De natuur in als het wintert..! Bijzondere ledenvergadering van Groene Kruis 0 V E 1 155 teams nemen deel aan het grote Kerstvolleybaltoernooi TWEEDE BLAD „DE VALLEI" DINSDAG 22 DECEMBER 1964 Nr. 101 Steek je neus maar eens in de koude vrieswind en geef de ogen goed de kost! Zo'n winterwandeling is ook niet mis! Naar het Egelmeer Ondanks oppositie contributie met f 2,verhoogd Kerstnachtdienst in Ver. gebouw Gevonden en verloren „Metalen" kaarsen voor de Kerst Maak eens een hartige kerstkrans V.A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE Terwijl ik mijn gedachten aan het geduldige papier wilde toevertrouwen en in gedachten verzonken zat te wachten op inspiratie, werd mijn aandacht getroffen door een gebeurtenis die zich op mijn tuinpad afspeelde. Ik had wel zo iets verwacht, maar 't gebeurt soms als je het niet eens bemerkt. Een in mijn tuin verdwaalde egel scharrelde over het hard gevroren pad. De poes van de buren was er al omheen gedraaid, maar neen, dat pinnige ge val was niets voor de poezesnuit. In mijn tuin staat een flinke noteboom. Op een morgen lag al het blad rond de stam. Wij hadden gezien hoe na een flinke nachtvorst een gestage regen van kleffig blad neerdaalde. Vijf grote teilen vol heb ik naar de achtertuin gedragen en er in de hoek onder de berken een grote hoop van gemaakt. Toen stond de boom er erg hulpeloos en zielig bij. „Maar wél is het een stuk lichter in de kamer", constateerde mijrj vrouw," dat is het voorspel van de winter met al die kou en vieze troep". Ja, zó zijn vrouwen nu eenmaal. Daarom verplaatste ik dat blad maar gauw. Missen wilde ik het in geen geval. En jawel, toen ik zo naar buiten zat te staren ging broer egel er een fijn holletje maken om er een maan denlang winterdutje te doen. Wel te rusten, ste keltje, en tot komend voorjaar Dat was toch wel met recht het definitieve afscheid van de herfst. Ook wij gingen de nachtschuit in. Qv»f Egp)mggr- SNEEUW OVER DE EGELMEER Zó kennen maar weinigen ons mooie plekje nabij Prattenburg. Je moet er een flinke wandeling voor over hebben. Maar de beloning is dan ook een juweel van een land schap. Tekening Adriaan P. de Kleuver door Adriaan P. de Kleuver November met al zijn nattigheid be hoorde tot het verleden. December zette in met ruig weer. Wilde stormvlagen joe gen over de vallei. Zo stond het er bij toen een paar jaar geleden de winter aanving. Een grimmige wind drong door merg en been en blies met razende vaart het dorre blad voor zich uit. Een paar eenzame kraaien werden door de wind voortgestuwd, probeerden soms tegen de storm op te tornen, om even zo vele malen te worden terug geduwd. Willoos scheen de natuur te zijn overgeleverd aan de ele menten. En toen ging de storm vrij plotseling liggen. De avond viel snel en bij tijd en wijle koekeloerde de bleke maan door de openingen in het al meer en meer uiteengereten wolkendek, die hoog in de mysterieuze, onzichtbare oneindigheid wegvoeren. Als flonkerende juwelen op een indigokleurig fond schitterden de sterren en dat beloofde voor de volgende dag veel zonneschijn. De wind was naar het zuidoosten gedraaid en je voelde dat er wat ging veranderen. Er kon wel eens vorst achter zitten. Luid gakkerend kwam een vlucht ganzen over het dorp. En jawel, de volgende morgen waren de slo ten met een dus vliesje ijs bedekt en de vochtige wegen waren glad. Die dag wak kerde de wind weer aan. In de namiddag neeg de zon traag naar de kim, alsof ze doodmoe was, en