MACHTIGE UITVOERING VAN SCHEEPJESWOLHARMONIE 'dB Ü0$3i poordbi Jeugdig publiek te rumoerig „Naar het jaar 2000" ALS U NIET ALLES OPSOUPEERT ARAM ARAM RENSWOUDE Ds. Kalff voor Herv. Jeugdverenigingen: SCHERPENZEEL Ja, als u geld over hebt, brengt u het naar de N.M.B. Want daar voelt ook geld zich thuis. Omdat het er kan groeien. Veilig en vanzelf! Ook voor üw spaargeld heeft de N.M.B. een ideale mogelijkheid. Informeer er eens naar! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Het spookslot aan de Tiber Onder leiding van haar eminente dirigent de heer M. de Graaff gaf de Harmonie van de Kon. Scheepjeswolfabrieken haar jaarlijkse uitvoering in een geheel bezet Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. Burg. Hazenberg, de Wethouders de Ruiter en van Kuyk, M,r. de Vries, directeur van de Scheepjeswolfabrie ken en verschillende afgevaardigden van zusterverenigingen. Het bekende Harmonieorkest gaf een uitvoering, die mu- ziektechnisch op een zeer, zeer hoog peil stond. Het bleek dat de muzikanten wel terdege op de verschillende (nieuwe) nummers hadden geoefend. Jammer, dat het al te jeugdige publick dat in grote getale de zaal bevolkte zich niet rustig kon houden, waardoor een deel van het programma voor de muziekliefhebber verloren ging en de dirigent merkbaar hinder ondervond. Na de pauze werd het lichte amusement afgewerkt. De welbekende Mcunties kregen een langdurig en oorverdovend applaus. OPENING De heer W. J. Schoemaker, ere-voor- zitter van de harmonie, heette in zijn openingswoord de talrijke aanwezigen welkom, in 't bijzonder de autoriteiten en de afgevaardigden van zusterver enigingen. Nadat het orkest en de drumband een extra nummertje had den gegeven (dat.niet\op 't programma stond) kwamen de drummers pas goed in actie. Het machtige volume was niet be rekend op de gebrekkige akoestische mogelijkheden van het gebouw. De fors gespeelde marsen daverden door de ruimte. Toch een pluim voor de drumband, die fris van de lever en met groot elan enkele marsen ten ge hore bracht. Orkest De uitvoering van het orkest was een muzikaal evenement op zichzelf. De dirigent, de heer De Graaff weet steeds weer een origineel en boeiend program ma in te studeren. De zes gebrachte nummers, waarvan ditmaal de helft in het klassieke genre gerangschikt moet worden, muntten uit door een zorg vuldige vormgeving en waren door de vele variaties een lust voor het oor. Begonnen werd met de mars The Army of the Nile, van Alford. Zuiver en harmonisch gebracht. De nummers van Offenbach „Orpheus in de onder wereld" en „La belle Helène" werden onder grote aandacht van het muziek- minnend publiek gevolgd. Aardig was de vondst van het te- geneffect van achter de coulissen. De Scheepjeswolharmonie moge dan quantitatief misschien wat ge daald zijn (minder leden), quali- tatief gaat het orkest met spron gen vooruit. De uitvoering van dinsdagavond bood de fijnproever dan ook weer meer muziekgenot dan die_ van vorig jaar. Besloten werd met het vrolijke Castle Cock van Powell-de Rooy waarin zich (alweer een originaliteit) een lyra in strument met fijne tonen mengde. Amusement Na de pauze kwam het jongere pu bliek (dat zich voordien veel te on rustig had gedragen) aan haar trekken. De zangeres Ellis de Waal, een opko mend tienersterretje imiteerde de win nares van het Songfestival '64, en zong daarna nog andere copieën. Origineler was „Teil my mama" dat ze op de plaat wil zetten en de opbrengst voor een liefdadig werk in Suriname wil bestemmen. Wij hopen dat Ellis hiermee zal slagen. De Mounties waren weer hartver- overend en lieten de aanwezigen bul- „De Mounties" in hun creatie van zingende zusjes". Het