1964 in het kort herhaald R0SELLA K oud weer lil Veenendaal kwamen grote projecten gereed Jaaroverzicht Amerongen L CHiVBOUT TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 30 DECEMBER 1964 Nr. 103 RHENEN in 1964 0 V.A. B. I? KIRPESTEIN ELST OVERBERG EDERVEEN RENSWOUDE in 1964 NYLONS in de nieuwste kleuren SCHERPENZEEL in 1964 Voor Veenendaal was 1964 een zeer belangrijk jaar. Het zal geboekst aafd blijven als het jaar van de openingen. Opening van het Bejaarden centrum „De Engelenburgh", van het fraaie Sportpark, van de Chr. Technische Talmaschool, van 2 kerkgebouwen, een nieuwe lagere school, een vleeskeuringsgebouw en noem maar op. En de plannen gaan maa r verder: In een beslissend stadium zijn de plannen voor het nieuwe Raadhuis, een nieuw Lyceum, de nieuwe herv. Sionskerk is bijna ge reed. Sporthal, zwembad en een nieuw Postkantoor zijn nog iets ver der verwijderd misschien. Het is bouwen, bouwen geblazen in het nijv ere Veenendaal. Maar laten we bij het afscheid van 1964 de voorbij gegane periode even langs lopen. In het grote geschiedboek van Amerongen komen voor het jaar 1964 naast een groot aantal kleurige bladen ook een aantal zwarte bladzijden voor. Een belangrijke ge beurtenis was de geboorte op 6 oktober van Roelof Henken. Roelof bleek op de kop af de 5000ste Ameronger te zijn. Natuurlijk werd aan dit feit een feestelijk tintje ge geven. De raad nam het belangrijke besluit voor Amerongen zelf een zwembad te gaan stichten. Eind augustus installeerde de burgemeester een commissie van ingeze tenen die bij dit werk behulpzaam zouden zijn en het gemeentebestuur adviseren. Begin januari een huldiging. Gods dienstonderwijzer Gaasbeek werd bij zijn afscheid van alle kanten de hand ge drukt. Ook de heer van Viegen moest op de dertiende vele handen drukken toen hij zijn zoon Wouter op het gemeentehuis kwam aangeven. Het bleek dat de kleine Wouter de 25.000ste van Veenendaal was. Een stroom van geschenken vloeide naar de Gortstraat. Kwam op die historische maandagmor gen de naamgeving aan de orde, half ja nuari werd bekend, dat men het bejaar dencentrum „De Engelenburgh" had ge doopt. Op 71-jarige leeftijd overleed de heer de Kleuver nadat hij drie maanden tevoren kolendampvergiftiging had gekre gen. Mevrouw Buddingh stelde in de raad geen vragen over kolendamp, maar over een andere stank, die door een bepaalde fabriek zou worden verspreid. Ook een bepaald „luchtje" zat er aan het pro gramma „Zo is 't toevallig ook nog eens een keer" dat op de TV werd uitgezon den en waarop Ds. J. Overduin later op dezelfde televisie zijn visie gaf. Cae- cilia gaf midden januari haar win teruit voering. Wintergenoegens volop, maar niet genoe- gelijk voor de Veenendaler Jan Overeem, die met zes anderen tijdens een schaats wedstrijd in een wak stortte. De Centrale Hervormde Kerkeraad uitte haar teleur stelling over de overgang van Prinses Irene naar het R.K. geloof en zond te legrammen naar het Kon. Huis. B en W van Veenendaal vonden het te leurstellend dat men zo weinig (134) wo ningen kreeg toegewezen. Voor de Britse militairen, die op de laatste dagen van januari door Veenendaal marcheerden was het misschien teleurstellend dat dit met de stille trom gebeurde. Op de eerste dag van februari vierde gemeentesecretaris, de heer D. van Manen zijn 25-jarig jubileum als gem. ambtenaar. De Veenendaalse Raad was begin febru ari ontstemd over de houding van de Prov. instanties t.a.v. de gaslevering aan Veenendaal. Niet ontstemd, maar wel wei nig waardering had de Raad over de voorgestelde straatnamen Pauw en Leen- tje, Kleinrog, de Schothoek. Midden fe bruari vierde de Winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" haar 40-jarig ju bileum, praktisch tegelijk met de Za terdagvliegers. Op 12 februari overleed de oud-adjudant van politie, de heer Stappenbelt. Heel Veenendaal stond in die februari dagen in het teken van de aktie „Laat ons niet alleen staan". Net als bij Open het Dorp had men een groot scorebord aan gebracht, dat op 18 februari het bedrag van f 35.000,aanwees. Vele particulie ren, kerkelijke instanties en bedrijven schonken flinke bedragen. De fabrikan tenvereniging kreeg een nieuwe voorzit ter in de heer L. M. Bonnike. De heer H. G. Hey trad af. Begin maart kwam het bericht dat Hannes Bos, een markante figuur op 81-jarige leeftijd was overle den. Intussen hield het gemeentebestuur een enquête in het Schrijverspark om de onderwijsbehoeften te peilen. Gymnastiek onderwijs kon in ruime mate worden ge geven in het juist gereedgekomen nieuwe gymnastieklokaal aan het Slot. de Bruïne- plein, dat door vele bewonderd werd. Ook de Palmpaasoptocht waaraan veel kinderen deelnamen ontlokte