingen als immoreel kan wor den beschouwd. Onze positie is be paald niet rooskleurig. De heer Van Leeuwen constateerde dat de reconstructie van de Eenvoud- laan, Stationsstraat, Buurtlaan-West en nog enkele andere werken zijn afge voerd. Met name de afvoering van de Buurtlaan-West werd door de AR woordvoerder zeer betreurd. Er is een toenemend verkeer op die laan en de huidige staat van het wegdek is abo minabel slecht. Wij wensen in ieder geval dat de re constructie niet langer wordt uitgesteld en op de eerstvolgende begroting wordt geplaatst. Ook in verband met de aan leg van de westelijke randweg is er nog meer verkeer op de Buurtlaan te ver wachten, aldus de heer Van Leeuwen. Als het gaat om prioriteit te geven aan de rioolzuiveringsinstallatie of de sporthal zouden wij i.v.m. de volksge zondheid het eerste kiezen al mag ook de sporthal als een aanwinst beschouwd worden. Wat de bouw van het raadhuis be treft, merkte de heer Van Leeuwen op, dat de raad met grote schroom zijn stem aan de raadhuisbouw heeft gege ven. De aanbesteding heeft plaats ge had en het doet ons genoegen dat een Veenendaalse aannemer de laagste was. Er is een bedrag van byna 3 mil joen genoemd, maar de ervaring leert dat praktisch ieder bouwwerk meer gaat kosten dan geraamd is. B. en W. zullen derhalve met de stedebouwkundige bewust moeten zyn van hun verantwoordelijkheid in deze aldus de heer van Leeuwen. Spreker zou het op prijs stellen als de raad regelmatig op de hoogte wordt gesteld van de vorderingen c.q. kosten. Het advies van de raad om ook Vee nendaalse aannemers erin te betrekken heeft ons geen windeieren gelegd. Mis schien is het verstandig om af en toe eens naar de raad te luisteren, zo merk te de AR spreker op. Verder was de heer Van Leeuwen bijzonder verheugd over de aanwijzing van een terrein in de Engelenburgh voor de bouw van bungalows. Spreker was blij dat niet gewacht werd op het Salamanderplan. Er schijnt grote be langstelling voor te bestaan en wij ho pen dat er in dit opzicht met de meeste spoed zal worden gehandeld. Verder pleitte de heer Van Leeuwen voor meerdere bouw van eengezinswo ningen en er rijst de vraag of men hier niet te veel uitgaat van het flat-type. De heer Van Leeuwen pleitte verder voor de aanleg van parkeerhavens, tot het instellen van een parkeerverbod aan een zijde van de straat en voor de invoering van eenrichtingverkeer. Hij constateerde vooral een gevaarlijke toestand in de Hoofdstraat waar dub bel parkeren strijk en zet is. Om een veiliger verkeer te bevor deren zou de heer Van Leeuwen een parkeerverbod willen instellen voor langer dan 1 uur met gebruikmaking van parkeerschijven met name vrij dagsavonds en zaterdags. Het hinderlijke gerij met de brom fietsen werd. ook nog aangesneden. De heer Van Leeuwen drong aan op politiemaatregelen om aan dit gebrom een einde te maken. In na burige plaatsen deed men dat wel en het gevolg is nu dat de ridders uit andere plaatsen hier zich gaan uitleven. De heer J. H. H. Jansen (PvdA) De fractieleider van de PvdA, de heer Jansen, was van mening, dat wanneer men er van uitgaat dat over het gehele jaar 1965 een herstel van evenwicht op de lopende rekeningen van de beta lingsbalans verkregen moet worden, Veenendaal financieel in de grootste moeilijkheden komt. Aan de woningnood zouden ellenlan-evenals vorig jaar een sluitende be- ge beschouwingen kunnen worden ge wijd. Wij kunnen het optimisme van de minister, die het einde van de nood in 1970 voorzag, niet delen. Plaatselijk kan vastgesteld worden dat met alle middelen gewerkt wordt aan de objec ten, die verband houden met de wo ningbouw. De enorme stijgingen van de prijzen voor onroerend goed maken het niet gemakkelijk voor 't gemeente bestuur om een sociaal verantwoord