Raad besloot tot bouw en aanbesteding van 32 woningwetwoningen in Eist ti E. P. VAN DIJK: Er wordt op verschrikkelijke manier bezuinigd 1965 Algemene beschouwingen over de gemeentebegroting Aktiviteiten „Kamp Overberg" SCHERPENZEEL DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 18 DECEMBER 1964 Nr. 100 Verkoop grond/bouw en woningen Bouw overdekt instructiebad RIJKDOM AMERONGEN Chr. Gem. koor „Asaf" Amerongen RENSWOUDE Vuilnisophaaldienst OUDSTE INWOONSTER 94 JAAR GEMEENTEBEGROTING VAN RHENEN AANGENOMEN MET 3 STEMMEN TEGEN Bij de vergadering van de raad van de gemeente Rhenen, die dinsdagavond plaats vond en tijdens welke vergadering ook de begroting op het programma stond waren de raadsleden Drost en Wisgerhof niet aanwezig, beide tengevolge van ziekte van hun vrouw. Het college had voorgesteld om eerst de andere punten te behandelen en daarna over te gaan tot de behandeling van de begroting. Hiertegen had de raad geen bezwaar. Ook werd er nog wat aan de agenda toegevoegd en wel de behandeling van punt 11, de bouw van een overdekt instructiebad en de ingekomen brieven van de Industriële Kring en de Ka mer van Koophandel, met betrekking tot het invoeren van een rioolbelasting. Wat betreft de begroting van het „Gast- en Weeshuis" voor 1965, merkte de heer Scholte op, dat het misschien goed was, wanneer deze stichting wat van het oude woningbezit zou afstoten om aan wat meer liquide middelen te komen, in plaats van over te gaan tot afstoten van een deel van de effectenportefeuille. Tijdens de onderhandelingen over de bouw van 32 woningen te Eist heeft de fa. T. Nieboer en Zn. verzocht van de gemeente te mogen kopen een perceel grond ten behoeve van de bouw van een aantal voor de vrije verkoop bestemde woningen. Hoewel het college er niet voor voelt mede te werken aan bouwspeculatie, acht men het in dit geval, waar het een aannemer betreft, die regelmatig voor de gemeente woningwetwoningen bouwt, re delijk aan zijn verzoek te voldoen. Het enige in aanmerking komende terrein ligt aan de Margrietstraat, zijnde de verbindingsweg tussen Beatrixstraat en de te zijner tijd door te trekken Irenestraat te Eist. Dit perceel is circa 1800 vierkante meter groot. Er is hiervoor een prijs be dongen van 21,— per vierkante meter. Gezien de kostprijsberekening d.d. januari 1960, welke voor dit perceel uitkomt op f 15,45 en de inmiddels opgetreden prijs stijgingen lijkt deze prijs het college rede lijk. De heer Klaassen noemde dit een ver schijnsel dat we in Rhenen nog niet hebben meegemaakt. Om woningwetwo ningen beneden de kostprijs te realiseren en dan aan de aannemer grond te ver kopen vind ik zo irreëel, dat ik er voor pas. De heer Deen vond dat de heer Klaassen misschien wel gelijk had, maar dat de bouw van woningwetwoningen voor Rhenen van een dergelijk groot be lang is dat hij zijn steun aan dit voorstel zou geven. De voorzitter vond het inder daad ook zeer onplezierig, maar hij zeide dit te nemen in het belang der gemeente. Ook de heer Scholte vond het niet ele gant, maar in het huidige systeem is het de enige manier om woningen in Eist te krijgen. Hij vroeg zich echter af, of er, als de gemeente deze weg gaat bewan delen, bij de plaatselijke aannemers ook geen belangstelling zou zijn. Hij. dacht hierbij ook aan Achterberg, waar toch ook dringend moet worden gebouwd en verzocht het college deze mogelijkheid te onderzoeken. De heer Klaassen merkte nog op dat men steeds grondspeculatie had tegengegaan en dat de Rhenense aan nemers voor dit geval geen kans hebben gekregen, de raad is alweer voor een fait accompli gesteld. De heer E. P. v. Dijk vond het niet in orde dat alleen dhr. E. P. v. DUk (V.P.) „Iets wat niet klopt Nieboer was ingeschakeld. Er is iets wat niet klopt. Vooral de opzichters. Als er iets gebeurt met de aannemer, is het al voor elkaar. De voorzitter zette recht dat niet de opzichters hier een rol spelen, maar het college van