Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Volgende week forumavond in de Korenbeurs Werkgevers, werknemers en predikanten achter groene tafel Onderwerp: „Wie draagt zwaarste lasten in het bedrijf FORUM Nieuws uit de omgeving Ds. T. Langerak deed intrede in overvolle Oude Kerk Nieuwe voorzitter P.v.d.A. afdeling Veenendaal Nagalm in Ichthus U.L.O. N.V.V.-bestuurdersbond afd. Rhenen MAATREGELEN TER BEVORDERING VAN DE VAKANTIESPREIDING Vergunning bouw Ned. Herv. Pastorie Renswoude OVERBERG AMERONGEN Wat nu weer Agenda 39e JAARGANG DINSDAG 12 JANUARI 1965 Nr. 3 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswonde Scherpenzeel In deze weken is de verhouding tussen werkgever en werknemer meermalen onderwerp van gesprek. Ook door de moderne publiciteitsmedia wordt grote aandacht besteed aan dit belangrij ke onderwerp. In landelijk verband zijn de onderhandelingen tussen beide groepen in enkele tak ken van bedrijf zo al niet geheel afgebroken dan toch zwaar gestagneerd. In Veenendaal en om geving houdt men zich uiteraard met al deze zaken intensief bezig. Verschillende instanties la ten hun stem over het aktuele onderwerp horen. Hervormde gemeente kreeg zesde predikant GEEN TOESPRAKEN Ontvang- en regelstation Gasbedrijf op Industrie terrein Nood GROTE BALANS OPRUIMINGEN KOSTEN VOOR VERBETERING 12 MILLE Teleurstellend Heer J. Looyen, oud dorps klepper, overleden Voorlichting Zwembadaktie Kerstboomverbranding MULDER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 6 8385-2022 (2 UJnen) - Giro 563427 Redaktte: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven btf de agentschappen van «De Vallei" ln plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie f 5,— Rnbriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent In navolging van een gehouden fo rumavond begin 1964 wil men vanuit de verschillende christelijke gespreks groepen wederom een forumavond houden. Als datum is vastgesteld don derdag 21 januari a.s. in hotel De Ko renbeurs. Verschillende bekende plaats genoten zullen zitting nemen in een te vormen forum. Het voornaamste on derwerp zal zijn „Wie draagt de zwaar ste lasten in het bedrijf?" Het forum is als volgt samengesteld: B. Blankespoor, voorz. Unitas; E. van Hal, oud-voorz. Unitas; de heer H. G. Hey, oud-voorz. fabrikantenver. en di recteur Spencer Hey; de heer M. van Schuppen, directeur; C. Smit, onder nemingsraadlid K.V.S.W.; ds. A. Vroeg - Ds. A. Terlouw RENKUM: De R.K. toneelvereniging „Ontspanning na arbeid" bestaat op 27 januari a.s. 40 jaar. Dit heuge lijke feit ging niet ongemerkt voor bij, want afgelopen zaterdag gaf de toneelvereniging een lustrum-uitvoe ring en liet goede staaltjes van haar kunnen zien. EDE: Edes oudste christelijke school, de school met de Bijbel aan de Tele- foonweg vierde vorige week haar 75-jarig bestaan. Het bestuur hield een drukbezette receptie, waarbij burg. Platteel, weth. Weigraven, de inspecteur van het onderwijs en vele andere autoriteiten acte de presence gaven. ZEIST: De directeur van de N.B.M., de heer E. D. Klinkert, heeft tijdens een te Ziest uitgesproken nieuwjaarsrede verklaard dat 1964 een moeilijk jaar voor de maatschappij was en dat ook het pasbegonnen 1965 zorgen zal ba ren. naast de Apotheek Tel. 3184, Hoofdstr. 