'd@Ü0$2l pcatde 1 Dan>P0be«rijdi Bronchïletten TREVIRA-STUDIO-INTERNATIONAL KRUISWOORDPUZZEL „het Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos. Correspondentie te richten aan Tante Jos, per adres Parallelweg 10 - VeenendaaL ONZE JARIGEN 19 dec. Wobke ter Hoeven 20 Ellie Kerseboom 20 Martine Willems-van Beveren 20 Janny van Wagensveld 20 Henny v. d. Brink 21 Jan Hannink 21 Ludwig Coumans 22 Erik van Kesteren 22 Gerard Verseput 23 Annemarie Huibers 24 Gert Oudshoorn 24 Anke Haalboom (Rhenen) Allemaal van harte gefeliciteerd. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes, Hier zijn we dan weer. Fijn zeg, zo veel zilverpapier en capsules ik van de week weer van jullie gehad heb. Ik kreeg een grote doos vol van Bas de Haan, Wijnand Hootsen, Johan van de Klift, Corrie van Wijk, Edith Hootsen, Margreet Kampert en Bert van Enge lenburg. Allemaal natuurlijk heel har telijk bedankt. Hebben jullie allemaal al je formu lier ingestuurd voor het speldje van ons aller vriend Aram? Wees er maar vlug mee. want na 15 januari kun je het niet meer insturen. Allemaal de hartelijke groeten van Tante Jos. Figuur a. MET POTSCHERVEN EN CEMENT Als je thuis een kelder hebt of een kamertje, waarin je voor je liefhebberijen wel een beetje rommel mag maken, moet je een proberen afbeeldingen te maken van kleine steentjes, mosselschelpjes of potscherven, die je in cement vastdrukt Meng een portie cement met vier por ties fijn zand en voeg dan water toe totdat je een substantie hebt, die er uit ziet als dikke pap. Giet dat mengsel in een blik ken deksel of een ondiepe vorm, nadat je deze met een beetje olie hebt ingewreven. Strijk dan met een latje de oppervlakte van het cement goed glad en steek een of twee kleine stokjes in het mengsel voor dat dat hard wordt, als je op een bepaalde plaats een gaatje in je afbeelding wilt hebben, bijvoorbeeld om deze, zoals je in de tekening ziet, te kunnen ophangen. De (bloem)potscherven breek je met be hulp van een tang in stukjes van de ver langde grootte en al die stukjes potscherf, steentjes of schelpen druk je stevig in het cement, waarbij je er voor moet zor gen, dat er geen cement op de scherfjes terecht komt. Als dat al gebeurt, wriji het er dan onmiddellijk weer af. In de tekening zie je een mooi voor beeld, gemaakt van scherven, maar je kunt natuurlijk heel goed je eigen fan tasie volgen. GEROOKTE HARINGEN UIT BORNHOLM Het roken van haringen gebeurt in Bornholm gewoonlijk in de zomermaan den, maar ook nu nog branden er in de schoorstenen van vele rokerijen op het eiland een paar vuren. Elke morgen vroeg komen de vissersboten in de haven terug met hun vangst van zilveren haringen, die in de loop van de dag zullen worden ver anderd in „gouden" haringen. De vrouwen van de vissers komen met koffie naar de haven en helpen later hun mannen de haringen uit de netten te halen. Figuur b. Op de foto zie je de lange rijen haringen, die er op wachten gerookt te worden. Zij worden eerst schoonge maakt en daarna in paren aan lange balken gehangen, die „spitten" genoemd worden, ook al zijn zij gemaakt van hout. Als de haringen gedroogd zijn worden zij naar de grote schoorstenen gebracht, waar zij, nog steeds in rijen, worden ge hangen boven een vuur van gloeiende elzeblokken. De gevangene in KASTEEL DER ENGELEN" (13) Onder de gevangenen in het Kasteel der Engelen bevond zich een monnik, met wie Cellini nogal eens praatte. Op een dag vertelde hij de monnik, dat