Algemene bijstandswet is 1 januari van kracht geworden Slechthorenden Bronchïletten vrijdag 8 januari a.s. voorlichtings- en servicedag Dertien werknemers van Hollantor slaagden voor de funktie van operator RHENEN ELST Walt Disney - schepper van illusies In handen van burgemeester en wethouders ANWB VERLENGT VERLICHTINGSACTIE Voorlopige aanmelding Chr. Kweekschool te Ede Pruimpje voor de dames Voor aap gezeten Jonge beren in Maastricht Verplichte W.A. verzekering brengt nogal wat verwarring mee Wonderlijke wereld Disneyland MISS WORLD WERD MISS WOOL De gevangene in „HET KASTEEL DER ENGELEN" Met ingang van 1 januari 1965 is de gemeentelijke overheid verplicht aan iedere Nederlander financiële bijstand te verlenen, wanneer hij niet over de nodige middelen beschikt om in de noodzakelijke kosten van bestaan te voorzien. De in siders zullen ongetwijfeld al lang weten wat de strekking van deze wet is, maar ongetwijfeld zijn er ook velen die niet het juiste weten. Daarom moeten deze mensen eerst weten hoe het vroeger was. Voor 1 januari '65 was het zo, dat beslist werd over het verlenen van bijstand door de burgerlijke instelling voor maatschap pelijke zorg. De leden van deze in stelling werden door het gemeentebe stuur gekozen en op de beslissing van deze instelling over het al dan niet verlenen van bijstand was geen beroep mogelijk. De mensen hadden op deze bijstand ook geen recht. Ingaande 1 januari is de burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg opgeheven en gelijkertijd is ingesteld de gemeentelijke sociale dienst. Het verlenen van bijstand is hierbij in han den van burgemeesters en wethouders gekomen. En zoals reeds gezegd heeft iedereen die niet over de noodzakelijke middelen van bestaan kan beschikken VERLICHTING PERSONENAUTO'S VERTOONDE VEEL GEBREKEN De Verlichtingsactie, die de ANWB in de laatste twee maanden van het afgelopen jaar voerde, heeft een groot aantal gebreken aan verlichting van personenauto's te zien gegeven. Bij ruim 80% van de 17.000 ter con trole aangeboden personenauto's moes den de koplampen worden afgesteld, bij 5% werden gebreken aan andere verlichtingspunten, zoals stads-, rem- en achterlichten, clignoteurs en num merplaatverlichting, geconstateerd. In totaal werden door drie équipes van de ANWB-Verlichtingsactie 19 kleine en middelgrote steden in Zuid en Noord-Holland, Zeeland en Brabant bezocht. Gezien de grote belangstelling, die automobilisten voor de Verlich tingsactie aan de dag hebben ge legd, heeft de ANWB besloten de actie in de komende maanden voort te zetten. In totaal zullen nog acht steden in Brabant en Limburg worden bezocht. Met deze voortgezette Verlichtings actie werd deze week in Roosendaal een begin gemaakt. Achtereenvolgens zullen daarna worden bezocht: Waal wijk 12-16 jan.; Weert 19-23 jan.; Ven- lo 26-30 jan.; Sittard 2-6 febr.; Maas tricht 9-13 en 16-20 febr.; Geleen 9-13 maart; Roermond 16-20 maart. Gewerkt zal worden met één équipe, die bestaat uit vijf wegenwachten en die uiteraard de beschikking zal heb ben over een uitgebreide technische uitrusting. De controle van de verlich ting en het afstellen van de koplampen zal, evenals in de voorafgaande maan den, geheel gratis zijn voor alle auto mobilisten al of niet lid van de ANWB. De werktijden van de équipe zijn van dinsdag tot en met vrijdag van 12.00- 19.00 uur, op zaterdag wordt gewerkt van 10.00 tot 16.00 uur. (Ingezonden) Om tijdig de nodige voorzieningen te kunnen treffen is het noodzakelijk dat het bestuur thans