Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Vraagwie draagt zwaarste lasten in t bedrijf FORUMAVOND IN DE KORENBEURS ZEER DRUK BEZOCHT HOOFDPRIJZEN VAN „GEHEUGEN- TEST" UITGEREIKT Kontaktgroep Elster winkeliers heeft drie wensen Twee-jarig bestaan chr. plattelands vrouwen- en meisjesver. afd. Overberg Amerong en Agenda OPENING Van wie? SLECHTS TWEE ANTWOORDEN IN CONCRETO ELST Waterleiding in deze streek NIET duurder OVERBERG itilltil'LWHl EDERVEEN RENSWOUDE Aanvang bouw Rioolzuiverings installatie Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel WIST U 39e JAARGANG VRIJDAG 22 JANUARI 1965 Nr. 6 Bedaktle en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 lflnen) - Giro 563427 Bedaktle: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" ln plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent De voorzitter van de Stichting „Evan gelie en Industrie" de heer H. Becker las een Bijbelgedeelte en heette allen welkom in 't bijzonder Ds. v. d. Wal, secr. van de Centr. Raad van de lande lijke stichting. Hierna werd de vraag door de forumleider Ds. A. Terlouw aan de orde gesteld. Het forum, be staande uit de heren A. Blankespoor, E. van Hal, C. Smit, H. G. Hey, M. van Schuppen, Ds. A. Vroegindewey en ds. A. Terlouw kreeg voor de pauze wei nig gelegenheid om tot het wezen van de vraag door te dringen, omdat de vragenstellers zich op zijpaden bewo gen en o.a. de structuur en opbouw van de onderneming, en de eigendoms- vraag in het midden brachten. Concreet Vanuit de vergadering werd het Bij belwoord „Draagt elkanders lasten" als uitgangspunt genomen en gevraagd hoe de vakbonden, de kerk of de directie deze opdracht wilden realiseren. De heer H. G. Hey repliceerde en stelde vast dat dit Schriftwoord niet beperkt blijft tot de situatie in een bedrijf, maar geldt voor alle terreinen des levens. De heer Hey. wilde de vraag praktisch bezien en een concreet antwoord geven. Wie draagt de zwaarste lasten? Die het dichtst bij de arbeid zitten en met name de voorwerkers, de ploegbazen, mees terknechten, die verantwoordelijk zijn voor de produktie en tussen twee buf fers inzitten dragen de zwaarste lasten. Zij zijn ook verantwoordelijk voor de goede bedrijfsverhoudingen. Zij dragen gezag en ze worden anderszins gecon troleerd. Moreel en geestelijk zijn ze de zwaarste lastendragers, aldus de heer Hey. Ds. A. Vroegindewey legde de nadruk op het samen dragen van de lasten De heer M. van Schuppen vond de positie van chefs en bazen moeilijk. De verantwoordelijkheid van de directie en de raad van commissarissen is groot omdat ze de gezinnen van de werkne mers op het oog moeten hebben. Deze zienswijze werd bestreden door de heer van Hal, die stelde dat de werkgever in eerste instantie denkt aan uitbreiding van zijn be drijf. Hij pleitte voor medezeggen schap van de arbeiders, al was het alleen maar in adviserende zin. De heer Blankenspoor vond de onwe tendheid van de arbeiders een belem mering. De werkgever zou de intelli gentie van de werknemer moeten be vorderen, door middel van scholings cursussen, maar in de praktijk komt er niets van terecht. De eigendomsv.raag: Van wie is de onderneming? was feitelijk buiten de orde, maar werd toch beant woord. De heer Hey stelde kort en bondig: „Van de eigenaar" en ging wat dieper in op de ondernemings vorm. De meeste directeuren zijn ook maar werknemers. De Raad van Aandeelhouders is in feite eigenaar. Wanneer men deze situatie zou aan tasten, dat is het afgelopen met verdere investering en industrialisa tie aldus de Heer Hey. De heer Blankespoor merkt in dit verband op dat het recht van de sterkste veelal geldt. Ds. Vroegindeweij meende dat noch de werkgever, noch de werknemer zich eigenaar kan noemen. Van God is het goud en zilver en het vee op duizend bergen", aldus de predikant. En wy zijn slechts rentmeesters. Het forum bleek het kort voor de pauze niet met elkaar