hij met behulp van was, welke hij in zijn werkplaats gebruikte, duplicaten kon maken van alle sleutels in het kasteel en daardoor vluchten wanneer hij maar wilde. Maar hij ver telde ook, dat het enige dat hem daarvan terughield, was, dat hij zijn woord had gegeven niet te zullen vluchten of een poging daartoe te zullen ondernemen. De monnik vond dit bijzonder interessant en vroeg Cellini hem, ten einde zijn nieuwsgierigheid te bevredigen, te laten zien hoe hij te werk ging. Na een poosje zag de monnik zijn kans schoon wat van de was van Cellini te stelen en daarmede afdrukken te maken van de sleutels. 6 38-6+ (14) De monnik had een medeplichtige in de schrijver Luigi. Deze Luigi nam de wasafdrukken mee naar een sleutelmaker en vroeg hem de duplicaatsleutels te maken. De sleutelmaker bracht echter rapport uit en de kasteel heer, die de was herkende als die uit Cellini's werkplaats, dacht dat deze achter het complot zat en stelde hem on der strenge bewaking. Cellini zelf wist echter helemaal niet wat er aan de hand was en toen hij daar tenslotte achter kwam, vroeg hij de kasteelheer te mogen spreken om hem alles uit te leggen. Dat werd hem toegestaan en daarna werden de omstandigheden voor Cellini verbe terd, terwijl de monnik strenger in zijn cel bewaakt werd. De schrijver ontsnapte juist aan de straf. (wordt vervolgd) Figuur c. Daar wordt van „zilver" „goud" gemaakt. Maar de haringen moe ten worden gerookt en niet verbrand en daarom zit er steeds iemand naast het smeulende vuur om met behulp van een natte zwabber de vlammen laag te hou den. Zo tegen het avondeten zijn dan de eer ste haringen klaar en gereed voor het ge bruik. In Denemarken vindt men deze ha ringen overheerlijk en ook de toeristen van alle nationaliteiten eten graag de warme haringen „zo uit de schoorsteen". Figuu.r d. EEN ZEEPBELPUZZEL Dit meisje heeft deze grote zeepbel ge maakt door negen keer te blazen. Hoe vaak denk je dat zij. moet blazen om de zeepbel half zo groot te krijgen? Het antwoord is acht maal. Probeer het zelf maar eens. V.R.C. verloor van koploper De Geuzen 5-3 VRC kreeg zaterdag een 5-3 neder laag te incasseren tegen koploper De Geuzen in Amsterdam op een b\jna on bespeelbaar terrein. Na het beginsignaal stonden de VRC-ers al na tien minuten tegen een 2-0 achter stand aan te kijken. De Amsterdammers konden aardig op de been blijven op dit met plassen bezaaid en spiegelglad klei- veld. Na een kwartier waren de Veenen- dalers een beetje gewend en konden de strijd gelijkopgaand houden wat tot re sultaat had dat Cornelissen de achterstand tot 2-1 kon terugbrengen. Na rust werd het weer steeds miserabeler en de plas sen kleine zeeën. Het werd al spoedig 3-1 maar VRC gaf zich niet gewonnen en ploeterde maar door. Van voetbal was al lang geen sprake meer. Wim Ver woerd schoot VRC naar 3-2, maar voor men het goed en wel wist was de stand al naar 4-2 voor de Geuzen opgelopen. Leo Rebergen wist nog een het hoofdste delijke doel te treffen, met nog ongeveer een kwartier te spelen 4-3. Alles leek nog mogelijk, maar helaas werd het vijf minuten voor het einde door een mis verstand bij. VRC nog 5-3 voor de (wa ter) Geuzen uit Amsterdam. Doelman v. de Pol zette een tegenstander van de bal, waarvoor scheidsrechter Heyst een pe nalty toekende. De strafschop werd goed genomen en hiermee kwam het einde van het waterballet. OPGAVE NR. 51 neus, keel,borst vaD vastzittend slijm. HORIZONTAAL: 1 de maangodin, 