reeds een overzicht krijgt van het toekomstige aantal leer lingen. Het nodigt u daarom uit in januari uw zoon of dochter, die het Chr. onder wijs begeert te dienen en over goede studiecapaciteiten beschikt, op te ge ven aan onderstaand adres. Aanmelding voor het le leerjaar is mogelijk voor leerlingen, die het exa men Mulo A of B (met wiskunde en 3 'vreemde talen) hopen te doen en voor hen, die straks overgaan naar de 4e klasse van een lyceum, gymnasium, h.b.s. of m.m.s. Met einddiploma van een school voor v.h.m.o. is toelating tot het derde leerjaar mogelijk. Door het rijk worden voor leerlingen met een goede aanleg studietoelagen beschikbaar gesteld. Het aanvraagfor mulier is hiervoor verkrijgbaar bij het hoofd (rector) van de school, die thans door de leerling bezocht wordt. Volledige en nauwkeurige invulling van de staat van inlichtingen is ver eist. De aanvraag moet beslist vóór 1 februari ingezonden zijn bij het Minis terie van O. K. en W., afd. Rijksstudie toelagen, Nieuwe Uitleg 1, Den Haag. Doordat er nog steeds een aanzien lijk tekort is aan onderwijzers(essen) van Herv. Geref. huize, verstrekt het H.G.O.-fonds nog speciale toelagen voor huisvesting van leerlingen uit Herv. Geref. gezinnen. In Ede zijn nu reeds meer dan 50 leerlingen gehuis vest; zij komen uit alle delen van het land. Inlichtingen over het H.G.O.-fonds worden gaarne verstrekt door de heer G. Verheul, Burg. Prinslaan 1, tel. 08380-9673. Wenst men nader ingelicht te worden over de tegenwoordige on derwijzersopleiding, dan kan men bij de directie aanvragen het boekje „Zal ik onderwijzer (es) worden?" De Chr. Kweekschool te Ede, in 1954 tot stand gekomen door interkerkelijke samenwerking, is een school der Ge reformeerde gezindte. Na een voorspoe dige en snelle ontwikkeling groeide zij in tien jaar tot een school met bijna 400 leerlingen. Met het oog op de te nemen maat regelen bij de vorming van parallelklas sen voor de verwachte toevloed van leerlingen, is een spoedige aangifte vóór 1 februari bepaald gewenst. Het adres voor aanmelding en inlichtingen is: A. Beversluis, directeur der Chr. Kweekschool op de Veluwe, Brouwer straat 19, Ede, tel. 9091. recht op financiële bijstand. Op deze manier heeft men ook het recht van beroep gekregen. Nog een belangrijke verandering die bij de invoering van de wet ontstaan is, is wel deze: per ingaande 1 januari is het niet meer mogelijk de kosten van bijstand op meerderjarige kinde ren te verhalen. Aanvankelijk was het zo, dat de kosten verhaald konden wor den op alle kinderen, zodat verschil lende mensen ervan afzagen, om bij stand aan te vragen. Nu heeft dit alleen nog maar betrekking op minderjarige kinderen. De overheid heeft momenteel een folder in voorraad die men ten gemeen tehuize afd. sociale zaken kan ontvan gen. In deze folder worden de veran deringen en de verschillende handel wijzen om bijstand te verkrijgen uit een gezet. Omdat ons bed,rijf een sterk geselecteerd soort werknemers nodig heeft ben ik blij U allen hier te zien om het diploma van operator te ontvangen. Dat zei de direkteur dhr. v. d. Velde van de Hollantor n.v. dinsdagmiddag tegen dertien werknemers uit zyn bedrijf tydens een korte bijeenkomst bij de uitreiking van de getuigschriften. Zoals bekend is heeft de Hollantor een z.eer speciaal werknemer nodig. Mensen met een een zeer sterk verantwoordelijk heidsgevoel en goed verstand. Daarom wordt bij een selectie slechts 5 a 10 pro cent van het totaal aantal mensen dat zich aanmeldt (welk aantal