51 Veenendaal apiieJi indeweij en ds. A. Terlouw, industrie predikant. Iedere belangstellende is hierbij wel kom, terwijl er volop gelegenheid be staat met het forum van gedachten te wisselen. Gezien de levendige bespre king van vorig jaar wordt ook thans weer een diepe gedachtenwisseling verwacht, waarbij de zaken open en De heer B. Blankespoor Ds. A. Vroegindewey eerlijk aan de orde zullen worden ge steld. Dit lijkt ons voor ieder, die belang stelt in de eigentijdse ontwikkelingen in de maatschappij en speciaal in het bedrijfsleven ter plaatse, een unieke gelegenheid zijn kennis te verrijken en (eventueel^ zijn mening kenbaar te maken. Na in de morgendienst te zyn bevestigd door Ds. A. Vroegindewey met een predi katie over Hand. 26 18 deed Ds. T. Langerak. gekomen van Vinkeveen, zondagavond zijn intrede bij de Hervormde Gemeente van Veenendaal, ter vervulling van de 6de predikantsplaats. De Oude Kerk op de Markt was tot in de uiterste hoeken bezet toen de nieuwe predikant de kansel beklom. Vanuit zyn vroegere gemeente Vinkeveen waren meer dan 150 mensen gekomen om de intrccdienst by te wonen. Na het zingen van Psalm 89 1 en 7 richtte Ds. Langerak zich met een harte lijk welkomstwoord tot de vele genodig den. Het was de persoonlijke wens van de predikant dat er geen toespraken ge houden zouden worden, omdat Gods Woord in het middelpunt diende te staan, ook in deze bijzondere ure. De predikant wenste de burgerlijke autoriteiten w.o. het voltallige college van B en W, de ge meentesecretaris de heer van Manen, oud-gem. secr. de heer D. Blankespoor, oud-burg. A. Bakker en de griffier van Ged. Staten van Utrecht Gods zegen toe in al hun arbeid. Voorts werden welkom geheten Ds. Keuning, Chr. Geref. pred. en voorzitter van het predikantenconvent; Ds. A. A. Bos en Ds. G. C. Vijzelaar van „Sola Fide"; Ds. A. Terlouw van de Stichting „Evangelie en Industrie"; Ds. J. Over- duin als afgevaardigde van de Geref. Kerk; Ds. G. Kaastra uit Amerongen, afg. van de Ring en Ds. A. Vroegindeweij als vertegenwoordiger van de classis en tevens de bevestiger van Ds. Langerak. De overige aanwezige predikanten (wij merkten o.m. op Ds. J. T. Cazander uit Scherpenzeel) en de vijf overige hervorm de predikanten van Veenendaal) werden welkom geheten, alsmede afgevaardigden van de Kerkeraad en Kerkvoogdij van Vinkeveen en de overige meegekomen ge meenteleden. Het heeft veel gekost elkan der los te laten, aldus Ds. Langerak, maar nochtans moesten wij onze opdracht aan vaarden. Tot de kerkvoogdij van Veenen daal en zijn toekomstige wijkkerkeraad zich richtend, zei de predikant dat vooral de kerkvoogdij zich de laatste tijd bij zonder had beijverd en zich veel moeite had getroost de overkomst te vergemak kelijken. Ds. Langerak zich tot de ge meente van Veenendaal richtend consta teerde weer dat bij de intrede van een nieuwe predikant de kerk goed bezet is. Vragen als: Wie krijgen we? Wat zal hij ons verkondigen in de toekomst? zijn dan De raad van Veenendaal krijgt don derdag het voorstel te behandelen tot verkoop van een perceel grond aan de Ned. Gas Mij. N.V. in de Industriewijk I, welk perceel bestemd zal worden voor de bouw van een ontvang- en re gelstation voor aardgas en de oprich ting van enige cylindrische drukvaten voor de berging van aardgas. De Gas Mij is n.l. voornemens de gashouders op haar terrein aan de Ker- kewijk te amoveren zodra het voorzie- ningsgebied Veenendaal is omgezet op puur aardgas en het te bouwen nieuwe station gereed en in bedrijf is. Op het terrein aan de Kerkewijk zullen uit- aan de orde. Deze dingen spelen een grote rol bij een eerste