Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Rhenen houdt bouwstroom gaande SPOOKTREIN.... NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER HAZENBERG De Aram Valleispeldjes zijn klaar! Grote bouwactiviteiten op de Lijsterberg Met bouw zwembad en kleuterschool wordt deze maand begonnen Nieuws uit de omgeving Prof. Moens voor Chr. Ger. Bijbelkring AMERONGEN VERDELING BOUWVOLUMEN VOOR DE WONINGBOUW IN HET JAAR 1965 Tweede Kamerlid Renswoude Harmsen sprak in voor B.V.L. ELST EDERVEEN In volle vaart tegen lichtmast Wat nu weer 39e JAARGANG DINSDAG 19 JANUARI 1965 Nr. 5 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel ZWEMBAD Gebruik Inrichting Rhenen-V'daal Spoorwagon aan de rol Op eigen houtje is een goe derenwagon van de Ned. Spoorwegen zaterdag aan de haal gegaan. Met de wind in de rug ging het gevaarte in Rhenen van start en nog steeds| aangedreven door wind kracht zoveel passeerde het diverse onbewaakte en slechts door knipper lichten beveiligde overwe gen om tenslotte op het stations-emplacement van Veenendaal terecht te ko men. Hier bemerkte men dat de wagon niet in de dienstregeling paste en men bracht hem tot stil stand. Ongevallen deden zich op de overwegen niet voor. Kleuterschool Flats „Genesis 1 gezien in het licht van de wetenschap" Verschillen DANKBAAR stateren dat wij in ons vaderland en in C.J.B.T.B. vergadering „Bedreiging van het zelfstandig bedrijfsleven" BEDREIGING Lezing van Cult. Nai. Hist. Ver. „Zuid-Oost Utrecht" -{x TWEE GEWONDEN MULDER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Re dak tie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen bunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" ln plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprtfzcn op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Op het hellende terrein van de Lijsterberg te Rhenen gonst het van bouwaktiviteit. Een nieuwe zes- klassige openbare lagere school is in aanbouw, een flatblok van 48 woningen is praktisch gereed. Bin nen enkele weken wordt begonnen met een nieuwe kleuterschool, waaronder een instructiezwembad is gepland. In de verdere toekomst zullen dan nog 96 flats aan de Noordzijde van de Lijsterberg verrijzen. De Rijksgoedkeuring voor de bouw van het instructiezwembad kwam op 30 de cember af. Aanvankelijk waren er in Rhe nen plannen voor een groter project, maar voorlopig biedt dit instructiezwembad met afmetingen van 7 x 15 meter reeds een goede gelegenheid om in de koude maan den te kunnen zwemmen. Het idee om dit zwembadje onder de te bouwen kleu terschool te projecteren kwam van de in specteur Lichamelijke Opvoeding bij het Onderwijs, de heer Heugen. Begin december waren de plannen nog in het „praatstadium", zoals de heer B. Klaver, Technisch Hoofdambtenaar ons meedeelde, maar allengs namen de plan nen vastere vormen aan. Het bleek zeer goed mogelijk het bad aan de bouw van de school te koppelen. Vooral door het hoogteverschil op de Lijsterberg bestaat er goede mogelijkheid voor de riolering en afwatering. Dit punt heeft een rol gespeeld bij de planning. Ook zou een combinatie kleuterschool-zwembad de kosten enorm drukken. Normaal gespro ken zou een afzonderlijk bad ongeveer 3 ton kosten, nu komt men met f 130.000 klaar. Het instructiebad is in eerste instantie bestemd voor het geven van zwemles aan de schooljeugd, ook die uit Achter berg en Eist, die waarschijnlijk met bus sen naar het bad zullen worden gebracht. Er zal een zweminstructeur worden aan getrokken. Maar ook voor volwassenen is er gelegenheid te zwemmen. De Rhe- nense zwemclub toonde tenminste al in teresse. Maar