Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Mobiele Aardgascolonne rolt langzaam maar zeker oostwaarts WINSTON CHURCHILL t DE LAATSTE „JOHN BULL"? Agenda Woudenberg is reeds omgebouwd „Circustent" gaat nu naar Leersum VEENENDALER GEDOOD BU ERNSTIG ONGELUK IN NIJMEGEN Commissie zal Bevrijdingsfeest voorbereiden Wat nu weer...? Nieuws uit de omgeving EDERVEEN Poging tot insluiping SCHERPENZEEL 39e JAARGANG DINSDAG 26 JANUARI 1965 Nr. 7 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Yeenendaal advertenties Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede - Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzcel IN FEBRUARI Tevreden Toestellen Amerikaans ZIJN MEDE-PASSAGIER ERNSTIG GEWOND Volgende week start Veilig Verkeerscursus Bloed, zweet en tranen Buren richtten schutting voor eikaars deur op Plattelandsvrouwen bijeen Afgedankt MULDER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Yeenendaal TeL 0 8385-2022 (2 lflnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" In plaatsen van veraohynlog VALLEI Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Het Slochterense Aardgas nadert onze omgeving. De mobiele colonne komt uit het Westen en zal over enkele weken in onze streek zijn ge arriveerd. Meer dan zestig monteurs in overall staan klaar om de hon derden toestellen om te bouwen op het nieuwe gas. Tevoren wordt een enquête gehouden, zodat de N.V. Gascon, die de ombouw ter hand neemt, geheel op de hoogte is van de omvang en de aard van de aanwe zige voorraad toestellen. Men kan de enquêteurs over enkele weken verwachten. De komst van het aardgas geschiedt niet met de stille trom. Wie de laatste weken in Woudenberg vertoefde heeft daar de invasieploeg misschien wel bezig gezien. Er zijn dagelijks vier ploegen in het veld en elk dezer ploegen beschikt over twee ombouwwagens, zodat deze karavaan kris kras door de straten beweegt. Dan is er nog een nazorgwagen, de z.g. troublecar en het grote „circus" een tent van geweldige afmetingen, waar de meest ernstige gevallen worden be handeld. De mobiele colonne, waarin zich zeven Amerikaanse adviseurs bevinden, heeft het gebied van Woudenberg al behan deld. Ruim 600 Woudenbergse toestellen zijn op aardgas aangesloten. Momenteel is men bezig met sectie 8, het gebied van Scherpenzeel waar 700 aansluitin gen zijn. Reeds volgende week zal ook deze plaats voorzien zijn en dan verhuist de grote circuswagen, waarover de heer H. H. v. d. Plas, districtsleider Midden- Nederland van N.V. Gascon, de scepter voert naar een ruimte bij hotel Dart huizen in Leersum. Amerongen en Eist zullen gelijktijdig worden omgebouwd, daarna volgt de stad Rhenen en op 22 februari arriveert de karavaan in Veenendaal. Deze plaats is verdeeld in drie sectoren en heeft 1050 aansluitingen. De ombouw zal hier vier volle weken in beslag nemen. Het is nog niet bekend op welke punten de grote ombouwtent zal worden neerge zet. We brachten vrijdagmiddag een be zoek aan het grote project. Het was er een komen en gaan van monteurs en van huisvrouwen, die weer iets ver anderd wilden hebben. Het is hier een levendige boel, zei de heer v. d. Plas. Het is tempowerk. Stelt U zich voor dat het aardgas in de nacht van maandag op dinsdag aanstroomt dan is de dins dag een D-day voor ons. De ploegen gaan vol elan het veld in en moeten in een tijd van V/s of 2 uur weer een toestel gereed hebben. Of er wel eens klachten zijn? Nou, hier in deze streek bijna niet. 