Piet Kieviet vocht zich naar een fraaie achtste plaats en in de trein naar Noorwegen Veenendaler J. v. d. Bovenkamp scoorde 14 doelpunten in betaald voetbal ARAM ARAM K i Middenvoor in reserveteam van Wageningen SCHERPENZEEL CHfV@OI.6T S.T.V. Climax was te sterk voor Panter TWEEDE BLAD „DE VALLEI" DINSDAG 5 JANUARI 1965 Nr. 1 WAT ER AAN VOORAF GING Dit seizoen Er op of er onder Toekomst Schietuitslagen V. A. B. KIRPESTEIN Weense IJsrevue weer in Utrecht TRAINING Reis Het spookslot aan de Tiber Sfeer Niet voorzichtig Verleden TAFELTENNIS ARENA I GEËINDIGD IN POULE B Arena I - Huizen I BEVOLKINK DER NEDERLANDSE GEMEENTEN Warm beton Wanneer deze krant van de persen rolt zitten er tien Nederlandse schaatsenrijders in de trein op weg naar Noorwegen om zich daar voor te bereiden o.l.v. Anton Huiskes op de grote internationale tournooi- en. Onder hen bevindt zich ook een Veenendaler n.l. Piet Kieviet de sympathieke sportman die voor velen uit onze omgeving geen onbekende is. Reeds geruime tijd hebben wij U op de hoogte gehouden van de prestaties van Piet en ongetwijfeld zullen velen met spanning de Nederlandse kampioenschappen ge volgd hebben afgelopen weekeinde op de Jaap Eden baan te Amsterdam. Ook wij waren benieuwd naar de prestaties van Piet en zijn naar Amsterdam getogen om Piet op de voet te volgen. Piet Kieviet is op het ogenblik 22 jaar en doet, zoals hij ons vertelde, on geveer drie jaar intensief met de wed strijdsport mee. Jaren echter heeft hij hard getraind. Eerst voornamelijk hier in de buurt bij de trainers De Jong uit Rhenen en Lamberts uit Wageningen. Sinds vorig jaar, toen Piet zich door een aantal prima prestaties in de kern ploeg reed en toen dertiende werd bij de nationale kampioenschappen, ook o.l.v. de coach van de KNSB. Ook dit jaar werd Piet in de kernploeg geko zen en dat hield in dat het al in mei trainen geblazen was op het CIOS te Overveen, waar alleen nog aan de conditie geschaafd werd. Begin oktober gingen de kunstijs banen open en dat betekende dat er weer geschaatst kon worden. Lang zaam werd de conditie opgevoerd en begin december verhuisden de leden van de kernploeg naar Deventer om daar dagelijks o.l.v. Anton Huiskes (een hele goede trainer, zegt Piet) hun trainingsrondjes te rijden. Ook thuis moest Piet neg trainen, minstens twee uur per dag. Daarbij stapte hij ook zoals vele schaatsers op de fiets (hij deed zelfs aan wedstrijden mee). Het begin van dit schaatsseizoen be gon voor Piet niet al te gunstig, hij kreeg te kampen met een beenblessure, maar gelukkig genas dat en daarom kon hij toch in vorm komen. Langzaam aan ging het steeds beter en sneller, zodat ook hij tot die vier rijders be hoorde die kortgeleden tijdens de trai ning onder het Nederlandse record op de 1000 m reden. Gezien de successen ging er langza merhand een beetje hoop ontstaan bij Piet dat hij uitgezonden zou worden naar Noorwegen. Er waren echter twee vraagtekens: „Hoeveel en wie?" gaan er naar Noorwegen. De Nederlandse kampioenschappen zouden de beslissing moeten brengen. Men twijfelde er niet aan of jongens zoals Verkerk en Liebrechts waren ze ker van uitzending, maar voor de jon gens met minder bekende namen wa ren deze wedstrijden in de eerste plaats een eind- of zo u wilt een toelatings examen. Afgelopen zaterdag en zondag was het voor Piet er op of er onder. Het begon fantastisch. Piet's sterkste num mer. de vijfhonderd meter, gaf