dienst. Ds. Langerak bepaalde de gemeente bij het Schriftwoord uit 1 Cor. 9 16b: „Want de nood is mij opgelegd en wee mij indien ik het Evangelie niet verkondig". In een ernstige predikatie legde Ds. Langerak de klemtoon op de opdracht van de pre dikant. Het ging bij Paulus niet om het materiële, maar de nood was hem opge legd, om het Evangelie te verkondigen. (Zie verder pag. 4) Donderdagmorgen 14 januari begint de grote ren op de ba lansopruiming. Om 9 uur gaan de winkels open. Iedere huisvrouw zal zich haasten het eerste bij de aangeprezen koopjes te zijn. Er wordt nog verzocht te melden dat de winkels morgenmiddag 13 januari gesloten zullen zijn. eindelijk het kantoor, de toonzaal en een fitterswerkplaats met magazijn ge vestigd blijven. B. en w. verklaren in hun prae-ad- vies dat zich hier weer een nadeel presenteert voor de gemeente i.v.m. de indertijd met de N.V. Novegas ge maakte afspraken waarbij het terrein aan de Kerkewijk zou worden overge nomen. Thans is dit plan in kwestie, waarbij het gehele bedrijf naar de Industriewijk zou verhuizen, wel definitief van de baan, aldus b. en w. Het te verkopen perceel voor het ontvangststation aard gas beslaat een oppervlakte van onge veer 2000 ca en wordt verkocht tegen een prijs van f 25,per ca of wel f 50.000,— totaal. VEILIG VERKEER VOOR BEJAARDEN Woensdagmiddag om half drie zal de heer Visser van de verkeerspolitie Vee nendaal de Veenendaalse bejaarden een en ander over het huidige verkeer vertellen. De bijeenkomst wordt ge houden in het OCB gebouw en begint om half drie. BALDADIGHEID Bij de heer T. in het Rembrandtpark hebben twee knapen K. en S. een aan tal melk- en limonadeflessen wegge haald en stuk gegooid. De ouders zul len de schade vergoeden. Op de laatst gehouden ledenvergade ring van de PvdA, afdeling Veenen daal, werd de heer C. G. van Hall als voorzitter gekozen in plaats van de heer H. W. Hannink. Naar verluidt zouden de verhoudingen tot de twee, niet meer tot de partij behorende ge meenteraadsleden, de heren Van Har- develd en Verkuyl, verbeterd zijn. Er zou sprake zijn van een zekere toena dering. De verhoudingen zijn niet meer zo star als in het begin van de af scheiding. Dit werd ons medegedeeld uit kringen van beide groepen. De raad der gemeente Veenen daal zal donderdag een verzoek behandelen van het Bestuur van de Ned. Herv. Ichtus U.L.O. om medewerking betreffende het aan brengen van akoustisch board etc. inhoudende het aanbrengen van geluidsabsorberend materiaal aan de plafonds in de leslokalen. Naar aanleiding hiervan delen b. en w. mee dat het gebleken is dat bij de constructie van dit betrekkelijk nieuwe schoolgebouw te weinig rekening is ge houden met bepaalde akoustische eisen. Het gevolg hiervan is dat er een hin derlijke nagalm in de lokalen optreedt, hetgeen het lesgeven in niet geringe mate bemoeilijkt. Het bestuur heeft zich via zijn ar chitect tot een deskundig bureau ge wend teneinde zich van advies te laten dienen. Uit het uitgebrachte rapport bleek dat door het aanbrengen van genoemde voorzieningen een redelijk geluidsniveau kan worden bereikt. B. en w. verhelen niet, aldus hun schrijven aan de raad, he.t teleurstel lend te vinden dat zo kort na de in gebruikneming een vrij kostbare voor ziening (kosten f 12.000,noodzake lijk blijkt te zijn. Ten aanzien van een tweede verzoek van het ULO bestuur om aanschaffing van twee opbergkasten (kosten f 650, merken b. en w. op dat de huidige op bergruimte