de beperkte oppervlakte van het bad sluit een groter bezoek dan plm. 40 personen uit. Wie dus het eerst komt, het eerst maalt. Meer dan veertig personen zullen niet worden toegelaten. De volwassenen zullen voornamelijk in de avonduren kunnen zwemmen. Het bad is bij hoog water 0,80 tot 1,70 meter diep, bij laag water 0,40 tot 1,30 WAGENINGEN: Vorige week heeft zich in een laboratorium voor Planten- fysiologisch onderzoek te Wageningen een vrij hevige ontploffing voor ge daan, toen men bezig was met het distilleren van ether. Dr. J. B. en zijn assistent J. Z. liepen hierbij zeer ernstige brandwonden op aan handen en gelaat. EDE: De Cavaljé school voor Christe lijk Nationaal onderwijs te Ede heeft vorige week de herdenking van haar 75-jarig bestaan afgesloten met een feestavond. Dat gebeurde in de Ta- borkerk, waar o.a. de amateurtoneel vereniging De Bildtfries uit Fries land het toneelstuk „Het wondere geloof van boer Bouma" opvoerde. WOUDENBERG: Woudenberg is de eerste plaats in de provincie die aangesloten is op aardgas. Dat ge beurde vorige week. Over deze aan sluiting waren de inwoners zeer te vreden, vooral omdat het in een vlot tempo geschiedde. meter. Men kan speciaal voor de aller kleinsten' het water laten zakken. Behalve het zwembassin zullen er twee kleedlo kalen komen, acht douches, vijf toiletten en een kamer voor de instructeur. Er zijn twee ingangen, links en rechts van het bad. Het perron aan het kopeinde zal 2 meter breed worden, ook de loopperrons 2 meter en het perron voor de instruc teur iets smaller n.l. 1 meter. Het zwembad zal worden verwarmd aannemer, de fa. Nieboer, heeft juist een blok van 48 opgeleverd. De bewoners van deze flats hebben een schitterend uitzicht over de Zuid-Veluwe. Een nieuwigheid is de midden in de flat aangebrachte hellingbaan, waardoor men met de kinderwagen of de fiets de eigen etage kan bereiken. Een praktische en af doende oplossing voor het klimprobleem. Er staan nog 96 flats op de planning- lijst. Die komen aan de Noordkant van de Lijsterberg en zullen dus aan de Val- leiweg verrijzen. Deze toekomstige flats zullen waar schijnlijk met een centraal verwar mingssysteem worden toegerust. Rhenen bouwt maar door. „We willen de bouwstroom gaande houden", ver klaarde onze zegsman. Ieder oponthoud of stagnatie is een rem op de ontwikke ling. We hebben het bouwvolume van 1965 al bijna opgebruikt. We liggen hier altijd vóór, zegt de heer Klaver. Bouw- arbeiü moet continu-arbeid zijn. Je moet door de centrale verwarming van de grote lagere school. Er zal overwogen worden of aardgas goedkoper is. De wanden van het zwembad zijn ver vaardigd naar een nieuw Amerikaans procédé, een soort plastic, dat ook in het zwembad te Zutphen werd gebruikt. Door TNO werd deze bijzondere wandconstruc- tie goedgekeurd. Het bad zal in totaal 130 m1 water be vatten. Het heeft een ingebouwde golfslag, die centraal wordt geregeld. Het ligt in de bedoeling om in septem ber te kunnen draaien, zo vertelde hoofd ambtenaar Klaver, zodat de schooljeugd reeds in het komende winterseizoen van dit prachtige instructiebad kan profiteren. Het water zal constant op een tempera tuur van 35° worden gehouden, waardoor het bijzonder aangenaam zal zijn een duik te nemen. De heer Klaver, beijvert zich bijzonder voor dit toekomstige zwem bad en had een groot aandeel in planning en opzet. De te bouwen kleuterschool is een twee- klassige. Het is de derde kleuterschool in Rhenen. De school ligt bijzonder cen traal temidden van de nieuwbouwflats en komt ongeveer 18 meter westelijk van de 6-klassige lagere school. Scholen- en