woningbeleid te voeren. Wij dringen er op aan het huurpeil in de gaten te houden en maatregelen te nemen als er excessen optreden. Aan een sociaal gezonde doorstroming moet worden gewerkt. Er moeten dus aantrekkelijke ruilwoningen worden ge bouwd. De heer Jansen heeft met veel ge noegen de opening van het sportpark ervaren. Het is de eerste stap in de goede richting. Meerdere stappen zul len moeten volgen. De heer Jansen hoopte dat de Veenendaalse jeugd van dit sportpark en de komende sporthal een druk gebruik zal maken en vestig de de aandacht op de heersende zalen- nood. Een schouwbui'g en een concert zaal met congresmogelijkheden zou voor Veenendaal geen luxe zijn. Sprekende over het onderwijs hoopte de heer Jansen dat men in Veenendaal naast een algemeen begrip ook nog be grip voor eikaars standpunten zou gaan opbrengen, in het belang van het on derwijs en van de kinderen. Zijn frac tie zal zo'n initiatief steunen waar dit maar mogelijk zal zijn. groting heeft gemaakt, maar achteraf komt met een tekort van f 814.115,52. Spreker vond dat geen gezonde huis houding. Waar moet dat naar toe, zo vroeg de heer Van Deelen zich af. Het rijk zit met tekorten, de gemeenten, het is allerwege tekort en nog eens te kort. In deze tijd van hoogconjuctuur leven we boven onze stand en het is nooit genoeg. De tevredenheid is ver te zoeken, aldus de SGP woordvoer der. Het college van b. en w. heeft er het mes ingezet door het afvoeren van de verbetering van Buurtlaan-West, Een- voudlaan, Stationsstraat en de aanleg van het stadspark, maar door de zwem inrichting en sporthal ontstaat er toch weer een nadelig saldo. Dit had ons bespaard kunnen blijven. Wij zijn en blyven om principiële redenen tegen deze uitgaven, aldus de hee,r van Deelen. Wat betreft de instelling van een ge meentelijke sociale dienst merkte de heer Van Deelen op dat hij er niet ge lukkig mee was. De kinderen hebben de plicht hun ouders te helpen onder steunen als ze behoeftig zijn. Daarna volgen de diaconieën en tenslotte de burgerlijke overheid. Tegenwoordig kunnen de kinderen ondanks de welvaart de ouders niet meer bijstaan en de diaconieën zijn door God ingestelde instanties, die echter meer en meer uitgesloten worden. De nieuwe wet is gebaseerd op humanisme en niet op Gods Woord, volgens spre ker. We willen een waarschuwende stem Burg. Hazenberg beantwoordde de verschillende sprekers en bracht zijn dank over aan alle leden voor hun meest opbouwende opmerkingen en suggesties. Dat de woningnood in 1970 niet zou zijn opgeheven moet door ons college worden onderschreven. Wij zijn er evenmin gerust op, aldus de burgemeester. We pogen evenwel zo goed en zo snel mogelijk onder dit kwaad uit te komen. Wat de grondaankopen in de uit breidingsgebieden betreft was de voorzitter een grote voorstander van de weg van onderhandeling, maar als het niet anders kan, dan moet de weg van onteigening gevolgd worden. Met genoegen hoorde het college, dat de vraagstukken waarmee de ver- keerscommissie en de stedebouwkun dige geconfronteerd worden de aan dacht van de raad hadden. Over het punt volkshuisvesting meende de voorzitter dat het college de mening van de raad dicht bena dert. De burgemeester kondigde aan dat men om tal van redenen voor de bouw van eengezinswoningen kan 2ijn, maar grondtekorten zijn de oor zaak dat men het in flatbouw moet zoeken. De burgemeester was van oordeel dat de 4 lagen-flats eertijds zullen verdwijnen en er alleen lagere of hogere flats gebouwd zullen wor den. De 5 lagen-flats zullen dan met liften worden toegerust. Zo is de ontwikkeling. Het Industrieplan II ligt ter in zage bij Ged. Staten. Realisatie hangt af van de onderhandelingen. Over het roemruchte" stelsel van de rondvraag zei de voorzitter dat