Rhenen's raad hield eerste vergadering in nieuwe jaar ism Mr. Deen: bezwaar tegen kamertje voor directeur Handelsavondschool vil VEENENDAAL .'T #^ist imr* V-'ï A &VT r - De predikant en de patiënt Situatie „Sola Fide" in plaatselijk Hervormd kerkverband nog niet duidelijk In Veenendaal en omstreken kampt men met een groot tekort aan kraamverzorgsters SCHERPENZEEL AMERONGEN EDERVEEN Inwonertal Amerongen sterk gestegen DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 8 JANUARI 1965 Nr. 2 Op verzoek van enkele raadsleden was de eerste vergadering van de raad voor 1965 vastgesteld op dins dag 5 januari jongstleden. Op de agenda stonden dertien punten van behandeling, die in een goed uur werden afgewerkt. Niet aanwezig was de heer Wisgerhof wegens het overlijden van zijn echtgenote, ter wijl de heer van Dijk afwezig was wegens ziekte. Voordat men met de agenda begon onderzocht een com missie bestaande uit de heren Klaassen, Deen en Kosters de geloofsbrieven van de heer H. v. d. Spoel, die voor de VVD zitting in de raad zal gaan nemen. Namens de commissie verklaarde de heer Deen, dat deze geloofsbrieven in orde waren bevonden. NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER In zijn Nieuwjaarsrede wenste Jhr. Mr Bosch ridder van Rosenthal allen het al lerbeste voor 1965, zowel persoonlijk als voor het gezin. Hij zei enkele dingen te willen aanstippen van het jaar dat achter ons lag. Het is een goed jaar geweest, een jaar met welvaart, iedereen die werken wilde kon de kost verdienen. Het bevolkingscijfer was in 1964 toe genomen met 233 en bedroeg 1 januari 1965: 13810. De woningvoorraad was ge stegen van 3451 tot 3534, maar niet zo gunstig was het aantal woningzoekenden, dat in zijn totaliteit nog zo'n 500 bedroeg Het aantal huwelijken was teruggelopen, dit bedroeg in 1963 nog 118, doch verleden jaar slechts 108. Het vorige jaar werd ook begonnen met het rusthuis, het oude was snel verdwenen en er wordt nu begonnen met het nieuwe. De burgemeester sprak de hoop uit dat onze oudjes over niet al te lange tyd weer in Rhencn terug zullen zyn. De Nieuwe Veenendaalseweg, waarvoor een heleboel mensen tijdelijk in de mod der hebben moeten zitten is toch nog een mooie weg geworden. De zesklassige open bare lagere school aan de Lijsterberg is in aanbouw en met de kleuterschool is begonnen. De Rijksgoedkeuring voor het kleuterbad is binnen. Spreker zeide voorts nog dat in de laat ste jaren de verhoudingen werkgever/ werknemer; burgemeester/inwoners; raad/ kiezers zijn veranderd. Alles heeft een veel zakelijker karakter gekregen. Ik ge loof, dat we geen van allen, in welke Gemeentebestuur en -personeel wisselden nieuwjaarswensen uit Het Veenendaalse gemeentepersoneel was woensdag in de namiddag in de ge legenheid nieuwjaarswensen uit te wis selen met het gemeentebestuur. Iedere gcmeentcdienaar die maar even gemist kon worden was aanwezig om het voltal lige college van burgemeester en wethou ders en de gemeentesecretaris, de heer D. van Manen, de hand te drukken. De drie bovenzalen van hotel „De Ko renbeurs" waren geheel bezet toen burge meester Mr. Dr. J. Hazenberg zich tot het personeel richtte. In een korte toe spraak herdacht de burgemeester aller eerst degenen, die het gemeentepersoneel door de dood ontvielen; politie-adjudant J. Stappenbelt en de beambte van ge meentewerken, de heer W. Vink. Daarna zei burgemeester Hazenberg o.m. dat het er in de eerste plaats niet om gaat of men, als dienaar der gemeen schap werkt, maar hoe er gewerkt wordt Met welke