trok een donkere sluier met zich mee. Weinige dagen later dwarrelden de eerste sneeuwvlokken uit een loodgrijze lucht. De eenzame land wegen werden al stiller en stiller; geen sterveling scheen een stap buiten de deur te wagen. Nu was het toch écht winter geworden. Ja, oudere mensen begonnen over een „auwerwetse weinter" te spreken. Op een zondagmorgen echter was bij het opstaan alles véél lichter. Helder klonk het geklep van de klokken en de galm van de Julianakerkklok meldde ons dat de wind nu pal oost gedraaid was. De bloemen zaten dik op de ruiten en door een met de adem gemaakt rondje zagen wij dat er nog een dik pak sneeuw bij gekomen was die nacht. Maar het was nu helder en de zon begon al haar weg omhoog aan de koude vrieslucht. Ziezo, en nu hielden ze ons niet meer bin nen! Ons besluit stond vast: Hebt u de omgeving daar al eens bezocht als de sneeuw zilverblank in de zon schittert? Welaan dan, mis schien ligt er met Kerstmis wel sneeuw en je gaat toch niet drie lange dagen in huis zitten hokken. Waag het er dan eens op. Ik ga u nu vertellen over die keer van toen. Maar u kunt héél best mooiere belevenissen krijgen. Wij troffen onze beste vriend Hannes Bos toen nog ijverig bezig bij zijn hutje. Rond de bijenstal veegde hij wat dode bij en weg. Het viel ons op hoe prachtig dat hoekje bij Hannes fijn beschermd lag in de luwte van het bos. Hij. had het niet koud, zei hij, en wij zouden nog wel an ders gaan piepen. Zes weken bleef het vriezen, voorspelde hij maar eventjes, en wij trokken al een benauwd gezicht. Ge loof het dan niet, was zijn repliek op onze „smoelentrekkerij", je zult het wel zien. Hannes kreeg gelijk. Het heeft toen zes weken aan één stuk gewinterd Wat verderop was al geen sprake meer van een gebaande weg. De sneeuwvracht op het naaldhout was prachtig, daar niet van en dat vergoedde ook veel van het ongemakkelijke lopen maar eerlijk, je wordt wel doodmoe op het laatst van dat baggeren door de losse sneeuw. Maar zo ver was het nog niet. Trouwens, die zondagmiddag kregen wij geen kans om aan moeheid te denken. Je moet allereerst in zo'n vers be sneeuwd land maar niet lukraak voortsjouwen. Je moet wat trach ten te ontdekken. Om wat aardigs te vinden moet je echt „spoor zoeker" worden. Even bij Hannes „het hoekje om" zijn wij voorbij het Egelmeer de onvolprezen open bare weg naar de Slaperdijk op ge wandeld. Ineens ontdekte ik daar in de sneeuw een vreemd spoor. Als twee bekjes van een fitterstang stonden de prenten van een wild zwijn afgedrukt. Wij realiseerden ons dat de honger wel groot moet zijn geweest. Daar waagt zo'n dier zich nog niet zo gauw. Dat moest een zwaar exem plaar geweest zijn; de bijleentjes stonden zelfs ingedrukt. Ik had al eens van „ouwe Evert" gehoord, een ruig bosmonster, dat al menige klopjacht overleefd had. Zou dit zijn visitekaartje geweest zijn? Wij weten het niet. De angst voor ontdekking was bij hem groter nog dan de honger. Later, veel later, heb ik hem gezien in al zijn majesteit. Hij stond knollen uit een veld te wroeten. De maan goot toen een zacht schijnsel over dit tafereel en echt waar, dat schuwe, ruige beest had toen iets milds. En nog wat later vertelden ze mij dat ie afgeschoten was. Voor mij had het niet gehoeven Wat was het stil in dat winterbos, haast hoorbaar stil, zodat het suiselen van de sneeuw, die hier en daar van de met een donzen vacht overdekte dennen viel, nog lawaai leek te zijn. Geruime tijd liepen wij mee in