op zich al te klein is) aangenomen. Het bedrijf is een kapitaal intensief-bedrijf, dat wil zeggen het werk wordt voornamelijk door machi nes gedaan en de mensen houden toezicht op deze producenten. De werknemer heeft hierbij een hele grote verantwoordelijk heid op zich genomen, een foutje van zijn kant en het bedrijf leidt een groot ver lies. In een kapitaal-intensief bedrijf schuilt nog een gevaar omdat het aantal werknemers in verhouding zo klein is. Is dan iemand ziek dan kan het gebeuren dat een hele machine zou moeten stoppen en de machines moeten juist produceren. Om dat gevaar zo klein mogelijk te maken heeft men in de loop der jaren het plan opgevat om via cursussen de werknemers bij Hollantor zelf op te leiden tot mensen die op verschillende punten ingezet kun nen worden. Ook de honorering van de werknemers is aan dat systeem aangepast. Er wordt namelijk niet gekeken naar „wat doet een man in ons bedrijf" maar „wat kan hij". Iedereen die bij Hollantor komt werken wordt hetzelfde gewaar deerd. Het hangt dan op den duur van de belangstelling en wil van de desbetreffen de persoon af hoe ver hij het brengt. Dat wordt hem mogelijk gemaakt door cursus sen te volgen, in het bedrijf zelf die door eigen mensen gegeven worden. Dat om vooral ook het persoonlijk kontakt te be vorderen. Naast de vorming voor het be- Gezien de grote technische vooruitgang der laatste jaren, zal in onze zaak op van 10.00-17.00 uur. een worden gehouden, waar wij u de nieuwste hoortoestellen zullen tonen, zowel van Philips, Audium, Siemens en andere merken. Bij verhindering kunt u ons aan huis ont bieden. Verkoop uitsluitend op medisch advies. Gediplomeerd en erkend F.I.D.A.-hanlelaar Pr. Bernhardlaan 4 (Zwaaiplein), Tel. 3784 Veenendaal Leverancier alle ziekenfondsen. drijf wordt ook gedacht aan de mensen zelf door het organiseren van een cursus algemene ontwikkeling en dergelijke. Het is duidelijk dat de opleiding tot operator (in het Nederlands zoiets als „be dieningsvakman") sterk in de lijn ligt van de moderne denkwijze om de werk nemer in een fabriek geen speelbal te maken van de machine, maar hem op te leiden tot een zelfstandige en verantwoor delijk positie die eigen initiatief kan to nen. Voor de dertien personen (de 2e groep die door Hollantor opgeleid werd) die dinsdag het getuigschrift ontvingen was dat meer dan alleen maar het ontvangen van een mooi papiertje. Het betekende tevens een stap naar een betere positie.. Hieronder volgen de namen van de men sen die na een opleiding van ongeveer drie maanden met goed gevolg het exa men voor operator hebben afgelegd: J. den Ambtman, D. J. van Deelen, J. F. van de Haar, J. de Man, G. Roelofs, T. Drost, H. Henzen, A. van Hardeveld, W. B. Diepeveen, F. Rumpik, G. van Nieuwamerongen, G. van Leeuwen, G. M. Brouwer. Ja, waarde lezers, het staat er heus goed: „Pruimpje voor de dames!" Da mes roken toch ook. Er zijn er zelfs die dikke sigaren paffen. In de Scan dinavische en ook wel andere landen is dat zelfs heel gewoon en valt het al niet eens meer op. Maar Ouwehands Dierenpark heeft nu zijn pruimende dames. Het zijn niet minder dan „Elma" en „Sonja", de beide wijfjes-olifanten. Ze hebben in de afgelopen jaren al voor heel wat verrassingen gezorgd en de boel vaak op stelten gezet. Hun nieuwste stunt is dat ze stapel zijn op een tabaks pruimpje van hun oppasser Wareman. Deze stond toevallig een sigaret te rollen, toen „Elma" haar lange slurf in zijn tabakszak stak en er een pluk shag uitviste. Ze vond het zo