B en W. Het is een keus tussen twee kwaden en wat de bouw betreft is het voor de aanne - mers soms ook heel moeilik, want van een heleboel materialen zün er zeer lange levertijden. Wethouder Griffioen toonde zich ver heugd over de opmerkingen uit de raad, want het college ziet het eigenlijk net eender als de raad, maar gezien de wo ningnood moeten we deze woningen ne men, ook al is het systeem ons niet lief. Met de stemmen van de heren Klaassen en Kerkstra tegen besloot de raad deze grond aan de firma Nieboer te verkopen. De heer D .de Jong zei nog bijzonder verheugd te zijn met de bouw van de 32 woningen in Eist, doch zei nog dat men voorzichtig moet zijn als men in de toe komst een deel van het gemeentelijk wo ningbezit wil overdragen aan de stich ting, dit in verband met de onlangs door de contactcommissie van de vakcentralen gehouden persconferentie. Met algemene stemmen nam de raad het voorstel van B en W aan om het voor de bouw van deze 32 woningen nodige crediet beschikbaar te stellen, een grond en een bouwvoorschot alsmede een jaar lijkse bijdrage uit Rijks kas aan te vragen en verder de bouw onderhands aan te be steden aan de fa. Nieboer en Zn. te Vee- nendaal en aan de firma C. Mol en Zn. te Rhenen. Voor het jaar 1965 werden tot leden van de vorderingscommissie benoemd de heren E. P. van Dijk, C. Hensen, W. Klaassen en G. J. Verwoert. In verband met zijn vertrek naar elders kon de heer Scholte niet worden herbenoemd. In zijn plaats benoemde de raad de heer W. J. M. v. d. Voort. In het kader van de drinkwatervoor ziening super-onrendabele percelen be sloot de raad de tegen de grens van de gemeente Veenendaal gelegen percelen Spoorlaan 3 en 5 te doen aansluiten op het waterleidingnet van de N.V. Veenen- daalse Waterleiding Mij. Dit punt werd nog aan de agenda toe gevoegd. Men heeft hiervoor op korte ter mijn zeer veel werk moeten verzetten. Alle voorbereidingen die men hiervoor heeft gedaan, werden door een op dit ge bied gespecialiseerd architectenbureau, waarmede een bespreking is gevoerd, zo zeide de voorzitter, op enkele nuances na uitstekend bevonden. In Rhenen hebben we zo weinig kansen om andere gemeenten eens voor te zijn, maar die kans hebben we nu. Ik geloof, dat we hiermee in het belang van de jeugd voor Rhenen iets goeds kunnen maken. Bij de exploitatiekosten van f 38.000,— zijn geen tegenposten geraamd, maar ongetwijfeld zal er van dit bedrag het een en ander terugkomen. De heer de Jong was van mening dat het juister zou zyn dan vanaf het vierde leerjaar te beginnen met zwemonderricht. De heer Scholte toonde zich erkentelijk dat dit plan met zulk een snelle vaart uit de bus kwam. Men slaat nu twee vliegen in één klap. Er komt een instructiebad, terwijl de sporthal zonder instructiebad betekent dat de zaal veel intensiever zal kunnen worden gebruikt voor zaalsporten. Hij juichte dit voorstel dan ook bijzonder toe. Ook de heer Klaassen had veel bewon dering voor dit voorstel. Alleen wordt het gemeentebudget weer met f 38.000,per jaar belast en het zou wel beroerd zijn als men door deze dingen weer met be lastingverhoging zou moeten komen. De raad ging met dit voorstel accoord, alleen de heer Verwoert wenste de aan tekening te hebben tegengestemd. Bij de algemene beschouwingen kwam de heer E. P. van Dyk (Vrye Party) als oudste raadslid weer het eerste aan de beurt. Hij zei onder anderen twee jaar geleden reeds te hebben gepleit voor een ijsbaan en er tot op heden nog niets van te hebben vernomen. Voorzitter zei toen te hebben gedacht aan de mogelijkheid van het benutten van het nieuwe parkeerterrein dat bij Ouwe hands Dierenpark ligt op de grond van het Utrechts Landschap. Als ik de begro ting bekijk, aldus de heer van Dijk, dan denk ik, je probeert het elk jaar, maar nu zijn we zo ver dat het niet meer lukt. Het is droevig dat we nu in een paniekstemming zitten. Als gemeenten worden we in een hoek gedrukt, maar eind 