Schooljeugd gewaarschuwd voor gevaren van het roken Feestelijke heropening School met de E lijbei te O Succesvolle jaarvergadering Herv. jeugdverenigingen GA ER NIET OP ZITTEN! Diefstal uit winkelkassa's ELST RENSWOUDE SCHERPENZEEL RHENEN TONEELSPEL VAN PRIMA GEHALTE Laat dat met een gerust hart aan de N.M.B. over. Daar zitten ze er bovenop. Om uw belangen zo goed mogelijk voor u te behartigen. Om uw geld zoveel mogelijk voor u te laten verdienen. Door een goede spaarrente. Door een gunstige effecten-belegging. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! AANRIJDINGEN DOOR GLADHEID Huwelijksgeschenk voor prinselijk paar overgedragen Filmavond voor bejaarden Ds. J. Overduin sprak in Jeugd-Appèl GAS WORDT EENMAAL PER TWEE MAANDEN GEMETEN NIET ONDERTEKEND.. POLITIERAPPORT VERMELDT: Nieuws van ontspannings comité Oranje Wit Jaarvergadering varkensfokverzekering "I 1 11I éÊÊkéÊÊk Kin in m> ÉWfc ilfTlii lim IÉ* an iilMfc <1 I» JBL ^iljpp ^jgpi ^^ipy ^^pp, ^juppi ^^gp> ^^jppp^gggpp ^iip^ ^g|p^ ^ggg^ EN KOFFIEPRIJS OMLAAG*EN Vanwege de leiding van de Aktie Niet Roken 1965 is onder de schooljeugd een folder verspreid waarin de gevaren, die aan het roken zyn verbonden, worden geconstateerd en waarvoor men de jeugd waarschuwt. De jongeren wordt aangeraden nooit met het roken te beginnen, gezien de consequenties t.o.v. de gezondheid. Zaterdagavond werd in gebouw „Rehoboth" te Renswoude de jaarvergadering ge houden van de Herv. Jeugdvereniging „Immanuël" en de meisjesvereniging „Dorcas". Deze verenigingen kunnen op een zeer geslaagde avond terug zien. Alhoewel de zaal totaal was uitverkocht, moet ons toch een opmerking van het hart. Het betrof hier een avond van kerkeiyke jeugdverenigingen, maar de belangstelling van de andere men sen was nihil. Dit doet toch de vraag rijzen: „Er wordt veel door ouderen over de jeugd gesproken, maar is er bij die ouderen wel echte belangstelling voor het werk van de hedendaagse jeugd?" De avond werd geopend door de ere voorzitter der Jeugdvereniging, ds. L. v. d. Peut, die in zijn openingswoord allen hartelijk welkom heette. Ds. v. d. Peut wees in dit verband ook op de belangstelling van de gemeenteleden voor het werk van de jeugd en op het belang van het bestaan van deze ver enigingen, juist in onze tijd. Mej. H. Vink hield een goed verzorg de bijbelinleiding met als onderwerp „De storm op het meer". Na deze in leiding verzocht ds. v. d. Peut de aan wezigen te zingen Gezang 178 7. Uit de jaarverslagen bleek duidelijk, dat de verenigingen in het afgelopen seizoen zeer actief zijn geweest. Verschillende gezamenlijke vergaderingen zijn ge houden o.a. met de Geref. jeugdvereni ging ter plaatse. Ook zijn diverse spre kers naar Renswoude gekomen op z.g. openbare vergaderingen, waarbij o.a. ds. J. J. v. d. Krift uit Ermelo die sprak over „De Achttien". Ook op deze avond klonk duidelijk de oproep van Christus „Opdat zij al len één zijt". Verder werden nog geme moreerd de vele oriënteringsritten die in de gemeente in de afgelopen zomer zijn georganiseerd. Het programma na de pauze bevatte zang door de „Telesforo-Stars" uit Voorthuizen en de opvoering van het toneelspel: „Drie jaren gingen voorbij", geschreven door H. Frieling. De Telesforo-Stars brachten enkele geestelijke liederen ten gehore, waar door de aanwezigen op gepaste wijze naar werd geluisterd. Duidelijk kwam in de liederen tot uiting de roep van