KONINKLIJKE SCHEEPÏESWOLFABRIEKEN oudste bedrijf van Veenendaal noq bruisend van rmmn i m i vitaliteit Export naar alle werelddelen Vestiging nevenbedrijf in Land van Maas en Waal In januari present op Wolparade in New York Sterke mechanisering van productieproces Haags Politie Mannenkoor „Entre Nous" V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 18 DECEMBER 1964 Nr. 100 VOLLEYBAL Zaterdagmiddag alle PANTERS teams in het veld in aantrekkelijke duels Morgenmiddag treden het eerste dames team en de beide herenformaties uit de eerste klas aan in thuiswedstrijden in de zaal van het Chr. Lyceum aan de Tuin straat. Om twee uur steken de dames van wal tegen het altijd solide TJnitas uit Doorn. De Veenendaalsen krijgen het weer bar moeilijk, maar wie zal het zeg gen of de jonge meisjes thans wat meer zijn ingespeeld om voor een verrassing te zorgen. Het belooft in ieder geval een aantrekkelijk duel te worden. Om drie uur komt het 2e herenteam aan de beurt. Polonia-II uit Utrecht is de tegenstander van morgenmiddag en verkeert eveneens aan de goede helft van de standenlijst. De heren van Pan- ters-II moeten er op bedacht zijn grote tegenstand te ontmoeten en alles in het werk stellen om in ieder geval de beide punten thui6 te houden wil men nog een kleine kans behouden op een eventueel kampioenschap. Om vier uur dan het eer ste herenteam van de Panters heren tegen Cito-III uit Zeist. Het wordt zeer moeilijk voor de Veenendalers, doch het spelen in eigen huis kan morgenmiddag de doorslag geven. De punten zijn bovendien broodno dig voor dit vrij jonge Panters-team. Om vijf uur speelt dan nog Panters-IV (jeugdteam) tegen de ploeg van Levu-I uit Utrecht. We houden het op een Panters overwinning gezien de stand op de rang lijst. Ditzelfde team speelde verleden week tegen lijstaanvoerder VCM-III in Maars- sen en behaalde het zoveelste gelijke spel in uitwedstrijden. Een bijzonder goed re sultaat van deze jeugdploeg, die in de tweede helft van de competitie ongetwij feld een mooie kans heeft een gemoti veerde gooi te doen naar een kampioen schap. Het jeugdteam van de dames won in Utrecht vrij gemakkelijk van het studen tenteam USS-V met 3-1. Ook deze meis jes doen het goed en draaien steeds beter. Het derde herenteam sloeg verrassend de ploeg van Tibra-II met 3-0, waardoor eveneens nog een gerede hoop op een bo venste plaats blijft bestaan. VEENENDAAL (Ingezonden) Verzorging warme maaltijden Het comité tot verstrekking van warme maaltijden deelt mede, dat het om organisatorische redenen noodzakelijk is^ dat zij die ge bruik willen maken van de diens ten van dit comité, zich opgeven uiterlijk 1 week vóór de datum waarop zij voor de eerste maal een maaltijd wensen te ontvan gen. Men kan zich opgeven bij het sekretariaat: Bergweg 92, telefoon 3918. De Kon. Scheepjeswolfabrieken. in het hart van Veenendaal, vanuit de lucht gezien. Rechtsboven: Het gro te spinnerij gebouw met 5 verdie pingen. Linksboven: De kantoorge bouwen op de hoek Hoofdstraat - Zandstraat. Links beneden: de che mische afdeling. Foto K.L.M. In het (kloppende) hart van de industrieplaats Veenendaal, midden in het centrum tekenen zich de contouren af van een grote industrie, de Kon. Scheepjeswolfabrieken. Ieder, die Vee nendaal vanuit noordelijke richting binnenkomt voelt zich bij de nadering van het centrum om kneld door twee reusachtige vangarmen, behorende bij het complex van de Scheepjeswolfabrie ken. 