6 gewicht, 8 stad in Zwitserland, 13 altijd, 15 lief, 17 tasto solo (afk), 19 Indische fuik, 21 oningewijde, 22 adellijke titel in En geland (afk.), 23 brugje over een smal water, 25 let wel (afk. Lat.), 26 dof, 28 on bekende, 29 vermoeid, 30 aanloop, 32 land in Europa, 35 zwak, 36 ordenen, 38 te enigen tijd, 40 scheik. element (afk.), 41 bekende afkorting, 42 lus, 44 lidwoord (Fr.), 45 scheik. element (afk.), 46 uitroep, 47 tangens (afk.), 48 gebaar, 50 gebod, 52 staatsbedrijf (afk.), 54 plaats in Gelderland, 55 vreemde taal, 56 maanstand, 58 vreemde munt (afk.), 59 duurzaam, 61 maanstand, 62 lengtemaat (afk.), 63 rail road (afk.), 65 boom, 67 ieder, 68 eerwaarde heer (afk. Lat.), 69 familielid, 70 plaats in België, 73 aandoenlijk, 76 stad in Duitsland, 77 doen of iemand er niet is, 80 stap, 81 lis, 82 soort onderwijs (afk.), 83 vlaktemaat, 84 lidwoord, 86 wig, 87 staat soms boven drukwerk, 88 plaats in N. Brab., 90 stad in Zwitserland, 92 lid woord (Fr.), 93 wijnsoort, 95 plaats in België, 97 hoop, 98 tovergodin, 99 klein strandmeer. VERTIKAAL: 1 soort van hond, 2 als 87 hor., 3 gravure, 4 ontkenning, 5 ontzag, 6 rund, 7 welaan, 8 schuifbout, 9 lusthof, 10 buiging, 11 landbouwwerktuig, 12 op een andere plaats, 14 muzieknoot, 16 telwoord, 18 muurachtige plant, 20 wo ning van een vorst, 22 gem. in Utrecht, 24 tegenstelling van hoge, 26 titel (afk.), 27 scheik. element (afk.), 29 vogel, 31 scheik. element (afk.), 33 voegwoord, 34 noordwest (afk.), 35 voorzetsel, 37 ergens kamperen, 39 vertelling, 42 jaargetijde, 43 duurzaam, 46 bijwoord, 47 niet harde slag, 48 verstandig (bargoens), 49 bouw land, 51 bergweide, 53 optelling, 57 irisachtige lentebloem, 60 op een andere plaats, 62 specerij, 64 lichte bedwelming, 66 groen in de wapenkunde, 68 rond gebouw, 69 kenteken, 70 armoede (bargoens), 71 pauselijke encycliek (afk.), 72 katholieke encyclopedie (afk.), 73 muzieknoot, 74 rijkstelefoon (afk.), 75 bep. aank. voornaamw., 78 gebod, 79 muzieknoot, 82 bergplaats, 85 meisjesnaam, 88 beet, 89 de oudste (afk.), 90 scheik. element (afk.), 91 zelfkant, 93 familielid, 94 bijwoord, 95 voorzetsel, 96 heden. Hoestdrank in tabletvorm.95ct OPLOSSING PUZZEL NR. 81 HORIZONTAAL: 1 Beilen, 6 alk, 8 spatel, 13 naméns, 14 overal, 15 km, 17 mot, 18 top, 20 ten, 21 dm, 22 Kee, 24 merel, 26 Tom, 27 eten, 28 verdrag, 30 Rome, 31 rek, 32 hal, 33 rem, 35 per, 36 ronde, 38 dinar, 40 ineen, 42 Evere, 44 loens, 47 Eede, 48 era, 49 bles, 50 Lesse, 52 arend, 54 Ospel, 56 trage, 58 karot, 60 ont, 62 dan, 64 lot, 65 arm, 67 eden, 68 regelet, 71 kade, 72 sen, 74 salon, 76 mes, 77 tr, 78 ten, 80 rio, 81 big, 83 R.D., 84 salade, 85 Dieren, 87 roemer, 88 nes, 89 dertig. VERTIKAAL: 1 bakker, 2 in, 3 lam, 4 emoe, 5 net, 6 aster, 7 koper, 8 set, 9 pree, 10 aan, 11 Tl, 12 lommer, 16 meteen, 19 orde, 21 domein, 23 eek, 24 melde, 25 larie, 26 top, 28 van, 29 gen, 32 honderd, 34 malloot, 36 Reest, 37 Evere, 38 drank, 39 roest, 40 iel, 41 Ees, 43 ere, 45 esp, 46 sol, 51 eender, 52 Ag nes, 53 Dalen, 55 eerder, 57 aar, 59 rot, 60 oester, 61 ten, 63 Deli, 65 aam, 66 Mesdag, 69 garen, 70 loods, 73 oele, 75 lire, 78 tam, 79 nar, 81 bed, 82 ger, 84 se. 86 N.T. Enkele cijfers over het toeristenverkeer in het gebied van de Zuid-Veluwezoom Gedurende het seizoen 1964 werden in de hotels van de Zuid-Veluwezoom een 110.392 overnachtingen geboekt, terwijl de pensions gedurende dezelfde periode 48.321 nachten onderdak verleenden. Door