eens, zodat men elkaar vragen ging stellen. De voorzitter Ds. Terlouw wees daar terecht op. Directer Na de pauze kwam de probleemstel ling beter uit de verf en bleef men niet aan de rand van het onderwerp zweven. Wie draagt de zwaarste las- dat de voorbereidingen voor de bouw van het Lyceum in volle gang zijn? dat het bestuur dezer dagen een aan tal schoolgebouwen in het land ging bekijken? dat men bezig is bestek en tekening te vervaardigen? dat dit nog enkele weken in beslag zal nemen? dat pas begin maart de plannen rond zijn? De door de Stichting „Evangelie en Industrie" georganiseerde forumavond op donderdagavond in Hotel De Korenbeurs was zeer druk bezocht, waaraan de pikante vraagstelling waarschijnlijk mede debet was. De in de vergadering neergeworpen vraag „Wie draagt de zwaarste lasten in het bedrijf" werd slechts zijdelings benaderd. Twee sprekers drongen door tot de kern van het on derwerp en beantwoordden de vraag concreet, vergezeld van een motivering. ten? De heer Smit, forumlid: Er zijn veel facetten, maar de werknemer is zwak beschermd en draagt een zware last. De heer Blankespoor citeerde een oudere plaatsgenoot en wees op de vele ergernissen, die de werknemer dage lijks tegenkomt. Dit vond hij een zware last. De heer van Hal vond dat de man, die de hele dag op z'n tenen moet Iepen het zwaar te verduren heeft. Of dat nu een arbeider, een baas of een directeur is. De heer van Schuppen had geen concreet antwoord gereed. Voor 60, 70 jaar terug was dit geen vraag. De werknemers uit de vorige eeuw hadden een zware last te dragen. Of dit deze tijd nog geldt kan de heer van Schuppen niet bevestigen. De heer Ester, districtsbestuurder van „Unitas" was eigenlijk de tweede die een antwoord in concreto gaf. De werknemer draagt de zwaarste last. Motivering: De mens is een beelddra ger Gods en dat compliceert dat hij belast kan en meet werden met ver antwoordelijkheid.* Zijn creatieve in zichten moeten tct ontplooiing komen. De wernemer krijgt in vele ge vallen geen gelegenheid zijn mens zijn te ontwikkelen, waardoor hij geestelijk een zware last te dra gen heeft. Tegen het einde van de vergadering kwamen de opmerkingen als een la wine op het forum af. Er werd cp ge wezen dat er gezonde arbeidsvreug de moet zijn en de vraag eigen lijk niet gesteld behoeft, te worden. Voorts werd het belang van een goede organisatie en communicatie bin nen de onderneming centraal gesteld. Zoals wij in de aanhef reeds vermeld den, beluisterden wij slechts twee con crete antwoorden op de gestelde vraag. Wij herhalen deze nog eens in 't kort. De heer H. G. Hey: De kadergroep, be last met de loop der produktie heeft de zwaarste last. De heer L. R. Ester: De werknemer, cmdat er geen beroep werdt gedaan op de in hem sluimerende lust tot scheppen en het dragen van verantwoordelijkheid. Tegen half elf besloot de voorzitter Ds. A. Terlouw de drukbezochte fo rumavond en eindigde Ds. A. Vroeg indeweij met gebed. Toevalligerwijs twee vrienden de winnaars Donderdag werden de twee hoofdpryswinnaars van de winkelzoekprijsvraag die voorkwam in ons blad van 22 dec. j.l. gelukkig gemaakt toen hen de prys werd overhandigd. Hierby kwam aan het licht dat de heer E. Spoon, die de transis- torjadio won samen met zyn vriend de heer D. J. van Barneveld de puzzel op loste. Laatstgenoemde kwam in het bezit van de tweede prys een electrisch scheerapparaat. Onder de betrekkelyk weinig goede inzenders waren die van de heren Spoon en van Barneveld en hun namen werden er uit getrokken, zonder dat onze Redaktie op de hoogte was van de vriendschap tussen de onderwijzer uit Rhenen en de boekhouder uit Veenendaal. Wij togen donderdag jHBHHHH naar het adres Cunera- weg 262 waar de heer JjE E. Spoon woont. De 25- :f§ iMBf® jarige onderwijzer op I Jk een lagere school in Op- heusden was niet ver- HE| onze komst, omdat hij het bericht uiteraard al had gele- mk 