voetbalschoenen uoetbaikousen voetbalbroeken Spoffliuis „Cochy gehoord? n.v. Opruiming OVER OP AARDBAS accuraat meisje f50,- Fa. W. J. Veldhuizen BEHANGRESTANTEN REIN KOK 08385-2164 L. OSKAM voor betere heren-en kinderkleding VEENENDAAL-WAGENINGEN-RENKUM woningstoffeerder Tijdrovend? Snelwassers v.a. DE VALLEI UW BLAD van Vchuppen tijdelijk 10°/0 korting VOORDELIG BIJ Aanrijdingen CORNELIS VERHOEF J. VAN HIERDEN DRUKWERK- VOORRAAD De Gelderse Vallei Voor voetbal en hockey naar sporthals Cockyv reeds vanaf f 14,75, o.a. Puma, Stanley Matthews, Romika. STRETCH, krimpvrij, rekbaar, snel droog, ook met badstofvoet voor transpirerende voeten. in verschillende dessins. fraaie sticks, ballen enz. Z.g.a.n. wasmachines en div. centrifuges Div. inruilnaaimachines, zowel recht- stik als zig-zag Wilhelminastraat 53 - Tel. 08385-3573 Veenendaal NU EXTRA BEL OP Ook in onze slaagt u beter! Uitsluitend betere kwaliteiten van dit seizoen. OP PAS ONTVANGEN VOLLE SERIES Nog slechts 14 dagen kunt U profiteren van onze inruilvergoeding op kooktoestellen. Bestel tijdig om teleurstelling te voorkomen. NEDERLANDSCHE GAS MAATSCHAPPIJ N.V. J. VAN HIERDEN CONCIERGE Verdere plannen voor 1965 FAMILIEBERICHTEN Heden heeft de Heere na een korte ernstige ziekte nog onverwachts van ons weggenomen, in de Hope des Eeuwigen Levens, onze geliefde va der, behuwd-, groot- en overgrootvader weduwnaar van Aaltje Diepeveen in de gezegende ouderdom van ruim 98 jaar. Veenendaal, Th. Blankestijn-Verhoef A. G. Blankestijn C. van Kooten-Verhoef A. van Kooten Enschede, J. J. van Manen-Verhoef H. van Manen klein- en achterkleinkinderen Veenendaal, 14 januari 1965 Gortstraat 52 De teraardebestelling zal plaats vinden D.V. maandag 18 jan. a.s. om 12 uur. Gelegenheid tot condoleren zaterdagavond na 7.30 uur- Geen bloemen.' Zondag 10 januari 1965 ging heel rustig heen onze lieve moeder, schoonmoeder en grootmoeder Maria Elisabeth van Woudenberg weduwe van Notaris J. G. Sandbrink in de ouderdom van 91 jaar. D. Sandbrink W. M. M. Sandbrink-Knuth H. P. M. Sandbrink Willemien Op uitdrukkelijk verlangen van de overledene heeft de bijzetting in het familiegraf te Veenen daal heden in alle stilte plaats gehad. Rhenen, 15 januari 1965 „Lijster Engh" Heden is geheel plotseling door een droevig on geval van ons heengegaan, onze geliefde moeder en schoonmoeder Margaretha Jacoba Wilhelmina van de Weerd weduwe van Gerrit Cornelis Berends op de leeftijd van 47 jaar. Veenendaal, C. Berends en verloofde Renkum, A. Brussen-Berends G. Brussen Veenendaal, J. Berends H. Berends Veenendaal, 12 januari 1965 J. P. C. Leinweberstraat 85 De teraardebestelling zal plaats vinden D.V. za terdag 16 jan. a.s. om 3 uur. Gelegenheid tot condoleren vrijdagavond na 7.30 uur. Heden is geheel plotseling door een droevig on geval van ons heengegaan, onze geliefde doch ter, zuster, schoonzuster en tante Margaretha Jacoba Wilhelmina van de Weerd weduwe van Gerrit Cornelis Berends op de leeftijd van 47 jaar. Veenendaal, H. van de Weerd A. van de Weerd-Remmerde J. van de Weerd P. van de Weerd-van Gelder C. van de Weerd Hennie, Ina en Dinie DANKBETUIGING Hartelijk danken wij U voor Uw medeleven tijdens de ziekte en het overlijden van onze lieve moeder en oma Mevrouw A. ERTMAN-VAN GINKEL Uit aller naam A. D. Ertman Veenendaal, januari 1965 Woninginrichting Hoofdweg 64-66, tel. 08387-204, Ederveen zoekt voor haar kantoor en winkel bekend met typen. 