lekker, dat ze direct weer een nieuw pruimpje nam. Wareman dacht, misschien vindt „Sonja" het ook wel een lekkernij. Hij probeerde het en inderdaad, ook Sonja bleek gek te zijn op tabak. Wanneer de beide dieren nu hun op passer aanstalten zien maken om een sigaret te rollen, zijn ze onmiddellijk bij hem om een snuifje uit zijn tabaks zak te nemen. De directie van het die renpark kreeg van de oppasser al het verzoek om een tabakstoelage Bedrijfsleider Lambertus Radema van Ouwehands Dierenpark heeft naar ach teraf blijkt op Nieuwjaarsdag niet min der dan anderhalf uur voor aap ge zeten. Hij moest in het nieuwe gebouw zijn van de orangs, toen achter hem het toegangshek in het slot viel en hij - niet in het bezit zijnde van een sleu tel - noodgedwongen moest wachten totdat men hem uit zijn gevangenschap zou komen bevrijden. Op een dag als 1 januari is er slechts een halve personeelsbezetting op het park en ziedaar de oorzaak van die anderhalf uur opsluiting. De heer Ra dema moest en zou met de orangs spe len. Maar daar de beide dieren ver draaid sterk zijn begon dat spelletje de heer Radema al na een half uur bij zonder zwaar te vallen. Toch heeft hij op die manier de volle anderhalf uur voor aap moeten zitten. Eerst tegen lunchtijd werd hij ver mist en is men hem gaan zoeken. Toen bleek dat hij bij een vluchtpoging via het naastgelegen verblijf van de gib bons, óók nog in één van zijn vingers was gebeten. Enkele jaren geleden schonk Ouwe hands Dierenpark de gemeente Maas tricht een tweetal jonge bruine beren, die gehuisvest werden in één van de uitgebreide parken van Limburg's hoofdstad. De beren, die intussen vol wassen zijn geworden, hebben een de zer dagen twee jongen gekregen. MOEDERCURSUS In Eist begint maandagavond 11 ja nuari een moedercursus in het wijkge- bouw. De cursus bevat 8 lessen. Be langstellende dames kunnen zich hier voor aanmelden bij het wijkgebouw. (Ingezonden) Grammofoonplaat Bartimeuskoor Het Chr. Instituut voor blinde en slechtziende kinderen „Bartiméus" te Zeist heeft een miljoen gulden nodig voor de bouw van een modern gebouw voor meervoudig gehandicapte kinde ren, dat zal verrijzen op een groot ter rein tussen Driebergen en Doorn. Eén van de acties, waarmee men geld tracht bijeen te krijgen om deze plannen te kunnen verwezenlijken, is een grote grammofoonplatenverkoop, zo schreven wij reeds. Deze grammofoonplaat met twaalf liederen, gezongen door het Bartiméuskoor, kost f 8,90 (L.P. 30 cm). In Veenendaal is deze plaat te bestel len bij mej. J. A. Oskam, J. G. Sand- brinkstraat 3, tel. 2092. Met ingang van 1 januari is de Wet Aansprakelijkheidsverzekering Motorrij tuigen van kracht geworden. Dat houdt dus in dat iedereen die met een motor rijtuig in de ruimste zin van het woord op de weg verschijnt en niet verzekerd is, strafbaar is. Toen omstreeks oktober bekend werd dat de verzekering verplicht zou worden, hebben de verzekeringsmaatschappijen het publiek in de gelegenheid gesteld om zich tot 1 januari gratis te verzekeren. Toch leeft de indruk dat de meeste men sen toch tot het laatste moment gewacht hebben om zich te laten verzekeren, of zoals bij de verzekering van auto's ge wacht hebben tot het laatste moment om de verzekering te veranderen. Het is dus vrij duidelijk dat de mensen, van de ver zekeringsmaatschappijen het op het ogen blik razend druk hebben. Een andere instantie die ook met de wet te maken krijgt kan er nog heel wei nig aan doen. Wij bedoelen de politie die uiteraard toezicht moet houden op