de verschillende VVV's in het gebied wer den 19.500 inlichtingen verstrekt en dui zenden stuks informatiemateriaal. Zowel het dagbezoek als in het verblijfstoerisme is een duidelijke toename te constateren. Het controleerbare aantal dagbezoekers bedroeg minstens het twintigvoudige van het totaal aantal inwoners van de ge meenten Renkum, Rhenen en Wagenin- gen tezamen. achtige artikelen van das tot japon een nog betere greep te verlenen. Het resultaat van het werk van on ze medewerkers op het gebied van we tenschappelijk-, technisch-, markt- en mode-onderzoek wordt u getoond in ons Trevira-Studio programma van van daag. Wij zijn de mening toegedaan, dat men principieel gezien twee wegen kan bewandelen bij het houden van een modeshow: men toont, wat op dit ogen blik, of in de meest nabije toekomst wordt gedragen en gekocht (of ge kocht zou moeten worden), of men doet aan de andere kant bepaalde suggesties voor de toekomst aan de hand. U weet, dat wij reeds jaren geleden wat be treft de Trevira-Studio voor de twee de mogelijkheid hebben gekozen. Wij trachten op twee manieren onze aanwijzingen te geven. Aan de ene kant demonstreren wij, welke mooie en doelmatige garens en weefsels van Trevira zowel zuiver als in menging met andere vezels kunnen worden ge maakt, aan de andere kant tonen wij modetendensen voor het volgende en daarop volgende seizoen. Daarbij hou den wij naast de algemene internatio nale tendensen, wat betreft vorm en lijn, ook sterk rekening met de kleu- renprognose want tenslotte zijn wij ook, en zeker niet in de laatste plaats, kleurstoffenfabriek. Dit wat betreft onze Trevira-Studio- International, maar wat is er in de to taliteit gezien op het gebied van de synthetische vezel gaande? In plaats van woorden een paar cijfers: het ver bruik van kledingtextiel in de wereld heeft zich onderling gewijzigd: 1962 1964 katoen 65% 62% rayon 18% 19% wol 10% 9% synthetische vezel 7% 10% omgerekend per hoofd van de wereld bevolking krijgen wij dan het volgen de beeld: katoen 3.290 gr. 3.230 gr. rayon 930 gr. 1.010 gr. wol 480 gr. 480 gr. synthetische vezel 350 gr. 500 gr. De optelling van deze cijfers toont aan, dat het verbruik van kledingtex tiel in beide jaren met 3,5% is toege nomen. Het hogere verbruik bij de synthetische vezels ging dus practisch niet ten laste van de klassieke vezel, maar gaat hand in hand met de addi tionele behoefte van de wereldbevol king. Wanneer aan de volkeren van on ze aarde een vreedzame ontwikkeling is toebedeeld, dan zal de behoefte aan kle ding verder en sneller groeien. Daarbij mogen wij ter vergelijking stellen, dat de 300 miljoen schapen van het Britse Gemenebest weidelanden gebruiken ter grootte van de E.E.G.-landen, terwijl de fabrieken van de synthetische vezels met eenzelfde productie slechts enkele vierkante kilometers nodig hebben. Een verdere stijgende ontwikkeling bij de synthetische vezels wordt zowel kwan titatief als ook kwalitatief verwacht. En hoe staat het met ons aller verlangen om ons niet alleen toereikend en prac tisch te kleden, maar ook mooi en cor rect? Kan de synthetische vezel ook hieraan tegemoetkomen? Het antwoord op deze vraag geeft onze Trevira-Studio beter nog, dan woorden zouden kunnen zeggen. Overtuigt Uzelf, dat Trevira nu een vezel is die men uitstekend tot de meest verschillende artikelen kan ver werken, en dat deze vezel het arsenaal van de textielfabrieken en handelaren belangrijk vergroot. En wordt ook