5-daagse werkweek. Schriftelijke sollicitatie te richten aan boven staand adres. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van deelneming ons betoond bij het overlijden van onze ge liefde moeder K. V. GINKLL-DEKKER betuigen wij allen onze op rechte dank. Fam. v. Ginkel Renswoude, jan. 1965 Barneveldsestr. 1 Allerminst indien U er voor zorgt dat Uw op „peil" is, kan dat later kosten en moeite besparen. Wilt u drukwerk met nieuwe frisse ideeën? Mogen wy dan eens offerte maken? Bel nu en wfj komen direct DRUKKERIJ Parallelweg 10 Veenendaal Tel. 08388-2022* ALLES VOOR HOCKEY C. J. OVEREEM Kerkewijk 35, Veenendaal DROGISTERIJ Gelderland/hoèk Hoogstraat Veenendaal Tel. 2656 Een moderne collectie japonnen, wintermantels, regenmantels, jacks, pantalons, blouses, rokken, vesten en pullovers, worden in onze balansopruiming ver kocht. Al dit moois gaat voor heel lage prijzen weg. Dat trekt koopsters, dat gaat van mond tot mond. voor VERHUIZINGEN hetzij groot of klein moet u bij zijn. Bergweg 37, Veenendaal ZE NTS Kledingbedrijven Verkoop a contant. Kerkewijk 128 Veenendaal. Woninginrichting Hoofdweg 64-66. tel. 08387-204, Ederveen vraagt voor spoedige indiensttreding die geheel zelfstandig kan werken. Aanmelden aan bovenstaand adres. Streekhuishoudschool Rhenen, Nw. Veenendaal- seweg 137 gevraagd per 1 maart of april een Salaris max. f 545,- p. mnd. excl. huurcompensatie, kin dertoelage en vakantietoe slag. Premie AOW voor re kening van het rijk. Schriftelijke sollicitaties m. vermelding van levensloop, leeftijd en referenties te richten aan de directrice mej. G. E. Regtering. JAARVERGADERING E.H.B.O De jaarvergadering van de EHBO afd. Veenendaal zal eind februari of begin maart worden gehouden. De leden zullen in de eerstvolgende uitgave van het plaatselijk orgaan nadere gegevens kun nen lezen. U.S.O. concert op 22 febr. Ons werd medegedeeld dat het USO NIET op 2 febr., maar op de 22ste fe bruari in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan zal concerteren. In ons blad van dinsdag j.l. hadden wij abu sievelijk 2 februari vermeld. Heer Gaasbeek secretaris grafische bond Ten onrechte vermeldden wij dinsdag dat de heer De Vries als secretaris zou fungeren van de vorig jaar opgerichte afd. Veenendaal van de Alg. Ned. Gra fische Bond. Dit moet zijn de heer Gaasbeek. Bestrijding Aardappelmoeheid De Burgemeester van Veenendaal wijst belanghebbenden op een publicatie aan de gemeentelijke aanplakborden inzake de gebieden en/of terreinen in de gemeente Veenendaal, waarop de teelt van aardap pelen, tomaten en andere gewassen is ver boden dan wel onder bepaalde voorwaar den slechts is toegestaan. Aan het politiebureau liggen voor een ieder ter inzage de op deze aangelegen heid door de overheid uitgevaardigde be schikkingen, alsmede kaarten en lijsten van de Plantenziektenkundige Dienst. Veenendaal, 8 januari 1965 De Burgemeester voornoemd, Hazenberg. NIEUWE VOORZITTER VOOR KATH. MAATSCHAPPELIJK WERK Met ingang van 1 januari j.l. is de heer J. B. Paagman te Veenendaal afgetreden als voorzitter van de Stichting Katholiek Maatschappelijk Werk voor de Utrechtse Heuvelrug. Op verzoek van het algemeen bestuur blijft de heer Paagman echter voorlopig als adviseur aan de Stichting verbonden. Per dezelfde datum is als voorzitter benoemd Mr. J. H. J. Peeters Weem. Het