kreten van bewon dering. Tenslotte was burgemeester Ha zenberg verwonderd toen twee Edese jon gens hem het eerste kievitsei aanboden. Veel goede wensen werden op de laatste dag van maart aangeboden aan Frans van Barneveld, die 50 jaar bij Frisia was. In april bezochten ongewenste gasten de grote textielzaak van de firma Diepe- veen en braken de kassa's open. De gas ten, die aanwezig waren bij de receptie n.a.v. het afscheid van dokter Engel wa ren niet ongewenst, wel had het heel wat voeten in de aarde eer de stroom van bezoekers de receptietafel was gepas seerd. Begin april ging ook de eerste paal voor een nieuwe afdeling van de SKF de grond in evenals 26 jonge meidoorns door de schooljeugd in het Schrijverspark ge poot. De jeugd was bij duizenden pre sent tijdens de kinderzang op Koninginne dag, evenals 's avonds op het Oranjebal* De sportliefhebbers genoten van de Mo torcross en de „Vallei" voetbalwedstrijd. Een groot aantal plaatsgenoten werd op 30 april onderscheiden. Drie hoge onderscheidingen als Ridder in de Orde van Oranje Nassau vielen ten deel aan de heren J. C. Bottenheim, Ant. de Ruiter en D. H. Hootsen. An dere versierselen kregen de heren Kleyer, Schreuder en Heykamp. Begin mei werden onze gevallenen her dacht en half mei herdacht de SKF haar 50-jarig jubileum. Een feestelijke recep tie, een onthulling van het monument en een klaterend feest voor het personeel waren de uiterlijke verschijnselen. Feest ook bij de textielarbeidersbond „De Een dracht" die vijf jaar korter dan de SKF bestond, n.l. 45 jaar. Een groot aantal ju bilarissen werd in de feestzon gezet. Ook in de meizon stond de opgerichte „Ere- boog" op de Kerkewijk, die het verkeer in goede banen moest leiden, hoog boven de straat. Eveneens hoog boven de Vee nendaalse straten zou burgemeester Ha zenberg vliegen als hij ter ere van de opening van een supermarkt per helicop ter zou neerdalen. De burgemeester daal de niet, wel een dichte mist, die het vertrek van het vliegtuig verhinderde. Niet per helicopter, maar gewoon lopend, arriveerden begin juni de eerste bewo ners van het bejaardentehuis. Het was het bejaarde echtpaar de Vries uit Lun- teren, ofschool niet zo bejaard als de heer Verhoef, die als oudste inwoner van Vee nendaal zijn 98ste verjaardag vierde. Om nog even bij de feestende oudjes te blij ven. Op 2 juni vierde het echtpaar van Dolderen van de Buurtlaan-oost haar diamanten bruiloft. Wij zochten het bruidspaar in him wo ning op. Over woningen gesproken, de woningbouwvereniging Patrimonium koos een nieuwe voorzitter in de persoon van de heer B. B. van Leeuwen. De Chr. Tex tielarbeidersbond „Unitas" deed de bouw vereniging na en koos de heer Blanke- spoor als voorzitter. Op 14 juni begroette de Herv. Evang. „Sola Fide" geen nieuwe voorzitter, maar wel een nieuwe predikant, Ds. G. C. Vij zelaar gekomen van Deil en Enspijk. De chronische zieken hadden in die pe riode een fijne vakantieweek op de Thijmse Berg. De jeugd had nog geen vakantie, maar liep wel de Avondvier daagse uit. Ze waren na de vierde dag nog welgemoed, maar doodop. Helemaal dood was de walvis, die op de Markt ten toongesteld werd. Ds. Terlouw hulde zich in overall en ging een poos werken bij de Hoogovens. Di Ritmeester Wandelclub vierde intussen haar 10-jarig bestaan. De Veenendaalse Raad vierde geen feest toen zij haar fiat moest geven aan de uitgaaf van 5'/» miljoen voor het nieuwe Raadhuis en zeker niet toen bleek dat. de belastingen de hoogte in zouden gaan. Toch ging men (schoorvoetend) akkoord. Heel verrassend was ook het akkoord dat gesloten werd om het nieuwe Sportpark op zondag (na 1 uur wel te verstaan) open te stellen. De stem verhouding was 10 voor en negen te gen. Niemand was ertegen toen op 17 juni de poorten van de fabrieken veertien JANUARI: Het jaar 1964 begon rustig in Rhenen. Voor de schaatsliefheb bers was er zo in de loop van deze maand gelegenheid een baantje te rijden. Op donderdag 20 januari werd door de Rhenense burgemeester de Vrouwenadviescommissie tep ge meentehuize geïnstalleerd. FEBRUARI: De Christelijke Oratorium Vereniging Euphonia bracht op 27 februari in de Cunerakerk, die voor dit doel wel uitermate geschikt is wederom de Johannes Passion van Johan Sebastiaan Bach. MAART: Op donderdag 5 maart werd wederom de Rhenense Paasveeten- toonstelling gehouden. Er werd ook ditmaal zeer goed vee tentoongesteld en het aantal inzendingen beliep 157 stuks vee. Op 21 maart bestond hotel café restaurant De Grebbeberg veer tig jaar. De Streekhuishoudschool aan de Nieuwe Veenendaalseweg bestond weliswaar nog niet zo lang, doch omstreeks deze tijd begon men met een flinke uitbreiding van deze school, gezien de grote