de wet. Nergens is tot op heden bepaald dat een weggebruiker een bewijs bij zich moet hebben waaruit blijkt dat hij ver zekerd is, zodat het controleren voor de politie ondoenlijk is. Bij de politie wacht men dan ook maar rustig af, hoewel men natuurlijk niet moet vergeten dat men toch altijd strafbaar is als men niet ver- verzekerd is. Uit verzekeringskringen vernamen wij dat het in de bedoeling ligt om de berijders van bromfietsen volgend jaar een plaatje te verschaffen als bewijs dat men op de juiste manier verzekerd is. Wat de auto mobilisten bij zich moeten hebben kon men ons nog niet meedelen. Het is en blijft dus nog steeds een niet vast om lijnde zaak. PEES De vooruitgang staat niet stil: Als iri het verleden een balletdanser zijn Achillespees scheurde dan was hij ge dwongen zijn carrière op te geven. Een Russische chirurg heeft echter door een verfijnde ingreep ervoor gezorgd dat de danser Valeri Parsegoff van de ope ra te Kiev, die drie jaren geleden zijn Achillespees scheurde, nu weer als eer ste danser met zijn groep optreedt tij dens hun verblijf te Parijs. Parsegoff levert daar als vanouds prachtige pres taties met in zijn hiel een pees van plastic die met nylondraden is beves tigd. Hij heeft twee jaar moeten trai nen voor hij met deze kunstpees tot zijn normale prestaties kwam. Wellicht is niemand ter wereld zo vaak onderscheiden als Walter Elias Disney. Ne genentwintig Oscars en zevenhonderd andere pryzen zijn hem in binnen- en buiten land toegekend en hoewel hij nimmer de middelbare school heeft voltooid, hebben vijf belangrijke universiteiten in de Verenigde Staten, waaronder Harvard en Yale hem eredoctoraten, verleend. Ilij is in 62 jaar een belangrijk en alom bekend man ge worden. Hij is heerser over een gigantische fantasiewereld, welke zijn basis heeft in de uitgestrekte studio's in Burbank, Californië en waar de beroemde Disney teken- films, speelfilms, documentaires over de natuur, boeken en tijdschriften en niet te vergeten de talloze beeldverhalen voor totaal duizend dagbladen en tijdschriften ont staan, aldus „Het Beste", dat aan deze figuur, die voor volwassenen en kinderen^aak ontroerende fantasieën oproept, een geschreven portret heeft gewyd. Ook via de televisie heeft Walt Disney grote suksessen geboekt. Sinds hij in 1950 voor dit medium begon te werken, heeft niemand de kijkdichtheid van zijn pro gramma's weten te overtreffen. Sinds die datum produceert hij. maar liefst zesen twintig televisieshows per jaar. De door hem geschapen Mickey Mouse, die hij eigenlijk Mortimer had willen noe men, als zijn vrouw Mickey niet beter had gevonden, is zonder enige twijfel de be kendste figuur ter wereld. Zijn aktivitei- ten hebben hem overigens geen wind eieren gelegd, want in de laatste tien jaar is de jaarlijkse bruto opbrengst van alle Disney werkzaamzaamheden geste gen van 11.641.408 tot 81.922.127. Hoewel Walt Disney over een uitgebrei de staf van deskundige medewerkers be schikt, is hij het, die samen met zijn broer Roy de leiding van zijn fantasie wereld heeft. Hij werkt van halfnegen in de ochtend tot een uur of zeven, half acht 's avonds in zijn studio en weet precies wat er in zijn bedrijf gaande is. Voor de argeloze bezoeker is Disney's bedrijf een vreemd avontuur. Soms vliegen krijsende vogels aan een draad rond of staan grijn zende dinosaurussen een bosje „prehis torische" plastic planten te eten, terwijl op hetzelfde moment op fietsen voorbij snellende studio-medewerkers een plastic gorilla trachten