instelling men zijn werk ver richt, namelijk met handhaving van ieders persoonlijke zelfstandigheid, geen slaafse werkzaamheid, maar een zich geroepen voelen op de plaats waarop men staat. De burgemeester hoopte, dat het ge meentepersoneel ook weer in het kennen de jaar waar kon maken, dat het dienen van de gemeenschap geen holle frase is, maar het wezenlijk leveren van presta ties ten dienste van de gemeenschap. Met een welgemeende wens voor ieder met inbegrip van gezin en familie besloot de burgemeester zijn toespraak. GESLAAGD Voor het diploma Duitse conversatie slaagde dezer dagen te Den Haag: mej. Ada van Iprenburg, te Scherpenzeel. Voor het diploma Engelse conversatie de dames: Marijke Albrecht en Mini Drost, beiden te Veenendaal. Allen werden opgeleid door het Handelsin stituut van Rijswijk te Veenendaal. verhouding we in het leven ook staan moeten vergeten, dat we elkaar nodig hebben, dat we met elkaar in de wereld moeten leven. Namens de raad sprak de heer Klaassen de dank uit voor de goede wensen en wenste het college wederkerig het aller beste voor 1965. Wat te gebeuren staat zal een moeilijke taak voor het college zijn, zo zei de heer Klaassen, vooral daar er met de financiën geknepen zal moeten worden. Hij wenste dan ook dat er met Gods hulp veel voor Rhenen zou kunnen worden gedaan. Onder de ingekomen stukken bevond zich het overzicht van de exploitatiekos ten van de lagere scholen. In verhouding tot andere gemeenten lag dit in Rhenen nogal hoog. De voorzitter zei hierover dat men zich grote offers voor het onderwijs getroost, doch dat dit in de gaten zal moe ten worden gehouden. De heer Deen merkte hierover op dat de grootste kos ten komen voor de instandhouding van de scholen en het onderhoud en schoonma ken van de gebouwen. Hij meende dit te moeten zoeken in het doorberekenen van de kosten van gemeentewerken die dit verzorgt. De heer Deen meende dat de statistiek niet alleen in zijn geheel, maar ook in'details moest worden bekeken. De voorzitter zegde toe dit te zullen laten analyseren. De heer Klaassen was van mening dat in de toekomst de kosten nog wel zullen stijgen, doordat er in omliggende plaatsen nieuwe scholen bij zullen komen en de bezetting op bepaalde scholen dan minder zal worden. Eenrichtingverkeer Molenstraat De voorzitter zei hierover dat men eer men met dit voorstel was gekomen hier over heel veel had gedokterd. Hij vond het het beste het maar te proberen met een geslotenverklaring voor alle verkeer in noordoostelijke richting voor het gedeelte van deze straat vanaf het Fred. v. d. Paltshof tot aan het Koningin Elisabeth- plantsoen. De heer Klaassen was van mening dat de opstoppingen hun oorzaak vonden in vertegenwoordigers die even hun auto voor een winkel zetten om er een pakje af te geven en deze dan maar geruime tyd lieten staan tot zij hun zaken geheel hadden afgehandeld. De raad besloot tot instelling van de commissie bedoeld in art. 75 algemene :r y.NN - - Nieuwe letters op watersnoodmonument aan de Kerke wijk Herhaaldelijk heeft men vandalisme ge pleegd bij het Watersnood monument in het park op de hoek Stationssingel-Kerke- wyk. Al verschillende malen werden letters van de tekst op de kolom er zo maar afgehaald, zodat de tekst onlees baar werd. Op het ogenblik is de tekst weer hele- mal gaaf op de kolom aanwezig doordat men de tekst op de stenen plaat aange bracht heeft en deze plaat in de kolom gemetseld heeft. De letters zijn dus niet meer stuk voor stuk verankerd maar al lemaal tegelijk op de plaat