Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken PLANNEN VOOR TWEEDE CHRISTELIJKE HUISHOUDSCHOOL IN VEENENDAAL ONDERHANDELINGEN OVER GRONDAANKOOP IN VOLLE GANG NIEUWE SCHOOL KOMT IN 'T SCHRIJVERSPARK Aan vu 1 lingsschool Nieuws uit de omgeving Jubilarissen van de K.V.S.W. werden gehuldigd In toekomst Heliliaven in Veenendaal? Vreugdevolle dag voor Ned. Prot. Bond ELST Bouw van twee en dertig woningen Wat nu weer EDERVEEN Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Vèenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbnnrt Ederveen Renswoude Scherpenzeel OVERBERG RENSWOUDE MULDER 38e JAARGANG DINSDAG 15 DECEMBER 1964 Nr. 99 Bedaktle en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaa! Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Bedaktle: W- F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bö de agentschappen van ,»De Vallei" In plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Het bestuur van de chr. Huishoudschool is met de gemeente Veenendaal in onderhandeling over de aankoop van een stuk grond in het Schrijverspark teneinde een tweede school te kunnen bouwen. De besprekingen hebben een dermate vlot verloop dat het bestuur reeds contacten opnam met een architect, die een voorlopig ontwerp zal maken. De nieuwe Huishoudschool komt dicht bij het omleidingskanaal, aan de Noordzijde, juist tussen de geprojecteerde Brouwersbrug en Tinnebrug. De nieuwe school zal op dezelfde voet doorgaan als de reeds bestaande aan de Stationssingel. Alleen bestaat het plan hier een z.g. aanvullingsschool te stichten, waar naast de normale lessen een bijzondere cursus zal woorden ge geven. Als de plannen gerealiseerd zul len zijn, zal de afdeling in de voorma lige Willibrordusschool worden opge heven en eveneens het oude bijgebouw dat nu nog in gebruik is. Goedkeuring De goedkeuring om de school te stich ten werd bereids verleend, zo deelde men ons mede, maar i.v.m. de benodig de rijksgoedkeuring kan de realisering nog wel enkele jaren op zich laten wachten. Momenteel bezoeken 460 meis jes de dagschool en zijn er 230 cur sisten op de avondschool. Oriënterende bespreking over oprichting ijsclub Zaterdagmiddag werd in hotel „De Ko renbeurs" een oriënterende vergadering gehouden om te komen tot de oprichting van een Veenendaalse IJsclub. Ondanks het bar slechte weer waren toch nog be hoorlijk wat schaatsenthousiasten opge komen. Gesproken werd over de ter ziele gega- ne IJsclub „De Volharding" waarmee men nog weer eens in contact wilde treden. Het comité zal deze week een rond schrijven laten circuleren en nog deze maand wil men komen tot het kiezen van een bestuur. Men stelt zich voor te gaan oefenen op de ijsbaan aan de Dijkstraat, maar daarnaast ook aan droogtraining te gaan doen. Eventueel wil men eens in de 14 dagen een bezoek brengen aan de kunstijsbaan te Deventer. Het meedoen aan tochten, ja zelfs aan de Elfstedentocht (zo die dit jaar wordt georganiseerd) werd zelfs ook nog moge lijk geacht. Het begin is er! Als de jongeren zich nog willen aansluiten gelieven zij te let ten op de aankondiging voor de volgende vergadering waarop de definitieve plan nen ter sprake komen. WAGENINGEN: De twintig jarige apo thekersdochter E. ten Hoopen is vo rige week in het huwelijk getreden met een Nijmeegse student in de me dicijnen de heer H. Hebinck. Dit hu welijk kreeg nogal wat belangstel ling van de pers, zij is n.l. Hervormd en hij R. Katholiek. Dankzij