Christus naar de mens van alle tijden. Helaas was het in de zaal tijdens dit zingen niet altijd even rustig. Wanneer men het niet op kan brengen tijdens dit optreden stilte in acht te nemen, getuigt dat van bitter weinig opvoeding en een laagstaand moreel. Dergelijke lieden doen beter in het vervolg deze jaarvergaderingen niet te bezoeken. Het toneelspel „Drie jaren gingen voor bij" werd zonder meer goed gespeeld. Al le spelers en speelsters kweten zich goed van hun taak en waren behoorlijk rolvast. Het zou niet juist zijn hier ook maar één speler te noemen, daar zonder meer allen voortreffelijk waren. Toch dan één uit zondering en wel voor mej. D. Overeem, die haar grote en moeilijke rol van het blinde meisje Hilde niet alleen bijzonder goed heeft gespeeld, maar dit bovendien in enkele weken heeft moeten instuderen door het uitvallen van een andere speel ster. Nadat de „Telesforo-Stars" nog enkele liederen hadden gezongen werd de avond gesloten door de heer van Voorthuizen, ere-lid van de jeugver. „Immanuël". Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1 Naar aanleiding van deze circulaire vroegen wij Mr. Colenbrander, te Bilt- hoven, vice-voorzitter van het Verbond van Ned. Sigarenfabrikanten naar zijn opinie. Mr. Colenbrander noemde de publi caties van Dr. Meinsma wel eens over trokken. Hy vond wel dat het inha leren van sigarettenrook schadeiyke gevolgen kan hebben. En ook een ma tig gebruik is uiteraard aan te beve len, zoals men overal matig in moet zyn. De in 1964 verschenen Amerikaanse rap porten wijzen erop dat de angstwekkende publicaties niet altijd gerechtvaardigd zijn. Voor 50, 60 jaar terug rookten de mensen nog meer dan thans, althans meer tabak. Sigarettenroken was toen nog weinig ver- Tengevolge van de sneeuwval en de daardoor ontstane gladheid deden zich vrijdag een behoorlijk aantal aanrijdingen en slippartijen voor. Op het Verlaat botste de vrachtautobestuurder W. uit Renswou de tegen een tegemoetkomende auto van de heer van B. uit Amerongen. W. moest uitwijken voor een geparkeerde auto en slipte. Een botsing was het gevolg. De laadbak van de Amerongse auto werd flink beschadigd. o—oo Eveneens vrijdagmorgen tegen twaalven slipte F. uit Veenendaal toen hij de op de Rembrandtlaan geparkeerde wagen van B. uit Wageningen wilde passeren. Er ont stond lichte schade. Proces-verbaal werd opgemaakt. ooo De derde botsing op dezelfde tijd deed zich voor in de Hoofdstraat waar een on bekend gebleven automobilist de gepar keerde auto van de heer van E. raakte. De bestuurder reed door. De auto van van E. werd beschadigd. ooo Om half twee vrijdagmiddag reed de heer K. met zijn auto in de Gortstraat en wilde linksaf slaan naar de Rozenstraat. Hij reed daarbij tegen de daar geparkeer-, de driewieler van M. op. Het bleek dat K. was geslipt en toen de botsing niet meer kon voorkomen. ooo Zaterdagmiddag reed mevrouw van D. per rijwiel op de Kerkewijk ter hoogte van de Frisia. Zij werd van achteren aan gereden door de bromfietser S. Mevrouw D. kwam te vallen en verwondde haar linkerbovenbeen. Zij werd per politie auto naar haar woning vervoerd, ooo Zondagavond wilde de bromfietser v. d. B. in de Hoofdstraat een fietser inhalen. Hij keek daarbij achterom of er verkeer naderde, maar lette daarbij, niet op de 14-jarige jongen A. v. d. W., die ook op de Hoofdstraat passeerde. De jongen kwam te vallen en kwam er met wat schrammen