Setter S et VOotde kcJPiAi$b ROSELLA deualJst Natuurzuivere RAADSVERGADERING AMERONGEN ARAM ARAM VEENENDAAL DELEZER RHENEN NYLONS in de nieuwste AMERONGEN EDERVEEN kleuren KIEST U BIJ: Fa. L. HEY frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Overeenkomst met N.V. Waterleiding Mij. Zuid Oost Utrecht Verhoging belastingen Het spookslot aan de Tiber Bejaarden kregen verkeersles De ontspanningsmiddag van de Vee- nendaalse bejaarden kon men ditmaal beter een inspanningsmiddag noemen, aldus begon de heer Visser, brigadier bij de politie bij de politie te Veenen- daal, zijn praatje over „Veilig Ver keer". De ontwikkeling van het ver keer in de loop der tijden en de bete kenis van verkeersborden, besprak de heer Visser eerst, daarna speciaal het oversteken. Aan de hand van een flanelbord maakte spreker het allemaal erg dui delijk. Na de pauze een filmstrip over moeilijke situaties in het verkeer en fouten die dagelijks door weggebrui kers gemaakt worden. Er werden heel wat vragen gesteld, die door spreker uitvoerig toegelicht werden. Successen van Judokwai Veenendaal Zaterdag j.l. heeft een seniorenteam van Judokwai Veenendaal deelgenomen aan een judotoernooi in Utrecht. Het team, bestaande uit de heren van Ojik, van Ewijk, v. d. Waal, Hensen, v, d, Grift en van Kooten, wist in hun poule een prachtige tweede plaats te verove ren door te winnen van teams uit Gor- kum (40-10) en Utrecht (30-20). Het derde team, eveneens uit Utrecht, bleek evenwel te sterk. Hiervan werd ver loren met 35-15. Daar dit team ook in de andere twee wedstrijden winst wist te behalen kwam deze in de finale uit tegen de andere poulewinnaars. Dit betekende het einde voor het team van Judokwai Veenendaal, maar niettemin behaalden onze plaatselij ke judo'ers een goede prestatie. VOLLEYBAL PANTERS-heren staan voor belangrijke wedstrijden Morgenmiddag komen de heren van de Panters vermoedelijk voor hete vuren te staan. Om drie uur treedt het 2e team aan tegen het zich in snel tempo her stellende Cito-III uit Zeist. Deze heren zijn de competitie zwak gestart, doch de laatste wedstrijden ging het crescendo met hen. Toch verwachten we een overwinning voor de gastheren, hoewel bijzonder veel aandacht aan de goede afwerking van de aanval besteed dient te worden. Ongetwijfeld wordt dit een spannende wedstrijd. Heren-I komt om vier uur uit tegen het eveneens onderaan de ranglijst ver toevende Olympia-I uit Zeist. Deze wed strijd moet gewonnen worden, anders gaat de toekomst voor dit pas gepromo veerde team er bijzonder duister uitzien. Een uiterste concentratie met het accent op de aanval kan beide punten in Vee nendaal houden. Het jeugdteam van de heren, Panters-IV speelt daarna om vijf uur tegen UVV- SU-II uit Utrecht. Deze jonge Veenen- dalers hebben nog niet een wedstrijd ver loren in de derde klas, doch maar liefst zes gelijk gespeeld, allemaal in uitwed strijden. De thuiswedstrijden werden tot dusver allen gewonnen. Ook al de andere titelcandidaten moeten nog naar Veenen daal komen, hetgeen duidelijk wijst op een reële kans op de bovenste plaats met het gevolg een automatische promotie naar de tweede klas. Maar zover is het nog niet. Voor deze herenwedstrijden speelt het 2e damesteam om twee uur tegen SSVU-3 Utrecht. Deze „spoorwegdames" zullen ge zien de stand op de ranglijst, met lege handen naar Utrecht terug moeten keren als de Veenendaalsen spelen voor wat ze waard zijn. Het eerste damesteam van de Panters is nog steeds met „kerstreces" en komt niet eerder binnen de lijnen dan op 23 januari a.s. in de belangrijke wed strijd tegen mede-degradatiekandidate Valbovol-2 uit Woerden. Dwerggeiten luiden lente in In Ouwehands Dierenpark heeft 1965 het eerste nieuwe leven gebracht. Hier voor heeft de dwerggeit „Nellie" gezorgd, die twee kleintjes ter wereld bracht. De geitjes zijn een