Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Wensen van streekgenoten zijn zeer genuanceerd Agenda Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel De laatste dag Nog enkele uren en 1964 is weggeëbd uit de zee van de tijd. Een nieuwe bladzijde wordt opengeslagen. Terwijl de klokken beieren, de sirenes loeien en de glazen worden geheven doet 1965 zijn in trede. leder heeft zijn eigen gedachten over en zijn eigen wensen voor het nieuwbegonnen jaar. Wat in het oude jaar achterwege bleef, kan wellicht in het nieuwe gerealiseerd worden. Wat wel geschiedde, maar verbetering behoef de, kan herzien worden. Kortom, een nieuwe periode breekt aan, waarin ieder in eigen omgeving, zijn plannen en kansen heeft. Men wenst elkaar het allerbeste voor 1965, maar ieder heeft daarbij an dere beweegredenen, andere verlangens. Aan een aantal streekgenoten vroegen wij hun eigen specifieke wensen kenbaar te maken. De resultaten daarvan treft u in onder staande regels aan. OPTIMISME OVERHEERST OVER 'T ALGEMEEN BURGE MEESTERS WENSEN INGEZETENEN GELUK geitouuiale DAMES 38e JAARGANG WOENSDAG 30 DECEMBER 1964 Nr. 103 Bedaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktte: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bi) de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimam per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent OP DE .y a J. J. van Schuppen, dir. Panter Sigarenfabrieken een taak om een goede sfeer te scheppen, waarin ieder op zijn plaats tevreden en gelukkig kan werkzaam zijn. De heer van Schuppen wenst dan ook dat in het nieu we jaar een goede samenwerking zal wor den gevonden tussen de mensen in ver schillende beroepen of functies. Gehoor De heer H. W. Hannink, districtsvak bondsbestuurder, hoopt dat de werkgele genheid in 1965 zal blijven en dat de wol industrie zal gaan opleven na de huidige slapte. Ook hoopt de heer Hannink dat de werkgevers in 1965 meer gehoor zullen geven aan de wensen van de werknemers en dat de zwarte lonen „wit" zullen worden. Er zijn nog veel wensen, al kan in vergelij king met het verleden een gunstige ba lans worden opgemaakt. De mensen heb ben de indruk dat ze niets overhielden H. W. Hannink, vakbondsbestuurder van de in dit jaar doorgevoerde loons verhoging en dat is misschien de reden dat men zo weinig tevreden is. Zo be zien heeft de werknemer niet geprofiteerd van de gestegen welvaart. Daarentegen is het zo, dat de Nederlandse vrouw niet aan het arbeidsproces deelneemt. In het buitenland is dat wel zo, waardoor de levensstandaard hoger is. De heer Han nink spreekt de wens uit dat de onder handelingen ertoe mogen leiden dat de Totaalbeeld goed De heer Overdijk, een winkelier uit Amerongen vindt het totaalbeeld van 1964 goed. Hij is alleen niet gerust op de ontwikkelingen van de laatste dagen en vindt dat er gevaarlijk spel wordt ge speeld op het loonfront. De grote groep middenstanders wordt in een achteraf- positie gedrukt. Alle prijzen stijgen, maar de winkelier krijgt geen compensatie. De winstmarge's blijven daarbij gelijk of gingen naar beneden. Vele kleine winke liers zijn geliquideerd en deze dingen stemmen mij tot nadenken. Een mens wil P. F. Overdijk, winkelier Amerongen toch altijd met hard werken ook resulta ten zien? zo vraagt de heer Overdijk. Ove rigens mag hij niet al teveel klagen en hoopt hij dat de koopkracht zal toenemen en dat 1965 wat betreft de hele gang van zaken zal aansluiten op zijn voorganger 1964, waarbij de heer Overdijk alle men sen in Amerongen een voorspoedig nieuw jaar