concrete beantwoording van concrete vragen a la minute soms niet moge lijk is. Dat vereist soms bestudering van het onderwerp. Overigens wordt de inhoud van de schriftelijke vragen ter kennis van de pers gebracht. Door de verkeerscommissie zijn plannen bij b. en w. gedeponeerd over het verkeersvraagstuk en even tueel invoeren van éénrichtingver- keer waar dat nodig mocht zijn. Ook het eenzijdig parkeren en het invoe ren van parkeerschijven heeft de aan dacht. Op verschillende punten zijn verbeteringen gewenst, aldus de bur gemeester, en samen zoeken we naar een goede oplossing. De bromfietsenhinder in het een- Burgemeester, wethouders, gemeentescretaris (en niet minder de raadsleden, al staan ze niet op deze foto) bezig aan Veenendaals „zware kost": de be groting 1965. V.l.n.r.: wethouder C. N. van Kuyk, wethouder Ant. de Ruiter, burgemeester mr. dr. J. Hazenberg, secretaris D. van Manen en wethouder A. Koppenberg. trum noopte de politie al enkele ma len tot het vragen van richtlijnen om dit kwaad de kop in te drukken. Bij een eventueel optreden bestaat het ge vaar dat de „goeden met de kwaden moeten lijden". Soms worden on- schuldigen de dupe en daarvoor moe ten we terdege oppassen, aldus de burgemeester. Maar men kan er op re kenen dat er indien nodig, maatrege len genomen zullen worden. Over het creëren van winkelcentra op verschillende plaatsen zei de voor zitter dat er een rapport ter inzage ligt en aan de hand van dit rapport kunnen wellicht aanvaardbare nor men gevonden worden. We mogen het bestaande winkelcentrum in de Hoofdstraat niet afbreken, maar daar entegen een buurt van enig karakter de ivinkels niet onthouden. De kwestie raadhuis is met varia ties ter sprake geweest in deze ver gadering. In min of meerdere mate werd er gehuiverd. Maar er ligt nu eenmaal het raadsbesluit en de op merkingen die gemaakt zijn doen ons college niet meer huiveren dan voor heen, aldus burg. Hazenberg. De voorbereidingen bleven binnen het raam van het crediet dat uzelf beschikbaar stelde. Wel kan ik de raad verzekeren dat er soberheid zal worden betracht. De gevaarlijke verkeerssituatie op de Kerkewijk (flessenhals) heeft on ze volle aandacht en we zullen t.z.t. de zaak onder handen nemen, zo be sloot burgemeester Hazenberg. Wethouder Van Kuyk (AR) ver klaarde dat de gemeente na de grens wijziging bestuurlijk gezien een grote groei heeft meegemaakt. Eigen diens ten als gemeentewerken en sociale dienst zijn ingevoegd in de begro ting. De realisering van de sporthal/ zwembad hangt af van Ged. Staten, die het schetsplan ontvingen. We ho pen op spoedige rijksgoedkeuring. De nieuwe bijstandwet noemde de wet houder een belangrijke zaak omdat de kerken nu geld kunnen vrijmaken voor dingen, die voorheen niet ge beurden. Dar er een drastische belastingver hoging zou worden ingevoerd be streed de heer Van Kuyk. De riool zuiveringsinstallatie moet niet in een plaatselijk licht worden gezien, want ook andere gemeenten hebben last van het vuile water. Of het nu al de tijd is te denken aan de bouw van een schouwburg of concertzaal meende de wethouder te betwijfelen gezien de precaire fi nanciële toestand van de gemeente. De wethouder van Onderwijs be gon zijn repliek met de opmerking dat de raad en het college het in grote trekken eens waren, althans zover het Veenendaal betrof (hilariteit). De heer Koppenberg meende dat een gesprek met het bestuur van het VGLO zeer dienstig kon zijn. De problemen zijn vele, maar het be stuur zal op eigen verzoek een ge sprek moeten beginnen. Over de wo ningnood zei wethouder Koppenberg dat de gemeente alles moest aangrij pen om verlichting in de nood te brengen. De affaire is bijzonder grie zelig. De wethouder pleitte voor een goede doorstroming, want de