4 j|p' zen. Wel verrast was de A heer Spoon geweest toen h^ÊfëmÈkIf $p las een transistorradio was. Dit v. - i I '.r. i "A :vf wensen, want het ding |bl dat hij een of zes, mm zeven geleden aanschaf- wüïi''"'' ifi te, vertoonde tal van HHjW ||jjËgH| gebreken. En tja, het is toch weer een aardig BBBBjijftlltrir'1'' ilii^jlilBrmum vJlflll sommetje (ook voor een onderwijzer) om zich een nieuwe aan te schaffen. De heer Spoon vond Jiet dus geweldig en was zeer in zijn sas met deze hoofdprijs. Hij is al 15 jaar lezer van ons blad. Zijn wieg stond in het voormalige Ned. Indië. In 1950 kwam de familie in Rhenen wonen. De transistor werd direct in gebruik gesteld en opgewekte muziek zweefde de kamer in. Dit cadeau kwam op de goede plaats naar wij vermoeden. De heer D. J. van Barneveld troffen we op Groenelaan 25, in Vee nendaal. Hij kwam in het bezit van het uit geloofde scheerapparaat. De heer van Barneveld is een echte puzzelaar, want reeds eerder (hij meende van in 1959) won hij een prijs in een door ons blad uitge schreven puzzel. Deze puzzel was niet gemak kelijk vond de heer van Barneveld. die 25 jaar is en in Amerongen op kantoor werkt. Veel van de op de pagina voorkomende winkels kon ik thuisbrengen, want ik ben heel goed bekend in 't Veen. Maar met enkele had ik wel moeite. Het telefoonboek schijnt daarbij een goe de gids te zijn geweest.In elk geval heeft de heer van Barneveld een paar span nende uurtjes aan de puzzel besteed. Het was wel een heel gezoek, maar juist dat secure werk trekt me aan. De heer v. Barneveld woont met zijn vader op bovenstaand adres. Hij leest al jaren „De Vallei" en let goed op wat erin staat, dat konden we wel merken. Ook de heer van Barneveld was blij met zijn prijs, al is het mogelijk dat hij het apparaat zelf niet gebruikt omdat hij er al een had. Hij is echter vindingrijk en wist hier ook wel een goede oplossing voor te vinden. De overige prijswinnaars krijgen hun prijzen spoedig thuisgestuurd. De heer E. Spoon en zijn moeder bewonderen de prijs gezellig zittend in de huiskamer. Eén onzer medewerkers reikt de heer van Barneveld de gewonnen prijs over. BREIGOEDERENINDUSTRIE GELIQUIDEERD Naar wij vernamen heeft de directie van Kieviets breigoederenindustrie bij het Gewestelijk Arbeidsbureau een ont slagaanvrage voor haar gehele perso neel ingediend. Liquiditeitsmoeilijkhe den zouden de oorzaak zijn. Het schijnt dat de directie van dit bedrijf de vak organisatie tevoren NIET van hun be sluit in kennis heeft gesteld. Op het bedrijf werken 15 tot 20 personen, meest meisjes. De Nederlandse reis- vereniging heeft zomer liefhebbers laten water tanden! FLINKE BELANGSTELLING VOOR FILMAVOND NED. REISVERENIGING Maandagavond werd onder auspiciën van de Ned. Reisvereniging een film avond georganiseerd in de bovenzaal van hotel „De Korenbeurs". Er be stond een flinke belangstelling voor deze filmavond. Voor de pauze werden een aantal in teressante reisfilms vertoond waarbij bijzondere aandacht werd geschonken aan de steeds meer in zwang komende vliegreizen o.a. naar _Mallorca, Yoego- slavië enz. Na de pauze keek het publiek ge boeid toe bij de vertoning van de prachtige film „Ein traum", een kleu renfilm over het land Salzburg. Dit prachtige stukje Oostenrijk werd in haar volle glans en glorie op het witte doek gebracht. Het was een zeer in teressante en leerzame filmavond, waarbij de gedachten van de aanwe zigen al een maand of vijf verder wa ren, n.l. bij de komende vakanties 1965. Ter aanvulling op een vorige week door ons gelanceerd bericht dat de waterleidingtarieven worden verhoogd deelde men ons mede dat dit besluit wel in Utrecht gevallen is, maar NIET geldt voor het rayon Veenendaal, Scher penzeel. Woudenberg, Renswóude, Overberg, Maarn dat voorzien wordt door de N.V. Veenendaalse Waterlei ding Mij., het streekwaterleidingbedrijf in de Gelderse Vallei. Hiermede vervalt, althans voor