de richting van het spoor van een reeënpaar. De bok was midden over het pad gegaan; de geit had wat terzijde geslopen, zwaar en drachtig. Zo'n zwan gerschap herken je direct; moeizaam en onbeholpen had ze haar weg vervolgd. Nog wat verder stoof schuin over ons pad de bok een zijpad in. Van moeder de vrouw was ineens geen spoor meer te ontdekken. Ze moesten van „onze lucht" iets opgevangen hebben. Het vreemde ge doe van de bok moest ons bepaald op een dwaalspoor brengen. Goed, best, neem ons niet kwalijk, ouwe jongen, wij zijn al wég! Uiteraard liepen wij door. En alweer vonden wij een nieuw spoor. Het had iets katachtigs. Neen, meenden we te weten, iets hondachtigt; kijk maar naar die ingedrukte knobbeltjes; kijk maar zei onze vriend, ach ja, hoe kunnen we nu zo dom zijn! Dat is toch van de slot heer van Malpertuis. Juist, dat was van een vos. Wij kregen Reinaert niet te zien. En toch leek het of heel de natuur ge spannen uitkeek of de rover zich ver toonde. Alleen een paar kijvende Vlaamse gaaien trokken zich nergens iets van aan. Toch wel iets bijzonders, zo'n vossen- spoor in de verse sneeuw. Dat zoekende, dat onrustige karakter van Reinaert uit zich het best in zyn slingerende gang. En die had je voor het aflezen. Bij een eiken stomp kwamen uit alle richtingen kleine, langgeteende prentjes bij elkaar. Aanstonds vergewisten wij ons dat dit een hamsterplaats van een eek hoorn moest zijn. Doppen van eikels en beukennootjes lagen her en der ver spreid. Een boom of wat verder zat me neertje zowaar kiekeboe met ons te spe len en ach, waarom zouden wij hem nu storen. We war envoldaan met deze ont dekking. Zoiets vind je alleen met een beetje geluk. Kaarsrecht ging een fazantenspoor dwars over het pad en eindigde plotseling bij een diep kuiltje in de sneeuw, waar onze prachtige mooie vogel zich afgezet had. Soms bevreesd voor dat rondneuzende vossebeest? Of bracht onze komst de vo gel ijlings op de wieken? Zo stelt de na tuur ons van stap tot stap voor raadselen. Wat geen raadsel geweest zou zijn? Stel dat we hier totaal onbekend geweest zou den zijn, dan was de aanwezigheid van die fazanthaan al voldoende geweest om ons te melden dat er vlakke terreinen in de directe omgeving liggen. De oude bosweg lag nu eenzamer dan ooit toen wij deze verlieten en op de Slaperdijk voor het wijde heideveld stonden. De stralen van de lage winterzon trokken lange schaduwen over de flon kerende sneeuw. Wij stonden sprakeloos en als aan de grond genageld bij het zien van zó veel reinheid. Zo poedelnaakt lag dit veld dat ieder uitstekend heidetakje als met een etsnaald ge graveerd leek. In één van die takjes vonden wij wat konijnenwol verward zitten. Dat zou wel eens het gevolg van een vechtpartijtje om een moertje geweest kunnen zijn. En toen wij er toch opmerkzaam op gemaakt wa ren, ja, toen zagen wij die vlokjes overal. Je zou menen dat in die koude bedoening het konijnenvolkje wel andere besonjes heeft. Maar zo lang Lampe nog iets te knabbelen heeft gaat de liefde door! Wat het konijnenvolkje nu alzo eet? Bekijk de eikenstammetjes eens goed. Dat wollen snoepgoed heeft boven de sneeuw de bast rondom weggeknaagd. En dat is zéér schadelijk. Hakhout verdraagt dat maar slecht. Na een strenge winter staat in de wallen veel dood hout. Op een luw plekje aan de teen van de dijk zaten wij doelloos wat uit te kijken. Daar kwam zowaar al een konijntje aanhuppelen. En meteen al begon de knagerij; je hoorde het raspende