Situatie „Sola Fide" in plaatselijk Hervormd kerkverband nog niet duidelijk nu 79 cent Slechthorenden KOOP OOK IN ONZE GROENTE-MARKT 49 cent 39 cent 25 cent 100 cent 25 cent 45 cent 89 cent 89 cent HET KASSA-KOOPJE: 59 ct 24 59 ct 24 64 ct 26 139 ct 28 Mekka gebakjes 3 voor 98 ct I Room-bollen 98 ct GOED EN LEKKER VLEES IS ONZE KRACHT 128 cent 318 cent De Jodenverklaring vrijdag 8 januari a.s. voorlichtings- en servicedag Nagekomen burgerlijke stand Mooie spruitjes Gold. Del. Appels Gesn. koolraapjes Sappige sinaasappels Gesn. rode kool Pracht witlof Bananen Een grote sappige vers-verpakte Rookworst (ca. bij elke 500 gram Mainzer zuurkool heel kilo 2 kilo kilo 14 stuks heel kilo heel kilo heel kilo 250 gram) Groot pak Jacolino's Flak. Bleekmiddel Flak. Afwasmiddel Vlugk. havermout pak Extra 6 st. palm olie toiletzeep Witte boontjes/torn. saus k 49 ct Bruine bonen grote pot 59 ct Doperwten zeer fijn grote pot 98 ct Rozijnen op sap grote pot 98 ct Sinaas-appel jam pot 69 ct Doorregen varkenslappen Verse worst of saucijsen Puur vlees-gehakt Rib-lappen Botermals braadstuk Pracht varkens-fricandeau 500 gram 500 gram 168 cent 500 gram 119 cent 500 gram 268 cent 500 gram 328 cent 500 gram Ossenstaart Schenkel m. been Hips Varkenspoten Pariser worst Rosbief Ham-kaas Rookvlees De vergeten medent inn a ar ELST Politieman raakte in slip en botste op tegenligger SCHERPENZEEL Officiële bekendmaking Over de dusgenaamde door het Tweede Vaticaanse concilie aangenomen joden verklaring blijken zeer veel misverstanden te bestaan, zozeer zelfs, dat de kop- tische kerken in het nabtfe oosten een speciale vergadering uitschreven om te overleggen wat te doen tegen besluiten, die rechtstreeks tegen de historische me dedelingen van het Nieuwe Testament ingaan. Kardinaal Augustinus Bea, de oorspronkelijke auteur van het betreffende stuk, wijst er in de Osservatore Romano op, dat de misverstanden vele zijn. Er is n.l. geen sprake van als zou het concilie de historische mededelingen over de houding van het sanhedrin, dat Jezus veroordeelde, willen aanvechten. Blijft een besluit uit, dan treedt auto- modaliteiten of richtingen, zo men matisch de minst verstrekkende toe stand in, n.l. buitengewone wijkgemeen- te in wording. Dit zou betekenen, dat Sola Fide per 1 januari j.l. volkomen los is komen te staan van de Herv. Gemeente te Vee- nendaal. Dat ock de administratieve band die men nog met de Herv. Ge meente ter plaatse had is verbroken. Echter, alle hoop op enige toenadering is nog niet verbroken. Wij hebben vanmorgen nog vernomen, dat de Centrale Kerkeraad alsnog over deze zaak zal vergaderen. En wel de volgende week. Bij het bestuur en de kerkeraads- commissie van Sola Fide leeft de meest ernstige hoop, dat men alsnog buiten gewone wijkgemeente zal worden. Vrij algemeen ook buiten Sola Fidekrin- gen acht men dit de laatste kans op toenadering tussen de beide plaatselijke wil. Door het stichten van een buiten gewone wijkgemeente zou Sola Fide een vertegenwoordiging krijgen in de cen trale kerkeraad. Hoe dan ook, alle gemeenteleden van Sola Fide zullen persoonlijk moeten verklaren of zij al dan niet tot een eventuele buitengewone wijkgemeente of: buitengewone wijkgemeente in wordingzullen willen behoren. Hierover vergadert Sola Fide heden avond. Alle leden ontvangen een circu laire over deze aangelegenheid met een formulier waarop men zijn wens kan kenbaar maken. Officieel is er dus nog niets definitief vastgesteld. Sola Fide treft alvast voor bereidende maatregelen die voor beide situaties kunn engelden en de centrale kerkeraad zal volgende week, naar men mag verwachten, een uitspraak doen. Gemeentearbeiders Veenendaal hebben nieuw