af. NAGEKOMEN PREDIKBEURT Woensdag 27 januari om 7.30 uur hoopt aan het Veeneind voor te gaan Ds. Mid delkoop van Zwolle. Woensdag heeft het „Comité Huwe lijksgeschenk Prinses Irene" in Madrid op symbolische wijze het cadeau over gedragen aan de prinses en hour man. De overdracht geschiedde door de over handiging van een tweetal miniaturen, dat hier door het paar bekeken wordt. Geheel rechts op de schoorsteenmantel de foto's van het koninklijk paar. breid. Mr. Colenbrander zou dan ook de oorzaak van het kwaad willen zoeken in het veelvuldig inhaleren. Wat betreft het roken van sigaren wees onze zegsman erop dat de zo juist overleden staatsman Winston Churchill de ene sigaar na de andere rookte en dit was niet tot schade van zyn gezondheid. Verslaving is uit den boze en dat de landelijke organisatie voor de Kankerbe strijding de strijd aanbindt tegen deze Aanvankelijk zou de Chr. muziekclub „Weerklank" op donderdag 28 januari een avond verzorgen voor de Veenendaalse bejaarden, maar door ziekte van de heer R. Valkenburg kon dit niet doorgaan. Door medewerking van de Cefa is het co mité in de gelegenheid gesteld een ander programma aan te bieden. Deze avond, die gehouden wordt in gebouw Eltheto, wordt een beeld gegeven van het door de Russen bezette Wenen. In de bezette stad ontmoet een Amerikaanse journalist een Russisch meisje hetgeen met de nodige verwik kelingen gepaard gaat. BLOEMSCHIKKEN VOOR DAMES VAN C.P.B. Op donderdag 28 januari a.s. heeft de afd. Veenendaal van de Chr. Plattelands vrouwenbond een vergadering belegd in hotel „De Korenbeurs". Een plaatselijke bloemist, de heer E. W. van Ginkel, zal de dames tonen hoe de voorjaarsbloemen het best kunnen worden geschikt. Het belooft een leerzame avond te worden. BEDANKT VOOR BEROEP Ds. P. de Jong, Ned. Herv. predikant te Veenendaal bedankte voor het beroep van de Hervormde Gemeente te Zuilichem- Nieuwaal. J.l. maandagavond is genoemde school ofi nodiging gehoor gegeven zoals de Burgem dat de voorzitter van het Schoolbestuur, I las hy ter inleiding uit Nehemia en staph van deze avond, n.l. de restauratie en tot s wees erop, dat wy God in de allereerste ook verder voor de bouwstenen zal zorgdi Hiermede werd deze bijeenkomst voor geopend verklaard. Een woord van dank werd gericht tot de burgervader en alle aanwezigen, die direct of in direct hun medewerking en daadwerke lijke hulp hadden gegeven om zodoen de de vernieuwing van deze school te kunnen realiseren. Als eerste spreker werd de burge meester verzocht enige woorden te wil len zeggen. Hij zei o.m. dat het hem altijd weer getroffen had, de eenheid die in Overberg heerste en hij daarom juist dit plaatsje zo'n warm hart toe draagt. Redenen waarom hij van het begin af achter de plannen voor de restauratie had gestaan. Als 2e spreker trad de heer Linde man als inspecteur van het Lager On derwijs naar voren en zijn verbazing erover uitsprak, dat deze verbouwing nog zo snel geschied was. Wat hem vooral prettig getroffen had, was de voortvarendheid en doortastendheid van het hoofd van de school, die op de gekste uren van de dag erop uittrok om de plannen rond te krijgen. Dit was volgens hem wel een bewijs, dat deze verslaving kan ik onderschrijven. Maar dan niet in een overtrokken sfeer alsof ieder, die een sigaar, sigaret of pijp op steekt al ten dode zou zijn opgeschreven. Dit is beslist irreëel, aldus de vice-voorzit- ter van de