Gezin spies-u. d. Loosdrecnt weer terug naar Tasmanië VAN DQ AARDE R0SELLA na een*jarig verblijf in Veenendaal Chr. Sportstichting DEOS ontwikkelde in eerste lustrum veel activiteiten Gelukkig met gas, maar hoeveel? SCHERPENZEEL TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 5 FEBRUARI 1965 Nr. 10 „Je bent liier alles ontgroeid" Sinds januari vorig jaar woont het gezin H. Spies-v. d. Loosdrecht driehoog in de Jac. van Lennepflat in het Schrijverspark. Man, vrouw, drie kinderen, een inwonende moeder en zuster keerden in het najaar van 1963 vanuit Australië naar Nederland terug. Maar hoe men het ook wendde of keerde, een paar maanden geleden viel het besluit: We nemen de boot en gaan weer retour. Het hoofd van het gezin, de heer H. Spies en zijn 9 jarige zoon Jimmy vertrokken al vooruit op 9 december j.l. Zijn vrouw en twee doch tertjes Yolanda (4) en Corina (3), hopen op 22 juni met het Italiaanse schip „Flavia" de reis naar hun tweede vaderland te aanvaarden. TOESTANDEN Werk Taal Winkelen Grote dag Vrijheid Kinderen NIEUW PERSPECTIEF VOGR KINDERUITZENDING Onrustige Zenuwen? AARDGAS STIMULEERT NEDERLANDSE VESTIGING VAN AMERIKAANSE INDUSTRIE Lederen schoeisel is (soms) remedie tegen koude voeten DOEL Basis Gymnastiek Volleybal Uitbreiding NYLONS in de nieuwste kleuren KIEST U BIJ: Fa. L. HEY E.M.M. bijeen Het zijn me wel toestanden, vertelt de jonge mevrouw Spies. We zijn in ok tober 1955 naar Australië vertrokken en 8 jaar later op 15 november 1963 keerden we terug. Waarom we dat de den? Wel, het lag aanvankelijk in de bedoeling hier een jaar vakantie te houden en dan een definitieve beslis sing te nemen. U moet weten, de hele familie van mijn man zit daar ook en verschillen de van hen zijn al genaturaliseerd als Australiërs. Voor ik die stap zou wa gen, wilde ik met mezelf in 't reine komen. Ligt mijn toekomst nu beslist hier of ben ik teveel aan Holland ge- gezellig winkelen. We gaan dan naar de „store". Moeder, die al die tijd met ons in Australië vertoefde had er de meeste moeite mee. Mevr. v. d. Loos drecht vertelde er een grappig verhaal tje over. „Ik moest bij een slager een pond gehakt hebben. Gehakt is in het Engels vertaald „minch". Dat wist ik wel. Maar „mins" is een Veense uitdrukking voor mens. Ik wilde dus deftig pra ten en bestelde een pond mens. Nie mand begreep me. Ik stond wel wat vreemd te kijken. Wat de buren getreft, die nemen je gewoon op. Ze komen de eerste dag kennis maken, maar daar blijft het meestal bij. Ze lopen je deur niet plat, maar ze groeten je iedere dag. Zo is het leven daar nou eenmaal. Wel gebeurde het dat we 's zondags een mooie plaat met orgelmuziek had den opgezet en toen vroegen ze of ze even mochten luisteren. Je kunt in Tas- manië naar de Hervormde of de Geref. kerk. Wij waren Hervormd dus gingen naar die kerk. Maar de dominee, (ds. Roodenburg) vertrok naar het vaste land en toen zijn we een poos naar de ■H Het gezin van de heer Spies dcet hem uitgeleide bü zijn vertrek naar Tas- manie op 9 december van vorig jaar. hecht, waardoor ik mij liever niet laat omdopen tot een Australische. Wel, de beslissing is nu gevallen. We gaan te rug en waarschijnlijk voorgoed. Mijn man werkte voor ons vertrek vijf jaar op de Ritmeesterfabriek. In Australië aangekomen moest hij zich natuurlijk omschakelen. Hij heeft op een wolfabriek gewerkt in de plaats Lanceston op het eiland Tasmanië. Maar het liefst is hij chauffeur, een baan die hij ook kreeg en nu hopelijk weer zal aannemen. Armoede hebben we nooit gekend, zegt mevr. Spies. We zijn wel 25 keer verhuisd, want dat gaat daar vrij ge makkelijk. In de Australische kranten staan wel drie pagina's vol met adver