'k Geloof RENKUM. De aannemersmaatschappij Fa. Peters Zn. vierde vorige week haar 40 jarig jubileum. Een drukbe zochte receptie waarbij talrijke pa troons en collega's uit de omgeving kwamen complimenteren was het gevolg. ZEIST. Het herbouwde hotel Boschlust werd vorige week onder grote be langstelling heropend. Alle verenigin gen en instanties zullen voortaan in Boschlust kunnen vergaderen. Het hotel werd sinds kort eigendom van de gemeente Zeist. HEELSUM. Te Heelsum kwam de prachtige verzorgingsflat „De Ko ningshof" gereed. Twaalf van de in totaal 126 bcjaardenwoningen wer den inmiddels in gebruik genomen. Het hoofdgebouw heeft 7 woonlagen. Zij, die een van deze woningen ge kocht hebben betalen voor de ver zorging in totaal f350,— per maand per echtpaar. dat we vier of vijf klachten kregen. Dan gaat onze nazorgploeg er op af en in een minimum van tijd is de zaak weer oké. Weet U, de mensen zijn hier erg gemoedelijk, zegt de heer v. d. Plas. In 't Westen ging dat anders. Daar wilden de dames praktisch allemaal een nieuw gastoestel hebben. Als wij dan de ombouw hadden verzorgd, kwam er een klacht dat het gas niet goed doorkwam. Oorzaak? Een leiding, die al jarenlang lek was. Zoiets zien onze ombouwers direct en dan wordt de zaak zo goed mogelijk opgelost. Het is een drukte van belang in de grote „cir cus" ombouwtent, die nu in Woudenberg staat. Fornuizen, com- foren en kachels onder gaan een grondige (ombouw) beurt. Het is wel opmerkelijk dat er zoveel haarden en kachels en fornuizen om gebouwd moeten worden. Dat vergt wel wat meer tijd, maar voor de mon teurs is het toch maar een handom draai. Mankeert er wat aan dan gaan ze naar de centrale werkplaats in de tent. Deze grote ruimte (13 x 11 m) is ge maakt naar een ontwerp van Gascon zelf. De tent kan gemakkelijk in- en uit elkaar worden gehaald. Geen centje pijn, vertelde een der monteurs. Als we moeten verhuizen, zijn we binnen een paar uur weg. Naast de circustent is er een com mandopost, een planningbureau, een toiletwagen, drie schaftwagens en een wagen met gasflessen, behoudens dan de wagens die de hele dag in het veld zitten. De heer v. d. Plas vertelde dat de gehele aanpak op z'n Amerikaans is ge regeld. Reeds vanaf augustus vorig jaar worden hele streken van ons land on derhanden genomen. De ploegen bouw den Rotterdam al om, gingen naar Gou da, zijn nu ook nog bezig ip Best en in Baarn en nu in Woudenberg. De Amerikaanse adviseurs hadden al ervaring met de ombouw van de mil joenenstad Philadelphia. Ze werken te midden van hun Hollandse collega's. De sfeer is bijzonder prettig. De Ame rikanen leerden het Hollands al aardig aan en de Hollandse monteurs bedie nen zich van het „slang". „Come on boy, quickly" hoorden we naast ons. „Ja, ik kom al" antwoordde iemand. Er wordt wel razend hard gewerkt onder leider v. d. Plas. Maar het pro ject is helemaal uitgezet en we moeten ons aan de opgegeven data houden, zegt hij. Hij houdt de wind er wel on der. Het is een genuanceerde groep, die hij moet leiden, mfCar 't gaat allemaal naar wens. Woudenberg is omgebouwd. De aard gasvlammetjes lekken lustig langs het komfoor. De rest van de Z.-Oosthoek kan de Operatie Aardgas binnen enkele weken tegemoet zien. Deze hele ombouw „bussiness" is een typisch symbool van onze tijd. 't Gaat uiterst snel, op effi ciënte wijze en is aangepast aan de wensen van de consument. Geen enke le huisvrouw hoeft haar gastoestel een dag te missen. Het eten kan op tijd op tafel zijn, ook gedurende D-day, de grote dag van de ombouw. naast de Apotheek Tel. 3184 i Hoofdstr. 51 Veenendaal W c lis OJLtlEK Dit is de volkomen dubbel ge vouwen Opel Record van de heer Hootsen uit Veenendaal, die in de nacht van zaterdag op zondag op de Graaf se weg te Nijmegen met een snelheid van circa 140 km per uur tegen een boom botste. De 28- jarige bestuurder kwam daarbij om het leven. Zijn passagier, de 20-jarige Fr. H. werd ernstig ge wond, maar naar wij vernamen bestaat er geen levensgevaar meer. Het ongeluk gebeurde in een be ruchte bocht tussen het Maas- Waalkanaal en het spoorwegvia duct. De auto van de heer H. na derde tegen half één uit de rich ting Wychen en vloog zoals bo venvermeld uit de bocht. Op deze plaats zijn in het afgelopen jaar reeds drie dodelijke ongelukken gebeurd, waarbij de auto's even eens in een slip raakten. De mede- inzittende heer H. werd uit de foto: „De Gelderlander Pers - Nijmegen". auto geslingerd, waar hij door een voorbijganger werd opgemerkt. De Brandweer van Nijmegen heeft lange tijd nodig gehad om de be stuurder uit het totaal vernielde wrak te