belangstelling die er voor dit onderwijs bestaat. Op zaterdag 21 maart namen een groot aantal Rhenense kinderen deel aan de door de Rhenense Middenstands Centrale georganiseerde Eierzoekwed- strijd. Dit was een evenement dat ten zeerste naar de zin was van de jeugd. Op 31 maart was het afscheid van de gemeente-secretaris, de heer Th. v. d. Willik. Namens H.M. de Koningin speldde Rhenens burgemeester de scheidende secretaris een Koninklijke onderscheiding op de borst. APRIL: In april was wel het belang rijkste evenement de viering van Ko ninginnedag. Deze dag stond in hoofdzaak in het teken van de vie ring door de jeugd, doch in de mid daguren was er een demonstratie van een ponnieclub, terwijl er des avonds een openluchtfilmvoorstelling was. De dag werd besloten met een groots vuurwerk. MEI: Evenals voorgaande jaren werden ook nu de gevallenen weer herdacht en wel op de militaire begraafplaats op de Grebbeberg. Een talrijk pu bliek kon op Hemelvaartsdag weer genieten van de door de MACRO ge organiseerde motorcross op de Greb beberg. JUNI: Op vrijdag 5 juni opende Rhe nens burgemeester de Midget Golf baan, gelegen bij Ouwehands zwem bad op de Grebbeberg te Rhenen. Voor de Rhenenaren en de velen die Rhenen een bezoek brengen is dit een nieuwe attractie gebleken. Zater dag 20 juni was voor de Rhenense ouden van dagen een van de hoog tijdagen van 1964, want op die dag werd de jaarlijkse autotocht gehou den. Ditmaal voerde deze tocht de oudjes o.a. naar Harderwijk en Apel doorn. JULI: De R.M.C. zorgde ervoor dat zo wel Rhenenaren als vakantiegangers aan het einde van deze maand wat konden beleven door diverse festivi teiten te organiseren die zeer in de smaak vielen van het publiek. AUGUSTUS: In de raad behandelde men de ontwikkeling van Achter berg, men was van oordeel dat er wel het een en ander diende te ge beuren, doch wilde het verder zo eenvoudig mogelijk houden. SEPTEMBER: In een vergadering wer den de nieuwe plannen voor een jachthaven ontvouwd en richtte men een watersportvereniging op. Voor de herdenking van het 40-jarig jubileum van de Rhenense brandweer werd een werkcomité benoemd dat voor een jubileumgeschenk ging zorgen. OKTOBER: Op 10 oktober verhuisden 43 Rhenense bejaarden tijdelijk naar Veenendaal, waar zij in het oude rusthuis zullen verblijven tot het nieuwe Rhenense bejaardencentrum, dat ongeveer twee miljoen zal gaan kosten, gereed is. NOVEMBER: De uitbreiding van de Streekhuishoudschool naderde het einde, men was inmiddels zo ver dat alle leerlingen weer onder eigen dak konden worden opgevangen. In de gemeente Rhenen begon men met een sociografisch onderzoek, waar voor men de enquêteformulieren weer naar het gemeentehuis moest terugzenden. Door dit onderzoek wilde men de mening van de bevolking over een heleboel punten peilen. Za terdag 21 november herdacht de vrij willige brandweer Rhenen haar 40- jarig jubileum. Tijdens een drukke receptie werd het jubileum geschenk van de burgerij: nieuwe uniformen, aan de brandweer overgedragen. DECEMBER: De maand december stond in het teken van Sint Nicolaas en de R.M.C. organiseerde van eind novem ber tot begin december een actie, die veel succes had. In de loop van deze maand bleek dat de Rhenense ouden van dagen, die in het oude rusthuis in Veenendaal verblijven, door de Rhenenaren niet werden vergeten. dagen gesloten bleven en de Veenen- dalers zwermden uit. Nauwelijks was men weg of door een fel noodweer kreeg de plaats overlast van het water dat tot in vele kelders doordrong. Zelfs de te levisie besteedde er aandacht aan! Niet aan de uitslag van de jeugdenquête, die na 2V* jaar, aan de oppervlakte kwam. Wel was hierover een bespreking op de ra dio. De uitslag van de verkeerstelling, die begin juli gehouden werd, was sneller bekend. Maar weinig bemoedigend. B en W voorspelden dat de Hoofdstraat en Kerkewijk in 1966 totaal geblokkeerd zou den zijn, mits er iets gebeurde. De bijen- markt trok weer vele imkers naar deze plaats. Andere Veenendalers trokken weg om in Nijmegen de Vierdaagse uit te lopen. Begin augustus brandde het Koetshuis boven op de Berg af en gingen Caecilia en de Pijpers voortaan samen verder mar cheren. Het laboratorium van D.S. werd ook door brand geteisterd, maar het Sportpark „Panhuis" lag op 22 augustus maagdelijk te wachten op de feestelijke en officiële opening. Na vele toespraken gingen de ballen aan het rollen. Veel toe spraken bij de opening van de nieuwe CNS school III aan de Adr. van Ostade- laan. De oudjes hielden geen toespraken maar klommen nog behendig in de voer tuigen, die hen naar Apeldoorn en om geving brachten. Panter behoeft geen voertuigen in te leggen en personeel uit Utrecht te gaan