tenties waarin huizen te huur of te koop worden aangeboden. En financiële zorgen heb je daar ook niet, want de lonen zijn behoorlijk. Neem nou eens onze overtocht. Die kostte bijna f 6000,We hebben negen maanden lang tot 's avonds laat ge werkt en toen was dat bedrag bij el kaar. Probeer dat hier maar eens, zegt mevr. Spies. Met de taal was het in 't begin wel moeilijk. Mijn man had het zo onder de knie, maar ikzelf niet. De eerste acht maanden heb ik thuis hevig ge studeerd om wat Engels op te doen. We gingen naar een Hollandse club, waar wel 200 mensen kwamen en die gaven je ook wel eens onderricht. Het ging daar reuze gezellig toe. De meeste mensen denken dat je in Australië van ieder verlaten bent, maar dat is beslist niet zo. Je komt bij iedere stap wel een landgenoot tegen en zelfs oude plaatsgenoten tref je gedurig aan. We zijn veel op bezoek geweest bij de fam. Hey, die in Ulverstone woont en ontmoetten ook de families Van Tuyl en Schoemaker-Van Beek. Lanceston, onze woonplaats is onge veer zo groot als 't Veen, vertelt mevr. Spies en het lijkt erop ook. Je kunt er Maar later kon zelfs ik me behoorlijk redden in de winkels". Mevr. Spies vervolgt: De meeste mensen denken dat je aan jezelf bent overgeleverd, maar je kunt in Australië alles kopen wat je wilt. Er is zelfs een Hollandse delica- tessenwinkel. De echte Veense kost, boerenkool, is er ook volop. En de prij zen? Wel. een pond goede boter b.v. Geref. kerk gegaan omdat je toch de Hollandse spreektaal beter verstaat en je bovendien in je eigen gemeenschap zit, zo vertelt mevr. Spies. Mevr. Spies, die behoort tot de cate gorie gehuwd werkende vrouw (zij De fam. Spies had in hun nieuwe vaderland een gezellige band opgericht. Linksboven de heer Spies, rechtsonder zjjn vrouw. De heer en mevrouw Spies voor hun laatste woning in Lanceston. Kleine Yolanda tussen haar ouders in. kost f 1,75. De levensmiddelen zijn vrij goedkoop, maar de kleding niet. Het is een hele toer om een goed mantelpak of kostuum te bemachtigen. Wat is nu de werkelijke reden van uw tweede vertrek, zo vragen we de jonge mevr. Spies. Nou, dat zit zo. In Australië heb je soms een sterk ver langen naar Holland en dan speciaal naar je geboorteplaats. Ik wilde dus terug. Kijken hoe het was. En wat bleek? We vonden het hier zo ver anderd dat we alle aansluiting misten. Je bent acht jaar weg geweest en je bent aan het leven hier in Holland to taal ontgroeid. Er is weinig vrijheid. In Australië is dat anders. Wil je verhui zen, je gaat. Wil je van werk verande ren of een zaak beginnen, je slaagt heel snel. Hier is alles gebonden aan regels en zo. Geef ons de vrijheid maar, zegt mevr. Spies. De kleintjes zijn al goed bedreven in 't Engels. Thuis spraken we aan tafel Engels, behalve moeder, die kon het Hollands niet loslaten. De oudste jon gen, Jimmy, deze maand negen gewor den, gaat daar op de lagere school. Hij heeft omgang met Australische en ook Hollandse kinderen, maar de voertaal is overal Engels. In Tasmanië, waar een heerlijk klimaat is (het fijnste plek je wat je vinden kunt) vind ik het ge moedelijker dan in het grote Melbour ne, waar we ook een poosje gewoond hebben, zegt mevr. Spies. werkt hier in een biscuit- en banket- fabriek) hoopt op de grote dag: de 22ste juni. Alleen hoopt ze daarbij dat deze reis voorspoediger verloopt dan de eerste, toen ze voortdurend ziek was. Jammer dat de reis ditmaal door het Panamakanaal gaat, want de tocht via de Middellandse Zee en het Suezkanaal is toch wel fantastisch en nu gaat het voor het merendeel over open zee. Moeder v. d. Loosdrecht weet nog niet of ze meegaat. Er is namelijk nog een probleem. Dochter Josje (19) verloofde zich