wat onze streek betreft, het gestelde in een elders in dit blad opgenomen ingezon den stuk. De verhoging geldt dus voor een deel van de provincie Utrecht, maar NIET voor het bovengenoemde gebied. J.l. woensdagavond heeft de C.P.B. afd. Overberg haar jaarvergadering ge houden. Met het ook op het 2-jarig bestaan droeg dit een meer feestelijk karakter en er kon dan ook van een goede opkomst gesproken worden. Na de gebruikelijke opening heette de presidente mevrouw Henken allen van harte welkom, waarbij zij de wens uitsprak, dat het een prettige avond zou worden met elkaar en voor elkaar. Na het voorlezen van het jaarverslag door de secretaresse mevrouw Doornenbal, waaruit op overzichtelijke wijze het verenigingsleven naar voren kwam, werd deze onder dankzegging goedgekeurd. Uit het financieel verslag van de penningmeesteresse mevrouw Rege ling bleek de vereniging ook in dit op zicht niet slecht gevaren te zijn, gezien de nogal vele aktiviteiten over het afge lopen jaar. Tevens werd bekend gemaakt dat de pakjes-aktie, gehouden ter gelegenheid van de Bondsdag in de Westerkerk te Utrecht f 198,50 had opgebracht. Mevrouw Koopman bracht als afge vaardigde van de afd. Overberg in 't kort verslag uit over deze dag. Hierna volgde afhandeling, van de huishoudelijke zaken, waarbij het be stuur voor het voorjaarsseizoen de vol gende punten op haar programma heeft staan: 1. 23 februari: Vergadering met demon stratie door Conimex en Heineken's Bierbrouwerijen; 2. 11 maart: Bondsdag in de Prins Bernhardhoeve te Zuid-Laren. Spre ker Ds. K. J. Venema uit Hoogeveen. Een gedeelte van de dag zal door de NCRV opgenomen en uitgezonden worden als klankbeeld. 3. 3 mei: Gecombineerde vergadering van de afd. Woudenberg en Overberg, te Woudenberg. Verzorging van de ze avond zal geheel door beide af delingen geschieden. Aan deze avond De kontaktgroep van de Elster se Win keliers heeft een circulaire verspreid onder de bevolking van Eist en lngen. Hierin staan nog drie wensen voor het nieuwe jaar 1965 en wel: 1. Veel meer woningen en industrie in Eist; 2. Een veel betere straatverlichting vooral de gehele Rijksstraatweg; 3. Een aula op het kerkhof (zeer no dig). De kontaktgroep verheelt niet dat er nog meer wensen in Eist en lngen zijn. Men verzoekt het publiek de wen sen kenbaar te maken waarop dan pu blicatie in het orgaan zal volgen en dan hoopt de kontaktgroep maar dat de betreffende instanties er de nodige aan dacht aan willen schenken. Door hartverlamming getroffen Naar wij vernamen, is onze plaats genoot, de heer K. v. d. B. aan de Dwarsweg, afgelopen woensdag dood aangetroffen, waarschijnlijk door een hartverlamming. Al jaren leefde hij wat teruggetrokken .als vrijgezel met zijn zwaar gehandicapte zuster. Voor onbekenden was hij erg gesloten, voor bekenden gemoedelijk. Al enige tijd liggen de verhoudingen tussen bestuur en leden van de Winke liersverenging nogal moeilijk. Het bestuur verweet de leden niet voldoende over te hebben voor de akties die nodig zijn voor het bevorderen van het welzijn van de plaatselijke middenstand. Zo was bij de lichtweken van 1964 een tekort ontstaan. In een vergadering van de vereniging werd besloten het tekort over de leden om te slaan. Dit kwam neer op f 25,per lid. Een aantal leden weigerde dit bedrag te voldoen. Het bestuur heeft hieruit de conse quenties getrokken en besloot en blok af te treden. Er is nu een voorlopig bestuur ge kozen, bestaande uit de heren M. J. van Prattenburg, G. L. Kroeze, J. H. Visser en J. Overdijk. Het is jammer dat deze voorheen zo bloeiende vereniging op de ze wijze uiteen dreigt te vallen. Het is tcch in het belang van de winkeliers in de eerste plaats dat er een eensgezinde organisatie bestaat. Door gezamenlijke aktie kan men iets bereiken. Ook voor de bevolking is deze gang van zaken teleurstellend. Niemand is er mede gediend. Ook voor de consument is een goede