halen. SCHAPEN MET DEKKEN Als regel wordt aangenomen dat de wolvacht van het schaap gedurende de winter- en voorjaarsmaanden voldoende bescherming geeft tegen koude, regen e.d. Een proef met 3000 ooien, in de winter 1963-1964 „onder dek" gehouden, gaf echter gunstige resultaten wat betreft vacht gewicht, gewicht der lammeren op 9- weekse leeftijd en het percentage groot gebrachte lammeren, aldus, Veeteelt en Zuiverberichten". De proef werd gedaan in de Cumbrian-mountains (Noord-Enge- land). Het „dek" lijkt veel op een „om hulsel" van de gehele romp, behalve kop, buik en benen. Evenals vorig jaar wordt ook dit maal een Veilig Verkeerscursus georga niseerd die vier maal achtereen op maandagavond zal worden gegeven in de kleine zaal van gebouw Eltheto. De eerste les is op maandag 1 febr. en be gint om acht uur. Op de slotavond, die waarschijnlijk in de brandweerkazerne zal plaatshebben, worden een aantal verkeersfilms gedraaid. De lessen zullen worden gegeven door brigadier Visser van de Verkeerspolitie, bijgestaan door de heren Boers en v. d. Wolff van de Ver. Veilig Verkeer. Vo rig jaar namen ruim 20 personen aan de cursus deel. De organisatoren hopen dat de be langstelling ditmaal veel groter zal zijn gezien de gecompliceerdheid van de verkeersproblemen, die ieder jaar weer een andere aanpak vragen. Alles wat in het belang van de-^erkeersveiligheid is komt in de cursus aan bod, zoals voorrangssituaties, zebra-oversteekpa- den etc. etc. Gezien de dringende noodzaak, die er bestaat de verkeersregels grondig te kennen i_s deelname aan de cursus zeer aanbevelenswaardig. Iedereen kan deel nemen. De kosten bedragen f 3,per persoon. Sir Winston Churchill in 1951 in Londen gefotografeerd, samen met generaal Dwight D. Eisenhower, de man, die evenals Sir Winston zoveel heeft hij gedragen aan de strijd voor de vrijheid van Europa. De negentig levensjaren van Winston Churchill omspanden een beslissende periode in de geschiedenis van het land, dat hij, met inspanning van al zijn krachten, in taJ van leidende functies heeft gediend. Op het moment van zyn heengaan voerde Enge land in het verre Oosten een achterhoedegevecht tot het behoud van zyn positie; een positie, die slechts een schimmige overeenkomst vertoonde met die van het Engelse Imperium ten tijde dat de jonge Churchill zyn loopbaan aanving. Churchill, hoewel zonder titel, afkom stig uit een oud adelijk geslacht met de grote Marlbourough (Malbroek sal vaeren ten oorlogh, zong men eens in de lage lan den) als voorvader, trok als huzarenoffi cier met Engelands legers mee toen het in alle wereldedelen zijn macht deed gelden. Hij streed in Indië en in de Boerenoorlog, stond als goed en populair officier te boek tijdens wereldoorlog I. Zijn gedurfde ont snapping uit Mafeking, de door de Boeren belegerde stad, droeg tot zijn populariteit bij. Oorspronkelijk behorend tot de Conser vatieve Partij, de „blauwbloedige Tories", sluit hij zich later aan bij de liberalen. Hoewel in zijn hart nog immer Tory, kan hij. zich met het conservatisme in de partij niet verenigen. In deze jaren heeft hij een open oog voor sociale misstanden en wijdt zich in het bijzonder aan het werk- loosheidvraagstuk. Later gaat hij toch weer naar de conservatieven terug, komt in de regering en het oude krijgersbloed kruipt waar het niet gaan kanhij wordt Eerste Lord van de Admiraliteit, Minister van Marine. Hij vindt daar een ander ongemakkelijk mens, de Eerste Zee- Lord Fischer, die Engeland geen rust gunt op zijn lauweren en klaar wil zijn voor een eventueel conflict. In Churchill vindt hij zijn man. En in de eerste we reldoorlog behoudt de Engelse vloot, on danks zware slagen, de overmacht. Tussen de twee wereldoorlogen valt een periode van tien jaren, waarin Churchill zijn politieke draai niet kan vinden. Dan ook ontpopt hij zich als schrijver, hij, die als oorlogsverslaggever reeds toonde het vak te verstaan. Een indrukwekkende lijst meerdelige werken staat op zijn naam. Hij is 65 jaar en dus aan zijn AOW toe, wanneer de