onlangs en het hangt nu van de verloofde af of haar dochter de grote reis weer zal ondernemen. Gaat Josje niet, dan is moeder v. d. Loosdrecht ook nog niet weg. In ieder geval zou ze het wel willen, al was het vandaag. Kijk maar eens naar buiten, zegt me vrouw. Natte sneeuw, regen en storm, brrr Het is hier negen maanden winter. In Tasmanië is het net andersom. En dat niet alleen. De hele sfeer is daar anders en er is altijd wat te doen. Vooral die Hollandse Club schijnt een succes te zijn. De fam. Spies vormde een bandje en trad meermalen op. Kortom, de mensen leven daar meer onbekommerd. Het gaat hier serieuzer en ik vind het leven hier ook zorge lijker. 's Kijken, mijn man moet als alles goed gegaan is, woensdag aan gekomen zijn. Ik heb nog geen bericht gehad, maar dat zal wel gauw komen. En dan maar aftellen Nog vijf maanden en ook mevr. Spies zit op de boot van de Italiaanse Gogedar Line. Alsmaar westwaarts totdat Lanceston weer in zicht komt. CENTRALE RAAD ONDER NIEUW PRESIDIUM In de plaats van de hee.r J. M. Wan- sink te Zwolle, die deze functie gerui me tijd heeft vervuld, werd de heer W. L. Vicrsma, directeur van de Am sterdamse Stichting voor Maatschap pelijk Werk, benoemd tot voorzitter van de Centrale Raad voor Kinderuit zending. Deze raad vo.rmt de overkoe peling van alle instellingen die hier te lande op het gebied van de kinderuit zending werkzaam zijn. Het werk van de kinderuitzending neemt in het geheel van de gezond heidszorg nog steeds een belangrijke plaats in, zij het ook dat karakter en doelstelling van deze uitzending een aanpassing dienen te ondergaan (en deels al hebben doorgemaakt) aan de ingrijpende veranderingen in de maat schappelijke omstandigheden na de tweede wereldoorlog. Van de uitzen ding van de zogenaamde bleekneusjes is net accent in de laatste jaren gaan deweg verlegd naar de kinderen die om psychische redenen van deze uit zendingen moeten kunnen profiteren. Dit is onlangs nog eens duidelijk tot uitdrukking gekomen bij de behande ling van de rijksbegroting voor de volksgezondheid in de desbetreffende vaste commissie uit de Tweede Ka mer. Hier hebben onder anderen de Kamerleden Van Gelder (CHU), Me vrouw Singer-Dekker (PvdA), de Vree- ze (KVP) en Mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra (VVD) het grote belang van de kinderuitzending geaccentueerd en met nadruk gepleit voor het beschik baar stellen van ruimere geldmiddelen, nodig om het uitzendingswerk naar behoren te kunnen vervullen en om de bestudering van noodzakelijke veran deringen in de structuur van dit werk grondig ter hand te kunnen nemen. De Staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, Dr. A. J. H. Bartels, heeft nu medegedeeld dat hij een advies over de ontwikkeling van de kinderuitzending heeft gevraagd aan de Centrale Raad voor de Volks gezondheid. Mijnhardt's Zenuwtabletten MOEDER-GROOTMOEDER Een vrouw van 45 jaar in het Franse stadje Bouzonville kreeg een doch tertje op dezelfde dag dat haar dochter (20) eveneens een dochter ter wereld bracht. De beide moeders ma ken het goed, evenals nicht en tante. Medio 1964 hebben de International Standard Electric Corporation en de Ame rican Meter Company, beiden gevestigd in de V.S., opgericht de Internationale Gas Apparaten N.V. Deze maatschappij met haar hoofd- en verkoopkantoor in Utrecht, stelt zich tot doel de fabricage en levering van een uitgebreide reeks meet- en regelapparatuur voor de aard gas-voorziening in Nederland en andere landen van West-Europa. Voor de produktie en het in licentie vervaardigen van meet- en regelappara tuur voor aardgas, heeft Internationale Gas Apparaten N.V. in de Noordbrabantse gemeente