KAN DE KOPER VAN EEN VERHUURD HUIS ONTRUIMING VORDEREN? KOU-BESTAND MET BONT! dBÜCtö&l t pöotde jcaad m o* uinbouwhoekje GIÏMMERTJES KRUISWOORDPUZZEL NIEUWJAAR MARKTBERICHTEN Heden ten dage kan een verhuurder na huuropzeggging slechts op bepaalde, met name vermelde gron den ontruiming vorderen, o.a. indien hij het onroerende goed zo dringend nodig heelt voor eigen ge bruik, dat van hemde economische belangen en maatschappelijke behoeften van beide partijen naar billijkheid in aanmerking genomen niet kan worden gevergd, dat de huurder nog langer in het genot van het goed blijft. Welke betekenis heeft deze regel voor de verkoop van onroerend goed? Welke rech ten heeft de wetgever hier toebedeeld aan verkoper, koper en huurder? Op deze vragen zullen wij in dit artikel een antwoord trachten te geven. Verkoop is geen eigen gebruik De wetgever heeft zich op het stand punt gesteld, dat handelingen, waar door de band tussen de eigenaar en het onroerend goed wordt verbroken, geen eigen gebruik opleveren. De Huurwet bepaalt uitdrukkelijk, dat vervreem ding van het onroerende goed niet is begrepen onder eigen gebruik. De eige naar, die zijn huis leeg wil verkopen, kan dus geen ontruiming vorderen op grond van dringende benodigdheid voor eigen gebruik. Koop breekt geen huur Wanneer iemand een verhuurd huis koopt, wordt hij automatisch verhuur der en als zodanig gebonden aan de huurovereenkomst, welke de verkoper gesloten had. Als de huurovereenkomst voor een bepaalde tijd is aangegaan, zal de koper eerst na afloop daarvan ont ruiming kunnen vorderen. Ofschoon zulks nergens in de wet is vastgelegd, neemt men aan, dat koop evenmin het huurbeschermingsrecht kan breken. Het huurbeschermings recht ontstaat automatisch na het ein de van de huurovereenkomst. Krach tens het huurbeschermingsrecht kan de huurder in het Xnct van het onroerend goed blijven. Het huurbeschermings recht geeft verhuurder en huurder de zelfde rechten en verplichtingen, wel ke zij gehad zouden hebben bij voort zetting van de huurovereenkomst. In het contractloze tijdperk wordt de rechtsverhouding van partijen dus be heerst door het huurbeschermings recht. Indien koop het huurbeschermings recht wel zou breken, zou er van de bescherming van de huurder niet veel terecht komen. De oude eigenaar zou dan immers eerst de huur kunnen op zeggen en vervolgens in het contract- loze tijdperk de woning kunnen ver kopen. Daarna zou de koper ontrui ming kunnen eisen, omdat de huurder zonder recht of titel in de woning ver blijft. Met het oog op deze consequen tie neemt men aan. dat koop het huur beschermingsrecht niet breekt. Koper mag ontruiming vorderen voor eigen gebruik Onder de werking van het „Huur- beschermingsbesluit 1941" is veel strijd geveerd over de vraag, of iemand, die een verhuurd huis voor zelfbewoning kocht, ontruiming zou mogen vorderen op grond van dringende benodigdheid voor eigen gebruik. Eerst in 1944 is aan deze strijd een einde gekomen door een principiële beslissing van de Hoge Raad. Iemand had een huis te Diepenveen gekocht met het vooropgezette doel dit zelf te gaan bewonen. Tijdens de aan koop was het huis verhuurd. De nieuwe eigenaar zegde de huur op en vorderde ontruiming voor eigen gebruik. Maar de Kantonrechter te Deventer nam aan, dat een beroep op eigen gebruik