een nieuwe uitleg op het concilie, was het nu mogelijk geworden dat het huwelijk zowel floor een R. Katho liek als Herv. geestelijke ingezegend kon worden. Een nieuwtje op oecu menisch niveau dus. ZEIST: In Zeist is vorige week een vliegtuigbom uit de tweede wereld oorlog ontdekt. De bom lag op het terrein van een nieuwe telefooncen trale. in een hoop zand die aange voerd was met een vrachtwagen. De bom werd door de politie „in verze kerde bewaring gesteld". EDE: De stichting Edese Schaapskudde heeft bij het gemeentebestuur van de gemeente Ede een aanvraag ingediend voor een subsidie. Het is de stichting namelijk niet gelukt om voor het volgende jaar een sluitende begro ting te maken. Het bestuur staat nu voor een alternatief, schapen verko pen of zoals gezegd de gemeente om steun yragen. Een groep meisjes akfomstig uit de plaatsen Ederveen, Renswoude Scher penzeel en De Klomp bezoekt thans om afstandsredenen de Willibrordusschool, maar in de toekomst zal het gehele on derwijs dus weer in Veenendaal geco ördineerd worden. Voorbereiding Het bestuur hoopt dat de voorberei dingen niet al te lange tijd in beslag zullen nemen. De spreiding van leer lingen, die nu noodgedwongen moest worden ingevoerd, was een maatregel die noodzakelijk werd door plaatsge brek en kan niet als een ideale toestand worden beschouwd. Door het ruimtegebrek komt het on derwijs in 't gedrang. Tot ver in de middag moet nu worden lesgegeven, wat voor de jongere leerlingen niet be vorderlijk is. Streekschool Wij memoreerden het reeds, de Chr. Direkteur L. M. Bonnike van de Kon. V.S.W. complimenteert de personeelschef de heer J. v. Barneveld met zijn zilveren jubileum. Vrijdagavond j.l. werden een tiental werknemers van de KVSW in het OCB-gebouw gehuldigd, daar zij 25 jaar respectievelijk 50 jaar werkzaam zijn geweest op dat be drijf. Een groot aantal familieleden woonde deze plechtigheid bij. Industriepredikant Ds. Terlouw was eveneens aanwezig. Van de aanwezige directeuren J. C. Dottenheim en D. M. Bonnike richtte laatstgenoemde het woord tot de jubilarissen. Hij zei onder meer, dat het voor de directie een grote vreugde was deze dag temidden van de jubilarissen te mogen doorbrengen. De fabriek bouwt nog steeds aan zijn toekomst, doch vergeet het ver leden niet. Thans hadden de jongeren de schouders er onder gezet, doch zouden hiertoe niet in staat zijn geweest nadat de ouderen de toekomst voor hen hadden open gelegd. Het is voor de directeuren altijd inspirerend geweest om met uw Aram Vallei speldjes-regen voor „De Vallei"-jeugd Jongens en meisjes, De formulieren met opgeplakte Pieten en Klazen bleven binnen stromen. Aan hen die dit nog niet hebben gedaan nogmaals het ad vies: Knip de Pieten en Klazen uit De Vallei van 4 dec. j.l. ruil ze met je vriendje of vriendinnetje (ook groten kunnen meedoen) en plak alléén Pieten of alléén Klazen op het formulier uit De Vallei van 8 dec. en stuur het opgeplakte for mulier voorzien van je naam, adres, leeftijd en woonplaats in, gericht aan ons kantoor Paral lelweg 10, of aan onze correspon denten. De inzendtermijn is tot 15 januari 1965. hulp en medewerking samen te werken. Er zijn altijd veel moeilijkheden geweest en ook wel momenten, die niet altijd even prachtig waren. Nu was het dan zover, dat er samen een prettige avond gehouden kon worden om samen op deze jaren te rug te blikken en het op een gepaste wijze te herdenken. Vervolgens richtte de heer Bonnike