korting Altijd tot uw dienst. ANT. DE RUITER Hoofdprijswinnaar „Geheugen-test" bekend Anbeek ruimt op RESTANTEN TEGEN SPOTPRIJZEN D. J. ANBEEK 10°l« - 201»301» - 401» - 501» LUXOR 1 Goed van Van der Zee gaat langer mee, Ook in de opruiming r THEATER j Tijdrovend? een transistor radiotoestel E. Spoon, Cuneraweg 262 te Rhenen electrisch schccrapparaat of strijkbout (naar keuze'dus) D. J. van Barneveld, Groenelaan 25, Veenendaal Is de jeugd van nu slechter? Nieuwjaarsrede burgemeester Hazenberg Hoofd voor hoofd inspannen Vooruitgang Verkeer Woningnood houdt aan Overdekt zwembad J 10% KORTING OP ALLE ARTIKELEN BUITEN DE OPRUIMING o.a.: PYAMA'S DUSTERS KLEUTERKLEDING jasjes en manteltjes uitgezonderd enkele merkartikelen Hoofdstraat 66a Veenendaal Kleuterpakjes en jurkjes 4,19 en 7,50 Windjacks zomer 7,50 Meisjes pantalons helanca 9,50 Luiers 1,20 - 98 ct Flanel luiers 0,98 Halve schorten 2,75 Lange schorten 3,98 Partij lakens en slopen ZEER VOORDELIG Dames zakdoeken 5 voor1, Theedoeken 0,69 -1,05 Washandjes 4 voor 1, Pracht donkere keukendoek 1,95 Pracht lichte keukendoek 1,59 Mooie baddoek 2,15 Flanel herenhemd 4,25 Partij overhemden 6,95 Noors net-heren- ondergoed 1,75 Voordelige dames-, heren- en kinderpyama's Opruiming partij wol1,98 Zie onze restanten bakken Glacé dames handschoenen 5, Hoogstraat 12 Tel. 2627 Veenendaal DRUKWERK- VOORRAAD De Gelderse Vallei TE KOOP AANGEBODEN WONINGRUIL Nieuwsblad „DE VALLEI" RHENEN Koperen jubileum St. Cunerascliool Op 1 maart 1965 zal het 1272 jaar geleden zijn, dat de R.K. School St. Cunera werd ge sticht. De heer H. Kemperman is daaraan dan even lang als hoofdonderwijzer verbonden. ZOMERVACANTIES OPENBARE SCHOLEN AMERONGEN Kleurrijke Nutsavond over Yoegoslavië EDERVEEN Ds. Zwijncnburg sprak voor S.G.P. OPROEP AAN DE NEDERLANDSE UITVINDERS De hoofdprijs, die werd uitgeloofd in onze winkeltekening-zoek- en kleurwedstrijd, aangekondigd in ons blad van 22 december 1964, t.w. is gewonnen door de heer Deze inzender heeft het gepresteerd om de puzzel goed op te lossen. Maar ook anderen wisten het voor elkaar te krijgen en uit die inzenders is 2e prijswinnaar geworden met een terwijl de 7 andere goede inzenders, waarvan enkele slechts één foutje maakten, winnaar geworden zijn van de doos bedrukt postpapier en dozen bedrukte visitekaartjes, t.w.: A. H. Hermans, Paulus Potterstraat 11 C. v. d. Weerd. Parallelweg 108 Lineke van Kooten. Zandstraat 143 B. v. Dyk, Mulderslaan 58 J. Molmans, Kastanjelaan 8 C. v. Eek, Dykstraat 169A J. v. d. Meyden, Buurtlaan W 59 Onder onze jeugdige deelnemers aan de kleurwedstrijd zijn er twee die zich als ware schilders hebben ontpopt en aan hen is het dan ook te beurt gevallen om elk een gezelschapsspel te winnen, het zijn: Henny Budding, Ruiterpad 25 Achterberg, 7 jaar. Truus van de Glind, Groep 3, Overberg, 10 jaar Alle winnaars en winnaressen van harte gefeliciteerd. De verliezers zeg gen wij hartelijk dank voor hun deelname. De laatsten hebben hun in spanning niet beloond gezien maar er naar wij hopen wel veel plezier aan beleefd. Uitgever en redactie nieuwsblad „De Vallei" P.S. Winnaars en winnaressen worden verzocht hun juiste naam, voor letters en adres te willen opgeven, welke gedrukt kunnen worden op de door hen gewonnen doos post en visitekaartjes, waarna deze prijzen wor den toegezonden. De juiste oplossing is vermeld op pagina 2. Zondagavond. 