slechts dah mogelijk is, indien de dringende benodigdheid eerst is ontstaan, nadat de verhuurder als zodanig is te be schouwen, derhalve pas nadat hij door koop eigenaar van het verhuurde is ge worden. Anders zou de strekking van het Huurbeschermingsbesluit niet tot haar recht komen en de toepassing daarvan veelal illusoir worden, aldus de Kantonrechter. Het vonnis van de Kantonrechter werd bij de Hoge Raad ter vernietiging voorgedragen door de Procureur-Ge neraal. Deze wees er op, dat het voor een ontruimingsvordering niet vol doende is, dat de eigenaar het perceel dringend nodig heeft voor eigen ge bruik. Ook moet bij een afweging van zijn belangen en behoeften tegen die van de huurder de schaal naar zijn kant doorslaan. Eerst dan slaagt de vordering. Maar ook degene, die een huis koopt voor zelfbewoning, kan de gegrondheid en billijkheid van zijn be langen en behoeften aan het oordeel van de Kantonrechter onderwerpen. Gevaar, dat de beoogde bescherming van de huurder illusoir zou worden, indien men ook bij aankoop voor zelfbewoning de vordering tot ontruiming toelaat, be hoeft niet te worden geducht, omdat aan de Kantonrechter immers vrijheid is gelaten met alle omstandigheden reke ning te houden. Indien de belangen van de huurder dit werkelijk verdienen, kunnen zij steeds de doorslag geven, al dus de Procureur-Generaal. De Hoge Raad verenigde zich geheel met deze beschouwingen en vernietigde het von nis van de Kontonrechter. Huurder drie jaren veilig Bij de behandeling van de Huurwet achtten vele Tweede Kamerleden het blijkens het Voorlopig Verslag een ongezonde toestand, dat men zich door het kopen van een wening woonruimte kon verschaffen. Men kan dit bereiken door een huis te kopen, dat de huurder minder dringend nodig heeft dan de koper. Terecht gevoelen de bewoners een ontruiming in dergelijke omstan digheden als een groot onrecht, aldus het Voorlopig Verslag. Deze bezwaren hebben geleid tot de invoering van een wachttijd van drie jaren voor de koper. Lange executietermijn Indien bij een veroordeling tot ont ruiming van een gebouwd onroerend goed aannemelijk is, dat de verhuurder binnen 2V2 jaar vóór het vonnis met het oog op eigen gebruik eigenaar van het goed is geworden, wordt in het vonnis bepaald, dat de tenuitvoerlegging daar van niet kan plaats hebben dan na ver loop van drie jaren na het tijdstip dei- eigendomsovergang. De datum, waarop deze termijn eindigt wordt door de rechter in het vonnis vermeld. Een en ander geldt alleen, indien de tot ont ruiming veroordeelde persoon reeds huurder was op het tijdstip der eigen domsovergang. De termijnen van 2V2 en 3 jaar zijn alleen van toepassing, indien aanne melijk is, dat de verkrijging van het eigendomsrecht eigen gebruik ten doel had. Zij gelden dus niet voor iemand, die krachtens erfrecht eigenaar is ge worden. Genoemde termijnen moeten zowel bij woningen als bij bedrijfspanden in acht worden genomen. Indien de periode tussen de eigen domsovergang en het vonnis langer is dan 2V2 jaar, wordt de executietermijn door Burgemeester en Wethouders vastgesteld, doch alleen bij een ver oordeling tot ontruiming van woningen op grond van eigen gebruik. Deze ont ruimingstermijn mag niet ianger zijn dan zes maanden. In de praktijk stellen Burgemeester en Wethouders de ter mijn altijd