halve turf hoog en zien er allerliefst uit. Het zijn schattige dier tjes en iedereen is er stapelgek mee. Geachte redacteur. Naar aanleiding van uw bericht in de editie van dinsdag j.l. betreffende „Nieuwe voorzitter P.v.d.A.", zou ik graag enkele opmerkingen willen plaat sen. De oud-voorzitter, H. W. Hannink, was bij de laatst gehouden jaarverga dering aftredend en stelde zich wegens drukke werkzaamheden niet herkies baar. Hiervoor werd bij enkele kandi daatstelling gekozen C. G. van Hal. Van een stemming tussen deze heren was dus geen sprake. Wat betreft de verhouding tussen de Partij en de heren Van Hardeveld en Verkuyl moet ik u er op wijzen dat deze heren uit de Partij zijn getreden na de verdeling van de wethouders zetels in 1962. De toenadering tot de Partij mag dan ook niet worden ge zocht in het aftreden van de heer Hannink, welke vanaf 1959 de functie van voorzitter heeft bekleed. U dankend voor de plaatsruimte, A. J. Beckerman, secretaris P.v.d.A. (Ingezonden) Grammofoonplaat Bartimeuskoor Het Chr. Instituut voor blinde en slechtziende kinderen „Bartiméus" te Zeist heeft een miljoen gulden nodig voor de bouw van een modern gebouw voor meervoudig gehandicapte kinde ren, dat zal verrijzen op een groot ter rijn tussen Driebergen en Doorn. Eén van de acties, waarmee men geld tracht bijeen te krijgen om deze plannen te kunnen verwezenlijken, is een grote grammofoonplatenverkoop, zo schreven wij reeds. Deze grammofoonplaat met twaalf liederen, gezongen door het Bar- timéuskoor, kost f 8,90 (L.P. 30 cm). In Veenendaal is deze plaat verkrijgbaar bij mej. J. A. Oskam, J. G. Sandbrink- straat 3, tel. 2092. Blonde Toos verschalkt In Ouwehands Dierenpark hebben drie kleine gibbons, een langarmige apensoort, de vrouwelijke oppasser verschalkt. Toen blonde Toos het nachthok had schoonge maakt en dit zonder enige argwaan had verlaten, bleken de bliksemsnelle apen tussen haar benen door te zijn verdwenen naar het buitenverblijf, waar tot nu toe alleen nog maar de vijf jaar oude Gibbon „Jantje" zijn domein heeft. De jonge dieren waren binnen gehouden, omdat zij bij aankomst op het park last bleken te hebben van darmstoornissen. Intussen zijn ze volkomen genezen, doch met het ex periment om de nieuwelingen bij „Jan" te stoppen zou men wachten tot het nade rende voorjaar. Toen de heer Ouwehand langs de vij vers van de gibbons wandelde, zag hij daar plotseling tegen alle orders in de hele familie bij elkaar zitten en tot zijn niet geringe verbazing had „Jan" op LENTEBODE IN OUWEHANDS DIERENPARK In Ouwehands dierenpark zijn twee dwerggeitjes geboren. De Finse oppas ser laat ze zien onder waakzame ogen van hun moeder. vriendschappelijke wijze zijn lange armen om twee van zijn kleinere soortgenoten geslagen. De heer Ouwehand, die in het geheel niet op de hoogte was van het in vrijheid stellen van de kleine gibbons, ging op on derzoek uit. Maar toen bleek hem dat noch Toos, noch iemand anders ook maar iets van deze invrijheidsstelling afwisten. De kleintjes hadden de oppassers zonder meer verschalkt. Waar iedereen zo huive rig voor was, namelijk het samenbrengen van de kleine gibbons met de grote „Jan" was helemaal geen experiment om huive rig van te worden, gebleken. Alles was wonderwel goed afgelopen. Toch zijn de kleintjes weer apart gezet, al is deze maatregel dan ook alleen maar genomen vanwege het nog te koude klimaat. "mïfiI Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 De Raad van Amerongen komt op 18 januari a.s. weer in vergadering bijeen. Op de agenda komen o.a. de volgende punten voor: Verlening crediet zwembad. Op 23 oktober j.l. besloot de raad tot aankoop van grond voor het zwembad. Hoewel tot heden deze aankoop door G.S. niet is goedgekeurd, z(jn B en W van mening dat alles dient te worden gedaan om tot een spoedige verwezenlijking van