24 januari a.s. wordt er weer Jeugd-Appèl gehouden in de Pe tra-kerk. In dit Appèl hoopt ds. J. Overduin te spreken over het onder werp: „Is de jeugd van nu slechter?" Ds. J. Overduin Ds. Overduin spreekt n.a.v. 2 Thimó- theüs 1 3 tot slot. Solistische mede werking verleent de Amsterdamse bariton Dick Kouwenhoven. Van Joh. Seb. Bach zingt hij: „Ich liebe Jesum alle Stund". Verder staan nummers op het programma van componisten als: H. Schouwman, T. Turton en H. Percy Smith. De vertaling van deze nummers wordt op het programma vermeld. Bob van Stempvoort zal weer het or gel bespelen. Hij wordt muzikaal bij gestaan door de heren trompettisten De Jong en Stunnenberg. Ais solo nummer speelt Van Stempvoort de fan tasie over de Avondzang: ,,'k Wil U o God mijn dank betalen". Dit in een bewerking van Feike Asma. Aan dit Appèl gaat een kwartier samenzang vooraf. Zowel jongeren als ouderen zijn welkom. (Vervolg van pag. 1) Lettend op de situatie in zgn. EEG-ver- band valt, zo meen ik niettegenstaande al de moeilijkheden die zich blijven en voortdurend opnieuw presenteren te moe ten wijzen op enige vooruitgang wat het economisch terrein aangaat. Het wil mij voorkomen dat daarbij een al te gefor ceerd streven naar bindingen in politiek verband tevens gevaren kan oproepen, die bereikte economische resultaten weer dubieus zouden kunnen maken. Bezien we de economische situatie in ons vaderland mevrouw, mijne heren, een begrip, gode zij dank, nog steeds met wezenlijke inhoud en een zaak van niet ic onderschatten waarde en op eigen gemeentelijk territoir dan mag er nog sprake zijn van een optimistisch geluid. Zeker geldt dit voor de grote, brede mas sa. Deze veroorlooft en kan zich uitgaven veroorloven, niet in 't minst in de zgn. consumptieve sfeer, welke een aantal ja- icn geleden, welke de ouderen onder ons zich zeker herinneren, voor ondenkbaar v erden gehouden. Wel moet hierbij be dacht worden, en een ieder ik her haal e en ieder moet er van doordrongen zijn, dat in dit ondermaanse niets voor niets wordt verkregen. Ik heb wel eens de vrees, dat men onvoldoende beseft, dat die opwaartse lijn niet kan blijven door lopen indien we hoofd voor hoofd niet ons geven of blijven geven met alle kracht die in ons is aan de taak waarvoor we zijn gesteld. Zij, die als 't ware dagelijks geconfronteerd worden met de toenemende buitenlandse concurrentie kost het geen moeite om zich dit te rea- liseren. Bij al ons streven om de sociale voor zieningen op een zo hoog mogelijk plan te brengen en wie zou daar op zichzelf tegen zjjn moeten we niet uit 't oog verliezen, dat die voor zieningen tenslotte niet als een milde regen uit de lucht komen vallen doch verdiend moeten worden en dan niet door deze of gene werker, maar door alle werkers niemand uitgezonderd. Terdege en voortdurend moeten we be denken, dat het buitenland (hoe sterk is ons Veenendaals industrieel- en handels leven daarop georiënteerd) in zijn stre ven om een zo groot mogelijk stuk van de wereldkoek te bemachtigen, ons niet zal sparen uit overwegingen van menslievend heid en zeker niet omdat de sociale voor zieningen hier op zulk een hoog niveau staan. Zag ik me genoodzaakt in het begin uw aandacht te bepalen bij het verlies dat we leden onzer gemeentelijke medewer kers, het is me een reden tot vreugde te memoreren, dat een zestal hunner mocht herdenken hier 25 jaren in ge meentedienst werkzaam te zijn geweest en nog werkt. Het betreft de heren: Van Manen, Slieker, Van Stuijvenberg, De Rooi, Van de Weerdhof en Hasselaar. In deze toon van opgewektheid past de vermelding van het feit, dat we inmiddels het tal van 25.000 inwoners overschreden hebben. Dit houdt in, dat b(j de volgende raadsverkiezing uw college met een 2-tal leden zal moeten worden uitgebreid. Sprekend over