een enorme steun. De loting was niet erg gunstig geweest, want hij moest uit komen tegen Blokker, een echte lange afstand rijder. Pech, maar toch niet zo veel of Piet eindigde op een prachtige tweede plaats achter Ard Schenk. Piet verbeterde op deze afstand zijn eigen record met 0,9 sec. en maakte een tijd van 43,3 sec. Piet, die absoluut geen sprinter ge noemd wil worden, zou het zoals alge meen bekend is op de lange afstanden veel moeilijker krijgen. Op de 5000 m moest de Veenendaler aantreden tegen Piet Meier, een sterke rijder, die vorig jaar op de derde plaats eindigde. Piet won van Meier met een tijd van 8.32.6 sec. wat hem op deze afstand een acht ste plaats opleverde, een fraai resul taat temeer, omdat hij zijn eigen re cord met 6 sec. verbeterde. De zaterdag werd afgesleten met een hele mooie achtste plaats in het totaal klassement. Wanneer Piet deze plaats zondag wist te handhaven, zat er een grote kans in dat hij mee naar het Noorden mocht. We waren benieuwd. Op een fraai opgepoetste baan moest Piet de tweede dag aantreden op de 1500 meter tegen Schenk. Niet onguns tig, omdat Schenk zeker niet kalm aan zou doen en Piet op deze manier een goede gelegenheid gaf zich aan hem op te trekken. De Veenendaler deed het heel goed tegen de kampioen in spee. Hij liet zich niet van de baan rijden en volgde Schenk op de voet. Hij finishte in de nieuwe persoonlijke recordtijd van 2.19.7 sec. (Schenk 2.14-7^ Ook deze tijd leverde hem een achtste plaats op en in het totaal klassement over drie afstanden was nog steeds de achtste plaats in zijn bezit. Er kwam hcop in het hart van de Veenendaler. Hij rook Noorwegen al. Op de 10.000 m zou hij echter geen tijd moeten maken om deze plaats te consolideren, nee, er moest gevochten worden om elke meter, want achter hem stonden knapen, die een hele beste 10 km kunnen rijden en het verschil daarmee was klein. Piet deed wat van hem verwacht werd. Zag het er eerst heel gunstig voor hem uit, doordat precies voor zijn rit de baan geveegd was, de race tegen de stayer Van de Berg was nog maar enkele ronden oud of het begon _flink te sneeuwen, zodat er verschillende seconden door het zwaar te berijden ijs verloren gingen. Van de Berg was te sterk voor Piet, dat wisten we van tevoren. Piet moest zijn eigen race rijden en dat deed hij. De coach kwam wat men noemt han den te kort en dat wil zeggen dat Piet ver onder zijn schema reed; 17.48.9 min. was zijn eindtijd wat hem een 14de plaats opleverde, maar wat veel be langrijker was, hij was achtste in het klassement gebleven. Noorwegen? Nog steeds wisten we het niet. Toen dan eindelijk bekend gemaakt werd dat er tien rijders uit gezonden zouden worden wisten we het zeker en inderdaad ook de naam Kieviet kwam bij de tien gelukkigen voor. Een mooie beloning voor tien ware sportmensen, al geloven we niet dat het een vakantie reisje gaat wor den. Wat zal de toekomst brengen. Zal Piet binnenkort Nederland bij grote in ternationale wedstrijden vertegenwoor digen? Als de stijgende lijn in. zijn prestaties gehandhaafd blijft zit die kans er zeer zeker in. Vorig jaar der tiende, dit jaar achtste, terwijl het tournooi dit jaar veel sterker bezet was. Bovendien verbeterde Piet op al le afstanden al zijn persoonlijke re cords met een aanzienlijk verschil. „Ik ben nog steeds aan het experi menteren" vertelde Piet ons. „Ik ben ervan overtuigd dat ik nog harder kan. M'n leeftijd is