geluid! Hoe mooi het om ons heen ook was, wij konden slechts wensen dat dit maar niet te lang zou du ren. Dan behoeven de boswachters niet zo te schelden. Die velddieren hebben het al belabberd genoeg in het produktieland- schap van homo sapiëns. Ons vertrek bracht het dier in pa niek. Die had bepaald al eens minder aan gename ervaringen opgedaan met twee been. Als op een gappen betrapte dief nam het de vlucht. De losse sneeuw warrelde omhoog. Maarwat was dat nu? Aha! Was 't 'm dat! Een wit, slank diertje sloop schichtig langs de grond; een hermelijntje op strooptocht. En nu had dat konijnen beest nog geluk op de koop toe. Zag je de felle vuurbrand in de oogjes van die beroepsmoordenaar? De vlucht voor ons dreef Lampe regelrecht in de muil van die aartsvijand. Die signeur met z'n fijne neus had je al van verre geroken. Het meest opmerkelijke vonden wij. dat onze nabijheid die hermelijn niet deerde. Wij zaten „uit de wind" trouwens. Tus sen ons en dat snuffelende sluipertje zat het konijn als verlamd van schrik. Zou voor onze ogen zich een drama af gaan spelen? En toen gebeurde het onverwach te. M'n vriend begon te niezen enweg hermelijn en weg konijn. Grote grutten, maar van zulk een raar geluid zou een nog veel groter dier de doodschrik gekre gen hebben. Oppassen jong, zei ik, je wordt snip-verkouden Wij gingen de afrit van de Slaper dijk af en de Dijkstraat op. In een hof stonden wat bevroren boeren koolstruiken. Dikke sneeuwklonters waren het geworden. Een paartje houtduiven zat er van te pikken. Die zagen niet wat wij allang ge zien hadden. Roerloos zat daar aan de luwzijde van een pereboom een sperwer, grijpgereed. Als een bliksemstraal bij heldere hemel sloeg de onbesuisde rover toe en reeds drongen de vlijmscherpe nagels in de duivenrug. Met een luid mi-ee.. mi-ee.. ging de rover er met de geslagen prooi van door en streek een paar honderd meter verder weer op een onderge sneeuwde akker om zich te verzadigen aan het nog lauwe vlees'k Voel me als een nieuws commentator die éérst ons met een hoop narigheid op de hoogte brengt en u dan smakelijk eten wenst. En wat wilt u! Kan zo'n roofvogel er nu wat aan doen dat zijn Schepper het juist zo wilde. Ja, dat leest u goed: zo wilde. Al wat natuur is gehoorzaamt aan de natuurwetten. Bestaat er in de mensen wereld dan wel echt liefde? De Romeinen zeiden zelf dat de mens voor zichzelf een wolf is! De geschiedenis van het wezen mens bestaat uit een aaneenschakeling van moorden, prostitutie en nog veel meer schanddaden, die om de zoveel jaar ein digen in een woeste orgie van vernieti ging die wij oorlog noemen. Wie daaraan ontkomt is een held. En die helden gaan dan weer voort met nieuwe schanddaden op te kweken. En zou zulk een mensheid dan de Schepper de les willen lezen en stellen dat al wat in het dierenrijk rooft beter gras had kunnen eten! Wat begrij pen wij nu helemaal van de wijze bedoe lingen van de Schepper? Daarom blijf ik altijd op de vlakte als het om dierpsy chologie gaat. Een mens is al zo moeilijk te volgen, laat staan dan een dier. Zoals de Schepper het wil, zó is het goed. Toen wij dicht bij huis kwamen begon het weer fijntjes te sneeuwen. Wij liepen in de rulle sneeuw die nu de zwarte auto sporen op de weg al begon weg te doe zelen. Wij dachten allebei hetzelfde, m'n vriend en ik, dat het beslist nodig is de wilde dieren een beetje te helpen in en om de woonsteppe die wij dorp of stad noemen. Denk daar eens over na. Dan