te ontwijken. Dat gebeurt allemaal in de wonderlijke wereld van de geniale Disney. In 1955 opende Walt Disney zijn, door VERRAAD Elke Engelsman zal liever zijn baan verliezen dan zijn „five o'clock tea" (kopje thee in de namiddag) opgeven. Dat is een waarheid die in Albion al meer dan honderd jaar waar is. En nu hebben 700 Engelsen verraad gepleegd door die five o'clock tea op te geven in ruil voor vier dagen extra vakantie. Een nieuw bewijs van de decadentie die in deze decennia snel om zich heen grijpt, vinden alle andere Engelsen. De 700 zijn employees van de staalfabriek Joseph Hampton te Wednesbury. (LONDEN) Bij de laatste gehouden Miss World verkiezingen heeft de gloed nieuwe Miss World, het twintigjarige fo tomodel Ann Sidney, Engelse van ge boorte, het contract van haar leven ge tekend. Voor een jaar zal zij wol-ambas sadrice zijn voor het Internationaal Wol Secretariaat en het contract waarin dit is vastgelegd toont een bedrag in ponden, dat in de vijf cijfers loopt. Namens het Wol Secretariaat werden in het plechtige Londense Savoy Hotel handtekeningen gezet door de heren Den nis Clive, directeur van het Engelse IWS- kantoor, en Harry Ibbitson, administratief directeur van het IWS. De eerste taak van de lange, slanke wol-brunette was het vliegtuig naar Pa rijs nemen, waar zij zich bij Dior en an dere vermaarde couturiers een nieuwe, zuiver wollen haute-couture-garderobe ging aanmeten. Nauwelijks drie maanden geleden, toen zij tijdens een korte vakan tie in Parijs had staan dromen voor de etalages van Dior, had zij. niet kunnen vermoeden, dat zij al zo spoedig als klant dit modeheiligdom zou kunnen betreden.. In het komende jaar zal Miss-Wool- World zo'n 70.000 km reizen het doel: propaganda maken voor wol. Zij zal daar bij vele Europese landen, waaronder Ne derland, bezoeken en indien mogelijk ook r:e landen, waar de wol vandaan komt: Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika, die samen het IWS financieren. groot en klein bewonderde Disneyland, waarin hij een bedrag van zeventien mil joen dollar had geïnvesteerd. Thans geven ieder jaar vijf miljoen mensen uit alle de len van de Verenigde Staten en daarbuiten het drievoudige uit om zijn schepping te bezoeken. Zijn idee, aanvankelijk door velen als belachelijk verworpen, blijkt een goudmijn te zijn, want het jaarlijkse aantal bezoekers neemt nog steeds toe. Vanzelfsprekend komen zijn studiomen sen vaak voor vreemde situaties te staan. Zo had Disney bijvoorbeeld voor zijn film „Het zwaard in de steen" de stem van een uil nodig. Honderden mensen leg den stemproeven af, die overigens nogal teleurstellend verliepen. Toen kwam hem ter ore, dat een zekere Junius Matthews in een toneelstuk eens de rol van aard appel had gespeeld. „Iemand die als een aardappel kan praten, kan ook een uil nabootsen", wat Disney's mening. Mat thews werd er bij gehaald, sprak als een uil en werd aangenomen voor de rol. Het is slechts "n voorval uit het fanta sierijke leven van een man met zijn onbe grensde mogelijkheden tot het scheppen van een droomwereld, die daarom vrolij ker, romantischer en vooral zorgelozer is. Zou dat misschien de reden zijn waarom niet alleen kinderen zo graag met deze Disney-wereld worden geconfronteerd? Hoestdrank in tabletvorm.95ct SPELD Een kapper te Chicago beroemt er zich op voor een groot deel te hebben bijgedragen tot de verkiezing van de nieuwe gouverneur van de staat Illinois. Met behulp van 21 krulspelden en een fixeermiddel heeft hij hem een hoog