ook nog gunstig (22) voor schaatsenrijden, want 25 of 26 is wel de leeftijd dat je vruchten gaat plukken, als je tenminste net als ik geen natuurtalent bent en alles moet aanleren." Er is het afgelopen weekeinde een reusachtige reclame gemaakt op de kunstijsbaan voor de Nederlandse hardrijderij. We denken aan het prachtige rijden van Schenk, Ver kerk en Liebrechts, maar ook aan een Kieviet die in dit zeer sterke veld van rijders zulke fraaie re sultaten behaalde. Piet is de laatste dagen erg druk ge weest met voorbereidingen voor zijn vertrek naar Noorwegen. Ongeveer an derhalve maand zal hij niet in Veenen- daal zijn. We zullen hopen dat hij nog meer vorderingen maakt, zodat we nog vaak een plaatsje in deze kolommen moeten vrij houden om zijn prestaties te vermelden. Voor de geïnteresseerde lezer is het misschien nog leuk te vertellen dat ook de Wageninger Van Swaay uitge zonden zal worden naar Noorwegen. Voor velen is hij geen onbekende, want maar al te vaak is hij op de ijsbaan De Blauwe Kamer te vinden. Jan werd zondag zevende en was een van de gro te favorieten van het publiek, doordat hij als niet-lid van de kernploeg een grote dosis vechtlust en kwaliteit aan de dag legde. DE LEZER SCHRIJFT: Nog in het oude jaar ontvingen wij een ingezonden stuk betreffende de toestand op de Buurtlaan-west. Het schrijven was echter niet ondertekend. Wanneer de scribent zijn naam en adres bij. onze re dactie bekend maakt, kunnen wij tot plaatsing overgaan, met of zonder naams- aanduiding. Uitslagen van de deze week door de leden van de schietvereniging Scher- penzeel geschoten onderlinge wedstrijd: P. van Engelenburg 90, C. Valken burg 89, A. ter Burg, M. Berendse en A. Valkenburg 87, A. Wittenberg en A. C. van Dusschoten 85, H. Pater en H. Berendse 84, J. Davelaar 82, J. Koudijs 80, G. van Eist 78, N. Klumpenaar 77, J. van Eist 72, H. van Droffelaar 66 en J. van Ekris 51. VEENENDAAL CITY-MOTORS-EDE Jan van de Bovenkamp, altijd een gevaar voor de doelman. Ditmaal kon de keeper het schot van de kleine binnenspeler nog net stoppen. Van 6 t/m 19 januari zal de bekende Weense IJsrevue in de Utrechtse Jaar beurshal te bewonderen zyn. Aan de revue „Dromen van geluk" werken in totaal 120 artisten mee. Vooral bekend is onze landgenote Joan Haanappel, die al vyf jaar bij de ysrevue werkt. De ijsrevue is in twee delen gesplitst: „De talisman" en „De Kat". Het bekende Weense ijsballet met tal van prominenten zal aan de revue medewerken. Wij noe men slechts: de Franse kampioene kunst rijden Nicole Ardent, de Amerikaanse ijs- danser Paul Sibley en de Engelse ijsko- miek Duncan Whaley. Al met al zal de Weense ijsrevue onge twijfeld een grote belangstelling onder vinden, niet alleen van de Utrechters zelf, maar uit de gehele provincie. Ervaringen in het verleden wijzen daarop. Kaarten voor de ijsrevue zijn in voorverkoop ver krijgbaar. Voor deze omgeving bij Siga renmagazijn „De Smoker", Hoofdstraat 86, Veenendaal. Jan van de Bovenkamp, oud-speler van G.V.V.V. draagt nu al ruim een half jaar de groenwitte kleuren van de semi-profclub Wageningen. Maar denk niet dat Jan zijn oude club vergeten is. Wanneer GVVV op het Sportpark speelt, ziet men hem langs het lijntje staan. Of hij het in het semi-profvoetbal naar zijn zin heeft? Hierover hadden we met de kwieke voetballer een kort gesprek. Driemaal per week trekt Jan naar Wageningen om de training van de bekende oefenmeester