Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Vooral Rhenen, Amerongen en Leersum protesteren tegen voorgestelde plannen Honderden bezwaren tegen Streekplan Utrechtse Heuvelrug VEENENDAAL BLIJKBAAR CONTENT Eerste spade in de grond voor bouw nieuwe Raadhuis „Linquenda" wordt ingericht als secretarie Geheel nieuw plan voor Engelenburg Veenendaalse damclub wil contacten met scholen en jeugdclubs 39e JAARGANG VRIJDAG 29 JANUARI 1965 Nr. 8 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel AMERONGEN Drs. A. M. de Boo voor Chr. Hist. Kiesvereniging RENSWOUDE DAMES- Gemis Thijmse berg WIST U Weg langs Grebbeberg Ook bezwaren uit Amerongen Brom fietsdieven gegrepen Ook wethouders krijgen er een kamer Niet uitgekeken Alt tobestuurder reed door na aanrijding ELST BROUWER BESTAANSBRONNEN Overberg Eedaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8305-2022 (2 lflnen) - Giro 563427 EedakUe: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Onze Kroonprinses, Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix hoopt op 31 ja nuari a.s. haar 27ste verjaardag te vieren. Het Nederlandse volk krijgt opnieuw ge legenheid de Hollandse driekleur uit te hangen en haar genegenheid aan het vor stenhuis te bewijzen, maar ook als sym bool voor de verworven vrijheid, nu 20 jaar geleden. FORSERE AANPAK VAN PROBLEMEN De afdeling Amerongen van de Chr. Hist. Partij vergaderde vorige week. De opkomst van de leden was zeer bevre digend. De opening geschiedde door de secretaris, de heer J. Brinkman, daar voorzitter K. G. Tiel wegens zaken ver hinderd was. Spreker op deze avond was Drs. A. M. de Boo uit Delft, een der vooraanstaande CHU-jongeren. In een klemmend betoog wist spreker zijn toehoorders te boeien. Hij deed daarbij kardinale uitspraken en liet allerminst een onzeker geluid horen. Het goede in de samenleving werd daarbij positief benaderd en gewaardeerd. De fouten in de maatschappij en in het werk van de Overheid werden daarentegen niet verbloemd. Verbetering in een en ander kon volgens Drs. de Boo geschieden door een forse aanpak en door een echt demo cratisch beheer. Bundeling van krachten, die thans nog naast elkaar werken, zal hierbij een eerste vereiste zijn, aldus spreker. Er volgde een levendige discussie die wegens tijdgebrek moest worden bekort. Een paar prachtige films over het werk van de mannen en vrouwen in de Neder landse Marine waren alleen al de gang naar „Buitenlust" waard. Alles bijeen was het een goede avond voor de CHU- kiesvereniging. Ds. KALF VOOR HERVORMDE JEUGD Op maandag 1 februari spreekt Ds. H. S. J. Kalf uit Bennebroek voor de her vormde jeugdvereniging „Immanuël" over het onderwerp: „Het jaar 2000". De avond wordt gehouden ni Rehoboth. OPRICHTING TAFELTENNISVERENIGING Enkele jongelui hebben het plan opge vat de onlangs ter ziele gegane tafelten nisvereniging weer nieuw leven in te bla zen. Hiervoor is een soort voorbereidend comité opgericht. Alle jongelui die inte resse hebben kunnen zich opgeven bij de heer W. Gijsbertsen, van Reedeweg 3, waarna dan een oprichtingsvergadering zal volgen. VEENENDAAL Vrijdag 29 januari: SKF-kantine. Jaarvergadering postzegelvereni ging „Frimarket". Zaterdag 30 januari n.m. 7.30 uur: Chr. Geref. Kerk, Hoofdstraat. Kerkelijke muziekavond m.m.v. Feike Asma en de jeugdige vio list Chr. Bor. Dinsdag 2 februari in Ver. geb. a.d. Eikenlaan. Jaarlijkse uitvoering Scheepjeswolharmonie m.m.v. De Mounties en vele anderen. ELST Dinsdag 2 en donderdag 4 februari: 7.30 uur in café van Leth. Verto ning film van Bejaardentocht 1964. 3UN6HANS PRISMA PONTIAC OMEÖA zJJ7r.& voor betere uurwerken Bk' Op 15, 16 en 18 februari zal in de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State in Den Haag de openbare behandeling plaatsvinden van het Streekplan voor de Utrechtse Heuvelrug. Tegen dit plan zijn niet minder dan 161 bezwaren ingebracht, waarvan een groot deel uit de plaatsen Rhenen, Amerongen en Leersum. Het is opmerkelijk dat de industrieplaats Veenendaal haar stem niet verhief en dus blijkbaar content is met de opzet van dit plan. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben de bezwaren onderzocht en legden hun ant woorden in een toelichting vast. Het blijkt dat tussen Eist en Rhenen, nabij Plantage Willem III een diergeneeskundig instituut zou worden gevestigd, maar aangezien dit in strijd werd geacht met de doelstellingen van het Streekplan (recreatiegebied) schijnt dit plan van de baan en zochten de stichters hun heil in Oostelijk Flevoland, waar het instituut nu zal verrijzen. Het terrein b(j Plantage Willem III te Elst-Rhe- nen, dat was uitgekozen als geschikte plaats voor de vestiging van een dierengeneeskundig in stituut. Gezien de ge rezen bezwaren van G.S. hebben de plan nenmakers naar een an-, der gebied omgezien. bestaansbronnen is volgens dit college geen sprake. De hierboven gemelde vestiging van een diergeneeskundig instituut op de Plantage Willem III achten G. S. even eens onaanvaardbaar. Het doorkruist de plannen, omdat dit terrein groten deels als Randgebied is bestemd, zijnde de bestemming waarbinnen de recreatie tot ontwikkeling kan komen. Nog een bezwaar uit Rhenen: Het streekplan houdt geen rekening met de sociaal-economische binding tussen Rhenen enerzijds en Veenendaal en Wageningen anderzijds. Het gemis van een ontwikkelingsgedachte tussen Rhe nen en Veenendaal-Wageningen wordt sterk gevoeld. Ged. Staten verklaren hierop dat aan de onmiddellijke nabijheid van het industriegebied van de Gelder se Vallei - en in 't bijzonder van Veenendaal - een der voornaamste argumenten is ontleend voor de stelling dat in de met natuurschoon zo rijk begiftigde gemeente Rhenen niet nog meer gronden ten offer mogen vallen aan verdergaande in dustrievestiging. Wat betreft de ontwikkeling tussen Rhenen en de buurgemeenten wordt opgemerkt dat dit op bestuurlijk ter rein ligt en geen deel uitmaakt van het streekplan. Bovendien maakt Wa geningen geen deel uit van de provin cie Utrecht, zodat iedere zeggenschap ontbreekt. De grens tussen Bosgebied en Rand gebied ter plaatse van het kampeer- centrum De Thijmse Berg is zodanig dat dit kampeercentrum geen uitbrei ding kan ondergaan voor wat betreft de mogelijkheid tot oprichting van meer zomerhuisjes. Het verzoek van de raad om deze grens te verleggen kan niet worden ingewilligd want er is met de bestemming bosgebied beoogd te voor komen dat op de betrokken gronden nieuwe recreatieverblijven zouden ver rijzen. Rhenen wil zich ook uitbreiden in westelijke richting zelfs tot aan een ontworpen rondweg door „De Tang". Met het oog op het natuur schoon ten westen van De Koer- heuvel hebben G. S. hun goedkeu ring aan dit plan onthouden. dat de ijsbaan aan de Dijkstraat er prachtig bijligt? dat de dikte van het ijs echter maar 4 cm is? dat er een kleine kans is dat de baan morgen opengaat? dat het vannacht dan wel 6 of 7 gra den mag vriezen? dat de baan met Kerstmis stukgere den is? dat men dit nu wil voorkomen? dat de familie Appeldoorn van alle kanten wordt gebeld? dat mits de vorst aanhoudt maan dag zeker geschaatst kan worden? De geprojecteerde verkeersweg langs de oost- en zuidhelling van de Grebbe berg ontmoet bezwaren in Rhenen om dat in de helling moet worden gegra ven. Men zou de weg liever ten noor den van de berg aanleggen. Deze op lossing achten G. S. ongewenst, ook alweer vanwege de landschappelijke en recreatieve belangen. Amerongen is van mening dat het streekplan de gemeente onevenredig zwaar treft. Het provinciaal antwoord is dat Amerongen (dorp) over voldoen de ruimte voor woningbouw beschikt en er nog minstens 500 woningen kun nen gebouwd worden. Het scheppen van stuwende werkgelegenheid ver draagt zich niet met het streekplan. Evenals voor de gemeente Rhenen geldt ook voor Amerongen dat de gemeente