on ze garderobe hiermede niet op inte ressante wijze verrijkt? De nederlandse industrie voor heren en jongensbovenkleding heeft geduren de de laatste vijf jaren een buitenge wone opwaartse ontwikkeling doorge maakt, die bijvoorbeeld bij costuums 118%, bij zomerjassen 63% en bij pan talons 23% heeft bedragen. Aan een dergelijke ontwikkeling willen jvij gaarrne ons steentje bijdra gen, maar wij zien onze taak niet al leen in het produceren en verkopen van vezels, maar ook in het geven van steeds nieuwe impulsen aan de totale textielsector tot nut van alle betrok kenen. Volgens ons bestaat al lang niet meer het systeem, dat alleen leveran ciers en klanten kent; tegenwoordig werken wij in teamverband, van ve zelproducent tot detaillist en door we derzijds geven en nemen worden maxi male mogelijkheden bereikt. Samen met onze nederlandse part ners zijn wij het over dit punt eens en wij verheugen ons op een verdere vruchtbare samenwerking. Toespraak van de heer W. Koehler, hoofd van de export-afdeling ve zels bij Farbwerke Hoechst, ter ge legenheid van de TREVIRA-Mode- show in het Hilton Hotel te Am sterdam. In dit gebouw, waarin de moderne levensstijl zo duidelijk wordt gedemon streerd, toont Farbwerke Hoechst AG, het concern, dat verleden jaar al zijn honderd-jarig bestaan kon vieren, één van haar nog jonge producten: TRE VIRA. Maar wij kunnen U ook in het bijzonder laten zien, dat dit produkt de kinderschoenen reeds is ontgroeid en op diT moment een stormachtige ont wikkeling doormaakt. Deze vezel ba seerde haar succes in de kledingsector op het zomercostuum, de plissé-rok en het chique kamgaren mantelpakje, zo als U allen weet; en het was een snel groeiend succes. Maar wij zijn niet op onze lauwe ren gaan rusten. Wij wilden persé niet aannemen, dat de voordelen van de polyester-vezels behalve bij de gladde kamgarenstoffen niet eveneens op kam garen artikelen met een iets ruwer oppervlak, op strijkgaren-artikelen, op bouclé's en pluche en vooral op tri cotage-stoffen kunnen worden over gedragen. Waarom immers zouden de zachtere, volumineuse kledingstukken niet ook kunnen profiteren van de voordelqn van het gemakkelijke onderhoud en de goede vormhoudendheid en niet ook aan alle andere eisen kunnen voldoen, die men tegenwoordig aan kleding pleegt te stellen? Wij hebben voorts aan de ont wikkeling van ons katoen-type ge werkt en er zijn slechts weinig polyes terfabrikanten in de wereld, die tegen woordig over een dergelijk speciaal ty pe beschikken, dat voor de menging met katoen en de verwerking tot de bekende gemakkelijk te verzorgen ar tikelen aan zulke hoge eisen voldoet. Door de verdere ontwikkeling van onze filamentgarens is het gelukt de zijde Heinz Oestergaard, Bcriyn, toont, dat de elegantste voorjaarskle- ding ook de minste zo.rg vraagt. Dit complet bestaat uit een strap less japon van Trevira Pearl Panama, een kamgaren materiaal met 45% scheerwol, waaroverheen een spencerachtig hesje wordt ge dragen van een glanzende raffia-broderie. Een mouwloze mantel uit hetzelfde materiaal als de japon is aan de onderzode gegar neerd met een brede strook van dezelfde broderie als van het hesje. Japon waarby een mantel hoort van hetzelfde materiaal. Trevira Studio International gebruikte voor dit model een Xrevira/scheer- wol strykgaren weefsel in berkcnwit, zwart en walnootbruin met hanepootdessin. Model en materiaal lopen vooruit op de winter 1965/66.

De Vallei | 1964 | | pagina 4