te beperkt is. Door de aan schaf van twee ruimere kasten kan aan deze onpraktische gang van zaken een eind worden gemaakt. De NVV-Bestuurdersbond-Afd. Rhenen organiseert in het kader van de NVV- Kinder filmt our nee op vrijdag 15 januari a.s. in het „Eigen Gebouw" aan de Eikenlaan een ft '.y: .norstelling voor kinderen in de leeftijd van 6 jaar en ouder. Vertoond zal worden de spannende jeugdfilm met Nederlands gesproken tekst getiteld „Reddende Vleugels". Deze film verhaalt de spannende geschiedenis van enige mannen die uit een fabriek geheimen willen smokkelen. Om een lang verhaal over de inhoud van deze film kort te maken, mag ge zegd worden, dat er veel spannende momenten in voor zullen komen met achtervolgingen, zelfs een vliegtuig wordt ingeschakeld. Het zal een vlucht tegen de tijd worden, maar de Red dende Vleugels brengen de oplossing. Verder zullen in dit kinderprogram ma enkele leuke korte films en een kleurenfilm worden vertoond. Deze middagvoorstelling begint om 16.15 uur. Voor de kinderen die deze film willen gaan zien zijn nog kaarten a f 0,50 ver krijgbaar bij de secretaris van de Rhe- nense Bestuurdersbond, Berkenlaan 13. Voor de volwassenen en jongelui van 14 jaar en ouder zal des avonds om 8 uur een speelfilm worden vertoond getiteld: „De Inspecteur" naar de ro man van Jan de Hartog en uitgebracht door Twentieth Century Fox Corpora tion in Cinemascope. In de hoofdrollen Dolores Hart, Stephen Boyd, Leo McKern, Hugh Griffith onder regie van Philip Dunne; Scenario Nelson Gid- ding; Produktie Mark Robson. Deze film verhaalt het werk van Inspecteur Peter Jongman van de Cen trale Recherche te Amsterdam, die be last wordt met het schaduwen van een ex-nazi, nu handelaar in blanke sla vinnen, die zich met een nieuw slacht- AMSTERDAMSE GOODWILL-MISSIE IN DJAKARTA Toen de Amsterdamse goodwill-missie, welke een bezoek brengt aan Indonesië op het vliegveld Kemajoran by Djakarta arriveerde, kreeg de leider van de delega tie wethouder Dr. P. J. Koets, van een schone Javaanse een bloemenslinger om gehangen. Op de achtergrond links ziet wethouder Drs. J. M. den Uyl lachend toe. offer uit Nederland op weg naar Enge land en vervolgens Zuid-Amerika be vindt. Voor deze avondvoorstelling zijn kaarten a f 1,per persoon des avonds aan de kassa van het Eigen Gebouw verkrijgbaar. Het NVV-bestuur spreekt de hoop uit dat vele van haar leden de avondvoorstelling zullen bezoeken en dat zij hun kinderen in de gelegen heid zullen stellen de middagvoorstel ling bij te wonen. De regering heeft enige beslissingen genomen, welke op korte en op iets lan gere termijn spreiding van de vakanties kunnen bevorderen. Zij zijn van drieër lei aard en hebben respectievelijk betrek king op de voorlichting, het onderwijs en de bedrijfsvakanties. Deze beslissingen zijn grotendeels in overeenstemming met de voorstellen, welke de Sociaal-Economische Raad heeft neergelegd in zijn advies, dat de Raad op verzoek van de regering over het vraag stuk van de vakantiespreiding heeft uit gebracht. In dit advies neemt de Raad het stand punt in dat een spreiding van de vakan ties gewenst is. Zowel bij de Nederlandse als bij de buitenlandse vakantiegangers ligt de topdrukte in de tweede helft van juli en de eerste drie weken van augustus. Uit een opinie-onderzoek bleek de Raad, dat de meerderheid van de volwassen va kantiegangers het topseizoen wenst te vermijden. Dit is echter zeer moeilijk door de sterke