't Is alsof de bezoeker met zijn neus op het feit wordt gedrukt dat hij een nijvere industrie plaats binnengaat. Glijdend door een grote bocht staat hij plotseling in het hart van de plaats. De Kon. Scheepjeswolfabriek accentueert in hoge mate de Veenendaalse bedrijvigheid. Snel verkeer dat zich van oost naar west vice versa spoedt wordt in de avonduren opmerkzaam gemaakt op dit wereldbekende bedrijf. In rode neonletters glinstert de merknaam langs de zui delijke hemel. Ofschoon de Scheepjeswolfabriek nu al meer dan anderhalve eeuw haar produk- ten vervaardigt en duizenden Veenendalers binnen haar poorten hun dagelijks werk verrichten, volgden vooruitstrevende direkteuren de ontwikkelingen op de voet en blijft het bedrijf zich scharen in de rij van industrieën, die door het leveren van een qualitatief hoogstaand produkt, de markten in binnen- en buitenland bezetten. Scheepjeswol er in de toekomst ook toe moeten overgaan. Bedrijfsgebouwen Drs. W. Werker, tech. adj. directeur, gaat ons voor tijdens een rondleiding door de verschillende afdelingen en in formeert ons op prettige wijze over de gang van zaken. Het 5 verdiepingen tellende spinne rijgebouw dateert uit 1938, maar werd in de jaren '53 en '63 steeds met een verdieping uitgebreid. Op de hoogste etage staan verschillende experimen tele spinmachines van de nieuwste ma kelij. Oudere machines worden gelei delijk aan vernieuwd. In totaal troffen we 112 van deze spinmachines aan. Het werken in deze grote fabrieks hallen van 1600 m2 oppervlakte, geeft geen beklemmend gevoel omdat de op stelling der machines een zekere ruim heid van beweging waarborgt. De verdiepingen zijn met liften on derling verbonden. Kleedkamers en wasgelegenheden op elke etage completeren de fabrieksruimte. In het midden van het grote spinne rijgebouw is de controle-afdeling, die zeer nauwkeurig werkt. De garens worden op gelijkmatigheid van dikte en op vochtgehalte gecontro leerd. Een kleine staf is met dit dage lijks onderzoek bezig. In de spoelerij werken nog slechts enkele vrouwelijke werkneemsters en ook in de opmaak- afdeling. Door de stichting van het bedrijf in Bergharen (zie boven) kan mogelijk de ze arbeidsschaarste worden opgeheven. In de 22 ketels, die in de ververij zijn geplaatst worden de wolpartijen op kleur gebracht. Sommige ketels bevat ten meer dan 300 kg, anderen slechts 20 kg. Grote transportbanen, hoog in de hal aangebracht, brengen de ketels naar de gewenste plaats. In grote droog- en krimpmachines krijgt het produkt een verdere bewer king, waardoor de bekende strgtten verkregen worden. De ververij werojp 1961 gebouwd. Research In het laboratorium is men dagelijks bezig met scheikundige research. De la boranten hebben daarvoor een speciale opleiding genoten. Voor zeer gespecia liseerde onderzoekingen worden wel wetenschappelijke instituten ingescha keld. En wat te zeggen over het koepel ronde kantoorgebouw, over het che misch bedrijf aan de overzijde van de Nieuweweg, waar 60 man in continu- arbeid bezig zijn. van de in 1959 ge bouwde fraaie kantine. Al deze afdelingen maken deel uit van het in onze lekenogen gigantische bedrijfscomplex van de Kon. Scheepjes wolfabrieken, waarover een boekwerk te vullen zou zijn. Deze kolommen gaven slechts een summier beeld van een in Veenendaal se bodem geworteld bedrijf dat de tij den heeft verduurd, nog springlevend is, maar zich in haar drang naar ver dere expansie geremd ziet door een te kort aan werknemers. Wanneer deze leemte kan worden opgevuld staat onomstotelijk vast dat de toekomst van de Kon. Scheepjeswolfabrieken, evenals haar verleden, roemrijk en glorie vol zijn. In dit garenlaboratorium worden dage lijks honderden kwaliteitsproeven ge nomen. Blik in de Franse Spinnerij, waar