op zes maanden ten einde een zo groot mogelijke speling te heb ben bij het verschaffen van andere woonruimte aan het tot ontruiming ver oordeelde gezin. De wachttijd van de koper belet hem intussen niet dadelijk na de eigendoms overgang de huur op te zeggen en een ontruimingsproces aanhangig te maken. Hiertegen is bij de mondelinge behande ling van de Huurwet bezwaar gemaakt door een Tweede Kamerlid. Naar diens mening behoorde niet de executie te worden opgeschort, maar het vorde ringsrecht zelf. De mogelykheid bestaat, dat ae Koper, aie riusscnien by de koop een groter uetang nad aan de huurder, uil na drie jaren niet meer heejt. Het kan ook zijn, dat het belang van ae nuurder groter is geworden. De belangen van partijen moeten dus eerst tegen elkaar woruen aigewogen op net moment, uat een ontruiming mo gelijk is en niet arie jaren tevoren, zo uetuogue net 'r'weeue ivamerlid. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting achtte het evenwel be ter, aat de uitspraak van de reenter aan het begin van de wachtperiode zou ko men. Het voordeel hiervan is een lange ontruimingstermijn, zodat partijen alle gelegenheid hebben zich op de toekom stige situatie in te stellen, aldus de Minister. Te vroeg geprocedeerd De rechtspraak houdt echter niet al tijd rekening met deze bedoeling van de Minister. Zo deed de Kantonrechter te 's-Gravenhage ongeveer 14 maanden vóór het verstrijken van de 3-jarige wachttijd de volgende uitspraak: De mogelijkheid van een behoorlijke voor ziening in de woonbehoefte van de huurder is thans niet te overzien. In verband daarmede is de grootte van zijn belang niet nauwkeurig vast te stellen. Bij afweging van de wederzijd se belangen van partijen kan dus niet worden aangenomen, dat de belangen van de eigenaar thans reeds de door slag geven. Op deze grond ontzegde de Kantonrechter de entruimingsvordering. Mr. C. A. Baron Bentinck Wist men vroeger minder over de foto grafie-bij-avond? Of is het in onze tegen woordige tijd een soort modeverschijnsel aan het worden om 's avonds met de ca mera erop uit te trekken? Hoe het ook zy, vaststaat dat avondfoto's tegenwoordig in veel groter getale gemaakt worden dan een paar jaar geleden. Of ze daarom ook van beter gehalte zyn, is echter een ander hoofdstuk. Toegegeven, het is natuurlijk veel pret tiger om er op een niet al te koude avond op uit te gaan. Het werkt ontegenzegge lijk prettiger. Het bezwaar is alleen dat dan lang niet dié foto's uit de bus komen, De grenzeloze fantasie van de mode heeft bont voor deze winter weer ruim in de belangstelling gebracht. Niet dat bont nu zo iets heel nieuws is, nee, want die oude Kelt droeg ook al een berenvel. Maar pelzen nemen nu eenmaal voor de kleding een steeds andere plaats in. Het ene jaar worden zij vrijwel niet ge bruikt, en het andere jaar, zoals nu, zijn er talrijke modellen, waar naar harte lust bont in verwerkt is. En toch hoeven de diverse echtge noten van evenzovele mode-lievende dames bij het horen van het woord „bont" niet de financiële schrik in de benen te krijgen, want in synthetisch materiaal zijn tegenwoordig ook fraaie „weef-pelzen" te krijgen, en die zijn véél goedkoper dan de echte. Ze kun nen ook gebruikt worden, om er zelf iets van te maken, want in vele win kels zijn zij per meter te koop. Grappig is het, om