Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken DIT JAAR VIERDE LUSTRUM HERDENKING BEVRIJDING Agenda Plaatselijke comités gaan nu beginnen met de voorbereidingen ELST AMERONGEN DE KLOMP RENSWOUDE EDERVEEN Namen van plaatselijke pioniers voor straten in „De Punt" Geheugentest VOLGENDE WEEK WEER SLAG OM KOOPJES Is de alarmering van de Vrijwillige brandweer te Eist wel zo efficiënt mogelijk geregeld? 39c JAARGANG VRIJDAG 8 JANUARI 1965 Nr. 2 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Echtpaar v. d. Berg-van Vendelo 55 jaar getrouwd Voor het volledig Rhenens raadsver- slag wordt verwe zen naar de voorzij de van het 4e blad. Telefoonnummer Gemeentelijke Sociale dienst Weer woonwagen-bewoners te gast Kippen sneuvelden bij aanrijding WIST U Hoe gaat het in onze omgeving VOLGENDE WEEK DONDERDAG RAADSVERGADERING: HERVORMDE WIJKGEMEENTE IN WORDING „SOLA FIDE" Hoofdprijs: transistor radio! TWEE BEZWAREN TEGEN PLAN INDUSTRIETERREIN I BROUWER VEENENDAAL De grote balans-opruimin gen beginnen dit jaar op donderdag 14 januari om 9 uur. Woensdagmiddag 13 janu ari zijn alle zaken gesloten. V.W.V. Handel en Ny verheid Bedaktto en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 MJnen) - Giro 563427 BedakUe: W. F. ter Hoeren Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bQ do agentschappen van „De Vallei" ln plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Op 19 januari is het 55 jaar geleden dat het echtpaar v. d. Berg-Vendelo uit Eist voor de ambteriaar van de burgerlijke stand verschenen om aldaar in het huwelijk verbonden te worden. De heer v. d. Berg, die nu 78 jaar is, is in Eist een zeer markant figuur. We zullen u enkele funkties opnoemen die hij in de loop der tijd vervuld heeft. Ongeveer 50 jaar is hij bij de brandweer geweest, waarvan het groot ste deel als commandant. Hij heeft on geveer 30 jaar in de gemeenteraad van Rhenen gezeten, zowel voor de C.H.U. als de S.G.P. fraktie. Hij is agent van een verzekeringsmaatschappij geweest, terwijl hij jarenlang en ook nu nog in Eist de begrafenissen leidt. Ook op kerkelijk terrein heeft de bruidegom zich bewogen, hij was ouderling en voorlezer van de Ned. Herv. kerk. Mevrouw van de Berg-Vendelo die evenals haar man een goede gezond heid geniet is thans 77 jaar en heeft haar man 9 kinderen geschonken. Mo menteel zijn er 23 kleinkinderen en 1 achterkleinkind. Een felicitatie aan het bruidspaar is zeker op zijn plaats en we zijn ervan overtuigd dat er na deze de komende dagen nog heel wat zullen volgen. KERSTBOOMVERBRANDING De aandacht wordt er op gevestigd dat de kerstboomverbranding zaterdag a.s. te 19 uur plaats vindt op een ter rein aan de Kieviet. Wie nog een boom heeft staan kan hem zaterdagmiddag op dat terrein bezorgen. Hoe meer bo men, hoe mooier het vuur wordt. CURSUS VEILIG VERKEER Er zijn al een aantal inschrijvingen voor de Veilig Verkeerscursus binnen gekomen. Op 13 januari a.s. vindt de eerste les plaats in de openbare school. Gegadigden worden verzocht zich spoe dig bij de bestuursleden op te geven (J. Pakvis, H. Sasburg, F. van Bergen). Met ingang van 1 januari is de gemeen telijke sociale dienst te Veenendaal inge steld, waarbij tegelijkertijd de burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg werd opgeheven. De sociale dienst is ge vestigd in de Tuinstraat no. 91 en is te lefonisch te bereiken onder nummer 4020. De woonwagenbewoners die van de zomer hun wagens langs de weg te Renswoude geparkeerd hadden is het in onze omgeving kennelijk goed be vallen, want vorige week zijn ze in onze streek terug gekomen. Ditmaal zetten zij hun wagens langs de Rijks weg te Dc Klomp en aangzien dat niet mag trad de politie op. Afgelopen