voelt u zich óók nog eens één met de natuur. Adriaan P. de Kleuver „SNEEUW KRISTALLEN" Wat is sneeuw? Bevroren water! Eigenlek bevroren waterdamp, want zo'n sneeuwkristal bestaat uit duizenden aaneengevroren moleculen. En die sneeuwkristallen haken in elkaar en vormen dan sneeuwvlokken. De vormenrijkdom bij de sneeuwkristallen is legio. De wonde,ren van de Schepping manifesteren zich het schoonst in het allerkleinste. Tekening Adriaan P. de Kleuver In het gebouw van Gezondheidszorg aan de Eikenlaan werd woensdagavond een bijzondere ledenvergadering gehouden van de afdeling Vcenendaal van het Groene Kruis. Van de byna 5000 leden waren er slechts 13 aanwezig, waarvan nog 7 bestuurs leden. Het enige punt van bespreking was het bestuursvoorstel, de contributie van f 10,— op f 12,— te brengen, dit vanwege de moeilijke financiële positie van de ver eniging. Het bleek dat het Groene Kruis door de steeds hoger worden personeelskosten bij. de Wijkverpleging, de Wijkkraamverzor- ging en de Gezinsverzorging met grote tekorten te kampen had. Gelukkig kreeg men wat soulaas door het besluit van de Veenendaalse gemeen teraad, die vorige week haar goedkeuring hechtte aan het voorstel de subsidie voor de Wijkverpleging te verhogen en voor de gezinsverzorging een andere subsidiere geling in het leven te roepen, waarbij dan 45van de salarissen zal worden vergoed. De voorzitter, dokter J. H. Kets, zette de moeilijke positie uiteen en gaf tevens te verstaan dat ook voor de bejaarden de contributie verhoogd zou worden van f 3,op f 6,een verdubbeling dus. Van de kant van het overigens gering aantal leden rees wel enig verzet tegen de voor gestelde contributieverhoging. Er werd gewezen op het feit dat het oude Groene Kruisgebouw aan de Kerkewijk niet ren dabel zou werken. Er zouden te grote lasten aan verbonden zijn en ook een te veel aan personeel. Enkelen opperden de suggestie om een bazar of iets dergelijks op touw te zetten, maar dit wees het bestuur van de hand daar deze „eenmalige bijdrage" geen zo den aan de dijk zetten. Alleen de voor gestelde contributieverhoging, die een werkelijk bedrag van 10 mille in het laadje brengt, leek het bestuur de enige weg om uit de zorgen te komen. De ver gadering ging er schoorvoetend mee akkoord, zodat de contributie voor 1965 op f 12,— zal worden gebracht. Volgend jaar wil men de zaak nog eens bekijken en nagaan of er opnieuw een verhoging nodig zal zijn. Op donderdagavond 24 december om 10 uur zal er een Kerstnachtdienst worden gehouden in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. Voorganger is Ds. J. Over- duin, Geref. predikant. Aan deze dienst verlenen medewerking het Sola Fide Kerkkoor o.l.v. de heer G. van Zanten met begeleiding van een trompettersen- semble. Het orgel wordt bespeeld door Bob van Stemvoort. KLAPROOSCOLLECTE BRACHT BEDUIDEND MEER OP De Klaprooscollecte heeft in Veenen- daal beduidend meer opgebracht dan ver ledenjaar. Dit jaar werd namelijk een bedrag van f 2876,55 door de collectanten bijeen gegaard. Een woord van dank aan alle mensen die meegewerkt hebben om dit bedrag te bereiken is zeker op zijn plaats. TE LAAG GEPRIJSD Een Veenendaalse chauffeur wilde dezer dagen een kandelaar kopen in een bepaal de winkel. Het bleek dat het artikel veel duurder kostte dan op de prijskaart was aangegeven. De chauffeur nam er geen genoegen mee en mengde de politie in de zaak. NIEUWE HONKBALCLUB IN OPRICHTING Veenendaal is vele takken van sport