bouw- kas vraagt voor haar bewoners een inkomen van f 13.000,en dat per centage is hfer in Veenendaal te ver waarlozen. Met zo'n woning komt men op f 40,a f 50,vaste las ten per week. We hebben hier meer behoefte aan huurwoningen met ma tige huurprijzen, volgens wethouder Koppenberg (PvdA). De heer Ant. de Ruiter gaf eerst een overzicht van de intensiviteit van de Dienst Openbare Werken, die in 1962 drie miljoen vergde en in 1963 drie en een half miljoen. De Buurt laan-West is een heel moeilijke zaak, want we zitten met het nieuwe plan De Gelderse Blom. Het zou niet juist zijn om nu enkele tonnen aan de Buurtlaan te besteden als we niet we ten hoe het met dit nieuwe plan zal gaan. De aanleg van trottoirs aan de Geerseweg is een punt dat ik kan toegeven. Het scheppen van speel ruimten is niet eenvoudig. We zijn van plan in Noord de speeltuinver. nieuw leven in te blazen en ook in Zuid bij de Westersingel speeltuinen aan te leggen. De papieren zakken voor het op halen van huisvuil leek de wet houder niet ideaal omdat ze urenlang in de regen staan en dan doorweken. Bovendien is de zaak niet afgesloten en aan een nieuwe rattenplaag heb ben we geen behoefte. Maar zouden er nieuwe ontwikkelingen komen dan was de wethouder bereid deze onder ogen te zien. De heer Van Leeuwen juichte het toe dat er winkelcentra in de woon wijken gecreëerd werden, zodat de be woners niet ver van huis behoeven te gaan. Maar of er nu grote winkel centra moeten komen kon de AR frac tie niet bevestigend beantwoorden. We bezitten reeds twee van dergelijke cen tra. We menen dat met de projectie van die centra een zekere voorzichtig heid geboden is. Voorts vroeg de AR spreker aan dacht voor enkele huurverhogingen o.a. in de v. d. Pollstraat en de bejaarden woningen in 't Hoorntje. Van de socia le opzet om bejaarden goedkoper te laten wonen komt zo niet veel terecht, meende de heer Van Leeuwen. Tenslotte vroeg spreker de aandacht van het gemeentebestuur voor de nieu we wijze van vuilnisophalen die in en kele plaatsen bij wijze van proef heeft plaats gehad, namelijk in papieren zak ken. Door het gebruiken van een nor male vrachtwagen zou een dure vuil nisauto uitgespaard worden, aldus de heer Van Leeuwen. Het heeft ons dan ook niet verbaasd dat b. en w. verschillende kapitaals- werken heeft besnoeid of zelfs van de urgentielijst heeft afgevoerd. Een re- eel uitgangspunt zou zijn het streven naar een evenwicht in onze nationale economie in de loop van een aantal ja ren. De nu gevolgde gedragslijn ver oorzaakt onherroepelijk een noodsitu atie in onze gemeente, volgens de heer Jansen. Bovendien moeten wij het oog heb ben op de nog volgende investeringen, geschikt voor een plaats van eventueel 50.000 inwoners. Het voeren van de juiste financiële politiek op langere termyn zal waarschynlyk resulteren in het af betalen van het dure geld van nu, met goedkoop waardeverminderd geld van later. De heer G. J. van Deelen (SGP) Namens de SGP sprak de heer G. J. van Deelen, die opmerkte dat men laten horen over de moderne bouw van het raadhuis. Het college heeft ook la ten weten dat n.a.v. deze bouw de be lastingen verhoogd worden. In 't bij zonder de kleine middenstand wordt al hoog aangeslagen en waar moet men het vandaan halen. Ook de heer Van Deelen wilde een eind maken aan het geraas van de bromfietsers in de Hoofdstraat. De Hoofdstraatbewoners, die het al de hele week druk hebben, genieten zondags ook geen rust. De politie moet flink tegen dit gejakker optreden, volgens de heer Van Deelen. Het woningtekort is nog schrikba rend. Het is betreurenswaardig dat 20 jaar na de bevrijding nog geen oplossing gevonden is voor dit wo ningprobleem. Dat de Buurtlaan-West niet aan de beurt komt spijt ons zeer. Deze drukke verkeersweg