orkest naar Veenendaal Het Nederlands studenten- HIER IS ONS BANKGEHEIM! Patiënten namen afscheid van dokter Bisschop op drukke receptie EDERVEEN Koe - in doodsangst - vluchtte weg Prcsefoi heurudera Jubileum bij brandweer van Amerongen AMERONGEN DORPSHUIS KLAAR Geref. Gemeente (Rhenen) al zes jaar zonder predikant RENSWOUDE OVERBERG Ontspanningsmiddag „Kamp Overberg" DERDE BLAD „DE VALLEI'' VRIJDAG 15 JANUARI 1965 Nr. 4 Ritmeester treedt op als gastheer V. A. B. KIRPESTEIN Maaltijd Afscheidscadeau: Filmapparaat met projectiescherm Sprakeloos Onrustige Zenuwen? U mag het ook weten: de N.M.B. is de bank waar ieder een zich thuis voelt. Een simpel „geheim". Maar de cliëntenkring van de N.M.B. groeit er gestadig door. Bedrijven, klein en groot, beleggers, spaarders... zij weten hun belangen in vertrouwde handen! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Beroep op Ds. Blok was weer tevergeefs KERKGEBOUW Probleem Toekomst Band Nieuwe pastorie in Renswoude Restauratieschuld weggewerkt Kerkelijke stand Twee beroepen ontvangen Beroepingswerk gaat door Tweede beroep Verhuisd Nogmaals: kerkelijke stand Sionskerk vóór Pasen klaar Het kerkelijk conflict te Kesteren Jaarvergadering Dorcas en Immanuël Provinciaal jeugdwerk adviseur benoemd Nieuwe voorganger benoemd Het Nederlands Studenten Orkest begint op zaterdag 16 januari aan de jaarlijkse tournee door ons land. Dit is de 13e keer, dat een groep studenten na een aantal zware repetitie-dagen in Bergen (N.H.) in een twaalftal plaatsen gaat concer teren. De musicerende studenten komen uit alle universiteitssteden en staan onder leiding van hun dirigent, de heer Jan Brussen. Het doel van deze tournee is niet al leen het musiceren maar heeft ook nog een andere bedoeling. Door de entree gelden hoopt men jaarlijks een batig saldo over te houden. Tot op heden kwam dit batig saldo ten goede aan het Nederlands Studenten Sanatorium. Dit sanatorium is nu opgeheven en de gelden komen nu ten goede aan een nieuw project: hulp bij de studie aan gehandicapte studenten. Vorig jaar had men een record-opbrengst, namelijk f 22.000,—! Om de onkosten tijdens de tournee zo laag mogelijk te houden bieden een aantal Nederlandse bedrijven de leden van het orkest een maaltijd aan. Ver- VEENENDAAL CITY-MOTORS-EDE der worden de leden in de verschil lende concert-plaatsen 's nachts onder gebracht in gast-gezinnen. Maandag 18 januari is het orkest op doorreis van Haarlem naar Arnhem. Tussen 12.15-14.15 uur zal het volledige orkest, bestaande uit 90 dames en he ren, door de directie van de Ritmees ter Sigarenfabrieken worden ontvan gen in de bedrijfskantine. Hen zal hier een warme lunch worden aangeboden. Helaas zullen we in Veenendaal dan wel niet de welluidende klanken van het orkest kunnen beluisteren, maar wel zal het orkest kennis kunnen ma ken met een specifiek Veenendaalse maaltijd! Dit is de tweede keer, dat Ritmeester het orkest ontvangt. In 1962 waren de dames en heren ook de gast van de Ritmeester-directie. Tijdens de tournee zal resp. worden geconcerteerd in Bergen (N.H.), Haar lem, Arnhem (18 januari), Groningen, Nijmegen, Heerlen, Brussel, Den Haag, Eindhoven, Leiden, Utrecht en Am sterdam. STATIONSSTRAAT PROVISORISCH HERSTELD Tengevolge van de opdooi waren in het wegdek van de Stationsstraat in Veenen- daal-noord grote gaten in het wegdek ge slagen, Deze week heeft een wegenbouw- firma de gaten provisorisch gedicht en met een laagje asfalt toegesmeerd. Zoals