Kaatsheuvel fabrieksruimte ver worven. De produktie zal daar binnen kort een aanvang nemen. Met o.a. de 128 jaar bestaande American Meter Company, die in de Verenigde Sta ten een leidende positie in de aardgas sector inneemt, deelt Internationale Gas Apparaten N.V. een bijna 80-jarige erva ring op het gebied van meet- en regel apparatuur voor aardgas. Bij de Europese activiteiten van de nieuwe Nederlandse vestiging zijn verder de volgende Amerikaanse industrieën be trokken: Robinson orifice Fitting Com pany, gespecialiseerd op het gebied van meetflenzen; Mueller Company, voor ver scheidene typen gaskranen en apparatuur voor het boren en aftakken van gaslei dingen onder hoge druk en A. B. Chance Company met aard-ankers voor het in de bodem verankeren van gasleidingen. Het is de bedoeling dat Internationale Gas Apparaten N.V. genoemde produkten in licentie gaat vervaardigen. Koude voeten zijn, behalve bijzonder on aangenaam en vaak de oorzaak van kwaaltjes, soms ook een gevolg van een gezondheidstoestand, die te wensen over laat. Wie in de winter koude voeten heeft maar ze bij het vuur spoedig weer voelt „ontdooien" behoeft zich niet ongerust te maken. Maar wie ook in gunstige kli matologische omstandigheden koude voe ten heeft moet er rekening mee houden, dat blijkbaar de bloedcirculatie in de on derste ledenmaten onvoldoende is en dat kan haar oorzaak vinden in tal van kleinere of grotere tekortkomingen in de gezondheidstoestand. In vele gevallen zou men zich van koude voeten kunnen ont doen door de onderste ledenmaten meer beweging te geven dan in de huidige maatschappelijke verhoudingen voor ve le mensen mogelijk is. Maar jawie draait de klok terug? Zeer belangrijk is, in ieder geval te zorgen voor een goede uitwaseming van de huid der voeten. Wie transpireert aan de voeten, zal door de verdamping van de transpiratie, die warmte aan de huid onttrekt, spoedig koude voeten krijgen en behoeft daarvoor niet bepaald op de win ter te wachten. Vandaar dat, ondanks allerlei nieuwe vindingen die als mate riaal voor schoeisel gebruikt worden, het leder zich nog steeds weet te handhaven. De gelooide dierenhuid behoudt namelijk ook in die toestand de eigenschap „mee te ademen" met de voet. Zij neemt transpiratie, die daarbij ontstaat, gemak kelijk op, en staat dit vocht aan de bui tenlucht af. Het is dus aanbevelenswaar dig, wanneer de huisvrouw ook bij haar werk in het gezin zich bedient van leren pantoffels of schoentjes van leer. Het kan haar veel narigheid besparen, al is lederen schoeisel niet zo „warm" als bijvoorbeeld stoffen pantoffels. De Chr. Sportstichting DEOS werd in november 1960 opgericht en zal dus dit jaar haar eerste lustrum gaan vieren. Vorige week donderdag werd op de jaar vergadering van de DEOS familie duidelijk dat het met de sport crescendo gaat. Er werden goede gymnastiekdemonst.raties gegeven, die ieder ervan overtuigde dat er heel wat was geoefend en geleerd. Nu DEOS dus dit jaar haar 5-jarig bestaan gaat vieren is er alle reden de gang van zaken in de afgelopen periode onder de loupe te nemen. Het bestuur van DEOS is ervan overtuigd dat sport niet het hoogste is in het leven, maar dat het {Jaarentegen nuttig en nodig is dat de jeugd zich na het dagelijks werk of de schooltijd kan ontspannen. Maar dan ontspanning, waarbij de prestatie op de achtergrond blijft. Burgemeester Hazenberg die be schermheer is van DEOS, merkte op de laatst gehouden jaarvergadering in dit verband op: „Door het niet streven naar uitersten, wordt een sportieve geest gekweekt, zodat alle leden elkaar zullen helpen in echte naastenliefde. Op deze basis is DEOS begonnen en veroverde zich een plaats in Veenen daal. In 