dins dagmorgen begon na herhaalde waar schuwingen de politie ernst te maken met verwijdering van de wagens en daarom besloten de woonwagenbewo ners maar uit zichzelf te vertrekken om elders standplaats te kiezen. KINDEREN DEDEN HUN BEST VOOR HEMAVA U kent ze waarschijnlijk, de kinde ren die eens in de maayd. met een busje langs de deur komen om u een kleine bijdrage te vragen voor de He- mava stichting. In het jaar 1964 werd er in geheel Nederland door deze kin deren een bedrag van f 360.000,ver zameld. De kinderen van Renswoude deden ook goed hun best en kwamen aan een bedrag van f 250,—. Op de Klomperweg tussen Ederveen en Lunteren deed zich maandag een aanr\jding voor, waarbij een groot aan tal kippen gedood werd. De bestuurder van een vrachtauto, de heer D. uit Ederveen moest ter hoogte van de Tienminutenweg uit wijken voor een andere vrachtauto met aanhangwagen, bestuurd door S. uit Assen. D. kwam in de zachte berm te recht en de lading, die bestond uit kis ten met ruim 1200 levende slachtkippen begon te schuiven. De auto en de kis ten kwamen in de sloot terecht. Een groot aantal van het pluimvee over leefde de aanrijding niet. De auto werd flink beschadigd. VEENENDAAL Woensdag 13 januari: Jaarver gadering Caecilia in repetitie gebouw Klaas Katerstraat, aan vang 7.30 uur. RHENEN Maandag 11 januari: Ledenver gadering VVV in het Wapen van Rhenen, aanvang 8 uur. ACHTERBERG Zaterdag 9 januari: Jaarfeest Plattelandsjongeren P.J.G.U. in het buurtschapshuis, aan vang 7 uur. 3UN6WANS VS pontiAc OMtöA voor betere uurwerken HOOFDSTR 91 VEENENDAAL Vijf mei 1965 is het twintig jaar geleden dat Nederland bevrijd werd van de Duitse overheersing. Hier en daar hoort men wel eens dat het heel moeilijk is om het Nederlandse volk eens in de vijf jaar stijlvol en waardig de vierde en vijfde mei te laten herdenken. Op verzoek van de regering is een Nationaal Co mité opgericht dat onder het motto Vrijheid Blijheid steun en aanmoediging zal geven om deze da gen op gepaste wijze te herdenken. Er is allereerst een comité van aanbeveling samengesteld, waarin een groot aantal vooraanstaande Nederlanders van elke richting zitting heeft. Daarnaast is een werk-co- mité opgericht, waarvan de burgemeester van Den Haag Mr. H. A. M. Kolfschoten voorzitter is. Het comité heeft een boekje uitge geven waarin haar doelstellingen en adviezen voor plaatselijke instanties gegeven worden. Wij citeren uit dit boekwerkje letterlijk de heer Kolf schoten: „Mogen velen in het gehele land aangemoedigd en wellicht geïnspireerd worden, 5 mei 1965 tot een dag te ma ken, niet van zinloze luidruchtigheid en goedkope jool, maar wel van dank bare herinnering en oprechte vreugde over de terugkeer en het behoud van wat ons leven de hoogste en diepste inhoud moet geven: de vrijheid. Alleen in deze geest verdient onze lustrum viering op 5 mei 1965 het motto „Vrij heid-Blijheid". Vooral de jeugd zal het ongetwij feld moeilijk hebben om de ware geest van het bevrijdingsfeest te beleven. De samenstellers van het boekje hebben dan ook gemeend om het eerste woord door H.K.H. prinses Christina te laten spreken. Wat zij ervan vond drukken wij hierbij af: „Mij is gevraagd wat voor mij een herdenking van onze bevrijding be tekent. Ik heb zelf natuurlijk geen enkele herinnering aan de oorlog, maar toch betekent hij voor mij veel meer dan „een oorlog uit een ge schiedenisboek". Van alle mensen die ik dagelijks tegenkom, en die er zo onopvallend uit kunnen zien, zijn er een hele boel, waarvoor de oorlog wel een duidelijke herinnering is. Die men sen hebben misschien een kleine of een grote rol gespeeld, of ze hebben alleen in stilte geleden. Er is toen door velen een flinkheid