ueenendaalse lirma exporteert voiNswagens naar imerixa R0SELLA Nieuwjaarsrede burgemeester van Amerongen CHiVeOLET Purol Setter Set NYLONS Boren, boren, almaar weer boren TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 22 JANUARI 1965 Nr. 6 -is •a •a •a -a -n ^x <tx H- VOORDELIG Ombouw Snel Ombouw geschiedt te De Klomp Grote vraag in V.S. naar kleine wagen Sedert twee jaar exporteert de N.V. de Ruiter te Vee- nendaal behoorlijke aantallen nieuwe Volkswagens naar de Ver. Staten van Amerika, waar grote vraag is naar de ze geriefelijke, voordelige, kleine wagen. N.V. de Ruiter verzorgt de ombouw van de in Duitsland ingekochte wa gens op een terrein te De Klomp. De wagens moeten vol gens Amerikaanse voorschriften worden toegerust met veiligheidsglas, mijlentellers, andere koplampen en dub bele bumpers. Op zekere tijden verschijnen dan grote trailers te De Klomp waarop de auto's bij tientallen wor den geplaatst om daarna via de havens van Antwerpen of Rotterdam naar de V.S. te worden getransporteerd. Is een kwaliteitsregeling voor eieren op de binnenlandse markt vereist? In nieuwste kleuren KIEST U BIJ: Fa. L. HEY STEEDS MEER WONINGZOEKENDEN 5000c inwoner f 280.000,spreekt duidelijke taal. Premicwoningen Overberg Dorpshuis Zwembad H II V.A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE STICHTING GELDERS STUDIEFONDS STUDIETOELAGEN Snuif en wrijf dient heel de huid Bonbon Allergisch Schril contrast: ouder wetse en moderne ver voermiddelen. •a De N.V. de Ruiter heeft een groot afzetgebied want de Volkswagens worden door praktisch alle staten van Amerika dedistribueerd. Er be staat een grote vraag bij de Ameri kaanse consument voor dit type wa gen. De Amerikanen produceren zelf V/s miljoen auto's per jaar, waarvan 90% bestemd is voor bin nenlands gebruik. De 280.000 Volks wagens, die jaarlijks het land bin nenkomen betekenen dus maar een fractie van de gehele omzet. De Volkswagens, die door de N.V. de Ruiter naar Amerika worden ver zonden zijn slechts korte tijd onder weg. De Scheepvaartmij. die het vervoer verzorgt, zorgt tevens voor het vervoer te land. Deze maat schappij beschikt over 40 grote trai lers. Alvorens op de grote trailers te worden geplaatst worden de Volks wagens op het terrein te De Klomp gereed gemaakt voor de toestanden zoals die in de V.S. gelden. Er ko men dubbele bumpers aan de wa gen en de voorruit wordt van een speciaal veiligheidsglas voorzien. Men kent in Amerika niet het hier gebruikte „korrelglas", maar tussen twee lagen glas wordt een stuk mica ingevoegd, waardoor breken van de ruit praktisch uitgesloten is. Ook moeten de wagens andere koplam pen hebben en de kilometerteller wordt uiteraard een mijlenteller. Sinds september van het vorig jaar worden al deze werkzaamheden in de omgeving van het Spinnemeer uitgevoerd." Het transport naar Antwerpen gaat bijzonder snel. In een paar uur tijds zijn de wagens aan boord .van het schip. De douane controleert dan het nummer van het chassis en der gelijke, want de wagen moet nieuw zijn. Kneusjes behoren niet tot de handelswaar van N.V. de Ruiter. Het is een imposant schouwspel de tientallen wagens te zien vertrek ken. Menige inwoner van De Klomp of Ederveen bleef even stilstaan om het machtige transport gade te slaan. Zolang de markt in Amerika gun stig blijft wil de N.V. de Ruiter nog vele Volkswagens gebruikklaar ma ken en per schip over de „grote haringvijver" verzenden. Belgische chauffeurs brengen dit transport naar Antwerpens haven. De minister van landbouw en visserij heeft besloten, een commissie in te stellen voor advies over de vraag, of een