Veenendaal de functie van regionaal werkcentrum zal blij ven vervullen. Amerongen acht het gewenst dat in de buurtschap Eist meer arbeiderswoningen moeten komen. In Eist wordt in het centrum ge bouwd en het deel dat bij Amerongen hoort komt daar niet voor in aanmer king, aldus G. S. Om dezelfde reden dient een verdere bebouwing langs en aan de Vissers weg te worden afgewe zen. In Eist wordt een duidelijke kern vorming nagestreefd. Intensieve bouw aan de rand van de gemeente nabij de Vissersweg sluit daar niet op aan. Industrievestiging nabij het Eek en Wielse veer is ook al ongewenst. Ame rongen had gewild een geschikte plek aldaar te vinden i.v.m. de vervanging van het stuk terrein dat door de werk zaamheden aan de Stuw kwam te ver vallen. Provinciale instanties achten het niet verantwoord nieuwe indus trieterreinen te ontwerpen. Twee knapen van A. en G. bleken de daders te zyn van een bromfietsdiefstal te Veenendaal. Zij. reden er mee naar het zuiden van het land en werden door de Waalwijkse politie aangehouden. De brommer, eigen dom van de Veenendaler van E. was in een sloot gegooid. Twee andere knapen H. en O. deden hetzelfde en stalen een brommer, die eigendom was van de Veenendaler B. Ook dit karretje werd naar het zuiden gereden en in Tegelen aangetroffen. H. werd aangehouden, maar O. is nog voort vluchtig. Maandag verschenen een graafmachine en enkele werknemers van de fa. J. Boers Zn. op het terrein aan de Brouwers straat om de eerste werkzaamheden voor de bouw van het nieuwe Raadhuis ter hand te nemen. Er is ook een directiekeet geplaatst. Dit begin is eigenlijk nog weinig spectaculair, maar kan toch worden be schouwd als een historisch moment in de raadhuisgeschiedenis die 25 jaar geleden begon. Met het leggen van fundering zal nog wel enige tijd voorbij gaan, omdat de ge meente eerst de weg moet hebben opge broken, die door het bouwterrein heen loopt. Ook de vorig jaar gelegde riolering moet weg. Eerst als dit gereed is zal met het uitzetten van de palen en de eigen lijke graafwerkzaamheden begonnen wor den. In ieder geval, het begin van de bouw, die ongeveer drie jaar in beslag zal nemen, is er. Onder voorzitterschap van de heer E. de Kleuver vond j.l. maandagavond in het Trefpunt de 34e jaarvergadering van de damclub V.D.C. plaats. In de opening memoreerde de voorzitter, dat V.D.C. wéér op een bescheiden plaats, ongeveer in 't midden van de ranglijst in de le kl. U.P.D.B. eindigde. Hij betreurde het dat nog te veel zeer goede en goede dammers uit Veenendaal geen lid zijn van de niet grote, maar wel vitale damclub. B. en W. verzoeken de Raad een krediet te verlenen groot f 9000,i.v.m. het bestemmen van de villa „Linquenda" als onderdeel van de gemeentesecretarie. Het is gebleken dat de laatste jaren de huisvesting op het gemeentehuis zodanig slecht is dat het onverantwoord is deze toestand te laten voortduren tot het nieuwe Raadhuis over 21/* of drie jaar klaar is. De afdelingen bevolking, burgerlijke stand en militaire zaken zullen in „Linquenda" worden ondergebracht. Drie van de vier overige secretarie afdelingen krijgen dan meerdere ruim te op Hoofdstraat 92. Om voor de maat schappelijk werkster in het noodge bouw aan de Tuinstraat weer een af zonderlijke werk- en spreekruimte te krijgen is het noodzakelijk dat de huis vestingsambtenaar ook naar Kerkewijk 16 verhuist. De benedenverdieping van „Linquen da" t.w. de beide voorkamers en de serre zullen door de afd. bevolking in gebruik worden genomen, terwijl daar bovendien nog een wachtruimte en een afzonderlijke ondertrouw-spreekkamer is. Van de beide voorkamers op de bovenverdieping krijgt er een de be stemming van kamer voor twee wet houders. In de andere kamer komt 1 wethouder, terwijl deze kamer dienst kan doen als vergaderruimte voor commissies. De zuidelijke achterkamer op deze verdieping is voor de huisvestingsamb tenaar. Ook hier is voldoende