halen, want het stichtte daar zelf een vestiging. Veel beroering begin september rond de schorsing van Dr. J. G. Thoomes. Pers, radio en T.V. hadden er een hele kluif aan. De jeugd zag er ook een kluifje in en nam op eigen initiatief een dagje vrijaf. Geen Thoomes, geen schoolEen opwekkender geluid uit de onderwijswereld. Mej. Beeken kamp was 40 jaar onderwijzeres en werd hartelijk gehuldigd. Ook notaris Maris moest handen schudden omdat hij 25 jaar in 't Veen was. Caecilia was er veel lan ger. Ter ere van het 60-jarig bestaan van deze Harmonie werden de bloemetjes buiten gezet. Een concours was wel het grootste evenement. Veel onrustiger dan bij deze feestelijkheden ging het toe op Lampe- gietersavond toen de politie in het ge weer moest komen om belhamels op te brengen. Direct na nieuwjaar waren er al een aantal wisselingen in het kerkelijk colle ge. Om nog even bij de kerk te blijven, de kerkeraad van de hervormde kerk stuurde een telegram naar het Kon. Huis om haar droefheid uit te spreken om trent de geloofsovergang van Prinses Irene. Dat nam niet weg dat de toren van de hervormde kerk een mooie verlichting kreeg. Het echtpaar T. v. d. Scheur kwam in de koude februarimaand uit het koude Canada terug na een verblijf van enkele maanden. Het was ook nog vrij koud toen Crescendo in maart haar jaarlijkse uit voering gaf. Begin april werden de ge moederen in Eist even verhit toen er een klein schoolstrijdje ontstond over het wel of niet gezamenlijk vieren van het Oran jefeest. Na veel gepraat en het uitgeven van communique's was het eind van het liedje dat er toch 200 Elsterse kinderen meededen aan de optocht die 's middags was georganiseerd. Toch eendracht in de kleine Elster gemeenschap wat ieder tot vreugde stemde. Ter ere van de verjaar dag van H. M. de Koningin werd de heer H. Kruidenier onderscheiden. Hij ontving de gouden medaille behorende bij de Orde van Oranje Nassau. Toen er al een vleugje warmte begon door te dringen stichtte Eist een diepvrieskluis om de goederen beter te kunnen bewaren. Zeer warm was het op die zondagmiddag begin juni toen Ds. A. Stekelenburg afscheid nam van de hervormde gemeente wegens vertrek naar Lexmond. De heer Boeve, hoofd van de Opwekkender was de huldiging van 3 jubilarissen bij de Leidse Wol en niet minder dan 48 bij Ritmeester. Tegelijk met de laatste huldiging werd de nieuwe noodslachtplaats in gebruik genomen. Patr. Bouwvereniging nam de centrale antennes nog niet in gebruik, maar begon met de aanleg. De parlementariërs, die bij VSW op bezoek waren gingen niet even een kijkje nemen of de REM er ook opgezet was. Dokter Verbeek verliet op 1 oktober onze plaats en verhuisde naar de Domstad. Ook de directeur van het postkantoor, de heer Stufkens nam af scheid. Hij werd opgevolgd door de heer Slagter. Het bleef dus bij de S. op het Postkantoor. „What is in a name". Maar zo dacht de Raad er niet over, want men had weer een uur nodig om te debatteren over Boompjesgoed, Kleine Pekken en was dies meer zij. Uiteindelijk zullen deze historische namen op de bordjes in En gelenburgh gaan prijken. Bloemen prijk ten op de feestdis in de Korenbeurs waar de heer T. van Beek zijn gouden zaken- jubileum vierde. Velen kwamen de jubi laris de hand drukken. Dat gebeurde ook in de Petrakerk waar Ds. J. Overduin werd onderscheiden n.a.v. zijn vervroegde emeritaat per 1 oktober. Begin oktober hield de BB een grote paraatheidsoefening. De deelnemers wer den 's morgens eerst naar Rhenen ge bracht. Andersom ging het met de Rhenense bejaarden die naar Veenendaal ge bracht werden en tijdelijk onderdak kregen in het Oude bejaardentehuis, totdat het nieuwe in hun stad klaar zal zgn. De begroting van Veenendaal toonde aan dat er bezuinigd moest worden. En wel op grote schaal. Eind oktober waren er weer jubilea bij Frisia en Hollandia en vernamen we van een ernstig ongeval waarbij de Veenendaalse zakenman de heer Diepeveen het leven verloor. De Instuif kreeg in deze periode een derde j eugdwerkleider. Op 10 november werd onder over weldigende belangstelling het nieuwe bejaardencentrum officieel geopend. Burg. Hazenberg trok een omhullend doek weg waardoor de naam „DE ENGELEN- chr. school vertrok eveneens uit Eist, maar zocht het meer noordelijker. Het schoolhoofd ging naar Kampen. Midden juni werd de bouw van de nieuwe brand weerkazerne aanbesteed. Minder prettig voor de fam. Need, was de sommatie dat ze hun huis moesten ontruimen. Het gezin zat een dag onder de blote hemel. De heer Drost, directeur van een bedrijf, ruimde juist een huis in, namelijk een boeren woning, dat hij. als museum van oud gerij bestemde. In oktober was het feest in Eist, want de nieuwe muziektent