gebondenheid aan bedrijfs- en schoolvakanties. Verder acht de Raad vakantieversprei ding gewenst ten behoeve van de bedrij ven, die de vakantiegangers ontvangen en diensten verlenen. Een vakantiesprei ding zou aan een gelijkmatiger bezetting van de capaciteit van deze bedrijven ten goede komen. Op 80-jarige leeftyd overleed zondag de heer J. Looyen, die vele jaren achter een in Veenendaal als „dorpsklepper" fungeerde en een markante figuur was In de plaatselyke gemeenschap. De heer Looyen had de laatste jaren tevens een groente- en fruithandel. Op 17-jarige leeftyd trok de jonge Looyen naar Duits land om te werken. Na zijn terugkomst in Veenendaal was hij werkzaam als opperman bij de bouw van de Ritmeester Sigarenfabrieken, bij de weverij van N.V. Roessingh en op de kazerne in Ede. Na al deze werkzaam heden in loondienst begon de heer Looyen als zelfstandige en richtte een groente zaak op. In 1918 sloot hij zich aan bij de plaatselijke burgerwacht en was daar lid van tot aan de opheffing in 1940. Ook was de heer Looyen aktief lid van de schietvereniging en was een der beste schutters. Het meest bekend was de heer Looyen echter als dorpsomroeper, een functie die hij tot voor acht jaar geleden nog vervulde. Kort na de bevrijding ging de heer Looyen door het dorp Veenendaal en maakte door middel van zijn klepin- strument bekend dat er brood te halen was. Dit deed hij. in opdracht van het distributiekantoor. Vele oudere plaats genoten zullen zich de „sterke stem" van de dorpsomroeper nog levendig herinne ren. Bij het overlijden van deze zozeer in de plaatselijke gemeenschap gewaardeerde figuur als de heer Looyen is weer een brokje doxpshistorie vergleden. Zijn werk was een dienen van het algemeen belang, want ieder bleef stil staan om te luiste ren wat de heer Looyen de dorpsgenoten bekend maakte Zoals bekend zal de oude pastorie der Herv. Gem. van Renswoude worden ver kocht. De huidige pastorie is te groot en vraagt te veel aan onderhouds- en in richtingskosten. De nieuwe pastorie zal gebouwd worden op de grond van wijlen de heer B. Vlastuin, welke thans eigendom is van de diaconie. Dit stuk terrein is gelegen aan de Kerkstraat. Nu de vergunning voor de bouw is losgekomen kan nader op de te maken kosten worden ingegaan. De totale bouwkosten zijn als volgt verdeeld: Fa. H. N. Valkenburg Zn (metselwerk) ƒ32.000, Fa. J. Vemeer (timmer werk) 24.900, H. van Voorst (ijzerwerk) H. van Maanen (loodgieter) G. J. van de Vendel (elek triciteit) G. van de Kaa (schilder) Stalen ramen Centrale verwarmingsin stallatie 10.000, Diverse kosten zoals tuin aanleg, aankoop grond, etc. 1.695,- 4.755,— 2.375,— 6.850,— 2.425,— 10.000,— Tesamen 95.000, In de loop der jaren is aan eigen middelen ontstaan door verkoop van gebouwen welke als erflating zijn ont vangen van de fam. Taets van Ame rongen 30.000,zodat een bedrag var^ 65.000,overblijft. Het aange kochte terrein zal tevens bestemd zijn voor parkeergelegenheid. Het gehele plan is ontworpen door architect A. H. Nes uit Barneveld. Eventuele kopers van de oude pasto rie kunnen zich vervoegen bij de pres. kerkvoogd de heer A. P. Wolleswinkel, Barneveldsestraat 37 te Renswoude. Zodra de bouw begint zullen notabelen en kerkvoogden een rondgang (om een offer!) door de gemeente houden. VOORLICHTING OVER RUILVERKAVELING Belanghebbenden worden attent ge maakt op de voorlichtingsbijeenkomst over de ruilverkaveling, die vanwege de Rijkslandbouwconsulent