vrolijke nummer oogstte veel applaus. deren van 't lachen. In blauwe over alls gekleed zetten ze een paar lood gieters op het toneel en in hun tweede optreden als „zingende zusjes" waren ze wellicht nog uitbundiger. Tenslotte bracht het aloude trio The Three Jacksons weer een potpouri van bekende nummers, die zeer knap door het accordeontrio werden vertolkt. Aan het slot van de avond dankte de voorzitter, de heer v. d. Weerd, al de artiesten en bood hen een boeket bloemen aan. De feestavond zal op dinsdag 9 februari worden herhaald, opdat de ploegenwerkers allen gelegen heid krijgen de uitvoering mee te ma ken. DS. ABMA VOOR S.G.P. AFD. VEENENDAAL Voor de kiesvereniging van de SGP afd. Veenendaal hoopt op 15 maart a.s. op te treden de voorzitter van deze partij en Tweede Kamerlid, ds. H. G. Abma, Herv. predikant te Rotterdam. C.P.J. VERGADERT VANAVOND IN DE KORENBEURS Vanavond, vrijdag 5 februari, zal de afdeling Veenendaal van de C.P.J. een vergadering houden in hotel De Ko renbeurs. De heer Van Leersum uit Blaricum zal een lezing houden over „De toestand in Rusland". Hierna ko men enkele huishoudelijke punten aan de orde en wordt voorlichting gegeven over te houden cursussen. Toneel en voordracht voor gemeentepersoneel Vrijdag 19 februari a.s. kan het Vee- nendaalse gemeentepersoneel met huis genoten en introduces genieten van een toneel- en feestavond, die het be stuur heeft geproduceerd. De toneelvereniging „Tocaza" van de Sport- en Ontspanningsvereniging der PTT te Ede voert in Eltheto het blij spel in drie bedrijven „In de vergulde os" van Johan Blaaser op. Na afloop is er nog een gezellig samenzijn met muziek. Woensdag 10 februari a.s. is er een minder feestelijke, maar toch ook niet te versmaden avond. Dan zal de heer Simon de Waard in de grote zaal van de brandweerkazerne een voordracht houden over Finland, onder de titel „Suomi, reis door het land der dui zenden) meren". Het geheel wordt verlevendigd met kleurenfilm en -dia's. Een aandachtig gehoor, voornamelijk bestaande uit leden van de Herv. Jeugdver eniging en enkele belangstellenden uit beide plaatselijke kerken, luisterden maan dagavond naar Ds. Kalf uit Bcnnebroek, die bovenstaand onderwerp besprak. Alvorens tot de inleiding over te gaan las hij enkele verzen uit 1 Thess. 4, waarop hij later meerdere malen terugkwam. Spreker begon met een merkwaardige historie. „Kan een jongen uit Koedijk (Noord-Holland) nu fijn worden?" was de vraag die de ouders van deze jongeman stelden aan de Remonstrantse Consulent, Dr. Vetter, die nog al eens aldaar preekte. Ze vertelden dat hun zoon naar Amerika was ge ëmigreerd, waar hij theologie was gaan studeren. Volgens de ouders was dit niet mogelijk, want in Koedijk werd nooit gebeden. In een preek zei deze predikant eens, dat ze zich in Koedijk alleen maar in teresseerden voor de volgende drie din gen: 1. rode kool; 2. witte kool; 3. Sa- voye-kool. Met instemming werd dit door de ge meente beaamd! Toen de jongeman later als predikant terugkeerde, vertelde hij dat hij verlan gend kon uitzien naar de Wederkomst van Christus. Men kan, volgens spreker, veel filoso feren over de toekomst, doch men kan zich niet onttrekken aan het Woord van Jezus, Die gezegd heeft dat Hij zal terug komen. Hjj zal komen, maar we weten niet wanneer. Wc kunnen het op aarde uit houden, omdat deze belofte er is. Als de Heilige Geest in ons hart woont, zyn we nooit alleen. Optimisten menen dat dit de beste we reld is die bestaat; pessimisten vinden dat ook! Een Humanist zei: „Ik geloof niet dat God bestaat, maar wel weet ik, dat we eens allemaal dood gaan. Mijn streven is om mij te verzetten tegen die gedachte". Wij weten dat God er is en dat niets Hem uit de handen zal lopen. We mogen echter niet verlangen naar de Weder komst, omdat we het leven zat zijn, doch om voor het betere het allerbeste te ont vangen. We staan in een proeftijd en moe ten geduldig zijn en afwachten. Als we sterven voor de Heiland is te ruggekeerd, wat dan? Toch mogen we niet bang zijn, want we zullen volgens 1 Thess. 