zich tot elke jubilaris afzonderlijk en memo reerde diverse facetten die in het leven op de KVSW van betrokkene van belang waren geweest. De jubilarissen ontvin gen elk een enveloppe met inhoud. Nadat allen in het middelpunt van de belangstelling hadden gestaan werd de avond voortgezet met een gezellig samen zijn. Piet Kieviet geblesseerd De bekende Veenendaalse schaatsen rijder Piet Kieviet, die is opgenomen in de kernploeg van de KNSB, heeft vorige week letsel opgelopen aan zijn linkerbeen toen hij in aanraking kwam met een uitslaande schaats van een collega. De trainer, de heer Huiskens, heeft Piet, die al enkele weken in Deventer traint, rust voorgeschreven, maar naar wij vernamen gaat zijn toestand goed vooruit en kan hij zich nog terdege gaan voorbereiden op de wedstrijden die gepland zijn voor de selectie van de ploeg die ons land in Noorwegen zal vertegenwoordigen. Onze plaatsge noot heeft hierop een goede kans. De uiteindelijke keus zal waarschijnlijk be gin januari worden gemaakt. huishoudschool wordt bezocht door leerlingen uit de gehele streek. Drom men jongere meisjes begeven zich 's morgens naar de huishoudschool, een onderwijscentrum voor deze omgeving. Dat er thans een lichtpunt kan worden gezien in het nijpende ruimtegebrek (al zijn het nog maar papieren plannen) mag met vreugde worden geconsta teerd. Hoe de inrichting van de nieuwe school zal worden is in dit stadium nog niet bekend. R.K. KERK IN PLAN DRAGONDER Naar wij vernamen bestaan er plan nen cm t.z.t. in het uitbreidingsplan Dragonder in Noordoostelijk Veenen daal een nieuwe R.K. kerk te bouwen. De uitvoering van dit plan zal overi gens nog wel enkele jaren duren. PRIJZEN VOOR VEENENDAALSE VOGELVRIENDEN Op de nationale tentoonstelling te Tiel behaalden verschillende leden van de „Veenendaalse Vogelvrienden" een mooi resultaat. De heer J. van Kooten won twee eerste prijzen met Rood Agaat kanaries. De heer W. van Esse- veld een eerste prijs met een oranje rode kanarie en de heer G. A. Blanke- stijn een eerste prijs met zijn span grasparkieten, terwijl er ook verschil lende tweede en derde prijzen werden gewonnen. Gaarne voldoe ik aan het verzoek van het „Comité Volkskerstzang" nog eens de aandacht te vestigen op de donder dag a.s., aanvang 20.15 uur, in garage De Haas te houden Volkskerstzang. Het wil mij voorkomen dat een aan sporing om dan aanwezig te zijn en mede te werken aan het welslagen van deze avond eigenlijk overbodig moet zijn. De keren dat wij werkelijk allen ge zamenlijk iets kunnen doen, zijn helaas nog steeds niet zo talrijk, dat wij de geboden kansen onbenut moeten en mogen laten. HAZENBERG ECHTPAAR v. d. BOVENKAMP 65 JAAR GELUKKIG GETROUWD Op woensdag 23 december a.s. her denkt het echtpaar C. v. d. Bovenkamp en D. v. d. Bovenkamp-Ruiter het feit dat zy 65 jaar geleden In de echt werden ver bonden. Het echtpaar v. d. Bovenkamp, waarvan de man 84 en de vrouw 89 jaar is, woont op het adres Zandstraat 153. Uit hun huwelyk werden vier kinderen geboren, waarvan er twee nog in leven zyn. Er zyn in totaal 7 kleinkinderen. Beide echtelieden zijn nog zeer vitaal. De bruidegom was meer dan 50 jaar als bankwerker bij VSW werkzaam. In 1944 werd de heer v. d. Bovenkamp gepensio neerd. De bruid is afkomstig uit Hoender- lo waar haar vader boswachter was. In hun lange huwelijksperiode kende het echtpaar vele zorgen, maar de levens vreugde bleef bewaard. Beiden zijn zeer opgeruimd van karakter