1960 werd gestart met het be oefenen van de wandelsport en nog steeds staat het wandelen bovenaan bij DEOS. Onder leiding van de heer Leidekker worden elk jaar wandel tochten gehouden. Zo ging DEOS in het afgelopen jaar o.a. naar de Trouw- mars in Amsterdam, naar de bollen- mars in Sassenheim, naar de fruitmars in Wadenoyen en de grote Airborne mars in Oosterbeek. Ook ging de hele DEOS familie een dagje naar De Efte- ling. Van al deze wandeltochten werd door de heer Hensbergen een film ge maakt en hiervan konden de DEOS mensen op de vergadering van donder dag j.l. nog eens nagenieten toen de beelden werden gedraaid. Daar de wintertijd zich niet bijzon der leent voor wandeltochten werd voor de wandelaar op bescheiden schaal ook met gymnastiek begonnen. De animo hiervoor ble?k bijzonder grcot en velen hebben zich verwon derd over hetgeen de heer Roest met zijn pupillen bereikte, zoals ook vorige week duidelijk bleek. In een jaar tijds heeft hij de meeste leden op de planken gebracht. Maar ook de ouderen bleken belangstelling voor het turnen te krijgen, zodat een afdeling dames en heren werd opge richt. De dames kregen eerst gym- nastiekcnderricht van de heer Rijn- bach, later van de heer Roest. De he ren staan nog steeds onder leiding van de heer Hoekstra. Ook hier wordt niet de nadruk gelegd op de individuele- prestatie, maar wel op de ontspanning en de beoogde soepelheid van de spie ren. Ook hiermee was de kous niet af. Er kwamen vragen binnen om met de jeugd het volleybal te gaan beoefenen. En hoewel DEOS verzocht zich te mo gen aansluiten bij de Chr. Volleybal- bond bleek toch dat men zich in com petitieverband moest aansluiten bij de Nevobo. De herenploeg speelt nu al drie jaar achtereen in de 3e klasse. Het is jammer dat de trainer, de heer Dekker binnenkort gaat vertrek ken, zodat de jeugd zonder volleybal leider zit. Het bestuur hoopt erop dat een der plaatselijke volleybaltrainers, die het principieel met het doel van de stichting eens is, zal helpen bij de training. De reusachtige gasbel van Slochteren is de kroon geweest op jarenlang moeizaam aftasten van de Nederlandse bodem. De vondst van de eerste olie in de twintiger jaren was een goede aanwijzing voor de mogelijkheid, dat er heel wat meer in de schoot van de aarde verborgen kon zyn. De zee, die zich een honderd miljoen jaren geleden over dit deel van Europa uitstrekte, kon wel eens voor meer verrassingen hebben gezorgd. Vooral na de oorlog is er veel werk verricht om de mogelijkheden hiervan na te gaan. Gemakkelijk is het zoeken naar olie en gas niet. De lagen, waarin zy zyn gevormd, zijn in de loop der eeuwen door aardverschuivingen en bewegingen in het aardoppervlak van plaats veranderd. Delen braken af en verplaatsten zich naar boven, verscholen zich tussen andere lagen en maakten het werk van de geologen tot een minutieus napluizen van een gigantische zoekplaat. De heer Spies toerde per motor door de heuvels van Tasmanië. Op de ach tergrond een klein Australisch dorp. Nederland is nu van Groningen tot Maastricht nageplozen. De voornaamste hulpwerktuigen hierbij waren het seis mologisch en het gravimetrisch onder zoek. Bij het seismologisch onderzoek vergelijkt men de tijd, die het geluid van een ondergrondse ontploffing nodig heeft om door bepaalde steenlagen te dringen. Bij het gravimetrisch onderzoek speurt men naar minieme verschillen in de zwaartekracht, welke worden veroor zaakt door afwijkende situaties in de ge- steentelagen. Dergelijke onderzoekingen kosten duizenden guldens per kilometer. Daar komt dan als laatste hulpmiddel de boring bij. Voor elke boring kan men rus tig een paar miljoen uittrekken. Het onderzoek