uitbreiding memoreer ik eveneens met genoegen, dat ik ook dit jaar weer een aantal nieuwe zaken, uitin gen van vooruitgang, mocht openen. Met zeker niet minder vreugde laat ik de vermelding volgen o.a. van het gereed komen van de kerk voor de Gereformeer de Gemeente, de nieuwbouw t.b.v. de Ned. Protestanten Bond, de ingebruikname van het Bejaardencentrum „De Engelenburgh". het complex van de Chr. Lagere Tech nische school „Talma", de opening van 't gymnastieklokaal aan het Dr. Slotemaker de Bruïneplein en de Chr. Nationale school III. Een niet geringe verbetering was ook het in gebruik nemen van een nieuw gebouw voor de vleeskeuringsdienst. Door een goede en aangename samenwerking met de naast en iets verder liggende gemeenten in de kring, kon dit worden bere'kt. Dankzij de niet te onderschatten goede verhoudingen met onze buurgemeenten Rhenen en Amerongen kwam ook in 't afgelopen jaar de Logopedistische dienst van de grond en kwam een deugdelijke, reeds veel te lang achterwege gebleven riolering voor het Julianaziekenhuis tot stand; de definitieve plaats voor het ge bouw en bijbehorende werken van de te stichten rioolwaterzuiveringsinstallatie werd bepaald en het daarvoor nodige ter rein in eigendom verkregen. Ik neem aan dat de aanbesteding dezer laatst genoemde werken in de maand september van dit inmiddels begonnen jaar kan worden te gemoet gezien. Onder het hoofdstuk verkeer vallen te vermelden de aanvang van de bouw van de brug over het Omleidingskanaal, en de goedkeuring inmiddels van de aanbeste ding van de twee bruggen in het Schrij verspark-Engelenburgcomplex. Niet minder belangrijk waren de twee nieuwe spoorwegovergangen die in over leg met de directie van de Ned. Spoorwe gen konden worden aangelegd. Terecht heeft in brede kring het ge reedkomen van het sportcomplex Pan huis de aandacht getrokken. Dat enige ingezetenen geheel belangeloos zich beschikbaar stellen om als bestuur van de Sportstichting te fungeren ver meld ik met grote waardering. Naast de herziening en aanvulling van sommige verordeningen werden nieuwe in het leven geroepen. De zgn. specifieke grondspeculanten zullen één dezer ver ordeningen niet bijzonder waarderen zo vermoed ik, hetgeen dan een bewijs mag worden geacht voor de noodzakelijkheid daarvan. De omzetting van de afdeling Maat- schappciyke Zorg tot een Gemeente- lyke Sociale Dienst moet worden ge zien als een goede aansluiting op de per 1 januari j.l. in werking getreden Algemene Bystandswet. Op één der laatste dagen van het oude jaar mocht ik het bericht van de rijks- goedkeuring voor de bouw van het nieuwe Raadhuis in ontvangst nemen en kon het werk aan een Veenendaalse onderneming als laagste inschrijver worden ge gund. Hiermede is dan het slot bereikt in de eerste fase van een zaak waarover ."aren in de Veenendaalse gemeenschap geschreven en gediscussieerd is, zonder dat ik hiermede wil zeggen, dat ik ver wacht, dat over de bouw van dit Raadhuis nu wel het laatste woord gesproken zal zijn Ik ben me er goed van bewust dat met het vorenstaande niet een volledige op somming is gegeven van alles wat in 't afgelopen jaar is bereikt en tot stand is gekomen binnen het direct gemeentelijk bestek en daar buiten, in onze gemeente. Buiten beschouwing heb ik gelaten het vraagstuk van de volkshuisvesting en de woningvoorziening, ook al, omdat ik in de twee voorgaande jaren uitvoerig aan dacht daaraan heb geschonken. Hieruit mag niet geconcludeerd worden dat ik dit vraagstuk niet blijft zien als 'n ernstige zo niet 't meest knellende. Daarmee zullen we de eerste jaren - 't spijt me