Bond van Sigarenfabrikanten. Er zij nog vermeldt dat in de circu laire die verspreid werd onder de leerlin gen van 4e, 5e en 6e klassen wordt ge constateerd dat 15% van de schooljeugd zelfs regelmatig rookt. IS DE JEUGD VAN NU SLECHTER? De plaatselijke Geref. predikant Ds. J. Overduin sprak zondagavond in een jeugd-appèl dat in de Petrakcrk werd ge houden over het onderwerp: Is de jeugd van nu slechter? Ds. Overduin vond dit eigenlijk een oude vraag. Er kan niet direct ja of nee op worden gezegd. Er zijn dingen, die vroeger beter waren en omgekeerd. Het is echt niet belangrijk wat „men" van ons zegt, maar veel belangrijker is wat God zegt, aldus Ds. Overduin. We moeten als jongeren zelf de vraag stellen: Hoe denkt God over ons? En, hoe staan wij te genover God? Ouders en kinderen hebben elkaar no dig. We moeten voor elkaar bidden, zoals Paulus, die heus wel kritiek op Timotheus had begint met: „Als ik aan je denk, moet ik altijd voor je bidden". Ds. Overduin wees de jeugd erop niet bevreesd te zijn voor eigen overtuiging uit te komen. Men mag zich het Evan gelie van Christus niet schamen. Ga in de kracht van Christus en niet in eigen kracht, want dan ben je een deserteur, zo besloot Ds. Overduin. Aan dit appèl werd medewerking ver leend door de bariton Dick Kouwenho- ven uit Amsterdam. Met zijn prachtige stem bracht hij enige mooie liederen ten gehore. De commissie deelt nog mede dat het eerstvolgende jeugd-appèl zal worden gehouden op zondag 14 maart a.s. Hierin hoopt voor te gaan Ds. H. Volten, geref. predikant te Rhenen. cieel heropend. Velen hadden aan de uit- ester en Wethouders van Amerongen. Na- 3. C. vanViegen was voorgegaan in gebed, hieruit over op het eigenlyke onderwerp andkoming van de hernieuwde school. Hy laats vragen om Zyn hulp en dat Hy dan tgen. man hart voor de zaak had en voor de school had gevochten. Hij hoopte, dat het nog eens zover mocht komen, dat deze school ook een gymnastieklokaal rijk zou zijn. Hierna nam de heer Veenhof als in specteur van het Christelijk Nationaal Onderwijs het woord. Na enige woorden van dank voor de prettige samenwer king tussen de betrokken instanties hoopte hij, dat vooral de natuurkunde een nog groter plaats op het lesrooster zou gaan innemen. Verder lieten de volgende dames en heren nog woorden van dank horen, vergezeld van de beste wensen voor de school met haar leerkrachten: De heer Regeling als voorzitter van de vereniging „Overbergs Belang"; mevr. Henken, presidente van de C.P.B.de heer Maris, voorzitter van het bestuur School met de Bij bel in Amerongen; de heer P. Ver burg, promotor en oprichter van deze school; de heer Hasselaar, als bewoner van hetzelfde pand waarin de school gevestigd is. Door de politie werd vrijdagavond de 18-jarige van D. aangehouden, die ervan verdacht werd geld te hebben gestolen uit de winkellade bij de heer van R. Het bleek dat de jongeman zich wel meer aan dergelijke praktijken schuldig had ge maakt. Hij had in totaal een bedrag van f 400,— uit verschillende kassa's gehaald. Zondagmorgen werd hij na verhoor weer op vrije voeten gesteld. BESTUUR M.A.C. „VEENENDAAL" BERAADT ZICH OVER MOTORCROSS Het bestuur van de MAC „Vee nendaal" beraadt zich in deze we ken over de eventueel te houden mo torcross 1965. Pas op 8 februari zul len de plannen rond zijn en op een ledenvergadering worden ontvouwd. Wanneer de cross ook dit jaar door gang zal vinden, hetgeen