getoond, waar wij die na de oor log zijn geboren, nu, al is het ook vredestijd, een voorbeeld aan kun nen nemen. Daarom vind ik dat het goed is stil te staan bij onze bevrijding en dat is vooral goed opdat wij beseffen wat het betekent in een vrij land te leven." CHRfSTINA Het werkcomité waarover we eerder spraken gaat ook enkele festiviteiten in nationaal verband organiseren, maar het is vrij duidelijk dat er plaatselijk aktiviteit ontplooid moet worden. Wel heeft het werkcomité gemeend de plaatselijke instellingen te moeten Een bevrydingsdag-idee die niet ieder een waarderen kan. dat de leerlingen van het Christe lijk Lyceum nog al eens moeite hadden om op tijd op les te komen, omdat de buitenbei moeilijk te ho ren was? dat daar nu verandering in gekomen is, doordat men aan de buitendeur een echte sirene geplaatst heeft? dat u nu als u in de buurt van de Tuinstraat bent niet moet schrik ken als u een sirene hoort, want dan is er geen brand, maar dan worden de scholieren van het CLV naar de schoolbanken geroepen? steunen door een comité-bureau op te richten, maar in de eerste nlaats is een aktief plaatselijk comité vereist. Dit bureau verschaft affiches, een instruktieboekje, mondelinge informa ties en het kan zelfs in opdracht een wagenspel laten schrijven door Jan Naaykens. Het „bureau nationaal co mité viering bevrijdingsdag 5 mei 1965" is gevestigd: Herengracht 519 te Am sterdam en geeft desgevraagd alle mo gelijke inlichtingen. Het lijkt ons toe dat het de komende tijd hard werken wordt voor de plaat selijke Oranje Comité's want niet al leen vijf mei is dit jaar een feestdag, dicht daarbij ligt ook altijd nog Ko ninginnedag en aangezien op zowel 30 april als op 5 mei heel veel mensen een vrije dag zullen hebben, wordt er ook wat van de comité's verwacht. Wij hebben bij de verschillende co mité's in onze omgeving eens ge ïnformeerd hoe de zaken er voor staan. Men was er overal wel van doordron gen dat er dit jaar hard gewerkt moet worden, want men is overal van plan om 5 mei niet maar zo voorbij te laten gaan. In Amerongen vertelde een woord voerder van het Oranje Comité ons dat er al wel besprekingen geweest waren maar iets concreets kon hij ons nog niet meedelen, omdat het daar voor nog wel wat al te vroeg is. Hetzelfde kregen we in Veenendaal te horen waar men al enkele inleiden de besprekingen gevoerd heeft, maar ook hier kon men ons nog niet mee- Een actief plaatselyk comitédaar komt het op aan De straten in het complex „De Punt" (de wyk achter het Schrjjverspark, gerekend vanaf de Hoofdstraat) zjjn aan namen toe. Burgemeester en wethouders hebben zich in hun desbetreffende voorstel aan de gemeenteraad, die donderdag 14 januari a.s. vergadert, verlaten op het advies van de commissie voor de straatnaamgeving. Volgens deze commissie verdient het aanbeveling met de straatnaamgeving in „De Punt" aan te sluiten op de Gillis van Schoonbekestraat (de oostelijke randweg) en het ook hier te zoeken in namen van personen, die tot de pioniers van Veenen daal gerekend kunnen worden. B en W zijn ook met de commissie van mening, dat met twee namen kan worden volstaan, één voor de weg die in het ver lengde van de weg „Schrijverspark" rechtstreeks naar de Valleistraat loopt en één voor de weg, die zich tussen de flats door de Valleistraat slingert. De voorgestelde namen zijn: Hubert van Zuilenweg en Jan Roeckplantsoen. Hubert van Zuilen was één van de aannemers van de oude grift (plm. 1475) en Jan Roeck de aannemer van de nieuwe grift en tevens DE SLOPER VERRICHT ZIJN AF BREKEND WERK Straks zal men zijn ogen uitkijken naar het nieuwe Rusthuis in Rhenen, dat zal verrijzen op dezelfde plaats waar nu hoge hek ken zijn