rege ling op wettelijke grondslag moet worden totstandgebracht, waarbij kwaliteitseisen aan het voor de binnenlandse afzet be stemde ei worden gesteld. Indien de ad- viescommisie deze vraag bevestigend be antwoorden zal, dient zij tevens een voor stel te doen over de vorm en inhoud van bedoelde regeling, alsmede over de wijze, waarop de uitvoering zou kunnen worden gefinancierd. In tegenstelling tot de situatie bij het Nederlandse export-ei, is er voor het ei voor binnenlands gebruik geen sluitend geheel van eisen t.a.v. kwaliteit, gewicht, sortering, e.d. Bij het probleem, dat de adviescommissie zal bestuderen, gaat het om handelskwaliteiten van het ei en uit drukkelijk niet om volgsgezondheidsas- pecten. Met de instelling van de advies commissie tracht minister Biesheuvel te komen tot klaarheid met betrekking tot de kwaliteitsaspecten van de afzet van eieren. De 11 leden tellende adviescommissie wordt voorgezeten door Ir. E. F. Gees- sink (inspecteur van de pluimveeteelt, ministerie van landbouw en visserij). Se cretaris is Mr. F. L. Stoel (secretaris van het Productschap voor Pluimvee en Eieren). vÊrVM I Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 Het zy mij vergund enkele gedachten te uiten ter gelegenheid van de jaarwisseling welke nog zo kort achter ons ligt. Het is langzamerhand in ons land gebruik dat in een Nieuwjaarstoespraak de gelegenheid wordt aangegrepen om het gemoed te ont lasten van die zaken die in het afgelopen jaar ieder tot teleurstelling en kritiek waren. Mag ik in afwijking hiervan in de eerste plaats de dankbaarheid tot uiting brengen voor het vele goede dat wij in deze gemeentelijke sfeer ondervonden. Aan burgerzin van de ingezetenen, aan medewerking en toewijding van hen die in dienst zyn der gemeente en aan begrip bij de bestuurders en ambtenaren van hogere organen en instellingen van zo velerlei aard, waarmede w jj kontakt hadden. Op 1 december 1964 stonden nog 134 woningzoekenden ingeschreven op de wo- ninglijst. Helaas is mijn spreekuur nog steeds voornamelijk gevuld door hen die in vaak schrijnende omstandigheden moe ten wonen. Het is een ontmoedigende er varing dat telkenjare de lijst van woning zoekenden weer groter wordt. Een aan zienlijk grotere toewijzing woningwetwo ningen en premiewoningen kon worden verworven mede doordat de gemeente tij dig in het bezit was gekomen van de no dige grond en doordat een combinatie project met een 12-tal premie-woningen de instemming van de volkshuisvesting verkreeg. Het nog steeds hanteren van een curve- prijs stelt de gemeente evenwel voor zeer moeilijke problemen bij de uitvoering van de toegewezen contingenten. Een soepeler beleid, mede door een grotere vrijheid der gemeenten, wat be treft de aanbesteding, is wel zeer ge wenst, temeer daar de kwaliteit der te bouwen woningen in een solide bouw- sfeer belangen zijn die naar mijn inzicht niet lager moeten worden aangeslagen dan een zo aanvaax-dbaar mogelijke huur. Grotere vrijheid zou ook zo welkom zyn bij het realiseren van de kleine woningen, de z.g. „Bogaers-woningen", al ontveins ik mij niet dat op langere termijn bezien al te grote stimulering van deze minimum-bouw stellig on gewenst is. Intussen zal vexmoedelijk in onze ge meente een aantrekkelijk project van 6 woningen in deze categorie binnen af zienbare tijd tot stand kunnen komen, waarbij speciaal gedacht is aan de alleen staanden die tot nu toe door het gebrek aan variatie in de bouw zo weinig gele genheid vonden in hun woningbehoefte zelfstandig te voorzien. Ook in deze streek wordt gepoogd met het expansieve en pluriform bouwbeleid van