de plannen te ko men. Dat de gehele gemeente achter dit besluit staat, blijkt uit de reactie van de in gezetenen. In geld werd tot heden een bedrag van f 35.000,— toegezegd en aan zelfwerk zaamheid en materialen in geld omgere kend f 28.500,totaal f 63.500,—. Volgens een door architect Ploeg opgemaakte be groting zullen de totale kosten zijn: voor de stichting van het bad 186.500,— voor verbouw van de Blauwe schuur 75.000, inventaris 10.000, aankoop grond 90.000, totaal 361.500,— door de bevolking word bij gedragen 63.500, blijft 298.000,— De firma welke het plastic bad zal le veren wil nu spoedig een opdracht heb ben. Wordt deze opdracht niet spoedig verstrekt dan gaan andere opdrachtgevers voor. Mede om deze reden stellen B enW voor het gevraagde crediet te verlenen. Het jaarlijkse exploitatietekort wordt ge raamd op f 8.000, Zoals bekend zal het waterleidingbe drijf Midden-Nederland een waterbron gaan stichten tussen Amerongen en Leer- sum. Teneinde een en ander goed te doen verlopen zal W.M.N. een Waterleiding- beheer Zuid-Oost Utrecht N.V. oprichten. Deze Mij. zal het administratief en tech nisch beheer krijgen van dit pompstation, evenals voor het distributiebedrijf te Amerongen en te Leersum en van de voorzieningsgebieden van de Maatschap pijen te Doorn en Rhenen. In deze N.V krijgt Amerongen één aandeel. Op de gang van zaken kan geen invloed worden verkregen. Een lid van het college van B en W zal commissaris worden van W.M.N. zodat men van de gang van zaken op de hoogte blijft. B en W stellen voor de overeenkomst aan te gaan. In de Molenstraat willen B en W een wachtverbod inatellen. Een commissie uit de raad stelt voor het nieuwe plein bij het dorpshuis „Dorpshuisplein" te noe men. Van mevrouw Schap-Kemp kan grond worden aangekocht. In verband met het tekort op de begro ting 1964 wensen G.S. te weten hoe de gemeente dit tekort voor 1965 zal weg werken. Dit tekort is f 18.682,16. B en W hebben zich hierover ernstig beraden en zien tot hun spijt geen andere mogelijk heid dan tot belastingverhoging te advi seren. Dit is een schrale troost, dat Ame rongen hierin n t alleen staat. De meeste gemeenten staan voor dit pro bleem. B en W stellen thans voor de opcenten op de personele belasting te verhogen van 150 tot 200. De straatbelasting moet worden verhoogd van 10*/« gebouwd en 5*/» ongeboud tot respectievelijk 15*/« en 8*/». Ook het vuilnisophaalrecht willen B en W verhogen, n.l. van f 12,tot f 15,— voor 1 emmer; van f 18,tot f 25,— voor 2 emmers en van f 22,tot f 32,— voor 3 emmers. Door al deze verhogingen wordt een meeropbrengst geraamd van f 21.329, Er blijft dan nog enige speling voor tegen vallers. CHR. IIIST. KIESVERENIGING De Chr. Hist. Kiesvereniging te Ame rongen houdt op woensdagavond 20 januari a.s. in Buitenlust een leden vergadering, die ook toegankelijk is voor belangstellende jongeren. De spre ker is de heer drs. A. M. de Boo te Delft, vice-voorzitter van de Federatie van Chr. Hist. Jongerengroepen. Zijn onderwerp is: „Werkt de democratie in Nederland wel goed?" (Of wel: „Klachten van een jonge democraat."). Gelegenheid voor het stellen van vra gen enz. De vertoning van een paar films brengt een welkome afwisseling. Christelijke ULO-school De plannen voor de te stichten Christe lijke U.L.O.