rijk, maar tot nu toe zocht men vergeels naar de beoefenaars van het in Amerika zeer populaire honkbal. Teneinde dit hiaat op te heffen heeft de heer J. van Rijnbach, Jan Steenlaan 45 I het plan op gevat een honkbalclub op te richten. Er is reeds een voorbereidende vergadering geweest, waar de plannen werden ont vouwd. Om tot de realisering van deze plannen te komen is een bedrag van en kele honderden guldens nodig voor de aanschaf van materiaal enz. Zodoende moet de vereniging eerst vaste vorm heb ben om te kunnen starten. Het ligt in de bedoeling om op het Sportpark Panhuis te gaan spelen en het komende seizoen al in competitieverband uit te komen. WINKELDIEFSTAL Terzake van diefstal in een supermarkt werd door de politie aangehouden mevr. H. uit Veenendaal. Bij het verhoor bleek de dame de diefstal te hebben gepleegd. Nadat proces-verbaal was opgemaakt werd zij heengezonden. WEER RUITENMANIAK AAN 'T WERK Nadat onlangs al eens een paar ruiten werden ingegooid in een pand aan de Van Hogendorpstraat gebeurde dit deze week weer tweemaal. De eerste maal was het dezelfde dader als destijds. Het toernooi is eigenlijk in tweeën ge splitst, namelijk in een afdeling voor teams van VHMO onderwijs en een af deling voor ULO, LTS enz. De VHMO scholen spelen in de zalen Eltheto, Ly ceum (beide zalen publiek toegestaan) en Huishoudschool (geen publiek). Het toernooi van de ULO en LTS wordt in de zalen van de Kon. Julianaschool, Talmaschool, Bruïnezaal, Ichthus ULO en aan de Sandbrinkstraat gespeeld. De fina les voor deze scholen worden maandag en dinsdag om vijf uur gespeeld in de zaal van de Kon. Julianaschool. JONGEN STAL BROMMERS, MAAR LIET ZE ERGENS STAAN In de nacht van dinsdag op woensdag trof de politie in de Hoofdstraat een on beheerde bromer aan. De volgende dag werd uit Amersfoort gemeld dat daar een jongen was aangehouden, die verschillen de bromfietsen had gestolen o.a. te Utrecht en Amersfoort. Het bleek dat de jongeman de gestolen Utrechtse brom mer in Veenendaal had achtergelaten, daar weer een brommer stal en deze op zijn beurt in Hoenderloo neerzette. BROMMER GEKAAPT De Veenendaler H. deed bij de politie aangifte dat zijn bromfiets was gestolen. Het voertuig is nog niet terecht. De finales van de VHMO-scholen wor den in Eltheto gespeeld. Zij beginnen beide dagen om 20.00 uur. De wedstrijden, uitgezonderd de finales, worden op tijd gespeeld, zodat voor een vlot verloop gezorgd kan worden. Overi gens hebben de organisatoren, de heren Buys, van Asselt en van Doorn die dit toernooi voor de zestiende maal organise ren, in de loop der jaren op dit gebied reeds een flinke reputatie opgebouwd, evenals het toernooi zelf, dat wijd en zijd bekend is. VEENENDAAL Gevonden: Rode handschoen; rode shawl; grijze regencape; rood plastic wantje; groen-blauwe shawl; zwarte suède handschoen; grijze ballpoint; groene damesportemonnaie met inh.; goudfasant; een paar zwart zijden da mes handschoenen; herenrijwiel; grijze kinderwanten; beige parapluie; kinder wantje; grijze handschoen; groene da mes glacé; plastic omslagje; pop; zwart grijze herenhandschoen; fruitschaaltje; grijze glacé; wit-rood mutsje; grijze parapluie; lichtbruine portemonnaie m. inh.; sleutel; jongensfiets; autoped; voetbalschoen; zwart gympakje; porte monnaie met inhoud; voegspijker. Verloren: Beige parapluie; 100 gul den; bruine nylon regenjas; gouden oorbel; heren glacé met haakwerk; gouden armband; lichtbruine dames portemonnaie inh. ong. 