werd geopend. Veel dank werd gebracht aan de fa. Kosters, die er veel toe bijdroeg. De kontactgroep 9 ontketende een grote St. Nic. aktie en de bekende Mounties waren present op het Jeest van Oranje Wit. Hen- nie Huizinga uit Eist was present in Aals meer, waar zij meedong naar het nationa le kampioenschap trampolinespringen. De populaire herenkapper A. Budding was begin december 40 jaar in Eist en ook dat werd gevierd. Tenslotte sloot de postduivenvereniging „De Instuif" het jaar 1964 af met een fraai opgezette ten toonstelling. VEENENDAAL CITY-MOTURS-EDÉ BURGH" zichtbaar werd. De Raad ver leende intussen krediet voor het defini tieve ontwerp Sporthal/ Zwembad. De schooljeugd nam intensief deel aan ver- keerslessen op het plein in zuid. De Patr. school in zuid moest haar hoofd, de heer Schilperoort, missen, die op 14 no vember overleed. Het Roode Kruis kreeg half november een andere commandant, in dokter Rijlaarsdam. Eind november ar riveerde de Goede Sint en vernam daar dat de Veenendaalse Winkeliers met hun aktie de Blindenbibliotheek wilden steu nen. De Scheepjeswolharmonie blies bij de interlandwedstrijd Nederland-Engeland en de dieven bliezen midden in de nacht een snelle aftocht nadat zij voor mille aan horloges hadden buitgemaakt, bij een Hoofdstraatjuwelier. Nog twee onder scheidingen. Allereerst voor de heer G. G. de Ruyter, die 50 jaar in dienst was bij N.V. Frisia en de heer C. Goote, die begin december 80 jaar werd en door het bestuur van de Chr. Lagere Technische school werd gehuldigd. Het nieuwe Raadhuis werd aanbesteed en dit wees uit dat een Veenendaals bedrijf de laagste was. Op 66-jarige leeftijd overleed Mr. Callenbach, oud-directeur van de Kon. Scheepjeswolfabrieken. De Chr. Lagere Technische Talmaschool werd onder grote belangstelling geopend. In die laatste maand van 1964 nog twee openingen. De Geref. Gem. en de Ned. Prot. Bond na men nieuwe kerkgebouwen in gebruik. Een groep buitenlanders bezocht de Kon. VSW en het echtpaar v. d. Bovenkamp vierde haar 65-jarige bruiloft. Bij VSW werden voorts nog een aantal jubilarissen gehuldigd en de oud-burg. van Veenen daal, dè heer van Schuppen bereikte de leeftijd der zeer sterken. Het Ruisseveen stak de vlag uit voor de verkregen waterleiding, de bouw- politie brak een paar binnenmuren uit een onwettige noodwoning en met het bericht dat het langverwachte Aardgas twee maanden vroeger zal arriveren besluiten wjj dit jaarover zicht. De medewerking van de bevolking bleek ongedacht groot te zijn. Aan giften en bijdragen kwam een bedrag binnen van haast f 35.000,—, terwijl aan werkzaam heid, materialen ed. nog eens ruim f 28.000,binnen kwam. Het zwembad moet er komen. Dat de offerbereidheid van de bevol king groot is blijkt ook wel uit het feit dat in het begin van dit jaar een beroep op de inwoners werd gedaan hun gaven beschikbaar te stellen voor het dorpshuis. Er moest nog een bedrag van f 10.000,— bijeengebracht worden. En het kwam er. Aan de bouw van het Dorpshuis werd hard gewerkt. Dit jaar kon het gebouw echter nog niet in gebruik worden ge nomen. Op de zwarte bladzijden staat geschre ven het overlijden van oud-burgemeester W. Martens. Onder grote belangstelling werd hij op 8 februari in Leersum ten grave gedragen. Burgemeester Martens heeft in zijn ambtsperiode voor Ameron gen heel veel kunnen doen. Op 24 maart overleed op de leeftijd van 78 jaar graaf C.'A. R. W. G. A. graaf van Aldenburg Bentinck. Te Amerongen een zeer geziene figuur. Een groot aantal Amerongers was van zijn laatste gang op deze aarde getuige. Ook het verkeer eiste weer slachtoffers. Ter nagedachtenis van allen die omkwa men noemen wij mevrouw Pabst-van Malsen, de heer N. G. van Laar, beide jonge mensen in de kracht van hun le ven en de heer J. Rotgans. Door gemeen tebestuur, Verbond voor Veilig Verkeer en Politie werden hardnekkige pogin gen In het werk gesteld de maximum snelheid op de Betonweg terug te brengen tot 50 km. Helaas bleven alle pogingen tot nu toe zonder resultaat. Verkeerson gelukken vooral op deze weg waren tr aan de lopende band. Groot feest was het in de gelederen van onze voetbalvereniging. DVSA werd kam pioen en kwam in de 4e klasse van de KNVB. Nu het voetbalseizoen al een groot deel gevorderd is, staat wel vast dat DVSA in deze klasse een zeer goed figuur slaat. Dit jaar werd begonnen met de bouw van 30 woningen. Ook de aula op de begraafplaats is er. De woning van de burgemeester kwam zo goed als klaar, zo dat na vele decennia de Amerongse bur gemeester weer in de gemeente zal wo nen. De muziekvereniging Ons Genoegen vierde haar 45-jarig jubileum. Er werd een jubileumconcert gegeven, dat helaas slecht werd bezocht. Op 19 