be kend is de Stationsweg aan reconstructie toe, maar door verschillende oorzaken is algehele verbetering van deze weg, waar al het busverkeer uit Utrecht, Ede enz. passeert, tot nader order uitgesteld. Een stroom van patiënten trok woensdagmiddag in hotel „Vonk" langs de scheidende arts H. C. Bisschop en zijn echtgenote tijdens een drukbezochte receptie. Dokter Bisschop legde zijn arbeid in Veenendaal neer en zal zich in het Wilhelmina Gasthuis te Amsierdam gaan specialiseren als keel- neus- en oorarts. Het bleek wel dat dokter Bisschop bij zijn patiënten geliefd was. Een speciaal comité onder leiding van mevrouw Steetsel had een inzameling georgani seerd, zodat de verraste dokter het re sultaat van de aktie: een fraai filmappa raat met bijbehorend scherm, kon worden aangeboden. De heer Brouwer vertolkte de gevoelens van de patiënten en wees erop dat de vertrekkende arts zijn patiënten met ge negenheid tegemoet trad. Deze genegen heid was wederkerig. Midden in de nacht stond u klaar om voor onze gezondheid te waken, aldus de heer Brouwer. Hierna werd het cadeau overhandigd en tevens een enveloppe met inhoud. Dokter Bisschop zeide sprakeloos te zijn. Het aangeboden cadeau was altijd zijn lievelingswens geweest. „Ik ben ook sprakeloos over de wijze waarop u dit alles hebt bewerkstelligd". Dokter Bis- scheidende artsenpaar om beide te danken voor de zeer zorgzame wijze waarop de medische arbeid in Veenendaal was ver richt en zowel dokter als mevrouw Bis schop de allerbeste wensen te doen toe komen voor hun toekomstig werk in de hoofdstad des lands. Blijkens een mededeling van burgemeester en wethouders aan de raad is de officiële ingebruikne ming van het dorpshuis-gymnas tieklokaal bepaald op zaterdag 13 februari a.s. Hoe deze opening zal plaatsvinden en wat er even tueel nog meer zal gebeuren is thans nog niet bekend. Een en an der zal zo spoedig mogelijk worden medegedeeld. Miinhardt's Zenuwtablotten Woensdagmiddag kreeg een dolge worden koe de belangstelling van de jeugd op het Hootsenplein en omge ving. Het koebeest zou bij de fa. v. d. W. worden geslacht en voelde waar schijnlijk haar einde naderen. In dolle ren vloog de koe over het Hootsen plein en sloeg de Leesonweg in naar de Nieuweweg. Daar vernielde het dier een hek en vertrapte een grasgazon. Met vereende krachten werd de ach tervolging ingezet en na veel rumoer wist men het beest te grijpen. Het ont kwam niet aan het slagerspistool. nimmer ruw of schraal en Tuho1-60'95et Marnea-GeEei In verband met zyn 30-jarige brand weerdienst ontving de heer A. J. van Lienden, commandant van de Vrijwillige Brandweer te Amerongen uit handen van de .burgemeester het zilveren brandweer- kruis. Deze plechtigheid vond plaats tij dens een buitengewone vergadering van de brandweer in hotel „Buitenlust" onder voorzitterschap van de heer T. Eyffius. De heer Eyffius kon heel wat gasten welkom heten, n.l. de burgemeester van Amerongen met wethouder van Barneveld en de gemeentesecretaris, enkele oud brandweerleden, het districtshoofd van de BB, de heer J. H. Wilmink en het hoofd zelfbescherming, de heer C. Th. de Boer. Hoofdpersonen van deze avond waren de heer en mevrouw van Lienden. In het Amerongse brandweerverband valt weer een gedenkwaardige gebeurte nis te herdenken, aldus de burgemeester in zijn toespraak. Commandant van Lien den is n.l. 30 jaar bij de vrijwillige brand eer. De burgemeester had expres nagelaten een chronologisch verslag te geven van