dit te moe ten zeggen niettegenstaande anders lui dende uitspraken ook nog na 1970 ge confronteerd blijven, naar mijn mening. Te dezer zake volsta ik ditmaal met de opmerking dat er helaas in 't afgelopen jaar en 't komende jaar weer een groot aantal niet aan een woning geholpen kon den en kunnen worden, maar ook dat het aantal niet gering is van hen die zon der het nodig te hebben in de budget- post woninghuur uit overheidskas direct of indirect subsidie ontvangen, m.a.w „in de bedeling lopen". Niet minder bedenkelyk is het dat de directies van industrieële en andere ondernemingen moeten blyven erva ren, dat als zy hun bouwplannen klaar hebben en de financiële midde len ter beschikking hebben, niet kun nen beginnen met de noodzakelyke en gewenste bouw, doch maanden, zelfs jaren moeten wachten, op goedkeurin gen. Een toestand waarvan alleen het buitenland profyt heeft. Ik wil niet verhelen dat ik bewondering heb voor het blijvend incasseringsvermo gen van de duizenden en duizenden die terecht vragen om een woning en van de talloos velen om een bouwvergunning voor bedrijfsgebouwen. Deze harde reali teit geeft aan het zo vaak uitgesproken woord welvaarts(staat) een aspect, of moet gezegd worden inhoud, van aller beden- kelijkste aard. Andermaal en voor de zoveelste keer dringt zich de vraag op hoe het elders wel kon worden opgelost, waar men zeker niet minder met verwoestingen van de zelfde aard en oorzaken van dezelfde oorsprong te maken heeft gehad en of in ons land dan sinds de bevrijding t.a.v. deze vraagstukken niet een verkeerde weg is gekozen. Ziende naar hetgeen gedaan moet wor den, staat helaas vast, dat wij. bij onze pogingen om het nodige te doen verrichten een aantal belemmeringen op onze weg zullen vinden. De handen van de gemeen te-besturen worden steeds meer gebonden. Voor sommigen mag het misschien een troost zijn dat het aan verklaringen in zake het nut en de noodzakelijkheid van een zo groot mogelijke gemeentelijke automonie en vrijheid niet heeft ontbro ken, terwijl met zekerheid valt te voor zeggen dat dit ook voor de toekomst het geval zal zijn. Ik meen me te herinneren, dat ook ons gemeentelijk bestuur nog een voorbeeld van de uitwerking van dat beginsel in een niet geheel reukloze sfeer te boeken heeft gehad Eén en ander neemt niet weg dat wij met kracht zullen en moeten blijven streven naar een tot stand koming van een overdekt zwembad - vanaf mijn komst in de gemeente heb ik u gezegd dit te zien als een aangelegenheid van hoge orde, juist omdat van jong tot oud ieder daarvan het profijt zal hebben, de sport hal, de verbetering van de (hoofd)ver- keerswegen en aanleg van andere wegen en het gereed maken van het plantsoen. Wijzigingen, aanvullingen van en nieuwe uitbreidingsplannen zullen de aandacht van de betrokken commissies uit uw Raad en van uw Raad zelf zeker vragen. Het wil mij voorkomen dat het bouwen van een brug die 't Ruisseveen en de om geving daarvan een betere verbinding met het centrum zal geven niet te lang meer op zich zal moeten laten wachten. Een dergelyke voorziening zou niet alleen van belang zyn voor al de be woners ten westen van het Omlei dingskanaal maar ook voor anderen, die uit die omgeving in ruime zin met name ook in de vakantieperiode naar Veenendaals winkelareaal willen. Te verwachten valt dat ook dit jaar uw Raad te maken zal krijgen met po gingen om voorzieningen te treffen voor algemene jeugdzorg. Voor zover 't gemeentelijk bestuur er bij betrokken is zal uit den aard der zaak medewerking bij de te verwachten nieuw bouw van het Chr. Lyceum op zijn plaats