hoofddeksel De gemeentearbeiders van de gemeen, te Veenendaal hebben een nieuw hoofd deksel gekregen. De oude hoge modellen bevielen op den duur niet zodat men er toe over gegaan is nieuwe aan te schaf fen. De gemeente werklieden doen nu hun plicht met op hun hoofd een platte pet van manchester, met daarop be vestigd het gemeentewapen en de let ters G.W. SCHERPENZEEL Gehuwd: P. Osnabrugge en G. van Oostenbrugge; W. H. Zwanink en H. Rus- tenhove; J. van de Fliert en N. E. Veld- huisen. Ondertrouwd: H. E. van Harskamp en A. Westerhuis. Overleden: Cornelia van Heiningen, 59 jaar, echtgen. van J. B. Molleman; Jan- nigje van Setten, 81 jaar, echtgen. van G. Methorst. 0AAL.ZUIDTEL.3652 ftri,ééh; - I WOENSDAG: DONDERDAG: VRIJDAG: ZATERDAG: bij minstens f 5,boodschappen s geldzegels gratis geldzegels gratis geldzegels gratis geldzegels gratis geldzegels KOOPJESFEEST 7 voor WOENSDAG: DONDERDAG: VRIJDAG: ZATERDAG: 500 gram 125 ct 500 gram 198 ct 500 gram 168 ct per stuk 25 ct 100 gram 35 ct 100 gram 79 ct 100 gram 49 Ct 100 gram 59 ct Kinderen namen f 360.000, mee ,,Het is verschrikkelijk" horen wij U zeggen, „zulke kinderen toch". Dit bericht slaat echter op een prach tige daad van duizenden jeugdleden van de Hemava-kinderaktie in Nederland, die over 1964 een bedrag van driehonderd zestigduizend gulden opbracht. Door weer en wind gingen ook in onze plaats kinderen met een Hcmava-busje langs de adressen, waar men bereid is maandelijks een kleine contributie te betalen. Mis schien kwamen deze kleine enthousiaste lingen wel eens bij U op een ongewenst moment, maar hun trouw is beloond. Het is fijn, om te constateren, dat vele meisjes en jongens door met hun busje rond te gaan, tonen iets over te hebben, voor de kinderen, die een normale liefderijke ver zorging in het eigen gezin, moeten missen. U weet toch dat het geld bestemd is voor de bekende protestantse kinderbe- schermingscentra Heldringstichtingen te Zetten (HE), Martha Stichting, Alphen a.d. Rijn (MA) en het Jongenshuis Valken- heide te Maarsbergen (VA), waar men het geld gebruikt om bijna duizend kinde- IV-n die om droeve redenen tot een tijde lijk verblijf in een der tehuizen werden verplicht, op de beste wijze te verzorgen. Mocht u nog niet tot de klantenkring van deze Hemava-aktie behoren, geeft u zich dan op aan het landelijke adres (of stuur een bijdrage op postrekening 4846 van) Bureau Hemava - Amersfoort, Johan van Oldenbarneveltlaan 44. in Luxór Deze week draait in Luxor te Vee nendaal de Nederlandse film „De ver geten medeminnaar", een geschiedenis van een man, die gedurende een be paalde tijd zijn geheugen heeft ver loren. De oorzaak daarvan wordt in de loop van de film duidelijk gemaakt. Hij wordt zwervend en armoedig gekleed aangetroffen, ingerekend en ter obser vatie in een kliniek voor rustzoeken- aen ondergebracht, waar hij naar eigen verkiezen en met goedvinden van de directeur de functie van tuinman op zich neemt. Aanvankelijk leeft hij daar als een g iukkig en kinderlijk mens, totdat een ontstane verhouding met de assistente van de directeur hem naar het geheim van zijn verleden doet verlangen. Bij zijn eerste poging om de poort der her innering te openen, wordt hij zich er van bewust een doodsvijand te bezit ten, die een zwarte baard draagt. Deze vijand schijnt hem soms te schaduwen, verschijnt in angstdromen en maakt hem wantrouwend en waakzaam tege lijk. Hij is zich er intussen niet van be wust, dat de politie hem vrijwel voort durend in het cog houdt. Maar er is nóg iemand, die hem schaduwt, name lijk een vrij luxueus levende tuinar chitect, die na een publicatie in de krant in „de man zonder geheugen" zijn rivaal herkent, die hem om