alle gebeurtenissen rondom de figuur van van Lienden. Het gaat hier n.l. om de totale dienst baarheid door van Lienden betoond. Hier willen wij vanavond bij stilstaan. De be noeming tot commandant nu een jaar ge leden, is de bekroning op zijn werk. Van avond vindt temidden van de collega's de huldiging plaats, omdat u 30 jaar lang in vrijwilligheid dit korps dient. Door het werk dat van Lienden in de afgelopen jaren gedaan heeft, was hij de aangewezen man om de leiding op zich te nemen, toen de heer Eyffius zich terug trok. Spreker roemde de onderlinge vriendschap in het korps. Voor een brandweerkorps een machtige pijler. Het gemeentebestuur is u dankbaar voor de goede en heldere ad viezen welke van u mochten worden ont vangen. De brandbeveiliging van het Dorpshuis was er een van. Amerongen breidt zich snel uit. De hui zen staan dichter bij elkaar. De verant woordelijkheid van de brandweer neemt in gelijke mate toe met de uitbreiding. De burgemeester was het een groot genoegen dat hij de jubilaris het zilveren brand- weerkruis mocht opspelden en de bij behorende oorkonde uitreiken. Namens de gemeente overhandigde hij de heer van Lienden een grote kist sigaren. Brandweerlieden zien nu eenmaal graag ergens het vuur in gaan. De burgemees ter sprak de wens uit dat van Lienden de veertig jaar ook nog vol zou mogen maken. Namens het korps sprak vervolgens onder-commandant G. van Merkestijn. Hij bood een bloemstuk aan, in een schaal in de vorm van een brandweerhelm. De heer Wilmink stelde het zeer op prijs bij deze avond aanwezig te mogen zijn. Met zijn gelukwensen bood hij namens de BB aan mevrouw van Lienden een bou quet bloemen aan. Ook de heer H. Bos, oud-brandweerman sprak enkele hartelijke woorden. Ten slotte sprak de heer Eyffius de hoop uit dat de collega's zich steeds achter hun commandant zullen blijven scharen. Nadat de heer van Lienden de vele spre kers had gedankt voor hun waarderende woorden en hun geschenken, bleef men nog geruime tijd bijeen. waren ingespeeld, waarbij het tempo vrij hoog lag. Zonder iemand van dit bandje afbreuk te willen doen mag gerust gezegd worden, dat zij een prima drummer en zanger bezit. Jenny. Moes, lid van Apollo uit Utrecht, trad als accordeon-soliste enige malen voor het voetlicht en speelde onder meer „Vous permittez Monsieur". Gezien het feit, dat zij alleen gewend is met 18 man te spelen en nu door omstandigheden dat alleen doen moest, was haar spel werkelijk niet onverdienstelijk. Gerda Beringen uit De Bilt speelde als pianiste enkele populaire en daarna meer licht klassieke stukken. Zij voelde, zoals ze zei, meer voor klassiek, maar vond het wel fijn op feestjes e.d. ook populaire schlagers naar voren te kunnen brengen. Haar woorden werden dan ook bevestigd door haar spel. Eerst bracht zij een mo derne potpourrie ten gehore. Niet onaar dig maar af en toe twijfelend. „The Outlaws" uit Santpoort, die op traden tijdens de ontspanningsmiddag van de jongens van Kamp Overberg. Haar spel in het klassieke genre stond op veel hoger peil en werd met vurtiosi- teit gebracht. Het telkens weer klinkend applaus was dan ook wel op zijn plaats. Marijke Fraissinet uit Den Haag lijmde op een leuke frisse manier de verschillen de onderdelen aan elkaar. Twee mensen uit de zaal werden ver zocht op het podium te komen om enige vragen te beantwoorden en te zeggen welke soort muziek zij het liefst hoorden en welke zangers hun idiolen waren. Hun meningen en antwoorden werden niet on der stoelen of banken geschoven tot grote hilariteit van het publiek. Als beloning ontvingen zij ieder een aandenken. The Outlaws besloten deze middag met „In the Mood". Uit het geweldige applaus wat hierna volgde bleek wel, dat een en ander in de smaak was gevallen. Na een woord van dank en tot weer ziens door de directie, werden de arties ten enige bloemstukken en versnaperingen aangeboden, waarbij ook mevrouw Lo- huizen behoorde, die deze middag was meegekomen om dit eens mee te maken. Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1 De kerk van de Geref. Gem. Syn. te Rhenen, welke eertijds diende als bedehuis in Heem stede. De Geref. Gem. Syn. in Rhenen is maar klein. De gemeente telt 82 leden en 80 doopleden. Sinds het vertrek in 1958 van ds. P. v. d. Bijl naar Barneveld is de kleine gemeente herderloos. Driemaal per jaar brengt de kerkeraad een beroep uit, maar tot nu toe vergeefs. Deze week bedankte ds. P. Blok uit Dirksland voor het beroep naar Rhenen. De Geref. Gem. werd op 6 april 1932 geïnstitueerd nadat men eerst een afdeling van de gemeente te Veenendaal was geweest. Iedere zondag wordt een preek gelezen, meest van oude schrijvers, maar ook wel van predikanten uit het eigen kerkverband. De Geref. Gem. Syn. kerkt mo menteel in een houten gebouw aan de Oude Veenendaalseweg. Dit ge bouw heeft de kerkeraad overge nomen van de Geref. Kerk van Heemstede, die zelf een eigen kerk ging bouwen. Het kerkgebouwtje werd 7 jaar geleden in gebruik ge nomen en telt 400 zitplaatsen. Toen er een scheuring ontstond in de Geref. Gemeente behield de Geref. Gem. in Nederland het be staande gebouw in 't Plantsoen en verhuisde de Synodale gemeente naar elders. De verhoudingen met de andere Geref. Gem. zijn overi gens prettig gebleven, want, zoals een der ouderlingen verklaarde: „Wij stoelen op dezelfde wortel". Het predikantenprobleem in de Geref. Gem. is een landelijk pro bleem. Het kerkvei'band telt 30 pre dikanten, die ruim 150 gemeenten moeten bearbeiden. De meeste Ge ref. Gem. worden gevonden in Zee land en op de Zuid-Hollandse ei landen. Door het gebrek aan predikanten kan iedere gemeente niet elke zon dag door een dominee worden be zocht. Driemaal per jaar bedient de consulent in Rhenen, ds. C. Wisse uit Elspeet, het Sacrement van het H. Avondmaal. De catechisaties worden waargenomen door dienst doende ouderlingen. Sinds kort heeft de gemeente een eigen catechiseeiTneester. Uiteraard is het getal jongeren niet gi'oot. Een twintigtal oudere jongens en meis jes gaan naar de grote catechisatie. Zij worden onderwezen in de „Leer der Waarheid", zoals een ouderling het uitdrukte. Wat de toekomst betreft, de ker keraad is daarover niet zo optimis tisch. Allereerst wenden zich veel mensen van de kerk af, al is dit dan niet het geval binnen het raam van het kerkverband van de Geref. Gem. Maar als er een huisgezin uit de gemeente vertrekt wordt dit direct gemerkt. De mensen, die zich ves tigen, behoren in meerderheid niet tot de Geref. Gem. Ook schrijnt het punt dat men nu al jaren tevergeefs beroept. Wan neer de theologische school in de zomer haar eindexamens afneemt komen er soms een paar studenten af en dan is onze gemeente er direct bij om de kandidaat te beroepen. Dit jaar echter zal er geen enkele kandidaat de theologische school verlaten, zodat men hier ook geen hoop op hoeft te hebben. Om beurten lezen de ouderlingen Van Dolderen en Baars de preken voor. Preken van oude schrijvers