Minister Bogaers in zoverre mee te denken dat thans in gezamenlijk verband met de burgergemeenten een onderzoek wordt gedaan naar de mogelijkheid om te komen tot een zgn. „bouwstroom". Roelof Henken was onze 5000ste en te vens de baby van het jaar. Op 1 februari 1965 noteerden wij een aantal van 5101 ingezetenen. Nadere analyse van deze grootse netto aanwas (250 inwoners in een jaar) in onze geschiedenis leert dat de oorzaak voornamelijk gezocht moet wor den in een relatief groot aantal vestigin gen, een vestigingsoverschot van 178. Het in snel tempo realiseren van het uitbreidingsplan in hoofdzaak, maakte de tot standkoming van een herziening welke in augustus door de Raad werd vastge steld tot een belangrijk en niet te vroeg komende gebeurtenis. Grondaankopen blijven de basis van de ontwikkeling van de gemeente. Een kapitaalsinvestering in 1964 van Dat nu door de hogere organen het belang van het tijdig aankopen van grond zeer wel wordt ingezien stemt tot te vredenheid. De hoeveelheid energie welke bij het voeren van de onderhandelingen vrijkomt is echter enigszins tot ons leedwezen buiten verhouding groot. Helaas moest in het afgelopen jaar de Raad in 1 geval tot onteigening beslui ten. De eerste maal dat het in onze ge meente tot een dergelijk ingrijpend be sluit kwam leerde ons tevens dat bij de Jhr. Mr. O. R. v. d. Bosch daarbij nu eenmaal voorgeschreven wet telijke pi'ocedure door landelijke over belasting een zo grote mate van geduld moet worden opgebracht dat het onteige ningsinstituut zelve als een van de meest prijs opdi'ijvende factoren thans dient te worden medegerekend althans in de kleine gemeenten. Het is zeer te hopen dat mogelijkheden tot versnelling van de procedure gevon den woi'den. Het woonruimtebeleid stelt het college van B en W haast iedere weck weer voor problemen. Gaarne mag ik op deze plaats dank betuigen aan het onmisbare adviserende en vaak on dankbare werk van de woningadvies commissie. Door B en W werd een stringentere re geling ingevoerd bij vestiging in de ge meente in de zgn. vrije sector woningen, welke reeds bewoond zijn geweest. De indruk bestaat dat deze regeling aan haar bedoeling beantwoord. In het afgelopen jaar werd ook manifest dat de door de Raad in 1963 vastgestelde dooi'stromings-verordening tot een ver heugend aantal verhuizingen heeft ge leid en in een behoefte voorziet. Het is zeer te prijzen dat een steeds groter wor dende groep mensen ertoe zal durven be sluiten zelf het risico van de eigen wo ning te aanvaai-den. Het betere woongenot en de vorming van een eigen bezit maakt het aanvaarden van een wat hogere huur last in sommige gevallen niet alleen ver antwoord maar ook aantrekkelijk. Op deze plaats vermeld ik ook gaarne de prettige en regelmatige kontakten die wij in het afgelopen jaar hadden met het bestuur van de Woningbouwvereni ging. Een aantrekkelijke verbetering van een gedeelte der woningen van deze ver eniging aan de Prins Bernhardlaan kwam lot stand. Overleg met het bestuur is nog gaande over de totstandkoming van enkele pre mie-woningen in Overberg. Door de hoge rente-stand is het echter nog onzeker of voldoende gegadigden voor dit project kunnen worden gevonden, die bereid zijn een huur van f 125,per maand te be talen. Mochten er nog inwoners zijn die hun spaargeld renteloos „in de kous be waren" dan kunnen wij op aantrekkelijke wijze dit geld rentedragend maken en de woningnood in Overberg helpen ver lichten. Met instemming heeft het gemeente bestuur vernomen dat in Overberg vorderingspogingen worden gedaan om te komen tot een Kleuterschool. Waar mogelijk zullen