een gepleegd misdfftf kan aanbrengen. De tuinarchitect, die met de ex ge liefde van „de man zonder geheugen" leeft, ziet in wanhoop geen andere uit weg meer dan zich van zijn tegen stander te ontdoen, vooral omdat hij gelooft, dat de man zijn geheugen te rug heeft en hem in een val tracht te lokken. De hoofdpersoon van de film is zich echter van dit dreigende gevaar niet bewust en toont alleen zijn angst voor de onbekende man met de baard. Als aan het slot van de film wordt opge lost wie die geheimzinnige man is en andere gevaren uit de weg zijn gehol pen, staat de door Henk van Ulsen ge speelde hoofdpersoon als herboren mens de weg open naar een nieuw le ven van geluk met een jonge vrouw, die hem begrijpt en in hem gelooft. Lekkage door verstopping veroorzaakte gladheid op de Rijksstraatweg nabij de Woudweg Door extra ijsafzetting gistermorgen op de Rijksstraatweg, welke veroor zaakt was door een verstopping in de afvoerbuis van het bedrijf van v. H. stroomde dit water de weg op en be vroor. waardoor deze plaats gelijk een ijsbaan werd. Toen politieman A. uit de richting Rhenen komende en niets vermoeden de hierop met zijn motor met zijspan kwam, geraakte hij in een slip en bot ste tegen de tegemoetkomende vracht auto, bestuurd door V. uit Texel, welke een manhaftige poging deed politieman A. te ontwijken. Het lukte niet en de politieman werd door de schok van de botsing tegen het wegdek gesmakt. De politieman liep hierbij een hersenschudding en schaaf wonden op en werd voor onderzoek naar het Julianaziekenhuis vervoerd. De vrachtauto boorde zich nog in de wal aan de zijkant van de weg. Er ontstond grote materiële schade. Tegen v. H. is ter plaatse procesverbaal opgemaakt. Wederom kaartavond van ontspanningscomité „Oranje Wit" Vrijdagavond om 8 uur organiseert het Ontspannings-Comité wederom een kaartavond. Deze keer wordt er ge schud- en geklaverjast in café J. Hen zen. Er kan gratis worden deelgenomen door leden en pool-leden, niet-leden kunnen bij betaling van f 1,50 ook deelnemen. Er zijn weer prachtige prij zen. KERK IN MEXICO INGESTORT Bij de inwijding van een nieuwe kerk in het Mexicaanse dorp Rijo zjjn zondag minstens 61 mensen om liet leven geko men en minstens 50 gewond, toen tijdens de Mis het dak instortte. Vrijwel de ge hele bevolking van het dorp was bij de plechtige inwijding aanwezig. Tot de om gekomenen behoort de priester die de Mis celebreerde. Hier een overzicht van de plaats van de ramp tijdens het bergings werk. SECRETARIS E.H.B.O. VVERZAAMHEDEN HERVAT Ingaande maandag 4 januari 1964 neemt do secretaris weer volledig zijn taak waar na anderhalf jaar kalm aan gedaan te hebben. Daar het werk dus danig is uitgebreid zal de 2e secretaris een gedeelte van zijn taak overnemen. Tevens vangen donderdag 7 januari de oefenavonden weer aan voor de ge diplomeerden in het wijkgebouw. Een ieder wordt verzocht deze avond bij te wonen. Veel misverstanden Over de dusgenaamde door het Tweede Vaticaanse concilie aangenomen jodenver klaring blijkt zeer veel misverstanden te bestaan, zozeer zelfs, dat de koptische ker ken in het nabye oosten een speciale vergadering uitgeschreven om te overleggen wat (e doen tegen besluiten, die rechtstreeks tegen de historische mededelingen van het Nieuwe Testament ingaan. Kardinaal Augustinus Bea, de oorspronkelijke auteur van het betreffende stuk, wijst er in de Osservatore Romano op, dat de misverstanden vele zijn. Er is n.l. geen sprake van als zou het concilie de historische mededelingen over de houding van het sanhedrin, dat Jezus veroordeelde, willen aanvechten. De historische feiten blijven historische Arabië, Palestina), Afrika (;n Noord feiten. Maar bij de