40 gld; boxer; zwarte ribfluwelen broek; groene au toped met gele spatborden; rode tas met inhoud; paar bruine handschoenen; slaven armband; 10 gld; rode autoped; pennezakje; grijze handschoen; rood etui met inhoud; doublé herenhorloge met zwart bandje; wasbeweger in doos; herenhorloge met grijs-blauw arm bandje; kistje met 50 sigaren; dames portemonnaie inh. ong. 25 30 gld; mapje met rijbewijs, kentekenbewijs enz.; zilveren armband; actetas met schoolschriften enz.; wit kindertasje; grijze herenhandschoen; kinderfietsje (driewieler). ELST Gevonden: Gasmasker; herenhand schoen; vrachtauto oliekleed. Verloren: regenbroek; zak meel. Het is nu de tijd om kaarsen te kopen voor de Kerstdagen. Zij brengen zo'n gezellige en intieme sfeer in de huiska mer. Uit veiligheidsoverwegingen heeft men in de kerstboom meestal elektrische kaarsjes maar op tafel moeten „echte" kaarsen branden, vinden de meeste men sen. Helaas druipen die vaak, afschoon er te genwoordig ook kaarsen in de handel zijn die slechts in beperkte mate aan dit euvel lijden. Een Engelse firma brengt nu een tafelverlichting op de Nederlandse markt die het probleem van het scheppen van een stemmige sfeer zonder de daaraan tot dusver verbonden nadelen oplost: Een fraaie huls van metaal is gevuld met een brandbare vloeistof en een lont. De vloeistof is reukloos en walmt niet. Het effect van deze „oliebrander" is als van een echte kaars. Op een vulling die niet meer dan enkele centen kost, brandt de kaars ongeveer vier uur. De verf is op het omhulsel gebrand, zodat deze niet bladdert bij verhitting. Ook is de vloeistof niet gevaarlijk, pas bij grote verhitting zou deze tot ontbranding kunnen komen. Ook dus een oplossing voor restaurants, waar men dagelijks kaarsen gebruikt, het geen bovendien een kostbare aangelegen heid is. Brandstof en lonten kunnen los worden ingekocht. Een kerstkrans behoeft niet altijd zoet te zijn. U kunt er ook een „hartige" krans van maken door in plaats van amandel spijs de krans met gehakt te vullen. U kunt een vulling maken, zoals die van het saucijzenbroodje of uw fantasie de vrije loop laten door bijvoorbeeld runderge hakt met veel paprikapoeder te nemen. Voor zo'n vulling heeft u nodig: 400 gram gehakt, 100 gram oud brood, een ei, zout, peper en andere kruiden naar smaak. Hierbij is uitgegaan van een hoeveel heid bladerdeeg, gemaakt van 125 gram bloem en 125 gram boter. Tegenwoordig kan men ook bladerdeeg „kant en klaar" kopen. Op de garnering van de kerstkrans kunt u uw eigen stempel drukken. Zo kunt u een grote augurk in grote schijf jes snijden en er dan een kerstboompje van knippen. Van schijfjes radijs maakt u sterren, met in het midden een felrode druk tomatenketchup. Schijfjes groene olijven, ook al met zo'n rode druppel, doen het uitstekend. Ook met plakjes worst zijn leuke garneringen te maken. Felrode en groene paprika's (in blik ver krijgbaar) kunt u èn als „vruchtjes" in het gehakt verwerken èn als versiering gebruiken. De hartige kerstkrans zal zowel aan tafel als bij de borrel uitstekend smaken. POEET „De sloper van auto's is tegelijk chirurg, sloper en poëet", zegt de voorzitter van de Federatie van autoslopers in Frankrijk. We zijn chirurg omdat we bij elke oude auto beginnen met het mes erin te zet ten om alle waardevolle delen eruit te halen. Vervolgens zijn we sloper om de mensheid van de wrakken langs de we gen te verlossen, en tenslotte zijn we po- eet omdat we bij elke wagen die we