kapsel bezorgd waardoor de kandidaat 8 cm groeide en daardoor meer indruk maakte tijdens zijn verkiezingsredevoe ringen. De mode voor de man verandert de laatste tijd in snel tempo in het land van Uncle Sam. Het begon in New York. De generatie van middelbare leeftijd voelde steeds meer de behoefte om zich tegen de jongere generatie te verdedigen. Dat is de reden waarom de Amerikaan met het kort geknipte haar uit het beeld gaat verdwijnen. Had hij vroeger ternauwernood tijd om naar de kapper te gaan, tegenwoor dig is hij ervan doordrongen dat de ver zorging van zijn coiffure heel belang rijk is. De jonge generatie gaat lang durig naar de kapper om de haren te laten knippen, zich zorgvuldig te laten kappen en pommaderen. En dat alles om er vooral serieus uit te zien als het om een zakelijke of een liefdesontmoe ting gaat. De ouderen laten zich een zorgvul dige behandeling ondergaan om er voor al jong uit te zien. Ze denken dat te bereiken door hun haren en wenk brauwen te laten verven en kunstgre pen te laten toepassen waardoor (voor een paar uur) de rimpels verdwijnen. VERMAAK Op het raam van een café in het 15de arrondisement van Parijs staat te lezen „We hebben nog geen t.v., maar elke avond is hier wel een vechtpartij." FOTO Voor de tram te Bazel kan men drie maandelijkse abonnementen kopen voor honden. Men is verplicht op de abon nementskaart een foto van de hond te plakken. Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos. Correspondentie te richten aan Tante Jos, per adres Parallelweg 10 - Veenendaal. ONZE JARIGEN jan. Wim Pater Willy v. d. Steeg Joke Hofland (Rhenen) Edie Jansen Nettie v. Braak Sanny Vink Ina Wijnbergen (Scherpenzeel) Hannie Henken Eefje de Gooyer (Ederveen) Sonja v. Hardeveld Ineke Kuypers Errie v. d. Weerdhof Reiny van Walsum Wout Rozeboom Van harte gefeliciteerd allemaal! ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes, Eerst allemaal een gelukkig nieuw jaar. Jullie hebben het nieuwe jaar wel goed ingezet, ik heb tenminste aardig wat zilverpapier en capsules gehad. Hartelijk bedankt Henkie Sterkenburg, Joke van Tuil, Adriaantje Geerts, Ad van de Haar, Jannie en Ada Voorsluys en Juul van Ravenswaay. Volgende week hoop ik weer zo door te gaan. Hartelijke groeten van Tante Jos Fguur a. INDIAANSE TOLLEN De mannen van de stam der Hopi-In- dianen snijden gedurende de winter maanden voor hun dochtertjes kleine Kachinapoppetjes en pijlen en bogen voor hun zonen. Maar van oudsher hebben zij ook tollen gemaakt, die heel wat mooier en artistieker zijn dan die, welke wij tegenwoordig in de speel goedwinkels kunnen kopen. Hier zie je een paar modellen, die afkomstig zijn uit een museum in de Verenigde Staten van Amerika. Zij zijn gesneden uit het hout van de katoenboom. In de tekening zie je de maten aan gegeven in inches en mm en dat maakt 25mm het je gemakkelijk om de Indiaanse kunst af te kijken. De grote, platte tol is natuurlijk veel gemakkelijker bij het spelen dan de beide andere, slan kere tolletjes. Je kunt elke houtsoort gebruiken, mits zij maar gemakkelijk te snijden is. Voor het spel gebruiken de Indianen een zweep, die zij hebben gemaakt van een ranke tak en een leren riem, maar jullie kunnen ook touw gebruiken in plaats van leer, als je dan maar een stevig gedraaid touw neemt, waar je lang plezier van hebt. Figuur b. SCHRIJVEN DOOR MIDDEL VAN TEKENINGEN In verscheidene delen van de wereld gebruikten de mensen het beeldschrift voordat zij leerden letters te gebruiken, zoals wij die nu kennen. In