de kolossale spinmachines zijn opgesteld. naald met een nieuwe modecollectie op de markt te verschijnen. Een in kleuren uitgevoerd boekwerk met 80 van de exclusiefste modellen, toont de collectie 1965. Hieraan werkt een eigen ontwerp-afdeling mee. Vier of vijf dames, zeer gespecialiseerd op modegebied geven richtlijnen en/of aanwijzingen. Alles spitst zich toe op kwaliteit en de klant wordt grilliger in zijn eisen. Een speciale teener- en twencollectie doet de jonge vrouw van heden water tanden. Men geeft de jongedame het gevoel „zo kan ik er uitzien". De ver koop wordt er door gestimuleerd. Scheepjeswolmodellen worden in veelkleurige folders en boeken geëta leerd. De directie toont bereids een fraai uitgevoerd modellenboek, geheel zikale medewerking verleende bij in ternationale wedstrijden in het Olym pisch Stadion, o.a. bij de onvergetelijke wedstrijd Benfica - Real Madrid. Onder leiding van de dirigent, de heer De Graaf, heeft de harmonie zich qualitatief naar een hoger plan bege ven. Men kent binnen de Scheepjes wolfabrieken een druk verenigings leven. Er is een ontspanningsvereni ging, een tafeltennisclub, een henge laarsvereniging en niet te vergeten de voetbalvereniging Merino's. Wat de harmonie betreft kan nog worden opgemerkt dat zelfs de kin deren van de muzikanten al komen oefenen. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst Zaterdagavond 19 december a.s. zal er, zoals reeds eerder werd be richt, een speciale kerstdienst worden gehouden, die uitgaat van de Hervormde Jeugdraad te Veenendaal, in de sfeervolle Oude Kerk op de Markt. Het Haags Politie Mannenkoor „En tre Nous" zal aan deze avond haar medewerking verlenen. Dit koor be staat reeds 55 jaar en is alom in den lande bekend o.a. door een hele serie grammofoonplaten, terwijl het ook gro te bekendheid verkreeg door het vele optreden voor de radio. gevangenschap van een Israëliër in het concentratiekamp „Auschwitz". Zoals gewoonlijk, zal aan het einde van de avond gezamenlijk het Ere zij God worden gezongen. Het zal dit keer gepaard gaan met tegenzang van het koor. De toegang tot deze avond, is als gewoonlijk, geheel vrij. PERSONEEL De Kon. Scheepjeswolfabrieken bie den werk aan 700 werknemers, maar de orderportefeuille is van een derge lijke omvang, dat al deze mensen niet aan de vraag kunnen voldoen. Een voudig gezegd, ook de Scheepjeswol fabriek kampt met het landelijke pro bleem een tekort aan arbeids krachten en dan met name vrouwe lijke werkneemsters, voor wie in dit bedrijf talrijke mogelijkheden zijn. Teneinde dit probleem op te heffen, althans te verzachten, trad de directie in contact met het gemeentebestuur van het kleine plaatsje Bergharen in het land van Maas en Waal en verkreeg toestemming aldaar een nevenbedrijf te stichten. De plannen zijn in een ver gevorderd stadium. Onder supervisie van de Veenendaal se firma Boers werd een bescheiden ge bouw neergezet, waarin enkele tiental len meisjes opgeleid zullen worden tot spoelster. De directie hoopt in de nabije toekomst een 40-tal vrouwelijke ar beidskrachten aan te kunnen trekken, waarop gezien de getrokken informa ties, een gerede kans is. Het probleem blijft in Veenendaal zelf nog bestaan, want de woningnood in deze plaats biedt weinig perspectief. Hoewel het gemeentebestuur zich krachtig beijvert industriegebieden te plannen - waarbij men uiteraard de werkgelegenheid voor toekomstige ge neraties op het oog heeft - blijft het nijpende woningtekort een handicap voor de vestiging van werknemers van buiten. Nieuwgevestigde bedrijven zul len dus hoogstens de werknemers