zoals Smijtegelt, Huntington, maar ook wel van ds. Kersten, ds. Fraan- je, ds. Hofman, allen overleden pre dikanten van de Geref. Gem. Men verheelt niet dat het gemis aan een eigen voorganger wel gevoeld wordt. De band tussen de gemeenteleden is hechter als een predikant die door huisbezoek, ziekenbezoek e.d. ondei-houdt, vindt men. Het was daarom tijdens de korte periode (2 jaar) van het verblijf van ds. v. d. Bijl een bloeitijd voor de ge meente. De consulent, ds. Wisse, doet ijve rig zijn best, maar Elspeet is nu een maal niet naast de deur, dus is het contact niet veelvuldig. Wel streeft de kerkeraad er naar om iedere week een predikant van buiten te laten optreden. Het „levende" woord is aantrekkelijker dan het gelezen woord, dat is duidelijk. Het is te hopen voor de kerkeraad en evenzeer voor de gemeente dat een volgend beroep vruchtbaarder zal zijn dan de meer dan 20 uitge brachte van de laatste jaren. De Geref. Gem. Syn. in Rhenen leeft al zes jaar als „een kudde zonder herder". Burg. v. d. Bosch speldt de heer A. J. I v. Lienden het zilveren brandweer- kruis op n.a.v. zijn 30-jarig jubileum. De huidige Hervormde pastorie aan de Dorpsstraat te Renswoude is om verschillende redenen niet langer te handhaven als zodanig. De kerk voogdij heeft daarom besloten een nieuwe pastorie aan de Kerkstraat te bouwen, een gebouw dat 95 dui zend gulden zal gaan kosten. De oude pastorie staat te koop. Er staan in Renswoude nog meer zaken op het programma, n.l. ver nieuwing van het dak van de kerk, verbetering van de verlichting en vernieuwing van het orgelmecha niek. Om dit alles te kunnen finan- ciëren zullen de vrijwillige bijdragen omhoog moeten. In enkele jaren is de som bijeen gebracht, die de restauratie van de Hervormde Oude Kerk op (je Markt te Veenendaal heeft gekost. De to tale kosten worden begroot op bijna 364 duizend gulden. Hiervan brach ten de gemeenteleden ruim 270 dui zend gulden bijeen. Aan subsidies kwam 96 duizend gulden binnen, waarvan 45 duizend gulden van de burgerlijke gemeente Veenendaal. Het uitbreidingsfonds van de Vee nendaalse Hervormde kerk is thans bestemd voor wijkcentra in de west- wijk en De Engelenburg. De Gereformeerde Kerk te Veenen daal telde op 1 januari 1965 2395 leden: 1232 belijdende- en 1163 doop leden. Ds. F. Mallan, predikant van de Gereformeerde gemeente (Fluiters- straat) te Veenendaal is beroepen door de Gereformeerde gemeenten te Ederveen en te Terneuzen. De Gereformeerde Gemeente Sy nodaal te Veenendaal, die onlangs het nieuwe kerkgebouw in De En- gleenburg ingebruik nam moet het echter nog steeds zonder predikant stellen. Thans heeft men een beroep uitgebracht op ds. C. Harinck te Utrecht. De Veenendaalse Gereformeerde Kerk heeft een tweede beroep uit gebracht ter voorziening in de - ge deeltelijke - vacature ds. J. O ver duin. De gemeente sprak met grote meerderheid van stemmen haar voorkeur uit voor ds. H. M. Derck- sen te Rotterdam-Charlois. De be roepen predikant is geboren op 17 april 1926 en stond voordat hij naar Rotterdam ging in Oostkapelle en Barneveld. Ds. Dercksen heeft drie weken de tijd om te beslissen. Ds. J. Overduin, Geref. predikant te Veenendaal is verhuisd van de pastorie aan de Bergweg naar Schimmelpenninckstraat 3. waar nodig van plaatselijke jeugd- en kerkeraden. Het totaal-aantal leden van de Geref. Kerk (Vrijgemaakt) te Vee nendaal bedroeg op 1 januari j.l. 162, n.l. 78 belijdende- en 84 doop leden. Met de bouw van de Heirvormde