wij deze pogingen steunen en ik acht het niet onmogelijk indien hiervoor nog in het komende jaar nadere beslissingen in de Raad ter sprake zullen komen, welke de totstandkoming van deze school mede mogelijk kunnen maken. De Bijzondere Lagere School te Over berg onderging in 1964 de zo hoogst nood zakelijke verbouwing en is inmiddels met grote vreugde door de leerkx-achten en kinderen in gebruik genomen. De belangrijkste gebeurtenis op onder wijs gebied was ongetwijfeld het besluit van de Raad om medewerking te verle nen aan de totstandkoming van een Bij zondere ULO-School. Ik ben ervan over tuigd dat een ULO-School in een grote behoefte zal blijken te voorzien en dat op het juiste moment op de juiste plaats een nieuwe inrichting van dit type in onze streek zijn intrede doet. Dat het met medewerking van het bestuur van het Verenigingsgebouw mogelijk zal zyn de start van deze school in het Dorpshuis te realiseren, stemt tot grote dankbaarheid. Met het Dorpshuis zijn we ook in het nieuwe jaar beland. Op 13 februari hoopt het lid van het college van Gedeputeerde Staten mevrouw U. Tellegen-Veldstra het gebouw waar ons gehele verenigingsle ven en ook het onderwijs met smart op heeft zitten wachten te openen. Met de officiële opening in zicht wil ik met een enkele kanttekening volstaan. De grotere ontplooiingsmogelijkheid voor het verenigingsleven, welke de ingebruikneming zal betekenen, brengt ongetwijfeld offers met zich mede, die schaduwen doen vallen over de begro ting voor 1965 van menige penning meester. Aan de andere kant hoop ik van harte dat beseft wordt welk een investering hier door de gemeente is verricht en dat deze investering zijn konsekwenties ook zal hebben voor de gemeentebegroting. Daarom twijfel ik er niet aan dat de nood zaak, maar ook de ï-echtvaardigheid van wellicht verschillende contributiever hogingen door onze inwoners zal worden aanvaard. Er staat een schitterende ont plooiingsmogelijkheid tegenover. 1964 heeft aangetoond dat onze gemeen schap inderdaad nog een dorpsgemeen schap is, waar burgerzin leeft. Ik zou het de meest hartverwai'mende ervaring in ons werk willen noemen. De bewijzen daarvan kwamen in de eerste plaats toen in korte tijd in het be gin van het jaar f 10.000,bijeen werd gebracht voor het verenigingsgebouw, welk bedrag bij de eigen middelen van de Stichting kon worden gevoegd, daarmee aan de subsidievoorwaarde van het Mi nisterie van Maatschappelijk Werk gevolg gevend. Nog vers in ons geheugen ligt de gran dioze prestatie van de Zwembadcommissie welke 31 augustus werd geïnstalleerd en reeds in december j.l. het indrukwekkend bewijs van het meeleven der burgerij be kend kon maken. Heel veel werk dat helaas mede afhan kelijk is van het in recordtijd afkomen van de nog ontbrekende vergunning en goedkeuringen, moet nog worden verzet, en het is ook goed om te realiseren dat de gemiddelde voorbereidingstijd van een zwembad 3 jaar is! Dit neemt niet weg dat het gemeentebestuur en zwembadcom missie alles zullen doen om een zo spoe dig mogelijke totstandkoming te bevor deren. De gaslucht van het NOVEGAS-drama dat wij beleefden in het begin van het jaar is nog niet geheel weggetrokken in deze zaal. Moge de spoedige ombouw der aardgas apparatuur door de Ned. Gas Maatschappij een nieuw energie-tijdperk ook in deze gemeente inluiden. De gemeente zal gaarne in positieve zin hieraan mee willen werken. Het gemeentelijk waterleidingbedrijf stierf op 1 oktober 1964 zijn concessie- dood, al is door het nog voortduren van een onderzoek in het kader der overname onderhandelingen met het WMN, het be drijf juridisch-economisch nog in leven. Moge de in het kader van de nieuw op te richten exploitatie-maatschappij Z.O.