1965 kunnen we geen sluitende begroting maken, dan zitten we er nog een haartje erger in. Wat er gebeurt is niet mijn mening, er wordt op een verschrikkelijke manier be zuinigd. Als ik me realiseer wat op de begroting had moeten staan, noem ik de volgende dingen: onderwijs de school aan de Nieuwe Veenendaalseweg lijkt wel op een afgebrand erf; waarom die school niet aangepakt en werkelijk gemoderni seerd. Belastingvoorstellen: als we er zo naar toe moeten, zeg ik, laat de rege ring als men op 1 juli 1965 500 miljoen belastingverlaging invoert, het dan maar met 400 miljoen doen en 100 miljoen aan de gemeenten geven. Ik zou willen zeggen: ik stem tegen de begro ting, want ik kan de belastingverhoging niet aanvaarden. De heer Verwoert (SGP) zag de toe komst helaas niet rooskleurig, het reële begrotingstekort zal de f 100.000,— dicht benaderen. Wat de belastingverhoging be- dhr. Verwoert (S.G.P.) „Verenigingen zelf voor kleedlokalen zorgen" pcw r: treft speelt het Rijk mooi weer met de gelden van de gemeenten. Wie afwijkt van Gods geboden heeft smart op smart te vrezen, daar ligt o.i. de belangrijkste oorzaak: zo is het ook met de uitgaven voor sport en spel op zondag. Waarom be hoeven de gebruikers van de sportterrei nen slechts 10°/» van de werkelijke kosten op te brengen en moeten de gebruikers van de riolering 100%> gaan opbrengen. Als men kleedlokalen gaat bouwen op de sportterreinen wordt dit verschil nog groter. Laat daarom de sport verenigingen zelf de bouw van de kleedlokalen verzorgen. Het is niet verantwoord over te gaan tot de bouw van een overdekt zwembad, deze luxe kan de gemeente zich niet veroor loven. De voorgestelde belastingverhogingen zijn een zware pil die ons te slikken wordt aangeboden, want is het wel ver antwoord de bevolking nog zwaarder te belasten dan nu reeds het geval is. Wij geven u wel in overweging om de verhoging van de reinigingsrechten en het instellen van de rioolrechten niet door te laten gaan. Wij verzoeken u tevens voor zover mogelijk maatregelen te ne men tegen de schrikbarende ontheiliging van Gods dag. De heer W. Klaassen (CHU) vond de begroting een moeilijke zaak, de belas tingverhoging van de gemeente was reeds bekend en gepubliceerd in de pers, het tekort is niet onrustbarend en we staan hiermede niet alleen, want uit het gehele land komen noodkreten. Ik ben niet ver wonderd dat het op een tekort aanging. Ik wil hiermee niet zeggen dat er geld over de balk werd gegooid, maar we hebben nu toch ook weer niet krenterig en zuinig bestuurd. Het bedrijfsleven wordt door de minister gedwongen minder investeringen te doen, kan het niet zijn dat de minister wat de gemeenten betreft ook hier op aan wil. Dit is nu in het beleid van de ge meente wel ver te zoeken. We gaan maar rustig door met investeringen, de nieuwe vuilnisauto kost f 65.000,terwijl de oude herstelbaar blijkt voor f 15.000, De heer Klaassen (C.H.U.) gaan rustig door met investeringen Deze nieuwe auto is bovendien veel zwaarder, zodat voorzieningen zullen moeten worden gemaakt op de stortplaats opdat deze auto niet wegzakt. Wat het plan tot aanschaffing van een kolkenzuiger betreft, geloof ik niet, dat hiervoor voldoende emplooi is. Dan is er opgenomen de aanstelling van weer een technisch ambtenaar. De verhoging van de begraafrechten en van het onderhoud van graven is mij zeer onsympathiek. Ik heb de indruk dat bij economischer beheer van de begraafplaat sen deze kosten behoorlijk zouden kunnen worden gedrukt. De huiseigenaren wor den getroffen door verhoging van de weg- belasting en kunnen dit niet op de huur ders verhalen. De rioolrechten lijken mij niet onbilliijk, want wanneer er een zui veringsinstallatie komt zullen de kosten nog belangrijk stijgen. Dat ook de indus trie hieraan bijdraagt lijkt me redelijk. De brief van de Industriële Kring gaat m.i. niet in hoofdzaak om die f 3500,— maar betreft meer het overleg dat men wenstWat de