adres van de nieuwe voorzit ter is Dwarsweg 8a te Overberg. FABRIEKSVAKANTIE VAN 16 TOT 30 JULI De fabrieksvakanties voor 1965 zijn in Veenendaal vastgesteld in de periode van 16 tot 30 juli. Degenen, die zich alvast van een zomerhuisje of pensionadres willen verzekeren kunnen deze data reeds no teren. Dinsdagmorgen had op de Groeneveld- selaan een verkeersongeval plaats. De bestuurder van een Volkswagen, de heer A. van C. uit Ochten reed in zuidelijke richting en begon juist bij het grote kruis punt te slingeren. Hij raakte de trottoir band bij het bedrijf Carolan en kwam tot stilstand. De bestuurder klaagde over pijn in de borst. De auto werd voor on derzoek naar het politiebureau gebracht. De oorzaak van het slingeren is niet be kend. Woensdag had een aanrijding plaats in het Schrijverspark. De bromfietser G. H. uit Ederveen verleende geen voorrang aan de van rechts komende personenauto, be stuurd door W. M. van B. Schade aan bei de voertuigen was het gevolg. Voorlichtingsbijeenkomst ruilverkavaling Overberg Vervolg van pag. 1 Als iemand bezwaar heeft tegen een bepaald besluit, kan dit kenbaar gemaakt worden via de plaatselijke commissie bij de Rechter-Commissaris, welke apart wordt aangewezen en die een bemiddelen de taak heeft. Gelukt het deze niet beide partijen tot elkaar te brengen, dan is de Rechtbank als laatste instantie ervoor aangewezen uit spraak te doen, welke bindend is. Anders zou de ruilverkaveling geen zin hebben. Alles geschiedt dus op vrijwillige basis. De Centrale Cultuurtechnische Commis sie houdt toezicht op de ruilverkavelingen in het gehele land, waarbij haar de gege vens verstrekt worden door de Cultuur technische dienst. Hier zitten alle groepe ringen in, o.a. Staatsbosbeheer, Provincia le Waterstaat, Bureau Ruilverkavelingen daarbij gekozen uit de streek ter plaatse in overleg met de voorbereidingscommis sie. De plaatselijke commissie heeft de uitvoeringsbevoegdheid en draagt als zo danig de verantwoording. Zo bestaat bij Wetsovereenkomst: a. de z.g. ruilverkaveling bü overeen komst; b. ruilverkaveling uit kracht der wet. Bü het onder a. genoemde kan de ruilverkaveling alleen door gaan, als iedereen het er mee eens is en er minstens drie eigenaren bü betrokken zün. Het onder b. genoemde is van kracht bij stemming door minimum 15 eigenaren. Deze wordt aangevraagd bij de plaatse lijke commissie, die het verzoek via de centraal cultuurtechnische dienst door stuurt naar Gedeputeerde Staten. G.S. zorgt voor de uitvoering van de stemming. De heer Willers Holma legde er vooral de nadruk op er toch voor te zorgen, dat de overschrijvingen bij het kadaster en eventuele notariële akten betreffende de erfpachtovereenkomst goed geregeld zijn. De ervaring heeft geleerd dat nalatig heid in deze vooral bü. stemming veel moeilijkheden en pijnlijke situaties kan veroorzaken. De ruilverkaveling uit kracht der wet gaat door, indien bij stemming het aantal stemmen of het aantal H.A. de meerder heid vormt. De lü'st van rechthebbenden wordt ook door de plaatselijke commissie opgemaakt. Daarna vindt de eerste schat ting plaats van alle gronden binnen de ruilverkaveling door mensen uit deze streek tegen de op dat moment geldende prijzen. Na verloop van tijd vindt de 2e schat ting plaats om eventuele veranderingen vast te stellen. Dan kan de basis gemaakt worden ter berekening van de kosten voor elke