januari deed Ds. G. Kaastra zijn intrede bij de Ned. Herv. gemeente, als opvolger van Ds. de Jager, die naar Rotterdam vertrok. Bij de brandweer vond een commando wisseling plaats. De heer T. Eyffius nam afscheid. Hij werd opgevolgd door de heer A. J. van Lienden. In de vakantieweken was het ook dit jaar weer een drukte van belang. Ame rongen had weer zijn lichtweken. Van heinde en verre kwam men dit spectakel bekijken. Ook de tentoonstelling van kunstwerken in de raadzaal trok weer veel belangstelling. Het toeristenverkeer nam trouwens dit jaar weer belangrijk toe. VVV had het er maar weer druk mee. In juli opende de heer Drost in Eist een museum waar oude boerenkarren en an dere interessante zaken te zien zijn. Terugblikkende kan met recht gezegd worden, dat Amerongen een goed jaar heeft gehad. In Eist verliep 1964 op vry rustige wijze. Behalve een mooie muziektent werd er weinig gebouwd. Naar het schijnt zal het komende jaar meer bouwaktiviteit brengen, omdat er een dertigtal woningen zullen verrijzen. Een rustig jaar dus in Eist, ak waren er wel enkele mutaties te vermelden. Het landelijke Overberg beleefde een rustig 1964, al waren er toch wel aktivi- teiten. Geen bouwaktiviteiten want daar mee wordt Overberg de laatste jaren niet verwend. De verbouwing van de School met de Bijbel was het enige lichtpunt op dat gebied. Begin januari was het voor Ds. C. van Viegen een blijde dag, omdat hij temidden van zijn gemeente zijn 40-jarig ambts jubileum mocht herdenken. Er werd een speciale herdenkingsdienst belegd. In fe bruari vergaderde Overbergs Belang en werden er tal van suggesties geopperd om te komen tot een nieuw verenigingslokaal en een kleuterschool. Overberg nam in deze maand ook deel aan de aktie „laat ons niet alleen staan" en bracht een zeer mooi bedrag bijeen dat aan het Veenen daalse comité ter hand werd gesteld. Als dank concerteerde een Veenendaalse mu- ziekclub in de buurgemeente. Op de boer derij van de fam. van B. brak op een avond in maart brand uit. Gelukkig bleef het vuur beperkt tot een hooitas, die ove rigens geheel verloren ging. De steeds groeiende afdeling van de CPB kreeg een nieuwe presidente in de persoon van mej. van Leeuwen. Op 30 april was er in Overberg een beperkt feestprogramma, waaraan de Amerongse muziekvereniging medewerking gaf. De school met de Bijbel werd grondig gerestaureerd en verbouwd. Na de vakan tie werd de school weer in gebruik ge nomen. In de herfst doken geruchten op als zou Overberg toch vergaderruimte krijgen. Er werd evenwel nog niets gerea liseerd. De Overbergers namen afscheid van postbode van Garderen, die met pen sioen ging en juist dit jaar werd onder scheiden. Ook werd de heer Doornebal gehuldigd omdat hij 40 jaar lang als se cretaris de boeken van de School met de Bijbel had bijgehouden. Tenslotte kwam uit Overberg het bericht dat er een bus verbinding naar Veenendaal was georga niseerd voor de jeugd die aldaar scholen bezoekt. IN EN OM DE KERK De Herv. Jeugdvereniging Immanuël nodigde weer verschillende sprekers uit. In februari sprak ds. J. J. v. d. Krift over „De Achttien"; in maart behandelde ds. Monster het onder werp: „Hoe zit dat toch met die Uit verkiezing?" Ds. D. W. Veldkamp besloot het seizoen van de N.C.V.B. met het onderwerp: „Morgen is het Zondag". In augustus bestond de Oude Herv. Kerk te Renswoude 325 jaar. In deze zelfde Koepelkerk werd op 1 oktober een zangavond gehouden, welke werd verzorgd door Con Amore uit Renswoude en Soli Deo Gloria uit Veenendaal. Dezelfde maand vond de aanbesteding plaats voor de bouw van een nieuwe Herv. pastorie. Zowel kerken als kerkelijke verenigin gen besloten het jaar met de viering van het Kerstfeest. IN EN OM DE SCHOOL In maart werd in de Chr. Lagere School een kijkavond gehouden. De Koninginnedag werd een succes: de hoogste klassen maakten een speurtocht door het dorp en de lage re klassen speelden wedstrijden in het kasteelbos. Leden van de Herv. Jeugdvereniging stelden hun tijd be langeloos beschikbaar. In juli werd afscheid genomen van de dames Van de Berg en Huiskamp en welkom werden geheten de dames Alberts en De Gans. De heer Stuiver vertrok in december naar Hoofdplaat in Zeeuws-Vlaan- In Ederveen was het afgelopen jaar vrjj- rustig, al gonst het ook in deze kleine plaats. Het Groene Kruisgebouw/annex Politiepost is voor driekwart gereed. De eerste spade ging al in de grond voor de bouw- van 21 eengezinswoningen, terwijl in de particuliere sector een klein aantal huizen gereed kwam. Langzaam maar zeker groeit deze plaats van buurtschap naar een echt dorp, waarbij alles naar de eisen van de tjjd is aange past. Alleen het verenigingsleven is het hiaat. Het schijnt moeilijk