Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Aardgaslevering belangrijk vervroegd kaarsen Henny Jansen Agenda Medio maart alle toestellen in Veenendaal, Rhenen, Amerongen en Leersum omgebouwd Oud Burgemeester J. H. van Schuppen morgen öu jaar SLIPJACHT EDERVEEN VOLKSKERSTZANG IN GROTE GARAGE DE KLOMP Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel WIST U AMERONGEN RENSWOUDE 5-jarig meisje aangereden BROUWER 38e JAARGANG VRIJDAG 18 DECEMBER 1964 Nr. 100 Redabtle en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 663427 Sedaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen bannen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" In plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Tijdens een donderdag gehouden persconferentie in hotel „De Schans" te Woudenberg werd medegedeeld dat de aardgaslevering in de zuid-oosthoek van Utrecht eerder zal beginnen dan aanvankelijk gepland was. De N.V. Gascon, die zich belast met de ombouw (voor zover noodzakelijk) van de toestellen zal reeds maandag a.s. de toestand in Woudenberg enquêteren, teneinde een inzicht te verkrijgen over het aantal en de kwaliteit van de in deze plaats aanwezige gastoestellen. Op 11 januari kan de levering van het Slochterense produkt in Wouden berg starten. Dan volgt Scherpenzeel, waar de enquête in de week van 25 januari tot 2 februari wordt gehouden en waar men een week later met de ombouw en de levering zal starten. Het verzorgingsgebied Veenendaal, Rhenen, Amerongen en Leersum wordt in de tweede helft van februari en de eerste helft van maart geënquêteerd en omgebouwd. Medio maart is de ring gesloten en is ook deze streek op het veelbespro ken aardgas aangesloten. Met uitzondering overigens van de plaats Renswoude, waar nog in het geheel geen gasleiding aanwezig is, maar naar men gisteren verklaarde de besprekingen met het gemeentebestuur begonnen zijn. Het rentabiliteitsvraagstuk speelt in deze landelijke plaats de grootste rol. STORMACHTIG De heer Strubbe, directeur van de Ned. Gas Mij. sprak over een stormachtige ontwikkeling, die het aardgas in de laat ste maanden heeft meegemaakt. Het lag in de bedoeling eerst in de zomer van 1965 te starten met de levering aan zuid-oost Utrecht, maar men besloot de datum te vervroegen waardoor op zeer korte termijn het aardgas puur door de buizen kan stromen. De calorische waarde van het aardgas is bijna tweemaal zo hoog als het huidige gas (van 4800 naar 8000 calorieën). Er is dus minder trans port nodig om toch de vereiste tempera tuur te bereiken. In Woudenberg wordt gestart met een enquête, die later ook in de overige plaatsen wordt gehouden. De N.V. Gascon uit Utrecht, die met haar monteurs de ombouw verzorgt, wil tevoren geïnformeerd zijn over de stand van zaken betreffende het toestellenpak- ket. Dit is een huis-aan-huis enquête door mensen van de Gascon verricht. De enquêteurs dienen zich te identificeren als ze een bezoek aan de woningen brengen. Dit gebeurt door middel van een kaart waarop hun identiteit staat vermeld. De gegevens zijn van groot belang voor het bedrijf dat de ombouw verzorgt. Zijn er eventueel sterk verouderde typen toestellen aanwezig dan verdient het aanbeveling een nieuw toestel aan te schaffen. Gascon etaleert de nieuwe toe stellen in een showroom, die tijdelijk zal worden ingericht. Voor sociale moeilijke gevallen is een regeling geschapen, zodat niemand nadeel zal ondervinden. De ombouw, althans in de plaats Woudenberg, begint op 11 januari in de noordwijk en op 18 januari in de zuidwijk. Een week later is alles gereed en komt Scherpenzeel aan