zijn; hetzelfde geldt voor die van een tweede huishoudschool. Beide hoognodige uiterst nuttige voorzieningen. Op grond van het tot dusver ervarene, mevrouw, mijne heren, durf ik uit te spreken, als God ons de gezondheid en kracht wil schenken, dat het voornemen zeker aanwezig is om gezamenlijk in ver draagzaamheid en eensgezindheid ons weer in te zetten voor onze gemeente en haar bevolking. fit RUIMT OP VEENENDAAL VE Van donderdag 21 t.e.m. woensdag 27 jan. Elke avond 7.30 uur. Zaterdag 7 en 9 uur. Zondag 3 en 7.30 uur. DINSDAGS IS ONS THEATER GESLOTEN Plaatsbespreken dagelijks 'van 1 tot 2 uur aan de kassa, 10 cent, ook telefonisch, nr. 2376. VENDELSEWEG - VEENENDAAL - TEL. 2378 Allerminst indien er voor zorgt dat Uw op „peil" la, Kan dut later kosten en moeite Deapareo. Wilt u drukwerk met nieuwe frisse Ideeën? Mogen wö dan eens offerte maken? Bel nu en wtl komen direct DRUKKERIJ Parallelweg 10 Veenendaal Tel. 08388-2022* Plaats een vraag en aanbod-advertentie 1-10 woorden f 1,50 elk woord meer 10 cent Parallelweg 13 Telefoon 2022 Ik besluit met de wens uit te spreken dat ook by onze ingezetenen besef aan wezig is van de hoge waarden, die wy als deel van het Nederlands volk in vryheid onder het huis van Oranje mogen beleven, zodat een stylvolle herdenking van allen die gevallen zyn en een eensgezinde goede viering zal plaatsvinden van de herdenking van het 20c jaar onzer bevryding. Hoewel 12'/* jaar geen jubileum is dat op officiële en grootse wijze wordt ge vierd kan het in de jonge Rhenense parochie zeker als een mijlpaal worden gezien. Daarom hoopt men tot een pas sende herdenking te komen. Kerkelijk zal deze herdenking bestaan uit een speciaal voor de gelegenheid uit dank baarheid op te dragen H. Mis op zon dag 28 februari. Direct daarna zal een receptie worden gehouden, bij zacht weer in de hal van de St. Cunerakerk bij koud weer in de kerk zelf. Wanneer allen medewerken hoopt men eventueel ook voor de jeugd nog wat te kunnen doen. De zomervakanties voor de openbare scholen zijn voor Rhenen stad voor 1965 als volgt vastgesteld: Kleuter- en lage re scholen van 17 juli tot en met 23 augustus v.g.l.o.-school van 17 juli tot en met 30 augustus; u.l.o.-school van 10 juli tot en met 30 augustus. Voor zover de ouders hun vakanties zelf kunnen regelen kunnen zij dan re kening houden met de vakanties van hun kinderen. Het Nut heeft met de donderdag j.l. gegeven avond over Yoegoslavië veel succes gehad. Dat de belangstelling voor het Nutsprogramma stijgende is, mocht ook nu weer blijken. Met moeite heeft men alle bezoekers een plaats in de raadzaal kunnen ge ven. Het was dan ook wel de moeite waard wat mevrouw De Bock-Luiting over het land van Tito vertelde en liet zien. Vooral het visuele maakte deze avond grote indruk. Een serie prachtige dia's onderstreepte de cau serie van mevrouw De Bock, die, zoals in de loop van de avond bleek, bij zonder goed thuis is in Yoegoslavië. Vele aspecten van dit land in op bouw passeerden de revue, en dit ge beurde op dusdanige wijze dat men na afloop het idee had het land persoon lijk bezocht te hebben. Na de pauze werd een film gedraaid hoofdzakelijk betrekking hebbende op folkloristische feesten en gebruiken. Overigens moet gezegd worden dat de tentoonstelling van Yoegoslavische volkskunst veel aftrek had, en in grote mate bijdroeg tot het succes van deze avond. „MENS ZAL PLANETEN NOOIT IN BESLAG NEMEN" Op uitnodiging van de SGP kiesver eniging te Ederveen hield Ds. H. J. C. Zwijncnburg uit Gouderak donderdag avond een tydrede in de School met de By bel aan de Schras. De