wees uit, dat vooral in het Noorden rond Groningen, in het Noord-Oosten in de buurt van de conces sie Schoonebeek, en in het Westen de omstandigheden heel gunstig waren. In 1951 vond men de eerste sporen gas in Groningen. Het was nog niet om direct over te gaan juichen, maar voldoende om de boringen met enig enthousiasme voort te zetten. Zo langzamerhand zijn wij nu in Nederland in het stadium gekomen van het gekibbel over wat er nu eigenlijk aan wezig is. De NAM is heel voorzichtig met haar schattingen (waarbij zij overigens niet afwijkt van hetgeen bij de andere grote maatschappijen gebruikelijk is). Voor Groningen is officieel 1100 miljard ku bieke meter gas opgegeven. Daarmee is dit nog altijd het grootste gasveld van Europa en misschien zelfs van de wereld. Overigens moet, dit tussen haakjes, wel even worden verteld, dat het aardgas van Slochteren toch weer een andere herkomst heeft dan de olie, die in Nederland wordt aangeboord. Het gas is namelyk gevonden in lagen, welke zo'n 250 miljoen jaren oud zijn. Nederland is gelukkig met het gas. Het heeft een enorme economische betekenis. Het is welhaast onvermijdelijk, dat er dus prompt ruzie over ontstaat. Over de opgegeven hoeveelheid in de bel van Slochteren kan men het maar niet eens worden. In de loop van de afgelopen ja ren lijkt er ook wel aardig mee te zijn ge speeld. Eerst was het: „Och, er zitten een paar miljard kubieke meters". Toen wer den het „enkele tientallen miljarden", la ter „enkele honderdtallen miljarden" en nu is men uiteindelijk terechtgekomen bij meer dan duizend miljard. Geen wonder, dat men maar al te gemakkelijk zegt: „Het zal wel meer worden." Die mogelijkheid is overigens ook best aanwezig. Directeur Brongaers van de NAM sluit dat ook helemaal niet uit. Maar, zo zegt hij, het zal echt niet zo sensationeel kunnen zijn. Hij heeft er een aannemelijke verklaring voor. Bij het bepalen van de hoeveelheid gas moet men gebruik maken van een groot aantal gegevens, zoals druk, temperatuur, poreusheid en omvang in en van de laag, waarin het gas voorkomt. De „bel van Slochteren" is een wat misleidende naam. Er is geen sprake van, dat daar, op drie kilometer onder de oppervlakte, een enor me gasbel voorkomt. Het gas is opgebor gen in de uiterst kleine poriën tussen de gesteentelagen. Wie zo'n steenmonster ziet, dat bij Slochteren naar boven is ge komen, kan vrijwel niet geloven, dat in dat brok „marmer" dat hem wordt voor gehouden, nog ruimte voor gas zou zijn. Het lijkt een stevig stuk samengeperst steen. Toch zitten in deze gesteenten la gen met gas, olie en water in deze van boven af gezien volgorde. Een van de belangrijkste gegevens voor de „reserve-ingenieurs" van de NAM (of welke maatschappij dan ook) is de plaats van het water. Het water volgt direct onder het gas en/of de olie. Het is, heel simplistisch gezien, als met een litervat, dat men vult met olie en water. Mochten er stemmen opgaan ook nog andere takken van sport te gaan be drijven dan zou dit zeker mogelijk zijn omdat DEOS de stichtingsvorm heeft gekozen. Het is evenwel gebleken dat het instandhouden van een dergelijke sportorganisatie handen vol geld kost. Ondanks de bijdragen van de leden kan niet alles gedekt worden. Door de hoge zaalhuren, vervoerskosten van de sportmensen, betaalde trainers, bonds- kosten enz. enz. gaat er bij elk lid jaarlijks minstens f 15,bij. En DEOS huldigt nu eenmaal het zelfde standpunt als haar bescherm heer, burgemeester Hazenberg: Men wil geheel op eigen wieken drijven. Door het aantrekken van donateurs wil men de financiële lasten wat ver lichten. Men wil hiermee dit jaar een begin maken in de vorm van een lijst- collecte, die uitgaat