de beurt. In beide gemeenten zijn in totaal 1300 gasverbruikers. De ombouw in beide plaatsen wordt vergemakkelijkt, omdat zowel Woudenberg als Scherpenzeel eigen lijk al aardgas hebben, echter (nog) niet van het karakter dat door geheel Neder land zal gaan stromen. Er zullen in de overschakelingsperiode wellicht wat lichte moeilijkheden zijn, maar die zijn in een minimum van tijd overwonnen. De tarieven blijven praktisch geljjk aan de huidige, die zyn trouwens al aangepast. In Woudenberg zal een ontvangststation komen. Op welke plaats V nog niet bekend. Zoals boven reeds vermeld valt Rens woude (voorlopig) nog buiten de aard gaslevering. Er waren wel besprekingen dat vrijdag en zaterdag overal de Kerstpotten van het Leger des Heils er weer staan? dat Veenendaal een nieuwe paddestoel rijker werd? dat deze niet eetbaar is, maar geplaatst op het kruispunt Buurtlaan-Prins Bern- hardlaan? dat dit niet voor de tijd was? dat onbekenden die naar Ede moesten veelal doorreden naar De Klomp? dat een hotel in Veenendaal-noord al weken is geillumineerd? dat we de reden tot deze feestverlich ting niet kennen? dat de daders van de horlogediefstal in de Hoofdstraat evenmin bekend zijn? dat de recherche nog weinig houvast heeft? dat het een moeilijk oplosbare zaak is? o.a. met burgemeester Hosang, maar d-; Maatschappij moet nog bezien of dit ge bied voldoende rendabel is. Mocht het er in de toekomst toch van komen dan zal Renswoude vanuit Scherpenzeel wor den voorzien. Veenendaal, Rhenen Amerongen, Leersum Voor dit gebied liggen de zaken iets genuanceerder omdat men hier moet over schakelen van het zgn. stadsgas naar het nieuwe aardgas. De plannen waren aan vankelijk, levering op 15 mei, maar dit is twee maanden vervroegd. Men is reeds begonnen met de enquêtering in Leersum. In de verschillende plaatsen zullen toon zalen worden ingericht, waar de nieuwe toestellen worden getoond. In Leersum in hotel „Darthuizen", in Amerongen in hotel „Buitenlust", in Rhenen in gebouw „Irene" en in Veenendaal is de plaats nog onbekend. De ombouw begint in Leersum op 1 februari, in Amerongen op 8 februa ri, in Rhenen op 15 februari en in Veenendaal op 22 februari. Veenendaal, als grootste plaats, zal in 3 weken omgebouwd zijn. Dit gebeurt in secties. Eerst Veenendaal-zuid, dan het centrum en vervolgens Veenendaal-noord. Op de Laan der Techniek en de Indus triewijk zal een ontvangststation worden gebouwd. De oude gashouder aan de Kerkewijk zal dan verdwijnen. De kan toren, magazijnen en showroom blijven echter op het oude adres gevestigd. Organisatie Namens de Gascon N.V. gaf de heer Vos, directie-secretaris een overzicht van de organisatie en werkwijze van de maat schappij, die met de ombouw is belast. Aanvankelijk verkeerde men in de me ning dat deze ombouw wel 75 jaar zou duren. Toen een aantal grote bedrijven als Werkspoor, andere machinefabrieken, In 1938 al bezig met Raadhuisplannen Morgen, zaterdag 19 december hoopt oud-burgemeester J. H. van Schuppen, de laatste 18 jaar woonachtig in het landhuis jaardag te vieren. De heer van Schuppen was in de oor logsjaren wethouder der gemeente Vee nendaal en werd op de dag van de be vrijding, op 9 mei 1945 als burgemeester benoemd. Hij vervulde dit ambt tot augus tus 1946 en werd toen opgevolgd door oud-burgemeester de heer A. Bakker. Ter ere van het vele werk dat de heer van Schuppen gedurende de opbouwpe- riode voor de plaats Veenendaal heeft verricht, werd de verbindingsbrug Noord zuid, de vroegere Vaartbrug naar hem ge noemd. ,De Woudduif" te Lunteren, zyn 80ste ver- Veenendaal en doet zijn zaken