baatbelasting van de Nieuwe Veenendaalse weg betreft is be zien ten opzichte van de verbetering het offer niet zo groot. Een nare kwestie is de gang van zaken bij de Cuneratoren. Dit komt doordat het Rijk in gebreke blijft. Ik zou zeggen, we moesten maar stoppen, want de steigers gaan nu weer naar boven toe. Sinds 1928 hebben de we toren niet anders dan in de steigers gekend. We zullen tegen de verhoging van de begraaf rechten moeten stemmen, voor de andere begrotingen zullen we het hoofd moeten buigen. De heer Deen (PvdA) merkte op dat B en W en de raad vooruit moeten denken en een enkele keer achteruit om van de gemaakte fouten te leren: bijv. omdat we de gronden te goedkoop hebben verkocht. We moeten de behoeften van vandaag, morgen en overmorgen bij elkaar zien. Zo hebben we de verontreiniging, zuive ringsinstallatie moet er komen. Wat on derwijs betreft lopen we te veel achter de rokken van het bijzonder onderwijs aan. Als er wat gebeurt is het precies dat wat moet gebeuren en meer niet. Het ge bouw van de openbare lagere school te Eist is geschikt voor tal van doeleinden, maar zeker niet voor een openbare lagere school. Er moesten plannen voor een nieuwe school meer in de kom zyn, maar deze ontbreken nog. Kan er niet iets wor den gedaan wat betreft onderwas voor minder begaafden, technisch onder was, voor de bouw van een sporthal. Al deze dingen kunnen niet meteen worden gerealiseerd, maar er dienen toch wel plannen te zijn. Het is goed dat we nagaan of er door grotere efficiëntie be sparingen kunnen worden bereikt. Gaan er in sommige gevallen bij de dienst van gemeentewerken niet veel manuren ver loren? Bij sommige diensten bestaat de indruk dat er hard wordt gewerkt, bij andere diensten bestaat hieraan twijfel. De heer Deen vond het nodig en nuttig dat de naaktheid en de kaalheid van de financiële toestand duidelijk in het licht de heer Deen (P.v.d.A.) „Duidelijk ontwikkelingsplan op lange termyn". der openbaarheid kwam; dat er een dui delijk ontwikkelingsplan op lange termijn kwam; dat er scherp op wordt toegezien dat geen mankracht ongebruikt blijft en dat de grootst mogelijke efficiëntie wordt toegepast bij gemeentewerken. De heer de Jong (PvdA) toonde zich bezorgd over de publieke dienstverlening in een tijd van stijgende welvaart. Bij verhoging van de gemeentelijke belastin gen moet de kleine man betalen. Spreker hoopt dat het college evenals in het ver leden geen enkele poging onbenut zal, laten om een grotere bouwtoewijzing te verkrijgen. Hij was van mening dat de middenstand op de goede weg was en zag gaarne dat in de nieuwe wijken ruim- dhr. de Jong (P.v.d.A.) „Kleine man moet betalen". te voor middenstandszaken wordt gelaten en dat de plaatselijke middenstanders voor deze zaken het eerst in aanmerking zullen komen. Hij betreurde het nog dat de industrie niet kon worden geholpen met het door trekken van de Radboudweg. Voorts wenste hij dat zo spoedig mogelijk werd overgegaan tot de bouw van kleedgele genheid op de sportvelden. Ook wees hij op de viering van het feit dat we in 1965 twintig jaar zijn bevrijd en op de ver zorging van de ouden van dagen. De heer Scholte (VVD) zei deze avond niet alleen aan zijn derde algemene be schouwing toe te zijn, maar tevens aan zijn laatste, daar hij Rhenen gaat verla ten. Het deed hem goed te constateren, dat er in de twee verlopen jaren meer leven in de Rhenense brouwerij en dus ook in de raad is gekomen. Zeer on langs las ik in een commentaar van de heer Deen, dat Rhenen tot voor kort een dood naargeestig oord dreigde te worden. Als ik eraan heb mogen meewerken dat deze dreiging niet meer bestaat, dan neem ik straks met een zekere tevredenheid van u afscheid. Natuurlijk besef ik, dat lang niet alles rozengeur en maneschijn is, dat blijkt nog weer duidelijk uit het rumoer, dat er is ontstaan om de contact commissie van de drie samenwerkende vakorganisaties. Ook heb ik het gevoel, dat