en waren al die jaren gelukkig met elkaar, zoals de bruid opmerkte. De beginjaren van hun huwelijk, dat dus in 1899 gesloten werd waren zeer moeilijk. De heer v. d. Bovenkamp verdiende vijf gulden per week en moest hiervan zijn gezinnetje onderhouden. De huurprijs was echter maar een paar dubbeltjes. Vlees of groente werd niet gekocht. Men slacht te een varken en verbouwde zelf zijn groente. Het echtpaar v. d. Bovenkamp heeft al die jaren in hetzelfde huis ge woond, dat echter indertijd een verbou wing onderging. Beiden vertellen graag over de voorbij gegane tijd, want niets ontging aan hun aandacht. En ook thans nog, nu de jaren stijgen, blijft de belangstelling voor alles wat in 't Veen gebeurt. Het echtpaar ver klaarde „het nog nooit zo goed te hebben gehad". En daar mevrouw v. d. Boven kamp ondanks haar 89 jaren haar huis houden nog zelf bereddert hebben ze een goede oude dag. Het zal deze opge ruimde bejaarde mensen op hun huwe lijksdag a.s. 23 december niet aan be langstelling ontbreken. Industrie ervoor geporteerd De luchtvaartmijSchreiner Aerocon- tractors uit Den Haag heeft dezer dagen het gem. bestuur van Veenendaal be naderd en verzocht een terreintje aan te wijzen waarop helicopters zouden kunnen landen. B. en w. stelden zich toen in verbinding met de bedrijven. Het blijkt dat enkele industrieën be langstelling hebben voor deze wijze van vervoer, zodat het dus mogelijk is dat er een helihaven komt. Overigens is de industrie nog niet over de eventuele vervoerskosten ge ïnformeerd, maar kan hierover contact opnemen met de luchtvaartmaatschap pij. Deze maatschappij heeft twee heli copters, die in Rotterdam gestationneerd zijn. Zij vervoeren veel vracht voor de bedrijven in het Botlekgebied. De maatschappij heeft een oproep geplaatst in het blad voor Ned. Gemeenten en ontving reeds van een aantal gemeen ten positieve berichten. Dikwijls wordt een sportterrein of een in de nabijheid van de industrie gelegen terrein aan gewezen. Ook is het mogelijk dat be paalde industrieën op hun eigen ge bied ruimte scheppen voor de landing van een helicopter. Al eerder werd het gemeentebestuur van Ede benaderd maar deze stuurde nog geen bericht aan de maatschappij. Het is wel een vereiste dat het lan dingsterrein buiten de kom van de ge meente komt i.v.m. gevaren die zou den kunnen ontstaan bij mistig weer. Het aan te wijzen terreintje behoeft de afmetingen van 50 x 100 meter en moet vrij zijn van elk obstakel. Aanleg van hangars of iets dergelijks is niet nodig. Wanneer dus de Veenendaalse indus trie voldoende belangstelling toont en het gem. bestuur een terrein heeft aan gewezen kunnen de helicoptervluchten direct beginnen, zo deelde de lucht vaartmaatschappij mede. Het Haags Politie Mannenkoor ,Entre Nous" dat zaterdag 19 december medewerking verleent aan een Kerstdienst in de Oude Kerk op de Markt. Nieuw kerkgebouw in gebruik genomen Het was zaterdagmiddag voor de afdeling Veenendaal van de Nederlandse Protes tanten Bond een vreugdevolle tijding omdat men na vele jaren van omzwervingen eindelijk een eigen kerkgebouw in gebruik mocht nemen. De kerk staat achter de Tekenschool aan de Kerkewijk en is te bereiken langs het Bejaardencentrum. In de bijzondere dienst, die zaterdagmiddag werd gehouden was het gebouwtje, dat 150 zit plaatsen telt, geheel gevuld. De dienst werd geopend door de heer T. v. d. Wal, voor zitter van de afdeling Veenendaal van de N.P.B. Spreker heette