middenstandsorganisatie van groot belang. Het is daarom van harte te hopen dat er uiteindelijk toch nog een modus wordt gevonden waarop samenwerking mogelijk is. Gedurende de 12 jaar dat de vereni ging bestaat werd deze geleid door de heer J. Knoppers. Ondanks zijn hoge leeftijd heeft de heer Knoppers dit werk met groot enthousiasme gedaan. Voor hem betekende dat het offeren van veel tijd en inspanning voor de gemeen schappelijke zaak. JfMMMé WftNDKLOKKtN voor betera uurwerken mm i Het echtpaar v. d. Berg-van Vendeloo uit Eist, dat .dinsdag haar 55-jarige bruiloft vierde werd door velen ge lukgewenst. Het was de hele dag een komen en gaan van personen, die het echtpaar kwamen feliciteren, 's Avonds tussen 7 en 8 uur werden de heer en mevrouw v. d. Berg verrast door de komst van Rhenens burgemeester Jhr. Mr. Bosch Ridder van Rosenthal, die in gezelschap was van de gem. secre taris de heer Pieters. Beiden brachten hun felicitaties over in hartelijke woor den. Vorige week werd de heer v. d. Berg, eveneens op hartelijke wijze ge huldigd bij zijn afscheid van de Brand weer die hij meer dan 45 jaren diende. FIETSENDE KNAAP KREEG HERSENSCHUDDING BIJ AANRIJDING Dinsdagmorgen fietste de 9-jarige jongen van B. op de Hoofdweg en lette bij het omkeren niet op het verkeer. Hij werd aangereden door een perso nenauto, bestuurd door de heer van K. uit Lunteren. De knaap liep bij de val een hoofdwond en een hersenschud ding op. Hij werd naar de ouderlijke woning overgebracht. zal een feestelijk tintje gegeven wor den. De presidente las een van het Hoofd bestuur te Utrecht ontvangen Kerst en Nieuwjaarsgroet voor, waarna een bijbelquiz gehouden werd o.l.v. mevr. Doornenbal. In de pauze vond onder het genot van een kopje koffie kascon trole door de dames van Engelenhoven en Haaksman en uitreiking van de loot jes plaats. Het zakelijke gedeelte van deze avond werd hiermede afgesloten. Verschillende voordrachten en schets jes volgden elkaar op, afgewisseld door het zingen van liederen. Een en ander werd geheel door eigen leden verzorgd en gaf vaak aanleiding tot grote hilari teit. Mevrouw Henken las een reisbe schrijving voor van de eerste vakantie, die zij met haar man voor het eerst had genoten nadat zij inmiddels 10 jaar getrouwd waren. De tocht ging naar Heidelberg, waarbij bleek, dat zij on derweg van alles beleefd hadden. Zo als aan alles kwam ook hier weer een einde aan en na de rondvraag bedankte de presidente allen voor hun opkomst en zij die er aan hadden meegewerkt, deze avond te doen slagen. Wel wees zij de aanwezigen erop, dat het uiteindelijk God was, die dit alles gaf. Mevrouw v. de Leeden ging voor in gebed. Achter de gemeentebegraafplaats van Renswoude heeft de Aannemersfirma Schmiemann een bouwkeet geplaatst. Van hieruit zullen de werkzaamheden m.b.t. de bouw van de rioolzuiverings installatie gedirigeerd worden. Met 2 draglines begonnen met graven. REN S WOUDEN AAR GEWOND Dinsdagmorgen botste de bromfietser de heer O. uiL Renswoude tegen een auto van de heer V. uit Ede, die op de Maanderbuurtweg onder Ede bij het verlaten van een erf achteruit de weg opreed. Tijdens deze manoevre bleef de motor stilstaan en de auto bleef dwars op de weg staan. De heer O., die niet op het verplichte rijwielpad reed, botste tegen de auto op. Hij kwam te vallen en moest met een hersen schudding naar het Julianaziekenhuis te Ede worden overgebracht. VEENENDAAL Vrijdag 22 jan. 8 uur geb. Elthe- to. Personeelsavond Aug. Sten man N,V. m.m.v. o.a. Ria Valk. Zondag 24 jan. n.m. 7.30 uur Jeugdappèl in Petrakerk. Spre ker Ds. J. Overduin. Onder werp: Is de jeugd van nu slechter? OVERBERG Maandag 25 jan. n.m. 8 u. Fees telijke heropening School met de Bijbel. 1 O j Makelaars- en Assurantiekanlooi BROUWER Kanaalweg 2 Veenendaal Telef 08385-2918 na nir Wï Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxatie»

De Vallei | 1965 | | pagina 1