dit weefbont met breiwerk te kombineren. Praktisch is het, om voor het breiwerk een synthe tisch breigaren, zoals draion, te ge bruiken, want dan kunnen wij onze berentrui helemaal zelf wassen. Draion kan immers snel zelf gewassen worden in lauw sop, het is snel droog, en het is krimp- en viltvrij. Bovendien geeft het niet af, en de kleur blijft altijd even mooi. Tweede naald: een steek afhalen, twee steken recht samenbreien, 1 ave recht, twee steken recht samenbreien, 1 averecht, enz. Deze naalden steeds herhalen volgens de maten van de te kening. Voor de rolkraag 50 cm steken op zetten met naald 8. Een recht, een averecht tot 10 cm hoogte. Dan met naald 6 10 cm 1 recht, 1 averecht. En dan 20 cm breien in dezelfde steek als de mouwen. Tenslotte de zijkanten aan elkaar naaien. 9S I 9Z I I £1 7 Deze zalige pullover is zelf te maken van draion hnndbr cigar en, gekombineerd met het nu zo populaire „weefbont". De hierbij afgebeelde pullover is vrij gemakkelijk zelf te maken. Voor de maten van voor- en achterpand, die ge maakt worden van weefbont, zie de tekening. Breimateriaal: 1000 gram draion brei garen; breinaalden nummer 3'/2, 6 en 8. Wij beginnen de mouwen met de man chetten: 1 recht 1 averecht met naal den 3V2 tot 10 cm hoogte. Dan over nemen op naalden 6. De dikke ribbel breien wij als volgt. Eerste naald: een steek afhalen, dan een steek recht, een steek averecht, omslaan, weer een steek recht, een averecht, omslaan, enz. als wij eigenlijk wel zouden willen zien. Nog niet zo lang geleden maakten wij weer eens deel uit van een jury, belast met het aanwijzen van de beste foto's die binnen gekomen waren voor een foto wedstrijd. Eén van de vele opmerkingen die er zoals gewoohlijk op zo'n jury-bij eenkomst gemaakt werden, hebben wij voor u opgetekend. Het was Peter van Breukelen u weet wel, de voorzitter van World Press Photo die verzuchtte: „Wanneer zal men nu eindelijk eens in zien dat avondfoto's het best tijdens of vlak na een regenbui gemaakt kunnen worden?" Ach, eigenlijk weten wij het wel. We weten óók, waarom dat zo is. Want wij hebben ze allemaal wel eens bewonderd: die glimmend-natte straten waarin de lichtjes duizendvoudig weerspiegeld wor denWij kennen ze: van andermans foto's! Nu is het niet zo, dat wij op de eerste de beste regenavond maar de deur achter ons dicht moeten trekken. Dat wij dan een paar uur later beslist met topfoto's thuis zullen komen. Want zó eenvoudig is het nu ook weer niet! Wij herinneren ons een bepaalde opname, die wij eens hebben staan maken. De straten lagen glimmend (en verlaten) te wachten op de opname van-ons-levenTenminste, dat dachten wij toen! Want toen wij toch weer niet zó tevreden als wij verwacht hadden, al wisten we toen nog niet waarom met de gemaakte plaat voor de dag kwamen, deugde er niets van! Degene die het ons zo onverbloemd te kennen gaf, had gelijk. Het was ook niet zoveel bijzonders. Gelukkig zei hij erbij, waarom niet. Zijn commentaar geven wij hier woorde lijk weer. „Ten eerste zit er geen leven in de foto. In de hele straal is geen levende ziel te bekennen. Waarom niet? Verder nog dit: had er met een beetje meer moei te nu geen betere plaat uit de bus kun nen komen? Laten we zeggen, met wat meer fantasie niet zo recht-toe-recht- aan als deze? Zo. Daar konden wij het