om hier iets op poten te zetten en te houden. Bègin januari kwam het bericht dat de gemeente Ede akties zou ondernemen te gen de zgn. „onwettige noodwoningen", maar het liep met een sisser af. Midden januari kwam de hervormde gemeente zonder predikant want Ds. K. Schipper vertrok op de 19de naar Middelharnis. Find januari werd een begin gemaakt met de bouw van het Groene Kruisge- bouw aan de Hootsenstraat. De fokver- eniging, die in februari vergaderde, meld de een goed verenigingsjaar. De heer H. G. de Leeuw, voorzitter van de Coöp. De Klomp overleed, ruim 80 jaar oud. Eder veen had in maart een landelijke pri meur. De landbouwer Achterberg vond het eerste kievitsei en bood dat aan H M. de Koningin aan. Er was even de vraag of de marktdag zou worden verzet van vrijdag naar dinsdag. Het bleef vrij dag. Half mei werd een nieuwe motorclub opgericht, die al verschillende ritten or ganiseerde. Eind mei verloren twee plaatsgenoten het leven door een ver keersongeval, de 90-jarige heer de Fluiter en de 23-jarige jongeman J. Hendriks. Een zeer tragisch geval deed zich daarbij voor, want toen de heer R. van Wijde in zijn kwaliteit als doodgraver juist het graf voor de verongelukte jongeman had ge- oolven, overleed hij zelf op het kerkhof. In juni was er een felle brand aan de Smousteeg, waar brandweren uit Eder veen en omgeving aanwezig waren. In juli was het echtpaar Hardeman- van de Scheivoor 55 jaar getrouwd. Het was wel deren, als hoofd ener Chr. Lagere School. GEMEENTEZAKEN Een bijzonder geval had de gemeente Renswoude, toen een vader vergat zijn pas geboren kind aan te geven. In februari begon de» straatverlichting met meer armslag: tot half één 's nachts blijven nu de lantaarns bran den. Om diverse instanties te dienen werd een adreslijst van de hele gemeente uitgegeven. De heer Bouw overhandigde eind maart het eerste kievitsei aan burgemeester Hosang. De raad maakte plannen tot het aan leggen van een rioolzuiveringsinstal- latie. De bewoners van de Dorps straat kijken dagelijks met angstige ogen naar hun voortuintjes; wan neer gaat de spade er in? Het plaatsen van woonwagens aan de weg naar De Klomp en van een wa gen midden in de Dorpsstraat was een gedegen reden voor de gemeen teraad om een Algemene Politie Ver ordening aan te vullen. Naamgeving van straten in het uit breidingsplan en de aanwijzing in zake Beschermd Dorpsgezicht ver oorzaakten een geanimeerde bespre king. Renswoude zal te zijner tijd door Bomen (-namen) het (kasteel-) bos niet meer zien! De raad nam afscheid van de heer Vlastuin en beëdigde de heer Groe- neveld (SGP). De gemeentesecretarie nam afscheid van de heer Romijn en wacht nu op de komst van de nieuwe ambtenaar, de heer Hamer. POLITIEZAKEN De Rijkspolitie werd gemotoriseerd. Sinds maart rijden „opper" Heerdink en wachtmeester Van Ooijen in een motor met zijspan. Onder hun leiding slaagden 28 leerlin gen van de 6e klas Chr. Lagere School voor het verkeersexamen. In juni werden beide politiemannen ge confronteerd met 49 levende en 22 dode kippen; maar de kippendieven gingen in het „hok"! Veel plezieriger dan het op heterdaad betrappen van een stroper in oktober, was het 25-jarig jubileum van opper wachtmeester Heerdink in dezelfde maand. Velen kwamen hem en zijn vrouw in hotel De Hof met dit feit gelukwensen. ONGEVALLEN Meer en minder ernstige ongevallen vonden het hele jaar door plaats. Met dodelijk gevolg helaas ook: De heer C. v. Ravenhorst kwam bij een botsing tussen zijn auto en de trein in maart om het leven. Adrie Robbertsen verongelukte in april met zijn bromfiets en overleed. Eveneens ten gevolge van een brom- een zeer grote drukte op de gehouden bazar in september. De hervormde kerk kwam er goed af, want de opbrengst be liep meer dan f 5000,Begin oktober ju bileerde de politieman G. Mulder en werd door de bevolking en de verenigingen ge huldigd. In het najaar werd de bevolking massaal doorgelicht en op 8 novembei kreeg Ederveen weer een nieuwe predi kant. Ds. J. C. de Bie, gekomen van Aalst, deed op die dag zijn intrede. Het echtpaar Veldhuizen vierde eind november haar 55-jarige bruiloft en een felle uitslaande brand bij het juist herbouwde restau rant De Klomp moet dit overzicht beslui ten. fietsongeval kwam op Hemelvaarts dag Dirk Schimmel om het leven. DE VOETBALVERENIGING Reeds in februari werd een algemene vergadering georganiseerd door v.v. Renswoude met de bedoeling te ko men tot een zaterdagmiddag- of zon dagmiddagclub. Eerst in mei kwam de definitieve uitslag: 29 leden stem den voor de zaterdag en 5 voor de zondag. Een nieuw bestuur werd ten gevolge hiervan samengesteld; de ver kiezing vond op 11 juni plaats. Moeilijkheden veroorzaakten