aangebracht die stevig bevestigd is. Hopenlijk kun nen mensen die zo graag iets kapot ma ken nu de letters er niet meer afkrijgen, zodat de tekst leesbaar blijft. Zo heeft in het verleden het Watersnoodmonument er wel eens uitgezien. Het is te hopen nu er een verandering JJj. heeft plaats gehad H dat dergelijk vandalisme tlÉlff niet meer plaats zal vinden. Ingezonden R.K. Instuif „Het Karrewiel" (Ede) en R. K. Instuif „Jong Veenendaal" ge ven samen op 16 januari 1965 's avonds om 8 uur in het K.M.T. te Ede een grootse avond ten bate van laatsge- noemde Instuif. De muziek zal ver zorgd worden door les vedettes de Ra dio Luxembourg „Les Gars du Nord" uit Rotterdam. Het bestuur van R.K. Instuif „Jong Veenendaal" waardeert deze hartelijke geste van R.K. Instuif „Het Karrewiel" in hoge mate en hoopt dan ook dat alle leden uit Veenendaal en Ede op deze avond aanwezig zullen zijn. Bovendien verwachten de beide be sturen een zeer grote belangstelling uit het gehele Instuif distrikt: „Zuid- West Veluwezoom". bijstandswet en benoemde de door het college voorgestelde personen. De heer Deen betreurde het echter, dat het college zich niet, alvorens deze voor dracht te maken, in verbinding had ge steld met verschillende groepen, teneinde aanbevelingen voor deze commissie te ver krijgen. Voorziening vakature woningadviescommissie Door het vertrek van de heer Scholte was in deze commissie een vakature ont staan en het college stelde de raad voor in plaats van de heer Scholte te benoe men de heer Deen. De heer Deen zeide dit een eer te vinden, doch in verband met zijn gezondheidstoestand, zowel in het belang van de gemeente als in zijn eigen belang beter te vinden dit niet te aan vaarden. Zijn fractie stelde voor in deze vakature te benoemen de heer D. de Jong. De heer Klaassen zei graag te zien, dat de verhouding van de delen van de gemeente juist in deze commissie goed tot uiting komt, doch men had verder geen bezwaren tegen de benoeming van de heer de Jong. Ingevolge de algemene bijstandswet (art. 87) is de burgerlijke instelling voor maat schappelijke zorg per 1 januari 1965 opge heven. Overeenkomstig het voorstel van het college van B en RW bepaalde de raad, dat per 1 januari 1965 alle bezittin gen, inkomsten, vorderingen en schulden van de burgerlijke instelling voor maat schappelijke zorg overgaan op de gemeen te Rhenen. Vijfde wijziging gemeentebegroting 1965 Over dit agendapunt hadden de raads leden nog wel enkele opmerkingen. Zo vond de heer Deen het zonde dat er zo'n groot bedrag was uitgetrokken voor het opknappen van de school in Eist. Hierdoor zou een eventuele afkeuring van deze school minder kans maken. De voorzitter zei dat het college het hiermee eens was, maar dat er geen sprake van is, dat deze school, daar er nog zoveel in ons land zijn, die slechter zijn, zal worden afge keurd. Ook betreurde de heer Deen de post van 1.600,—, die was uitgetrokken voor het ombouwen van magazijnruimte in de openbare ulo-school tot een kamertje voor de directeur van de Handelsavond school. Dat twee heren elkaar niet kunnen zetten is best mogelijk, maar het wordt anders als dit de gemeente geld gaat kos ten zoals in dit geval. De heer Klaassen De heer Deen gaat gemeente geld kosten vroeg zich af of het hoofd van de ulo school de macht heeft zijn kamer af te sluiten en deze niet beschikbaar te stellen voor het hoofd van de Handelsavond school. De voorzitter zei hierover: Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht en ik geloof dat we, wat ruimte in de school betreft niet alles op haren en snaren moe ten gaan zetten. Ik geloof dat we ver standig doen dit zo te houden en er komt een bruikbare ruimte bij. De heer Deen was het niet met de voorzitter eens en zeide dat hij vond dat wanneer de één een kamer overdag benut, deze 's avonds best door een ander benut kon worden. De voorzitter zei dat het wat de ver bouwing betreft om f 865,— gaat en dat de rest voor meubilair is bestemd. De raad ging hiermee uiteindelijk ac- coord. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms Montferland 10-1; ms Cap San Antonio 14-1. Australië: ms Rothenstein 13-1. Brazilië: ms Grave- land 10-1; ms Adare 11-1; ms Cap San Antonio 14-1. Canada: ss Mormacpen 11-1; ms Prinses Margriet 14-1. Chili: ms Köln 10-1; ms Batu 13-1. Kenya, Oeganda, Tanganjika: ms Ferdinand de Lesseps 10-1. Ned. Antillen: ms Am nion 12-1. Nieuw-Zeeland: ms G. G. Kennedy 11-1; ms New Zealand Star 41-1. Suriname: ms Marathon 13-1. Verenigde Staten van Amerika: ss Mor macpen 11-1; ms Prinses Margriet 14-1. Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z-W.-Afrika: ms Edinburgh Castle 10-1; ms Jagers fontein 12-1. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. „Wat is het vandaag ook weer voor dag?" „Dinsdag, maat!" „Niks an. Vanmiddag geen bezoek dus!" „O, nee? En de dominee dan?" „Noem je dat ook al bezoek?" Al licht! Ik vind het heus zo gek niet.'. Op deze manier ontspint zich een gesprek op de ziekenzaal, reeds voor de dominee - of eventueel pastoor of andere geestelijke - aanwezig is en zelf een gesprek probeert te ope nen. Niet iedereen wacht met dezelfde gevoelens dit bezoek van de geeste lijke af. En dat is uiteraard te ver staan. Bij de één roept het weer stand op, bij de ander ontvankelijk heid. Niettemin als de dominee de zaal opkomt, blijkt er toch meestal een algemene interesse. Waarbij even geaccentueerd moet worden dat de bevolking van Veenendaal en omstreken - welke toch wel het leeuwenaandeel vormt in het Julia- naziekenhuis - beslist „Religie-min- ded" genoemd kan worden en dus een bepaalde voedingsbodem heeft, voor de activiteiten van de zieken huisprediker. Toch zal er zeer zeker verschil van mening bestaan, over de waarde van het predikantenbezoek in het zieken huis. Ook de H.H. doktoren en ver plegend personeel zullen daar ieder hun eigen kijk op hebben, waarbij ongetwijfeld eigen opvoeding en milieu een grote rol zullen spelen en meestal van doorslaggevende be tekenis genoemd moeten worden. Toch constateert men in het Ju- Impressies uit het Julianaziekenhuis door: rik valkenburg lianaziekenhuis een grote welwil lendheid tegenover het bezoek van de predikant. Een bekende Veenen daalse dominee zei mij tenminste spontaan, dat hij van al de zieken huizen waar hij op bezoek kwam, het liefst naar het Julianazieken huis aan de Cuneraweg ging, om de goede ontvangst daar. En ook om de prettige sfeer op de meeste zalen. Vroeg in de middag komt de gees telijke de zaal op. Er is tussen hen een onderlinge afspraak, waar ze zich sterk aan gebonden weten: Wie het eerst komt, het eerst maalt! Als er eenmaal een dominee de „kamerdienst" heeft gehouden, doet een tweede dat uit collegialiteit niet weer! Deze samenwerking doet voor de patiënten plezierig aan. Waarbij men soms wenst dat dat altijd maar het geval was tussen de geestelijk heid. Maar wie weet wordt hier een bakermat gelegd Schrijver dezes meent beslist dat het bezoek van de geestelijke van belang is. In het ziekenhuis leeft men in een geheel eigen wereld, met eigen vreugden, maar