Bas Pauwe te volgen. Hij sloeg nog geen enkele keer over. Iedere dinsdag, donderdag en vrijdagavond is de kleine dribbelaar op de Wageningse Berg bezig, waarbij Pauwe een strenge leermeester is. De trainingen van deze ex- inter national zijn op snelheid gebaseerd. Conditietraining komt uiteraard ook aan de orde, maar het is veel minder rondjes lopen dan bij de amateurs, vindt Jan. De balbehandeling en de technische vaardigheid, dat zijn dingen waar Pauwe je mee volstampt en terecht zegt Bovenkamp. Het bevalt me best, alleen het heen en weer reizen is wel een bezwaar. Neem nou een reis naar Cambuur in Leeuwarden. Je gaat zondags om negen of tien uur de deur uit en komt er 's avonds om tien uur weer in. Je bent zodoende je hele zondag kwijt, maar dat wist je van tevoren natuur lijk. Of mijn vrouw het goed vindt? O ja, als ik in Wageningen moet spelen is ze mijn trouwe supporter, zegt Jan. Tot nu toe kwam Jan nog niet in het eerste elftal van de Bergbewoners uit. Hij speelde steeds als middenvoor in het tweede. Veertien maal moest een of andere keeper vissen als Jan aan haalde voor een van zijn bekende scho ten. Of hij het niet teleurstellend vindt altijd maar in het reserveteam te staan? Och, je wordt natuurlijk liever in 't eerste opgesteld, maar ik schijn er nog niet rijp voor te zijn. Wel zal (37) In het kreupelbosje aan de rand van het dorp treffen Aram en Presto hun paarden. Snel springt het tweetal in het zadel en in volle galop rijden zij in de richting van Barranca. „Keer maar weer te rug tot het land der levenden, Gratz", grijnst Mer lin, die, in het dorp achtergebleven, de ruiters om een bocht van de weg heeft zien verdwijnen. De jonge edelman, die al die tijd roerloos op de straat stenen gelegen heeft, komt grinnikend overeind. „Dat was een fraaie komedie", lacht hij, het stof van zijn mantel kloppend. „Zou Aram werkelijk geloven, dat je mij met je magische spreuken ge dood hebt, Merlin?" „Misschien wel", zegt de to venaar bedachtzaam. „Ik heb hem omgekocht met een klomp goud en een afspraak met hem gemaakt, dat hij elke twee maanden een nieuwe klomp goud kan komen halen, als hij ons ongemoeid laat Het leek me, dat hij gretig op mijn aanbod inging, maar het is altijd mogelijk, dat hij dubbel spel speelt en nu op weg is naar Hertog Orsino Het lijkt me toch beter, dat we je vader een waarschu wing sturen, Gratz." En even later, in een vertrek van de herberg, is Gratz druk bezig met het schrij ven van een brief, terwijl de tovenaar uit een hok je met postduiven een sterke duif uitzoekt (wordt vervolgd) ik proberen met doorzetten er te ko men. Kijk maar naar Viegen, zegt onze Jan v. d. Bovenkamp. Die stond er ook niet direct in en nou draait hij lekker mee. De sfeer bij Wageningen is goed, zegt Jan. Wel mis je natuurlijk de aan moedigingen van al je bekenden als je aan het oprukken bent. Dat ging hier in 't Veen heel anders. Van al die aan moedigingen, langs het lijntje, werd je vuriger. Zo ben ik nou eenmaal. Ik vind het dan ook beslist niet leuk dat mijn oude club zo'n moeilijke tijd door maakt. Je staat er dan bij en zou er zo wel in willen springen. Ik hoop dat de jongens tweede klasser blijven, zegt Jan. Zou je eigenlijk liever terug willen? Nou daar kan ik direct geen antwoord op geven. Als je in 't betaalde voetbal zit, voel je dat als een zekere promo tie en een mens, dus ook een sport man, streeft toch altijd naar iets ho