-school zijn thans zover ge vorderd, dat het zich laat aanzien, dat de streefdatum 1 september 1965 voor de ope ning aangehouden zal kunen worden. Door medewerking van het Gemeente bestuur van Amerongen en van het Stichtingsbestuur „Verenigingsgebouw", is het schoolbestuur al van lokaliteiten verzekerd in het nieuwe dorpshuis, zodra de heer Inspecteur van de betreffende school-inspectie hieraan zijn definitieve goedkeuring verleend heeft. Op voorstel van het schoolbestuur is de heer A. N. Maris, Hoofd der Bijz. school aan de Gasthuisstraat alhier, be noemd tot Hoofd voor deze Christelijke U.L.O-school. E.C. NIEUWS Zaterdagavond 16 januari a.s. zal de E.C. Jeugdbond haar jaarfeest vieren in het Zendings-Diakonessenhuis in de Kerkzaal om 19.45 uur. Muziek en zang zal worden afgewisseld met kleuren dia's over de geschiedenis van deze E.C. Jeugdbond. Allen die in teresse hebben voor deze Christelijke Jeugdbeweging zijn hartelijk welkom. Toegang vrij! Ongelukken Op de Veerweg raakten een vrachtwa gen en een personenauto elkaar tijdens het passeren. De bestuurder van de per sonenauto durfde niet voldoende uit te wijken waardoor de wieldoppen van de vrachtauto de carosserie van de auto beschadigden. Op de Kon. Wilhelminaweg reed een bromfietser een voetganger aan, die in plaats van het voetpad op het rijwielpad liep. Hij deed dit vanwege de plassen op het voetpad. Een en ander liep on danks enige schade goed af. De politie vestigt er met nadruk de aandacht op dat men van het voetpad gebruik moet maken, waar dit aanwezig is. Schietresultaten Tijdens onderlinge schietwedstrijden werden de volgende resultaten bereikt: W. van Veenendaal 99 punten, J. de Greéf en G. V. d. Horst 96, A. H. Enge laar en P. v. d. Sichtenhorst 94, G. Wijn bergen, H. de Groot en H. den Uyl 93; J. Pakvis 91; R. Brinkman 90; J'. Niessen 89; H. van Veenendaal, J. Schuchardt 88; J. v. d. Brink en W. Engelaar 87; J. L. Engelaar en J. van Leeuwen 84 en W. Berkhof 81. FIETSENDE JONGEN GEGREPEN Op de Hoofdweg ter hoogte van de kleuterschool werd de 11-jarige jongen Sch. door een passerende auto, bestuurd door de heer M. uit Lunteren, gegrepen. De jongen stak per fiets zonder richting aan te geven, de weg over. Hij kwam te vallen en werd door de auto geraakt. Won der boven wonder kwam de knaap er met een bloeduitstorting af. Zijn fiets werd zwaar beschadigd. De automobilist bracht de jongen naar de ouderlijke woning aan de Nieuweweg. Diaconale commissie voor gezinsverzorging ingesteld ER KOMT MAATSCHAPPELIJK WERKSTER De diaconieën van de Hervormde Ge meenten te Ederveen en Lunteren hebben samen een diaconale commissie voor maatschappelijk werk en gezinsverzorging opgericht. De commissie bestaat uit ne gen leden. Voorzitter is de heer W. Enge len en secretaris de heer A. Zegers, bei den uit Lunteren. De bedoeling van deze commissie is om naast het reeds bestaande gezinsverzor- gingswerk ook het maatschappelijk werk ter hand te nemen waarvoor zo spoedig mogelijk een maatschappelijk werkster zal worden aangtrokken. Het is evenwel bijzonder moeilijk een geschikte kracht te vinden, zodat het nog wel enige tijd kan duren voor men met deze nieuwe taak kan beginnen. Mevrouw Bos heeft per 1 januari j.l. de leiding van de gezinsverzorging neer gelegd. Haar taak is voorlopig overgeno men door mevrouw Kattenbroek, Barne- veldseweg 23, Lunteren. Voor Ederveen kan men zich blijven melden bij de heer J. Hardeman, Hoofd weg 26, tel. 263. Ook bij de gezinsverzorging is het vaak moeilijk om voldoende hulp te kunnen bieden. De commisie doet daarom een dringend beroep op meisjes van 17 jaar en ouder om zich als gezinshelpster aan te melden. Ook gehuwde dames, die en kele uren per week beschikbaar hebben voor bejaardenhulp worden verzocht zich op te geven. Zij kunnen hiermee bijzon der nuttig werk doen. 40 Voordat Aram beseft, wat er gebeurt, is zijn aan- paard en stort neer op de rotsachtige grond. valler boven op hem terecht gekomen. De schok, waar mee de laarzen van de man Aram treffen, is zo hevig, dat deze ruggelings achterover slaat. Zijn voeten schie ten uit de stijgbeugels en, hoewel hij zich nog tracht vast te grijpen aan de zadelknop, glijdt Aram van zijn De val heeft hem een ogenblik verdoofd en als hij zich, hijgend naar adem, weer tracht op te richten, ziet hij zijn aanvaller reeds op zich toestormen. Twee, drie andere kerels springen