ook met eigen noden. Steeds wordt men ge confronteerd met de humor van de omgeving daar op zaal, maar niet minder met de ernst Het leven lokt er. De dood wenkt er. En dan is een mens maar heel klein, laten we eerlijk zijn. Als er dus ei'gens behoefte is aan echte troost, misschien verborgen achter een masker van ironie en .scherts, dan is het toch ook daar wel! En het streven van de predikan ten is daar op gericht. En als dit geschiedt op een aanvaardbare wij ze, dan werken hierin de medicus en de geestelijke - wellicht onbewust - nauw samen. Immers, meer dan eens bracht en brengt de troost van het Woord rust aan de geest van de patiënt. Terwijl de medicij nen beogen rust te geven aan het lichaam (hierbij denken wij vooral aan de voorbereidingen voor de operatie). Beiden zijn dringend no dig voor een voorspoedige genees wijze. De moderne therapie gaat dan ook uit van de noodzaak van bei den. Praktisch elke predikant - een R.K. geestelijke heeft schrijver op zaal niet meegemaakt, daar er geen R.K. patiënten lagen - richt zich tot elke patiënt op de kamer. Van welke richting hij ook mag zijn! Dat wordt, zonder dat het misschien gezegd wordt, ten zeerste gewaardeerd. Te meer daar door de patiënten onder ling ook meestal een vrij hechte verbondenheid bestaat. Soms lijkt het op zaal of je allen familie van elkaar bent. Deze gezindheid is po sitief te waarderen! Door de komst van de predikan ten wordt tevens de lange, bezoek- loze middag gebroken. De dominee begint met een gesprekje tot de pa tiënten. Er wordt geïnformeerd naar hun wel en wee, waarbij de spreker begrijpelijkerwijs vanuit bijbels standpunt hierop ingaat. Daarna spreekt de dominee tot de patiën ten gezamenlijk en leest met hen een gedeelte uit de Heilige Schx-ift. Op dezelfde wijze spreekt hij ook een gebed uit. Vaak, als de dominee de zaal weer verlaat, wordt er over het gespro kene gediscussieerd. Soms ontstaat er een gesprek wat echt de moeite waard is. Dat daarin niet de „alles koek en ei" methode gevolgd wordt, ligt voor de hand en mag hen ook niet hinderen. Dat verwacht de do minee ook niet. Als er maar ge sproken wordt En wie peilt tenslotte de troost, welke de herinnering kan opi'oepen, aan het woord van de geestelijke, of van het Woord dat hij las, op moei lijke dagen of in stille slapeloze nachten? MEVR. v. d. DIKKENBERG BEZOCHT HAAR ECHTGENOOT IN DAVOS Mevrouw v. d. Dikkenberg-Koen wonende aan de Mr. Heemskerkstraat 48 te Vee nendaal heeft samen met haar 10-jarig zoontje Gert omstreeks de Kerstdagen een bezoek gebracht aan haar echtgenoot die verpleegd wordt in het Nederlandse astlimacentrum te Davos. Dit bezoek was mogelijk gemaakt door dat verschillende omwonenden op het idee kwamen om een inzameling in de buurt te houden om gel den voor de reis en vcrblyf bijeen te bren gen. De mensen in de Mr. Heemskerkstx-aat en de Oude Westersingel gaven spontaan gehoor aan dit initiatief en zo gebeurde het dat mevrouw v. d. Dikkenberg en Gert woensdagnacht voor Kerstmis opge haald werden door een particuliere wagen en twee chauffeurs om de lange reis te ondernemen. De heer van de Dikkenberg wordt nu zes weken in Davos verpleegd en sinds die tijd is zijn toestand behoorlijk vooruit gegaan. Thuis kon hij de trap niet meer opkomen. In Zwitsei'land beklom hij. op de heugelijke dagen een bei'g met zijn gezin. Aanvankelijk wilde men de komst van echtgenote en zoon geheim houden, maar twee dagen van te vox-en vond men het toch raadzamer de vader van de „blijde gebeurtenis" op de hoogte te brengen. Het