allen hartelijk wel kom in het bijzonder wethouder van Kuyk, die het gemeentebestuur vertegenwoor digde, Ds. Zuurdeeg en mevrouw Kan, leden van het Hoofdbestuur, vertegenwoordi gers van andere plaatselijke kerken en de leden en begunstigers. Hierna gaf de heer v. d. Wal een kort historisch overzicht over het ontstaan en de groei van de N.P.B. OPRICHTING De afdeling werd in 1907 opgericht. Op 8 juni van datzelfde jaar verkreeg men de Kon. goedkeuring. In 1910 werd een eigen gebouw wenselijk geacht, maar de histo rie vermeldt niets van een aktie dien aangaande. De N.P.B. was gedurende de 57 jaar van haar bestaan in verschillende gebouwen gehuisvest. Allereerst in de naast de Apotheek Tel. 3184 Hoofdstr. 51 Veenendaal kantoorhal van de N.V. Roessingh a.d. Kerkewijk, maar na liquidatie van dat bedrijf vertrok men naar de Kegelbaan. Van hieruit ging de N.P.B. in het laatste jaar voor de oorlog naar het gebouw Pro Rege aan de Kanaalweg. Na de be vrijding verleende de Directie van de Kon. Scheepjeswolfabrieken haar welwil lende medewerking tot het houden van diensten in de grote kantine, waar de N.P.B. dus 19 jaar achtereen bijeenkwam. Thans door een geldinzameling onder de leden, en verschillende akties door de vrouwenkring ontketend kan eindelijk de lang gekoesterde wens in vervulling gaan en het eigen kerkgebouw in gebruik wor den genomen. Dankzy een schenking van een der leden kreeg de N.P.B. een nieuw orgel. Aan allen, die op een of andere wyze hun aandeel leverden in het uiteinde lijke resultaat, de bouw van de kerk, bracht de heer v. d. Wal de hartelijke dank over van het bestuur. Zie verder pag. 4 Het echtpaar v. d. Bovenkamp-Ruiter, volgende week 65 jaar getrouwd. Teneinde de voortgang in de woningbouw ter leniging van de woningnood te ver zekeren hebben B en W een plan voorbereid voor de bouw van 32 woningwetwonin gen aan de Beatrixlaan. Om de kans op het welslagen van dit plan zo gunstig moge lijk te maken heeft men in nauw overleg met de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en bouwnijverheid een keuze gemaakt uit de aangewezen efficiënte bouwplannen voor woningwetwoningen, welke tegen lage prys gebouwd kunnen worden. Hierdoor kan tevens voor deze wo ningen een hogere bijdrage-worden ver kregen, wat leidt tot een lagere huur prijs. Deze woningen zijn dan ook be stemd voor gezinnen met een laag in komen. Het gekozen plan is een door de gemeente Soest uitgevoerd plan voor woningen met drie slaapkamers. De bouw van deze Woningen is alleen mogelijk, indien een aanvaardbare aan- INBRAAK In de nacht van zaterdag op zondag j.l. werd bij de heer v. D. te Overberg een inbraak gepleegd. De inbrekers hebben kans gezien om aan de achterzijde van de woning een ruit in te drukken en konden op deze manier in de slaapkamer komen. Uit de in deze kamer staande linnenkast werd een portemonnee alsmede enkele honderden guldens ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Geen kerstnachtdienst in de Herv. kerk De Herv. Jeugdver. Immanuël heeft geen toestemming van de Herv. kerke- raad gekregen om in de Kerstnacht ge bruik te maken van de kansel. Meer dan een jaar geleden maakte de Jeugdvereniging reeds plannen tot het houden van deze dienst. Zij verzocht ds. J. v. d. Blink uit Overveen in de Kerst nacht voor te gaan, doch verzuimde hiervan de kerkeraad der Herv. Kerk te Renswoude tijdig op de hoogte te brengen. Bovendien was de wens van de kerkeraad, dat de