nog niet be slist is, zal het evenement hoogstwaar schijnlijk op Tweede Paasdag, 19 april, plaats vinden. Vanwege de Ned. Gas Mij. werd bekend gemaakt dat i.v.m. een wijziging in de ad ministratie de gasmeter in het vervolg eenmal per twee maanden zal worden op genomen in plaats van eens per maand zoals tot nu toe gebruikelijk was. De af rekening zal ook niet meer'direct plaats vinden. Bij iedere opname zal de kwi tantie worden aangeboden voor het gas verbruik, vastgelegd bij de vorige opname. Er bereikten ons de laatste we ken herhaaldelijk brieven van le zers met het verzoek de inhoud te plaatsen in onze kolommen. Al deze brieven waren evenwel niet ondertekend. Het zal ieder duide lijk zijn dat de schrijvers uit hun anonimiteit moeten treden, daar anders plaatsing niet kan ge schieden. Het is daarbij niet ver eist dat de naam ook onder het stuk wordt vermeldt. Maar onze redaktie dient toch te weten met wie men te doen heeft. Mej. Dommerholt als leerkracht, die op het leuke idee kwam om een gedicht over de school vo<?r te lezen inplaats van te speechen. De architect, de heer Ploeg uit Amerongen en de directie van Kamp Overberg, wezenlijk deel uitma kende van de Overbergse bevolking. Het hoofd van de school, de heer Wijnand, sloot de rij der sprekers, waar bij hij met enige korte en kernachtige zinnen zijn vreugde en blijdschap uit sprak over woorden, die in daden om gezet waren. Als afsluiting van deze avond werd er nog koffie met gebak gepresenteerd en kon de school alsnog bezichtigd worden. FILM OVER UITGAANSDAG OUDEN VAN DAGEN De commissie „Uitgaansdag Ouden van Dagen" doet weer van zich spreken. Men heeft een circulaire verspreid waarop wordt aangekondigd dat de film, die van de uitgaanstocht 1964 ge maakt is, gereed is en zal worden ver toond op dinsdag 2 februari en don derdag 4 febr. a.s. in de zaal van Van Leth, Veenendaalsestraatweg. Hoewel de film ditmaal later wordt vertoond dan vorige jaren ateht het comité het toch nog vroeg genoeg. De opbrengst van de filmavond is bestemd voor de „reispot". De commissie hoopt dat op beide avonden alle stoelen bezet zullen zijn. BROMFIETS WERD ONTVREEMD Vrijdagnacht werd bij de heer V. aan de Rijksstraatweg een Eysink bromfiets ont vreemd. Gisteren werd deze aan de grote weg te Wageningen teruggevonden. IN 'T VERKEER VEROORZAAKTE DE GLADHEID ENKELE AANRIJDINGEN Vrijdag moest nabij de kerk een Opel, bestuurd door v. D. uit IJzendoorn en ko mende uit de* richting Rhenen stoppen achter een vrachtwagen. Een bus van de fa. de Haas wilde n.m. keren. De heer G. uit Zeist die achter v. D. reed lette niet scherp op en moest krachtig remmen. Door de gladheid schoof deze achter op de Opel van v. D. Materiële schade. Geboren. Jacqueline d.v. G. van pon- selaar en A. van Ginkel; Lambertus z.v. E. van Ginkel en N. van der Meij- den; Gerrit Albertus z.v. A. G. van Ingen en D. Bos. Ondertrouwd: C. Robbertsen en A. Moesbergen. NIET GOED GEKEKEN Een volkswagen, bestuurd door M. uit Leersum wilde uit de inrit komende bi; v. W. in 't dorp linksaf naar Ameron gen, maar verzuimde hierbij goed naar links te kijken, waarvandaan een Ford Cortina naderde welke een aanrij ding niet meer kon voorkomen. De Cor tina werd bestuurd door de heer v. O. uit Eist. Beide wagens hadden materiële schade. ELST Verloren: Dameshorloge. De uitslag na vier gespeelde kaartwed- stryden in het kader van de ontspannings- wedstryden