-Utrecht overgenomen maatregelen, welke een verbetering van de waterdruk tot doel hebben, de pleister zijn op de wonde van het wederom te loor gaan van een stuk gemeentelijke zelfstandigheid. Om 1965 hangt de twijfel van een aar zelende conjunctuele ontwikkeling. Bij de vele investeringen die wij in onze gemeente in de eerstkomende jaren voor de boeg hebben geeft die een onzeker ge voel. Moge in Utrecht en Den Haag steeds meer begrip gevonden worden voor de moeilijke positie van Amerongen, een in ontwikkeling relatief laat tot bloei gekomen gemeente in de Stichtse Lustwarande. Steeds groter wordt de vestigingsdrang in deze streek. Zelf verheug ik mij erop spoedig met m'n gezin hier te wonen, nu de fraaie ambtswoning bijna gereed is. Mogen wij in de gelegenheid worden ge steld in de komende jaren te zorgen om die voorzieningen, welke de onontkoom bare bevolkingsaanwas zullen moeten opvangen en begeleiden en er tegelijker tijd voor zorgend dat ons eigen karakter niet te loor gaat. Mag ik besluiten met U Heren wethou- houders en leden van de Raad te danken voor de prettige sfeer waarin onze ge meenschappelijke arbeid kon worden verricht en U allen met Uw gezin een heel gelukkig 1965 toewensen. VAN DE AARDE Even ten noorden van het nijvere Groningen jaagt de wind ijskoud door de polders. Het land is hier vlak. Een enkele boerderij, wat tanende bomen en de slingerende linten van de wegen brengen afwisseling in het landschap. Tot plotseling het oog blijft haken bij een vreemd staketsel van stalen binten dat robuust omhoog wijst naar de jagende wolken. Aan de voet van de toren is op een terrein van nauwelijks hon derd meter een wirwar van glimmende buizen en tal van bizarre constructies samen gedrongen. Hier, bij het tot voor kort nog volkomen onbekende Slochteren, is de mens tot bijna drie kilometer diep in de schoot van de aarde doorgedrongen. Op zoek naar mogelijkheden zijn steeds stijgende behoefte aan energiemogelijkheden te be vredigen. Het is gelukt. Hier is een van de groot ste aardgasvoorraden van de westelijke wereld ontdekt. Onder het rustieke pol derlandschap schuilen enorme schatten. Het zijn nuchtere mensen, die hier de rijkdommen aan de aarde futselen. Zij werken met tabellen en formules, met constructietekeningen en hard staal. Maar wie hiermee als leek plotseling wordt geconfronteerd, proeft de romantiek van deze harde, avontuurlijke arbeid. Hij mag, bewapend met een witte plastic helm, die in vergelijking met het zware staal dat hem omringt, niet meer lijkt dan een hoed van krantenpapier, de boortoren be klimmen. Beschut tegen de ijzige storm wind door platen golfmetaal waant hij zich in een andere wereld. Een ploeg van vier, in door de modder verkleurde over alls geklede mannen werkt koortsachtig maar met zekere, door de routine aange leerde handelingen om het boorschema vol te houden. Steeds weer verdwijnen buizen van twintig, dertig meter lengte en slechts een paar decimeter diameter in het gat, waaruit modder (van het spoel water) opborrelt. Hier, in de Groningse bodem, is een diepte van bijna drieduizend meter be reikt. Een honderdtal meters van de boor toren af staan, zwaar beschermd door ste vig metaalgaas, zes constructies van boom- dikke buizen. Hier stroomt het gas al vanuit de diepte beneden naar de zuive ringsinstallatie op het terrein. Het aard gas van Slochteren vindt zijn weg al naar de Nederlandse huiskamers. Er moest heel wat gebeuren voor het zover is kunnen komen. Wat nu met een zeër grote