4 aanstonds bij de Heer zijn. Evenals het verkeerd is, dat een meisje dat zal gaan trouwen niet naar de trouw dag verlangt, is het verkeerd, dat wij niet naar Jezus komst verlangen. De Christen weet dat hij altijd blijft leven; eerst hier, en straks bij God, doch steeds in het Huis van dezelfde Eigenaar. Spreker tekende hoe de mens volgens geleerden in de toekomst zal worden. Een professor zei, dat de mens langer van gestalte en kaalhoofdig zal worden, meer hersens krijgt en de kleine teen zal missen. Willem Vogt zegt, dat er in het jaar 2000 veel meer uitgevonden zal zijn. Doch al deze vooruitgang zal onderbroken wor den door rampen en oorlogen. Er zijn ook mensen die een bevriezings- dood voor alle mensen voorspeller», terwijl anderen daarentegen beweren dat het mensdom te gronde gaat aan een warmte dood. Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1 Men dacht dat er een eind aan het bestaan der mensheid zou komen door uitputting van de olie-, kool- en voed selvoorraden. Doch w(j geloven aan een eind dat door God alleen op Zijn tijd zal komen. Ineens zal dat zijn, onverwacht. Dan zullen al Zijn kinderen Hem tegemoet gaan. Hieruit volgt dus, dat er een tijd komt, waarin geen gelovigen meer op aarde zullen zijn (1 Thess. 4 16, 17). Tot die tijd blijft er een gemeente van Christus, dat heeft de Heiland beloofd. Al verandert alles in de wereld; de Zoon gaat door met Zijn gemeente te verga deren. Wij moeten volgens Christus opdracht blijven prediken tot aan het einde der we reld. Als aan alle volken het Evangelie gebracht is zal pas het einde komen. Op zichzelf zegt het jaar 2000 niets. Ook toen het jaar 1000 naderde was men doodsbenauwd voor het einde der wereld. Dat jaar ging normaal voorbij. We moeten, volgens spreker, er ons aan vasthouden dat het einde eens komt. Het kan niet berekend worden, zoals velen reeds geprobeerd hebben. Ook met klagen komen we niet verder, we moeten hopen en vanuit die blijd schap voortgaan. Evenals Jezus op Goede Vrijdag dood was en op Paasmorgen Zijn eigen graf heeft staat bekijken, zo zullen ook Zijn kinderen eens het Opstandingslicht mogen aanschouwen. Na de pauze beantwoordde Ds. Kalf nog enige vragen. SPREEKUUR GEMEENTEARCHITECT Op vrijdag 12 februari a.s. zal de heer Nes geen spreekuur houden. In plaats daarvan is hij een dag eerder te consulteren, namelijk op donderdag 11 februari a.s. des namiddags van 2-3 uur. GESLAAGD Te Amersfoort slaagde voor het exa men kraamverzorgster onze plaatsge- note mej. Alie Methorst. BROMFIETSVERKOOP GING NIET DOOR De 16-jarige B. uit Barneveld tracht te maandag bij een plaatselijke rijwiel handelaar alhier een bromfiets te ver kopen. De handelaar vertrouwde het zaakje echter niet en belde de rijks politie. Uit het onderzoek bleek dat de bromfiets te Barneveld was ontvreemd. Bromfiets en verdachte zijn aan de politie te Barneveld overgegeven. Twee minderjarige jongens die uit een inrichting te Valkenheide waren ontvlucht werden eveneens aangehou den en teruggebracht. 