van Oranje Wit luidt als volgt: 1 G. v. Zetten, 2 J. de Kievid, H. J. Peters, 4 Alb. Geurtsen, 5 G. Veenendaal, 6 B. Koudijs, 7 G. Hulsman en M. Haisch, 8. J. van Rijn, 9 R. Onink, 10 A. J. M. van Leth, 11 G. v. Mourik, 12 M. v. Mourik, 13 C. Vendeloo en 14 E. Laponder. Het aantal punten is zo gering dat voor hen die hieronder volgen met nog twee wedstrijden voor de boeg alles nog moge lijk is en gezien het aantal hoofdprijzen is het de moeite waard te komen. Op vrijdag 12 februari a.s. wordt de op een na laatste ronde verspeeld. Een groot aantal prijzen is beschikbaar. Op 29 januari a.s. is er weer een dans avond in de zaal bij van Leth. Hier kan oud en jong dansen op de tonen van het dansorkest „The Red, With en Blue Stars". Ook zal de bekende humorist Jan Looyen zijn medewerking geven. Hij zal zeer ze ker de lachspieren op de proef stellen en zijn liedjes zullen beslist in de smaak vallen. Verder heeft het comité een bij zondere verrassing in petto, maar dit blijft nog even geheim. Niet alleen leden of supporters zijn welkom, maar ook hun vrienden of kennissen. Tenslotte meldt het comité nog dat de bekende Oranje Wit speldjes verkrijgbaar zijn voor f 1,50 per stuk op het adres Beatrixstraat 26. TELEFOONGRAPJE Een paar jongelui waren donderdag avond in „Bella Vista" gaan telefoneren over de huislijn met de politie en met een ambtenaar die nog op het gemeentehuis aanwezig was. De jongelui bleken te zijn O. en B., bei den uit Rhenen. Zij zijn over hun daad onderhouden. 1 i AANRIJDING Op de Cuneraweg, bij de zijweg bij boerderij „De Pegel" ontstond zaterdag middag een aanrijding tussen een perso nenauto bestuurd door de heer I. uit Lienden en een bestelwagen bestuurd door de heer B., eveneens uit Lienden. De heer B. verleende geen voorrang aan de auto over de Cuneraweg. Beide voer tuigen liepen schade op. Onder leiding van voorzitter D. Co- zijnsen hield de onderlinge varkens fokverzekering Scherpenzeel woensdag avond in hotel Boszicht haar jaarver gadering. In zijn openingswoord zei de voorzitter dat het afgelopen vereni gingsjaar gunstig was geweest. Mo menteel wordt er voor 185 varkens con tributie betaald (vorig jaar 135). Dertien maal moest vergoeding wor den uitbetaald voor gestorven varkens. Het ledental is met vier teruggelopen wat volgens de voorzitter moet worden toegeschreven aan verhuizing naar de nieuwbouw of elders, waar het houden van varkens verboden is en vele oude ren er niet veel meer voor voelen. De penningmeester, de heer A. Veld huizen, kon nog een batig saldo mel den. Van de thans 95 leden tellende vereniging waren er 50 ter vergadering aanwezig. Tot slot had de verloting plaats van een jong varken (big) dat gewonnen werd door de heer N. Klum- penaar uit hotel Boszicht. AGENDA Dinsdag: Boszicht, Jaarvergadering winkeliersvereniging EMM, 8 uur; don derdag: Gemeentehuis, Openbare raads vergadering, 7.30 uur; donderdag: Fila- lethus, Jaarvergadering NCVB, 7.30 uur. MINDER HONDEN DAN VORIG JAAR Met de verhoging van de hondenbe lasting schijnt het aantal hondjes dras tisch geslonken te zijn. Vorig jaar ga ven zich 277 houders van honden aan en tot nu toe slechts 80. Met een handdruk bekrachtigt ds. C. v. Viegen als voorzitter, de dank van het schoolbestuur aan burgemeester Bosch van Amerongen, voor het werk dat Ame rongen aan de restauratie van de school te Overberg heeft verricht.

De Vallei | 1965 | | pagina 2