Sionskerk in het Franse Gat te Vee nendaal is men zover gevorderd, dat het uiterlijk niet langer in nevelen is gehuld. Het kloeke, hoge, kerkgebouw laat zijn gezicht reeds zien boven de overige bebouwing uit, terwijl men er ook niet meer over hoeft te ra den hoe de bijgebouwen er straks bij komen te staan. De toren is nog niet helemaal klaar en het grote werk in het interieur moet nog be ginnen. Niettemin hoopt men de kerk met Pasen in gebruik te kun nen nemen. De kerkeraad van de Hervormde gemeente te Kesteren heeft de Ge nerale Synode verzocht zijn predi kant, ds. C. van den Berg, los te maken van de gemeente. Dit is het droeve slot van een conflict dat reeds geruime tijd tussen gemeente en voorganger bestaat. De opvattin gen van de predikant stroken niet met die van de gemeente. Op zaterdag 23 januari 1965 hoopt de Herv. Jeugdver. Immanuël met de Herv. M.V. Dorcas een jaarvergadering te houden. Deze zullen, behalve de gebruikelijke jaarverslagen, een aardige avond bie den in gebouw Rehoboth. Het toneelstuk in drie bedrijven „Drie jaren gingen voorbij", van H. Frieling, zal door leden van beide verenigingen worden opgevoerd. Bovendien zullen „de telesforo-stars" uit Voorthuizen optreden. In de pauze vindt nog een verlotingplaats waar aan fraaie prijzen verbonden zijn. De avond begint om zeven uur precies. De provinciale Hervormde kerk vergadering van Utrecht heeft voor het jeugdwerk in deze provincie een jeugdwerkleider benoemd. Met in gang van 1 januari j.l. heeft de heer Kandel deze functie op zich geno men. Tot die datum was de heer Kandel jeugdwerkleider van de Hervormde gemeente te Vlaardin- gen. De taak van de nieuwe jeugd werkleider zal bestaan uit het ad viseren der classicale jeugdraden en Namens vele patiënten bood de heer Brouwer (links} een filmapparaat met scherm aan tijdens de afscheidsrecep tie van dokter H. C. Bisschop. Rechts: mevr. Bisschop. schop was blij dat hij in Veenendaal heeft mogen werken. In de omgang met ver schillende mensen had hij zeer veel ge leerd. Op medisch terrein kwamen wij „rariteiten" tegen, interessant voor ons, soms angstig voor de patiënt. Wij zullen altijd blijven terugdenken aan deze pe riode als aan „de tijd van Veenendaal". Dokter Bisschop dankte het damescomité voor de geweldige arbeid die was ver richt om dit werkelijk fantastische cadeau te kunnen aanbieden en verklaarde ten slotte het volste vertrouwen te hebben in zijn opvolger Dr. Rijlaarsdam, die ver der over de gezondheid van de patiënten zal waken. Hierna passeerden talloos velen het Ter onderbreking van het dagelijks me nu en ter bevordering van een verant woorde vrijetijdsbesteding werd de jon gens van dit tehuis afgelopen zaterdag middag een muziekschotcl aangeboden door de Stichting Ontspanning voor Ge handicapten uit De Bilt onder de naam van „Anders dan anders". Deze titel bleek inderdaad gerecht vaardigd, want de jongens werden er nu veel meer aktief b(j betrokken. Na de opening door de heer Lohuizen als organisator van het geheel werd direct gestart door „The Outlaws" een gitaar combo uit Santpoort, bestaande uit drum, 2 jazz-gitaren, 1 slaggitaar en een zanger, onder leiding van de heer Witterbrood. Na enkele nummers bleek weldra dat deze nog jonge mensen al goed op elkaar In de vacature ds. C. Beukman is benoemd tot voorganger van afd. Neder-Veluwe (Ede - Bennekom - Renkum) van de Ned. Prot. Bond ds. J. B. Brinkerink te Giessendam- Hardinxveld.

De Vallei | 1965 | | pagina 5