46 De ruiter, die niemand anders is dan Georg Gratz, de rentmeester van Hertog Orsino, springt uit het zadel en loopt op de berghut toe. Op dat moment gaat de deur open en de roverhoofdman treedt naar buiten. „Wel", vraagt Gratz gespannen, „zijn ze gekomen, die ridder en zijn schildknaap?" „Ze zijn binnen", zegt de ander met een gebaar naar de hut. „Overtuig U, Messire, of wij ons werk goed gedaan hebben". Aarzelend betreedt de rentmeester de berghut. Maar zodra hij in de schemering van het halfduistere vertrek Aram en Presto levend en wel aan tafel ziet zitten, deinst hij met een kreet van schrik achteruit. „Vervloekt!" schreeuwt hij wild, „zij leven nog! Jij hebt me verraden, Marcos! Welaan, dan zal ik het zelf wel doen." Met een snelle beweging trekt hij een lange dolk en springt op Aram toe! (Wordt vervolgd) Verschijnt als btjlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos. Correspondentie te richten aan Tante Jos. per adres Parallelweg 10 - Veenendaal. ONZE JARIGE NEVEN EN NICHTEN VAN DEZE WEEK ZIJN: 6 febr. Martha v .d. Haar 6 ft Elleke Robbertsen 7 ff Henkie de Rooi 7 Carla Heykamp 7 ff Harry Elsedoorn 8 ff Alceo Cimarosti 8 ff Truida Diepeveen 8 ff Jantje Geerenstein 9 ff Cobie Oelderik 9 ff Jaap v. Dijk 10 ff Herman Suydendorp 10 ff Betty Waayenberg 10 ff M. v. Manen (Rhenen) 11 ff Gerrie v. Wijk (Achterberg) 11 ff Evert Klaas Donkelaar (Ederveen) 11 ff Gerrit Hovestad (Eist (Utr.) 12 ff Wilma Jansen 12 ff Gerard de Kruyff 12 ff Frans Aantjes 12 ff Arend Diepeveen 12 ff Elly v. Geerenstein 12 ff Joke de Fluiter 12 Wim de Haar die kinderen brengen. Alle kleine beet jes helpen immers ook mee. Deze week brachten Jannet Sukkel, Hanny ter Maten, Reyer en Willy Versteeg, Hans van Rekum, Adje en Feemke Zoet en Agnes van Barneveld. Jongens en meisjes heel hartelijk be dankt en tot de volgende week. Daag! Tante Jos Figuur a. EEN KABELBAAN VOOR JE KLEINE BROERTJE Als je voor je broertje (en misschien ook nog wel omdat je dat zelf zo leuk vindt) een kabelbaan wilt maken, dan kun je dat als volgt doen: Neem een Allemaal heel hartelijk gefeliciteerd met jullie verjaardag. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes, Ik kreeg het bericht, dat er een paar honderd kg zilverpapier opgehaald kon worden bij de familie Klem in Veenen daal. Nu. dat is inmiddels gebeurd en ik ben er reuze blij mee. Het is na tuurlijk fantastisch zoveel ineens te krijgen maar ik ben echt ook heel blij met de zakjes capsules en zilverpapier lege schoenendoos en boor daarin in de bodem vier gaatje, een in elke hoek. Neem vier draadjes katoen van ge lijke lengte, trek die door de gaatjes en maak de draadjes in de binnenkant van de doos vast met een stevige knoop, die je weer vastzet met een stukje plakband. De vier losse einden van de draadjes knoop je aan elkaar en bevestig je vervolgens aan een pa perclip. Dat zie je in de tekening, die door een kruisje (x) is aangegeven. De bodem van de schoenendoos moet dus het dak van de cabine worden. Op de zijkanten van de doos kun je ramen tekenen en aan elke kant een deur, die je vervolgens kunt uitknippen, opdat de pasagiers naar buiten kunnen kij ken. Tenslotte lijm je het deksel op de doos vast om als vloer te dienen voor de cabine. De kabel, waarlangs de cabine moet glijden, is een touwtje, dat je door de paperclip heen trekt en waarvan je dan vervolgens het ene eind ergens aan een hoog punt vast maakt en het andere einde aan een lager punt. De hijsinrichting maak je van een touwtje, dat twee keer zo lang is als de kabel. Het moet vrij kunnen bewe gen, waartoe je het, als je bijv., net zoals in de tekening is aangegeven, een stoel en het handvat van een lade hebt gebruikt, over de bovenkant van de stoel, door het handvat heen haalt en zo weer terug. De hijsdraad begint dan bij de paperclip, waaraan zij is vastgemaakt, en eindigt ook weer vast gemaakt aan de paperclip, maar dan nu aan de andere kant. Op weg over