Jeugdvereniging eerst met haar samensprekingen voerde en pas daarna een spreker uitnodigde. De voornaamste reden van weigering is dus: het te laat plegen van overleg met de Herv. kerkeraad. Bovendien wordt op 2e Kerstdag nog een inter kerkelijke zangdienst gehouden, waar in dus Herv. en Geref. beide aanwezig kunnen zijn. Tenslotte is daar de mening van een groep in de Herv. Kerk, die de voor keur aan een andere predikant dan ds. v. d. Blink geeft, die „andersdenkend" zou zijn. De Herv. Jeugdvereniging heeft na de weigering nog samenspreking ge voerd met de plaatselijke Geref. predi kant, ds. Slingenberg. Om de verhou ding tussen Gereformeerden en Her vormden niet te vertroebelen heeft de Geref. predikant het beter geacht, de Geref. Kerk niet voor de Kerstnacht dienst beschikbaar te stellen. neemsom wordt verkregen. Door de sterk overspannen situatie op de bouw markt is het wel zeker, dat een open bare aanbesteding geen redelijk resul taat zal opleveren. Daarom hebben b. en w. gepoogd om tot onderhandse aan besteding te komen. Na moeizame onderhandelingen is de fa .T. Nieboer en Zn. te Veenendaal be reid gebleken deze woningen te bouwen voor f 478.400,uitgezonderd het glas-, schilder-, en behangwerk, terwijl de fa. C. Mol en Zonen alhier bereid is het glas-, schilder- en behangwerk uit te voeren voor f 38.400,Het college ver wacht dat op deze prijzen machtiging tot gunning zal worden verkregen. De totale bouwkosten zullen dan be dragen 549.000,terwijl de grond- kosten f 120.212,16 bedragen. De finan ciering zal geschieden met rijksvoor schotten, welke tegen een rente van 4%> worden verstrekt. De exploitatielasten zijn becijferd op f 37.039,50 terwijl gerekend kan worden op een jaarlijkse rijksbijdrage van f 10.712,De huur komt uit op f 16,15 per woning per week. Onder aanbieding van het desbetref fende concept-besluit stelt het college de raad voor, voor de bouw van deze 32 woningen het nodige krediet be schikbaar te stellen, een grond- én een bouwvoorschot, alsmede eeii jaarlijkse bijdrage uit 's rijks kas aan te vragen en verder de bouw ondershands aan te besteden aan de fa. T. Nieboer en Zn. te Veenendaal en aan de fa. C. Mol en Zonen te Rhenen. -w- De verkeersagenten van Lausanne dragen de lichtste uniformen van Europa: ze zijn van plastic en wegen 80 gram. In Alberona in Italië leeft een kip die groene eieren legt. Tot voor kort was het een heel normale kip, maar plotseling ging zij over tot het fa briceren van groene eieren en nog wel zonder dat de voeding veranderd werd. Als het waar is dat iemand dpod gaat van verdriet, hoe is het dan te verklein dat er nog zoveel mensen voortgaan met leven. (Uitspraak van Armand Salacrou). Foto van het interieur nieuwe kerkge bouw van Ned. Prot. Bond. Er is ruim te voor 150 personen. I m Wijziging vuilnisophaaldagen Met ingang van deze week worden de dagpn waarop het vuilnis te De Klomp en Ederveen wordt opgehaald gewijzigd. Was het voorheen woenslag en zaterdag, thans zullen de vuilnis emmers op maandag en vrijdag wor den geledigd. Maandagmiddag kwam de vuilnis wagen dus vrij onverwacht en deed zijn komst met belgerinkel vooraf gaan. De huisvrouwen ijlden tóen met hun em-. mers naar het trottoir. Deze nieuwe regeling van maandag en vrijdag op halen blijft dus gehandhaafd. 1922-1962 Assurantiekantoor Elg. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen Is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1964 | | pagina 1