flatbouw gaan op de Lijster berg hand in hand. Een Veenendaalse niet op een of ander volume of vergun ning zitten wachten. Toen we eind 1962 vergunning kregen voor een aantal flats moest dat van het volume 1963. Wie de Lijsterberg beklimt en zijn of haar ogen de kost geeft, ziet een ontwik keling, die perspectiefvol is. Rhenen blijkt springlevend te zijn. De Lijsterberg is er het sprekende bewijs van De nieuwe tweeklassige kleuterschool, die op de Lijsterberg wordt gebouwd met in de ondergelegen ruimte het in structiezwembad. - -J -J A i' Voor de Bijbelkring van de Chr. Geref. Kerk (Hoofdstraat) sprak zaterdagavond prof. Moens uit Wageningen over het onderwerp „Genesis 1 gezien in het licht der wetenschap". De rede van de hooggeleerde professor werd met intense aan dacht gevolgd. Onder de belangstellenden waren o.m. oud-burg. A. Bakker, thans lid van Ged. Staten van Utrecht en de Chr. Geref. predikant ds. C. Langbroek. Prof. Moens gaf na een korte inleiding eerst een Bijbelse visie op Genesis 1 en besprak daarna de inhoud van de evolutieleer. De evolutieleer is een natuurweten schappelijk produkt dat de opbouw van de aarde verklaart. Er zijn wel over eenkomsten aan te wijzen, aldus prof. Moens tussen de Bijbelse visie en de leer der evolutie: a. beiden kennen een volgorde in de wording der aarde; b. bij beiden zijn water, licht en vuur belangrijk; c. beiden gaan uit van de materie: stof. (De Heilige Schrift zegt: Stof zijt gij enz.); d. beiden gaan uit van het kleine naar het grote. Er zijn echter ook een groot aantal verschilpunten. Prof. Moens noemde: 1. de ouderdom van de aarde (6000 jaar of 6 miljard jaar); 2. de erfelijkheidstheorie (de mens is geschapen of afkomstig van de aap mens) 3. de Heilige Schrift kent de Schep per en Onderhouder; de evolutieleer niet. Er blijken verschillende opvattingen Mevrouw, myne Heren, Hoewel myn vrouw en ik het genoegen hadden ter gelegenheid van onze Nieuw jaarsreceptie reeds met de meesten uwer onze wensen voor het nieuwe jaar te wisse len, wil ik niet nalaten in de eerste vergadering van dit nieuwe jaar uw Raad als zodanig myn beste wensen aan te bieden. Met leedwezen herinner ik u er aan dat de gemeente in het afgelopen jaar twee leden van het ambtelijk corps verloren heeft door de dood. De families Stappenbelt en Vink leden een onherstelbaar verlies en de gemeente verloor twee gewaardeerde krachten. Een ieder heeft de neiging, wanneer weer een bepaald tijdvak is afgesloten, zich rekenschap te geven van hetgeen achter is komen te liggen, in die periode verricht is en tot stand is gekomen. In de finan ciële- en zakenwereld spreekt men van de balans-, verlies- en winstrekening op maken. enze gemeente voor onheilen van zeer Met dankbaarheid mogen we dan con- ernPlige aard en grote omvang bewaard zijn gebleven. Helaas kunnen we dit niet zeggen wanneer we onze blik over de gieuzen laten gaan. Met mensdom in zijn geheel is niet ge spaard gebleven voor oorlogen wanneer het de grootmachten beter uitkomt dan spreekt men van grensincidenten en geruchten daarvan. Botsingen met de rampzaligste gevolgen zijn er ook in het afgelopen jaar weer in niet gering aantal geweest en even zovele dreigingen nog aanwezig om de mensheid in spanning te houden. Betreurenswaardig is het te moeten opmerken keer op keer weer, dat met name in de internationale verhou dingen de normen van het Recht niet worden beleefd. Erger wordt het wanneer dan ook nog, om maar recht te kunnen praten wat krom is, er lieden gevonden worden die menen te kunnen stellen dat universele ievensprlncipia van de hoogste orde on dergeschikt kunnen worden gemaakt aan of veranderbaar zouden zijn om politieke verhoudingen en politieke manoeuvres aanvaardbaar te maken. (zie verder pag. 4) te bestaan, volgens prof. Moens. Hij noemde enkele met name: le De letterlijke opvatting, door de meeste Christenen onderschreven. 