periode aanvangt, die hem voor altijd een plaats in de historie zal verzekeren als staatsman en leider van zijn volk in het uur van zijn grootste nood. Wanneer het Ministerie-Chamberlain, na het faillisement van de München-politiek, moet aftreden, wordt Winston Churchill de premier van het oorlogskabinet. En reeds terstond toont zich de werke lijkheidszin van deze man, die leuzen en kreten verafschuwt, het begrip voor de werkelijke aard van de Brit, de trage bull dog, die maar moeilijk tot aktie is te bren gen, maar, eenmaal begonnen, zich vast bijt en volhoudt tot het laatste. Daarna appelleert hij in zijn onverge telijke rede, waarin hij zijn volk geen triomf, maar slechts „bloed, zweet en tranen" belooft. Daarmede weet hij zijn landgenoten duidelijk te maken dat het gaat om een „zijn of niet zijn", niet van het Britse Imperium, maar van hun eigen eiland en alles was daarmee voor hen verbonden is, allereerst: de vrijheid! Hij spaart niemand en allerminst zichzelf. Hij moet samenwerken met de altijd achterdochtige Stalin, met de soms wat irreëele idealist Roosevelt, met de trotse en koppige De Gaulle. Hij leidt zijn volk door de zwarte nacht van Duinkerken, door de vlammen van Londen en Coven try, door de ontmoedigende periode van de Duitse opmars in Afrika. Hij weet de natie tot ontzaglijke inspanningen op te zwepen, hij verenigt conservatieven, libe ralen en socialisten in de regering. Hij denkt niet aan wapenstilstand, het is over winnen of sterven voor deze verpersoon lijking van Engelands oude symbool: John Buil. Ieder verwondert zich over zijn uit houdingsvermogen. Van de blauwe knoop is hy nimmer geweest. De dik ste en zwartste sigaren waren zyn onafscheidelijke metgezellen z(jn „eeuwige" sigaar werd tot een mas cotte, het V-signaal zjjn herkennings teken. Hij spaart zichzelf niet, zoals hij zich nimmer heeft gespaard. Als hij denkt, dat zijn persoonlijke verschijning de man nen aan het front, de burgers in de ge bombardeerde steden nieuwe moed kan geven, is hij present. Hij maakt lange reizen naar de fronten, naar de confe rentie-oorden, waar de leiders van de vrije wereld de toekomst ontwerpen. Vrijdagavond vergaderde het Bestuur van de ver. Oranjedag en besprak uiter aard de a.s. Koninginnefeesten en de viering van de bevrijdingsfeesten op 5 mei. Voor Koninginnedag 30 april geldt het gebruikelijke programma, zoals kinder zang, kinderspelen, balavond enz. maar voor de viering van de bevrijdingsfees ten op 5 mei heeft men een speciale commissie benoemd die de voorbereidingen op zich zal nemen. Ter zijner tijd zullen dan nog nadere gegevens bekend wor den gemaakt. In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben onbekenden geprobeerd de rij wiel- en bromfietszaak van de fa. Van Heerdt aan de Brinklanderweg binnen te dringen. Een der zijramen van de woning stond 's morgens geheel open. Bij een ander raam werden beitelspo ren aangetroffen. Er wordt niets ver mist. De politie stelt een onderzoek in naar de dader(s). Het boterde allang niet tussen de bu ren M. en H. aan de Poelweg te Eder veen. Men kon elkaar niet erg ver dragen. Deze antipathie kwam vorige week tot ontlading toen een der buren een schutting en afrastering vlak voor de huisdeur van de ander plaatste. De politie kon dit^niet tolereren en beval dat de schutting weer moest worden afgebroken. Met het citeren van een gedicht van Guido Gazelle opende de presidente, mevr. Zwaan-den Hertog, woensdag avond de jaarvergadering van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afde ling Scherpenzeel, die in zaal Markt- zicht werd gehouden. De secretaresse, mevr. A. van Ruler- Lanting bracht haar jaarverslag op rijm uit. Uit het jaarverslag van de penningmeesteresse bleek, dat er in het afgelopen jaar wel iets was ach teruit geboerd. Door verhoging van de contributie wil men de achterstand weer in zien te lopen. Enkele prachtige pannenlappen, ver vaardigd door een lid van de vereni ging, werden vlot verloot, waarvan de opbrengst bestemd werd voor het jaar feest. Dit jaarfeest zal in maart aan staande gehouden worden en hieraan is medewerking verzocht van het to neelgezelschap TIP uit Renswoude, die het toneelstuk „De tante van Charlie" zullen opvoeren. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende bestuursleden, de dames E. Hooyer-Baggel en J. Werner- Blanken. herkozen. Mevrouw G. Vee- nendaal-Kerkhoven, die zich niet her kiesbaar had gesteld werd vervangen door mevr. K. ter Maaten-Wolfswin- kel. Als blijk van waardering kreeg de aftredende penningmeesteresse, mevr. Veenendaal een wandbord aangeboden. Na de pauze vertelde de opper wachtmeester groepscommandant der rijkspolitie, de heer B. J. Brummel, iets over zogenaamde stille getuigen zoals vingerafdrukken en vele gevallen uit de praktijk, zoals sporen bij inbraken, diefstal en aanrijdingen. Wanneer de oorlog voorbij is, is de staatsman Churchill een man van het ver leden. Labour wint de verkiezingen, Churchill weigert de Orde van de Kousen band, wil niet vervreemden van het parie mens, waar voor hem altijd het hart van Engeland heeft geklopt. En dan wordt „Good Old Winnie" lang zamerhand tot een symbool, zoals eens. vóór hem, koninging Victoria dat gewor den is. Het komt er niet meer op aan of men het politiek met hem eens is, zijn in zichten deelt. Naarmate Engeland zijn vroegere positie verliest, teruggedrongen wordt op zijn eiland, wordt hij steeds meer de levende herinnering aan het ver leden, waarin Engeland zich op zijn best toonde. Hij moet het aanzien hoe India, waar hij eens als luitenant het Britse gezag hielp handhaven, zelfstandig wordt, hoe Zuid-Afrika, waar hij tegen de Boeren vocht, zich losmaakt, hij ziet Engelands posities in Afrika verdwijnen, ziet de Do minions steeds zelfstandiger worden. Niet Engeland, maar Amerika beheerst de zee- en. Roosevelt is dood, Stalin dood. Aan dc overkant van het Kanaal staat nog slechts één herinnering aan die grootse tijd: de lastige, koppige generaal De Gaulle, na tionaal symbool, zoals hij. Dan is er af en toe nog een schim voor de rutten. Een oude hand, moei zaam geheven, de vingers gespreid, het aloude teken van de victorie. Nog al tijd krinkelt de blauwe rook van een sigaar Dan is ook deze eik geveld. Met Churchill is een tijdperk afgeslo ten. En niet slechts Engeland, maar geheel de vrije wereld zal in eerbied de man ge denken, wiens stem, over duizenden mij len, telkens weer bezielde tot volhouden in de strijd om de grootste waarden. De jonge officier, de ambitieuze politi cus, de begaafde schrijver, de verbeten vechter, de grote staatsman en tenslotte „Good Old Winnie"negentig jaren barstensvol met aktiviteit voor zijn land, voor de vrijheid, voor de wereld. Zijn leven was zijn monument. GRATIS. De hotelhouders in Nice lan ceren dit jaar een actie waarbij zij elk paartje de zevende dag van hun eerste wittebroodsweek gratis logies aanbieden. ANTI-ATOOM. Te Valbelle in Zwit serland is het modernste hotel van dat land geopend. Het is opgezet als een volledig stadje met logiesruimte voor 200 toeristen. Het is voorzien van een anti-atoomkelder voor 400 personen onder zeven lagen beton. De kosten bedroegen 75 miljoen gul den. GEVANGENE. De gevangenen in de ge vangenis van Quito in Ecuador wa ren zo tevreden over de humane be handeling van de directeur dat zij toen ze hoorden dat hij was overge plaatst, hem als gijzelaar in hun mid- defT. namen en in hongerstaking gin gen. Zij hadden succes met de actie: De directeur mag blijven. VEENENDAAL Woensdag, 27 jan., 8 uur, kantine sportcomplex „Panhuis", film avond voor leden en donateurs v.v. DOVO. Donderdag 28 jan. Hotel „De Ko renbeurs" 7.30 uur. vergadering C.P.B. Bloemschikken door heer van Ginkel. RHENEN Dinsdag 26 jan. Raadsvergade ring. AMERONGEN Dinsdag 26 jan. In Raadzaal, ver gadering van het Nut. Film over Ned. Spoorwegen. Donderdag, 28 jan., 7.30 uur, geb. O.C.B. filmavond voor bejaar den. 1922-1962 Assurantiekantoor Elfl. R. R. MULDER Makelaar In Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1965 | | pagina 1