gers? Maar ik kan er nog niets van zeggen, dat wordt pas aan het eind van het seizoen beslist. Zou ik niet gecon tracteerd worden of op de transferlijst staan, dan zal ik er natuurlijk sterk over denken weer in 't Veen te gaan spelen. Maar zover is het nog niet. Wat is nu het verschil in spelwijze tussen het betaalde en het zaterdag voetbal willen we nog even weten. Nu, vier of vijf man voorbijlopen is er niet meer bij. Het is balletje hebben, balle tje geven, dat brengt Pauwe ons wel bij, zegt Jan. En bovendien, het gaat niet voorzichtig. Je komt tegen de re serve-elftallen van profclubs uit en al die jongens, willen net zoals ik in het eerste komen. Ze geven zich volledig en het gaat dan wel eens wat hardhan dig. Nou ben ik niet voor een kleintje vervaard (al ben ik zelf klein), maar zo'n achterhoede als bij Cambuur in Leeuwarden is voor mij toch net even te hard. Door het 4-2-4, dat bijna over al wordt gespeeld, is de achterhoede sterker gemaakt en daar moet je dan tegenop tornen. Dat is geen kleinig heid. Ofschoon, ik ben het spelen bij GVVV nog lang niet vergeten, zegt Jan. Ik speelde daar al toen ik drie turven hoog was. 'k Kwam nauwelijks boven het hoge gras uit. Op m'n zestiende jaar stond ik in 't eerste tussen al die geroutineerde knaRen als Prins, Lep pers enz. Ze zeiden: Je kunt wel voet ballen, maar je moet nog heel wat groeien. En dan al die belevenissen op het veld aan de Buurtlaan. Mijn mooiste wedstrijd was misschien wel die tegen Quick Boys, toen ik best draaide. Voor al die reacties langs de lijn deden me wat. STV Climax heeft de derby tegen Panter, die reeds tweemaal was uitgesteld, met 9-1 gewonnen. Panter nog steeds zonder winstpunt, kwam voor het eerst in deze competitie uit met een volledig team, maar dit kon niet verhinderen dat het kansloos tenonder ging. Toch was het krachtsverschil tussen de spelers van beide teams niet zo groot als de einduitslag doet vermoeden. Van Dam bleef z'n drie tegenstan ders allen in twee games de baas, waarbij vooral de wedstrijd tegen Har ry Stuivenberg op goed peil stond. Ook v. Eist bleef deze avond zonder neder laag al was het met 25-23 in de derde game tegen Jaap Stuivenberg wel kant je boord. Middelhoven won met enige moeite van Harry Stuivenberg. Hij was ook te sterk voor De Koning, maar moest van z'n oude teamgenoot Jaap Stuiven berg een nederlaag incasseren. Ook het dubbelspel ging op het nippertje naar STV Climax. Dit team is nu opgeklommen naar de derde plaats van de ranglijst op twee punten achter Treffers en op één punt achter plaatsgenoot Ritac. Deze beide teams hebben echter met alle anderen uit deze afdeling nog één wedstrijd van de eerste competitie helft tegoed. STV Climax is uitgespeeld. In laatste serie micro-wedstrijden te Utrecht is afgelopen zaterdag Arena-I in poule B op de 3e plaats geëindigd. De eerste wedstrijd kwam Arena-I in het veld tegen SKV-IV. SKV-IV, op de onderste plaats in poule B moest gemak kelijk te verslaan zijn hetgeen is gelukt. Arena-I was duidelijk sterker en doel punten werden dan ook aan de lopende band gemaakt. Een paar keer liet SKV-IV het er niet bij zitten en brak goed door de verde diging van Arena-I heen, maar zonder succes. Eindstand 7-0. Doelpunten in deze wedstrijd werden gemaakt door: J. Horpe 3; D .ter Haar 2; W. Komduur 1 en B. Komduur 1. De volgende wedstrijd was Arena-I tegen Altius III. Het werd een spannende wedstrijd, omdat