voorlopig mee doen! Wij zijn het in de afgelopen week nog maals gaan proberen. Met als resultaat, een stel foto's waar héél wat meer leven m zit dan in die van toen! r en paar kleind raadgevingen. Neem, ■alle afwijkende adviezen ten spijt, een snelle film. De „anti-korrel-hetze" zijn wij zo langzaam aan wel te boven. De bijgaand afgedrukte opnames maakten wij op Tri-X met 1/60 bij 2.8. Zo: uit de hand! Een ander punt: let eens, op een avond als u door de regen naar huis loopt, op bepaalde (lichtende) onderwerpen, en kijk hoe ze weerspiegeld worden door de plas sen waar u doorheen loopt. Als u met uw camera gewapend op fotojacht gaat, weet u zich bepaalde din gen vast wel te herinnerenmet als waarschijnlijk resultaat van die kleine moeite: een top-foto, waarnaar u nog jaren met plezier en voldoening zult kij ken! Een ander punt is het langskomende verkeer. Let er goed op dat niet, net op het moment dat de opname gemaakt wordt, een auto of fietser zich vlak voor het toestel bevindt. Die donkere schim zal misschien door een dood-enkele foto-experimentalist ge waardeerd worden. Het gros van de men sen om ons heen begrijpen zulke dingen echter niet. Wij willen daarmee niet zeg gen dat experimenteren - ook en vooral in de fotografie verkeerd is. Verre van dat! Maar wij geloven echt dat het ver standiger is om eerst „gewone" foto's werkelijk goed te maken, voor wij ons gaan wagen aan allerlei soorten experi menten! Over experimenten gesproken! In een van onze artikelen die volgen wilden wij het eens gaan hebben over: De Maan in de Ijskast. VROEG HUWELIJK BIEDT GROTERE SCHEIDINGSKANS De volksvrijheid wil, dat vroeg trouwen meer zekerheid biedt voor een gelukkige echtvereniging dan het huwelijk, dat op latere leeftijd wordt gesloten. Dit wordt weersproken door een onderzoek, dat on langs in de Bondsrepubliek is gehouden. Naarmate daar de leeftijd van de bruidjes daalt, wordt het aantal echtscheidingen groter. Van 100.000 huwelijken waarbij net vrouwtje tussen de 18 en 20 jaar was ten tijde van de voltrekking liepen er cmnen vijf jaar 5.706 op de klippen. Van een gelijk aantal echtverenigingen, waarbij de vrouwelijke partner tussen de 24 en 26 was, bleken slechts 2.827 bin nen vijf jaar in echtscheiding te eindigen. Ook over langere perioden gerekend blij ven de cijfers voor de jonggehuwden on gunstig. in een tijdsverloop van vijftien jaar werden van 100.000 „jonge" huwelij kten er niet minder dan 11.785 door echt scheiding ontbonden en binnen 25 jaar 14.859; telkens ongeveer tweemaal zo veel als het geval was met huwelijken, waarvan de vrouwelijke partner 24-26 jaar oud was. IS OOSTENRIJKS SPOOK COMMERCIEEL? In Oostenrijk is een merkwaardig pro ces aan de gang. Ten zuiden van Passau ligt aan de Donau de oude burcht Kram- pelstein en daar spookt het, althans vol gens vele verhalen, die de gasten van dit thans als hotel in gebruik zijde slot weten te vertellen. Een Weense journalist nu heeft in zijn blad een reportage gepubli ceerd waarin hij de exploitanten be schuldigde van bedrog: het zou in het slot helemaal niet spoken, maar de leiding van het bedrijf zou met tal van trucs de grie zelige en blijkbaar zeer lucratieve repu tatie van Krampelstein trachten in het leven te houden. De journalist werd voor de rechter gedaagd, die hem veroordeelde omdat