van de oudere bedrijven kunnen aantrek ken, zodat een vicieuse cirkel ontstaat. Dit probleem houdt de directie van de Scheepjeswolfabrieken ernstig be zig. Het is in feite het grootste pro bleem, want de ontwikkelingen ron dom de verkoop en het creëren van nieuwe afzetgebieden geven reden tot gematigd optimisme. Historie Even wegduikend in de rijke historie van de Kon. Scheepjeswolfabrieken moeten we ons verplaatsen naar het eind van de 18de eeuw, toen zich een zekere Steve van Schuppen in Veenen daal met wolkammen bezig hield. De naam van zijn zoon, Dirk Stevenszoon van Schuppen, geboren op 30 januari 1803 zou voorgoed een bekende klank in Veenendaal blijven behouden. Deze D. S. van Schuppen was een vooruitstrevend man, die in 1837 be sloot de gekamde wol voortaan in Lei den te laten spinnen om zodoende de kostprijs te drukken en aan de winke liers voor een lagere prijs te kunnen leveren. Tegen deze manoeuvre kwamen ve len in het geweer, vooral de kleinere wolkammers. Er dreigden onlusten, re den waarom hij de plannen even in de ijskast liet. Maar een half jaar later zette hij toch door en plaatste tevens een rosmolen op het fabrieksterrein waardoor de toen nog primitieve ma chinerie op gang werd gebracht. De watersnoodramp van 1855 berok kende vrij ernstige schade aan het be drijf van D. S. van Schuppen. Uit een opgave uit 1843 blijkt dat op 1 januari van dat jaar bij D. S. van Schuppen „wollenstoffenfa- briek" 26 arbeiders en 4 kinderen werkten met een totale opbrengst in 1842 van 16.700 ponden garen en sajet. In 1855 zullen deze cijfers ongetwijfeld hoger hebben gelegen. Aangenomen mag worden dat het getal werknemers al wel tot 50 was gestegen. D.S. van Schuppen stond reeds in die tijden aan de top van de plaatselijke industrie, ook en vooral wat de hoogte der lonen be trof. Kort na de ramp van 1855 overleed D. S. van Schuppen. Zijn zoon Steve van Schuppen voerde nadien de direc tie en vergrootte het bedrijf door de in voering van betere kam- en spinma chines. In 1865 ging hij met stoomkracht werken. Deze heer S. van Schuppen stierf ongehuwd en liet het bedrijf na aan andere afstammelingen van de fam. van Schuppen. Twee directeuren van de N.V. Kon. Veenendaalse Sajet- en Vijfschachtfa- brieken v./h. Wed. D. S. van Schuppen en Zoon, de heren Leinweber en Cal- lenbach drukten hun stempel op het bedrijf en hun namen zullen geboek staafd blijven in de geschiedenis van Veenendaal als twee voortreffelijke „captains of industry". De heer Callenbach overleed onlangs in Nijkerk. In 1949 werd aan het be drijf het praedicaat koninklijk toege kend. De huidige directie wordt ge voerd door de heren drs. W. A. Frede- rikse, M. Sliedrecht en mr. C. C. P. de Vries. Mechanisering Terugkerend tot het heden, springen in de huidige bedrijfsvoering enkele moderne aspecten in het oog. Een steeds verder schrijdendende mechani sering en automatisering. Het verven van de wol geschiedt in continu-kam- baden. Een geheel nieuwe spinnerij werd aangebouwd en ingericht. Er is een andere toestand ontstaan dan b.v. 10 jaar geleden. Door de aan schaf van de meest moderne machines werd het mogelijk meer produktie te verkrijgen, waarvoor minder mankracht nodig was. Een derde van de werkne mers van het aantal uit de vijftiger jaren haalt thans dezelfde produktie. Men is ook bij Scheepjeswol bezig aan een automatisering, waarbij ten slotte de arbeider alleen maar zijn con trolerende taak overhoudt en de fijn gespecialiseerde machines de produktie leveren. Collectie Aan het uiteindelijke produkt, het mooie strengetje of bolletje breiwol, worden