religieuze beoordeling mag men vooreerst niet vergeten, dat de 4 miljoen joden buiten Palestina onmoge lijk verantwoordelijk kunnen worden ge steld voor een politieke schandalige recht spraak te Jeruzalem. En dan zijn er nog de getallen joden, veel meer dan men pleegt aan te nemen, die in de eerste eeuw door aanvaarding van het christendom zich uitdrukkelijk tegen de verantwoorde lijkheid voor deze rechtspraak keerden; de christenen uit de joden waren buitenge woon talrijk in Azië (Mesopotamië enz., Gezien de grote technische vooruitgang der laatste jaren, zal in onze zaak op van 10.00-17.00 uur. een worden gehouden, waar wij u de nieuwste hoortoestellen zullen tonen, zowel van Philips, Audium, Siemens en andere merken. Bij verhindering kunt u ons aan huis ont bieden. Verkoop uitsluitend op medisch advies. Gediplomeerd en erkend F.I.D.A.-hanlelaar Pr. Bernhardlaan 4 (Zwaaiplein), Tel. 3784 Veenendaal Leverancier alle ziekenfondsen. POLITIERAPPORT VERMELDDE: ALLE BEGIN IS MOEILIJK Nog geen 20 minuten was 1965 oud of de heer E. uit Eist veroorzaakte een aanrijding. E., die zijn auto geparkeerd had op de Veenendaalsestraat lette niet goed op het verkeer uit de richting Eist, reed de rijbaan op en kwam in botsing met de heer v. S. uit Veenen daal. De politie constateerde een al- coholgeur bij v. E. en in verband hier mede werd v. E. in Rhenen ingesloten, waarbij het rijbewijs werd ingenomen. De auto was 't eigendom van de heer B.. die naast v. E. zat. Beide wagens waren terdege beschadigd. BUS GLEED DOOR Vrijdagmiddag gleed een bus van Wed. de Haas uit Veenendaal op een geparkeerd staande luxe wagen, toen hij hiervoor moest stoppen voor een tegenligger. Mevr. V. uit Rhenen had lichte schade. RAKET BIJ 'T ZIEKENHUIS Zaterdagmiddag werd op de parkeer plaats van het Julianaziekenhuis een raket gevonden. Deze bleek van Ame rikaans makelij. Na een telefoontje met basis Soesterberg kwamen enkele Ame rikaanse soldaten het gevaarlijke pro jectiel halen en onschadelijk maken. VERDACHT INDIVIDU HAD SLAAP Zaterdagavond om half twaalf werd een verdacht persoon gesignaleerd rond de Jeugdherberg. Bij een onderzoek door de politie bleek dat de heer M. J. uit Utrecht, wel bekend bij de Jeugdherberg-vader, zich onbevoegd toegang verschaft had en zich ter ruste gelegd had. ENKELFRAKTUUR DOOR AANRIJDING Tijdens het afgelopen weekend werd de 30-jarige W. van K. uit de Nieuw- straat, op de Stationsweg aangereden door 'n brommer bestuurd door B. uit Maarn, tengevolge waarvan v. K. ,n enkelfrac tuur bekwam en zodanig aan zijn hoofd werd gewond, dat opname in het zieken huis De Lichtenberg noodzakelijk was. De 18-jarige Scherpenzeler Ey. uit de Dorpsstraat, bestuurde een auto terwijl hij onder invloed verkeerde. Op het Oost- einde reed hij een paar auto's aan en do door hem zelf bestuurde auto bekwam eveneens schade. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Zijn rijbewijs is door de politie in beslag genomen. Kerstactie Rode Kruis De afdeling Scherpenzeel van het Ne derlandse Roode Kruis heeft ook dit jaar weer de traditionele kerstaktie voor zieken gehouden. De middag voor kerst mis zijn de fruitschaaltjes en bloem stukken uitgedeeld, In totaal werden 79 zieken bezocht. Deze aktie werd ook dit jaar wederom op prijs gesteld. RHENEN Opgeruimd staat netjes Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat zij op maandag 11, dinsdag 12 en woensdag Afrika leefden toen 1 miljoen joden, uit wie de grootste kerk voortkwam) en Euro pa. En tenslotte geldt voor allen, dat nie mand en geen enkel volk het recht heeft de joden vanwege dit vonnis discrimine rend te behandelen, aangezien onrecht matige vonnissen overal voorkomen en