in novem ber het jachtseizoen; gedurende en kele zaterdagmiddagen mocht op het veld van Baron Taets van Ameron gen niet gevoetbald worden. DE MUZIEKVERENIGING Een jaar zonder muziekuitvoeringen is onbestaanbaar. De Tiroler kapel o.l.v. de heer Boom werd in april een suc ces. Ons Genoegen omlijstte in juni de geslaagde tocht voor Ouden van Dagen. Op 9 juli behaalde deze muziekvereni ging een welverdiende eerste prijs op het concours te Hierden. Eind oktober konden velen genieten van de Tambours en het sublieme spel van het complete corps, o.l.v. de heer Reijnbout. DE TONEELGROEPEN Zowel TIP als Ons Genoegen hebben Renswoude in 1964 laten genieten. Met spanning ziet men nu al uit naar het komende jaar. PUZZELRITTEN De Herv. Jeugdver. Immanuël zette groot en klein aan 't werk en kan met voldoening terugzien op zes ge slaagde puzzelritten voor fietsers, brommers, motorrijders en automobi listen. DE C.B.T.B. EN DE FOK- EN CONTROLEVERENIGING Op woensdag 19 februari hield de Fok- en Controlevereniging Renswoude een bijzondere bijeenkomst: de Ver eniging bestond 30 jaar en de heer G. Moesbergen was 30 jaar als melk- controleur aan de Vereniging verbon den. In maart werd op het kasteelterrein een stierenkeuring gehouden. De C.B.T.B. hield in juni een excursie naar Königswinter en in november werd het ruilverkavelingsplan in een vergadering besproken. Het is ondoenlijk alle evenementen, vergaderingen en festiviteiten op te sommen; zaak is, dat Renswoude leeft! KIEST U BIJ: Fa. L. HEY Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 3 januari werd het 30-jarig bestaan (onopgemerkt) van de gemeentelijke eierhal herdacht. 25 januari werden de eerste bespre kingen gevoerd door b. en w. met de familie Rooyaards over aankoop van de weide voor de bouw van het Be jaardencentrum. 5 februari herdacht ds. P. W. van der Veen zijn 25-jarig ambtsjubileum. 19 februari herdacht de familie Met horst de dag dat zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. 19 februari werden de omwonenden van hotel De Hertog van Gelre - evenals een jaar geleden - opgeschrikt door een ontploffing in het hotel, veroor zaakt door een defect aan de stook- gelegenheid. 14 maart hield de A.N.B. een receptie in hotel Boszicht in verband met haar 50-jarig bestaan. 28 maart werd door M. Veldhuizen van de Haar 52 in de gemeente het eerste kievitsei gevonden. 10 april brachten enkele leden van het provinciaal college een werkbezoek aan de gemeente. 19 april intrede van ds. J. T. Cazan- der. 29 april ontving Job (Jacob) van de Fliert de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver. 14 mei werden twaalf leden van de vrijwillige brandweer, in verband met langdurige dienst gehuldigd. 18 mei werd het gemeentelijk zwem bad aan de Willaerlaan voor het pu bliek opengesteld. Voor huid en handen 25 mei had de aanbesteding voor de riolering van de Glashorst plaats. 29 mei vierde de zwemvereniging Po seidon '59 haar eerste lustrum in ho tel Boszicht. 17 juni werd de heer W. Meerveld tot Heemraad en de heren J. Renes en A. v. d. Brandhof tot Hoofdingelan den benoemd. 26 juni werd door een filmploeg van de Blindenbond in de gemeente gefilmd, welke film on. maandag 4 januari a.s. in hotel Boszicht zal worden ver toond. 7 augustus brandde de boerderij van Geitenbeek aan de Hopeseweg af. 10 augustus begon de Kon. Ned. Heide Mij met de aanleg van het sportveld aan de Eikenlaan. 13 augustus herdacht de heer Top de dag dat hij 25 jaar bij de P.G.E.M. werkzaam was. 17 september werd door burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnen burg de jaarlijkse Floralia-tentoon- stelling in de gemeentelijke eierhal geopend. 9 oktober ontstond een begin van brand in een varkenshok op de boerderij van de heer De Leeuw op de Haar. 16 oktober werden J. Dijkhorst, H. Schipper en A. van Santen gehuldigd in verband met het feit dat zij resp. 50 en 45 jaar bij de Driekleur werk zaam waren. 22 oktober ontstond tengevolge van een ontploffing wegens een lek in de gas kachel een felle brand in de pastorie van de Ned. Herv. kerk. 20 november herdachten Gerrit Ver meulen en Janna Smit aan de Eiken laan de dag dat zij 55 jaar geleden in het huwelijk traden. 21 november ontving de buschauffeur Jan ten Broek uit handen van de burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg de eremedaille verbon den aan de Orde van Oranje Nassau in zilver. 23 november stonden 319 donors in de Holevoetschool bloed af t.b.v. de Bloedtransfusie. 11 december gaf de Scherpenzeelse Har monie haar jaarlijkse uitvoering in Boszicht. 21 december vierde de oudste inwoon ster, mevr. Judels-De Roo aan de Eikenlaan haar 94ste verjaardag.

De Vallei | 1964 | | pagina 3