heeft mevrouw zeker moeite gekost de komst geheim te houden, want een week voor haar bezoek is het traditionele Kerstprogramma voor de radio opgenomen en toen was de heer van de Dikkenberg reeds in de gelegenheid met zijn vrouw te spreken. Ongetwijfeld heeft het gezin v. d. Dik kenberg een fantastisch Kerstfeest ge vierd en ongetwijfeld zal na twee en een halve dag het afscheid heel zwaar ge weest zijn temeer omdat nog niet bekend is wanneer de heer van de Dikkenberg terug komt. Na ongeveer 15 uur rijden be landden moeder en Gert vergezeld van hun twee chauffeurs zondag na Kerstmis terug in Veenendaal, ongetwijfeld zeer dankbaar, omdat hier weer een staaltje van menslievendheid getoond is. VOLLEYBAL PANTERS dames en heren op tournooi in Doorn De dames en heren van de Panters be nutten het laatste stille weekend van de Kerstvakantie morgenmiddag om in Doorn uit te komen op het jaarlijks terugkeren de „Thorheim-volleybaltocrnooi". Reeds jarenlang komen de Panters op dit toer nooi uit met veelal goede resultaten. Menige beker als eex-ste prijs werd tot dusver in de wacht gesleept en de Vee- nendalers zijn een graag geziene gast in Doorn bij de organiserende vereniging Unitas. De dames zullen het met hun zeer jonge team erg moeilijk krijgen tegen ploegen als bijv. hoofdklasser Cito uit Zeist en de felle Unitas-dames. Een goede oefening voor de op stapel staande tweede helft van de competitie, waarin zij kans moe ten zien om het overgangsklasserschap te behouden. De heren worden vertegenwoordigd door het gemiddeld jonge eex-ste herenteam, dat het tot nu toe niet zo best heeft ge daan in de competitie. Als tegenstanders ontmoeten zij SVC uit Utrecht, waarvan zij verleden jaar de promotiewedstrijd naar de eerste klasse wonnen. Ook or ganisator Unitas is een van hun tegen stander-s, hetgeen resulteert in een aantal zeer goede oefenwedstrijden, hetgeen ze ker nodig zal zijn om de volleybalwapens eens goed te slijpen voor de tweede helft van de competitie, waarin men in de Pan- ters-kringen veel van dit team verwacht. Deze foto werd tijdens de Kerstdagen genomen in Davos, toen het gezin Van de Dikkenberg dankzij de hulp van omwonenden verenigd kon worden. De toekomst van de Herv. noodgemeente „Sola Fide" ie Veenendaal hangt op dit moment nog een beetje in de lucht. Afgaande op de jongste besluiten van de Generale Synode van de Herv. Kerk zou „Sola Fide" per 1 januari 1965 als buitengewone wijkgemeente in wording kunnen worden beschouwd. Immers, de centrale kerkeraad van de Hervormde gemeente te Veenendaal heeft voor de aanvang van het nieuwe jaar geen besluit genomen dienaan gaande. Blijft een besluit uit, dan treedt automatisch de minst vérstrekken de toestand in, n.l. buitengewone wijkgemeente in wording. Dit zou betekenen, dat Sola Fide per 1 januari j.l. volkomen los is komen te staan van de Herv. Ge meente te Veenendaal. Dat ook de administratieve band die men nog met de Herv. Gemeente ter plaatse had is verbroken. Echter, alle hoop op enige toena dering is nog niet verbroken. Wij hebben vernomen, dat de centrale kerkeraad alsnog over deze zaak zal vergaderen. En wel de volgende week. Bij het bestuur en de kerkeraads- commissie van Sola Fide leeft de meest ernstige hoop, dat men als nog buitengewone wijkgemeente zal worden. Vrij algemeen - ook buiten Sola Fide-kringen - acht men dit de laatste kans op toenadering tus sen de beide plaatselijke modali teiten, of richtingen, zo men wil. Door het stichten van een buiten gewone wijkgemeente zou Sola Fide