geplaatst als afrastering om de plaats waar de sloper nog slechts resten heeft achtergelaten van het oude bejaardentehuis. lid van het eerste veenraadschap (plm. 1546). Naast de beide wegen in „De Punt" is er nog een weg, die om een naam vraagt, n.l. die lopende vanaf de Geerseweg (ter hoogte van de Geersebrug) naar het sport complex. Ook in deze volgen B en W het advies van de commissie en stellen voor „Sport- laan", omdat het één der toegangswegen is tot het sportcomplex, terwijl hieraan bovendien het zwembad en de sporthal zullen worden gebouwd. delen wat er op het programma staat. In Rhenen was men al iets positie ver. De voorzitter van het Oranje Co mité deelde ons desgevraagd mee, dat de viering over twee dagen (30 april en 5 mei) zal plaats vinden. Hij ver tel^ dat men op Koninginnedag waar schijnlijk 's morgens het gebruikelijke kinderprogramma zal afwerken en dat 's middags misschien p^n militair tam- bourcorps Rhenen met een bezoek zal vereren. Op 5 mei kan Rhenen 's avonds te recht op het gemeentelijk sportpark Candia waar een grote feestavond ver zorgd door het Nederlands Theater bureau georganiseerd zal worden. O.l.v. Ronald Wagter Jr. treden een aantal bekende artiesten op waaronder: Bueno de Mesquita. Rita Corita, de Osmano's met variété act en vele anderen. De avond zal worden besloten met een groot vuurwèrk. Wat er nog meer op het programma staat kon men ons nog niet meedelen, maar men streeft er naar om zowel 5 mei als 30 april in Rhenen waardig te herdenken. In Eist ligt de zaak iets moeilijker. Ongeveer twee jaar geleden werd daar het Oranje Comité opgeheven en sinds dien is er geen ander voor in de plaats gekomen, omdat er geen belangstelling van de bevolking aan de dag gelegd werd. Gelukkig namen vorig jaar nog wel enige inwoners het besluit om met succes een optocht ,voor de jeugd te organiseren. Wat er van het jaar gaat gebeuren? We weten het niet. Het is te hopen dat er ook dit jaar weer men sen zullen zijn die initiatief tonen. In Renswoude zijn nog geen aktivi- teiten ontplooid zodat we nog niet kun nen vertellen wat er daar gaat gebeu ren. Het lijkt voor de buitenstaander mis schien wat erg vroeg om nu al over 5 mei en 30 april te praten, maar de mensen op wie de organisatie neerkomt weten maar al te goed dat wil men wat goeds organiseren men er vroeg bij moet zijn. Laten we hopen dat niet alleen in nationaal, maar ook in plaatselijk ver band de komende feestdagen waardig en stijlvol beleefd zullen worden. De Hervormde gemeente „Sola Fide" heeft zoals reeds werd me degedeeld j.l. dinsdag vergaderd en heeft inmiddels een circulaire aan haar leden fc.~» monden waar in men wordt verzocht te kennen te geven of men wenst ingeschre ven te staan in de registers van de Hervormde wijkgemeente in wor ding „Sola Fide". Gezien het interne karakter van deze kwestie voor betrokken par tijen is gemeend de inhoud van de circulaire niet te publiceren. NIEUWE CHRISTELIJKE KLEUTERSCHOOL WORDT GEOPEND Op maandag 18 januari zal door burgemeester Mr. Dr. J. Hazenberg de officiële opening plaats hebben van de nieuwe Christelijke kleuterschool aan de Zonnebloemstraat, n.m. om half vier. De deelnemers aan de grote winkel-zoekwedstrijd, zoals aan gekondigd in ons blad van 22 dec. 1964, maken wij er voor de goede orde op attent, dat de in- zenddatum is gesteld op 10 ja nuari a.s. Voor hen die nog niet inzonden het advies: Doet u het nu. U dingt nog steeds mee naar de aantrekkelijke prijzen. De redactie. Begin januari begint bij vele huisvrouwen het bloed wat sneller te stromen, want dan tooien de winkels zich met schreeuwende affiches waarop verteld wordt dat er uitverkoop is. In Veenendaal gaan don derdagmorgen 