de persconferentie allerminst geluk kig mag worden genoemd, toch moeten dhr. Scholte (V.V.D.) „Nieuw menstype". wij. ook andere factoren in ogenschouw nemen, dan alleen maar de geuite critiek. Er begint zich langzaam maar zeker een nieuw menstype af te tekenen; een type mens met een verlangen naar meer open heid en eerlijkheid. Ook wü moeten bedenken, mynheer de voorzitter, dat de gewone man van onze dagen niet meer met een lichteiyk gekromde rug en scheef gehouden hoofd door het leven gaat, maar rechtoplopend de wereld in de ogen ziet. Het zich het meest tot b.v. de PvdA aangetrokken voelend, zoge naamd rose, vindt ook by politieke te genstanders minder waardering, dan het duideiyk lid zyn, m.a.w. het dui- deiyk kleur bekennen. 4 Aan het contact tussen de gemeente lijke overheid en de burgerij schort nog wel het een en ander, dat bleek o.a. door dat mijn aftreden als raadslid een aantal mensen, die ik zeker tot mijn politieke tegenstanders mag rekenen, mij vertelden het te betreuren, dat ik de raad ga ver laten, omdat zij vrezen, dat deze raad weer in zijn oude sleur van voor mijn optreden zou terugvallen. Ook bleek dit uit de opmerking die de heer Deen in de vergadering van 18 december 1963 maakte, n.l. dat de diverse raadsleden elkaar niet lusten. Enerzijds heeft de heer Deen ge lijk, er zijn raadsleden die elkaar niet lusten, anders zouden we in feite geen 2 CHU-fracties hebben. Anderzijds kreeg ik het gevoel, dat er raadsleden zijn die elkaar te goed lusten, omdat zij om welke reden dan ook van elkaar afhankelijk zijn. Toch meen ik te moeten aanvoeren dat de heer Deen een bewijs van mijn veronderstelling heeft geleverd bij zijn formatie van het college van B en W en de daaropvolgende plaat- senverdeling in de commissies. Een van de dingen, die zich nu gaan wreken, is dat door die bepaalde formatie, de portefeuil le openbare werken toebedeeld is aan de burgemeester. Het gemis van een politiek verantwoordelijke wethouder voor deze zware portefeuille zal hoe langer hoe meer gaan wegen. Spreker hoopte, dat de raad, nu halfweg met haar zittingsperiode een betere sa menstelling van het college zou nastre ven en niet zal afwachten tot de kiezers haar tot andere gedachten zullen bren gen. Hij wees er voorts op dat in diverse straten, vooral die waar veel ouderen wonen, meer verlichting dient te komen en dat ook de nachtschakeling dient te veranderen. In het jaar 1965 verwacht spreker van B en W een duidelijke stimu lering van de ouderraad en een betere verzorging van de lichamelijke opvoeding. De heer v. d. Voort (KVP) meende dat op de uitgaven kon worden bezuinigd door meer doelmatiger te werken en door het verhogen van bestaande of invoering van nieuwe belastingen. Spreker zag gaarne een verhoging van de hondenbe lasting daar het grote aantal honden ge vaar oplevert voor het verkeer en zij bovendien straten en plantsoenen bevui len. Voorts stelde hij in verband met de rioolrechten vragen over wat agressief water was en hoe men wil constateren of er inderdaad agressief water wordt afgevoerd. Gaarne zag de heer v. d. Voort ook nog een beschermde oversteekplaats op de Herenstraat tussen de uitmonding van de Achterbergsestraatweg en de Nieuwe Veenendaalseweg. De voorzitter bracht dank aan alle medewerkers voor het vele werk dat men voor deze begroting heeft moeten ver richten. T.a.v. de reorganisatie van ge meentewerken komt er een rapport. Dat het rijk de gemeenten in de steek laat ondersteun ik, maar dat we nu belastin gen moeten indienen die een bedrag van f 4,tot f 6,per hoofd gaan bedragfen vind ik toch ook weer niet onoverkoom- baar. Een paniekstemming hebben we niet doch het pessimisme deel ik. We mod deren door en ik geloof dat dat goed is, we moeten ons zo laat mogeiyk on der curatele laten stellen. De functie van de sport in de gemeenschap zie ik anders dan de heer Verwoert, doch we moeten hier begrip hebben voor de mening van