kans op succes op de boortoren hier in het Groningse veld wordt gedaan, is de laat ste jaren honderden malen in Ned. ver richt. Met kansen die heel wat minder gunstig waren. In totaal zijn in Nederland door de BPM en de NAM tot nu toe 805 boringen geslagen. Meer dan de helft hiervan (437) had plaats in de noord-oost- hoek van ons land, 228 in het westen, rondom de lijn Den Haag-Rotterdam en 140 in de rest van Nederland. In byna vierhonderd gevallen is tot nu toe de boorbeitel met succes door de ondergrondse steenlagen doorge drongen. Dat is een redelyk cyfer. Maar liet is onjuist te zeggen, dat (dus) de kans op succes by een boring in Nederland 1 op 2 is. Want het allergrootste deel van de boringen werd gedaan in de onmiddel lijke nabijheid van de plaats waar een voorafgaande poging olie of gas had op geleverd en op een plek waarvan de geo logen met vrij grote zekerheid konden voorspellen, dat het olie- of gasveld zich tot daar zou uitstrekken. VEENENDAAL In 1965 zal, evenals in de voorafgaande jaren, de Stichting Gelders Studiefonds financiële steun verlenen in de kosten, verbonden aan de studie aan een inrich ting van onderwijs, of aan een instelling van kunsten en wetenschappen, als ook in de kosten, verbonden aan het volgen van een cursus ter verkrijging van maatschap pelijke bekwaamheden, door begaafde leerlingen, die zelf of wier onderhoud- plichtigen niet over de daarvoor benodig de geldmiddelen beschikken. In de maand januari a.s., dus uiterlijk tot 1 februari 1965, zijn de formulieren voor het aanvragen van een bijdrage uit het Gelders studiefonds voor het studie jaar 1965-1966 kosteloos ter gemeentese cretarie verkrijgbaar. Men kan alleen dan voor een bijdrage uit het Gelders studiefonds in aanmerking komen, indien tegelijkertijd een rijks studietoelage is aangevraagd en op dit vex-zoek afwijzend is beschikt. In de ad vertentiekolommen van de landelijke pers verschijnen begin januari publicaties om trent de mogelijkheid van het aanvragen van rijksstudietoelagen. Slechts bij hoge uitzondering verleent het fonds een toelage in de kosten van het eerste studiejaar aan een universiteit of hogeschool. Leerlingen van gymnasia, hogere burgerschool en lycea komen in het algemeen niet eerder voor een toelage in aanmerking, dan nadat zij de eerste klasse van een dergelijke school met goed gevolg hebben doorlopen. In de kosten verbonden aan het volgen van kleuteronderwijs, gewoon lager-, voortgezet lager-, uitgebreid- en buiten gewoon lager onderwijs en in de kosten verbonden aan het bezoeken van een la gere nijverheidsschool of een lagere tech nische school verleent het fonds geen toe lagen, aangezien uit andere hoofden daar in is voorzien. Nadere inlichtingen daar omtrent kan men verkrijgen bij de hoof den van deze scholen, alsook ter gemeen tesecretarie. Vraag tijdig aan, ook als men nog niet weet wat men wil gaan studeren. Men voorkomt daardoor teleurstelling. Waarom heeft het zo lang geduurd voordat men in Nederland wist, dat wij onze eigen, nog onaangeroerde voorraden aan olie en gas hadden? Was het onge loof? Onbekendheid met de mogelijkhe den? Waarschijnlijk een kombinatie van beide. Het onderzoek naar de geologische omstandigheden in ons land kwam pas na 1945 op gang. Waarin men vooral be lang stelde, was de „structuur van de ge plooide ondergrond", een wat wereld vreemde term, die echter duidelijkei wordt als men weet hoe olie of aardgas wordt gevonden. Uw verkoudheid van neus. keel of bont wet De geleerden zijn het er nog niet pre cies over eens hoe olie en gas ontstaan, maar men neemt aan, dat in ieder geval de