de stoel naar het hand vat van de lade heb je het touw onder de onderste kromming van de paper clip doorgetrokken. De eindjes zijn vastgemaakt aan de bovenste krom ming. Nu heb je een prachtige kabel baan en kan je broertje heel wat schik beleven met het heen en weer laten gaan van de cabine tussen de „vallei" en de „bergtop". Figuur b. EEN SPELLETJE MET WOORDEN De spelers zitten om de tafel en de woorden worden steeds naar links doorgegeven. Degeen die begint, noemt de naam van een stad, bijv. Londen. Degeen die links van hem zit, moet nu een andere plaats noemen, waar van de naam begint met de laatste letter van de vorige plaatsnaam, dus in dit geval een N. Hij kan dus bijv. zeggen Neurenberg. En dan moet de geen, die links van hem zit een plaats noemen, waarvan de naam met een G begint, bijv. Genève, en nummer vier moet dan weer zeggen bijv. Ede en dat gaat zo door totdat je geen een plaats meer kunt bedenken of dat niet vlug genoeg kunt doen. Degene die overblijft, heeft natuurlijk het spel ge wonnen. In plaats van steden kun je natuur lijk ook de namen nemen van landen, dieren, vruchten of iets anders. Figuur c. DE CACAO WERD AFRIKA BINNENGESMOKKELD De cacaobonen kunnen alleen groeien in een vochtig, tropisch klimaat. Oor- De gevangene in „HET KASTEEL DER ENGELEN" (25) Cellini toonde de waterdrager zijn gevulde beurs. „Help me mij vlug te verbergen", vroeg hij, „dan zal ik je een goudstuk geven." De waterdrager nam Cellini toen snel over zijn schouder en bracht hem in de richting van de Sint Peterskerk. Toen kroop Cellini zelf verder naar een paleis, dat bewoond werd door een gravin, die hij eens een grote gunst had bewezen. Maar toen hij voor de poorten van het paleis lag, werd hij herkend door een dienaar van kardinaal Cornaro. Ook Cornaro was een vriend van Cellini en daarom rende zijn bediende on middellijk naar de kardinaal, die de gravin een bezoek bracht. „Monseigneur", zei hij, „Uw vriend, Benvenuto Cellini, kruipt daar buiten rond. Hij is overdekt met bloed en ik geloof, dat hij zijn been heeft gebroken." (26) De kardinaal gaf terstond bevel, Cellini op te ne- 6+4-6+ men. Hij werd toen naar de slaapkamer van de kardinaal gebracht en deze verzocht de beste doktoren van Rome hem te onderzoeken. Dokter Jacomo uit Perugia zette het gebroken been. Vervolgens verbond hij de patiënt en tenslotte nam hij hem bloed af. Maar toen hij in Benve- nuto's ader prikte, spoot het bloed er met zo'n vaart uit, dat het de dokter in het gezicht spoot. Aangezien deze nogal bijgelovig was, zag hij het als een slecht voor teken en zei daarom meermalen, dat het zijn plicht was aan de Paus te laten weten waar Benvenuto zich bevond. Daarom bracht kardinaal Cornaro Cellini naar een ge heime kamer, waarop hij zelf naar de Paus ging om te vragen of hij Cellini bij zich mocht houden in het paleis van de gravin. (wordt vervolgd) spronkelijk komen zij uit „El Dorado" het land tussen de rivieren Amazone en Orinoco in Zuid-Amerika, maar nu wordt een groot deel van de cacao (wel ongeveer 60%), die voor de fabri- katie van chocolade wordt gebruikt, verbouwd in West-Afrika. In 1880 heeft namelijk een arbeider, die op een plantage werkte, de cacao- vrucht vanuit Zuid-Amerika gesmok keld. Hij bracht haar naar het eiland Fernando Poo, waar hij de bonen plant te en Afrika's cacaoproduktie begon. De eerste uitvoer omvatte één zak ca caobonen Figuur d. DRIE VRAAGJES 1. Wat gaat tegelijkertijd omhoog en omlaag? 2. Wat gebruikt een ander meer dan jij zelf, ofschoon het van jou is? 3. Wat kan lopen hoewel het geen benen heeft? •pf!l ap ua Ja;eAV 'S !uieeu -jooA af z aa 't :0u}ssojdo aa

De Vallei | 1965 | | pagina 4