af. Hij heeft de auto afgeschaft en komt vanuit Lunteren per fiets. De heer van Schuppen is voorzitter van de fotoclub „Camera Obscura" te Veenendaal, een vereniging die 22 leden telt en in het voorjaar haar eerste tentoonstelling organiseerde. In verband met zijn leeftijd wenst de heer van Schuppen zijn functie neer te leggen en aan een jongere kracht over te doen. Ook is hij al jarenlang penningmeester van het Groene Kruis te Lunteren, een functie diA hij eveneens binnenkort wil beëindigen. In de landelijke omgeving aan de rand van de Goudsberg geniet de heer van Schuppen van een rustige le vensavond. Bij het vertrek voegde de ja rige ons nog even guitig toe: Hadden ze in 1938 dat Raadhuis maar gebouwd, dan waren ze voor een tiende deel van het bedrag klaar geweest! Bij de ingebruikstelling heeft de heer van Schuppen het lint doorgeknipt en een toespraak gehouden. In 1938, toen de heer van Schuppen nog wethouder was, reisde hij met een gezelschap raadsleden naar Alphen aan de Rijn om daar het nieuwe Raadhuis te bezichtigen. Er wer den toen al plannen voor een nieuw Vee- nendaals Raadhuis gemaakt, die pas thans een wezenlijk stadium hebben bereikt. Ook de toen al bestaande uitbreidingsplannen werden door de heer van Schuppen be studeerd. Onder zijn supervisie kwamen de plannen voor de Stationswijk tot stand. De heer van Schuppen kreeg van de be vrijders een auto, waarmee hij zich in deze periode na de bevrijding door Vee nendaal bewoog. Verschillende malen reisde de heer van Schuppen naar Den Haag om bij de departementen aan te kloppen i.v.m. een schadevergoedingsre geling voor de in de oorlog vernielde huizen. De 80-jarige oud-burgemeester geniet nog een goede gezondheid. Bij gunstig weer bezoekt hij dinsdags de markt in ELST Bekend duivenliefhebber verkoopt rasduiven op tentoonstelling van P.V. De Instuif Hedenavond, en zaterdagmiddag en -avond is er in de zaal van café Sport- lust" een prachtige duivententoonstel- ling. Ook houdt deze vereniging een pluimvee-verloting die met de Kerst in 't vooruitzicht wel in de smaak zal vallen. Als snufje voor duivenliefhebbers, die er wel een goed soort duiven bij willen hebben, volgt zaterdag vanaf 4 uur de bezichtiging en om 7 uur een totale verkoop, wegens verhuizing naar elders. Duiven van een heel bekende liefhebber uit UtrechL die in 't recente verleden prachtige resultaten behaalde met echte rasvogels. ijf— fêetzMiuiale WEKKERS VA. voor betere uurwerken H00FDSTR. 91 VEENENDAAL Het Geref. Kerkkoor „Soli Deo Gloria". Voorste rij, 5e van rechts de dirigent, de heer H. Pomp. raffinaderijen enz. de zaak gingen co- ordineren, werd alles in handen van een grote organisatie gelegd, waardoor de ombouw in geheel Nederland in een zeer versneld tempo tot stand zal komen. De N.V. Gascon verzorgt in de provincies Utrecht, Zuid-Holland en Zuidelijk Ne derland de ombouw van 1 miljoen gas toestellen. Men heeft hiervoor eigen scholen voor de opleiding van de monteurs, o.a. in Utrecht en Rotterdam. Ook de enquêteurs kregen een opleiding by Gascon. Er moet terdege worden gelet op type, leeftqd en conditie van het toestel, want Nederland heeft een zeer gevarieerd pakket, aldus de heer Vos. Ook op onveilige situaties moet acht worden geslagen. Een dergelijke situatie kan zich voordoen als de bewoner slechts 1 toestel laat ombouwen terwijl er meer dere in huis zijn. Dan is het effect het zelfde als zou men benzine in een olie kachel gooien. De enquêtegegevens wor den machinaal verwerkt. De ombouw gebeurt veelal thuis, maar ook wel op mobiele werkplaatsen (door de insiders het gascircus