microscopisch kleine eencellige wezen tjes, die de zee bevolkten, het beginsta dium vormen van het proces. Na hun dood zinken deze piepkleine organismen naar de bodem. Meestal worden zij daar door de in het water aanwezige zuurstof en bacteriën „afgebroken". Soms echter heeft de zee plaatselijk een zuurstofgehalte, dat lager is dan normaal, in ieder geval te laag om de resten van de organismen „op te ruimen". Deze vermengen zich nu maar het slib dat door de rivieren wordt aangevoerd. Laag op laag stapelt zich zo op de zeebodem op. De onderste lagen krijgen het daarbij steeds zwaarder te verduren. Zij komen dieper te liggen, wor den samengeperst, hun temperatuur stijgt. Als de temperatuur voldoende hoog is. worden de organische resten langzaam omgezet in het ons bekende olie en gas. Het is vanzelfsprekend geen kwestie van een paar weken. De olie, die in Nederland nu wordt aangeboord, is gevormd in het Kiijt, de geologische naam voor een tijd perk, dat rond honderd miljoen jaren achter ons ligt. Het plankton, dat in die tijd rondzweefde in de zee, die toen een groot deel van het huidige Europa bedek te, stoken wij nu in onze oliekachel. EENENZEVENTIG NIEUWE WIJKGEBOUWEN VOOR „HET GROENE KRUIS" In 1964 zijn er door Groene (Witte) Kruis-afdelingen in het land 71 nieuwe wijkgebouwen en één rijdend consultatie bureau in gebruik genomen. Verdeeld over de provincies waren het er in Groningen 4, Friesland 15, Drente 6, Overijssel 3, Gelderland 7, Utrecht 4, Noord-Holland (Witte Kruis) 10, Zuid- Holland 7 en een rijdend consultatiebu reau, Noord-Brabant 2 en Limburg 13. JAARLIJKSE GROENE KRUISDAG De jaarlijkse Groene Kruisdag van de Algemene Nederlandse Vereniging „Het Groene Kruis" zal ditmaal op 30 septem ber in Musis Sacrum te Arnhem worden gehouden. GRONDONDERZOEK IN GEMEENTE-PLANTSOENEN De belangstelling voor grondonderzoek beperkt zich niet alleen tot landbouw en tuinbouw. De laatste jaren blijkt dat ook particuliere tuinbezitters, houders van sportvelden, greens etc. en ook gemeente plantsoenen hiervoor meer belangstelling krijgen. Momenteel hebben een dertigtal gemeenten in ons land reeds een abonne ment op grondonderzoek afgesloten bij het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Ge- wasonderzoek te Oosterbeek waarbij re gelmatig grondmonsters voor onderzoek op de bemestlngstóestand worden geno men. Bij de moderne stedenbouw wordt ruime aandacht besteed aan de groenvoorzie ning. Voor de plantsoendiensten is het vaak een moeilijke zaak om op de aanwe zige of aangevoerde grond die voordien meest al een andere bestemming had een goedplantsoen te doen groeien. Grondon derzoek op de bemestingstoestand kan hierbij zeer belangrijke aanwijzingen ge ven voor het te volgen bemestingsbeleid. Vele hoofden van plantsoendiensten ma ken hiervan een dankbaar gebruik om snel het gewenste resultaat te krijgen. Om de brievenbestellers te bedanken voor hun punctualiteit en voor hun vrien delijk humeur bezorgen de inwoners van het Franse stadje Provins sinds enige tijd dagelijks een boeket bloemen op het post kantoor. De bekende Franse toneel- en roman schrijver en filosoof (van het existentia lisme) Jean Paul Sartre liet weten dat hij niet in aanmerking wenst te komen voor de Nobelprijs voor literatuur. Dat is ten minste was de pers meldt. En de oorzaak is ook bekend: Sartre zou allergisch zijn voor alle eerbetoon. Als men zijn laatste boekje, „Les Mots" (De Woorden), zou le zen dan zou men van dit feit op de hoogte kunnen zijn. Les Mots is een beschrijving van de jeugd van Sartre, die zich in de Elzas afspeelde.

De Vallei | 1965 | | pagina 3