ver nielen tranen in de ogen krijgen. Per soonlijk, zegt deze voorzitter, sloop ik per jaar zo'n 6.000 oude auto's. En bij elk ervan stijgen poëtische tranen in mijn op. Want wij slopers geloven dat elke auto een ziel heeft. En wie zou niet ontroerd worden als hij een ziel aan het stoffelijk omhulsel voelt ontstijgen? „Bedenk eens, in 1923, toen ik mijn eerste auto sloopte, het was een Clément-Bayard, was ik on troostbaar. En een tijdje later kocht ik van een dame de Hispano die toebehoord had aan koning Alphons XIII. Toen het goede mens hoorde dat ik de wagen wilde slopen heeft ze me met een bezem achter na gezeten en het heeft maar een haaf gescheeld of ikzelf was toen gesloopt ge worden. MELK ZONDER KOE In deze moderne tijd moest het wel zover komen dat wij zonder koe (of geit) op tafel zouden krijgen. Het is natuurlijk zonder meer duidelijk dat binnenin het koeienlichaam een chemische fabriek aan het werk is en dat wij dan bij de „uit gang" het eindprodukt in de vorm van melk in ontvangst nemen, zonder nu ei genlijk precies in de gaten te hebben wat er nu eigenlijk is voorgevallen. De scheikundige weet daar meer van en verschillenden hebben al geprobeerd om het proces na te bootsen. Voor een niet onbelangrijk deel is dit gelukt. Men is daarbij uitgegaan van koolbladeren en erwtepeulen. Vermalen, met water aange lengd en vervolgens verwarmd. Het spreekt vanzelf dat dit een zeer nauw lettend toezicht vereist op het tempera- tuurverloop, de zuurgraden enz. Vervol gens worden de nodige vetten en koolhy draten, alsmede mineralen en vitamines toegevoegd. Zo ontstaat een romige enigs zins stroperige stof, die na toevoeging van het nodige water inderdaad sprekend op melk lijkt én er ook naar smaakt, be houdens dan dat men er het typische groente-aroma niet uit heeft kunnen krij gen. Zo maakt men uit 1000 kilo groenten 225 liter van deze melk. Voor de goedkoopte behoeft men het echter niet te doen. De kostprijs is nog een gulden per liter. Houdt dus de koeien voorlopig nog maar aan, aldus „Vee en Veevoeding". WINTERTIJD VITAMINENTIJD In vroeger tijden werd als de R in de maand kwam de fles met levertraan tevoorschijn gehaald voor de zo noodzake lijke vitaminevoorziening. Tegenwoordig is dit anders geworden. Wij nemen een pilletje, waar al of niet de belangrijke elementen ijzer, kalk enz. aan toegevoegd zijn. In de veestallen is het niet anders. Ook bij de veevoeding wordt de boer met veevoeding en mineralenvoorziening ge confronteerd. Er worden steeds zwaardere eisen gesteld aan de produktie en groei van de dieren en wil het vee hieraan voldoen dan moet extra aandacht aan vitaminen en mineralenvoorziening wor den geschonken. Wetenschap en onder zoek moeten hierbij voorop gaan, want het is in de loop der jaren wel gebleken, dat hiermee gemakkelijk brokken kunnen worden gemaakt. Wanneer er tekenen zijn die er op wij_ zen dat er tekort aan vitaminen of mi neralen zijn bij het vee, doet men er daar om verstandig aan een deskundige te raadplegen. Zelf experimentei-en is ge vaarlijk en bovendien duur. In aansluiting op het bericht over het grote School Kerstvolleybal Toernooi dat op maandag 28 en dinsdag 29 december in Veenendaal georganiseerd wordt volgen hier nog enkele mededelingen. In totaal hebben zich 155 teams voor dit grote sportgebeu ren in laten schrijven. Deze teams bestaan uit leerlingen van scholen (ULO, LTS, HBS enz.) uit de gehele omgeving. VEENENDAAL

De Vallei | 1964 | | pagina 3