genoemd). Dergelijke mo biele werkplaatsen zullen ook in deze streek verschijnen. In augustus werkte Gascon met 20 man. Momenteel zijn het er 320 en medio 1965 hoopt men 800 mensen aan het werk te hebben. De Gascon N.V. heeft zich verzekerd van een 30-tal Amerikaanse adviseurs, die de aansluiting in wereldsteden als New York en Philadelphia verzorgden. Momenteel is Gascon bezig in Rotterdam en Gouda, maar over enkele weken komt zuid-oost Utrecht aan de beurt. De om bouw firma's hebben wel snel gewerkt om het produkt uit Noordelijk Nederland in deze korte termijn binnen het bereik van praktisch alle Nederlandse gezinnen te brengen. Zaterdagmiddag 19 december a.s. wordt er in Amerongen weer een jacht achter de meute gehouden. Dit jaarlijks terug kerend evenement wordt georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Jacht- vereniging. Omsteeks 2 uur zullen de deelnemende ruiters en de honden samen komen in de Laan bjj het Kasteel, waar na de rit door de uiterwaarden gaat be ginnen. Zoals gebruikelijk wordt het slipspoor in de ochtend aangebracht. De organisa toren verzoeken dringend niet in de wei landen te komen. Daardoor wordt het spoor te onduidelijk en kunnen de hon den dit niet meer volgen. Enerzijds komt dit de jacht niet ten goede, maar boven dien is het zeer gevaarlijk, want de paar den lopen met een flinke snelheid. Onge lukken zijn niet denkbeeldig. Het is ook helemaal niet nodig in het jachtterrein te komen want vanaf de Lekdijk zal men een prachtig gezicht hebben op deze kleur rijke gebeurtenis, die telkenjare vele bezoekers trekt. Verwacht wordt dat de deelname groot zal zijn. Vorig jaar was een rekordjaar met 37 deelnemers. Hopen- lijk zal het zaterdag goed weer zijn, zodat velen van dit fantastisch schouwspel kun nen genieten. VERGADERING JULIANASCHOOL Op maandag 28 december komen de leden van de Julianaschool in vergadering bijeen. Op de agenda staat het punt bestuursverkiezing. Na het vertrek van Ds. K. Schipper is de functie van voorzitter vakant. Het bestuur stelde thans kandidaat Ds. J. C. de Bie en de heer G. Hardeman. Feestelijke uitreiking van de hoofdprijzen, gewonnen in de Winkeliersaktie t.h.v. de Blindenbibliotheek. De actie leverde een bedrag van f 6000,voor de blinden op. Op de foto, v.l.n.r.: Mevr. en de heer Smit (winnaars van de hoofdprijs, een comb.meubel t.v., radio en pick-up); fam. Dijkstra, die de 2e prijs won (een koelkast). Verder naar rechts: Het bestuur van de winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid". JAARVERGADERING WILLEM TELL De Amerongse schietvereniging Willem Teil houdt haar jaarlijkse algemene ver gadering op maandag 21 december a.s. in hotel Buitenlust. Tijdens deze bijeen komst zal burgemeester Jhr. Mr. O. R. van den Bosch de prijzen uitreiken van de zomerwedstrijden. Voorts staan de ge bruikelijke punten op de agenda, waar onder bestuursverkiezing. NUTSAVOND Dinsdagavond had het Nut weer een goed geslaagde avond in de Raadzaal. Voor een zeventigtal Nutsleden verzorgde de troubadour Rob van der Bas uit Bla- ricum een over het geheel genomen vro lijk programma, dat er by de meeste toe hoorders wel in ging. Zichzelf begeleidend op gitaar of draai lier zong hij een groot aantal liederen. Daartussen door vertelde hij over het le ven van troubadours en minstreels in vroegere tijden. Vooral de kennismaking met de authentieke oude draailier was een belevenis. Over dit bijzondere instru ment wist Rob van der Bas heel wat-we tenswaardigheden te vertellen. Het geluid van dit instrument doet denken aan een doedelzak. Deze avond was in eerste instantie be doeld