voorzitter, de heer v. d. Bom, liet zingen Ps. 25 6 en las een gedeelte uit Genesis 11. Ds. Zwynenburg nam daarna het woord en wees op de donkere tyden waarin wy leven. Het geloof maakt plaats voor onge loof, aldus spreker. Velen menen met een eigen godsdienst en goede werken in de hemel te komen. Als men de rouwadvertenties in diverse kranten leest, zijn er zeer velen, die met een gerust geweten de dood tegemoet gaan. Echter een hemelvaart, zonder vooraf een hellevaart is volgens Gods Woord niet mogelijk, aldus ds. Zwijnenburg. Velen menen dat Jezus een Verlos ser is voor allen en verwerpen geheel het stuk der uitverkiezing, hoewel de Bijbel er herhaaldelijk over spreekt. Men meent ook dat zij, die een be keerde vader of moeder hebben of ge had hebben, zomaar worden opgeno men in het Genadeverbond, van de veronderstelling uitgaande dat genade erfgoed is. Een godsdienstige opvoe ding. hoe zeer ook te prijzen, geeft echter nog geen zaligmakende genade, aldus spreker. De mens wil God van de troon ha len en zelf daarop plaats nemen. De torenbouw van Babel herhaalt zich in een moderne vorm door de ruimte vaart. Men wil de ruimte, ja zelfs de hemel veroveren. De Heere heeft ech ter de aarde gegeven voor de bewoning door de mensen en nooit zal het de mens gelukken de planeten in beslag te nemen, aldus ds. Zwijnenburg. Vanwege deze en andere zonden wijkt de Heere, gelukkig nog niet volledig. Ook vanwege het samengaan van pro testanten en room-katholieken in wel ke vorm dan ook, werden waarschu wende woorden gesproken. Met de woorden: Wij gaan een droeve, bange en kommervolle tijd tegemoet, besloot spreker zijn tijdrede die met veel aan dacht werd gevolgd. Er zijn vele octrooibezitters, welke een octrooi hebben gekregen voor nieu we apparaten en die deze uitvinding niet weten te exploiteren of althans slechts gedeeltelijk of plaatselijk daar zij niet over de nodige relaties beschikken in het buitenland. Deze oc trooien kunnen belangrijke bedragen opbrengen aan diegenen die in kontakt kunnen komen met buitenlandse indus triëlen, zo dezen bereid zijn die uit vindingen in productie te nemen of er de nodige kapitalen in te beleggen. Het is jammer dat vele uitvinders, wel ke veel geld uitgegeven hebben voor het bekomen van een octrooi, zich niet meer de moeite geven om hun vindingen aan de man te brengen. Met het doel deze uit vinders te helpen, organiseert de Syn- dikale Kamer voor Bescherming der Uit vinders (secretariaat: Defasqzstraat 109 te Brussel) elk jaar het Internationaal Salon voor Uitvinders, dat in zijn soort het belangrijkste is in heel de wereld. Tijdens het eerstkomende Salon, dat van 5 tot 14 maart 1965 in de Belgische hoofdstad zal plaatshebben, zullen meer dan 1.000 uitvindingen van het jaar, en uit 19 landen afkomstig, te koop aange boden worden aan de 150.000 kopers, die het Salon jaarlijks bezoeken. Deze kopers welke uit 17 landen komen, waaronder de USA, kopen er elk jaar meerdere honder den octrooien en licenties voor bedragen gaande van 50.000 B.Fr. tot 8 miljoen B.Fr., zoals het geval was voor een Engel se uitvinder. De octrooibezitters hetzij handelsfirma's of onafhankelijke uitvin ders welke hun uitvindingen wensen te vehandelen op internationaal gebied, wor den verzocht zich zo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met de Syndikale Kamer voor Bescherming der Uitvinders waar zy alle mogelijke inlichtingen kun nen bekomen. Ook het Bureau voor Uit vinders, „Nillmij"-gebouw, Rokin 9-15 te Amsterdam kan inlichtingen en inschrij vingsformulieren verstrekken.

De Vallei | 1965 | | pagina 6