van de rotsen omlaag Dan is de eerste reeds boven hem, het zwaard suist op hem toe Maar met een snelle beweging weet Aram zich opzij te werpen en het wrede staal suist rakelings over zijn hoofd. (wordt vervolgd) Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos. Correspondentie te Hchtenaan Tante Jos, per adres Parallelweg 10 - Veenendaal. DE JARIGE NEVEN EN NICHTEN 16 jan.: Truusje van Dijk 17 jan.: Trix van Eden Fientje v. Capelle Keesje Diepeveen 18 jan.: Wim de Bruin Gerda Henken Clazina Hardeman Hetty v. d. Brink 19 jan.: Corrie van Delft (Rhenen) Greta van Burken 21 jan.: Henk Roodbeen Dick Kruidhof Tonnie van Manen (Rhenen) Jan Amerongen 22 jan.: Teusje Beyer Joop van de Haar Allemaal natuurlijk heel hartelijk ge feliciteerd. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes. Wat fijn zeg, dat ik van de week weer zo veel zilver papier en capsules kreeg. De laatste we ken sparen jullie allemaal wel erg hard. Ik kreeg heel veel van de Padvinderij Veenendaal, de Juliana van Stolberg- school, de kinderen Katz, Ellie Beyk en Coraline en Mieneke de Vries. Jullie allemaal hartelijk bedankt. Krijg ik vol gende week van de anderen ook weer zo veel? Ik wacht het rustig af en tot vol gende week. Groeten van Tante Jos Figuur a. DE OUDERWETSE OMKEERPOP IN EEN NIEUW JURKJE De „omkeerpop" in de tekening is ge maakt van vilt, restjes van kleren, watten en zes pijpreinigers. In figuur nummer 6 zie je hoe de pop gemaakt wordt. Zij heeft twee hoofden en twee paar armen. Voor de hoofden knip je uit vilt vier cirkeltjes met een hals; dat zie je in fig. 1. Om de hoofdjes mooi rond te maken kun je deze tekening maken met behulp van een glas of een passer. Zij moeten 6 cm in doorsnee zijn en de halsjes 1 cm lang. Voor elk paar armen moet je een rechthoek uitknippen van 14 cm lang en 7 cm breed (fig. 2). Twee van de rondjes naai je met kleine steekjes precies langs de rand op elkaar en voor je helemaal rond bent, steek je een dubbelgevouwen, in elkaar gedraaide pijpreiniger in het poppehoofd. Daarna vul je het verder op gevangene in „HET KASTEEL DER ENGELEN" uasjjoq ua uauuaips 'C lieqjaoA ua iCaspoqsfi z Istuuaj ua jioo *i :pjooAV}UV met watten en naait de rondjes verder op elkaar onder de kin (fig. 3). Dan neem je een van de armstukken, die je in de leng te dubbelvouwt en waarin je een klein gleufje maakt, precies in het midden, zo als in figuur 2 is aangegeven. Als je nu zorgt, dat je de vouw naar beneden houdt, steek je de pijpreiniger met het hoofd er op tussen het dubbelgevouwen armstuk, door het gleufje. Dan ga je de bovenkan ten van het armstuk op elkaar naaien, waarna je er een paar in elkaar gedraaide pijpreinigers doorsteekt en het geheel verder opvult met watten, zoals je ziet in figuur 4. Aan de hand van figuur 8 maak je twee kleine handjes, die je op elkaar naait, opvult, bij de pols bij elkaar naait en dan aan het armstuk vast maakt. Het is het leukste als je de handjes in de uiteinden van de armen schuift en de steekjes zo aanbrengt, dat het net lijkt of je een manchet over de pols hebt gekre gen. De andere helft van de pop maak je op dezelfde manier en daarna bind je de twee poppen aan elkaar vast met een smal lint, en wel op zo'n manier, dat je het lint steeds kruist, waardoor je de in druk krijgt van overgooierbandjes of bij een jongenspop bretels. De pijpreiniger, die je in het ene hoofd hebt gestoken, moet nu vanzelf ook in het tweede hoofd zijn aangebracht, waardoor je een stevig geheel hebt gekregen. Dat geheel zie je in fig. 6. Ogen, neus, mond en haren worden uit vilt geknipt en op het hoofd gelijmd. Zij zijn hetzelfde voor de beide hoofden, maar bij de treurig kijkende pop moet het mondcirkeltjc naar omlaag worden aan gebracht en bij de vrolijk kijkende naar boven, bij de ene het haar naar binnen en bij de ander naar buiten