verkeert in zeer slechte toestand. Overal ontstaan watermassa's en het is doorlopend een modderpoel. Het is een onhoudbare toestand. Het verzorgingspeil van onze gemeente mag er niet onder leiden. Geen reconstructie, dan tijdelijke ver betering, vond de heer van Deelen, die verder nog pleitte voor de aanleg van een trottoir op de Geerseweg nabij de Oranjeschool en voor het ïsaken van een betere oprit op de Slaperdijk vanaf de Dijkstraat. De brug aan het Panhuis betekent een groot ongerief voor de omwonen den en dat punt behoeft ook al ver betering omdat veel mensen nu over Amerongen of Renswoude naar Vee nendaal moeten. Tenslotte hield de heer Van Deelen nog een principieel betoog over de sport. Het geld van de gemeente wordt ge bruikt om Gods dag te ontheiligen. De SGP moet dit om financiële, maar nog in sterkere mate om principiële rede nen verwerpen. De SGP fractie is dankbaar dat zij op een eerlijke wijze haar standpunt naar voren kan brengen en was ver heugd dat men blijkbaar niet alleen staat, getuige de ingekomen stukken van de verschillende kerken. De SGP wenst tenslotte aantekening gestemd te hebben tegen de posten zwembad, sport hal en subsidies van culturele aard, als mede verzekeringswetgeving. De heer T. Verkuyl (ex-PvdA) Namens de tweemansfractie van de ex-PvdA sprak de heer T. Verkuyl. Hij betrok allereerst de internationale po litiek in zijn beschouwing, waarbij hij de moord op president Kennedy het meest betreurde. Hij noemde president Kennedy een strijder voor de demo cratie en tegen de discriminatie. Over de binnenlandse politiek spre kend zei de heer Verkuyl dat de ge loofsovergang van prinses Irene nogal stof had doen opwaaien. Wij zijn een nuchter volk, maar als het gaat om een bepaalde geloofsovertuiging zijn we niet nuchter meer. Heel protestants Nederland kwam in 't geweer, waarby men de grond wet die ieder vry laat in zijn over tuiging buiten beschouwing liet. Plaatselijke toestanden belichtend, kwam de heer Verkuyl tot de con clusie dat de vryheid van druk pers een der belangrykste geeste lijke vryheden is, die in de G.rond- wet gewaarborgd zyn. Komende tot de begroting 1965 zei de heer Verkuyl dat men door diverse bezuinigingen een sluitende begroting verkreeg. Maar die bezuinigingen ko men het verzorgingspeil van Veenen daal niet ten goede, volgens de heer Verkuyl. Hij vroeg zich af of de opge lopen achterstand al niet dusdanig groot was dat ze niet meer in te halen zou zijn. De maatregelen door de rijks overheid genomen t.o.v. de belasting verlaging komen op de hoofden van de gemeenten terecht, volgens spreker. De heer Verkuyl vestigde de aan dacht op de grote tekorten bij het VGLO onderwijs. Het is zeer moeilijk te beoordelen of het VGLO hier ter plaatse wel aan de eisen voldoet en spreker hoopte dat het college maat regelen zou nemen een gezonde toe stand te ksyorderen. Over het woningtekort was de heer Verkuyl niet optimistisch. Misschien bieden de Eurowoningen enig soulaas, maar daar staat tegenover dat de krot opruiming doorgang moet hebben. De heer Verkuyl kreeg iedere keer een onbehagelijk gevoel als b. en w. steeds maar krotwoningen on bewoonbaar verklaren en de bewo ners geen uitzicht geven op een betere of een nieuwe w/,iingwet- woning. De heer Verkuyl besloot met de op merking dat het komende jaar weinig perspectiefvol zal zijn. Mevr. H. Buddingh-De Vries Lentsch (VVD) Voor de VVD voerde mevr. Bud- dingh-de Vries Lentsch het woord. Zij noemde het beeld van de begroting niet florissant, maar dat is ook bij de pro vincie het geval. In de provincie put men echter nog uit reserves. Dat is in de gemeente niet meer mogelijk omdat de reserves zijn opgesoupeerd. Alle (zie verder andere zijde van dit blad)

De Vallei | 1964 | | pagina 5