2e De concordistische opvatting, die in houdt, dat de scheppingsdagen tijd perken waren. 3e De theïstische opvatting: Eerst Gods plan. toen de Schepping en daarna de evolutie. Prof. Moens kwam tot de conclusie dat de Heilige Schrift en de evolutie theorie van een andere orde zijn en in 't geheel niet bij elkaar passen. Pas in de Wedergeboorte leert de mens de Schepping verstaan en begrijpen. Dan krijgt hij kennis van een hogere we tenschap. Ten diepste wil de mens, die in de evolutie-theorie gelooft weer ge lijk zijn aan God. Prof. Moens stelde dan ook het alter natief: Het is óf geloof óf ongeloof, met andere woorden: Gods Woord óf de evolutietheorie. Een tussenweg was er volgens de hooggeleerde spreker niet. Er werden zeer veel vragen op de spreker afgevuurd. Zoveel zelfs dat men besloot de discussie op 13 febru ari te vervolgen. Tegen 11 uur werd de vergadering besloten, terwijl nog niet de helft van de vragen was be antwoord. BEJAARDENMIDDAG O.C.B. Woensdagmiddag spreekt Ds. Wil- lemsen op de bejaardenmiddag in het O.C.B.-gebouw over het onderwerp „In een drijvende pastorie de wereld rond". Op 14 januari werd een ledenver gadering van de CJBTB in hotel De Korenbeurs belegd. Als spreker was uitgenodigd de heer G. Groen, die verbonden is aan de afd. voorlichting van de Albatros Superfos- faatfabrieken te Utrecht. Het onder werp waarover de heer G. Groen sprak was: „Mengstoffen in het moderne landbouwbedrijf". Na het zeer boeiende referaat dat de heer G. Groen hield, werden er ook nog enkele films vertoond. Aan het eind hiervan werden de aanwezigen uitgenodigd om eens in de Albatros Superfosfaatfabrieken te komen kijken. Dit werd dankbaar aanvaard. Ook werd besloten om op 3 april een propaganda feestavond te organiseren, waarvoor door het bestuur een gezel schap zal worden afgehuurd. NUTSAVOND OVER NEDERLANDSE SPOORWEGEN Overeenkomstig beloften, gedaan op de algemene ledenvergadering, geeft het Nut op dinsdag 26 januari a.s. een extra avond in de raadzaal. Men wil nog even de aandacht schenken aan de Nederlandse Spoorwegen, die vorig jaar 125 jaar bestond. Het wordt een kleurenfilmavond met een viertal films, o.a. Trein 3712, de toekomst- trein. Het is waarschijnlijk overbodig deze avond in de aandacht aan te be velen. Ook dit jaar hebben gedeputeerde staten met instemming van de Minister van Volkshuisvesting en bouwnijverheid een verdeling opgesteld van het ter be schikking van de provincie Utrecht komende woningbouwcontingent voor 1965 over de verschillende gemeenten. Zoals bekend is, heeft de regering voor het jaar 1965 de bouw van in totaal ten minste 95.000 woningen op het programma staan, te weten 45.000 woningwetwoningen, 25.000 premiewoningen en 25.000 ongesub sidieerde woningen. Hiervan zijn aan de provincie Utrecht 4.230 woningen toebe deeld, onderverdeeld in 2.190 woningwetwoningen, 1.160 premiewoningen en 880 ongesubsidieerde woningen. Deze aantallen wijken niet wezenlijk af van de toewijzingen in de laatste ja ren. Bovendien mogen zij niet worden beschouwd als absolute maxima: indien het mogelijk blijkt in de loop van 1965 meer te bouwen, zal de mogelijkheid uiteraard worden aangegrepen, mits de ar beidsmarkt deze hogere druk kan opvan gen en de kapitaalvoorziening, welke een rol bij het bepalen van de limieten is gaan spelen, dit mogelijk