anderen. O, dat Gij in deez' Kersttijd, Heer, ons leven zo nabij mocht komen, dat ons Uw licht en warmte bron, het hart verlichte en doorstrome, en wij eens even stille staan om aan Uw wond're komst te denken, aan, wat Gij in ons leven zijt. Hoe al ons rust'loos, moeizaam streven geen zin, geen nut, geen inhoud heeft als wij het niet geheel doorleven, dat Gij, o, Heer, de een'ge zijt die ons geluk en vree kan geven. De vrede, die ons allen, eens, het grootst en diepst geluk zal blijken en die wij nimmer zonder U, op eigen kracht, kunnen bereiken. Hoe ons de wereld bezig houdt om eer en geld en goed te winnen, dat, wat de hoogste vreugde geeft is rijkdom en geluk van binnen. Die rijkdom, die ons erfdeel wordt, door 't Kindeke in een stal geboren, als, stil, wij om de kribbe staan, geheel ons hart in Hem verloren. A. H. dhr. v. d. Voort (K.V.P.) .verhoging hondenbelasting' Wederom werd een ontspanningsmiddag ve,rzorgd door de Stichting voor Gees- telyk Gehandicapten, welke in dit kader veel goed werk verricht. Mej. Th. Hiensch, by gestaan door de directie opende het programma in verband met af wezigheid van de organisator, de heer Lohuizen. Mej. Hiensch had ook de voor bereiding op zich genomen, wat haar wel toevertrouwd bleek. Als eersten traden de Black Dyna mites voor het voetlicht, een combo van betrekkelijk jonge mensen, be staande uit 3 man met een jazzgitaar, een drummer en een zanger. Zij kwa men nog enkele malen terug, waarbij het geheel niet onaardig aandeed. Er zat genoeg vaart en rythme in, waarbij vooral de drummer talent bezit in dit genre. Maris de Groot trad een paar keer op als „boertje van buten", die gaat emi greren en als professor, die een speech moest houden. Hij droeg het leuk voor met veel kolder, zeer tot genoegen van het publiek. Een en ander lokte dan ook veel hilariteit uit. Magda Berg als zangeres, voor dit Tehuis zeker geen onbekende, droeg haar liedjes leuk voor. Opmerkelijk was haar soepel spelen op de bege leidende gitaar. Vooral bij het 2e en 3e optreden bewoog zij zich nog ge makkelijker. Alleen een duidelijker aankondiging van de naam van haar liedjes zou wel gewenst zijn. Mr. March als goochelaar liet voor het oog eenvoudige, maar toch zeer verbluffende staaltjes zien van zijn kunnen. Goochelaars praten doorgaans bij hun beroep veel, om de aandacht van het publiek af te leiden. Het op merkelijke was, dat deze man heel wei nig sprak en dus de gelegenheid aan de zaal gaf zich volledig op zijn hande lingen te kunnen concentreren. Hij werd dan ook meerdere malen door een luid applaus onderbroken. En als lest-best mag zeker niet ver geten worden het optreden van de Douma Sisters, een zangduo. Ook zij hebben hier meerdere malen de zaal van hun stem laten genieten. Het was een lust om te zien hoe deze meisjes op elkaar ingespeeld zijn. Hun reper toire bleek vrij uitgebreid, want be halve buitenlandse nummers brachten zij o.a. een zelf gecomponeerd zigeuner liedje ten gehore. Een donderend ap plaus aan het einde was dan ook hun beloning. Het gehalte van het gegevene was dan ook vrij behoorlijk. Nadat de ar- tisten aan de zaal waren voorgesteld, volgde het gebruikelijke bloemetje, versnaperingen en afscheidswoord. De „Douma Sisters' Op dinsdag 22 december 1964 des avonds 8 uur hoopt bovengenoemd koor haar traditionele Kerstuitvoering te geven in de St. Andrleskerk. Uitgevoerd wordt de door de dirigent, de heer M. Netelenbos te Tiel, gecombi neerde Cantate „Christus is geboren". Me dewerking wordt verleend door het Kin- der- en Meisjeskoor en enkele violisten. Evenals voorgaande jaren is in deze cantate declamatie en gemeentezang ver werkt. Het bestuur van Asaf hoopt op een goede opkomst. De toegang is vrij. Tevens deelt het bestuur mede dat de gebruikelijke Kerstzangnacht ook dit jaar weer doorgang zal vinden. Een ieder die hieraan wil medewerken wordt verzocht 24 december a.s. des 's avonds om 11.55 uur aanwezig