een vertegenwoordiging krijgen in de centrale kex-keraad. Hoe dan ook, alle gemeenteleden van "Sola Fide,, moesten persoon lijk verklaren of zij al dan niet tot een eventuele buitengewone wijkgemeente - of: buitengewone REÜNIE DANSAVOND R.K. ULO ST. YVILLIBRORD TE WAGENINGEN Op zaterdag 23 januari organiseert de R.K. ULO St. Willibrord te Wage- ningen een reunie-dansavond in de foyer van Junushof te Wageningen. In Veenendaal kan men kaarten bestellen bij mej. Romijn, Adr. van Ostadelaan 40. Muzikale medewerking verlenen The Mersey Wags. wijkgemeente in wording - zullen willen behoren. Hierover vergaderde Sola Fide dinsdagavond. Alle leden ontvingen een circulaire over deze aangelegen heid met een formulier waarop men zijn wens kon kenbaar maken. Officieel is er dus nog niets de finitief vastgesteld. Sola Fide treft alvast voorbereidende maatregelen die voor beide situaties kunnen gel den en de centrale kerkeraad zal volgende week, naar men mag ver wachten, een uitspraak doen. Nogmaals Sola Fide De nauwkeurige lezer zal on getwijfeld gemerkt hebben dat er dinsdag j.l. in het artikel over „Sola Fide" een fout ge slopen is. De kop van het ar tikel was n.l. door een techni sche fout vervangen door een gedeelte van een tekst van een ander artikel. Voor de goede orde drukken wij hierbij nog eens het artikel in zijn geheel af. Nog altijd kampt men in Veenendaal en omgeving met een gebrek aan kraam verzorgsters. Mej. Zr. Mulder, die de leiding van de afd. Veenendaal heeft, ver telde ons dat men momenteel 12 dames in dienst heeft, maar dat men zeker wel behoefte heeft aan 20 dames. Zr. Mulder noemde het een beetje onbegrijpelijk dat men met het gebrek moet kampen, want wat stemt er nu meer met de vrouwelijke aard overeen dan het verzorgen van kraamvrouw en baby. Boven dien wordt de arbeid bijna altijd in een feestelijke sfeer ver,richt. Soms denkt men ook nog wel dat de salariëring aan de lage kant is, maar dat is echt niet waar. Dames van 18-45 jaar die voor het werk zouden voelen kunnen kontakt opnemen met zr. Mul der, Kerkewijk 49 a, tel. 2440 te Vee nendaal. De dames krijgen dan eerst een op leiding van drie maanden in Doox-n, waarna ze onder leiding van zr. Mul der het werk in de gezinnen gaan be ginnen. Als eenmaal met goed gevolg het examen afgelegd is zijn de dames gediplomeerd kraamverpleegster van INSTUIFAVOND De CJV houdt op zaterdag 9 januari aanstaande in het verenigingsgebouw Filalethus een instuifavond voor per sonen boven de 13 jaar. Op deze avond wordt gelegenheid gegeven om te sjoe len, tafeltennis, schaken, dammen, enz., waarvoor prijzen beschikbaar zijn ge steld. 32 WONINGEN TOEGEWEZEN De gemeente Scherpenzeel heeft voor 1965 een contingent van 32 woningen toegewezen gekregen te weten: woning wetwoningen 5, premiewoningen 4, on gesubsidieerde woningen 3, vervanging krotwoningen 2, contingent voor bouw vakarbeiders 14 en voor bijzondere ont wikkeling 4. SCHIETUITSLAGEN Uitslagen van de deze week door de leden van de schietvereniging gescho ten onderlinge wedstrijd: A. van Eist 92; A. Valkenburg 91; C. Valkenburg en P. van Engelenburg 90; A. van Dus- schoten 89; M. Berendse 87; H. Berend- se 86; J. ten Broek en A. Wittenberg 85; A. ter Burg en G. van Eist 84; R. v. d. Burgt 83; J. Koudijs 82; J. Koot 79; H. Pater en J. Da velaar 78; J. van Eist 72 en E. van Setten 70. het Groene Kruis en in staat om zelfstandig hun taak te verrichten, d.w.z. de taak overnemen van de huis vrouw bij een blijde gebeurtenis in een gezin. Niet alleen dames uit