wacht ruimte. Er zullen overigens verschil lende voorzieningen getroffen moeten worden, waarvoor b. en w. het boven genoemde crediet vragen. Komt er wat versterking, dan kan de hoofdklasse weer bereikt worden en kunnen ge'makkelijk twee tientallen ge formeerd worden. Weer wekte de heer de Kleuver de leden, die bijna allen aanwezig waren, op, eens een damlief hebber mee te vragen naar de gezellige damavonden in het Trefpunt. Zo lang zamerhand zullen velen toch wel weer eens wat anders willen, dan avond aan avond naar de televisie zitten „kij ken"! Financieel staat de damclub steeds zeer gunstig. Wel was er een klein na delig saldo over 1964, maar dat kon zonder contributieverhoging gemakke lijk worden opgevangen. De aftredende bestuursleden D. Bouman en J. H. de Roder werden bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag werd o.a. de vraag overwogen, hoe de damclub de geluk kig nog steeds attractieve denksport meer naar buiten kan uitdragen. Ge dacht werd' aan contact met scholen en jeugdclubs. Het best uitvoerbaar leek een contact opname met laatstgenoem den. Het bestuur zal dit nader bezien. Woensdagmiddag om 12 uur staken twee meisjes uit Opheusdeu, werkzaam op een Yeenendaals bedrijf onverhoeds de Zand straat over. zy werden aangereden door de bromfietser B. M. Een valpartij was het gevolg, waarbij de meisjes schade aan hun kleding op liepen. De bromfiets werd licht bescha digd. De schade zal onderling worden geregeld. In ieder geval zullen scholen en jeugd verenigingen niet tevergeefs bij VDC aankloppen, wanneer een beroep op deze aloude club wordt gedaan! Elk seizoen blijkt het weer, dat de competitie-start van VDC vlak na de zomer, bepaald slecht te noemen is. Na enige wedstrijden worden dan de re sultaten beter. Zeer waarschijnlijk is dit te wijten aan het late begin van de onderlinge competitie. Het bestuur zal nu tijdig een korte vóór-competitie or ganiseren om de spelers in betere con ditie te krijgen. Ook zal voor de kam pioen van de gewone competitie een wisselprijs beschikbaar komen. Na de vergadering vond nog een zeer geanimeerde en vlotte gongwedstrijd plaats. In de gevormde drie groepen werden de uitgeloofde prijsjes respec tievelijk gewonnen door H. v. d. Brand- hof en H. v. Beek, J. Vermeer en J. Th. Tollenaar en door Alb. van Dijk en G. de Gooyer. Een mooie avond, die een hernieuwd enthousiasme voor de prachtige damsport en een goede hoop op een bloeiend clubleven voor 1965 als eerste winstpunt opleverde! DUITSE AUTO OVER DE KOP Dinsdagmorgen is een nieuwe Duitse personenauto bij het Shell Station op Rijksweg 12 over de kop geslagen. De oor zaak is waarschijnlijk een defect aan de stuurinrichting. De wagen werd totaal vernield. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Eerste spade voor nieuwe Veenendaal. Het blykt dat G.S. hun goedkeuring hebben onthouden aan een drietal in het plan Engelenburg geprojecteerde bouwblokken met de bestemming kantoren, praktijkruimte of bejaardenwoningen in 1 laag. Een dergelijke meervoudige be stemming zou volgens G.S. de mogelijkheid tot bebouwing van een dusdanige ongelijksoortige bouw openstellen dat het eigenlijk uit stedebouwkundig oog punt ontoelaatbaar is. vangen door blokken etagewoningen in 3 woonlagen. Drie van de vier in de westelijke rand geprojecteerde torenflats vervallen. In de plaats hiervan zijn thans op deze plek 15 bungalows gepland. Tenslotte onderging de indeling van het park dat geprojecteerd is in de driehoek Groeneveldselaan - Tinneweide - Omlei dingskanaal enige wijziging. B en W hebben nu opdracht gegeven aan de stedebouwkundige een nieuw plan te ontwerpen. De situatie in het noordelijk deel van de geprojecteerde blokken etagewoningen zal worden herzien .terwijl het aantal woonlagen zal worden verhoogd tot 5 en 6. De aanvankelijk langs de Industrielaan geprojecteerde bungalows worden ver- Dinsdagmorgen had op de Rembrandt- laan