14 januari de winkeldeuren open om de winkelende dames van dienst te zijn. Ook in de omstreken van Veenendaal zijn er winkeliers die opruiming houden. Wanneer dat gaat gebeuren is voor de verschillende plaatsen verschillend en ook verschilt het van zaak tot zaak. PRINSES MARGRIET GONGDE S I N D S 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3323 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties Het uitbreidingsplan Industrie terrein I (het huidige reeds groten deels bebouwde Industrieterrein ontmoette een jaar geleden enkele bedenkingen bij Gedeputeerde Staten. B en W hebben nu een geheel nieuw plan ontworpen, dat inmiddels ter inzage heeft gelegen. Door twee industrieën werden bezwa ren ingebracht, n.l. door Recter's Fabrie ken N.V. en Aug. Stenman Holland N.V. De bezwaren behelzen voornamelijk het feit, dat slechts één dienstwoning op de fabrieksterreinen zal mogen worden ge bouwd. Volgens B en W kan een tweede dienstwoning wel worden toegestaan. CONGRES-CENTRUM AMSTERDAM OPEN Door het slaan op een grote gong heeft H.K.H. Prinses Margriet donderdag ochtend het Internationale Congres centrum RAI-Amsterdam officieel ge opend. Foto: Breed lachend keek bur gemeester Mr. G. van Hall bij deze heugelijke gebeurtenis toe. BEROEPEN Ds. P. de Jong, Herv. predikant te Veenendaal is beroepen te Zuilichem- Nieuwaal. Eist heeft een vrijwillig brandweerkorps dat heel goed werkt. Laatst bij de brandweerwedstrijden te Rhenen is dat nog weer bewezen. Toch ontkomt men soms niet aan de gedachte dat het in touw roepen van de wakkere brandweer lieden niet altijd op de meest economische en dus veiligste manier geschiedt. Voor brandmelding belt men in Eist tel. 212 dit is het telefoonnummer van het hoofd van de o.l. Rijnschool die in de loop der jaren de sirene bedient welke op het dak van de Rijnschool geplaatst is. Uiteraard kan het voorkomen dat juist als er brand is de familie niet thuis is en dan is dus de brandweer sirene in Eist „onbemand". Het hoofd van de school geeft altijd wel een sein tje aan een tegenover de school wo nend lid van de brandweer als hij voor langere tijd afwezig is, maar dat weet uiteraard de bevolking niet, zodat men bij brand toch nr. 212 belt en geen ge hoor krijgt. Eist is nog een sirene rijk namelijk midden in het dorp. Wordt op 212 brand gemeld, dan gaat er een seintje naar het dorp en dan laat men daar de sirene gaan. Maar als men in het dorp nu niet bereikbaar is, ook juist afwezig is wat dan? Dan gaat er geen sirene. Voor zover bekend is het in het ver leden nog altijd goed gekomen, maar voorkomen is beter dan genezen. Wel schijnt het voorgekomen te zijn dat men afgelopen zomer bij een grote brand geen gehoor kreeg op 212 en toen uit nood iemand gebeld heeft die niet bij de brandweer was om hem om een oplossing te vragen. De alarmering is dus een gevaarlijk puntje. Heel mooi zou het zijn wan neer de post voor brandmelding dag en nacht bezet zou zijn. Maar dat is, wanneer het door particulieren moet gebeuren onmogelijk. Ook de politie post in Eist is niet dag en nacht bezet zoals in Rhenen, waar brand gemeld moet worden bij de politie. Een drukknop bij de sirenes plaat sen zodat het publiek zelf het toestel in werking kan stellen is waarschijn lijk ook niet de oplossing, want dan is misschien voor sommige figuren de verleiding te groot. Misschien zijn er andere oplossingen te vinden. Waar schijnlijk zou een grotere voorlichting aan het publiek al een hele oplossing zijn. Men zou bijvoorbeeld meerdere adressen kunnen verschaffen van men sen die in staat zijn de brandweer in het geweer te roepen, wanneer men op een bepaald adres £een gehoor geeft. 9

De Vallei | 1965 | | pagina 1