afgezien van de verschijnselen waarop de reputatie van het spookslot be rust niet kon worden bewezen dat de exploitanten zich inderdaad aan zwendel hadden schuldig gemaakt. De man is in beroep gegaan en de zaak is thans aan het hoogste Oostenrijkse gerechtshof voorge legd. Intussen heeft deze kwestie de be langstelling voor het hotel nog aanzienlijk doen toenemen. Voorlopig wordt er nog en met succes gespookt. STENEN NU OBJECT VAN NIEUWE VERZAMELDRIFT De belangstelling van verzamelaars is niet, of niet alleen, op een aantal „vaste" objecten gericht. Weliswaar zullen er wel altijd verzamelaars van postzegels zijn, maar de suikerzakjes en dergelijke zijn als verzamelobject onderhevig aan de mode. Op dit ogenblik is één hobby zeer in trek: het verzamelen van mineralen en gesteenten. De rage is in de Verenigde Staten begonnen, maar thans grijpt deze aangename en leerzame, doch vrij kost bare liefhebberij ook in Europa snel om zich heen. Inderdaad heeft Moeder Natuur in de loop der eeuwen vele fraai-gevormde pro- dukten geschapen, die ook voor de niet- deskundigen aantrekkelijk zijn. In Zürich is dezer dagen de eerste zaak geopend, die zich uitsluitend met de verkoop van mineralen en gesteenten bezighoudt, en men is bezig met de inrichting van een mineralen-beurs waar, evenals thans reeds het geval is met postzegels, de lief hebbers hun „dubbelen" kunnen ruilen. Verschijnt als bijlage van hel streekblad ..D E VALLET' onder redactie van Tante .los, Correspondentie te richten aan Tante Jos, per adres Parallelweg 10 - Veenendaal ONZE JARIGEN 31 dec.: Henk Drost (Eist U.) Elly Beijk Ellie van Kesteren 1 jan.: Gerard Pas Rijk Roor Gerard Leppers Gertje van Harn 2 jan.: Laura Hoevens Jan van Amerongen Teuni van Heerdt Joke v. d. Wee Lydia van Zadelhof! 3 jan.: Henk van Ravenswaay Anneke Baars Wim Sterkenburg 5 jan.: Gerda Bruisma Wout Roseboom Hetty Schoeman 6 jan.: Geusje v. d. Linden Lineke Rusch Geurt Alberti Marijke v. d. Bogaard (Renswoudeï Jan v. d. Kraats 7 jan.: Suusje Achterberg (Rhenen) Hennie ter Maaten Louis Budding Ansje van Leeuwen Alle jarigen van harte gefeliciteerd. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes. Heel hartelijk bedankt voor het zilverpapier en de cap sules. Dit is dan het laatste van dit jaar. Ik hoop dat ik volgend jaar weer heei veel zilverpapier en capsules van juli.e krijg. Het afgelopen jaar hebben jullie heel veel gespaard hoor. De spaarders en spaarsters van deze week waren Zusje en Cootje de Kamper, Ellie Beyk, Evert Ver meer en Geurt van de Pest. Allemaal een gelukkig 1965 van Tante Jos OPGAVE NR. 77 HORIZONTAAL: 1 gordel, 4 hekwerk, 8 vertaler, 11 huisdier, 13 korte kous, 14 kemt van de schapen, 15 afnemend getij, 17 keurig, 19 hoofddeksel, 20 muziek noot, 21 sneer van een hengel, 23 deel van een huis, 26 zoon van Noach, 27 de maangodin, 29 hevige stormwind, 32 metaalsoort, 33 gaffelvormige stutpaal, 35 ieder, 37 voegwoord, 39 Europeaan, 41 vaartuig, 42 rivier in Italië, 43 op die tijd, 44 elk, 45 tijding, 46 landbouwwerktuig, 47 bedekking van een gebouw, 49 meis jesnaam, 51 rund, 52 puntig voorwerp, 53 gem. in N. Brab., 55 teken in de dieren riem, 57 plaats in Z. Frankrijk, 59 overgebleven, 62 stronkje, 63 beneden in iets, 65 ouderwetse damesjapon, 67 rund, 68 bundel, 69 myth, figuur, 71 