belanghebbende naar verhouding van het nut, dat een ieder van de ver betering zal genieten. Ook hier is weer beroep mogclük tegen le en 2e schat ting. Bij uitvoering plan van toedeling zoals verbetering van waterwegen, verzetten van percelen e.d. zal toegebrachte schade vergoed worden. Het Rijk geeft een subsidie voor de ruil verkaveling van 65 tot 70*/«. Zijn hierbij b.v. gemeentebelangen ge moeid, dan is de provincie of gemeente bereid een gedeelte van de ontbrekende 35 tot 30*/« voor haar rekening te nemen, ook weer in verhouding tot het nut wat men heeft. Voor de te betalen kosten per ha dooi de eigenaren kan een geldlening aange gaan worden voor 30 jaar, waarbij plm. 5% komt voor rente en aflossing. Na deze verbeteringsmogelijkheden werd het woord aan de heer Ramaker gegeven, die zich meer met de bedrijfsvoering in alge mene zin bezig hield, waarbij hij ver telde dat men in 1956 reeds begonnen was met z.g. streekverbeteringsgebouwen. De melkkostprijs liep erg uiteen binnen één gebied door verkeerde bedrijfsvoering en oorzaken, waar de individuele belang hebbende niets aan doen kan. De pro vinciale voorlichtingsraad wijst de ge bieden aan voor ruilverkaveling, waarna de commissie voor streekverbetering in aktie komt. Laatstgenoemd orgaan wordt geko zen uit de plaatselüke organisaties, waarbü nauwe samenwerking vereist is, zodat tevens goede huishoudelüke-. sociale-, en landbouwvoorlichting ge geven kan worden. Bij onderzoek zijn vrij veel gebreken aan de gebouwen aan het licht gekomen, welke dringend om verbetering vragen. Be- en verbouwing dient dan ook wel overwogen te geschieden, het kijken bij anderen van te voren is zeer aan te raden. Er zal overgegaan worden een aantal demonstratiebedrijven in te richten als: 1. rundveestal; 2. erfverharding; 3. varkensstal. Aangezien hier de verplichting wordt gesteld deze bedrijven 3 jaar lang voor be zichtiging open te stellen en de gevaren voor besmetting, die hieruit kunnen voortvloeien, zal uiteraard een vergoeding gegeven worden. Verder zullen de melkcontroleverenigin- gen een halt gaan toeroepen aan de steeds stijgende melkkosten. Excursies naar andere gebieden vormen een onderdeel van de plannen voor dit jaar, waarbij de reiskosten voor de helft vergoed zullen worden. In Woudenberg is een cursus „bedrijfs voering" gehouden, welke ongetwijfeld door meerderen gevolgd zal worden. ■fr Hierna werd gelegenheid tot vragen stellen gegeven, waar een dankbaar ge bruik van werd gemaakt, zoals: wanneer is de stemming en wanneer is de uitvoering? men zal proberen december 1965 begin 1966 de stemming te houden. Op een daartoe gedane vraag werd medegedeeld, dat de totale oppervlak te van de ruilverkaveling 5700 ha be draagt. Aangezien het overwegend bosgrond is, zal de streek ten zuiden van de Dwarsweg eruit worden ge laten. Indien bij de ruilverkaveling blijkt, dat ergens de recreatie in het geding komt, zullen de hieruit voortvloeiende kosten weer naar verhouding van het nut mede bestreden worden door het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Uit de zeer levendige discussie en de grote opkoitist bleek toch wel, dat Over berg niet onverschillig staat tegenover „streekverbetering". Het balletje is aan het rollen gebracht en na deze bijeenkomst zullen er ongetwij feld meerdere volgen en misschien woor den in daden omgezet zijn, voordat dit verbeteringsballetje