de tekening zie je hoe enkele Noordamerikaanse Indianen eens een brief „schreven" aan de regering van de Verenigde Staten. De zeven Indianenstammen zijn uit gebeeld door de verschillende figuren: De vissen, de beren, de kraanvogels, enz. Vanaf de stam, die de leiding had, de Kraanvogels, gaan lijnen vanuit hart en ogen naar de harten en de ogen van de andere stammen. Dat betekent, dat zij het volledig met elkaar eens waren. Een van de lijnen loopt echter hele maal naar achteren, naar een aantal kleine vlekken. Dat betekent, dat de stammen toestemming vroegen te vis sen in de meren, die door de vlekken werden aangegeven. Een klein lijntje gaat vanuit het oog van de kraanvogel naar voren en wijst naar de regering, aan welke het verzoek is gericht. (17) Cellini moest uren doorbrengen met het vertellen van verhalen aan de zieke kasteelheer, die niet kon eten of slapen en er totaal verwilderd uitzag. Op een avond vroeg de kasteelheer Cellini: „Heb jij nooit eens ver langd te kunnen vliegen?" Cellini antwoordde, dat hij zich vaak had afgevraagd of het mogelijk zou zijn vleu gels te maken van linnen en die dan te verstevigen met een laagje was. „Als jij van die vleugels had, zou je dan moedig genoeg zijn om die te proberen?" vroeg de kasteel heer. „Ja, dat zou ik zeker doen", antwoordde de goud smid, „als U mij daarna maar mijn vrijheid zoudt willen geven!" Toen werd de kasteelheer woedend. „Jij lelijke intrigant!" schreeuwde hij, „al wat je wilt, is ontsnappen! Ik zal je laten opsluiten!" Toen gaf hij opdracht Cellini naar een cel te brengen. 640-6+ (18) Vanaf dat moment dacht Cellini alleen nog aan zijn ontsnapping. Van een werkman in het kasteel had hij een tang gestolen, die hij met de repen van zijn lakens in zijn stromatras had verborgen. De repen goed naaide hij aan elkaar en met behulp van de tang verwijderde hij de schroeven uit de scharnieren van zijn celdeur. Dat kostte hem een lange tijd, daar hij roest en was moest vermengen om de schroefgaten op te vullen, waardoor niemand zou kunnen zien, dat de schroeven er niet meer waren. Iedere nacht droomde de kasteelheer, dat Ben- venuto Cellini bezig was te ontvluchten en meermalen per nacht zond hij iemand naar diens cel om te contro leren of de gevangene er nog was, en daardoor was het vreselijk moeilijk voor de goudsmid om rustig aan zijn celdeur te werken. (wordt vervolgd) Figuur c. ER ZIJN ER NOG MAAR ONGEVEER 200 OVER Bij de kust van het Rudolfmeer, dat ligt oü de Evenaar, waar de zon zo heet is, dat er geen plantenleven be staat, wonen de overgebleven afstam melingen van een van Afrika's merk waardigste stammen, de El Molo-stam. Deze mensen verkrijgen al hun voed sel uit het meer. De mannen vangen de vis met een soort harpoen of gebrui ken in ondiep water netten. Bij een onderzoek is gebleken, dat de mensen van de El Molo-stam aan ondervoe ding lijden en men heeft aan de hand daarvan kunnen berekenen, dat de stam zal uitsterven als er geen hulp komt. De stamleden weigeren echter de oever van hun meer te verlaten en zij willen blijven wonen in hun kleine, primitieve hutten, die zij hebben ge bouwd van palmbladeren en drijfhout. Een missionaris uit Kenia heeft nu een plan uitgewerkt, dat aan ieder lid van de El Molo-stam ongeveer 24 pond voedsel per maand verzekert. Als hij dat plan nu maar tot uitvoering kan brengen, want dan wordt de El Molo- stam gered. Het zal echter zeer moeilijk zijn voedingsmiddelen naar hun afge legen woningen te vervoeren.

De Vallei | 1965 | | pagina 4