om de leden wat ontspanning te brengen. Hierin is men goed geslaagd. Van de toehoorders werd weinig inspan ning gevraagd. Dat de aanwezigen dit optreden op prijs stelden blijkt wel, dat men hem zonder toegift niet liet vertrekken. Donderdagmiddag stak de 5-jarige Ma rijke Veldhuizen, geschrokken van een hond, plotseling de Dorpsstraat over. Zij werd nog juist geraakt door de achter zijde van een passerende auto en bekwam schaafwonden aan haar gezicht en aan haar been. Zij werd ter behandeling naar het ziekenhuis vervoerd. Renswoude verloor met 30 van Woudenberg Na een gedwongen rust van vijf weken is de ploeg van Renswoude weer eens in het veld verschenen om een partij voetbal te spelen. Ditmaal nog wel tegen de grootste concurrent Woudenberg. De wed strijd werd verdiend door Woudenberg gewonnen, want vooral de achterhoede van Renswoude liet nog wel eens een steekje vallen. Renswoude introduceerde deze middag het 4-2-4 systeem, maar op den duur werd dit toch niet meer geheel feilloos uitgevoerd. Vooral in de eerste helft lokte het weer niet erg tot voetbal spelen. Mede doordat het veld in een modderpoel herschapen was. Tot ongeveer een kwar tier voor tijd wist Renswoude stand te houden, maar daarna gaf Woudenberg de toon aan, waardoor een 3-0 eindstand bereikt kon worden. Door deze overwin ning kon Woudenberg op de ranglijst een stapje dichter bij de lijstaanvoerder Rens woude komen. Vier ziekenhuizen aangesloten Enkele duizenden mensen stroomden donderdagavond de grote garage van fa. De Haas binnen om in een veelstemmig koor de aloude Kerstliederen te zingen. De verpleegden in vier ziekenhuizen t.w. het Julanaziekenhuis (Veenendaal), Streekziekenhuis (Bennekom) en de ziekenhuizen te Ede en Wageningen konden via een speciale telefoonlijn meeluisteren. Aan de Volkskerstzang werkten 13 muziek- en zangverenigingen mee. De Schriftlezing als verbindende tekst tussen de Kerstliederen werd uitgesproken door de burgemeester van Veenendaal, mr. dr. J. Hazenberg; de directrice van het Bejaardencentrum, zr. Sterk; de P.T.T. ambtenaaar C. Rebergen en een leerling van de Techn. School, P. Koning. De muzikale leiding was in handen van de heer C. Budding. Het elektro nisch orgel werd bespeeld door Bob van Stempvoort, terwijl een trompet trio de samenzang begeleidde. Ds. A. Terlouw, Industriepredikant te Veenendaal sprak het slotwoord. De gezamenlijke koren lieten hun wel luidende stem slechts éénmaal horen inhet met gloed gezongen: „Herders, hoe, ontwaakt gij niet?" Opmerkelijk was ook de eerste bijdrage van de Chr. muziekclub „Weerklank" met een fris en tempovol gespeeld lied „Geprezen zij God". De meisjes en jongens met hun melodica's werden zeer knap onder steund door de solist, de heer De Kleu- ver. Burgemeester Hazenberg, die de Volkskerstzang opende hoopte dat de aanwezigen iets van de diepe, oprechte Kerstvreugde zouden meenemen op dat men straks waarlijk Kerstfeest zou vieren. Geen paleis Ds. A. Terlouw richtte zich in zijn slotwoord tot de aanwezigen en de zieken. Jezus werd niet geboren in een paleis en daar ben ik blij om. De her ders zouden aan een paleis niet hebben durven aankloppen want ze waren waarschijnlijk door een lakei wegge stuurd, zei ds. Terlouw. Jezus is ook niet voor de elite ge komen. Niet voor een elitekerk, een eliteras of een elitestanding. Wij pro beren Jezus voor ons of onze groep te reserveren of voor onze elite en daar mee maken we Jezus klein, terwijl hij toch de grote Koning is, aldus ds. Ter louw. Hij kwam gelukkig in een stal. Laten wij niet klein denken van dit pasge boren Kind. Hij is de