Altius II bovenaan stond. Altius nam al vlug de leiding, maar Arena-I trok er aan, wat het kon. echter zonder dat er doelpunten uitkwa men. Altius had meer succes en maakte de voorsprong steeds groter. Arena-I echter begon beter samen te spelen en kwam steeds meer in de aanval. Er werd veel geschoten, maar doelpunten werden er niet gemaakt. Eindstand 0-5. De allerlaatste wedstrijd van dit micro- tournooi was de wedstrijd Arena-I-Hui- zen-I. Een wedstrijd, die zou beslissen of Are- na-I op de 3e of 4e plaats zou eindigen. Er werd dus van het begin of aan door beide partijen hard gespeeld. Arena-I nam de leiding met een doelpunt, die het lang heeft behouden. Huizen-I, bang voor een nederlaag, zette alles op alles en met succes. Stand 1-1. Arena-1 kwam terug en daar het enigs zins moeilijk was door de verdediging van Huizen-I heen te komen, probeerde het met afstandschoten, zodat Arena-I de wedstrijd toch nog kon winnen. Eind stand 2-1. Doelpunten in deze wedstrijd werden gemaakt door G. Wagenvoort en D. ter Haar. Arena-II heeft het deze middag niet zo goed gedaan als de vorige keer. De eerste wedstrijd was tegen de boven ste van poule D D.S.V.-III. Een wedstrijd, die D.S.V.-III gemakke lijk zou kunnen winnen. Maar Arena-II bood taai tegenstand en de verdediging hield goed stand. Arena-II heeft zelfs met 1-0 voorgestaan. En enigszins leek het erop, dat Arena-II deze wedstrijd zou gaan winnen, ware het niet, dat DSV-III praktisch in de laatste minuut de stand nog gelijk maakte. Eind stand 1-1. Het enige doelpunt in deze wedstrijd werd gescoord door M. v. Bergen. De volgende wedstrijd kwam Arena-II in het veld tegen Doorn-II. Was Arena-II de vorige wedstrijd zo sterk, deze wed strijd wilde het niet lukken. Er werd wel van alles geprobeerd, maar zonder succes. Doorn-II was duidelijk sterker en had met schieten meer succes. Het ene doel punt na het andere werd gemaakt. Eindstand 0-6. De laatste wedstrijd van Arena-II was Arena-II-Viko-II. Een wedstrijd met bijna even sterke ploegen. Maar al gauw nam Viko-II een voorsprong en heeft deze niet meer afgestaan. Het heeft deze voor sprong zelfs nog vergroot. Arena-II kwam in de aanval, zette nog alles op alles, maar het mocht niet meer baten. Doelpunten werden niet gemaakt. Eindstand 0-2. De wedstrijden voor deze week zijn: le kl. B: 6-1, Panter 1 - Ritac 1; 7-1, RTTV 1 - Gazelle 1; Tios 2 - Treffers 1; 8-1, Cap 1 - Treffers 1. In de 2e kl. C. schijnt STV Climax 2 rechtstreeks op het kampioenschap af te gaan. Het is, nu de eerste helft der competitie er op zit, nog steeds onge slagen al blijft Smash 1 met twee pun ten achterstand een ernstige concur rent. Het programma voor de 3e kl. D.: 6-1 STV Climax 3 - RTTV 4; 7-1 VSW 2 - Ritac 3; RTTV 5 - Panter 3; Niro 1 - Panter 2; RTTV 6 - Shot. Al deze wedstrijden gelden nog voor de eerste competitie helft. Ook in de 4e kl. D. is men uitgespeeld. Volgens een verschenen C.B.S.