steeds hoger eisen gesteld. Zo er één produkt aan de mode onderhevig is, mag de wol zich wel vooraan op stellen. Jaarlijks veranderen de vor men en kleuren. Vooral de gebreide bovenkleding wordt steeds modieuser. Kon men vroeger nog toe met het tonen van de verschillende kwaliteiten en kleuren, thans gelden andere nor men. In de meest gelezen damesbladen ontwaart men de chiqste modellen pull overs, blazers, jumpers enz. En Scheep jeswol moet erbij zijn om vers van de in Perzische lettertekens gehouden. In het midden een statiefoto van onze Ko ninklijke familie. De roem van Scheepjeswol daalde neer in de smalle straatjes van Te heran. Gesluierde winkeldames bui gen zich over de Hollandse brei- modellen. Maar niet alleen het Na bije- of Verre Oosten wordt van Veenendaalse produkten voorzien. Groot is de export naar de landen van de E.E.G. en zelfs naar Ame rika en Canada. Begin januari organiseert een zeer bekend Amerikaans damesblad een ex clusieve breimodeshow in New York. Scheepjeswol is present op de parade der mannequins. Ook in Canada, zij het op bescheidener schaal, zal Scheepjes wol aanwezig zijn. Terwijl wij ons even bezinnen op deze wereldomspannende verkooporganisatie trippelt een der eigen jongedames door het directiekantoor. Gekleed en getooid naar super-Amerikaanse begrippen. Loshangende trui, sportief en exclusief. Daarbij geschoeid geheel overeenkom stig deze kledij. Amerikaanse mode 1965 draaide even voor onze ogen voorbij. Scheepjeswol weet waar het accent moet vallen. De verkoopafdeling volgt de grillen van Moeder Mode op de voet. Men weet waar Koning Klant naar hunkert. De collectie van dit Vee nendaalse bedrijf is al een bezienswaar digheid op zichzelf. Personeelsbeleid De directie staat een vooruitstrevend personeelsbeleid voor ogen. Grote be kendheid geniet de Scheepjeswolhar- monie, die reeds meerdere malen mu Het eindreseultaat nadat de wol door de grote krimpmachine is gegaan. Het meest populair ia het koor mis schien wel bij de militairen. Op hoog tijdagen concerteert dit koor n.l. nogal eens voor onze soldaten. Verschillende tournee's maakte het koor in de afge lopen tijd. Op een tournee door Duits land, in 1956, werd b.v. te Essen een concert gegeven voor meer dan 3 dui zend bezoekers. Elk jaar worden er fotowedstrijden georganiseerd. Vakantiefoto's die het meest geslaagd zijn, worden beloond. Het werken bij Scheepjeswol schept verantwoordelijkheid, al was het alleen al om de eer van het 165-jarige bedrijf hoog te houden. Het 75 man sterke koor treedt op in politie-uniform. Dirigent is Jan v. d. Waart, terwijl als begeleider optreedt de 's-Gravenhaagse beiaardier Henk Herzog, die ook de samenzang aal be geleiden. Voor de a.s. kerstdienst is het pro gramma uiteraard geheel afgestemd op het Kerstfeest. Er komt o.a. op voor: Nu sijt wellecome; Boven de starren; Stille Nacht. Bovendien heeft het koor in haar repertoire een ontroerend gees telijk lied opgenomen, een lied, dat in de oorlogsdagen ontstaan is, tijdens de De werkruimten werden laatstelijk uitgebreid en gemoderniseerd. Ook van recente datum is de bepaling, dat in de fabriek gerookt mag worden De vraag of Scheepjeswol al over woog om buitenlandse arbeiders aan te stellen kon de directie niet direct positief beantwoorden, al verheelde men niet dat deze zaak al onderwerp van bespreking was in de Onderne mingsraad. Het arsenaal raakt plaat selijk en misschien zelfs landelijk uit geput en door de feiten gedwongen zal Het nieuwe atelier van Scheepjeswol te Bergharen, waar 40 meisjes werk zul len vinden.

De Vallei | 1964 | | pagina 3