Koning van blank en zwart en geel en heft al onze schei dingen op, ook de scheidingen die wij trokken tussen kerken en rassen. Jezus is gekomen om een slotwoord te spre ken. Een slotwoord tegen Levi, de druk ke zakeman: „Volgt gij mij". Wij willen maar vooruitgaan in de wereld, maar Jezus zegt: „Het is zali ger te geven dan te ontvangen". Zich tot de zieken richtend zei ds. Terlouw dat Jezus al de dagen met hen is, van daag, morgen of bij de operatie. Tot slot van de Kerstzang werd staande het „Ere zij God" aangeheven. De gehouden collecte heeft ruim f 700, opgebracht. Het tekort van vorig jaar is hiermee gedeeltelijk ingelopen. Het comtié Volkskerstzang verzoekt de onbekende jeugdige inwoner van Veenendaal, die met zijn bandrecorder deze avond heeft opgenomen, zich te willen melden by de heer Slijderink, van Hogendo.rpstraat 18 te Veenendaal, dit t.b.v. het streekziekenhuis te Ben nekom, die de uitzending minder goed heeft ontvangen. ERNSTIG ONGEVAL BIJ OVERSTEKEN Dinsdagmorgen werd de bromfietser, de heer R., terwijl hy vanaf de Kade, waar hy woonachtig is, de Rijksweg 24 over stak gegrepen door een personenauto, be stuurd door de heer van D. uit Ede. De heer R. botste tegen de zijkant van de auto op en kwam boven op de auto terecht. De brommer werd een eind weg geslingerd. De bromfietser werd met vrij ernstige ketsuren, o.a. een hoofdwond, naar het Julianaziekenhuis te Ede over gebracht. 19 301 Makelaars- en Assurantiekantoor! Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3323 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties Voor uw naar drogisterij Zandstraat 7 - Veenendaal Zij wil eigen gaspitje houden Een bejaarde dame in Leersum is niet bereid mee te werken aan de aardgas levering. Zij wil op haar eigen pitje blij ven koken en wenst geen verandering. De directie van het gasbedrijf heeft haar pogen te vermurwen, naar het schijnt zon der resultaat. Het vrouwtje is wars van al die nieuwigheden, maar zal er toch aan moeten geloven. Het stadsgas zal namelijk over 4 weken uitdoven. Oma kan het dan eens met houtskool proberen, een beproefd kookmiddel uit vroeger eeuwen. VEENENDAAL Vrijdag 18 december: 7.30 uur geb. Eltheto. Kerstwijding voor be jaarden m.m.v. o.a. Het Ritmees ter Mannenkoor, de sopraan Coby Diepeveen e.a. Vrijdag 18 december: geb. Kerke wijk 11. Kerstbijeenkomst Wer kende Jongeren. Vrijdag 18 december en zaterdag 19 december. Tentoonstelling postzegelvereniging „Frimarket" in SKF-kantine. Aanvang 8 uur. Zaterdag 19 december: Oude Kerk, Markt. Kerstconcert door Haags Politie Mannenkoor georganiseerd door Herv. Jeugdraad. Aanvang 8 uur. Zaterdag 19 december: Petrakerk. Kerstuitvoering m.m.v. het Geref. Kerkkoor „Soli Deo Gloria". Li turg Ds. D. v. Enk. Maandag 21 december: Kerstfeest viering CPB in hotel „De Koren beurs". Spreker de heer A. Vis ser, hoofd Jul. van Stolbergschool. ELST Vrijdag 18 en zaterdag 19 december: Postduivententoonstelling van „De Instuif" in café van Leth. Zaterdag 19 december: Kerstfeest Chr. Besturenbond in geb. Pniël. Aanvang 3 uur n.m. RHENEN 21 t/m december: Expositie in Streekmuseum. Zuid-Veluwezoom grensgebied van het Romeinse Rijk. Openingstijden alle werk dagen behalve woensdag van 11 tot 12.30 en van 2-5 uur en boven dien dinsdagavond 7-9 uur. OVERBERG Zondagavond 20 december: Kerst- wijdingssamenkomst van „Kamp Overberg". Maandagmorgen 21 dec.: Kerst feest School met de Bijbel. Maandagavond 21 december: 8 uur, Kerstavond van de Chr. Platte landsvrouwen en Meisjesbond. Woensdagavond: 7.30 uur, Kerst feest van de zondagschool.

De Vallei | 1964 | | pagina 1