een aanryding plaats. Mej. E. C. van S. reed met haar ry wiel op het smalle deel van die laan en ter hoogte van de Gerard Doustraat werd zy gegrepen door een auto, die linksaf sloeg. De wielrijdster kwam ten val en be kwam verwondingen aan haar been. De chauffeur van de personenauto reed met volle snelheid de Gerard Doustraat In en verdween uit het gezicht. Een andere automobilist noteerde nog een autonum mer. De politie zal een uitgebreid onder zoek instellen naar de identiteit van de doorgereden chauffeur. VEENENDAALSE SCHAKERS WONNEN TOCH De schaakvereniging Rhenen I tegen Veenendaal II is niet, zoals gemeld, ge ëindigd in een 5-3 nederlaag voor Vee nendaal maar in een gelijk spel 5-5. De twee afgebroken partijen eindigden bei den in een overwinning voor Venendaal. De uitslagen van de maandag j.l. in de Ritmeester kantine gespeelde wedstrij den zijn: H. G. Kruidhof-Dr. Kets H. Heikamp-J. Boelens J. B. Griffioen-J. N. Elenbaas C. Beyer-C. ter Hogt Chr. Baars-de Kleuver W ij nberger-Brokking A. v. d. Bovenkamp-D. v. d. Bovenkamp 0-1 F. Luchsinger-L. Ebskamp 1-0 */«-»/« 0-1 Vt-Vt 0-1 0-1 0-1 AFSCHEID VAN ZONDAGSSCHOOL On dinsdag 2 februari zal de zondags school „Timotheus" van de Nieuweweg- De Klomp en Schrijverspark worden ge houden. Dit is een afscheidsavond voor de jongens en meisjes die de school verlaten. Alle ouders en belangstellenden worden verwacht. NIEUWE SECRETARIS CHR. B.L.O.-SCHOOL De heer S. W. Kleefsman heeft zijn functie als secretaris van het bestuur van de Chr. Scholen voor buitengewoon lager onderwijs te Veenendaal neergelegd. Hij blijft evenwel wel bestuurslid. De heer Kleefsman heeft gedurende een periode van 18 jaar vanaf de oprichting van de scholen het secretariaat behartigd. Hy was een der oprichters van deze schoolvereniging. Tot opvolger van de heer Kleefsman is aangewezen de heer BEROEPEN Door de Kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk is een beroep uitgebracht op kand. Vermaat uit Barendrecht. 19301 Makelaars- en Assurantiekantoor! Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08380-2918, na 0 uur 3320 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties De gemeente Rhenen wierp in het ge ding dat het streekplan een aantal be staansbronnen van de bevolking af snijdt (kleine industrie) en verzuimt andere mogelijkheden tot ontwikkeling te brengen zoals vreemdelingenverkeer. G. S. merken hierbij op dat het ar gument dat twee bedrijven zich elders zijn gaan vestigen terwijl er nog een reserve aan industrieterrein aanwezig is, niet opgaat. Van een afsnijding van De raad van Rhenen acht de weg door „De Tang" beslist nodig voor de afvloeiing van het verkeer uit de bui tenwijken van Rhenen naar de Rijks straatweg. G. S. vinden dat de buiten wijken zoals Vreewijk en Dominees- berg een beste verbinding hebben met de Rijksstraatweg. Een toekomstige verbindingsweg kan alleen maar op de grens van het stedelijk gebied worden aangelegd. De gemeente Amerongen wil de agra risch aangemerkte kom van Overberg onder stedelijk gebied rekenen. Dit zal niet gebeuren want het gevraagde zou de mogelijkheid scheppen tot pai-asiteren ten bate van in Veenendaal werkende woonforensen en zou ook an dere stedelijke activiteit brengen het geen in Overberg als onaanvaardbaar moet worden beschouwd zo vinden G.S. van Utrecht. Naast deze genoemde bezwaren worden er nog talrijke gelanceerd door instanties en particulieren uit de hele provincie. De Raad van Sta te zal geruime tijd nodig hebben door de papierwinkel heen te ko men. Uit de toevoegingen van het college van GS blijkt overduidelijk dat men met hand en tand het opgestelde Streekplan zal verdedigen. In elk ge val is de Stichting van een weten schappelijk instituut te Eist al door het Streekplan verhinderd. De Stichters hadden grote plannen, maar na de re actie van de provincie, zocht men el ders heil.

De Vallei | 1965 | | pagina 1