tot stilstand is ge komen. En heel misschien kan in de niet al te verre toekomst een gedeelte van deze vergadering plaatsvinden in het nieuwe verenigingsgebouw of desnoods lokaal van Overberg. Dit zou nog geen „streekverbetering" maar wel een plaatselüke verbetering betekenen. Maar Overberg weet, dat er hard aan gewerkt wordt en dat dit de volle aandacht van de daarbü be trokken instanties heeft. Kreta en de Cycladen Vervolg van pag. 1 De troon van Minos en Pasiphae, blijkbaar lieden van kleine gestalte, is bewaard gebleven, evenals de terra cotta badkuip van de prinses. De af watering en de verwarming van de reeks gebouwen geven een hoge dunk van de techniek en de schoonheidszin van de Kretensers omstreeks 2000 jaar vóór Christus. In het midden-zuiden van Kreta vindt men de ruïnes van een kleiner Labyrinth te Phaistos in de paradijse lijke Messaravlakte, resten van drie op elkaar volgende paleizen. In een cirkel - vandaar hun naam - liggen de kleinere eilanden, de Cycla den, die de spreker daarna beschreef, in de Egeïsche zee. _get eerst werd Delos bezocht, het eiland van Apollo en zijn tweelingzuster Artemis, een oord van harde steen, schaaldieren, stinkende robben en meeuwen, woon plaats van vissers. Men wijst er nog de heilige palm en de heilige vijver van Apollo aan bij de vele tempel- resten. Van indrukwekkende plastische kracht blijken de vijf leeuwinnen, ma jestueuze en mysterieuze beelden in de zogenaamde Leeuwenlaan. Vele tem pelzuilen, architraven en kapitelen zijn van Delos naar Paros gevoerd om er een bastion van te bouwen tegen de Turken. Het kleine Mykonos volgde, waar volgens de mythe de noordenwinden zouden vastgelegd zijn onder het ei land. Het bezit niet minder dan 360 kerken en kapellen. Paros met de hoofstad Parikia werd nu aangedaan. De Byzantijnse invloed is er overwegend. De stijlvormen, de ornamentiek aan zuilen en kapitelen vooral, wekken herinneringen aan die van Ravenna en Constantinopel. Be roemd is er de Mariakerk met de hon derd poorten. Negenenegentig zijn er geopend. De honderdste poort zal ont sloten worden als de Aya Sophia te Constantinopel weer een Grieks-Ortho dox heiligdom zal worden. Thans is zij een moskee. Langs het mooie Syra met de schil derachtige stad Syron zette de boot tenslotte koers naai: het Griekse vaste land. De vice-voorzitter van de Volksuni versiteit, de heer D. Philips, dankte de heer Mulder voor zijn meeslepende voordracht en roemde vooral de liefde en het enthousiasme, vruchten van zijn schoonheidszin, waarmede de spre ker Kreta en de andere eilanden be schouwd had. De schoonheid van land schap en architektuur, van volksleven en eredienst waren door het oog van een kunstenaar gezien en hadden bij het aandachtig gehoor een grote ont vankelijkheid gewekt naast een ver langen de pracht van die zuidelijke lan den persoonlijk te leren kennen. Wim Mulder begint op 21 januari wederom een cyclus van 6 lessen in tekenen en schilderen in de Koningin Julianaschool. Dr. J. G. Thoomes geeft eveneens 6 lessen in filosofie, beginnend 20 ja nuari (consistoriekamer Geref. Kerk Kanaalwej»), Voorts is er nog een cursus bloem schikken te geven door mej. H. Ruys in februari en maart. Tenslotte geeft mej. Elka Schrijver 3 lessen in kennis van antiek in maart. Inschrijving voor alle cursi bij boek handel Davelaar of 's avonds aan de zaal.

De Vallei | 1965 | | pagina 10