-publi- katie „Bevolking der gemeenten van Ne derland op 1 januari 1964" bedroeg het aantal gemeenten op dat tijdstip 978. De kleinste gemeente (Bemelen in Limburg) telde 198 inwoners. Daarnaast hebben nog 12 andere gemeenten minder dan 500 in woners. Voor 59 gemeenten lag het inwo nertal tussen 500 en 1000, voor 141 tussen 1000 en 2000, voor 305 tussen 2000 en 5000, voor 219 tussen 5.000 en 10.000 en voor 140 tussen 10.000 en 20.000. Van de 101 ge meenten met meer dan 20.000 inwoners waren er 64 met minder dan 50.000 in woners, 23 met een inwonertal tussen 50.000 en 100.000, terwijl 14 gemeenten meer dan 100.000 inwoners telden, waar van 4 meer dan 200.000. Vergeleken met de situatie vóór de laatste wereldoorlog blijken zich in de sedertdien verstreken 25 jaar belangrijke verschuivingen te hebben voorgedaan. Op 1 januari 1939 waren er nog maar 53 ge meenten met meer dan 20.000 inwoners en slechts 7 met meer dan 100.000. In to taal waren er toen 1.054 gemeenten, waar van 93 hebben opgehouden als zelfstandige gemeente te bestaan. In 1939 woonde nog 18% der bevolking in gemeenten met minder dan 5.000 in woners tegen maar 11% per 1 januari 1964. Ook voor de gemeenten van 5.000 tot 20.000 liep dit percentagi iets terug (van 30 tot 29%). Daartegenover steeg het per centage der bevolking in gemeenten van 20.000 tot 100.000 inwoners van 24 tot 29% en in die boven 100.000 inwoners van 28 tot 32%. Voor laatstgenoemde categorie blijkt at laatste jaren evenwel een geringe te ruggang (in 1959 nog 33%). De 14 gemeen ten boven 100.000 tellen thans tezamen 3,8 miljoen inwoners; de 23 met 50.000 tot 100.000 inwoners 1,4 miljoen. De grootte der gemeenten, wat betreft het grondgebied, loopt sterk uiteen. De Zuidelijke IJsselmeerpolders, de Noord oostpolder, Apeldoorn en Ede zijn met resp. 537, 646, 340 en 320 vierkante kilo meter oppervlakte (land) het meest uitge strekt; de gemeente Nieuwpoort heeft het kleinste grondgebied en omvat slechts 0,39 vierkante kilometer land. Warm beton om stilstand in de bouw- industrie tijdens vorstperioden tegen te gaan is het nieuwste idee dat deze week voor bouwers, architecten en wegenbouwingenieurs wordt gedemon streerd. Door gebruik te maken van warm beton kan waarschijnlijk tijdens vorstperioden onafgebroken worden doorgewerkt. Een woordvoerder van de Britse onderneming, die dit procédé heeft ontwikkeld, heeft het een „grote stap voorwaarts" genoemd. Dezelfde firma demonstreert in zijn laborato rium voor speurwerk en ontwikkeling, enkele mijlen ten zuiden van Londen, ook een ander nieuw proces dat „ag gregaat verwarming" wordt genoemd, dat gebruikt wordt bij de produktie van het beton. Honderden liters water worden tot 71.1 graden Celsius verhit en dan in een betonmolen gevoerd. In tussen wordt het aggregaat door de hete lucht van een verwarmingstoestel ver warmd en aan het water met het ce ment toegevoegd. De drie bestanddelen worden dan bij een temperatuur van 15.6 graden Celsius gemengd. DoQr dit ver warmingsproces droogt het beton snel ler zodat het verhard is voordat de vorst er op kan inwerken. Het team van C.L.V., dat winnaar werd van het Kerstvolleybaltoernooi bij de A-teams. V.l.n.r., staand: Hein Mondria, Gerard Baars, Gert Hul- sebos en zittend, v.l.n.r.: Heinz van Schuppen, Jaap Remme en Frans Peter. Hoe het verder zal lopen kan ik nog niet bekijken. Van de zomer weten we meer dacht ik. Jan van de Bovenkamp wordt in het kamp van GVVV wel sterk gemist. Trouwens, ook de Veenendaalse voet balliefhebbers missen Jan op de velden. De kleine dribbelaar, een binnenspe ler bij uitstek, bracht meermalen de handen op elkaar door een snelle, su blieme actie, die hij dan (meestal) met een daverend schot afrondde. Uit ons gesprek bleek wel dat Jan zelf ondanks zijn semi-profperiode bij Wageningen, toch nog veel nadenkt over zijn amateuristische periode bij de zaterdagclub GVVV.

De Vallei | 1965 | | pagina 3