van de Ned. Chr. Sport Unie, een organisatie die voort vloeit uit het indertijd ontworpen plan van ds. Kret. Deze stelde n.l. tegenover de toto het uit vrije wil bijdragen van gelden door mensen die met eenzelfde principe zijn bezield. De actie zal door de pers, radio en t.v. worden aanbevolen. DEOS is hiervoor al ieder jaar werkzaam ge weest. Ook dit jaar wil het bestuur een beroep doen op de oudere leden zich beschikbaar te stellen om te hel pen bij de inzameling. Mogelijk dat er ook nog eens een bazar zal worden georganiseerd, maar dit kost volgens insiders een belang rijke voorbereiding. Het bestuur wil er tenslotte nog op wijzen dat alle ker kelijke jeugdarbeid geen schade mag ondervinden van de activiteiten van de Stichting DEOS. Men houdt er reke ning mee dat de leden aan dit kerke lijk jeugdwerk mee kunnen doen. Het bestuur van DEOS dat zich be ijvert de Chr. Sportbeoefening te sti muleren bestaat uit de heren T. Vos kuilen, voorzitter; D. Mollema, secre taris en J. Aalbers, penningmeester. Hoofdstraat 45, Telefoon 2168 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 Door de winkeliersvereniging EMM werd deze weeR in de Sociëteit de jaar vergadering gehouden, onder leiding van voorzitter G. van Hoevelaken, die de aanwezigen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de dames. Een ogenblik stilte werd in acht ge nomen voor het in het afgelopen jaar overleden lid A. v. d. Veer. Het jaarverslag werd uitgebracht door de secretaris, de heer W. Lemmerman. Uit het door de administrateur, de heer H. J. Golstein, uitgebrachte verslag bleek, dat in het afgelopen jaar het saldo aardig was gestegen. De kascommissie, bestaande uit de he ren G. J. Bakker en R. v. d. Pol, brach ten verslag uit. Bij de bestuursverkiezing werden de pe riodiek aftredende heren G. Jonker, W. Lemmerman en Jac. Pluijgers, herkozen. In de vacature ontstaan door het af treden van de heer J. Kreuger, werd voor zien door benoeming van de heer Ipren- burg. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren R. v. d. Pol, Th. Val- kenburg en C. Wolswinkel Jr. Dit jaar hoopt de vereniging haar 30-ja- rig bestaan te herdenken en het ligt in de bedoeling ter gelegenheid daarvan een groots opgezette winkelweek in het na jaar te houden. De voorjaarsaktie zal in de maand april worden gehouden. De ter vergadering aanwezige dames kregen een cadeautje aangeboden. De olie drijft boven. Heeft men een maal aan de stand van het water ontdekt hoe dik die laag olie is, dan weet men ook wel hoeveel olie er in het blik zit. Die waterlaag ontdekte men pas ander half jaar geleden bij. een boring in het Groningse Bierum. Na de daarop volgende herziene berekeningen volgde het getal van elfhonderd miljard. Zeg niet, dat de NAM er geen idee van had, dat het wel eens zoveel zou kunnen worden. Natuurlijk had men dat, maar het is niet bepaald zakelijk om zijn ver moedens de wijde wereld in te sturen. Af nemers vragen om bewijzen. Zij willen zeker weten, dat zij wat zij bestellen ook werkelijk zullen ontvangen. De olie- en gasindustrie werkt dan ook met „bewe zen", „waarschijnlijke" en „mogelijke" re serves. De NAM maakt alleen de bewe zen reserves bekend, de andere gegevens (met een statische mogelijkheid, dat zij er ook werkelijk zijn van 50 tot 25 pro cent) zijn wel aan de regering gegeven, maar niet aan de openbaarheid prijsge geven. In Duitsland wordt beweerd, dat de aardgasvoorraad bij Slochteren wel eens 4000 miljard kubieke meter kan zijn, vier maal zoveel dus als officieel bekend is gemaakt. Het antwoord van de NAM (en van minister Andriessen van econo mische zaken) is: „Onzin". (NADRUK VERBODEN)

De Vallei | 1965 | | pagina 3