toewenst. Trouwen Tot slot de mening van een jongedame uit Eist, die al drie jaar verloofd is. Bet- sie Hensen (20) hoopt dat 1965 meer kan sen zal bieden aan de jonge paartjes opdat zij kunnen gaan trouwen. Zij ziet het nóg Betsie Hensen, tricotnaaister Eist Burgemeester Mr. Dr. J. Hazenberg van Veenendaal wenst de gehele bevolking een gelukkig nieuwjaar, alsmede zyn col lega's uit de omgeving, waarmee prettige relaties worden onderhouden. De Burge meester hoopt voorts dat de werkge legenheid in deze industrieplaats op peil zal blyven en dat de gemeente een groot quantum woningen zal wor den toegewezen, zowel in de woning wet als de vrye sector. In het afgelopen jaar kwamen grote gebouwen gereed en de Burgemeester hoopt en verwacht dat dit zal doorgaan. In het begin van 1965 hoopt men te kunnen beginnen met de bouw van het nieuwe Raadhuis en ook de bouw van een nieuw Lyceum staat voor de deur. Een overdekt zwembad comple teert de wensen. Burgemeester Hazen berg vindt het na deze positieve uit spraken jammer dat de gemeenten in deze wclvaartstyd zo gebonden zijn aan investeringsprogramma's en bouwvolu men. Er zijn veel remmingen en alles wat wij zouden wensen kan op deze wyze niet tot stand komen. Tenslotte beklem toonde Burgemeester Hazenberg de aan gename sfeer waarin men hier in Vee nendaal ondanks verschillende ziens wijzen en opvattingen de arbeid ver richt en hy hoopt dat deze tendens ook in 1965 zal blijven bestaan. De Burgemeester van Rhenen, Jhr. Mr. L. H. N. F. M. Ridder, Bosch van Rosenthal hoopt dat we met z'n allen in 1965 toch eindelijk eens verlichting krijgen in de nog steeds neersende woningnood. En dat in een tijd van welvaart en 20 jaar na de oorlog. Het is nog dezelfde toestand als toen ik in 1947 in Rhenen kwam en er is nog geen enkel perspectief of licht puntje te zien, aldus Rhenens burger vader. Wat mijn gemeente betreft wens ik dat we in 1965 een eigen overdekt zwembadje zullen krijgen en er is alle hoop dat dit voor elkaar komt. De Bur gemeester constateerde tot zijn leedwezen een sterke ontevredenheid ondanks de welvaart. Het is net of we niet meer af kunnen wachten. We vragen maar om subsidie van de overheid en om meer loon van het bedrijfsleven. We mochten als Nederlanders allen wel eens dankbaar zijn dat we in tegenstelling met andere gebieden op de wereld in alle rust en Veenendaal: Mr. Dr. J. Hazenberg vrede ons werk kunnen doen en in een zekere welvaartspositie verkeren. Rhenen: Jhr. Mr. L. H. N. F. M. Bosch rider van Rosenthal Burgemeester Jhr. O. v. d. Bosch van Amerongen vindt het zwembad een heel belangrijke zaak al gaat de woningnood daar nog bovenuit. Het verenigingsleven in Amerongen krijgt in 1965 een nieuw ac cent en zal de geboden kansen (als het nieuwe Dorpshuis gereed is) met beide handen moeten aangrijpen. Daarbij krij gen de verenigingen misschien een zwaar dere opgaaf, maar gezien de gemeen schapszin, die Amerongens bevolking on langs toonde bü de inzameling voor het zwembad, gelooft Burgemeester v. d. Bosch dat ook op dit punt de zaken goed zullen gaan. Wat het algemene welzijn be treft merkte de burgemeester op dat we niet terug moeten kijken, maar allen te zamen moeten werken aan de voortgaan de verbeteringen op sociaal gebied, waar bij men dan met een dankbaar hart, al deze dingen mag aanvaarden. De Ame- rongense ingezetenen toonden een ge meenschappelijke taak goed te verstaan en daarom is Burgemeester v. d. Bosch ook optimistisch over 1965, waarbij hy elk van zyn ingezetenen een zeer voor spoedig jaar toewenst. Amerongen: Jhr. O. v. d, Bosch Burgemeester Hosang van Renswoude heeft vele verlangens. Met name op het terrein van de recreatieve gedachte. Er zal in Renswoude meer aandacht aan de sport en de ontspanning moeten worden besteed. Er is een groot gebrek aan gym nastieklokalen, zodat zelfs de jongsten onder ons van enige lichamelijke op voeding verstoken zyn. Er is in de Raad al gepraat over een zwembad. Dat is zeer zeker nodig en ik wens dat dit zo snel mogelijk realiteit is. Maar zelfs de ge ringste behoeften op het punt van sport en recreatie worden in Renswoude niet opgelost. Dit is wel het grote kernpunt. Met de wegen staan we er best voor en de riolering zal er ook wel komen. De woningbouw is bedroevend. We kregen vorig jaar 6 woningen, maar we zyn be vreesd dat we er twee jaar mee moeten doen. Terugkerend tot de sport zei Bur gemeester Hosang dat de enige sport vereniging (de voetbalvereniging) geen goede trainingsgelegenheid heeft. Doe eens iets voor de jeugd, zo zou ik myn ingeze tenen wel willen toeroepen, waarby wy zelf als gemeente voorop moeten gaan. Overigens wens ik alle Rcnswoudenaren, veel geluk, voorspoed, maar vooral vrede toe. Kort Burgemeester Hoytema van Konijnen burg van Scherpenzeel was heel kort en krachtig. Alle wensen van gemeentebe stuurders komen op het ene punt neer: Meer woningen. Dat wens ik uiteraard ook, maar ik zou heel kort willen zeggen: „Ik wens dat het mijn gemeentcnaren in 1965 wel moge gaan en dat zy onder een eigen dak goed en tevreden mogen leven". Burgemeester Platteel van Ede was he laas afwezig, maar in zyn plaats gaf de Chef van de afdeling Financiën, de heer Bot, zijn visie, althans wat betreft de streek rond De Klomp en Ederveen. Wat het laatste dorp betreft, hier zyn gunstige Renswoude: J. A. Hosang Ede: Dr. P. J. Platteel berichten te melden. Er kwam vergunning voor de bouw van 21 woningen en hier mee wordt een begin gemaakt. Het Groene Kruisgebouw, annex politiepost is byna gereed. Een Dorpshuis is ook nog een wens, maar daarvoor is het particuliere initiatief nodig en naar ik verneem is men behoorlijk uktief. Wat De Klomp betreft, ondanks het lage leerlingenaantal van de O.L. School heeft de gemeente alle aan dacht voor het bewoonbaar houden van deze school. Overigens zyn er dus ver heugende dingen in petto. Het wegenplan is aldaar zeer behoorlyk. Ik wil de be volking uit dit westelijke deel van Ede I de beste wensen voor 1965 overbrengen. Overigens wenst de Burgemeester al zyn ingezetenen een zeer voorspoedig 1965 toe en heeft dan nog een speciale wens: Dat de wereld in vrede mag leven! Dankbaarheid Ds. A. Terlouw, Industriepredikant te Veenendaal vindt dat er alle reden is om tijdens de jaarwisseling dankbaar te zijn. Dankbaar tegenover God en tegenover het verleden. Toch kan een gevoel van onbehaaglijkheid worden geconstateerd, volgens Ds. Terlouw, doordat grotere be hoeften worden gekweekt. De moderne communicatiemiddelen werken er hard Ds. A. Terlouw, industriepredikant aan mee deze luxe behoeften binnen het bereik te brengen. Als dit zaad eenmaal is gezaaid komen de onprettige bijpror dukten, zoals jaloezie en naijver. Iedere maatschappij brengt zijn eigen behoeften mee en het leven is hierop afgestemd. Je kunt niet altijd de onaangename dingen in een bepaalde maatschappij op een be paalde groep mensen schuiven. Ieder draagt er het zijne toe bij, maar het is wel te hopen en dat is ook mijn vurige wens dat men in 1965 in de industrie een stap nader kan komen tot meerdere samenwerking tussen de verschillende groepen. Somberheid