maakt. Bovendien is bij de onderhavige ver deling de zgn. geïndustrialiseerde bouw buiten beschouwing gelaten. Deze bouw betreft woningen, die voor een belangrijk deel in fabrieken worden vervaardigd en waarvan de geproduceerde aantallen der halve afhankelijk zijn van de produktie- capaciteit van de fabrieken. Onder ge bruikmaking van deze mogelijkheden zal het aantal van 4.230 woningen naar ge hoopt wordt kunnen worden verhoogd tot ruim 5.400 woningen. Bij het opstellen van de verdeling over De zaal van Café Restaurant 't Hofje was vrijdagavond tot de laatste plaats bezet tijdens een vergadering van de B.V.L. waar het Tweede Kamerlid, de heer Harmsen het woord voerde. De heer v. d. Dikkenberg, voorzitter van de afd. De Klomp van de B.V.L. opende de vergadering en verheugde zich erover dat ondanks de andere plaats van samenkomst de opkomst bijzonder goed te noemen was. De heer Harmsen hield hierna een fel betoog en stelde dat het zelfstandig bedrijfsleven ernstig wordt bedreigd. De bedreiging is groter dan vermoed wordt, aldus het Tweede Kamerlid. Als men open kaart speelde konden we ons teweer stellen, maar het gebeurt veelal achter de schermen. Men zegt dat het klein- en middenbedrijf niet meer in deze tijd passen en velen ge loven hierin, aldus_de heer Harmsen. Maar hij vond dit geen oorzaak van de tijd of van de snelle ontwikkeling, echter louter en doelbewust gericht op twee zaken: 1. De grootindustrie uit breiden en 2. de consument tevreden stellen. Hier schommelt het zelfstan dige bedrijfsleven tussenin. De kleine groep van boeren (10 of 11%) en de nog kleinere van middenstanders (5 a 6%) moeten het loodje leggen. De regeringspartijen richten zich op de massa en willen vat krijgen op de grote groep van werknemers. Men wil de zelfstandige ook naar de industrie voeren, waardoor hij politiek ook an ders zal gaan denken. Groei van de industrie achtte de heer Harmsen wel noodzakelijk, maar niet op deze ma nier. (zie verder pag. 2) Woensdagavond 20 januari a.s. or ganiseert het bestuur van de Cult. Nat. Hist. Ver. „Z.O. Utrecht" voor leden en introducee's in de zaal van hotel Stuivenberg te Eist een lezing. Zoals bekend is heeft de vereniging de laatste tijd te kampen gehad met een gebrek aan een gunstige zaal, maar nu is de zaal van eerder genoemd hotel weer in de oude staat terug gebracht en hierdoor is het mogelijk geworden de avonden weer in Eist te doen plaats vinden. De avond zal verzorgd worden door de plaatselijke arts Dr. van Ommeren die zoals bekend is een verwoede ver zamelaar is van allerlei soorten oudhe den. Hij gaat deze avond aan de hand van kleurendia's een praatje maken over zijn verzameling en dat belooft zeer interessant te worden. Jongens en meisjes, De stroom van inzendingen Zwarte Pieten en Sinterklazen (die in ons blad van 4 dec. hebben gestaan en, om een Aram Vallei-speldje te bemachtigen, ge ruild, opgeplakt en ingestuurd moesten worden aan ons adresis overweldigend geweest. We hadden werkelijk niet gedacht dat er zoveel verzamelaars en lief hebbers van speldjes zou den zijn. Ook veel ouderen hebben meegedaan en niet geschroomd Pieten of Klazen in te sturen. Uit alle plaatsen waar ons blad verschijnt: Veenendaal, Rhenen, Eist, Ame rongen, Achterberg, Overberg, Renswoude, Scherpenzeel, Ederveen en ook uit alle windstreken van ons land, waar oud-plaatsgenoten woonachtig zijn, werden wij overstroomd met inzendingen. Maar we hebben de fabrikant tijdig kunnen waarschuwen. De speldjes zijn klaar! Alleen de beloofde tijdige toezending loopt in de war. En daarom stellen we jullie in de gelegenheid om de speldjes te