muzieknoot, 72 mandje, 73 lus, 75 water in Utrecht, 77 plaats voor dieren, 78 kenmerk, 79 nauwe opening. VERTIKAAL: 1 lichte bedwelming, 2 maanstand, 3 mens, 5 spil van een wiel, 6 zeer brandbaar koord, 7 pers. voornaamw., 8 voorzetsel, 9 aardrijkskundige aanduiding (afk.), 10 gebogen, 12 ook, 14 uurwerk, 16 tweemaal (Lat.), 18 voor zetsel, 19 voorzetsel, 20 boom, 22 voorzetsel, 24 deel van een auto, 25 kleding stuk, 26 als 65 hor., 28 plaats in Gelderl., 30 gem. in N.H., 31 ketting, 34 elk. 36 gem. in Utrecht, 38 bijwoord, 40 niet harde slag, 41 vogel, 42 voor, 48 jongens naam, 50 provincie van Nederl., 52 vlies, vel, 53 eind, 54 duw, 56 verkeerd, 57 sporeplant, 58 gewicht, 60 over, langs, 61 bitter vocht, 62 huisdier, 64 azijn, 66 zijde, 68 schel, 70 achting, 72 foei. 73 lidwoord (Fr.), 74 scheik. element (afk.), 76 voornaamw. OPLOSSING PUZZEL NR. 48 HORIZONTAAL: 1 rekest, 6 stapel, 11 opa, 12 Irene, 13 Leo, 14 ee, 15 sté, 16 erf,. 17 ns, 19 serre, 22 elan, 25 set, 26 gene, 28 risee, 30 demer, 31 genesis, 32 Assen, 34 steek, 37 rein, 38 del, 40 Erna, 41 lenig, 43 ha, 45 Son, 46 nog, 47 op, 48 els, 50 genie, 51 are, 52 Nispen, 53 edelen. VERTIKAAL: 1 roemer. 2 Epe, 3 ka, 4 sits, 5 Trees, 6 snert, 7 tere, 8 pl, 9 een, 10 Losser, 18 das, 20 regelen, 21 dem, 23 Lisse, 24 negen, 26 geste, 27 neven, 29 een, 300 dis, 32 Arnhem, 33 sik. 35 Erp, 36 Kampen, 38 Denen, 39 linie, 41 loge, 42 goed. 44 Ali, 47 ore, 49 ss, 51 al. SCHERPENZEEL Eiermarkt Aanvoer 1.015.000. Prijzen f 13,75 tot f 14.25. Henneeieren f 11,50 tot f 13,25. Allen per 100 stuks. Handel redelijk. Biggenmarkt Aanvoer 205. Prijzen f 56.— tot f 70, per stuk. Handel vlug. Voor de bijpassende muts 56 cm ste ken opzetten met naald 6; 20 cm brei en in dezelfde steken als de mouwen. De bovenkant met een draad doorrij gen en samentrekken, zijnaad dicht naaien. Weefbont op de rand naaien. De voor- en achterboord van de trui breien we apart, volgens onze eigen maten: 1 recht, 1 averecht, met naal den 3V2. Nu de mouwen en de kraag inzetten, een reepje bont op de manchetten, de boord aanzetten, en dan voor waarts, de winter in! Kerstmis 1964 is aan ons voorbijgegaan. Het licht neemt weer toe.... de nacht wijkt! Wij liefhebbers der natuur, van bloemen en planten, voelen om deze tijd reeds de eerste gewaarwording van hoop opwellen. De Nieuwjaarsnacht opent ons de poort van een Nieuw Jaar, dat ons weer een nieuwe Lente zal schenken. Een zekerheid, vrienden, die nog nimmer ge faald heeft. De opmerkzaamheid waar mede wij het begin van het lengen der dagen zullen waarnemen is het kente ken, dat wij in ons leven en werken door de bron van het licht beheerst wor den. In de viering van „Nieuwjaar" ligt een diepere betekenis als het nemen van tijd voor wensen en plannen voor het aan de morgen nieuw aan te vangen leven en dat temeer hoe scherper zulk een jaarkring door de Lente, Zomer, Herfst en Winter in vier afdelingen gesplitst is, gelijk vier broers, die ons bij afwisseling door het leven gezelschap houden en daarbij af wisseling, vorm en kleur geven. Wéér staan wij nu in het midden van die cir kel, met een helder begrip van ons eigen bestaan. Ik hoop, dat het mij gegeven moge zijn ook in 1965 dit hoekje te kunnen vullen met een praatje over bloemen en planten en alles wat hiermede in verband staat. Samen