a.s. donder dag 9.30 uur v.m. in een der gebouwen van Kamp Overberg zal worden gege ven. Hieronder volgt een overzicht van de maatregelen waartoe de regering ter effectuering van haar beslissinggen thans heeft besloten. Gedurende de eerstkomende jaren zal een voorlichtingscampagne worden ge voerd, die gericht is op de niet aan het (Zie verder pag. 4) JAAROVERZICHT NUTSSPAARBANK AMERONGEN Bij de Nutsspaarbank Amerongen werd in het jaar 1964 ingelegd een bedrag van f 1.302.839,35 en terugbe taald f 914.275,73 zodat het inleggers tegoed steeg met f 388.563,62. Over het afgelopen jaar werd f 21.467,72 rente vergoed, waardoor het inleggerstegoed per 1 januari 1965 f 868.904,06 bedroeg, verdeeld over 518 spaarbankboekjes. In de aktie voor het zwembad is op nieuw een mijlpaal bereikt. Het bedrag aan toezeggingen en giten heeft n.l. een bedrag van f 35.000,overschreden. Hoewel er op het zwembadfront mo menteel een zekere rust heerst, omdat het wachten thans is op de officiële ver gunningen, is het toch zaak dat de aktie doorgaat. De zwembadcommissie blijft dan ook aktief. Ondertussen komen de toegezegde be dragen ineens en de week- en maandbeta- lingen zeer regelmatig binnen. Reeds thans wijst het banksaldo een bedrag aan van f 18.400,De aktie loopt nog tot 31 december van dit jaar. Zaterdagavond vond onder leiding van van de brandweer de Kerstboomverbran ding plaats. Helaas was het aantal bomen in verhouding tot vorig jaar nogal klein. Toch is het een mooi vuurtje geworden, dankzij vele andere materialen, zoals oude autobanden. Ook het weer zat niet mee. Een druile rige regen benam de lust van velen om naar het verbranden te gaan kijken. Hopenlijk heeft men volgend jaar meer succes. NIET AF. De beroemde Franse schrij ver Simenon is bezig aan zijn zestig ste Maigret. Voor het eerst deed de schrijver tegenover journalisten een boekje open over een boek dat (nog) niet af was. Hij verklaarde dat de figuur Maigret nu zelf als verdachte zal fungeren. Hij moet dus nu zich zelf verdedigen. MES: De politie te Iowa (V.S.) zoekt een bandiet in het struikgewas. Hij moet 11 jaar oud zijn en met een mes in zijn hand vier meisjes van 6 jaar hebben aangehouden om hen van 1 dollar en 25 dollarcent te beroven. HONDS: Een in de straten van Boeda pest zwexrvende hond is opgepakt en naar de dierentuin gebracht waar hij als voedsel voor de leeuwen werd ge worpen. Het dier verweerde zich ech ter zodanig dat een der leeuwen ernstig werd gewond. Een oppasser, die de strijd leeuw-hond bijwoonde, gaf de hond de vrijheid terug. VEENENDAAL Woensdag 13 jan.: Jaarvergade ring Caecilia in repetitiegeb. KI. Katerstraat. Aanvang half acht. Woensdag 13 jan.: Bejaardenmid dag in O.C.B. geb. Spreker: Brigadier Visser van de Ver keerspolitie. Woensdag 13 jan.: Afscheidsre ceptie dokter Bisschop in hotel Vonk, van 16.30 tot 18.30 uur. Donderdag 14 jan.: Gemeente raadsvergadering in brand weerkazerne. AMERONGEN Woensdag 13 jan.: Cursus Veilig Verkeer in openbare school. OVERBERG Donderdag 14 jan.: Voorlichtings bijeenkomst over ruilverkave ling in Kamp Overberg, 9.30 uur v.m. EDERVEEN Donderdag 14 jan.: Vergadering S.G.P. Spreker: ds. Zwijnen burg uit Gouderak, in school met de Bijbel aan de Schras. RENSWOUDE Vrijdag 15 jan.: Vergadering B.V.L. in café rest. 't Hofje. Spreker: Tweede Kamerlid de heer Harmsen. 1922-1962 Assurantiekantoor EIq. r. r. mulder Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1965 | | pagina 1