verdween De heer J. J. van Schuppen, directeur van de Panter Sigarenfabrieken, vindt dat 1964 zakelijk gezien, een goed jaar was Het bedrijfsleven zag in het begin van het jaar de toestand somber in, maar dit pes simisme werd gelogenstraft. De toestand ontwikkelde zich veel gunstiger dan ver wacht werd. In de sigarenbranche steeg de aktiviteit in het voorjaar, mede naar aanleiding van een Amerikaans rapport over het roken en deze goede tendens zette zich het hele jaar voort. Er blijft nog het probleem van de arbeidsbezetting. Het tekort is eerder toe- dan afgenomen, volgens de heer van Schuppen, maar zijn bedrijf kon dit enigszins opvangen door de stichting van een filiaal te Utrecht. Ook de heer van Schuppen betreurde het dat er geen „echte blijheid" onder de mensen is. Dat zie je in alle lagen. De oorzaak is moeilijk; aan te wijzen. Mogelijk komt het door de gecompliceerdheid van onze maatschappij. We staan op een been en hoe moeten we het tweede erbij trek ken. Het is een zoeken en tasten, vele ge leerden zijn met dit probleem bezig. Werkgevers en werknemers hebben beide werknemers in 1965 in grotere mate zul len meeprofiteren van de gestegen wel vaart. Huisvrouw Mevrouw Jansen, huisvrouw uit Rhenen en wonende op de Prunuslaan hoopt dat er in 1965 vrede tussen de volkeren zal heersen. Zij heeft vier kinderen en spreekt de wens uit dat er in Rhenen een overdekt zwembad zal komen. Me vrouw Jansen is overigens zeer gelukkig, woont in een zonnig huis, maar zou in 1965 wel graag televisie willen hebben. De kinderen gaan nu bij andere mensen kij ken. Of het er in het nieuwe jaar „aan zal zitten" hoopt mevrouw Jansen wel, maar ze gelooft het nog niet direct, om dat het huishouden erg duur is. Mevrouw Jansen gaat vol goede moed het nieuwe jaar in en wenst ieder een voorspoedig 1965. Mevr. J. H. Jansen-Verhoef, huisvrouw Rhenen Niet klagen Mevrouw Veldhuizen, boerin uit Rens woude, hoopt dat het zo zal blijven als het nu loopt. Er blijven altijd nog wel wensen over. Het is met de kippenprijzen vreemd gesteld. Dan gaan ze omhoog, dan weer omlaag. Je moet er precies tussen door kunnen zeilen, zegt mevrouw Veld huizen. Zij heeft nog een speciale wens: Dat het verenigingsleven in Renswoude wat bloeiender zou worden, ook op boe- Mcvr. v. Veldhuizen, boerin Renswoude lengebied. Er is te weinig aktiviteit en als dat beter zou worden is er al een grote wens van deze landbouwersvrouw vervuld. niet direct gebeuren dat ze een huis krijgt toegewezen maar het is wel haar grootste wens voor 1965. Ze is verder tevreden met haar werkkring op een Veenendaals tri- cotagebedrijf. Ze verdient goed en al wil iemand altijd meer hebben, wat ze logisch vindt, mag ze niet klagen. Zij heeft niet veel behoefte aan ontspan ning, gaat zo nu en dan naar de film en is verder in haar vrije tijd bij haar ver loofde. Betsie hoopt dat alle mensen het in 't nieuwe jaar goed met elkaar zullen kunnen vinden. VEENENDAAL Woensdag 30 december 7-10 uur: Vogeltentoonstelling in Patrimo nium school. Donderdag 31 december 2-6 uur: Vogeltentoonstelling in Patrimo- niumschool. Vrijdag 1 januari (Nieuwjaarsdag): 10 uur v.m. - 10 uur n.m. Vogel tentoonstelling in Patrimonium- school. Vrijdag 1 januari (Nieuwjaarsdag): 12-13.30 uur Bovenzaal hotel „De Korenbeurs". Nieuwjaarsreceptie door Burgemeester en Mevrouw Hazenberg. RHENEN Dinsdag 5 januari 8 uur: Openbare Raadsvergadering. naast de Apotheek Tel. 3184 Hoofdstr. 51 Veenendaal 3UN6HAHS PRISMA PONTIAC m OMEGA i voor betere uurwerken

De Vallei | 1964 | | pagina 1