zullen wij ook in het Nieuwe Jaar het „privé-groen" in huis, aan huis, voor het huis en achter huis onze liefde- Het beeld van Liefde en Vrede wordt door bloemen en planten gegeven volle zorgen geven en genieten van hun schoonheid, van hun vormen en kleuren. Wij gaan voort op de ingeslagen weg, trots de critiek die een „tuinmannetje" meent te moeten hebben. (Wie de schoen past trekt hem aan). Wij zullen in dit hoekje richtlijnen en raadgevingen stellen om u wegwijs te ma ken en voor teleurstellingen en misluk kingen te vrijwaren. Geachte redaktie, beste lezers en lezeressen, vanuit dit hoekje wens ik u een zalig uiteind 1964 en een in alle opzichten gelukkig en ze-j: genrijk 1965 toe. Mijn goede wensen ver gezellen u overal! De Poinsettia (Kerstster) die ter gele genheid van Kerstmis, hetzij verwerkt in een bloemstuk, als snijbltem of pot plant in uw bezit kwam, moet men een zo licht mogelijk plaatsje geven en let op dat de plant bij het verzetten niet bescha digd wordt. Zij behoort tot de familie der Euphorbia's (Wolfsmelkplanten) en deze I laten bij de geringste beschadiging haar melksap vloeien, hetgeen funest is voor de plant De fraaie rode bladeren worden veelal voor bloemen aangezien, doch dat zijn de schutbladeren of in vakterm gesproken „bracteeën". In het midden van deze schutbladeren zitten de kleine gele bloem pjes. Wanneer die mooie schutbladeren zijn afgevallen, dan voorlopig geen water meer geven. Zij verliest hierna al haar bladeren en dan wordt de plant tot op ongeveer 30 cm hoogte afgesneden (inge kort) en de wond, indien er melksap vloeit, met sigarenas afgedekt. Na deze handeling kan men haar in een niet te koude kamer plaatsen. Zij behoeft dan niet meer zo volop licht te hebben. De plant gaat rusten. Tegen april wordt zij uit de pot genomen,, de oude aarde er voorzichtig afgeschud en opnieuw opge pot in goede plantengrond (bloemisten- aarde). Daarna geeft men haar een plaats je in 't volle licht. Geeft eerst weinig Tor, begint zij uit lopen dan meer water geven. In juni kan men de plant met pot i:i de tuin ingraven. De potrand gelijk met de grond. Zorgt voor een zonnige standplaats! In de zomer geregeld water en bemes ting geven. Gaat men aldus te werk dan is succes verzekerd en kan uw „Poin settia" Kerstmis 1965 weer met haar fraai rode schutbladeren in uw huiskamer pronken. Ik kom t.z.t. op de behandeling na september wel weer terug. Kerstroos (Helleborus niger). Om de aan u geoffreerde „Kerstroos" zo lang moge lijk in bloei 'te hebben moet zij een plaats in het volle licht en veel water. Wanneer de bloei is afgelopen dan lang zamerhand de watergift verminderen, waardoor zij al haar bladeren verliest. De kaal geworden plant kan dan in een koele kamer worden gezet in 't volle licht. Be gin april wordt zij in de tuin op een enigs zins vochtige plaats uitgeplant. De grond moet flink wat humus bevatten, dus is het wel aan te raden deze met bladaarde te vermengen. Ook goed verteerde mest is prima! Een Kerstroos is om deze tijd een min of meer geforceerde plant en dit put haar krachten uit. Meestal bloeit zij 't volgend jaar dan niet. Heeft zij een plaatsje naar haar zin, dan kan zij het jaar daarop echter weer een fraaie bloemen weelde geven. Tot volgende keer! E. J. Grijsen - Rhenen

De Vallei | 1965 | | pagina 4