krullend, bij de een de wenkbrauwen omhoog, waar door het neergeslagen oogleden lijken en bij de ander omlaag, terwijl de vrolijk kijkende pop dan bovendien nog twee ronde blauwe oogjes heeft. De treurige pop zie je in fig. 7 en de vrolijke pop zie je in de afgewerkte afbeelding. De kraagjes zijn stukjes bij elkaar ge haald kant, die om de hals worden gerim peld. De rok van de pop in het voorbeeld is aan de ene kant effen blauw en aan de andere kant, voor de vrolijke pop, rood en wit gestreept. Maar dat kun je natuurlijk zelf zo maken als je wilt. In elk geval moet je voor elke rok een rechthoek knippen van 15 bij 50 cm. De beide smalle kanten naai je aan elkaar op de goede kant, waarna je de lap binnenstebuiten keert, 1 cm aan de bovenkant en 1 cm aan de benedenkant van beide rokken naar binnen vouwt en daarna de beide rokken zoomt. Vervolgens draai je de rokken weer zo, dat de goede kant buiten komt en dan trek je een rijgdraad dooi de vouw en bevestigt de ene rok onder de armen van de vrolijke pop. Keer de pop dan om en dan wordt de verkeerde kant van de rok, dus de rok van de treu rige pop. Nu trek je de tweede rok over de eerste heen, met de goede kant naar buiten, waarna je de twee rokken aan Kijk eens naar dit vierkant, dat gelegd is op een aantal cirkels. Het zal je toe schijnen, dat de zijden van het vierkant licht naar binnen gebogen zijn, maar dat is inderdaad maar schijn, want de lijnen zijn keurig recht getrokken, daar kun je je zelf van overtuigen door er een line- aal langs te leggen. „MIJNHEER DE SPORTMAN" denkt aan niets anders dan sport. Het gevolg is natuurlijk, dat hij helemaal in de war raakt. Kun je zien, welke takken van sport hij in de drie tekeningen door elkaar haalt? O snel naar buiten kon komen. Cellini had een witte broek en een witte jas aangetrokken en lage witte laarzen. In een van die laarzen had hij zijn dolk verstopt. Een lus in de laken- reep legde hij om een steen, die een eindje uit de torenmuur stak. Heel langzaam en voorzichtig daalde Cellini met behulp van zijn „touw" omlaag. Hij kwam veilig op de grond en er was geen maan aan de lucht, maar des ondanks was hij toch wel wat'zenuwachtig. Hij keek naar boven, naar de hoge muur, waar langs hij naar beneden was gekomen, en dacht voor een ogenblik, dat hij vrij was. Maar helaasHij was nog steeds een gevangene. (wordt vervolgd) de zoom met kleine steekjes langs de vouwen tegen elkaar naait. Hoe je de pop dan ook keert, dan heeft zij steeds een afgewerkte rok aan. Knoop nu een klein driehoekig lapje om elk hoofd en zet de hoeken daarvan met kleine steekjes vast. Als je jezelf te groot vindt om nog met poppen te spelen, kun je de .pop gebruiken als een „stemmingsbarometer", die je op hangt aan de buitenkant van je kamer deur. Als je dan eens in de stemming bent om alleen te worden gelaten, hang je de pop met het treurige gezicht naar bo ven en als je in een opgewekte bui bent, dan draai je haar weer om, waardoor de familieleden direct weten hoe je gestemd bent. Figuur b. EEN VREEMDE TEKENING 34-1-64 19 Voor hij zijn poging tot ontvluchten ondernam, bad Benv^juto Cellini tot God om hulp. Toen begon hij met het maken van zijn voorbereidingen, want hij had nog van alles te doen voor hij kon weggaan. Hij werkte de gehele nacht en toen had hij nog maar twee uren over voor het dag zou worden, toen hij tenslotte de deur van de hengsels kon ne men. Het slot gaf hem heel wat moeite, zodat hij een stuk van het hout moest uitsnijden teneinde de deur te kunnen openen. Toen nam hij de lange repen van zijn lakens, die hij om stokken had gewonden op de manier, waarop wij vlieger touw opwinden. Die stokken met zijn vluchttouw droeg hij naar de „gemakken" (de ouderwetse toiletten in het kasteel). Daar had Cellini al een paar spijlen losgewerkt, zodat hij

De Vallei | 1965 | | pagina 4