Veenendaal, maai- xxk uit Amerongen, Eist, Leer- sum, Rhenen en Renswoude kunnen zich in verbinding stellen met zr. Mul der. Fotoclub groeit De Amerongse fotoclub, nu ruim een jaar geleden opgericht (en voortgeko men uit een Nutscursus fotografie) heeft levensvatbaarheid getoond. Hoe wel het ledental nog vrij beperkt is, kwam in het afgelopen jaar stellig naar voren dat er toekomstmuziek in deze nieuwe vereniging zit. Min of meer opzettelijk is er weinig tam-tam naar buiten gemaakt. Men wilde de kat eerst uit de boom kijken. In 1964 is er echter een enthousiast clubje ontstaan, dat (hoewel de resul taten lang nog geen honderd procent zijn) met veel genoegen deze hobby beoefend. Eén en ander is reden geworden om voor de buitenwereld wat officiëler te gaan optreden. Het voorlopig bestuur werd compleet gemaakt, en is thans definitief geworden. Het voorzitter schap wordt waargenomen door de heer A. v. d. Veer, terwijl als secre taris en penningmeester resp. zullen optreden de heren H. Slotboom en J. J. Eijffius. Inmiddels draait er een on derlinge competitie, waarvoor de leden grote belangstelling hebben. Vanuit Doorn heeft men ook belang stelling voor de fotoclub gekregen, en kele leden van de vroegere fotoclub daar ter plaatse voelen er veel voor zich bij Amerongen aan te sluiten. Amerongers die belangstelling hebben voor de fotografie en van plan zijn deze hobby intens te gaan beoefenen, wordt aangeraden eens kontakt op te nemen met één van de bovengenoemde bestuursleden. S.G.P. VERGADERT Op donderdag 14 jan. houdt de afd. Ederveen van de Staatkundig Gerefor meerde Partij een bijeenkomst in de School met de Bijbel aan de Schras. Spreker is ds. J. C. Zwijnenburg, Herv. predikant te Gouderak. (Ingezonden) Nutsdepartement Amerongen Op donderdag 14 januari a.s. kunt u met het land van president Tito ken nis maken. Op deze avond komt me vrouw N. de Bock-Luiting een voor dracht houden over dit land en volk. Zij bereist sinds 1953 enige malen per jaar Joegoslavië en zal u over de veel zijdigheid van dit fascinerende land veel kunnen vertellen. Aan de hand van dia's en films toont zij u oude steden, kunsthistorische mo numenten, natuurreservaten en het zonnige eilandenrijk in de Adriatische Zee. Voor de aanvang van de lezing en in de pauze is een tentoonstelling van volkshandwerk te bezichtigen. Het belooft een interessante avond te worden, zodat wij hopen op uw aller aanwezigheid. Deze Nutsavond (voor de laatste maal in de Raadzaal) begint om 8 uur n.m. precies. Het inwonertal van Amerongen is in 1964 sterk gestegen. Op 1 januari 1964 telde de gemeente 2386 mannen en 2465 vrouwen, in totaal derhalve 4851 inwo ners. Op 31 december 1964 was dit aantal 2518 mannen en 2583 v.rouwen, in to taal per 31 december 1964 5101 inwoners. Een totale stijging dus van niet minder dan 250 personen. In 1964 werden in totaal 106 kinderen geboren, waarvan 60 jongens en 46 meisjes. Er overleden 42 inwoners, te weten 19 mannen en 23 vrouwen. In totaal vestigden zich te Amerongen in 1964 434 nieuwe inwoners. Hiervan waren er toevalligerwijs 217 van ieder geslacht. Er vertrokken 248 inwoners naar elders. Van de nieuwe inwoners kwamen er 142 uit een gemeente in de provincie; 263 uit een gemeente buiten de pro vincie en 29 uit het buitenland. Er vertrokken 91 mensen naar een ge meente in deze provincie, 138 naar een gemeente buiten de provincie en 26 naar het buitenland. In 1964 werden 32 huwelijken ge sloten. Er werden geen echtscheidin gen ingeschreven.

De Vallei | 1965 | | pagina 5