indien de politiek de justitie beïnvloedt, zelfs zeer gemakkelijk plaatsvinden. Ook valt op te merken, dat velen, die de joden deswege smaden, zelf indien zij met on rechtvaardige vonnissen te maken krijgen, zeer gemakkelijk passief blij ven. Wie passief blijft bij een onrecht vaardig vonnis doet hetzelfde als degene, die zou zeggen: Jezus is nu eenmaal docr een hoge rechtbank veroordeeld; laat het daar maar bij blijven; geen protesten of moeilijkheden. Om wat in Israël op de Goede Vrijdag gebeurde het joodse volk als zodanig te discrimineren, getuigt van ongepaste hoogmoed en vergeet het woord: wie meent te staan (niet „wie staat maar wie meent te staan) zie toe, dat hij niet valle. Het sanhedrinvonnis is in wezen algemeen menselijk begrijpelijk en zou er bij geen enkel ander volk in geen enkele andere tijd beter hebben uitgezien. Het „algemeen menselijke" is nu eenmaal iets, dat meer correctie behoeft, dan men vaak wil toegeven en minder recht op verwer ping van anderen heeft dan de hoogmoed kan gevoelen. Voorts valt op te merken, aldus de kar dinaal, dat de tekst van de betreffende verklaring wel principieel is aanvaard, maar nog niet gepubliceerd, aangezien alle amendementen inzake tekstveranderingen eerst in de 4e zitting kunnea worden afgedaan en de definitieve aanvaarding en publicatie van de tekst eerst in het eind van het vlogend jaar kan gschieden. Wie op de inhoud van de definitieve tekst vooruit loopt, kan zich sterk vergissen, zoals ook reeds bleek. Dan nog moet men weten, dat de verklaring in kwestie in het geheel geen politieke betekenis heeft; ze is een onderdeel van een beschouwing over alle niet-christelijke godsdiensten, de hindoe's, de bhoeddisten, de mohammeda nen en de joden en behandelt deze. ver- houdingsvraag uit zuiver religieus ge zichtspunt, die geen ander doel heeft, dan vrede en verdraagzaamheid in geestelijk opzicht te bevorderen. „De xeligie mag niet worden misbruikt tot rechtvaardi ging van discrimineringen en politieke veroordelingen". Inmiddels is het nabije oosten nog steeds roerig hierover en dit belemmert het oecumenisch gesprek tussen oost en west. De overgevoeligheid van de Arabieren voor elk woord, dat ten gunste van de Israëli zou kunnen worden aangemerkt of uitgelegd, maakt dat de Orthodoxe kerken thans de pas iets moeten inhouden, ten einde niet met hun mohammedaanse landgenoten in conflict te komen. 13 januari 1965 op de normale tijden waar op de reinigingsdienst het huisvuil op haalt, achter de roltrommelauto een extra wagen zullen laten rijden, waarmee grof tuin- en huishoudafval kan worden mee gegeven dat men normaal verplicht is zelf naar de vuilnisbelt te brengen, mits dit bü de vuilnisemmer wordt klaargezet. Zij doen een beroep op de ingezetenen van deze extra gelegenheid vooral gebruik te maken, in de hoop dat daarmee wordt bereikt, dat er geen vuil meer wordt ge stort langs de openbare wegen en op an dere van de weg af zichtbare plaatsen. Rhenen, 4 januari 1965 Burgemeester en wethouders van Rhenen, De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal; De secretaris, W. C. Pieters Postzegels ter herdenking van het statuut van het Koninkrijk der Nederlanden In Den Haag zijn ter herdenking van het tot stand komen van het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden iverd onlangs een serie postzegels uit gereikt aan de Nederlandse premier mr. V. G. M. Marijnen, de gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen, Z.E. W. F. M. Lampe en de plv. gevolmach tigd minister van Suriname, Z.E. dr. J. F. E. Einar. Op de foto overhandigt de directeur-generaal van de P.T.T. mr. Marijnen een serie van de zegels.

De Vallei | 1965 | | pagina 2