komen afhalen op ons kan toor. Deze gelegenheid hebben jullie tot a.s. vrijdag 22 januari. Na die datum zullen wij de speldjes toesturen aan de jongens en meisjes die buiten Veenen daal wonen en aan hen die geen gelegenheid hadden ze af te halen. Ons kan toor is geopend van 8 tot 12.15 uur en van 13.30 tot 17.45 uur. Uitgever en redactie Nieuwsblad „De Vallei". Leden van het Ned. Studentenorkest op doorreis naar Arnhem op bezoek bij de Rit meester Sigarenfabrie ken, waar zij de warme lunch gebruikten. Na afloop van de maaltijd was de groep nog ge ruime tijd gezellig bijeen. de gemeenten hebben gedeputeerde staten zich, evenals in het verleden, laten lei den door een aantal objectieve factoren, zoals het aantal samenwoningen, het aan tal huwelijkssluitingen en het aantal on bewoonbaar verklaarde woningen in elk der gemeenten. Deze werkwijze garan deert in hoge mate een objectieve ver deling. Zij heeft evenwel zonder nadere correctie tot gevolg, dat de landelijke bouwcapaciteit wordt versnipperd over te kleine objecten. Daarom is de politiek van de huidige Minister van volkshuisvesting en bouw nijverheid er in het bijzonder op gericht, in bepaalde gemeenten „bouwstromen" in beweging te brengen. Hierdoor ont staat de mogelijkheid, dat een aannemer of een aantal aannemers op één plaats ge durende enkele opeenvolgende jaren aan het werk blijft. Het is begrijpelijk dat een gemeente, waar een dergelijke bouw stroom is aangezet, tijdelijk een slag voor komt op andere gemeenten, die niet in deze gunstige positie verkeren. De ver delende rechtvaardigheid eist dan ook dat een dergelijke gemeente, na de be ëindiging van de bouwstroom, een of meer jaren in haar bouwactiviteit zal worden geremd. (Zie verder pag. 2) Zaterdagavond tegen zes uur vloog de 26-jarige Schoots uit Lienden met zijn groentewagen uit de bocht op de Hoofdweg nabij de Scheivoor. Hij reed, komende uit de richting Ederveen, met vrij grote snelheid door de bocht, is waarschijnlijk geslipt en in volle vaart tegen een links van de weg staande lantaarnpaal gebotst. De paal knapte geheel af en de voor zijde van de wagen werd geheel ver nield. Appels en sinaasappels lagen verspreid over het wegdek. De chauf feur bekwam een diepe hoofdwond, een hersenschudding en schaafwonden. Zijn schoonvader, de 59-jarige heer Seyda, die naast hem zat, brak zijn been op twee plaatsen en kreeg even eens een hersenschudding en schaaf wonden. Beiden werden per ambulance naar het Julianaziekenhuis te Veenendaal vervoerd. Doordat de lichtmast totaal was afgeknapt viel de straatverlichting vanaf de tunnel onder Rijksweg 12 tot aan de Buurtweg in Ederveen geheel uit en zat deze omgeving zaterdag in het donker. „Wees voorkomend tegenover ons personeel. Het is voor ons veel moei lijker personeel te krijgen dan gas ten." Dit staat te lezen in de hal van het Parijse hotel Etriere. -8- Er moet een Amerikaanse miljar dair zijn die de laatste tijd voort durend met een schip de Oceaan oversteekt (totaal al 33 maal). Com mentaar van de schepeling: „Ik ben voortdurend aan boord. Dat is goed koper dan in een hotel en bovendien drink ik er de whiskey belasting vrij." ■8- De Zwitserse fakir Ali Ben Camelia heeft laatst gedurende een voor stelling een jubileum gevierd. Voor de 40.000ste keer slikte hij namelijk een scheermesje in en voor de 40.000ste keer ging dat zonder on gelukken. naast de Apotheek Tel. 3184 Hoofdstr. 51 Veenendaal 1922-1962 Assurantiekantoor Elfl. R. R. MULDER Makelaar In Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enx. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1965 | | pagina 1