te zijn in het zaaltje „Lie- vendael" ingang achterzijde. OUD PAPIER ACTIE In de decembermaand is er in de meeste huizen een overvloed van oud papier. Al leen al het Sinterklaasfeest levert in de regel een machtige papierhoop op. De muziekvereniging Ons Genoegen wil de huisvrouw graag helpen dit op te ruimen. Daartoe zullen leden van deze vereniging zaterdag a.s. weer het dorp doorgaan. Men wordt verzocht vanaf 1 uur het pa pier gebuNdeld klaar te zetten zodat dit gemakkelijk meegenomen kan worden. Hoe meer papier hoe liever, want Ons Genoegen heeft veel geld nodig voor het instrumentenfonds en andere noodzake lijke aanschaffingen. De vuilnisophaaldienst te Renswoude zal in verband met de a.s. feestdagen op donderdag 24 en op donderdag 31 de cember 1964 de vuilnisbakken ledigen. Maandag 21 december viert mevr. D. A. M. Judels-de Roo haar 94ste ver jaardag. Na het vertrek van mevr. Van Brummelen-Kroon naar Den Haag, die 95 werd, vertegenwoordigt mevr. Judels de Scherpenzeelste bevolking als oud ste inwoonster. Ondanks haar hoge leeftijd is zij nog goed gezond, leest veel en maakt nog steeds zelf haar japonnen. In huis gaat het lopen nog goed, doch in verband met het drukke verkeer is zij wat ang stig en komt zodoende de straat niet meer op. Mevr. Judels werd op 21 december 1870 te Delft geboren. Haar man was rijksambtenaar en na zijn overlijden ontving zij pensioen. Tot haar 70ste jaar woonde zij in Delft, doch kwam aan het begin van de tweede wereldoorlog naar haar dochter, mevr. R. van Gin- kel, wonende aan de Eikenlaan. Het was haar bedoeling om na afloop van de oorlog weer terug te gaan naar Delft, doch daar is niets van gekomen. Nu is zij voor een paar maanden bij één van haar dochters in Heilo bij Alkmaar. Zij heeft zes dochters, waarvan vier nog leven. Het is bepaald gevaarlijk om met de herstelde vuilniswagen te rijden. Door een nieuwe kunnen we bovendien meer bergen en moeten we minder naar de vuilnisstortplaats. Wat het economisch be heer van diverse diensten betreft zijn er nog allerlei organisatorische onvolkomen heden. Ik heb wel eens het gevoel dat te zwaar betaalde krachten te eenvoudig werk doen. De Cuneratoren is een nagel aan mijn doodskist, doch van O K en W is er een schriftelijke toezegging van 90#/« subsidie. Met de afkering van de school in Eist ben ik het hartgrondig eens, maar we krijgen geen urgentie voor een school die beter ligt. Knappen we de Bantuin- school te goed op, dan is de kans op af keuring weer veel kleiner. Binnen gaat het nogal, maar buiten is het een schande om er naar te kijken. Door ULO-scholen is er een kans op het leeg lopen van de beide ulo-scholen hier. Er is een redelijke kans dat er hier in de toekomst een HAVO-school komt. Wethouder Griffioen merkte op dat het over het algemeen gemakkelijker is om welvaart te delen dan een tekort, doch op een gegeven moment moet men aan durven datgene te doen wat voor de ge meente van belang is. De begroting is op sommige punten inderdaad besnoeid, doch laat zien dat het college nog verder wil gaan en een progressief beleid voert. Als men geen sluitende begroting heeft, zal men als gemeente niet kunnen werken. Met de voorstellen die voor ons liggen voor de belastingvoorstellen hebben we een greep gedaan, die over het algemeen draaglijk is. Wethouder van Gesink merkte nog op dat het schilderen van de woningen over het algemeen nog achter blijft, doch dat men regelmatig een derde ervan onder handen heeft. In de replieken zei de heer Klaassen van mening te zyn dat de raad de heer Scholte steeds had ondergewaar deerd, als hy ergens mank aan gaat, is het zeker niet aan zelfonderschat- ting, aldus spreker. Bij stemming over de begroting waren het de heren van Dijk, Scholte en Koster die tegen waren. Vervolgens werden de belastingvoorstel len behandeld. Hier waren bij stemming tegen de heren van Dijk, Scholte, Kosters en Klaassen.

De Vallei | 1964 | | pagina 5